Auto-moto,

Podsedáky do auta: Test, recenzie najlepších + Ako vybrať

Používanie detského podsedáku má jasne dané pravidlá. Smie byť použitý už pre väčšie deti, ktoré majú minimálnu váhu 15 kilogramov. Podsedák pre deti totiž patrí do skupiny II a III, teda do skupín, ktoré majú váhové rozpätie 15 – 25 Kg, respektíve 22 – 36 Kg.

Podsedák do auta rozhodne nenahradí plnohodnotnú autosedačku a preto, ak vám to situácia a okolnosti dovolia, používajte klasickú autosedačku tak dlho, ako to len pôjde. Podsedáky sú takou krajnú možnosť, u ktorej chýba komfort autosedačky a hlavne bezpečnosť.

Podsedák pre deti je zjednodušene povedané autosedačka bez chrbtovej opierky. Chýba mu teda kompletne ochrana proti bočnému nárazu. Podsedák je vhodný aj pre deti, ktorí sa už nezmestia do autosedačky, ale zároveň nedorástli zákonnej výšky 150 centimetrov. V tomto momente hrozí, že bezpečnostný pás skĺzne z ramien dieťaťa na krk a pri prudkom brzdení a nárazu môže dieťaťu vážne ublížiť.

Odrastenejšie deti tiež odmietajú v autosedačkách sedieť a jazdiť, svoje o tom vie nejeden rodič. Než dorastú potrebnej výšky, riešením môže byť práve podsedák, ktorý už nebudí v deťoch taký odpor. Či už ho kupujete z akéhokoľvek dôvodu, uvedomte si, že to nie je náhrada za detskú sedačku. Je s ním dobré jazdiť skôr na kratšie vzdialenosti a po meste, keď automobil nedosahuje vysokých rýchlostí. Je tiež vhodný ako cestovný riešenie pre prípad, že pôjdete vo vozidle príbuzných a podobne. Je totiž skladný, ľahký a vždy je lepšie použiť aspoň ho, ako nepoužiť vôbec nič.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie podsedáky do auta a ich recenzie. Kvalitné podsedák by mal mať polstrované lakťovej opierky a sedadlo dostatočne priestranný, aby sa prepravovaných dieťaťu sedelo pohodlne. Pod recenziami sme tiež pripravili nákupného radcu, ktorý vám môže byť nápomocný pred vaším nákupom.

Najlepšie detské podsedáky do auta – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších podsedákov do auta z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelSkupinaVáha dieťaťaLakťovej opierky 
4Baby DINO 2016 recenzie a test4Baby DINO 2016II a III15 - 36 KgÁno
Nania Dream LX recenzie a testNania Dream LXII a III15 - 36 KgÁno
Bomimi Salus recenzie a testBomimi SalusIII22 - 36 KgÁno
Ferrari Dream Booster recenzie a testFerrari Dream BoosterII a III15 - 36 KgÁno
ZOPA Booster recenzie a testZOPA BoosterII a III15 - 36 KgÁno
Nania Dream Premium recenzie a testNania Dream PremiumII a III15 - 36 KgÁno
Caretero Tiger 2016 recenzie a testCaretero Tiger 2016II a III15 - 36 KgÁno
Safety 1st Manga recenzie a testSafety 1st MangaII a III15 - 36 KgÁno
CAM Cushion recenzie a testCAM CushionII a III15 - 36 KgÁno
G-MINI Porus recenzie a testG-MINI PorusIII22 - 36 KgÁno

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 4Baby DINO 2016Nania Dream LXBomimi SalusFerrari Dream BoosterZOPA BoosterNania Dream PremiumCaretero Tiger 2016Safety 1st MangaCAM CushionG-MINI Porus
Hmotnosť1,5 Kg1,45 Kg-1,5 Kg1,3 Kg1,6 Kg2,7 Kg0,8 Kg2,2 Kg-
Výška25 cm23 cm25 cm20 cm25,8 cm23 cm21 cm18 cm29 cm-
Šírka43 cm44 cm46 cm42 cm46 cm42 cm41 cm40 cm51 cm-
Hĺbka47 cm42 cm58 cm39 cm40 cm40 cm39 cm34 cm37 cm-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 podsedákov pre deti

