Domácnosť,

Plynové kotle: test, recenzie | Najlepšie kondenzačné kotly

Plynový kotol je odporúčanou variantou pre každého, kto má záujem kúriť relatívne ekologicky, čisto, jednoducho a tiež lacno a efektívne. Hlavne potom teda v prípade, keď je zvolený moderný kondenzačný plynový kotol, ktorý patrí k štandardu dnešnej produkcie.

Kotol na plyn môže byť využitý nielen v rodinných domoch, ale aj u iných nehnuteľností a objektov. Veľkou výhodou je jednoduchosť vykurovanie a takmer nulové starosti, keďže nie je nutné riešiť prikladanie, vynášanie popola a ďalšie špinavé činnosti. Celkovo vykurovanie plynom síce nie je tak lacné, ako vykurovanie kotlom na tuhé palivo, ale aj cez to sa jedná o obľúbené riešenie. Jedinou nevýhodou je nutnosť mať zavedený do objektu plyn, alebo si ku kotlu plyn pripojiť z tlakovej fľaše (najmä pri prevádzke na chate).

Kvalitný plynový kotol by mal s prehľadom vykúriť interiér, ohriať vodu na kúpanie, alebo umývanie riadu a mal by mať jednoduchú a nenáročnú obsluhu. Môže visieť buď na stene (závesný typ), alebo stáť priamo na zemi, v takom prípade sa jedná o stacionárne plynový kotol. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie plynové kotly a ich recenzie.

Najlepšie plynové kotly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších plynových kotlov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 Protherm Gepard 23 MOVJUNKERS Ceraclass ZW 24-2 DH KEPViessmann Vitodens 100-W 26Protherm Panther 25Viadrus Garde G42 ECO 4Z020THProtherm Tiger Condens 25 KKZ21JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CEBAXI Eco5 Compact+ 24Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-AATTACK 25 PLQ
Energetická triedaCB, CAC, BB, CAAB, CA-
Hmotnosť31 kg30 kg35 kg37 kg100 kg56,7 kg47,8 kg27 kg31,6 kg99 kg
Prietokový ohrev vodyÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁno-ÁnoÁnoNie
Objem expanznej nádoby5l6l-10l-12l8l-8l-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 plynových kotlov

Protherm Gepard 23 MOV

Protherm Gepard 23 MOV recenzie a test

Plynový kotol Protherm Gepard 23 MOV je určený na zavesenie na stenu. Ide o variant s prietokovým ohrevom teplej vody a prevedenie odťahu je komínovej. Kotol poteší ako jednoduchou obsluhou, tak i autodiagnostikou a patrí do energetickej triedy C s jeho maximálnou účinnosťou dosahujúci hodnoty až 90 percent.

Ponúkne automatické zapaľovanie, alebo plynulú moduláciu výkonu, ktorá môže byť v rozsahu od 9 až po 23,3 kW. Nechýba široký rozsah nastavenia teploty ohrevu vody, ktorá môže byť v rozmedzí od 38 až po 80 stupňov Celzia. Tento teplotný rozsah je veľmi dobrý a nenájdeme ho u mnohých kotlov.

Nastaviť je možné aj teplotu teplej vody, a to v rozmedzí od 38 až po 60 stupňov Celzia. Medzi bezpečnostné prvky patrí praktická ochrana proti zamrznutiu a kotol tiež zaujme elektronicky riadeným čerpadlom, alebo ekvitermickou reguláciou v rámci eBus. Disponuje tiež prietokovým ohrevom vody a objem expanznej nádoby je 5 litrov.

