Outdoor,

Kempingové plynové variče: Recenzie 9 najlepších

Plynový varič má rôzne využitia a tým pádom aj odlišné skupiny zákazníkov. Pre niektorých je neodmysliteľnou súčasťou chaty, pre iné okrem ohňa jediná možnosť, ako si v prírode pripraviť teplé jedlo, alebo ohriať vodu. Preto môže mať kempingový varič naozaj mnoho podôb a záleží len na vašich potrebách, ktorý typ vyberáte.

Ak vyberáte prevedenie na chatu, je najvhodnejší plynový varič na bombu, ktorý síce nepatrí medzi najkompaktnejšie, však ponúka často vysoký výkon a s ním spojený komfort. Ak je váš rekreačný objekt vybavený elektrickým prúdom, riešením pre vás môže aj moderné úsporný indukčný varič, ktorý je na obsluhu ďaleko pohodlnejšie.

Campingový varič môže byť v rade ďalších prevedeniach, medzi ktoré patria liehový a benzínový varič. Každé palivo má svoje pre a proti, avšak ak sa často nepohybujete v extrémnych podmienkach, je plynový varič tou najlepšou voľbou pre outdoor, či už z hľadiska efektívnosti, tak i obsluhy alebo bezpečnosti.

V tejto kategórii produktov existuje veľká rad modelov v rôznom prevedení, naše recenzie obsahuje výrez tých najpredávanejších naprieč spektrom. Pri výbere je dobré zohľadňovať teda zámer použitia, typ zdroja plynu, výkon horáka, horákov, a spotrebu plynu.

Rozdiely sú aj v samotných kartušiach, kedy je na výber z bajonetových, alebo skrutkovacích. Menej často sa možno stretnúť aj s ventilovou kartušou, ktorá sa používa len v určitých prevedeniach plynových varičov. Nemenej dôležitý je aj počet horákov, to je však viditeľné na prvý pohľad a preto sa môžete ihneď orientovať iba na tie, ktoré hľadáte. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie plynové variče a ich recenzie.

Najlepšie kempingové plynové variče – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších plynových varičov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Yate Camping K620Meva PICAMP 2136Var 2Campingaz Bleuet Micro PlusColeman F1 LitePinguin Mantis TitanCampingaz Camp BistroCampingaz Base CampVango Diner Cooker
Zdroj plynuPB fľašaPB fľašaKartušaKartušaKartušaKartušaKartušaPB fľašaPB fľaša
Systém závituSkrutkovacieSkrutkovacieSkrutkovacieBajonetSkrutkovacieSkrutkovacieVentilovýSkrutkovacieSkrutkovacie
Hmotnosť420 g1300 g110 g180 g77 g98 g1500 g1500 g4600 g
ZapaľovanieManuálneManuálneManuálneManuálneManuálneManuálneAutomatické piezoManuálneAutomatické piezo
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 plynových varičov

Yate Camping K620

Yate Camping K620 recenzie a test

Kempingový varič Yate Camping K620 je ako stvorený na chatu, chalupu, alebo do miest, kde sa bude používať pravidelne prevažne bez prenášanie – je robený na priame napojenie na propán-butánovú fľašu. Keď mu ho pripojíte na 2 kg PB fľašu, môže byť pohodlne umiestnený na stole a plniť tak dokonale svoju funkciu. Možné je tiež pripojenie na objemnejšie nádoby.

Jeho hlavnou výhodou je bezpochyby nízka obstarávacia cena a funkčnosť, robí presne to, čo má. Skladá sa z jednej platničky s celkovým výkonom 14800 Wattov. Bohužiaľ však nie je dohľadateľné spotreba, akú plynový varič má. Celková hmotnosť je 420 gramov a nemá žiadny systém zapaľovania, potreba je tak zapáliť manuálne, zápalkami, zapaľovačom, kresadlom.

