Šport,

Rakety na stolný tenis: Recenzie 10 najlepších

Pingpongové rakety sa môžu na prvý pohľad javiť, akoby sa medzi sebou takmer nelíšili. Hráči stolného tenisu pritom vie, v čom je každá pingpongová raketa odlišná, aké má vlastnosti alebo prednosti. K dostaniu sú základné dva typy rakiet, a to zostavované rakety alebo kompletné. Hoci profesionálni hráči budú stáť za zostavenými raketami, teda ping pong raketami na mieru, menej skúsení hráči dokážu plnohodnotne využiť aj hotové ping pong rakety.

Rovnako tak ako sa neoplatí podceňovať výber pingpongového stola, tak aj u rakiet sú dôležité parametre, na ktoré je dôležité brať ohľad. Samotné rakety sa medzi sebou líšia typom použitého dreva, variantom poťahu, hrúbkou poťahu, počtom vrstiev dreva, tvarom rukoväte, ale aj váhou celej ping pong rakety.

Vyberať ping pong pálky je však možné aj podľa štýlu hrania, prípadne podľa skúseností hráča. Niektoré pokročilejšie rakety na stolný tenis sú dokonca aj schválené medzinárodnou federáciou stolného tenisu, ak teda máte ambície na profesionálnej hru, zamerajte sa na údaj ITTF.

Samostatnou kapitolou je potom dizajn pálok, ktorý však nie je tak dôležitý ako predošlé vlastnosti, pretože samozrejme nemá na samotnú hru vplyv. Rakety sa rozdeľujú tiež na profesionálne a na rakety pre rekreačných hráčov, jasným vodítkom je v tomto prípade ich obstarávacia cena. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie pingpongové rakety a ich recenzie.

Najlepšie pingpongové rakety – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pingpongových rakiet z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Butterfly Petr Korbel 900Joola Carbon ProDonic Top Team 500Stiga CARBO PerformButterfly Petr Korbel 500Joola DUO setButterfly BollinSPORTline Ratai S2Joola Linus OutdoorButterfly Petr Korbel 700
Hmotnosť154 g154 g150 g-150 g-200 g170 g109 g155 g
Hrúbka poťahu1,5 mm1,9 mm1,7 mm2,0 mm1,5 mm1,8 mm1,5 mm2,0 mm-1,5 mm
RukoväťKonkávnaKonkávnaKonkávnaKonkávnaKonkávnaKonkávnaKonkávnaKonkávnaAnatomickáKonkávna
Schválené ITTFÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pingpongových rakiet

Butterfly Petr Korbel 900

Butterfly Petr Korbel 900 recenzie a test

Raketa na stolný tenis Butterfly Petr Korbel 900 je určená pre nevýkonnostních hráčov, ktorí sa však považujú za pokročilých. Vďaka svojim vyváženým vlastnostiam je však pálka vhodná aj pre začiatočníkov. Cenovo ide o veľmi priaznivý model, ktorý je schválený ITTF. Držadlo je konkávne, avšak podľa užívateľských recenzií by mohlo byť spracované kvalitnejšie.

Hlavným heslom tejto ping pong rakety je rýchlosť a rotácie. Preto svojimi vlastnosťami bude vyhovovať skôr agresívnejším hráčom, ktorí dokážu raketu precízne ovládať. Vďaka nízkej hmotnosti 154 gramov je raketa príjemne ovládateľná, preto z nej nebolí ruka aj po dlhej výmene.

Tvrdosť huby je stredná a počet vrstiev dreva je päť. Pri kritickom zhodnotení vlastností ide o skvelú voľbu pre nenáročných hráčov, ktorí však chcú mať raketu na určitej úrovni. Konkrétne parametre sú 56 u rotácie, 56 pri kontrole a 55 u rýchlosti.

Priaznivá cena
Horšie spracovaná rukoväť

Joola Carbon Pro

Joola Carbon Pro recenzie a test

Ping Pong raketa Joola Carbon Pro patrí do skupiny rakiet, ktoré majú vlastnosti profesionálnych, ale sú finančne dostupné. Výnimočná je táto raketa vďaka tomu, že je obohatená technológií Carbowood o uhlíkové vlákna, ktorá slúži pre celkové lepšie vystuženie konštrukcie.