Jednoduchá obsluha, vysoká účinnosť, bezpečnostné prvky
Menšie display

JUNKERS Ceraclass ZW 24-2 DH KEP

JUNKERS Ceraclass ZW 24-2 DH KEP recenzie a test

Závesný plynový kotol Junkers Ceraclass ZW 24-2 DH KEP ponúkne možnosť jeho využitia ako na vykurovanie, tak aj na ohrev teplej vody. Pre svoj prietokový ohrev je ideálnou voľbou do bytových jednotiek s 3 miestnosťami. Vďaka LCD displeju je zaistená jeho jednoduchá obsluha i nastavenie. K dispozícii je vo výkonnostných variantoch 18kW a 24 kW.

Objem expanznej nádoby je 6 litrov a celková hmotnosť sa 30 Kg je relatívne nízka. Teplá voda je vďaka systému Quick Tap dodávaná rýchlo a úsporne a pri montáži zaujme spomínanú nízkou hmotnosťou, rovnako ako rozmery len 700 x 400 x 298 mm. Sám dokáže upozorniť a diagnostikovať prípadný problém.

Teplotný rozsah pre teplú vodu je možné nastaviť v rozmedzí 40 – 60 °C a zaujme tiež dobrú spotrebou plynu, ktorá je pri menovitom výkone 2,8 metrov kubických za hodinu. Pripojenie kotla je realizované výhradne do komína, ktorý je na to určený, je teda vyvložkovaný a schválený.

Systém Quick Tap, kompaktné rozmery, prehľadný displej
Mechanické ovládacie tlačidlá

Viessmann Vitodens 100-W 26

Viessmann Vitodens 100-W 26 recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Viessmann Vitodens 100-W 26 od známeho výrobcu zaujme výkonom v rozmedzí od 4,7 až po 35 kW. Konštrukcia nadchne výmenníkom tepla Inox-Radial, na ktorý je poskytovaná záruka v dĺžke 10 rokov. Odolnosť a životnosť ponúkne tiež kvalitné horák MatriX. Plynový kotol je vyrobený z prvotriednej ušľachtilej nehrdzavejúcej ocele.

Obsluha kotla je vďaka podsvietenému LCD displeju veľmi jednoduchá. Ovládanie prebieha jednotlivými tlačidlami a na jeho obrazovke je nastavenie ihneď vidieť. Nadchne trieda energetickej účinnosti, ktorá je označená písmenom A. Kladom je tiež hydraulická jednotka Aquablock a multi-konektorový systém.

Regulácia je nastaviteľná na konštantnú teplotu, alebo na takzvaný ekvitermickú prevádzku. Poteší vysoká účinnosť 98% a dobrý výkon, ktorý je dosiahnutý elektronickou reguláciou teplôt. Rozmery kotly sú 350x400x700 milimetrov a hmotnosť je 35 kilogramov. Ideálne je tak aj do menších priestorov.

Výmenník Inox-Radial, ekvitermickú prevádzku, horák MatriX
Vyššia obstarávacia cena

Protherm Panther 25

Protherm Panther 25 recenzie a test

Plynový kotol s ohrevom vody Protherm Panther 25 je postavený na technológii prietokového ohrevu vody TV a to s možnosťou rozsahu nastavenia teplôt od 38 až po 65 °C. Ďalej dokáže tiež efektívne vykurovať, rozsah teploty VV činí 38 – 80 stupňov Celzia. Model využíva doskový výmenník a disponuje plynulou moduláciou výkonu.

Z výpočtu vlastností zaujme tako možnosť autodiagnostiky, alebo ekvitermickej eBus regulácia. Súčasťou konštrukcie je expanzná nádoba, ktorá disponuje objemom 10 litrov. Využívané je výkonné čerpadlo, ktoré je takzvane ErP ready.

Medzi bezpečnostné prvky patrí ochrana proti zamrznutiu, alebo stupeň krytia s označením IPX4D. Maximálna účinnosť tohto kotla je až 91,8 percent. Tento model patrí do energetickej triedy C, minimálne a maximálne tepelný výkon je v rozmedzí 9,5 – 25 kW. Kotol Protherm Panther 25 je závesné konštrukcie a má hmotnosť 37 kg.