Poteší jednoduché a praktické drôtené madlo, ktoré v prípade, že je varič ešte horný, príde rozhodne vhod. Spracovanie je síce plne dostačujúca pre fungovanie, však mechanicky nie celkom precízne. Z recenzií spotrebiteľov sa tak dozvieme o ostrých hranách v mieste otvorov, ktoré je ideálne pre vyššiu bezpečnosť ľahko zabrúsiť.

Nízka obstarávacia cena, praktické drôtené madlo na prenášanie
Ostré hrany v mieste otvorov

Meva PICAMP 2136

Meva PICAMP 2136 recenzie a test

Dvojhorákový plynový varič Meva PICAMP 2136 je ideálnym prevedením pre väčší počet osôb napríklad na chate, alebo aj na víkendovú výpravu na ryby vo viacerých členoch. Rad ľudí si ho kupuje tiež ako záložný varič a to pre prípad, že majú v domácnosti všetky spotrebiče elektrické a chcú byť pripravení na prípadný výpadok elektrickej energie.

Boduje dobrým pomerom ceny a výkonu, ponúka dva horáky, ktoré majú zhodný výkon 1200 Wattov. V porovnaní s inými, napríklad aj skladným kempingovým variči to nie je veľa, avšak na pohodlné varenie je výkon úplne dostačujúce. Konštrukcia má na sebe dve robustné oporné ramená, ktoré zabezpečujú výbornú stabilitu aj pri použití väčších hrncov, alebo rozmernejšie panvičky.

Samozrejmosťou je regulácia každej platničky zvlášť a to pomocou ich vlastných otočných ventilov. Horák je dostatočne rozmerný, čím poskytuje dobrú stabilitu širokému spektru riadu. Prevedenie je nerezové a spotreba plynu činí 200 gramov za hodinu. Celková hmotnosť je 1,3 kilogramu a nasadzuje sa na klasické veľké PB fľaše so závitovým pripojením. Jedná sa o desaťročiami preverený model, ktorý má veľmi dlhú životnosť a má jednoduché ovládanie.

Kovová oporná ramená zaisťujú výbornú stabilitu horákov, pomer cena/výkon
V porovnaní ľahko nižší výkon

Var 2

Var 2 recenzie a test

Turistický varič Var 2 patrí medzi základnú výbavu všetkých trampov, tulákov, alebo milovníkov pobytu v prírode. Jedná sa o rokmi preverený model, ktorý je na trhu už pár desiatok rokov v nezmenenej podobe. To svedčí o jeho výbornom spracovaní a vlastnostiach, na ktoré je spoľahnutie. Plynový varič Var 2 získal tiež ocenené produkt roku, ktoré vychádza z hodnotenia samotných spotrebiteľov.

Prenosný plynový varič ponúka jednu platničku a kompatibilný je so všetkými plynovými kartušami, ktoré majú skrutkovacie typ pripojenia. Tieto kartuše sú veľmi dobre dostupné v rôznych veľkostiach a objemu plynu. Vďaka nízkej hmotnosti 110 gramov o ňom v batohu nebudete ani vedieť.

Jeho výkon je veľmi dobrých 2,8 kW a spotrebu plynu má približne 150 gramov za hodinu. Spotreba plynu sa samozrejme líši podľa okolitých podmienok, a preto je dobré ju brať len ako orientačné. Nožičky podstavca sa nechajú ľahko zložiť a v niektorých hodnoteniach zaznieva ich mierna vôľa, ktorá neprospieva stabilite. Samozrejmosťou je pohodlná regulácia toku plynu, alebo praktický cestovný obal.

Spotrebiteľské ocenenie produkt roku, pomer cena/kvalita, nízka hmotnosť
Ľahko kývajúce sa nožičky

Campingaz Bleuet Micro Plus

Campingaz Bleuet Micro Plus recenzie a test

Obľúbený outdoor varič Campingaz Bleuet Micro Plus je ďalší alternatívny prenosný plynový varič, ktorý vás nenechá v štichu za žiadnych okolností. Jeho jednoduchá konštrukcia je veľmi odolná a dobre znáša aj hrubšie zaobchádzanie. V porovnaní s inými modelmi poteší celkom 4 ramienka, ktoré pomáhajú vyššej stabilite aj pre väčšie nádoby.

