Záhrada,

Piesková filtrácia: Test a recenzie 8 najlepších

Každý, kto vlastní zapustený alebo nadzemný bazén, iste rýchlo zistil, že investíciou na vybudovanie táto sranda nekončí. Rovnako dôležitou vecou, ako kvalitné zhotovenie bazéna, je tiež jeho filtrácia, bez ktorej sa vám voda v bazéne začne veľmi rýchlo kaziť. V súčasnosti tou najlepšou a najefektívnejší je piesková filtrácia, ktorá zatieňuje iný typ, a to filtráciu kartušovú.

Piesková bazénová filtrácia pracuje na pomerne jednoduchom princípe, ktorý má korene kde inde, než v prírode. Čistenie vody v pieskovej filtrácii prebieha priechodom vody skrze jemný kremičitý piesok, ktorý bezpečne zachytí nežiaduce látky. Jej vysoká účinnosť dokonca výrazne znižuje potrebu použitia chémie a pomáha držať stabilnú hodnotu PH.

Základom pieskovej filtrácie je kvalitné a výkonné čerpadlo, ktoré by malo byť v ideálnom prípade naddimenzovanie nad objem bazéna. Čerpadlo nasáva hadicou vodu v bazéne, podtlakom ju dostáva skrze kremičitú náplň a na jej konci sa vracia prefiltrovaná späť do bazéna. Proces je pomerne jednoduchý s minimálnymi nárokmi na údržbu.

Počas sezóny je iba vhodné niekoľkokrát prečistiť pieskovú náplň a podľa intenzity využitia ju celú za 2 – 3 roky kompletne obmeniť. Veľký výkon čerpadla sa hodí aj pre následné pripojiteľné príslušenstvo, ktoré čerpadlo filtrácie ovláda. Ide najčastejšie o vysávač nečistôt, solárny ohrev, tepelné čerpadlo, alebo automatický dávkovač chémie.

Okrem výkonného čerpadla by mal byť samozrejmosťou nádoba z kvalitného materiálu a robustný podstavec, ktorý zaistí adekvátnu stabilitu. Piesková filtrácia by mala byť jednoznačne vybavená šesťcestným ventilom, ktorý výrazne uľahčuje obsluhu predovšetkým pri čistení a tiež manometrom.

Najdôležitejším parametrom pri výbere je prietok vody, ktorý sa udáva v litroch za hodinu, alebo v m3. Základné modely majú prietok vody okolo 4000 litrov za hodinu, zatiaľ čo výkonnejší môžu mať aj 12000 litrov za hodinu, čiže 12 m3. Štandardne by mala filtrácia zvládnuť prefiltrovať celý objem bazéna za 6 – 8 hodín, v top sezóne, keď sú vysoké teploty, dokonca za 3 – 4 hodiny. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie pieskové filtrácie a ich recenzie.

Najlepšie pieskové filtrácie – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších pieskových filtrácií z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bestway Ultra 58486MARIMEX 10600015 ProStar 6Intex 26676 Krystal ClearBestway Expert Plus 58499MARIMEX 10600003 ProStar 4Intex 26652 Krystal ClearHanscraft Combo Master 450Hecht 302016
Šesťcestný ventilÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť17,3 kg15 kg25,5 kg15 kg14 kg24,7 kg25 kg21 kg
Max. objem bazéna66,6 m330 m332 m354,5 m320 m366,6 m3--
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 pieskových filtrácií

Bestway Ultra 58486

Bestway Ultra 58486 recenzie a test

Piesková filtrácia k bazénu Bestway Ultra 58486 má veľmi zaujímavý pomer cena/výkon, podľa slov výrobcu dokáže prefiltrovať až 11355 litrov vody za hodinu, vďaka čomu je vhodná aj pre veľmi veľké bazény do objemu vody 66 m3. Aj napriek tomuto výbornému výkonu má v porovnaní nízku obstarávaciu cenu, čím sa vymyká obvyklým ponukám.

O chod pieskovej filtrácie sa stará čerpadlo s príkonom 500 W a filtračná nádoba z plastu pojme 36 kilogramov kremičitého piesku. Alternatívne je možné použiť filtračnú náplň Bestway Polysphere, ktoré je potrebné iba 1 kg, je ekologická a navyše skracuje potrebný čas pre filtrovanie bazéna.