Nízka hmotnosť 154 gramov spolu s hraničnými vlastnosťami rýchlosti a rotácie predurčujú túto raketu pre skutočne agresívne hráčov. Svojou podstatou ide o profesionálnu ping pong raketu, avšak s určitými kompromisy. Konkávna rukoväť umožňuje pevný a pohodlný úchop, s ktorým bude hra príjemná.

Disponuje väčšou odrazovou plochou, čím sa hra stane o niečo jednoduchšie. Poťah má skôr väčšiu hrúbku, a to v tomto prípade 1,9 milimetrov. Samotná raketa je schválená ITTF, čo môže presvedčiť aj tých hráčov, ktorí sú na svoje športové vybavenie náročnejšie.

Vystuženie karbónovými vláknami
Vyššia cena

Donic Top Team 500

Donic Top Team 500 recenzie a test

Donic Top Team 500 je ping pong raketa pre začínajúcich hráčov a jej najväčšou prednosťou je veľmi nízka cena. K tomu treba pripočítať aj obsah balenia, v ktorom sa skrýva nielen samotná raketa, ale aj 3 loptičky a dokonca praktický obal. Svojou podstatou ide o raketu, ktorú ocenia najmä veľmi nenároční hráči.

Hrúbka poťahu je 1,7 mm, typ rukoväte je konkávna a aj napriek nie príliš pokročilé vlastnosti je pálka schválená pre profesionálnu hru. Vyznačuje sa dvoma vloženými vrstvami, ktoré sa nachádza medzi rukoväťou a odrazovú plochou. Tieto vrstvy majú za úlohu zamedziť prenášanie vibrácií cez rukoväť do dlane hráča, čím sa stáva hra s touto raketou veľmi pohodlnou.

Donic Top Team 500 je atraktívna nielen nízkou cenou, ale aj pohodovým ovládaním. Preto nájde najväčšie zastúpenie medzi hráčmi, ktorí chcú hrať najmä amatérsky, a to navyše len príležitostne. Rotácia má hodnotu 60, rýchlosť 80 a kontrola dosahuje hodnoty taktiež 80.

Nízka cena
Prevažne pre amatérskych hráčov

Stiga CARBO Perform

Stiga CARBO Perform recenzie a test

Takmer Profesionálna pingpongová raketa Stiga CARBO Perform patrí k vybaveniu pre náročnejších hráčov stolného tenisu. Svojimi vlastnosťami je určená najmä pre agresivných jedincov, ktorí dávajú prednosť rýchlosti a rotácii pred kontrolou. Práve rotácia má hodnotu 96, rýchlosť 95 a kontrola len hodnotu 44.

Poťah má hrúbku 2,0 mm a pálka disponuje dvojicou zaujímavých technológií. Ide o WBR, teda o maximálne odľahčenie rukoväti a lepšie vyváženie, vďaka čomu má hráč väčší cit pre loptičku. Druhou technológií je ACS, čo je technológia využívajúca vnútorné vzduchové kapsy, v dôsledku ktorej je poťah viac elastický.

Vlastnosťami, ale aj obstarávacou cenou, je Stiga CARBO Perform určená pre hráčov, ktorí to myslia s ping pongom skutočne vážne. Samotná reputácie značky potom hovorí o tom, že tento model vám vydrží veľmi dlho, pričom hra bude rýchla a agresívna. Zamrzí snáď len nedohledatelnost celkovej hmotnosti, ktorá je pre profesionálov dôležitým parametrom.

Technológia ACS a WBR
Nezistiteľná hmotnosť

Butterfly Petr Korbel 500

Butterfly Petr Korbel 500 recenzie a test

Pingpongová raketa Butterfly Petr Korbel 500, oproti modelu 900, disponuje ľahko inými hodnotami rýchlosti, rotácie a kontroly. Taktiež ide o veľmi cenovo dostupný model ping pong rakety, ktorý svojimi vlastnosťami bude skvele vyhovovať nenáročným hráčom, najmä potom začiatočníkom.

