Záhrada,

Piesková filtrácia: Test a recenzie 8 najlepších

Každý, kto vlastní zapustený alebo nadzemný bazén, iste rýchlo zistil, že investíciou na vybudovanie táto sranda nekončí. Rovnako dôležitou vecou, ako kvalitné zhotovenie bazéna, je tiež jeho filtrácia, bez ktorej sa vám voda v bazéne začne veľmi rýchlo kaziť. V súčasnosti tou najlepšou a najefektívnejší je piesková filtrácia, ktorá zatieňuje iný typ, a to filtráciu kartušovú.

Piesková bazénová filtrácia pracuje na pomerne jednoduchom princípe, ktorý má korene kde inde, než v prírode. Čistenie vody v pieskovej filtrácii prebieha priechodom vody skrze jemný kremičitý piesok, ktorý bezpečne zachytí nežiaduce látky. Jej vysoká účinnosť dokonca výrazne znižuje potrebu použitia chémie a pomáha držať stabilnú hodnotu PH.

Základom pieskovej filtrácie je kvalitné a výkonné čerpadlo, ktoré by malo byť v ideálnom prípade naddimenzovanie nad objem bazéna. Čerpadlo nasáva hadicou vodu v bazéne, podtlakom ju dostáva skrze kremičitú náplň a na jej konci sa vracia prefiltrovaná späť do bazéna. Proces je pomerne jednoduchý s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Počas sezóny je iba vhodné niekoľkokrát prečistiť pieskovú náplň a podľa intenzity využitia ju celú za 2 – 3 roky kompletne obmeniť. Veľký výkon čerpadla sa hodí aj pre následné pripojiteľné príslušenstvo, ktoré čerpadlo filtrácie ovláda. Ide najčastejšie o vysávač nečistôt, solárny ohrev, tepelné čerpadlo, alebo automatický dávkovač chémie.

Okrem výkonného čerpadla by mal byť samozrejmosťou nádoba z kvalitného materiálu a robustný podstavec, ktorý zaistí adekvátnu stabilitu. Piesková filtrácia by mala byť jednoznačne vybavená šesťcestným ventilom, ktorý výrazne uľahčuje obsluhu predovšetkým pri čistení a tiež manometrom.

Najdôležitejším parametrom pri výbere je prietok vody, ktorý sa udáva v litroch za hodinu, alebo v m3. Základné modely majú prietok vody okolo 4000 litrov za hodinu, zatiaľ čo výkonnejší môžu mať aj 12000 litrov za hodinu, čiže 12 m3. Štandardne by mala filtrácia zvládnuť prefiltrovať celý objem bazéna za 6 – 8 hodín, v top sezóne, keď sú vysoké teploty, dokonca za 3 – 4 hodiny. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie pieskové filtrácie a ich recenzie.

Najlepšie pieskové filtrácie – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších pieskových filtrácií z testov a hodnotení pre rok 2022.


Porovnanie parametrov

 BESTWAY Clean Pool MaxiMARIMEX 10600015 ProStar 6INTEX 28676 Krystal ClearBESTWAY 58400 RapidMARIMEX 10600003 ProStar 4INTEX 28644 Krystal ClearBRILIX FSP 500STEINBACH Speed Clean Comfort 75
Šesťcestný ventilÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť12 kg15 kg26 kg10,6 kg14 kg10,5 kg-16 kg
Max. objem bazéna20 m330 m332 m315 m320 m318 m360 m340 m3
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 pieskových filtrácií

BESTWAY Clean Pool Maxi

BESTWAY Clean Pool Maxi recenzie a test

Obľúbená piesková filtrácia BESTWAY Clean Pool Maxi je populárny model vďaka svojmu výbornému pomeru obstarávacej ceny a výkonu, ktorého dosahuje. Hoci z recenzií vyznieva miestami len priemerné spracovanie, ďalších mnoho recenzií potvrdzuje jej spoľahlivý chod a vysokú účinnosť. Jej nádoba je odolná voči korózii, čo zvyšuje celkovú životnosť.

