Outdoor,

Plážové stany a prístrešky: Recenzie 10 najlepších

Plážový stan má za úlohu predovšetkým ponúknuť ochranu. Vytvoriť tieň, chrániť pred silným priamym slnečným svitom, rovnako ako aj pred vetrom a tiež poletujúcim pieskom, ktorý pri mori nie je nič výnimočné. Na rozdiel od slnečníka je stan na pláž oveľa efektívnejšie v uvedených vlastnostiach a k tomu aj využiteľný po návrate z dovolenky treba na záhrade, pikniku alebo pre deti v detskej izbe.

Výhodou plážového stanu oproti stanu pre dvoch, ktorý mu je do značnej miery podobný, je napríklad ochrana proti slnku. Plážový stan s UV filtrom zvyčajne poskytuje ochranu do faktora 40 až 50. Odlišná je aj konštrukcia, kedy môže byť čisto ako plážový prístrešok s veľkým vchodom, alebo s predĺženou podlahou, ktorá možno zapnúť vstup do stanu. Na rýchle postavenie je ideálny samorozkládací plážový stan, ktorý postavíte behom pár sekúnd jedným pohybom.

Zohľadniť by ste mali nielen počet osôb, UV faktor, hmotnosť, výšku alebo materiál tyčí, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad aká konštrukcia vám bude najlepšie vyhovovať, aký spôsob upevnenia umožňuje, alebo či je stan veľký ako pre deti, tak dospelých. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie plážové stany a ich recenzie.

Najlepšie plážové stany – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších plážových stanov z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Coleman SundomeTerra Nation Roa KohuHigh Peak CalobraAcra Brother ST16Spokey NimbusHusky Blum 2 plusSpokey Cloud IINawalla CoastWehncke HelgolandLoap Beach Shelter
Výška118 cm140 cm90 cm120 cm88 cm120 cm120 cm105 cm120 cm120 cm
Materiál tyčíLaminátLaminátLaminátLaminátSklenené vláknoDurawrapLaminátSklolaminátLaminátSklolaminát
SamorozkládacíNieNieÁnoNieÁnoNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 plážových stanov

Coleman Sundome

Coleman Sundome recenzie a test

Stan proti slnku Coleman Sundome je dobrou voľbou pri pobyte na pláží a nutnosti ochrany, pretože je vybavený UV filtrom s faktorom do 50+. Jeho kapacita sú 2 osoby. Zaujme tiež svojou konštrukciou prístrešku s veľkým vchodom, a teda ľahkým prístupom dovnútra. V prípade potreby možno predĺžený diel podlážky uzavrieť do klasickej podoby stanu. Kladom je tiež jeho nízka váha.

Prenášanie je vďaka hmotnosti 1,6 kilogramov skutočnú hračkou. Podporujú to aj malé rozmery pri zbalení. Rozmery stanu sú po rozbalení 248 centimetrov na dĺžku, ďalej 216 centimetrov na šírku a 118 centimetrov na výšku. Jedná sa o prevedenie, ktoré je 1 plášťové, kedy konštrukcia využíva 1 kríženie tyčí.

Tyče sú vyrobené z laminátu. Podlaha stanu je zhotovená z polyetylénu. Pokiaľ ide o vonkajší materiál, tak na neho je využitá 170T 68D polyester. To dáva stanu dobré vlastnosti aj v prípade ľahkej nepremokavosti, kedy je hodnota vodného stĺpca 500 milimetrov.

Veľký vstup, UV ochrana pred slnkom, rýchle zloženie
Hodili by sa kapsičky na veci ako okuliare, knižku apod.

Terra Nation Roa Kohu

Terra Nation Roa Kohu recenzie a test

Plážový prístrešok Terra Nation Roa Kohu má veľmi inovatívny konštrukciu a tiež zaujímavý dizajn. Rovnako tak zaujmú aj parametre prístrešku, a to s ohľadom na fakt, že sa pod neho bez problémov zmestia 2 – 3 osoby. Má tiež dostatočnú výšku, ktorá je 140 centimetrov. To uľahčí pohyb pod strechou, kedy sa deti budú môcť aj bez problémov postaviť.

Zaujme tiež netradičný vzhľad, ktorý je však spojený s jednoduchou stavbou, ako u klasického stanu. K tomu sú použité 2 ohybné prúty, ktoré sú vyrobené z laminátu, a po stranách slučky pre upevnenie prístrešku šnúrami a kolíky. Mal by tak poskytnúť dostatočnú stabilitu aj proti silnému vetru.

Jeho prednosťou je fakt, že dokáže ponúknuť ochranu pred UV žiarením. Výrobca uvádza až 98 percentnú ochranu a ponúkne účinnosť rovnajúcu sa ochrannému faktoru UPF 50+. Podlaha je skladací a umožní zväčšenie úžitkovej plochy.