Rozsah nastavenia teploty, ErP ready, dobrá účinnosť
Energetická trieda C a B

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH recenzie a test

Plynový kotol do rodinného domu Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH je ideálnym riešením pre vykurovanie väčších priestorov a nesie tiež označenie nízkoteplotný liatinový kotol. Model využíva atmosférický horák a je určený pre takéto teplotné systémy, ktoré sú založené na nútenom obehu médiá a nepriamym ohrevu vody v zásobníku. Kvalita konštrukcie eliminuje vznik nízkoteplotnej korózie.

Zaujme veľmi vysoká účinnosť, ktorá atakuje hranicu 93,5 percenta a trieda energetickej účinnosti vykurovania má hodnotu C. V prípade využitia aj na ohrev vody disponuje kotol energetickou triedou B. Kotol sa pýši 2 stupňami pracovného režimu, a to High/Low. Tiež nechýba možnosť automatického prepínania.

Vďaka nízkemu obsahu škodlivín v spalinách patrí kotol medzi veľmi ekologické zariadenie. Rozsah výkonu s ohľadom na prevedenie sa pohybuje medzi 8 až 30 kW a odporúčaná teplota vykurovacej vody je v rozsahu 45-85 stupňov Celzia. Jedná sa o stacionárny plynový kotol, umiestnený teda na podlahe a jeho hmotnosť dosahuje sto kilogramov.

Ekologický, vysoká účinnosť, rozsah teploty vody, liatinové prevedenie
Vyššia obstarávacia cena

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 recenzie a test

Plynový kotol so zásobníkom Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 je na trh dodávaný v 2 prevedeniach a to s veľkosťou zásobníka buď s objemom 21 litrov, alebo s veľkosťou s objemom 42 litrov. Samozrejmosťou sú aj moderné vlastnosti, ako je plynulá modulácia výkonu, alebo autodiagnostika, či moderné ekvitermická eBus regulácia.

Súčasťou konštrukcie je aj expanzná nádoba na TV s celkovým objemom 12 litrov. Z hľadiska bezpečnosti kotol disponuje ochranou proti zamrznutiu, alebo tiež krytím IPX4D. Ďalej nechýba praktické digitálne ovládanie doplnené o praktický display.

Veľkým kladom je jeho ekonomická stránka, ktorú potvrdzuje energetická trieda s označením A. Percentuálny účinnosť kotla môže činiť dokonca až 108,4 percent. Rozsah nastavenia VV je v rozmedzí 10 – 80 stupňov Celzia a rozsah nastavenia TV je 45 – 65 °C.

Vysoká účinnosť, energetická trieda A, 2 varianty zásobníkov
Na závesné prevedenie vyššia hmotnosť takmer 57 Kg

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE recenzie a test

Kotol na plyn JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE je určený výhradne pre vykurovanie. Disponuje veľmi úsporným obehovým čerpadlom, čo sa podpisuje na celkovej ekonomike prevádzky. To potvrdzuje aj normovaný stupeň účinnosti, ktorý zodpovedá hodnote až 108%. Rovnako ako model CerapurSmart, ktorý nahrádza, je aj tento model veľmi kompaktné, rozmery má 850x400x370 mm.

Ideálne je ako pre rodinné domy, tak aj do bytov. Využíva patentovaný algoritmus SolarInside, vďaka ktorému dokáže využívať aj solárnu energiu. V dôsledku veľmi malých emisií zaujme ekologickým a zároveň tichou prevádzkou.

Riadiaca jednotka označená Bosch Heatronic® III zabezpečuje jednoduchú obsluhu a nastavenie, ktoré podporuje textový displej. Nechýba vstavaná regulácia, alebo aj upozornenie na neštandardné prevádzkové stavy. Tepelný výkon je v rozsahu 20 – 29,9 kW.