Ramienka sú samozrejme sklopiteľné pre čo najväčšiu úsporu miesta, obmedzovať vás nebude ani jeho hmotnosť, ktorá je síce v porovnaní s podobnými produktmi vyššia, ale stále nie je nijako vysoká. Jej hodnota je 180 gramov. Nenájdeme u neho piezo zapaľovanie a preto je na to dôležité myslieť a mať vždy zbalené zápalky, zapaľovač, alebo kresadlo.

Horák, ako je vidno, má jednu platničku, ktorý mojej výkon 1,3 kW a spotrebu plynu iba 90 gramov za hodinu. Výkonom teda nijako neoslní, je potrebné počítať s dlhšou dobou, než dostane vodu do varu. Za to však svojou spotrebou plynu patrí medzi najúspornejšie zariadenia.

4 sklápacie ramienka zaisťujú lepšiu stabilitu riadu, nízka spotreba plynu 90 g/h
V porovnaní menší výkon 1,3 kW, vyššia hmotnosť 180 gramov

Coleman F1 Lite

Coleman F1 Lite recenzie a test

Expedičný plynový varič Coleman F1 Lite patrí medzi špičku svojej kategórie, je to jeden z najvýkonnejších a najľahších varičov, ktorý si môžete na svoj pobyt mimo civilizáciu zaobstarať. Jeho hlavné cieľová skupina sú účastníci expedícií, kde sa hľadí na každý gram. Skvelú službu však urobí aj pri nenáročných pobytoch v prírode.

Jeho najväčšou pýchou je bezpochyby výkon, ktorý dosahuje 4800 Wattov, jedná sa o hodnotu, ktorá takmer nemá v kategórii konkurenciu. Pre predstavu jeden liter vody s ním uvaríte za 2 minúty a 30 sekúnd, čo je polovičná doba oproti štandardným modelom. Takto vysoký výkon však má aj svoju daň, ktorou je vyššia spotreba plynu 346 gramov za hodinu, ktorú tiež budete hľadať len veľmi ťažko.

Všetko je tak o preferenciách, ak hľadáte rýchly plynový varič, ťažko zoženiete lepšie, je však nutné počítať s rýchlym úbytkom plynu v kartušiach. Tie majú skrutkovacie pripojenie a je možné využiť aj kartuše iných značiek. Hmotnosť 77 gramov patrí k najmenším možným a poteší aj praktický obal, ktorý je súčasťou balenia.

Veľmi vysoký výkon 4800 W, extrémne nízka hmotnosť 77 gramov
Vyššia spotreba plynu 346 g/h

Pinguin Mantis Titan

Pinguin Mantis Titan recenzie a test

Outdoor varič Pinguin Mantis Titan je veľmi praktické zariadenie všetkých osôb vyznávajúcich pobyt v prírode. Jedná sa o samovoľne stojace prevedenie, ku ktorému je plyn z kartuše privádzaný hadičkou. Vďaka tejto konštrukcii, ktorá je v praxi veľmi nízka, ho možno ľahko umiestniť do závetria, ktoré si vytvoríte napríklad z batohu, alebo kamene a uvariť si tak aj v podmienkach, kde by klasická konštrukcia na kartuši neobstála.

Konštrukcia je zhotovená z titánu, ktorý je veľmi pevný a zároveň ľahký, vďaka tomu má hmotnosť len 98 gramov, čím sa v tejto konštrukcii radí k najľahším modelom vôbec. Stojan i ramená sú sklopné, teda celý set nezaberie po zložení veľa miesta. Súčasťou balenia je aj praktické prepravné puzdro.