Maximálny prietok vody výrobca udáva 4500 litrov za minútu, čo sa dá inak vyjadriť aj ako 4,5 m3 za hodinu. Určená je pre všetkých bazény do veľkosti 20 m3 s maximálnou teplotou vody 35 stupňov Celzia. Príkon čerpadla činí 350W a napájané je z bežnej elektrickej zásuvky. Okrem vysokej efektivity čistenia touto filtráciou tiež znížite množstvo potrebné chémie, čo v konečnom dôsledku ocenia vaše zdravie.

Pevná filtračná nádoba na kremičitý piesok je vybavená stabilným podstavcom, do ktorého sa zmestí až 19 kilogramov kremičitého piesku. Čistá hmotnosť zariadenia činí 12 kilogramov a moderné prevedenie dokladá osadenie šiestich cestným ventilom, ktorý je vhodný pre jednoduché zaobchádzanie a efektívne čistenie piesku. Čerpadlo je samonasávacie a poteší zakomponovanie tiež predfiltra, ktorý zachytí veľké nečistoty.

Predfilter, samonasávacie čerpadlo, výborný pomer cena/výkon
Niektoré časti horšie spracované

MARIMEX 10600015 ProStar 6

MARIMEX 10600015 ProStar 6 recenzie a test

Výkonná bazénová filtrácia MARIMEX 10600015 ProStar 6 je obľúbený model medzi všetkými zákazníkmi, ktorí hľadajú výkonnú filtráciu pre svoj veľký bazén. Čerpadlo s príkonom 450 W má dostatok sily ako pre prevádzku samotnej filtrácie, tak i pre prípadne napojenie vysávača nečistôt, ohrev vody, alebo pre automatický dávkovač chemikálií.

Vďaka vysokej účinnosti sa však posledné spomínané, chemické ošetrenie vody, môže značne obmedziť a tým tak urobiť vodu v bazéne menej agresívne, čo ocenia deti aj alergici. Filtrácia je vhodná pre nadzemné bazény a je kompatibilný s hadicami s priemerom 32 a 38 milimetrov. Vďaka slušnému prietoku vody 6 m3 za hodinu zvládne čistiť bazény s veľkosťou až do 30 m3. Súčasťou balenia je samotné zariadenie a návod, hadice a kremičitý piesok je potreba dokúpiť.

Filtračný piesok je umiestnený v nádobe z kvalitného a odolného materiálu PP čiže polypropylénu. Nádoba je vyrobená bez švov, je odolná voči korózii a aj voči bežne používaným chemikáliám. Vo veku filtračnej nádoby je umiestnený 6-tich cestný ventil, ktorý by nemal chýbať žiadnej súčasnej filtráciu. Recenzia spotrebiteľov sú naskrz veľmi pozitívne, často sa skloňovaný dobrý pomer cena výkon, alebo jej nízka hlučnosť. Medzi negatíva patrí občas mierne horšie tesnosť, ktorá sa však nechá rýchlo a ľahko vyriešiť teflónovou páskou.

Vysoký výkon a účinnosť, nízka hlučnosť
Občasné priesaky

INTEX 28676 Krystal Clear

INTEX 28676 Krystal Clear recenzie a test

Piesková filtrácia sa solinátorom INTEX 28676 Krystal Clear je riešenie všetko v jednom, ktoré sa postará o čistotu a zdravotnú nezávadnosť vody vo vašom bazéne po celú sezónu. Okrem filtrácia cez kremičitý piesok, ktorý odstráni väčšinu nečistôt, je tento model vybavený aj solinátorom, ktorý nahrádza bežné chemické ošetrenie vody najrôznejšími prostriedkami.