Stabilita konštrukcie, skladacie podlážka, priestranný a vysoký
Vyššia obstarávacia cena

High Peak Calobra

High Peak Calobra recenzie a test

High Peak Calobra je samorozkládací plážový stan s UV filtrom 40 s ochranou proti degradácii tkaniny. Zaujme tiež tým, z ako ľahkých materiálov je vyrobený. V zloženom stave o veľkosti 62 centimetrov, váži len jeden kilogram.

Jeho konštrukcia a veľkosť napovedá, že je určený pre 1 osobu. Keď sa postaví, tak sú jeho rozmery 200 centimetrov na dĺžku, 120 centimetrov na šírku a ďalej 90 centimetrov na výšku. Stabilitu konštrukcia zaisťuje použitie laminátových tyčí.

Materiálom takzvaného tropika, teda plášťa stanu je 190T polyester PU. Materiálom podlážky stanu je kvalitná PE fólia. Kladom je ako jeho rýchle zloženie a rozloženie sa stabilným upevnením do zeme kolíky, tak aj ochrana proti nebezpečnému UV žiareniu.

Okrem kolíkov možno naplniť vrecká pieskom, nízka váha, samorozkládací
Kruh zbaleného stanu je neprakticky veľký na prenos

Acra Brother ST16

Acra Brother ST16 recenzie a test

Plážový prístrešok Acra Brother ST16 má veľmi dobrú veľkosť, ktorá dokáže bez problémov pojať aj 3 osoby. Tie tu budú mať aj pohodlní a dostatok priestoru. Potvrdzujú to jeho rozmery po rozbalení, ktoré sú 220 centimetrov na dĺžku, 115 centimetrov na šírku a hodnota výšky je 120 centimetrov. Malé deti sa tak bez problémov postaví a dospelí sa nebudú príliš krčiť.

Podlaha stanu je vyrobená z PE, vďaka čomu ponúkne aj prijateľnú odolnosť proti vode, čo dokladá hodnota vodného stĺpca 3 000 mm. Mierne odolný je tiež plášť. Nepremokavosť tropika je 800 milimetrov. K stavbe sú využité laminátové prúty.

Kladom stanu sú malé rozmery po zložení. Hmotnosť zbaleného stanu je 1,9 kilogramov. Zaujme aj svojim tvarom, ktorý zaistí jednoduchosť prístupu, vďaka veľkému a priestrannému vchodu. Určitým mínusom je absencia UV ochrany.

Nízka cena, pre 3 osoby, skladný
Bez UV ochrany

Spokey Nimbus

Spokey Nimbus recenzie a test

Samorozkládací plážový stan pre deti Spokey Nimbus je riešením, ako deti ochrániť pred slnkom, rovnako ako napríklad pred vetrom. Jeho kapacita je zhruba pre dve osoby a celkovo patrí medzi varianty skôr menšie. To dokazujú aj jeho rozmery po samotnom postavenia. Na zemi zaberá plochu 190 centimetrov na dĺžku a 120 centimetrov na šírku. Hodnota jeho výšky je 88 centimetrov.

Konštrukcia stanu je jednoplášťová. Vonkajšie tropiko je vyrobené z polyesteru s označením 190T. Podlaha stanu je vyrobená z fólie PE, a to v gramáži 110 gramov na meter štvorcový. Prúty nutné k stavbe konštrukcie sú vyrobené zo skleneného vlákna s priemerom 5 milimetrov.

Stan zaujme tiež veľmi rýchlym postavením, rovnako ako bleskovým zložením. Stačí len vybaliť z obalu, hodiť do priestoru a samotná konštrukcia sa postará o všetko ostatné. Zaberá tiež veľmi málo miesta, a to aj vďaka svojmu guľatému tvaru, ktorý však na druhú stranu môže mierne sťažovať prenášanie.

Samorozkládací, ľahká konštrukcia, vodotesná podlaha
Trochu problematické zloženie

Husky Blum 2 plus

Husky Blum 2 plus recenzie a test

Plážový stan Husky Blum 2 plus patrí medzi vylepšené stany využiteľné aj pri silnejšom daždi. Výrobca udáva, že ide o variant, ktorá je určená pre 2 osoby. Nejde o jeho jedinú prednosť. Spomenúť treba to, že váži pod 2 kilogramy, konkrétne potom 1,8 kilogramov. Po zabalení má tiež zaujímavé kompaktné rozmery o hodnote 55 x 13 centimetrov.