Čo sa bohužiaľ od výrobcu nedozvieme je spotreba plynu, odhadom podľa výkonu 3000 W však bude vyššia, ako je priemer. Spomínaný výkon zároveň patrí k tým vyšším. Dodaná hadička je kompatibilná so všetkými kartušami, ktoré majú skrutkovacie typ pripojenia.

Veľmi ľahký titánový samovoľne stojace plynový varič, výkon 3000 W
Vyššia obstarávacia cena

Campingaz Camp Bistro

Campingaz Camp Bistro recenzie a test

Cestovný varič Campingaz Camp Bistro je plynový varič na kartuše s ventilovým typom pripojenia. Je vhodný pre nenáročné jednodňové pobyty v prírode, do parku, na chate, alebo na výlet. Jedná sa o stolové plynový varič, ktorý má jednu platničku s maximálnym výkonom 2200 Wattov. Rýchlosť, akou zvládne uvariť jeden liter vody, činí 5 minút a 25 sekúnd.

Jeho celková váha je 2,5 kilogramov a rozmery 36,5×32,2×12 centimetrov. Poteší tiež praktické plastový kufor, do ktorého sa v prípade prenášania pohodlne uprace a tiež ho chránia. Na jednu kartuša dokáže pracovať po dobu približne deväťdesiatich minút v závislosti na intenzite výkonu.

Regulácia výkonu prebieha veľmi ľahko a to veľkým otočným ovládačom, ktorý má na svojej limitnej polohe funkciu zapaľovača. Ten je piezoelektrického typu. Vzhľadom k svojej nízkej nákupnej cene sa jedná o veľmi atraktívny model, spotrebitelia mu vytýkajú iba nemožnosť demontovať platničku, čo by uľahčilo jeho čistenie.

Vysoká stabilita, nízka obstarávacia cena a jednoduché ovládanie, kufrík v cene
Platnička pre jednoduché čistenie nedá odmontovať

Campingaz Base Camp

Campingaz Base Camp recenzie a test

Dvojplatničkový plynový varič Campingaz Base Camp je veľmi kvalitný stolný varič od osvedčeného výrobcu. Je vhodný ako stály varič na chate, kempovanie, alebo ako záložný varič pre prípad výpadku elektrického prúdu. Zdroj plynu je propán-butánová fľaša, ktorá môže byť vo veľkosti 2 kg, 5 kg, alebo 10 kg. Kompatibilné fľaše by mali byť typu R907.

Jeden liter uvarí za 8 minút, čo je pre nenáročných spotrebiteľov dobrú hodnotu. Celkový výkon je 3,2 kW s tým, že obaja horáky majú zhodný výkon po 1600 W. Spotreba plynu je potom iba 180 gramov za hodinu. Rozmery kompletu sú 43x24x8 centimetrov a varič sa v základnej výbave dodáva bez príslušenstva potrebného pre pripojenie na PB fľašu.

Celková váha činí 1,5 kilogramov, čo je pre tento typ kempingového variča prijateľná hmotnosť. Na rozdiel od iných modelov tu nie je k dispozícii žiadne prepravné púzdro, kufor, alebo futrál. Taktiež si budete musieť vystačiť bez automatického piezo zapaľovače, majte tak vždy po ruke niečo, čím plameň bezpečne zapálite.

Dva horáky, výkon 3,2 kW a spotreba plynu len 180 gramov za hodinu
Absencia automatického piezoelektrického zapaľovača

Vango Diner Cooker

Vango Diner Cooker recenzie a test

Campingový varič Vango Diner Cooker má vskutku praktické prevedenie, vrchný poklop je pre prípad prenášanie pevne uzatvárateľný a akonáhle ho otvoríte, slúži spolu s výklopnými bočnicami ako praktická veterná zábrana. Vďaka tomu je vhodnejšie aj do náročnejších podmienok, hoci kvôli jeho pripojiteľnosti na PB fľašu si ho na žiadny trek pravdepodobne nevezmete.