Tento integrovaný systém slanej vody má produkciu chlóru 7 gramov za hodinu, ktorý vzniká elektrolýzou z roztoku NaCl. Produktom je plynný chlór, ktorý nie je cítiť a k telu človeka je veľmi šetrný, touto technológiou sú ošetrované napríklad aj bazény pre batoľatá. Vďaka časovému spínaču prebieha ako filtrácia, tak salinace úplne automaticky.

Filtračné čerpadlo má veľmi slušný príkon 470W a vďaka jeho sile zvládne za hodinu prevádzky prefiltrovať 5700 litrov vody. To zodpovedá pomerne aj veľkým bazénom s objemom do 32 metrov kubických vody. Vnútri kvalitné filtračnej nádoby je náplň kremičitého piesku s hmotnosťou 25 kg, samozrejmosťou je tiež 6 cestný ventil s manometrom. Zariadenie je vybavené predfiltrom a poteší aj dodávané 2 hadica každá s dĺžkou 3 metre.

All in one riešenie filtrácie a salinace, hadice súčasťou balenia, vysoký výkon filtrácie 5,7 m3/h
Mierne vyššia hlučnosť

BESTWAY 58400 Rapid

BESTWAY 58400 Rapid recenzie a test

Piesková filtrácia do bazéna BESTWAY 58400 Rapid vyniká svojim slušným pomerom ceny k výkonu, spotrebitelia tiež chváli jej dobré spracovanie a dlho životnosť. Zariadenie je napájané štandardným spôsobom z bežnej elektrickej zásuvky, má príkon 200 W, čo postačí pre malé až väčšie bazény a pýši sa aj certifikáciou CE/GS.

Konkrétne je bazénová filtrácia schopná zvládnuť za hodinu prevádzky vyčistiť 3785 litrov vody a výrobca doporučuje jej používanie pri bazéne s objemom vody do 15 m3. Nádoba na piesok, v ktorej sa voda filtruje, je zhotovená z antikorózneho materiálu a jej kapacita kremičitého piesku je približne 18 kilogramov. Celková hmotnosť bez piesku činí 10,6 kg, s prázdnou filtráciou sa teda ľahko manipuluje.

Ako aj ďalšie moderné pieskové filtrácie, aj táto je vybavená praktickým šiestimi cestným ventilom, ktorý má funkcie filtrovania, spätný chod, oplachovanie, cirkulácia, vypúšťanie a uzavretie. Nechýba ani manometer, z ktorého sa nechá vyčítať, či filtrácia pracuje správne. Piesok nie je súčasťou balenia, výrobca však pribalil hadica pre pripojenie filtrácie k bazénu, čo hodnotíme veľmi pozitívne. Maximálna teplota vody je 35 ° C a odporúčaný je veľmi jemný kremičitý piesok s veľkosťou zrna 0,45 – 0,85 milimetrov.

Dobrý pomer cena/výkon, 6-ti cestný ventil, ukazovateľ tlaku, hadice súčasťou balenia
Absencia časovača

MARIMEX 10600003 ProStar 4

MARIMEX 10600003 ProStar 4 recenzie a test

Bazénová filtrácia MARIMEX 10600003 ProStar 4 je pomerne populárny model základnej filtrácie, ktorý je vhodný pre malé až stredné bazény. Má primeranú hlučnosť ako konkurenčné modely, jednoduché ovládanie a účinnosť čistenia, ktorú od pieskovej filtrácie očakávate. Príkon čerpadla je 200 W a je napájané bežnou zásuvkou z elektrickej siete.

Filtračné nádoba je vyrobená z vysoko kvalitného polypropylénu (PP), je odolná voči korózii a bežne používaným bazénovým chemikáliám a je bez švov, čím sa prechádza možným priesakom a netesnostiam. Objem nádoby na kremičitý piesok je 17 kilogramov, čistá hmotnosť zariadenia je približne 14 kg. Súčasťou v tomto prípade nie sú prepojovacie hadice, ktoré je nutné spolu s filtračným pieskom dokúpiť.