Po rozbalení môže ponúknuť rozmery, ktoré sú 190 centimetrov na dĺžku, 170 centimetrov na šírku a 105 centimetrov na výšku. Na stavbu sú využité tyče Durawrap / Wrapflex, ktoré sú dostatočne pevné pre nárazový vietor alebo detské zaobchádzanie na záhrade. Chráni nielen pred slnkom, ale veľkou prednosťou oproti porovnávaným stanom je ochrana pred vodou.

Podlážka je vyrobená z polyetylénu, a má hodnotu ochrany proti vode 7 000 milimetrov. Vonkajší stan, takzvané tropiko, je vyrobené z polyesteru 185T, ktorý je doplnený PU záterom. Vďaka tomu je vodeodolnosť na hodnote 4 000 mm.

Dobrá odolnosť proti vode, priedušnosť, kvalitné nosné prúty
Trochu nepodarená farba na pláž

Spokey Cloud II

Spokey Cloud II recenzie a test

Plážový stan Spokey Cloud II nájdete v niekoľkých kombináciách farieb, napríklad modrej, tyrkysovo žltej a zelenej. Zaujme tiež svojou celkovou ľahkosťou, pretože váži len 1,1 kilogram. Vplyv na to má nielen použitie ľahké plachty a podlážky, ale aj tyče, ktoré sú vyrobené z laminátu. Samotným materiálom stanu je polyester 180T. Materiálom podlážky je PE fólia s gramážou 110/g m2.

Stan neponúkne len ochranu pred slnkom (UV 40), ale chráni aj pred vlhkosťou. Potvrdzuje to vodeodolnosť tropika, ktorá má hodnotu 450 milimetrov. Plážový paraván však vie ochrániť aj pred poveternostnými podmienkami.

Po postavení má stan rozmery 220 centimetrov na dĺžku, 120 centimetrov na šírku a jeho výška je tiež 120 cm. Počet osôb výrobca priamo neuvádza, ale nemal by byť problém, aby sa do neho vošli až 3 osoby. V sade sú dodávané tiež oceľové kolíky pre ukotvenie plachty aj na mäkšie podložia.

Priestranný, lacný paraván, dizajn
Nemá vrecká na piesok

Nawalla Coast

Nawalla Coast recenzie a test

Stan na pláž Nawalla Coast má typickú konštrukciu s veľkým vchodom, vďaka ktorému je do stanu uľahčený vstup a tiež výstup. Zaujme aj fakt, že je vyrobený z veľmi ľahkých materiálov. Celková váha je necelý jeden kilogram.

Prístrešok stačí pomocou tyčí jednoducho postaviť. Na zemi bude zaberať plochu 100 centimetrov na dĺžku a 200 centimetrov na šírku. Výška stanu je 105 centimetrov. Menším deťom tak umožní sa vnútri prístrešku pohodlne postaviť.

Tyče stanu sú vyrobené zo sklolaminátu a majú priemer 7 mm. To podporuje celkovú stabilitu. Kvalitu materiálov reprezentuje tiež podlážka z polyetylénu 100g/m2, rovnako ako samotné tropiko vyrobené z polyesteru, ktorý ponúkne ochranu proti slnku i vetru.

Cena/výkon, malé rozmery po zbalení
Zlá priedušnosť

Wehncke Helgoland

Wehncke Helgoland recenzie a test

Plážový stan Wehncke Helgoland môžete nájsť v niekoľkých variantoch, vrátane praktického príslušenstva. To obsahuje napríklad 2 PVC lehátka pre pohodlnejšie odpočinok. Lehátka sa do stanu pohodlne zmestia, pretože ten sa pýši dostatočnými rozmermi, a to 270 centimetrov na dĺžku, 120 centimetrov na výšku a 120 centimetrov na šírku.

Kladom je ako ochrana pred samotnými slnečnými lúčmi, tak i pred UV žiarením, s UPF 40. Ďalej nemožno zabudnúť tiež na ochranu proti vetru. Tá je podporená možnosťou ukotviť stan pomocou kolíkov.

Hmotnosť stanu je po zbalení 1,5 kilogramov a jeho rozmery v danom stave činí 54 x 9 cm. Vyrobený je z kvalitného polyesteru 170T a je potiahnutý akrylom. Aj vďaka tomu dokáže ponúknuť menšiu ochranu proti vlhkosti, a to s hodnotou vodného stĺpca 250 mm.

Príslušenstvo, priestranný stan, ochrana pred UV žiarením
Horšie upevnenie proti vetru

Loap Beach Shelter

Loap Beach Shelter recenzie a test

Stan na pláž Loap Beach Shelter je produktom pomerne známe značky, ktorá prináša produkt so zaujímavým dizajnom, ale aj s kapacitou 4 osoby a s radom ďalších predností. Sem sa radia ako ochrana proti slnku alebo vetru, tak aj ochrana proti vode. Tú reprezentuje vodeodolnosť a vodný stĺpec podlážky v hodnote 3 000 mm.

