Domácnosť,

Plynové kotle: test, recenzie | Najlepšie kondenzačné kotly

Plynový kotol je odporúčanou variantou pre každého, kto má záujem kúriť relatívne ekologicky, čisto, jednoducho a tiež lacno a efektívne. Hlavne potom teda v prípade, keď je zvolený moderný kondenzačný plynový kotol, ktorý patrí k štandardu dnešnej produkcie.

Kotol na plyn môže byť využitý nielen v rodinných domoch, ale aj u iných nehnuteľností a objektov. Veľkou výhodou je jednoduchosť vykurovanie a takmer nulové starosti, keďže nie je nutné riešiť prikladanie, vynášanie popola a ďalšie špinavé činnosti. Celkovo vykurovanie plynom síce nie je tak lacné, ako vykurovanie kotlom na tuhé palivo, ale aj cez to sa jedná o obľúbené riešenie. Jedinou nevýhodou je nutnosť mať zavedený do objektu plyn, alebo si ku kotlu plyn pripojiť z tlakovej fľaše (najmä pri prevádzke na chate).

Kvalitný plynový kotol by mal s prehľadom vykúriť interiér, ohriať vodu na kúpanie, alebo umývanie riadu a mal by mať jednoduchú a nenáročnú obsluhu. Môže visieť buď na stene (závesný typ), alebo stáť priamo na zemi, v takom prípade sa jedná o stacionárne plynový kotol. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie plynové kotly a ich recenzie.

Najlepšie plynové kotly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších plynových kotlov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Protherm Panther Condens 12 KKO-AJunkers Cerapur compact ZSB 24-1 DEProtherm Tiger Condens 20/26 KKZ42Protherm MEDVEĎ Condens 35 KKSViadrus Garde G42 ECO 4Z020THProtherm Tiger Condens 25 KKZ21JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CEBaxi NUVOLA DUO-TEC+ 24Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-ABosch GC 2300iW 22/25 C
Energetická triedaAAAAB, CAAAAA
Hmotnosť37,1 kg35 kg55 kg102 kg100 kg56,7 kg47,8 kg62 kg31,6 kg36 kg
Prietokový ohrev vodyÁnoNieNieNieNieÁno-NieÁnoÁno
Objem expanznej nádoby8l-12l95l-12l8l40l8l-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 plynových kotlov

Protherm Panther Condens 12 KKO-A

Protherm Panther Condens 12 KKO-A recenzie a test

Plynový kotol Protherm Panther Condens 12 KKO-A sa ponúka v niekoľkých variantách, tento konkrétny model je primárne určený len pre vykurovanie, umožňuje však pripojenie externého zásobníka teplej vody. Inštaluje sa zavesením na stenu, čo pri hmotnosti 37 kg nebude robiť veľké problémy.

Podľa skúseností spotrebiteľov disponuje jednoduchým a prehľadným ovládaním, vybavený je prehľadným displejom a niekoľkými tlačidlami, ktorými sa ovláda. Prevádzkový tlak vykurovacej sústavy sú 4 bary, má plynulú moduláciu výkonu i automatické zapaľovanie.

Ku kotlu je možné prikúpiť široký sortiment, ako napríklad certifikované odkúrenie, kaskádové odkúrenie, prídavný ovládací modul a ďalšie. Má vysokú účinnosť až 109,5 %, jedná sa preto o typ kondenzačný. Spaľovacia komora je nerezová a má zabudovaný trojcestný ventil.

Jednoduché a prehľadné ovládanie, dobrý pomer cena/výkon, autodiagnostika
Nič zásadného

Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE

Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE recenzie a test

Závesný plynový kotol Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE má veľmi dobré užívateľské recenzie, spotrebitelia oceňujú jeho tichý chod a spoľahlivú prevádzku. Ako je aj z názvu zrejmé, má kompaktné rozmery a ľahko sa vojde aj do menších technických miestností alebo kúpeľní.