Súčasťou filtrácie sú samozrejme potrebné hadice na pripojenie a dávkovač chemikálií, filtračný piesok súčasťou nie je, čo je obvyklé. Skúsenosti a recenzie spotrebiteľov potvrdzujú dobrý výkon, atraktívnu cenu a niektoré aj nízku hlučnosť zariadenia.

Nadpriemerne dobrý výkon, lacná piesková filtrácia, filtračný piesok aj polysphere
Nič zásadného

MARIMEX 10600015 ProStar 6

MARIMEX 10600015 ProStar 6 recenzie a test

Výkonná bazénová filtrácia MARIMEX 10600015 ProStar 6 je obľúbený model medzi všetkými zákazníkmi, ktorí hľadajú výkonnú filtráciu pre svoj veľký bazén. Čerpadlo s príkonom 450 W má dostatok sily ako pre prevádzku samotnej filtrácie, tak i pre prípadne napojenie vysávača nečistôt, ohrev vody, alebo pre automatický dávkovač chemikálií.

Vďaka vysokej účinnosti sa však posledné spomínané, chemické ošetrenie vody, môže značne obmedziť a tým tak urobiť vodu v bazéne menej agresívne, čo ocenia deti aj alergici. Filtrácia je vhodná pre nadzemné bazény a je kompatibilný s hadicami s priemerom 32 a 38 milimetrov. Vďaka slušnému prietoku vody 6 m3 za hodinu zvládne čistiť bazény s veľkosťou až do 30 m3. Súčasťou balenia je samotné zariadenie a návod, hadice a kremičitý piesok je potreba dokúpiť.

Filtračný piesok je umiestnený v nádobe z kvalitného a odolného materiálu PP čiže polypropylénu. Nádoba je vyrobená bez švov, je odolná voči korózii a aj voči bežne používaným chemikáliám. Vo veku filtračnej nádoby je umiestnený 6-tich cestný ventil, ktorý by nemal chýbať žiadnej súčasnej filtráciu. Recenzia spotrebiteľov sú naskrz veľmi pozitívne, často sa skloňovaný dobrý pomer cena výkon, alebo jej nízka hlučnosť. Medzi negatíva patrí občas mierne horšie tesnosť, ktorá sa však nechá rýchlo a ľahko vyriešiť teflónovou páskou.

Vysoký výkon a účinnosť, nízka hlučnosť
Občasné priesaky

Intex 26676 Krystal Clear

Intex 26676 Krystal Clear recenzie a test

Piesková filtrácia so solinátorom Intex 26676 Krystal Clear je riešenie všetko v jednom, ktoré sa postará o čistotu a zdravotnú nezávadnosť vody vo vašom bazéne po celú sezónu. Okrem filtrácie cez kremičitý piesok, ktorý odstráni väčšinu nečistôt, je tento model vybavený aj solinátorom, ktorý nahrádza bežné chemické ošetrenie vody najrôznejšími prostriedkami.

Tento integrovaný systém slanej vody má produkciu chlóru 7 gramov za hodinu, ktorý vzniká elektrolýzou z roztoku NaCL. Produktom je plynný chlór, ktorý nie je cítiť ak telu človeka je veľmi šetrný, touto technológiou sú ošetrované napríklad aj bazény pre batoľatá. Vďaka 12h časovému spínaču prebieha ako filtrácia, tak salinácia úplne automaticky.

Prietok vody filtráciou je 6000 litrov za hodinu a vďaka tomu je vhodná pre bazény s veľkosťou 32 m3. Nádoba na piesok má kapacitu na 35 kg piesku a nechýba samozrejme ani 6-cestný ventil s manometrom. Pre pohodlnejšiu obsluhu tu nájdeme aj digitálny displej. Recenzie spotrebiteľov oceňujú komplexné riešenie, jednoduché ovládanie, dobrý výkon a výborné filtračné výsledky.

Filtrácia so solinátorom, časovač a digitálny display, jednoduchá inštalácia aj ovládanie
Nič zásadného

Bestway Expert Plus 58499

Bestway Expert Plus 58499 recenzie a test

Piesková filtrácia do bazéna Bestway Expert Plus 58499 má dobrý pomer ceny k výkonu a nechýba ju vo svojej podstate nič, čím by mala moderná piesková filtrácia disponovať. Značnou výhodou je v tejto cenovej kategórii časovač, ktorý sa nastavuje manuálne a pokračuje vo fungovaní aj v prípade, že dôjde k výpadku elektrického prúdu.