4Baby DINO 2016

4Baby DINO 2016 recenzie a test

Detský podsedák do auta 4Baby DINO 2016 spĺňa presne to, čo by ste od podsedáku mohli chcieť. Ergonomicky tvarovaná konštrukcia je veľmi pohodlná a deti sa ňom budú cítiť pohodlne aj na dlhších cestách. Je samozrejme vybavený lakťovými opierkami, ktoré sú polstrované a nebudú tak dieťa tlačiť. Podloketníky sú tiež ergonomické, čo podčiarkuje celkový ľúbivý dizajn tohto podsedáku.

Je určený všetkým deťom, ktoré už vyrástli vašej sedačke a majú už váhu medzi 15 – 36 kilogramami. Toto váhové rozmedzie zodpovedá skupinám II a III čo je potešujúce, že výrobca podsedák prispôsobil pre takto široký rozsah použitia. Odnímateľný poťah je prateľný, takže vás škvrny nemusia príliš trápiť.

To, že je podsedák ponúkaný na európskom, poťažmo slovenskom trhu znamená, že by mal byť opatrený homologáciou a je tomu naozaj tak – podsedák prešiel bezpečnostnými testami a homologáciu ECE 44/04 získal. Dlhú dobu životnosti zaisťuje trvanlivá konštrukcia, ktorá je vyrobená z vysoko akostného plastu a pohodlie dopĺňa okrem slušného polstrovanie tiež veľký a pohodlný sedák.

Vhodný pre skupiny II a III, veľký a pohodlný sedák
Neutrálny dizajn

Nania Dream LX

Nania Dream LX recenzie a test

Podsedák Nania Dream LX sa vyznačuje na prvý pohľad ľúbivým dizajnom inšpirovaný džínsovinou postavičkou Mickey Mouse. Tento vzor teda ocenia predovšetkým chlapci, ale samozrejme sa jeho použitie dievčatami nijako neobmedzuje. Aby sa mohol predávať na našom území, musí byť homologovaný a tiež že je – istotu, že sa jedná o prvotriedny produkt, dodáva plaketa homologácia ECE R 44-00.

Samotný podsedák je vhodný pre deti už od zhruba 4 rokov do 12 rokov. Samozrejme záleží na každom dieťati, ako rýchlo rastie a priberá na váhe. Konštrukcia je vhodná ako pre váhovú skupinu II, tak váhovú skupinu III. Prekladané na kilogramy sa bavíme o 15 – 36 kilogramoch nosnosti.

Materiál poťahu je 100% polyester a poťah možno prať v práčke do 30 stupňov C. Sedák je anatomicky tvarovaný a spolu s príjemne vysokými ručnými opierkami robí aj z dlhého cestovania radostnú vec. Silné polstrovanie nielen na sedáku je na prvý pohľad vidieť a moderný štýl spolu s pekným dizajnom a výborným spracovaním z neho robia podsedák, ktorý si každé dieťa rýchlo obľúbia.

Homologovaný normou ECE R44 / 00, kategória II + III
Dizajnové prevedenie predovšetkým pre chlapca

Bomimi Salus

Bomimi Salus recenzie a test

Produkty pre deti Bomimi sú známe pre svoju vysokú kvalitu a prvotriedne spracovanie a nie inak je tomu aj v prípade tohto podsedáku, ktorý nesie označenie Bomimi Salus. Jedná sa o moderný podsedák, ktorý nekombinuje viac skupín, ale je určený len a len pre váhovú skupinu detí III. Preložené do kilogramov je teda vhodný pre staršie deti, ktoré majú váhu medzi 22 – 36 kilogramami.

To, že tento podsedák je určený pre najstaršie deti, ktoré sú ešte povinní tieto bezpečnostné prvky používať, neznamená, že by ste do neho mali dieťa pútať stále. Akonáhle dovŕši výšky 150 centimetrov, už ho používať nemusíte. Bomimi Salus na prvý pohľad zaujme svojim veľkým a širokým podsedákom, čo teda zodpovedá váhovej skupine III, ktoré je určený.