Algoritmus SolarInside, jednotka Bosch Heatronic® III, vysoká účinnosť
Určený iba na vykurovanie

BAXI Eco5 Compact+ 24

BAXI Eco5 Compact+ 24 recenzie a test

Plynový kotol BAXI Eco5 Compact+ 24 sa hodí ako do rodinného domu, tak aj do bytu a to vďaka svojim kompaktným rozmerom, ktoré sú 730x400x298 milimetrov a hmotnosťou iba 27 Kg. Celkový rozsah výkonu daného modelu je od 9,3 až po 24 kW. Ide o variant, ktorú nemožno umiestniť do zostavy.

Využitie je možné nielen na vykurovanie objektu, ale aj na ohrev vody. V prvom prípade je k dispozícii rozsah teplôt 30 – 85 stupňov Celzia. V druhom prípade je to 35 – 60 stupňov Celzia. Kotol sa pýši aj obehovým čerpadlom s veľmi vysokou účinnosťou. Bohužiaľ nie je na vysledovanie objem expanznej nádoby.

Odťah spalín je realizovaný klasicky cez komín a prednosťou je nielen vstavaná ekvitermická regulácia, ale aj elektrické krytie IPX5D. V prípade poruchy je informácia zobrazená na LCD displeji. Ten slúži aj k jednoduchšiemu nastavenie a ovládanie. Zamrzí iba horšie energetická trieda, ktorá je B a C.

Kompaktné rozmery, na vykurovanie i ohrev, ekvitermická regulácia
Energetická trieda B a C

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A je variantom určenú tak na vykurovanie, tak i na prietokový ohrev teplej vody. Ten prebieha s využitím doskového výmenníka. Medzi klady kotly patrí ErP ready a tiež hodnota jeho celkovej účinnosti, ktorá činí až 108,5%. Stáva sa tak veľmi úsporným zariadením do domov aj do bytov.

Konštrukcia disponuje veľmi účinným čerpadlom, rovnako ako 8 litrovú expanznú nádobou. Má ochranu proti zamrznutiu, praktické digitálne ovládanie, autodiagnostiku, ale aj bezpečnostné prvky vrátane ochrany proti zamrznutiu, alebo krytie o hodnote IPX4D.

Rozsah nastavenia vody VV je v rozmedzí 10 – 80 stupňov Celzia. Rozsah nastavenia teploty v TV je 35 – 60 stupňov Celzia a rozmery modelu sú 740 x 418 x 300 milimetrov a hmotnosť relatívne dobrých 31,6 Kg.

Účinnosť, ErP ready, autodiagnostika
Pevne nastavená ochrana proti zamrznutiu

ATTACK 25 PLQ

ATTACK 25 PLQ recenzie a test

Stacionárny plynový kotol ATTACK 25 PLQ má nielen zaujímavý moderný a pritom kompaktný dizajn, ale má aj jednoduché ovládanie. Montované sú spoločne so zásobníkom TUV s objemom 100 litrov. Tento typ ponúkne 2 stupňovú reguláciu výkonu v rozmedzí 15 – 20 kW a pomerne zaujímavú účinnosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 91 do 92%.

Model ponúkne široký rozsah nastavenia vykurovacej vody, ktorá môže mať teplotu od 40 až do 90 stupňov Celzia za spotreby paliva v rozmedzí 1,76 m3/h po 2,35 m3/h. Ide tak o pomerne ekonomickú prevádzku.

Jeho rozmery sú 365 x 845 x 630 milimetrov a hmotnosť činí 99 kilogramov. Z bezpečnostných funkcií nechýba napríklad stupeň krytia štandardu IP 40 a ovládanie s nastavením je veľmi jednoduché a zároveň intuitívne.

Úspornosť, regulácia výkonu, účinnosť
Vysoká váha takmer 100 kg

Ako vybrať plynový kotol

Pri výbere plynového kotla je potrebné dbať na vhodnosť konkrétneho typu a vašich podmienok. Môže sa jednať o vykonaní klasické, dnes už v podstate zastarané, alebo prevedenie moderné, ktoré nesie označenie kondenzačný plynový kotol. Tento variant prináša podstatne vyššiu účinnosť a teda možnosť väčších úspor, na druhú stranu sú jeho obstarávacie náklady vyššie.