Má nadpriemerný rozsah výkonu od 3,3 kW do 25,2 kW, ktorého je docielené špeciálnym modulovaným horákom (1:8). Pýši sa tiež 3 hviezdičkovým komfortom prípravy teplej vody a má zabudovanú základnú ekvitermickú reguláciu. Jedná sa samozrejme o kondenzačný plynový kotol s vysokou účinnosťou až 109 %.

Veľké byty a rodinné domy zvláda vykurovať efektívne a úsporne a po pripojení prídavného zásobníka vody môže slúžiť nielen na vykurovanie. Odvod spalín môže byť riešený bočne cez stenu aj cez strechu domu a dá sa využiť aj zrušeného komína, ktorý sa iba osadia 80 mm plastovými rúrkami.

Spoľahlivý plynový kotol, tichá prevádzka, kompaktné rozmery
Ako aj iné dodávaný bez príslušenstva

Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42

Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42 disponuje niekoľkými inovatívnymi funkciami a technológiami, ktoré zvyšujú jeho úspornosť a zvyšujú aj užívateľský komfort. Jedná sa o závesný plynový kotol s dvomi integrovanými zásobníkmi teplej vody.

Za zmienku stojí šikovná funkcia Isodyn3, ktorá automaticky rozpozná, v akom množstve a kedy teplú vodu najčastejšie potrebujete. Dáta sa ukladajú v integrovanej pamäti a podľa toho sa kotol dokonale prispôsobí vašim potrebám, zefektívni prevádzku a automaticky šetrí spotrebu plynu.

Ďalej je tento plynový kotol vybavený aj inovatívnou technológiou FlameFit, ktorá automaticky rozpoznáva kvalitu plynu. Podľa vyhodnotenia si kotol nastaví vhodné spaľovanie, čím sa redukuje množstvo spalín a šetrí tým životné prostredie. Má plynulú reguláciu výkonu v rozsahu 1:10, autodiagnostiku a prehľadný ovládací panel s displejom a niekoľkými tlačidlami.

Inovatívna technológia FlameFit, šikovná funkcia Isodyn3, dva integrované zásobníky TV
Vyššia hmotnosť 55 kg

Protherm MEDVEĎ Condens 35 KKS

Protherm MEDVEĎ Condens 35 KKS recenzie a test

Stacionárny plynový kotol Protherm MEDVEĎ Condens 35 KKS má podľa užívateľských recenzií výborný pomer ceny a úžitku, je spoľahlivý a vďaka robustnému prevedení aj veľmi odolný voči nečistotám, ktoré sa môžu nachádzať vo vykurovacom systéme. Ako jedinú nevýhodu v recenziách zmieňujú, že neexistuje prevedenie, ktoré by malo zabudovaný zásobník teplej vody - musí byť vždy externe.

Jedná sa samozrejme o kondenzačný typ plynového kotla v energetickej triede A, presnú účinnosť však výrobca neuvádza. Má plynulú moduláciu výkonu, ktorá je v tomto variante od 10,1 do 35 kW. Bez zásobníka TV je určený primárne pre vykurovanie a vzhľadom k veľkému výkonu aj veľkých rodinných domov alebo iných objektov.

Má veľký objem primárneho výmenníka, ktorý má objem 95 litrov. To umožňuje bezproblémovú výmenu za starý typ kotla, čo spotrebitelia veľmi oceňujú. Môže byť doplnený o veľké množstvo doplnkov, príkladom je certifikované odkúrenie 80/125 mm alebo prídavný ovládací modul.

Vysoká odolnosť voči nečistotám vo vykurovacom systéme, robustné prevedenie, kompatibilita
Bez zabudovaného zásobníka TV

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH

Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH recenzie a test

Plynový kotol do rodinného domu Viadrus Garde G42 ECO 4Z020TH je ideálnym riešením pre vykurovanie väčších priestorov a nesie tiež označenie nízkoteplotný liatinový kotol. Model využíva atmosférický horák a je určený pre takéto teplotné systémy, ktoré sú založené na nútenom obehu médiá a nepriamym ohrevu vody v zásobníku. Kvalita konštrukcie eliminuje vznik nízkoteplotnej korózie.