Samozrejmosťou sú pohodlné opierky na ruky, ktoré sú tiež polstrované. Samotné polstrovanie stojí za špeciálnu zmienku, pretože je dokonale mäkké a úplne vhodné aj pre dlhšie a náročnejšie cestovanie. Ak ste sa niekedy stretli s odporom vášho dieťaťa so sedačkou alebo podsedákom, týmto produktom odpor minimalizujete. Poťah je prateľný a teda sundávatelný. Samozrejmosťou je homologácia ECE R44 / 04.

Unisex dizajn obľúbený chlapcami i dievčatami, mäkké polstrovanie
Vhodný len pre váhovú skupinu III

Ferrari Dream Booster

Ferrari Dream Booster recenzie a test

Nie ste tým šťastlivcom, ktorý môže voziť každý deň deti do školy svojím Ferrari? Nezúfajte, to môže a robí naozaj len málokto. Ak si však kúsok tejto fenomenálnej značky chcete dopriať aj do svojho bežného auta, môžete tak urobiť s podsedákom Ferrari Dream Booster. Asi nie je žiadnym prekvapením, že táto sedačka bude lákať hlavne chlapcov, pre dievčatá sú zase lákavejšie iné vzory.

Jedná sa o veľký, robustný a výborne spracovaný podsedák, ktorý zodpovedá váhovej kombináciu II a III – dieťa teda môže mať váhu od 15 – 36 kilogramov. Upínanie dieťaťa sa vykonáva pomocou trojbodového bezpečnostného pásu automobilu a podsedák je navrhnutý tak, aby bol pás vedený čo najviac optimálne.

Poťah je sundávatelný a prateľný za štandardných podmienok. Zosilnené polstrovanie vaše deti poteší aj na dlhších cestách, rovnako tak ako pohodlné lakťovej opierky, ktorým polstrovanie tiež nechýba. Jednoduchá údržba, nízka hmotnosť a neopozeraný dizajn robí z tohto podsedáku ideálneho parťáka na každodenné použitie a vaše deti sa týmto Ferrari kúskom budú všade chváliť.

Originálny produkt Ferrari, homologácia ECE R44/04, skupina II a III
Svojim dizajnom osloví najmä chlapca

ZOPA Booster

ZOPA Booster recenzie a test

Ak hľadáte univerzálny a praktický čierny podsedák, ktorý je vhodný pre staršie deti, ktoré ešte musí nejaký bezpečnostný prvok v aute používať, mohol by vás osloviť podsedák do auta Zopa Booster. Ako sme už naznačili, spadá do kategórie II a III, teda do posledných dvoch váhových kategórií, ktoré majú celkový rozsah 15 – 36 Kg.

Spotrebitelia sa v recenziách zhodujú, že sa jedná o veľmi kvalitný produkt, plasty sú pevné a nikde nenájdeme žiadny polystyrén, ktorý sa čas od času používa a má kratšiu životnosť. Má textilný poťah, ktorý je snímateľný a prateľný, jeho váha je len 1,3 kilogramov čo znamená, že manipulovať s ním nebude robiť problém ani mamičkám.

Okrem čiernej farby je na poťahu tiež šedý dizajnový prvok, ktorý môže mať v inom prevedení aj odlišnú farbu. Podsedák sa radí medzi priestrannejšie, jeho šírka je 46 centimetrov, hĺbka 40 cm a na výšku má necelých 26 centimetrov. Nechýba samozrejme podrúčky a vodiace spony pre použitie trojbodového bezpečnostného pásu.

Kvalitne zhotovený plastový podsedák, veľmi priestranný
Nie je vhodný na úzke sedačky malých vozidiel

Nania Dream Premium

Nania Dream Premium recenzie a test

Nania je bezpochyby jednou z hlavných firiem, ktoré zásobujú trh ponukou kvalitných detských sedačiek a podsedákov. Podsedák Nania Dream Premium tak nevyčnieva nijako z tohto nastoleného trendu. Jeho podarená konštrukcia ponúka kombináciu dvoch váhových skupín – druhú a tretiu čím umožňuje na sedačke prepravovať deti vo veľkom váhovom rozmedzí, 15 až 36 kg.