Podľa údajov výrobcu je tento model vhodný pre bazény s objemom až 20000 litrov vody, čiže 20 m3. Prietok filtrácie je 4m3 za hodinu, čo je v tejto základnej kategórii filtráciou nadštandard. Možno prepojiť hadicami s priemerom 32, alebo 38 milimetrov a jej súčasťou je aj návod. Filtráciu bohužiaľ chýba predfilter hrubých nečistôt, ktorý je pomerne praktický a znižuje zanášanie filtračné náplne.

Dobrý pomer cena/výkon, manometer aj šesťcestný ventil
Bez filtra hrubých nečistôt

INTEX 28644 Krystal Clear

INTEX 28644 Krystal Clear recenzie a test

Piesková filtrácia INTEX 28644 Krystal Clear je určená najmä pre menšie bazény, ktoré vyčistia úplne s prehľadom. Čerpadlo sa pripája do štandardnej elektrickej zásuvky na 230V a má nižší príkon 190W, čo zodpovedá celkovo menším rozmerom tejto filtrácie. Aj cez to však zvládne s prehľadom filtráciu bazénov až o objeme 18 m3.

Jej výkon je 4000 litrov za hodinu a maximálna teplota vody, ktorú možno čistiť, je 35 stupňov celzia. V balení je okrem výrobku aj návod na zostavenie a používanie, ktorý je pomerne prehľadný. Ak vlastníte bazén INTEX, bude k nemu táto filtrácia bez problémov pasovať. Pripája sa na hadice s priemerom 38 milimetrov, na 32 mm hadica je potreba prechodka, ktorá však nie je súčasťou balenia.

Hlučnosť po čas prevádzky je štandardná a nijako nevybočuje od podobných modelov. Nádoba na kremičitý piesok je z kvalitného materiálu a má kapacitu na 12 kilogramov piesku. Jeho zrnitosť výrobca doporučuje 0,7 – 1,2 milimetrov, čo je štandardný zrnitosť dostať v každom hobby markete. Poteší prítomnosť šesťcestného ventilu s manometrom, alebo predfilter, ktorý bezpečne odfiltruje väčšie nečistoty.

Zabudovaný časovač, dobrý pomer cena/výkon, filter pevných častíc
Iba na priemer 38 mm, inak s redukciou

BRILIX FSP 500

BRILIX FSP 500 recenzie a test

Výkonná piesková filtrácia BRILIX FSP 500 je určená tým najnáročnejším zákazníkom, prípadne majiteľom veľkých záhradných bazénov. Jej vysoký výkon zvládne prefiltrovať za hodinu až 12 tisíc litrov vody, čo zodpovedá 12 m3. Vďaka tomu je určená pre obrie bazény až s 60 kubíky vody. Tento vysoký výkon zaisťuje elektrické čerpadlo na 230V s príkonom 750W, jedná sa konkrétne o typ FXP 550 a má samonasávacie funkciu.

Keďže sa jedná o pomerne rozmerné zariadení, zodpovedá tomu aj veľkosť náplne kremičitého piesku. Toho je potreba dať do kvalitnej nádoby 85 kilogramov. Samozrejmosťou je 6 cestný ventil vybavený aj manometrom, cez ktorý je možné strážiť správne fungovanie filtrácie. Súčasťou balenia je okrem spomínaného tiež prepojovacie hadice medzi čerpadlom a nádobou a skrutkové spoje. Hadica k bazénu a piesok je potreba dokúpiť.

Základná doska je vzhľadom k rozmerom robustná a dobre stabilná. Keďže má piesková filtrácia vysoký výkon, respektíve jej čerpadlo, nerobí žiadny problém napojenie vysávača nečistôt, tepelného čerpadla, alebo solárneho ohrevu. Jediným negatívom môže byť vyššia obstarávacia cena, ktorá však úplne zodpovedá kvalite spracovania a vysokému výkonu.