K dispozícii sú 3 vysoko kvalitné horáky, ktoré majú celkový výkon 1900 wattov. Svojim výkonom síce nepatrí medzi najvýkonnejšie modely, na druhú stranu však aspoň nemá veľkú spotrebu plynu. Tú sa však do výrobca nedozvieme, čo je pomerne škoda. Hodí sa pre varenie viac osôb, dokáže obslúžiť aj štvorčlennú rodinu a potešujúce je jeho veľmi kvalitné spracovanie.

Užívateľskému komfortu pridajú jednoduché a automatické piezo zapaľovače, alebo odkvapkávacia tácka na prebytočný olej, či tuk. Horáky, vrátane mriežky, sú ľahko vyčistitelné a poteší protišmykové nôžky, ktoré bezpečne zaistí gril na jednom mieste a tým minimalizujú riziko úrazu. Jeho hmotnosť je 4,6 kilogramu a rozmery 34 cm na šírku, 62 cm na dĺžku a výška len 11,5 cm.

Automatické piezo zapaľovanie, veko s bočnicami a zástenou, celkom tri horáky
Nedohledatelná spotreba plynu

Ako vybrať kempingový plynový varič

Zámer použitia

Prvú otázku, ktorú musíte mať pred zaobstaraním kempingového variče zodpovedanú znie, na aký účel a kde chcem varič používať. Z iných modelov bude vyberať spotrebiteľ hľadajúci plynový varič na chatu, alebo pre prípad výpadku elektrického prúdu a iný model turista, dobrodruh, cestovateľ, ktorý potrebuje kompaktný varič do batohu. Až neskôr možno pristúpiť k porovnávaniu výkonu, spotreby rozmerov, hmotnosti a typu používaného zdroja plynu.

Plynový varič na bombu

Hodí sa najmä do miest, kde sa s ním nebude príliš manipulovať, pretože jeho váha, najmä potom s plynovou PB bombou, je relatívne vysoká, šplhajúce sa bez problému k hranici 10 tich kilogramov. Najčastejšie uplatnenie má na chate, záhrade, v obytných automobiloch, alebo v karavane. Často si tiež ľudia tento typ variče kupujú do svojich domovov ako poistku pri výpadku elektrického prúdu. V živote môžu nastať situácie, keď sa môže aj v dome pri krátkodobom výpadku prúdu hodiť, napríklad pri nutné príprave pokrmov pre batoľatá.

Existujú modely, ktoré sa môžu priamo naskrutkovať na 2 kg PB bombu, môžu mať jeden horák, alebo horáky dva. Samozrejmosťou je regulácia výkonu každého zvlášť, len zriedka u nich nájdeme automatické zapaľovanie. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena a takmer nerozbitelnost, sú aj prípady, keď tieto plynové variče slúži 40 rokov a viac. Okrem priameho pripojenia na 2 kg PB bombu možno stolný variča pripojiť aj k 5 kg, alebo 10 kg PB bombe, v týchto prípadoch je však už potrebné pripojovacie sada, ktorá nemusí byť súčasťou balenia.

Plynový varič na kartuše

Tento cestovný varič je vhodný pre cestovateľov, trampov a vyznávačov pobytu v prírode. Jeho najväčšou prednosťou je skladnosť a nízka hmotnosť, ktorá u najlepších modelov nemusí dosahovať ani 100 gramov. Najbežnejšie sú typy priamo nasadzovacie na kartuši, existujú však aj voľne stojace, ktoré majú prívod plynu z kartuše riešený externe pomocou hadičky. S takými je potom možné lepšie manipulovať, schovať ich do závetria a majú tiež výrazne väčšiu stabilitu.

Ďalšou obľúbenou možnosťou je stolový plynový varič na kartuše, ktorý je akýmsi medzistupňom medzi outdoor varičom a kempingovým varičom na PB bombu. Môžu mať jeden až dva horáky, ponúka veľkú stabilitu, ale zároveň sú dostatočne kompaktné a mobilné aj pre časté presúvanie. Ich typickým miestom je napríklad dovolenka na vode, alebo relax v parku, či jednodenný výlet do prírody. Tieto typy varičov sú tiež často vybavené automatickými piezoelektrickými zapaľovačmi.