Zaujme veľmi vysoká účinnosť, ktorá atakuje hranicu 93,5 percenta a trieda energetickej účinnosti vykurovania má hodnotu C. V prípade využitia aj na ohrev vody disponuje kotol energetickou triedou B. Kotol sa pýši 2 stupňami pracovného režimu, a to High/Low. Tiež nechýba možnosť automatického prepínania.

Vďaka nízkemu obsahu škodlivín v spalinách patrí kotol medzi veľmi ekologické zariadenie. Rozsah výkonu s ohľadom na prevedenie sa pohybuje medzi 8 až 30 kW a odporúčaná teplota vykurovacej vody je v rozsahu 45-85 stupňov Celzia. Jedná sa o stacionárny plynový kotol, umiestnený teda na podlahe a jeho hmotnosť dosahuje sto kilogramov.

Ekologický, vysoká účinnosť, rozsah teploty vody, liatinové prevedenie
Vyššia obstarávacia cena

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21

Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 recenzie a test

Plynový kotol so zásobníkom Protherm Tiger Condens 25 KKZ21 je na trh dodávaný v 2 prevedeniach a to s veľkosťou zásobníka buď s objemom 21 litrov, alebo s veľkosťou s objemom 42 litrov. Samozrejmosťou sú aj moderné vlastnosti, ako je plynulá modulácia výkonu, alebo autodiagnostika, či moderné ekvitermická eBus regulácia.

Súčasťou konštrukcie je aj expanzná nádoba na TV s celkovým objemom 12 litrov. Z hľadiska bezpečnosti kotol disponuje ochranou proti zamrznutiu, alebo tiež krytím IPX4D. Ďalej nechýba praktické digitálne ovládanie doplnené o praktický display.

Veľkým kladom je jeho ekonomická stránka, ktorú potvrdzuje energetická trieda s označením A. Percentuálny účinnosť kotla môže činiť dokonca až 108,4 percent. Rozsah nastavenia VV je v rozmedzí 10 – 80 stupňov Celzia a rozsah nastavenia TV je 45 – 65 °C.

Vysoká účinnosť, energetická trieda A, 2 varianty zásobníkov
Na závesné prevedenie vyššia hmotnosť takmer 57 Kg

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE

JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE recenzie a test

Kotol na plyn JUNKERS CerapurSmart ZSB 22-3 CE je určený výhradne pre vykurovanie. Disponuje veľmi úsporným obehovým čerpadlom, čo sa podpisuje na celkovej ekonomike prevádzky. To potvrdzuje aj normovaný stupeň účinnosti, ktorý zodpovedá hodnote až 108%. Rovnako ako model CerapurSmart, ktorý nahrádza, je aj tento model veľmi kompaktné, rozmery má 850x400x370 mm.

Ideálne je ako pre rodinné domy, tak aj do bytov. Využíva patentovaný algoritmus SolarInside, vďaka ktorému dokáže využívať aj solárnu energiu. V dôsledku veľmi malých emisií zaujme ekologickým a zároveň tichou prevádzkou.

Riadiaca jednotka označená Bosch Heatronic® III zabezpečuje jednoduchú obsluhu a nastavenie, ktoré podporuje textový displej. Nechýba vstavaná regulácia, alebo aj upozornenie na neštandardné prevádzkové stavy. Tepelný výkon je v rozsahu 20 – 29,9 kW.

Algoritmus SolarInside, jednotka Bosch Heatronic® III, vysoká účinnosť
Určený iba na vykurovanie

Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24

Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24 recenzie a test

Plynový kotol s ohrevom vody Baxi NUVOLA DUO-TEC+ 24 je technicky veľmi vyspelý, čomu zodpovedá aj mierne vyššia cena. Jedná sa o typ kondenzačného kotla s montážou na stenu a širokým rozsahom modulácie výkonu 1:7. V nerezovom teplovodným zásobníku dokáže pripraviť až 385 litrov teplej vody za 30 minút.