Samozrejmosťou je predfilter pre hrubé nečistoty, ktorý sa nachádza pred čerpadlom a poteší aj prítomnosť integrovaného dávkovača na chémiu. Nádoba na piesok vyrobená z polypropylénu je nerezová a pojme 20 kg piesku, alebo 560 g filtračných guličiek Polysphere. Na vrchnej časti samozrejme nechýba 6 cestný ventil slúžiaci na ovládanie filtrácie.

Skúsenosti s touto pieskovou filtráciou sú veľmi pozitívne, v recenziách sa opakuje jednoduché nastavenie, bezproblémová prevádzka, veľký výkon a kompaktné rozmery. Výkon je vzhľadom na veľkosť skutočne nadpriemerný, prefiltruje za hodinu 8300 litrov vody, čo je dostačujúce pre bazény do veľkosti 54,5 m3. To všetko navyše s čerpadlom, ktoré má príkon iba 280 W a má teda nízku spotrebu elektriny.

Integrovaný dávkovač ChemConnect, nastaviteľný časovač, predfilter hrubých nečistôt
Nič zásadného

MARIMEX 10600003 ProStar 4

MARIMEX 10600003 ProStar 4 recenzie a test

Bazénová filtrácia MARIMEX 10600003 ProStar 4 je pomerne populárny model základnej filtrácie, ktorý je vhodný pre malé až stredné bazény. Má primeranú hlučnosť ako konkurenčné modely, jednoduché ovládanie a účinnosť čistenia, ktorú od pieskovej filtrácie očakávate. Príkon čerpadla je 200 W a je napájané bežnou zásuvkou z elektrickej siete.

Filtračné nádoba je vyrobená z vysoko kvalitného polypropylénu (PP), je odolná voči korózii a bežne používaným bazénovým chemikáliám a je bez švov, čím sa prechádza možným priesakom a netesnostiam. Objem nádoby na kremičitý piesok je 17 kilogramov, čistá hmotnosť zariadenia je približne 14 kg. Súčasťou v tomto prípade nie sú prepojovacie hadice, ktoré je nutné spolu s filtračným pieskom dokúpiť.

Podľa údajov výrobcu je tento model vhodný pre bazény s objemom až 20000 litrov vody, čiže 20 m3. Prietok filtrácie je 4m3 za hodinu, čo je v tejto základnej kategórii filtráciou nadštandard. Možno prepojiť hadicami s priemerom 32, alebo 38 milimetrov a jej súčasťou je aj návod. Filtráciu bohužiaľ chýba predfilter hrubých nečistôt, ktorý je pomerne praktický a znižuje zanášanie filtračné náplne.

Dobrý pomer cena/výkon, manometer aj šesťcestný ventil
Bez filtra hrubých nečistôt

Intex 26652 Krystal Clear

Intex 26652 Krystal Clear recenzie a test

Piesková filtrácia na bazén Intex 26652 Kryštál Clear je veľmi výkonná a vhodná pre veľké bazény s objemom vody až 66,6 m3. Za jednu hodinu prevádzky zvládne prefiltrovať až 9200 litrov vody cez filtračnú nádobu s nadpriemerne veľkým objemom. Tá je vyrobená polypropylénu a pojme 55 kilogramov piesku, čo je v porovnaní nadpriemer.

Veľké množstvo filtračného piesku sa premieta pozitívne do účinnosti filtrácie vody, ktorá je veľmi účinná. Potvrdzujú to aj skúsenosti spotrebiteľov v recenziách, ktorí zároveň spomínajú aj mierne vyššiu hlučnosť, než je pre tieto filtrácie typické. Zvýšená hlučnosť je v dôsledku vysokého výkonu (príkon čerpadla 550 W) a už spomínanej veľkej filtračnej nádoby.

Filtrácia sa s bazénom prepája pomocou štandardných hadíc s priemerom 38 mm, ktoré sú súčasťou. Poteší aj zabudovaný časovač, ktorý je možné nastavovať po hodine a integrovaný predfilter pre hrubé nečistoty. Celá filtrácia má kvalitné spracovanie a vzhľadom na výkon a technické parametre má aj dobrý pomer cena/výkon.