Čo je potrebné vyzdvihnúť na tejto rakete je spokojnosť užívateľov z radov začiatočníkov. Pre pokročilejších hráčov môže byť nedostačujúca rukoväť, ale svoju podstatou je pálka určená práve pre začínajúcich hráčov, ktorí ešte nemali možnosť spoznať kvalitnejšie a lepšie spracované rakety.

Poťah rakety dosahuje hrúbky 1,5 mm a konkrétne ide o poťah Pan Asia. Konkávna rukoväť je potom štandardom, ktorý vyhovuje veľkému množstve hráčov. Aj napriek certifikácii ITTF nie je vhodná pre profesionálnu hru vplyvom nie veľmi pokročilých vlastností, ktoré sú konkrétne 50, 49, 50 – rotácia, rýchlosť a kontrola.

Nízka cena
Vhodná pre rekreačnú hru

Joola DUO set

Joola DUO set recenzie a test

Pingpongová výbava v podobe Joola DUO sete poteší najmä všetky rekreačných hráčov. Ide o súbor dvoch rakiet a troch loptičiek, teda o ideálnu voľbu pre príležitostných hráčov na amatérskej úrovni. Zo špecifikácie rýchlosti, rotácie a kontroly vyplýva, že raketa sa bude precízne ovládať (91), ale za cenu rýchlosti (65) a možnosti rotácie loptičiek (75).

Poťah rakety má silu 1,8 mm a poteší schválenie organizácií ITTF. Samotná konštrukcia rakety však nie je vhodná pre závodné hranie, pretože použité materiály, vyváženie rakety a ďalšie kľúčové vlastnosti nie sú detailne riešené. Ako už bolo spomenuté, pre príležitostných hráčov je Joola DUO set ideálny.

Pálky aj napriek veľmi nízkej cene prekvapí príjemným konkávnym úchopom s názvom Ergo Grip. Ten je charakteristický zaoblenou rukoväťou, ktorá výborne padne do ruky. Ďalším zaujímavým prvkom je Control system, ktorý zaručuje menšej prenos vibrácií do rukoväte a to v dôsledku krížového frézovanie.

Kompletný set za nízku cenu
Nie je vhodná pre pokročilých hráčov

Butterfly Boll

Butterfly Boll recenzie a test

Raketa na ping pong Butterfly Boll patrí medzi modely určené pre príležitostných hráčov, ktorí však nechcú hrať s tým najzákladnejším vybavením. S týmto konkrétnym modelom sa dá hrať univerzálne, vlastnosti a špecifikácie však hovorí skôr o tom, že raketa je výborne ovládateľná, ale už nie je tak rýchla a nemožno s ňou tvoriť mocné rotácie.

Poťah Pan Asia je tvorený 1,5 mm silným materiálom, avšak pre profesionálnejší hru by mal byť vymenený za pokročilejšie. Pre rekreačnú hru sa však jedná o ideálnu raketu a niektorí užívatelia zmieňujú, že raketa nie je vhodná pre začiatočníkov. Dôvodom tohto tvrdenia je pomerne špecifické správanie rakety.

Hoci začiatočníci by mali siahnuť po inom modeli, pre mierne pokročilých hráčov stolného tenisu je Butterfly Boll ideálnou voľbou. Platí to najmä pre osoby, ktoré si zakladajú na perfektné kontrole rakety a loptičky pri hre.

Perfektná kontrola loptičky 90
Vyššia cena

inSPORTline Ratai S2

inSPORTline Ratai S2 recenzie a test

Bezkonkurenčne najlacnejšie raketa na pingpong je inSPORTline Ratai S2. Je vhodná len pre rekreačnú hru, a to najmä menej skúsenými hráčmi, ktorí si nepotrpia na kvalite športového vybavenia. Cena totiž v tomto prípade zodpovedá kvalite, ktorá nie je práve najvyššia.

Kontrola, rotácie i rýchlosť sú doslova vyvážené (všetky parametre majú hodnotu 60), neoslní však, rovnako tak ako bezmenný poťah s hrúbkou 2,0 mm. Mierne vyššia váha 170 gramov oproti štandardu je potom spôsobená voľbou nepríliš vhodných materiálov, ktoré síce splnia účel, ale pre aktívnejšiu a častejšiu hru nie sú úplne vhodné.