Vysoký výkon filtrácie až 12 tisíc litrov vody za hodinu, príkon čerpadla 750 Wattov
Vyššia obstarávacia cena

STEINBACH Speed Clean Comfort 75

STEINBACH Speed Clean Comfort 75 recenzie a test

Kvalitná piesková filtrácia STEINBACH Speed Clean Comfort 75 vyniká predovšetkým svojím pomerom ceny k výkonu. Čerpadlo s príkonom 550 Wattov dáva filtráciu veľkú silu, ktorá sa prejavuje predovšetkým prietokom vody a to až 8000 litrov za hodinu. Tomu podľa informácií výrobcu zodpovedajú bazény s objemom vody do 40 m3, teda stredné až väčšie bazény.

Jej obsluha je veľmi jednoduchá a prevádzka je relatívne tichá. Nádoba na kremičitý piesok má priemer 400 milimetrov a pojme až 25 kilogramov piesku. Zariadenie je napájané z 230V zásuvky a má v sebe zabudovaný časovač, ktorým si môžete pohodlne nastaviť automatickú filtráciu. Pumpa má samonasávacie funkciu, ktorá uľahčuje prácu, poteší tiež stabilná základová doska.

Zapojenie je možné buď na 32 milimetrové hadice, alebo na väčšie 38 mm. Zrnitosť použitého piesku je predpísaná 0,7 – 1,2 mm, čo je bežná zrnitosť dostať v každom obchode. Na veku sa okrem 7 cestného ventilu s manometrom nachádza tiež možnosť pre zapojenie UV systému, ktorý bezpečne likviduje škodlivé látky. Filtrácia je vybavená časovým spínaček a integrovaným predfiltrom, tiež možné zariadenie dovybaviť veľkým množstvom príslušenstva.

Veľmi výkonná, výborný pomer cena/výkon, jednoduchá obsluha, pomerne tichá
Návod na zostavenie mohol byť spracovaný lepšie

Ako vybrať pieskovú filtráciu

Piesková filtrácia by sa mala vyberať predovšetkým podľa veľkosti vášho bazéna, ku ktorému ju chcete pripojiť. V každom prípade by mala byť tiež ľahko nad dimenzovaná, aby bolo filtrovanie bezproblémové a efektívne. Okrem filtrovanie vody cez náplň z kremičitého piesku môže byť k čerpadlu pripojené aj ďalšie príslušenstvo, ktoré potrebuje určitý výkon. Preto okrem prietoku vody filtráciou za hodinu je dobré zohľadňovať tiež príkon čerpadla, ktorým je filtrácia osadená.

Prietok vody a veľkosť bazéna

Veľkosť bazéna a prietok sa muža uvádzať buď v litroch, alebo v kubických metroch (m3). Pre tento vzťah je jednoduchý prevod, kedy 1 m3 zodpovedá 1000 litrom vody. Prietok vody, niekedy tiež nazývaný ako výkon filtrácie, je u základných modelov zhruba do 4000 litrov za hodinu, výkonnejšie majú výkon 4 – 6 tisíc litrov a tie najvýkonnejšie pre domáce použitie až 12000 litrov za hodinu.

Počas sezóny by mala byť voda v bazéne prefiltrovaná každý deň a proces by nemal trvať dlhšie ako 6 – 8 hodín, respektíve 3 – 4 hodiny počas najteplejších dní, alebo pri výraznom používaní, kedy sa voda najviac kazia. Týmto jednoduchým výpočtom zistíte, aká filtrácia, či malá, alebo veľká, je pre váš bazén ideálna. Neodporúča sa filtráciu poddimenzovať, skôr naopak. Pri dlhších prevádzkach hrozí výrazne skrátenie životnosti a ani voda nebude krásne čistá.