Podsedák má pekné prešívanie a celkovo vydarený dizajn, ktorý neurazí žiadnu väčšiu slečnu alebo chlapca. Len šedé sfarbenie nemusí byť za všetkých podmienok praktické a môže na ňom byť vidieť každá druhá škvrna. To však nie je zásadný problém, pretože poťah je snímateľný a samozrejme tiež prateľný. Poťah je vyrobený zo 100% polyesteru a celková váha podsedáku činí 1,6 kilogramu, teda úplne priemerná hmotnosť.

Skelet podsedáku je vyrobený z kvalitného, trvanlivého a pevného plastu. Podsedáku nechýba homologizácia podľa normy ECE R44/04 a ani silné polstrovanie, alebo podrúčky. Lakťovej opierky sú polstrované tiež a navyše sú zvýšené, čím posilní pohodlie prepravovaného dieťaťa. Jednoduchá údržba spolu s dobrou manipulovateľnosťou z tohto podsedáku robia skvelý, univerzálny a kvalitný produkt.

Veľká základňa, pohodlné polstrovanie a zvýšené lakťovej opierky
Šedá farba v mieste sede nemusí byť z pohľadu čistoty praktická

Caretero Tiger 2016

Caretero Tiger 2016 recenzie a test

Zaujímavou alternatívou môže byť podsedák do auta Caretero Tiger v modelovom prevedení pre rok 2016, ktorý kombinuje rovno dve kategórie, a to druhú a tretiu. Vďaka tomu na neho môžete posadiť dieťa v širokom váhovom rozptylu 15 až 36 kilogramov. Upevnenie samotnej sedačky aj dieťaťa prebieha pomocou trojbodového bezpečnostného pásu, ktorým je vybavené každé auto.

Je vyrobená v súlade s bezpečnostnými normami ECE R44/04 a má veľmi pohodlné vysoké polstrovanie, ktoré sa z plastového podsedáku nechá zložiť a vyprať. Práve toto polstrovanie recenzenti často zmieňujú ako veľkú prednosť, je komfortnejšie než u konkurenčných modelov. Samozrejmosťou sú lakťovej opierky a celkovo kvalitná a pevná konštrukcia.

Na rozdiel od obyčajných modelov nájdeme v tomto prípade niekoľko praktických vychytávok pre každodennú potrebu. Na stranách sú umiestnené dva držiaky na pitie a pod sedákom je veľmi praktický šuplík na rôzne drobnosti aj hračky. Je dostatočne veľký, a preto sa do neho zmestia napríklad pastelky. Jeho výška je 21 centimetrov, široký je 41 cm a hlboký 39 cm.

2 držiaky na pitie, šuplík na drobnosti, veľmi pohodlná sedacia časť
Vyššia hmotnosť 2,7 kg

Safety 1st Manga

Safety 1st Manga recenzie a test

Ako doplnok do výbavy automobilu, alebo ako záložný podsedák pre všetky prípady sa skvele ponúka Safety 1st Manga. Jeho hlavným lákadlom pre všetkých je zrejme cena, ktorá je naozaj príjemná a zároveň tiež hmotnosť, ktorá nedosahuje ani jedného kilogramu. Takisto rozmery sú príjemne malé, takže vám nezaberie takmer žiadne miesto.

Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery sa však podpisujú na menšom komforte tohto produktu. Je vhodný skôr na kratšie vzdialenosti, pretože by pri niekoľkohodinovom cestovaní nemusel byť posed úplne komfortné. Nechýba mu však nič, čo má správny podsedák mať a tým máme na mysli hlavne európsku homologáciu podľa certifikátu ECE R44/04.