Disponuje obehovým modulačnom čerpadlom s vysokou účinnosťou a poteší, že pripojovacie sada je na rozdiel od iných kotlov súčasťou dodávky. Umožňuje tiež pripojenie inteligentného termostatu BAXI MAGO a pracuje v triede NOx 6.

Používatelia ho na základe svojich skúseností hodnotí v recenziách veľmi pozitívne, oceňujú nerezový zásobník na 40 litrov vody a kompatibilitu so starými atmosférickými kotlami - pre pripojenie tak vyžaduje minimálne servisné úkony. Energetická trieda TUV aj energetická trieda kúrenie je samozrejme A.

Technologická vyspelosť, vstavaný nerezový zásobník TV, podsvietený LCD display
Nič zásadného

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A je variantom určenú tak na vykurovanie, tak i na prietokový ohrev teplej vody. Ten prebieha s využitím doskového výmenníka. Medzi klady kotly patrí ErP ready a tiež hodnota jeho celkovej účinnosti, ktorá činí až 108,5%. Stáva sa tak veľmi úsporným zariadením do domov aj do bytov.

Konštrukcia disponuje veľmi účinným čerpadlom, rovnako ako 8 litrovú expanznú nádobou. Má ochranu proti zamrznutiu, praktické digitálne ovládanie, autodiagnostiku, ale aj bezpečnostné prvky vrátane ochrany proti zamrznutiu, alebo krytie o hodnote IPX4D.

Rozsah nastavenia vody VV je v rozmedzí 10 – 80 stupňov Celzia. Rozsah nastavenia teploty v TV je 35 – 60 stupňov Celzia a rozmery modelu sú 740 x 418 x 300 milimetrov a hmotnosť relatívne dobrých 31,6 Kg.

Účinnosť, ErP ready, autodiagnostika
Pevne nastavená ochrana proti zamrznutiu

Bosch GC 2300iW 22/25 C

Bosch GC 2300iW 22/25 C recenzie a test

Kondenzačný plynový kotol Bosch GC 2300iW 22/25 C má kompaktné rozmery a tomu tiež adekvátne nižšiu hmotnosť. Jeho výkon je nastaviteľný od 3,4 do 23,2 kW, vďaka čomu je vhodný aj do veľkých bytov a rodinných domov. Spadá do energetickej triedy A, a jeho účinnosť je až 108,5 %.

Jedná sa o závesný typ prietokového kotla, je veľmi energeticky úsporný a má vysoký rozsah modulácie až 1:8. Užívatelia vo svojich recenziách zmieňujú jednoduchú montáž aj jeho jednoduché nastavenie, disponuje okrúhlym ovládacím panelom s displejom, ktorý je skutočne veľmi prehľadný.

Vďaka vynikajúcej zvukovej izolácii má kotol veľmi nízku hladinu hluku, čo skúsenosti potvrdzujú. Ku kotlu sa dá tiež napríklad dokúpiť bezdrôtový Key modul, ktorý následne umožní ovládanie kotla bezdrôtovo cez WLAN sieť. Inštalácia je do veľkej miery flexibilná, a preto je jeho sprevádzkovanie veľmi jednoduché a predovšetkým rýchle.

Kompaktné rozmery a tichý chod, vysoká tepelná účinnosť až A+, intuitívna obsluha
Nič zásadného

Najpredávanejšie kondenzačné kotly

Najpredávanejšie kondenzačné kotly na trhu sú tie od značiek: Protherm, Baxi, Viessmann, Junkers, Vaillant. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a širokú škálu modelov do bytu aj starého domu. Ceny plynových kotlov sa najčastejšie pohybujú do 1500 EUR až 2300 EUR. Kotly s bojlerom (zásobníkom teplej vody) sú skôr v strednej až vyššej cenovej hladine.