Keď chce hráč ušetriť, a chce zaobstarať vybavenie napríklad pre návštevy, ktoré si občas zahrajú, potom je pálka inSPORTline Ratai S2 dobrou voľbou. Pre náročnejších sú však k dispozícii oveľa lepšie a vhodnejšie modely, ktoré majú k dispozícii nielen špecificky vyhranené vlastnosti, ale aj profesionálnejšie parametre.

Nízka cena, univerzálnosť
Bez ITTF schválenia

Joola Linus Outdoor

Joola Linus Outdoor recenzie a test

Raketa na stolný tenis Joola Linus Outdoor je oproti ostatným modelom značne odlišná. Konštrukciou je totiž určená pre vonkajšie použitie, a preto nie je zložená z klasickej drevenej rukoväte a poťahu, ale celé telo je jednotné, navyše vyrobené z plastu. Aj vďaka tomu je hmotnosť rakety len 109 g.

Z celkovej podstaty tejto rakety nejde hovoriť o akokoľvek profesionálnom športovom vybavení. Vďaka plastovému materiálu, ktorý bude odolávať poveternostným vplyvom, je tento typ rakety určený pre vonkajšie hranie, spravidla rekreačného typu, a navyše nenáročnými hráči.

Priaznivá je však cena, ktorá patrí k tým najnižším. Za túto cenu navyše hráč získa raketu, ktorá nebude podliehať poveternostným vplyvom, ale rovnako tak nemôže poskytnúť akokoľvek špecifické hráčskej vlastnosti, ktoré sú charakteristické pre ostatné modely ping pong rakiet. Vďaka dvojitému prevedenie v červenej a modrej farbe si však rýchlo získa popularitu napríklad u detí, ktorým vlastnosti plastové pingpongové rakety budú bohato stačiť.

Nízka cena, určená pre exteriér, vhodná pre deti
Nejedná sa o klasickú ping pong raketu

Butterfly Petr Korbel 700

Butterfly Petr Korbel 700 recenzie a test

Cenovo priemerná raketa na ping pong Butterfly Petr Korbel 700 je charakteristická vyváženými hernými špecifikáciami, rýchlosť a rotácie majú hodnotu 52, kontrola potom 53. Ide o ďalší variantu pálky Korbel, v tomto prípade ide o určitý kompromis medzi variantmi 900 a 500. Podľa užívateľských recenzií sú si však pálky veľmi podobné, avšak oproti 500 je tento model o niečo lepší.

Môže za to nielen poťah, ale aj samotná konštrukcia a tvarovanie rukoväte. Raketa sa príjemne drží a umožňuje navyše voliť kompromis medzi agresívnou a defenzívnou hrou. Pre začiatočníkov ide o skvelú voľbu, za čo hovoria aj cena, ktorá je nastavená príjemne nízko.

Na prvý pohľad úplne obyčajná ping pong raketa Butterfly Petr Korbel 700 je hráčske vybavenie, ktoré svojimi vlastnosťami a charakteristikami nesklame. Nie je však určená pre hráčov, ktorí už majú nejaké skúsenosti s kvalitnými raketami, lebo pre také hráčov by mohol byť tento základný model sklamaním. Napriek tomu poteší, že je schválená organizáciou ITTF pre závodné hranie.

Nízka cena, príjemná kontrola
Pre začiatočníkov

Ako vybrať pingpongovú raketu

Raketa na stolný tenis sa skladá z dvoch základných častí – dreva a poťahu. Preto človek, ktorý si bude chcieť vybrať raketu na stolný tenis, musí urobiť zásadné rozhodnutie, a to medzi skladanou raketou a už hotovou raketou. Rozdiel medzi týmito dvoma variantmi tkvie v tom, že zatiaľ čo v prvom prípade si hráč kúpi zvlášť drevo a zvlášť poťah, ktorý sa následne zlepia k sebe, s hotovou raketou možno začať ihneď hrať.

Môžete sa tiež stretnúť s ITTF schválením, ktoré udeľuje medzinárodná federácia stolného tenisu a umožňuje rakety použiť aj pri závodnej hre. Toto označenie však majú aj modely, ktoré nie sú pre úplne profesionálne alebo závodné použitie vhodné, preto nie je tento údaj príliš relevantný.