Celopotah je pohodlný a ľahko kompletne odnímateľný, v prípade potreby ho teda ľahko vyperiete na 30 stupňov C. Podsedák kombinuje druhú a tretiu skupinu a je teda prispôsobený pre používanie deťmi s hmotnosťou od 15 do 36 kilogramov. Korpus je vyrobený z umelej hmoty, je stabilný a pohodlne tvarovaný. Samozrejmosťou je polstrovanie tak v mieste sedáku, tak na lakťových opierkach.

Nízka cena a nízka hmotnosť, homologácia ECE R44/04
Len priemerné polstrovanie, vhodný skôr na kratšie cesty

CAM Cushion

CAM Cushion recenzie a test

Ak chcete vášmu dieťaťu zaobstarať naozaj pohodlný a priestranný podsedák, potom by ste mali pouvažovať nad zaobstaraním modelu CAM Cushion, ktorý sa radí k najpohodlnejším podsedákům, ktoré možno v súčasnosti zaobstarať. Podľa uvedenie výrobcu je vhodný pre deti už od 3 do 12 rokov, odporúčame však používať čo najdlhšie klasickú autosedačku a až následne prejsť na podsedák.

Tento výrobok kombinuje dve skupiny a to skupinu II a III. Je teda navrhnutý pre zaťaženie od 15 do 36 kilogramov. Kvalitné spracovanie a použitie tých najlepších materiálov má za následok vyššiu hmotnosť, ktorá činí 2,2 kilogramov. Je to zhruba o pol kilogramu vyššiu hmotnosť, než je u tohto produktu obvyklé, ale za zvýšený komfort to stojí.

Inžinieri dbali na to, aby bolo dlhé cestovanie príjemné a pohodlné. Preto upravili a lepšie spracovali celú ergonómiu, pričom posilnili polstrovanie na najviac namáhaných miestach. Výsledkom je podsedák s širokým a priestranným sedákom, ktorému nechýba veľké vypolstrované opierky na ruky. Samozrejmosťou je homologácia, alebo možnosť poťah zložiť a prať.

Veľmi dobrá ergonómia, väčší priestor v mieste sedáku
Vyššia obstarávacia cena, vyššia hmotnosť

G-MINI Porus

G-MINI Porus recenzie a test

Podsedák G-MINI Porus je ideálnym produktom pre všetkých rodičov, ktorí už majú väčšie deti a chcú pre nich široký pohodlný podsedák za rozumné peniaze. Tento podsedák pre deti spadá do tretej kategórie, jeho váhový limit je teda od 22 do 36 kilogramov.

Výrobca o ňom píše, že je mäkko vystlaný a má pohodlné opierky rúk. Jeho dizajn je pomerne neutrálnej a rozhodne praktický, šedo platinová farba dobre zamaskuje znečistenie, ktorému sa s deťmi skrátka nikdy nevyhnete. Z pohľadu údržby je na tom tiež výborne, jeho poťah je možné ľahko sundat a vyprať ho na 30 stupňov Celzia.

Vekovo je podsedák určený deťom do 12 rokov a svojou konštrukciou umožňuje intuitívne a bezpečné vedenie bezpečnostných pásov vozidla. Samozrejmosťou je jeho homologizácia podľa štandardu ECE R44/04 a len zamrzí, že nikde nezistíme ako jeho hmotnosť, tak rozmery, ktoré by priblížili predstavu o tom, ako je v skutočnosti priestranný.

Kvalitné prevedenie, mäkké polstrovanie a pohodlné opierky rúk
Nedohledatelné rozmery a hmotnosť

Ako vybrať detský podsedák do auta

Vybrať vhodný podsedák do auta nie je žiadna veľká alchýmia. Jedná sa o pomerne jednoduchý proces, pri ktorom je dobré zohľadňovať len niekoľko vecí, ktoré zmieňujeme nižšie. Vždy je dobré kupovať podsedák od renomovaných výrobcov autosedačiek a detského príslušenstvo. Zaobstarať ho lacno v supermarkete síce vyzerá lákavo, ale neodporúčame to. Z recenzií spotrebiteľov vyplýva, že tieto neznačkové produkty vydržia výrazne kratšiu dobu a neznesú ani hrubšie zaobchádzanie.