Odvod spalín

Plynové kotly s ohľadom na odvod spalín delíme do dvoch kategórií. Existujú varianty s oddymením do komína, kedy spaliny automaticky odchádzajú do komínovej šachty, ktorá musí byť špeciálne vyvložkovanie a schválená. Druhým variantom sú plynové kotly s núteným odťahom. V tomto prípade ide o takzvaný turbo kotol. U turbo plynových kotlov sú všetky spaliny odvádzané pomocou ventilátora a odťahového systému, ktorý je vedený napríklad vodorovným prierazom v stene – nie je tak potrebná klasického komína.

Účinnosť

Platí tu jednoduché pravidlo, čím je účinnosť vyššia, tým samozrejme lepšie a to hlavne s ohľadom na ekonomiku prevádzky a možnosti úspor. Klasický plynový kotol dokáže ponúknuť účinnosť, ktorá sa pohybuje okolo 90 percent. Pokiaľ má kotol účinnosť výrazne pod 90%, nejedná sa o moderné prevedenie. Najlepším variantom na trhu sú s ohľadom na účinnosť rozhodne kondenzačné plynové kotly. Tie dokážu ísť s účinnosťou i nad stovku a pohybujú sa okolo 103 – 108% a to vďaka využitiu zvyškového tepla, ktoré neodchádza z vykurovacieho systému preč.

Využitie kotla

Prvý a v podstate samozrejmou variantom u všetkých modelov na trhu je ohrev vody, ktorá je využívaná v rozvodoch tepla. Laicky povedané sa jedná o vykurovanie. Niektoré iné modely je možné ďalej využívať tiež na ohrev teplej vody pre celú domácnosť. Tieto prevedenia sa môžu deliť ešte na dve podskupiny a to na plynový kotol so zásobníkom teplej vody a ďalej na variant, kde dochádza k prietokovému ohrevu. Obľúbené sú tiež kotly, kde sa obe spomínané technológie kombinujú.

Výkon kotla

Plynový kotol je dobré vyberať aj podľa výkonu. Jeho hodnota sa primárne odvíja od veľkosti miesta, ktoré s ním bude vykurované. Iný model je vhodný pre malý byt a odlišný pre veľký poschodový dom. Rolu hrá ako podlahová plocha, tak aj celkový objem miestností. Ďalej do výpočtu vhodného výkonu zasahujú aj tepelné straty objektu – teda to, ako veľa, alebo málo teplo uniká. Ideálne hodní výkonu by mal pomôcť vybrať odborník.

Spôsob umiestnenia

Prvou možnosťou je takzvaný závesný plynový kotol, ktorý sa zavesí na stenu a môže byť namontovaný tak v bytoch, tak aj v rodinných domoch. Druhým variantom je stacionárny plynový kotol, ktorý je určený najmä do rodinného domu. Stacionárny kotol potom býva spravidla umiestnený v technickej miestnosti, nie je zavesený na stene, ale stojí na zemi.

Ďalšie vlastnosti kotla

Medzi ďalšie vlastnosti pri výbere plynového kotla môžu patriť možnosti nastavenia teplôt vody VV aj TV alebo sa môže jednať o rôzne bezpečnostné prvky. Niektoré z nich sú napríklad stupeň krytia, schopnosť autodiagnostiky, alebo ochrana proti zamrznutiu. Dobrým vodidlom z hľadiska úspory môže byť tiež schopnosť automatickej regulácie výkonu, alebo funkcie takzvané ekvitermickej regulácie. Pri výbere medzi kotlami možno zohľadniť aj energetickú triedu, do ktorej konkrétnej modely spadajú.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.