Nadpriemerne veľká filtračná nádoba, vysoký výkon, ideálna pre väčšie bazény
Mierne vyššia hlučnosť

Hanscraft Combo Master 450

Hanscraft Combo Master 450 recenzie a test

Kvalitná piesková filtrácia Hanscraft Combo Master 450 sa pýši najmä kvalitnými materiálmi a veľmi dobrým technickým spracovaním, čo ju podľa výrobcu predurčuje dlhú životnosť. V tom dôsledku má tiež vyššiu obstarávaciu cenu, čo sa dá brať ako jediné negatívum tejto filtrácie.

Vzhľadom na rozmery a výkon je určená hlavne pre veľké bazény, maximálnu odporúčanú veľkosť bazénov však výrobca bohužiaľ neuvádza. Čerpadlo má príkon 550 W, čo je veľmi dobrá hodnota a filtračná nádoba sa plní 45 kilogramami piesku. Tá je vyrobená z polymérneho tvrdeného HDPE materiálu, ktorý práve výrazne zvyšuje celkovú životnosť.

Filtrácia sa ovláda šesťcestným ventilom, rovnako tak ako väčšina týchto filtrácií, a nechýba tu ani presný manometer. Všetky materiály sú odolné voči UV žiareniu. Filtráciou môže prúdiť voda s teplotou až 40 stupňov Celzia, čo je oproti väčšine ostatným filtráciám vyššia hodnota o priemerne 5 °C.

Výborné spracovanie a kvalitné materiály, vyšší výkon, všetky šróbenia sú súčasťou
Vyššia obstarávacia cena

Hecht 302016

Hecht 302016 recenzie a test

Piesková filtrácia do bazéna Hecht 302016 je výkonná a kvalitná, ostatne ako je u tohto výrobcu zvykom. Pre dlhšiu životnosť je filtrácia vybavená predfiltrom hrubých nečistôt, ktorý chráni čerpadlo pred nasatím väčších predmetov, ktoré by ho mohli poškodiť.

Spomínané čerpadlo má nadpriemerný výkon 550 W a pripája sa jednoducho do štandardnej elektrickej zásuvky. Takto výkonné pieskové filtrácie sú určené pre veľké bazény, odporúčanú maximálnu veľkosť bazénu však výrobca bohužiaľ nezmieňuje, rovnako tak ako neinformuje o prítomnosti, alebo absencii časovača.

Prietok vody filtráciou je 7900 litrov za hodinu a filtračná nádoba z odolného materiálu pojme 45 kilogramov filtračného piesku. V hornej časti sa nachádza samozrejme 6-cestný ventil, ktorým sa piesková filtrácia jednoducho ovláda. Zloženie a uvedenie do prevádzky je jednoduché, rovnako ako následné ovládanie a používanie.

Výkonná piesková filtrácia, renomovaný výrobca, integrovaný predfilter
Bez informácie o časovači

Ako vybrať pieskovú filtráciu

Piesková filtrácia by sa mala vyberať predovšetkým podľa veľkosti vášho bazéna, ku ktorému ju chcete pripojiť. V každom prípade by mala byť tiež ľahko nad dimenzovaná, aby bolo filtrovanie bezproblémové a efektívne. Okrem filtrovanie vody cez náplň z kremičitého piesku môže byť k čerpadlu pripojené aj ďalšie príslušenstvo, ktoré potrebuje určitý výkon. Preto okrem prietoku vody filtráciou za hodinu je dobré zohľadňovať tiež príkon čerpadla, ktorým je filtrácia osadená.

Prietok vody a veľkosť bazéna

Veľkosť bazéna a prietok sa muža uvádzať buď v litroch, alebo v kubických metroch (m3). Pre tento vzťah je jednoduchý prevod, kedy 1 m3 zodpovedá 1000 litrom vody. Prietok vody, niekedy tiež nazývaný ako výkon filtrácie, je u základných modelov zhruba do 4000 litrov za hodinu, výkonnejšie majú výkon 4 – 6 tisíc litrov a tie najvýkonnejšie pre domáce použitie až 12000 litrov za hodinu.

Počas sezóny by mala byť voda v bazéne prefiltrovaná každý deň a proces by nemal trvať dlhšie ako 6 – 8 hodín, respektíve 3 – 4 hodiny počas najteplejších dní, alebo pri výraznom používaní, kedy sa voda najviac kazia. Týmto jednoduchým výpočtom zistíte, aká filtrácia, či malá, alebo veľká, je pre váš bazén ideálna. Neodporúča sa filtráciu poddimenzovať, skôr naopak. Pri dlhších prevádzkach hrozí výrazne skrátenie životnosti a ani voda nebude krásne čistá.