Výkon čerpadla

Výkonnosť čerpadla sa odvíja od jeho príkonu, ktorý je uvádzaný vo Wattoch. Menej výkonné čerpadlá majú príkon okolo 200 Wattov, zatiaľ čo výkonná môžu dosahovať až trojnásobku, alebo viac. Majte na pamäti, že k filtrácii môžu byť pripojené aj ďalšie zariadenia, ktoré potrebujú primeraný výkon a preto je dobré, ak je čerpadlo dostatočne výkonné. Výkon čerpadla sa tiež spája s prietokom filtrácie, tieto dva parametre spolu konsolidujú.

Šesťcestný ventil a manometer

U každého moderného čerpadla by mal byť samozrejmosťou šesťcestný ventil, ktorý výrazne uľahčuje prácu s čerpadlom a údržbu pieskovej náplne. Ventil je umiestnený na vrchnej časti čerpadla a spoznáte ho podľa toho, že je k nemu pripevnené robustné madlo. Šesťcestný znamená šesť funkcií, ktorými sú filtrácia, spätný chod, oplachovanie, cirkulácia, vypúšťanie a uzavretie.

Čo jednotlivé funkcie znamenajú a na čo sa používajú sa dozviete z priloženého návodu. Skrze neho sa však vykonáva obsluha a čistenie, bez toho aby ste museli čokoľvek zložito demontovať. Spolu s ním býva na rovnakom mieste manometer, ktorý zobrazuje tlak filtrácie a hovorí nám, či proces prebieha správne, alebo je niekde nejaký zádrhel (tlak bude v hraničných hodnotách).

Kremičitý piesok a nádoba

Kremičitý piesok je špeciálny druh veľmi jemného piesku, často s veľkosťou zrna 0,7 – 1,2 milimetrov. Niektoré filtrácie vyžadujú ešte jemnejšie zrnitosť, ktorá je však tiež bežne dostupná v hobby marketoch. Má väčšiu plôšky a ostré hrany, ktoré sú pre zadržanie nečistôt ideálne. Kremičitá náplň sa podľa veľkosti filtrácie počíta na kilá v rozmedzí od zhruba 15 kilogramov až po 85 kg.

Počas sezóny je vhodné niekoľkokrát vykonať čistenie pomocou šesťcestného ventilu a raz za 2-3 roky piesok kompletne vymeniť. Nádoba na piesok by mala byť vždy robustná, vyrobená z nehrdzavejúceho materiálu, a mala by odolávať bežne používaným chemikáliám, ako sa samozrejme vo väčšine prípadov deje.

Solinátor a UV lampa

Špeciálnym príslušenstvom rozmáhajúcim sa v posledných rokoch je solinátor, respektíve ošetrenie vody pomocou procesu s názvom salinace. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré premieňa elektrolytickú oxidáciou soľ na chlór. Nejedná sa však o bežný chlór, ktorý poznáte z tabliet, ale o plynný chlór, ktorý nie je z vody cítiť. Toto ošetrenie bazéna je vo finále lacnejšie a šetrnejšie k ľudskej pokožke.

UV lampa je druhým spôsobom čistenia vody v pieskovej filtrácii. Pomocou UV lampy pôsobí priamo na vodu a rovnako ako solinátor likviduje vo vode organické látky, baktérie a riasy. Kombináciou týchto technológií a pieskovej filtrácie si vyriešite kompletnú starostlivosť o váš bazén, kto chce mať minimum starostí, rozhodne zaobstarajú kvalitné pieskovú filtráciu, kde je zabudovaný solinátor (niekedy tiež nazývaný ako chlorinátor).

Doplnky k pieskovej filtrácii

K pieskovej filtrácii, ak je výkon čerpadla dostatočný, môže byť pripojený tiež vysávač nečistôt, ktorý môže byť plne manuálny, poloautomatický, alebo úplne automatický. Okrem robota na vysávanie dna môže byť k filtrácii pripojený tiež solárny ohrev vody, alebo tepelné čerpadlo, ktoré slúžia tiež k ohrevu. Nezabúdajte však v prípade dodatočného ohrevu, že väčšina modelov je limitovaná teplotou vody do 35 stupňov Celzia.

4.6/5 - (51 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.