Skladaná versus hotová raketa

Skladanou raketu často volia profesionáli, prípadne pokročilejší hráči, ktorí si chcú pálku zostaviť podľa svojich preferencií. Nevýhodou tohto riešenia je väčšia zložitosť oproti kúpy hotového produktu. Na druhú stranu je možné zladiť drevo a poťah do takej kombinácie, ktorá je pre konkrétneho hráča úplne ideálna.

Hotová raketa je pre začiatočníkov a mierne pokročilých ideálnou voľbu, pretože si netreba robiť starosti ohľadom výberu jednotlivých komponentov, ale hráč si obstará už hotovú raketu, ktorá má určité vlastnosti. Výhoda teda tkvie v jednoduchosti, nevýhoda zase v obmedzených možnostiach, pretože človek si nemôže nastaviť raketu optimálne k svojim hráčskym schopnostiam.

Rýchlosť, Rotácia a Kontrola

Pri pořizování rakety na stolný tenis sa spotrebiteľ často stretáva s týmito tromi pojmami. Každá kvalitnejšia raketa na ping pong je charakterizovaná práve hodnotami pre rýchlosť, rotáciu a kontrolu, ktoré nadobúdajú najčastejšie hodnôt od 10 do 100. Platí pritom, že čím je daná hodnota vyššia, tým je raketa v danej vlastnosti lepšia. Napríklad parametre Rýchlosť – 50, Kontrola – 100, Rotácia – 80 znamenajú, že raketa je určená skôr pre pomalší a defenzívnejší hru. Ak by však rýchlosť rakety dosahovala hodnoty 100, potom je možné očakávať horšiu ovládateľnosť rakety, ale za to schopnosť smečovat či hrať naozaj rýchle loptičky.

Hrúbka poťahu

Pingpongové rakety sú ďalej charakteristické poťahom, ktorý môže byť rôzneho typu. Najčastejšie sa však na lacnejších pálkach nachádza poťah pre univerzálnou hru, ktorý má hrúbku od 1,3 mm až po 2 mm. Pre útočnejší hru je všeobecne považovaný ideálny poťah s hrúbkou 1,5 mm a viac, pre obrannú a pomalší hru v rozmedzí 1 až 1,5 mm.

Typ poťahu

V sortimente rakiet nájdete štyri základné druhy poťahov. V podstate ide len o odlišné usporiadanie huby a vrúbkov:

  • Soft = širšia vrstva huby, vrúbky smerujú dovnútra rakety
  • Sendvič = krátke vrúbky smerujúce von z rakety
  • Tráva = vrúbky sú dlhé a smerujú von z rakety
  • Antitopspin = vrúbky smerujú dovnútra, pričom pod nimi je skrytá tvrdá huba

tvar rukoväte

Najrozšírenejšie sú spravidla rakety s konkávnou rukoväťou, teda s postupne rozširujúce sa rukoväťou. Na trhu sú však k dostaniu rakety aj s rovnou alebo anatomickou rukoväťou. Pre náročných hráčov je potom k dispozicii aj rukoväť pre tužkové držanie rakety.

Váha rakety

Ľahšia raketa umožňuje aj netrénovaným hráčom vydržať aktívnu hru aj dlhšiu dobu, ťažšie rakety zase umožňujú hrať naozaj rýchlo a agresívne, avšak je už požadovaná väčšia fyzička. Rakety váži spravidla okolo 175 gramov, pričom vyššia hodnota je považovaná za ťažkú raketu, nižšie naopak za ľahkú.

Typ dreva

Tí skúsenejší, ktorí majú ambície hrať na profesionálnejší úrovni, sa často rozhodujú aj podľa typu dreva. Jednotlivé typy sú odlíšené podľa štýlu, v ktorom má hráč záujem viesť svoju hru. Základom je štýl ALL – Allround, teda kompromis medzi útočným štýlom OFF – Offensive, a obranným štýlom DEF – Defensive. Pre útočný štýl je potom charakteristické drevo, ktoré poskytuje vysokú rýchlosť, ale s menším dôrazom na kontrolu loptičky. Presný opak potom platí pre dreva obranného typu.

4.3/5 - (40 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.