Kedy môžem použiť podsedák do auta?

Detský podsedák možno použiť kedykoľvek, keď ešte dieťa nedosiahlo 150 centimetrov výšky a neprekročilo hmotnosť 36 Kg. Zároveň by už malo byť odrastenejšie a spadať do váhových skupín II a III. Deti do cca veku piatich rokov nemajú ešte dostatočne vyvinuté svalstvo a preto ním podsedáky vôbec vhodné nie sú. Používajte je až u starších detí a len v prípade, že nemáte k dispozícii plnohodnotnú sedačku. Podsedák ju totiž z pohľadu bezpečnosti nemá šancu nahradiť.

Podsedáky s Isofixom

Určitým vylepšením môže byť podsedák opatrený systémom ISOFIX. Takéto podsedáky sú minimálne dvakrát drahšie ako tie bez neho a na trhu ich veľa nenájdete. Fixácia pomocou čapov, ktoré sú pevne spojené s karosériou vozidla má len samé výhody. Podsedák nemá tendenciu sa z pod dieťaťa vysúvať ani sa nijak hýbať či točiť.

Podsedáky s opierkou

Takéto podsedáky sú pri kompletnom zložením plnohodnotnými autosedačkami. Majú však možnosť chrbtovú opierku demontovať a tým pádom zo sedačky urobiť iba podsedák, s ktorým sa dobre manipuluje. Takýchto autosedačiek veľa nie je, a preto je lepšie zainvestovať do robustný nerozoberateľné autosedačky a k nej prikúpiť podsedák. Neraz sa vám bude hodiť, že vlastníte obe tieto veci.

Váhová skupina

Podsedáky sa vyskytujú v skupinách II a III a často tiež tieto dve skupiny kombinujú. Váhovo teda zodpovedajú rozmedzí 15 – 36 Kg, čo teda zodpovedá, ako sme spomínali a upozorňovali, starším odrastenejším deťom. Nikdy nepoužívajte podsedáky u detí mladších s váhou pod týmto limitom. Je to nebezpečné, a hlavne zbytočný hazard so zdravím dieťaťa.

Hmotnosť a rozmery

Podsedáky nie sú ťažké, ani priestorovo náročné. Sú vhodné na prenášanie z auta do auta a nezaberú veľa miesta ani v batožinovom priestore. Ich montáž na sedačku je jednoduchá a rýchla. Hmotnosť sa pohybuje priemerne okolo kilogramu a pol s tým, že najľahšia prevedení, ktorá môžete kúpiť môžu mať hmotnosť aj pod jeden kilogram. Rozmery sa viacmenej aj v rámci modelov nemení, aj keď je možné naraziť na podsedáky nepríjemne úzke, ale aj naddimenzovanie široké. Väčšinou sa rozmery pohybujú s výškou 25 cm, šírkou 44 cm a hĺbkou 40 cm.

Lakťovej opierky, polstrovanie a poťah

U súčasných modelov od renomovaných výrobcov sa snáď nestretneme s produktom, ktorý by lakťovej opierky čiže podrúčky, nemal. Ak sa stretnete však s takýmto tovarom, odporúčame sa mu vyhnúť. Lakťovej opierky sú jednou z mála vecí, ktorá zvyšuje komfort pri preprave, a preto by bolo nerozumné si zaobstarať pre svoje dieťa podsedák bez nich. Lakťovej opierky by mali byť tiež polstrované a väčšinou sú.

Samotné polstrovanie sedačky je pravdepodobne jedna z vecí, kde sú najväčšie rozdiely naprieč podsedáky. Je teda dobré poriadne prečítať opis, prípadne hodnotenia a recenzie spotrebiteľov, ktorí už tento model majú. Poťah by mal byť sundávatelný a prateľný. To je ďalšia vec, kde sú veľké rozdiely, a preto je lepšie zainvestovať pár peňazí navyše a predísť tak nepríjemnému vyšúchané poťahu po pár mesiacoch používania.

4/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.