Propán-bután fľaše a kartuše

Tieto spomínané jednotky sú v súčasnosti hlavnými zdrojmi plynu pre väčšinu plynových varičov. PB fľašu môže byť v rôznych veľkostiach, najčastejšie od 2 do 10 kilogramov a medzi jej najväčšie výhody patrí možnosť ju znovu plniť. Vďaka tomu ušetríte nemalé peniaze, lebo doplnenie nie je rozhodne tak drahé, ako nutnosť si po vyprázdnení kartuše zaobstarať vždy novú. Majú vyššiu hmotnosť, a preto sa príliš nehodí na cestovanie.

Kartuše sú však pre cestovanie priamo určené, štandardne sa robia v troch veľkostiach, z ktorej najmenší vystačí približne na víkend pre dve osoby a najväčšie na týždeň pre dve osoby. Záleží tak na type vášho dobrodružstvo, akú kartuši zvolíte.

Rozdeľujeme ich na dva typy, skrutkovacie kartuše a bajonetové kartuše. Každý systém je kompatibilný so svojím typom plynového variča, vzájomná kombinácia nie je možná. Potešujúce však je, že kartuše rôznych výrobcov, ale rovnakého typu, sú kompatibilné s daných typom variča bez problému. Tretím typom kartuše je takzvaná ventilová, tá má tvar pripomínajúci sprej a je určená do špecifických typov stolových kartušových cestovných varičov.

Výkon a spotreba plynu

Tieto dva parametre sa do veľkej miery vzájomne kopírujú. Ak je malý výkon, je aj malá spotreba a naopak. Ponuka plynových varičov je veľmi pestrá a s ňou aj možnosť vybrať si tak výkonný horák, aký preferujete. Časť spotrebiteľov uprednostňuje rýchlosť, časť pomalší varenie, ale dlhšiu výdrž. Dobre si môžete tieto dva parametre porovnávať v prvej porovnávacej tabuľke vybraných produktov v tejto recenzii. Za zmienku však stojí dve hraničné hodnoty, kedy najmenej výkonné variče majú výkon okolo 1,3 kW a spotrebu 90 g/h, zatiaľ čo na druhom konci sú modely s výkonom 4,8 kW a spotrebou 346 g/h.

Počet horákov, zapaľovanie

Ľahký outdoor varič má v drvivej väčšine iba jeden horák, je to z dôvodu dobrej skladnosti, nízkej hmotnosti a praktickosti. U kempingových varičov na ventilovej kartuše, alebo PB fľaše je však možné sa stretnúť aj s viacerými horákmi. Typickým zástupcom je dvojhorákový plynový varič, alebo dokonca tříplotýnkový plynový varič. Niektoré modely môžu mať tiež z veka urobenú pečenie dosku, na ktoré možno treba smažiť bez potreby použitia panvy. Menšina modelov môže byť vybavená automatickým piezoelektrickým zapaľovačom, skrátene piezo. Ten sa však netýka cestovných malých varičov, kde je potreba myslieť na kresadlo, zápalky, alebo zapaľovač.

Materiál a hmotnosť

Tieto dva parametre spolu opäť priamo súvisí a reflektujú sa hlavne u outdoor varičov, kde sa počíta každý gram. Výrobcovia sa stále predháňajú v tom, kto vyrobí ľahší a kompaktnejší model, a preto dnes nie je problém zaobstarať napríklad varič vyrobený z titánu či iných materiálov, ktorý sa s váhou vojde pod 100 gramov. Na druhej strane plynové variče na bombu, alebo k PB bombe majú hmotnosť výrazne vyššiu a môžu dosahovať váhy v rádoch stoviek gramov, alebo i kilogramov.

4.5/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.