Rozmery postaveného stanu sú 120 centimetrov na dĺžku, 270 centimetrov na šírku a ďalej 120 centimetrov na výšku. Samozrejmosťou sú aj malé rozmery po zložení, ktoré sú 66 x 10 cm. Takto stan váži príjemných 1,5 kilogramov.

Opomenúť nemožno aj rad inovácií. Patrí medzi ne napríklad polyuretánový záter DryTech, ktorý zvyšuje odolnosť materiálu. Ďalej nechýba ani technológia Tape Seam Sealing, ktorá je založená na dôkladnom podlepenie švov.

Ochrana proti vode, DryTech, Tape Seam Sealing
Bez UV ochrany

Ako vybrať plážový stan

Plážový stan alebo prístrešok môže zabezpečiť potrebnú ochranu. Proti čomu? To záleží aj na parametroch samotného výberu stanu. Prioritou by malo byť určenie, kde bude používaný. Je veľký rozdiel, či stan budete využívať v našich podmienkach pri rybníku, alebo s nimi vyrazíte k moru, kde je slnko nielen silnejší, ale kde hrozí tiež vyššie nárazy vetra.

Veľkosť

Rovnako ako u bežného stanu, tak aj v prípade toho plážového je na mieste riešiť jeho veľkosť. Tu môžu pomôcť ako rozmery po rozbalení, tak i kapacita, ktorú uvádza výrobca. Plážový stan môže byť určený napríklad len pre jednu osobu, rovnako ako môže byť určený pre osoby dve, v niektorých prípadoch (napríklad pri prístrešku) tiež pre osoby tri.

U rozmerov hrá úlohu tiež výška. Tie najmenšie stany na pláž sa pohybujú okolo rozmere 90 centimetrov. Tie vyššie aj napriek 120 cm. Tento rozmer je dôležitý ako pre veľkosť vnútorného priestoru, tak aj preto, že sa v ňom deti môžu v prípade potreby tiež postaviť.

Ochrana proti slnku, vetru a dažďu

Prioritou je to, že vytvorí pre dieťa i dospelého potrebný a tiež dostatočný tieň. Sú však varianty, ktoré vedia ponúknuť aj niečo viac. Takou možnosťou je plážový stan s UV filtrom, ktorý má rôzne výšky, a teda stupňa ochrany. Eliminuje tak aj spálenie, rovnako ako poškodenie pokožky vplyvom nebezpečného UV žiarenia.

Plážový stan môže chrániť tiež pred vetrom. Dôležitá je tu hlavne konštrukcia a jej uzavretosť alebo otvorenosť, rovnako ako použitý materiál, ktorý dokáže silný vietor efektívne zastaviť. Vplyv na použitie má aj systém kotvenia do zeme, alebo do piesku.

Niektoré plážové stany sú účinné aj proti dažďu. Nájsť možno takéto s vodným stĺpcom do 500 mm, ktoré odolajú skôr kratšiemu mrholenie. Potom existujú aj také, kde je hodnota vodného stĺpca aj 3 000 mm. Tie zvládnu aj silný dážď.

Použité materiály

U vonkajšej vrstvy stanu, takzvaného tropika, je najčastejším materiálom polyester rôznej kvality. Pre zlepšenie vlastností môže byť doplnený PU záterom. Na podlážku je vo väčšine prípadov používaná PE fólie, alebo tiež určitý druh polyesteru. Samotné tyče držiace konštrukcii sú u stanov k dispozícii vo variante laminátové, sklolaminátové, alebo u tých lepších sú vyrobené z duralu.

Možnosti stavby

Klasické varianty je potrebné postaviť ručne tak, že sa využijú tyče, ktoré sa prestrčí konkrétnymi otvormi a stan sa ukotví k zemi. Okrem toho môže disponovať vreckami pre naplnenie pieskom alebo kameňmi, a tak fungovať bez kotvenia kolíky alebo s nimi pre väčšiu stabilitu. Existuje však aj takzvaný samorozkládací plážový stan, ktorý stačí vybaliť z puzdra, jednoducho ho hodiť do priestoru a on sa sám behom pár sekúnd postaví. Ideálne, ako nestrácať čas a hneď si užívať vodné radovánky.

Hmotnosť a rozmery v zbalenom stave

Stan na pláž je na konkrétne miesto nutné tiež priniesť. Aj preto je potrebné hľadieť na jeho rozmery a tiež hmotnosť. Obvyklé je, že sa väčšina stanov dá zabaliť do veľmi kompaktných rozmerov, kedy zaberú minimálny priestor, napríklad v plážovej taške. Niektoré modely váži aj pod 1 kilogram, pričom obvyklá váha sa pohybuje medzi jedným a dvoma kilogramami.

4.6/5 - (42 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.