Ako vybrať plynový kotol

Pri výbere plynového kotla je potrebné dbať na vhodnosť konkrétneho typu a vašich podmienok. Môže sa jednať o vykonaní klasické, dnes už v podstate zastarané, alebo prevedenie moderné, ktoré nesie označenie kondenzačný plynový kotol. Tento variant prináša podstatne vyššiu účinnosť a teda možnosť väčších úspor, na druhú stranu sú jeho obstarávacie náklady vyššie.

Odvod spalín

Plynové kotly s ohľadom na odvod spalín delíme do dvoch kategórií. Existujú varianty s oddymením do komína, kedy spaliny automaticky odchádzajú do komínovej šachty, ktorá musí byť špeciálne vyvložkovanie a schválená. Druhým variantom sú plynové kotly s núteným odťahom. V tomto prípade ide o takzvaný turbo kotol. U turbo plynových kotlov sú všetky spaliny odvádzané pomocou ventilátora a odťahového systému, ktorý je vedený napríklad vodorovným prierazom v stene – nie je tak potrebná klasického komína.

Účinnosť

Platí tu jednoduché pravidlo, čím je účinnosť vyššia, tým samozrejme lepšie a to hlavne s ohľadom na ekonomiku prevádzky a možnosti úspor. Klasický plynový kotol dokáže ponúknuť účinnosť, ktorá sa pohybuje okolo 90 percent. Pokiaľ má kotol účinnosť výrazne pod 90%, nejedná sa o moderné prevedenie. Najlepším variantom na trhu sú s ohľadom na účinnosť rozhodne kondenzačné plynové kotly. Tie dokážu ísť s účinnosťou i nad stovku a pohybujú sa okolo 103 – 108% a to vďaka využitiu zvyškového tepla, ktoré neodchádza z vykurovacieho systému preč.

Využitie kotla

Prvý a v podstate samozrejmou variantom u všetkých modelov na trhu je ohrev vody, ktorá je využívaná v rozvodoch tepla. Laicky povedané sa jedná o vykurovanie. Niektoré iné modely je možné ďalej využívať tiež na ohrev teplej vody pre celú domácnosť. Tieto prevedenia sa môžu deliť ešte na dve podskupiny a to na plynový kotol so zásobníkom teplej vody a ďalej na variant, kde dochádza k prietokovému ohrevu. Obľúbené sú tiež kotly, kde sa obe spomínané technológie kombinujú.

Výkon kotla

Plynový kotol je dobré vyberať aj podľa výkonu. Jeho hodnota sa primárne odvíja od veľkosti miesta, ktoré s ním bude vykurované. Iný model je vhodný pre malý byt a odlišný pre veľký poschodový dom. Rolu hrá ako podlahová plocha, tak aj celkový objem miestností. Ďalej do výpočtu vhodného výkonu zasahujú aj tepelné straty objektu – teda to, ako veľa, alebo málo teplo uniká. Ideálne hodní výkonu by mal pomôcť vybrať odborník.

Spôsob umiestnenia

Prvou možnosťou je takzvaný závesný plynový kotol, ktorý sa zavesí na stenu a môže byť namontovaný tak v bytoch, tak aj v rodinných domoch. Druhým variantom je stacionárny plynový kotol, ktorý je určený najmä do rodinného domu. Stacionárny kotol potom býva spravidla umiestnený v technickej miestnosti, nie je zavesený na stene, ale stojí na zemi.

Ďalšie vlastnosti kotla

Medzi ďalšie vlastnosti pri výbere plynového kotla môžu patriť možnosti nastavenia teplôt vody VV aj TV alebo sa môže jednať o rôzne bezpečnostné prvky. Niektoré z nich sú napríklad stupeň krytia, schopnosť autodiagnostiky, alebo ochrana proti zamrznutiu. Dobrým vodidlom z hľadiska úspory môže byť tiež schopnosť automatickej regulácie výkonu, alebo funkcie takzvané ekvitermickej regulácie. Pri výbere medzi kotlami možno zohľadniť aj energetickú triedu, do ktorej konkrétnej modely spadajú.

3.9/5 - (38 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.