Výkon čerpadla

Výkonnosť čerpadla sa odvíja od jeho príkonu, ktorý je uvádzaný vo Wattoch. Menej výkonné čerpadlá majú príkon okolo 200 Wattov, zatiaľ čo výkonná môžu dosahovať až trojnásobku, alebo viac. Majte na pamäti, že k filtrácii môžu byť pripojené aj ďalšie zariadenia, ktoré potrebujú primeraný výkon a preto je dobré, ak je čerpadlo dostatočne výkonné. Výkon čerpadla sa tiež spája s prietokom filtrácie, tieto dva parametre spolu konsolidujú.

Šesťcestný ventil a manometer

U každého moderného čerpadla by mal byť samozrejmosťou šesťcestný ventil, ktorý výrazne uľahčuje prácu s čerpadlom a údržbu pieskovej náplne. Ventil je umiestnený na vrchnej časti čerpadla a spoznáte ho podľa toho, že je k nemu pripevnené robustné madlo. Šesťcestný znamená šesť funkcií, ktorými sú filtrácia, spätný chod, oplachovanie, cirkulácia, vypúšťanie a uzavretie.

Čo jednotlivé funkcie znamenajú a na čo sa používajú sa dozviete z priloženého návodu. Skrze neho sa však vykonáva obsluha a čistenie, bez toho aby ste museli čokoľvek zložito demontovať. Spolu s ním býva na rovnakom mieste manometer, ktorý zobrazuje tlak filtrácie a hovorí nám, či proces prebieha správne, alebo je niekde nejaký zádrhel (tlak bude v hraničných hodnotách).

Kremičitý piesok a nádoba

Kremičitý piesok je špeciálny druh veľmi jemného piesku, často s veľkosťou zrna 0,7 – 1,2 milimetrov. Niektoré filtrácie vyžadujú ešte jemnejšie zrnitosť, ktorá je však tiež bežne dostupná v hobby marketoch. Má väčšiu plôšky a ostré hrany, ktoré sú pre zadržanie nečistôt ideálne. Kremičitá náplň sa podľa veľkosti filtrácie počíta na kilá v rozmedzí od zhruba 15 kilogramov až po 85 kg.

Počas sezóny je vhodné niekoľkokrát vykonať čistenie pomocou šesťcestného ventilu a raz za 2-3 roky piesok kompletne vymeniť. Nádoba na piesok by mala byť vždy robustná, vyrobená z nehrdzavejúceho materiálu, a mala by odolávať bežne používaným chemikáliám, ako sa samozrejme vo väčšine prípadov deje.

Solinátor a UV lampa

Špeciálnym príslušenstvom rozmáhajúcim sa v posledných rokoch je solinátor, respektíve ošetrenie vody pomocou procesu s názvom salinace. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré premieňa elektrolytickú oxidáciou soľ na chlór. Nejedná sa však o bežný chlór, ktorý poznáte z tabliet, ale o plynný chlór, ktorý nie je z vody cítiť. Toto ošetrenie bazéna je vo finále lacnejšie a šetrnejšie k ľudskej pokožke.

UV lampa je druhým spôsobom čistenia vody v pieskovej filtrácii. Pomocou UV lampy pôsobí priamo na vodu a rovnako ako solinátor likviduje vo vode organické látky, baktérie a riasy. Kombináciou týchto technológií a pieskovej filtrácie si vyriešite kompletnú starostlivosť o váš bazén, kto chce mať minimum starostí, rozhodne zaobstarajú kvalitné pieskovú filtráciu, kde je zabudovaný solinátor (niekedy tiež nazývaný ako chlorinátor).

Doplnky k pieskovej filtrácii

K pieskovej filtrácii, ak je výkon čerpadla dostatočný, môže byť pripojený tiež vysávač nečistôt, ktorý môže byť plne manuálny, poloautomatický, alebo úplne automatický. Okrem robota na vysávanie dna môže byť k filtrácii pripojený tiež solárny ohrev vody, alebo tepelné čerpadlo, ktoré slúžia tiež k ohrevu. Nezabúdajte však v prípade dodatočného ohrevu, že väčšina modelov je limitovaná teplotou vody do 35 stupňov Celzia.

4.6/5 - (51 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.