Šport,

Pennyboardy: Recenzie 10 najlepších

Penny board možno charakterizovať ako alternatívu klasického skateboardu, ktorý je obľúbený medzi deťmi a mladšou generáciou, vhodný pre dievča aj chlapca. Oproti skateboardu sa líšia hlavne tým, že má nielen menšie rozmery, ale aj nižšia hmotnosť. Tomu zodpovedá určenie, ktorým je pohyb po meste, čomu napomáha ľahká prenosnosť napríklad v batohu. Špeciálny pennyboard pre začiatočníkov v podstate nie je, všeobecne potom platí, že dlhšie doska ponúkne väčšiu stabilitu, čo má presah do longboardov.

Tento druh dosky je typu kicktail cruiser a ide o zmenšenú verziu longboardu s najčastejšou dĺžkou 22 palcov čiže 56 cm. Doska je zvyčajne plastová alebo vinylová, ale nie je výnimkou ani drevený pennyboard s niekoľkými vrstvami, ďalej vybavený kovovými trucky (podvozky) a veľkými gumovými kolieskami. Vrchná hranica nosnosti pennyboardu je do 100 kg, niektoré dosky ju majú nižšiu. Okrem jednoduchého prevedenie môže mať zabudovaný reproduktor, alebo ako svietiace pennyboard obsahovať LED pásiky a diódy.

Zohľadniť by ste mali nielen materiál dosky, veľkosť a tvrdosť koliesok, ložiská, rozmer dosky alebo hmotnosť, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je pennyboard so svietiacimi kolieskami, akú má maximálnu nosnosť, alebo či povrch dosky obsahuje protišmykovou mriežku či nalepovacie griptape. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie pennyboardy a ich recenzie.

Najlepšie pennyboardy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pennyboardov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelRozmer doskyNosnosťHmotnosť 
WORKER Lumy 22WORKER Lumy 22"58 x 15 cm90 kg1,85 kg
Street Surfing Beach Board recenzie a testStreet Surfing Beach Board57,2 x 16 cm100 kg1,8 kg
WORKER Pico 17WORKER Pico 17"43 x 13 cm40 kg1,22 kg
Karnage Chrome Retro recenzie a testKarnage Chrome Retro58 x 15 cm100 kg1,8 kg
WORKER Blace 27WORKER Blace 27"69 x 19 cm100 kg2,5 kg
Fish Classic 22Fish Classic 22"56,6 x 15 cm80 kg1,8 kg
WORKER Sturgy 22WORKER Sturgy 22"58 x 15 cm85 kg1,76 kg
Fish Classic Wood 22Fish Classic Wood 22"58 x 15 cm80 kg1,75 kg
Area Candy recenzie a testArea Candy58 x 15 cm80 kg1,9 kg
WORKER Ravery 22WORKER Ravery 22"58 x 15 cm100 kg2,05 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 WORKER Lumy 22"Street Surfing Beach BoardWORKER Pico 17"Karnage Chrome RetroWORKER Blace 27"Fish Classic 22"WORKER Sturgy 22"Fish Classic Wood 22"Area CandyWORKER Ravery 22"
Tvrdosť koliesok82A78A82A78A82A78A82A78A78A82A
LožiskáABEC 7ABEC 7ABEC 7ABEC 7ABEC 11ABEC 11ABEC 7ABEC 11ABEC 5ABEC 7
SvietiaceÁnoNieÁnoNieNieNieÁnoNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 penny boardov

WORKER Lumy 22"

WORKER Lumy 22

Pennyboard so svietiacimi kolieskami WORKER Lumy 22″ bude vďaka tomuto prvku naprosto neprehliadnuteľný hlavne pri horších svetelných podmienkach. Kolieska využívajú LED diódy, ktoré sa rozsvieti, akonáhle sa kolieska roztočí. Tie sú primontované k truckom o veľkosti 3 palcov, ktoré sú vyrobené z hliníkovej zliatiny.

Zaujme tiež materiál, ktorý v tme tiež svetielkuje, čím ide o svietiace pennyboard ako taký. Vyrobený je z PP plastu a na hornej časti má protišmykové mriežkami. Rozmer dosky činí 58 x 15 centimetrov. Kolieska majú rozmer 60 x 45 milimetrov. Ich celková tvrdosť je označená hodnotou 82A.

Celková hmotnosť je prijateľných 1,85 kilogramov. Zaujme celková hodnota nosnosti, ktorá činí 90 kilogramov. Bushing má hodnú 85A. Tento kicktail cruiser je ako stvorený hlavne pre jazdy do mesta, alebo iných miest veľmi podobného charakteru.

Svietiace kolieska a fosforeskujúce doska, cena/kvalita, dostupné náhradné diely
Niektorí užívatelia zmieňujú menšie svetelnosť

Street Surfing Beach Board

Street Surfing Beach Board recenzie a test

Pennyboard Street Surfing Beach Board zaujme tým, že bez problémov unesie aj ťažšie jedinca, pretože jeho hraničný nosnosť je do 100 kilogramov. Je určený pre každého od 5 rokov veku a primárne do mesta, kde zaujme aj jeho možnosť ľahkého transportu. A to aj vďaka hmotnosti, ktorá činí 1,8 kilogramov.

Vyrobený je z kvalitného a odolného PP plastu. Doska je v hornej časti mriežkovaná, čo eliminuje riziko pošmyknutia. Rozmer dosky má hodnotu 57,2 x 16 centimetrov. Použité trucky majú veľkosť 3,25 palcov a sú vyrobené z kvalitného hliníka.

Kolieska sú vyrobené z PU gumy so zaujímavým ornamentom. Hodnota ich tvrdosti činí 78A. Majú veľkosť presne 60 x 45 milimetrov. Ako ložiská sú použité kvalitné ABEC 7. Hodnota tvrdosti bushing nesie označenie 97A.

Nosnosť 100 kg, kvalitné ložiská
Nič zásadné sme nenašli

WORKER Pico 17"

WORKER Pico 17

Mini penny board WORKER Pico 17″ zaujme primárne tým, že má svietiace kolieska. Tie obsahujú LED diódy v červenej, žltej a tiež modrej farbe. Pri rozjazde dôjde k ich rozsvietenia. Kolieska majú tvrdosť 82A, majú oblé okraje a ich veľkosť je 54 x 35 milimetrov. Vyrobené sú z kvalitnej PU gumy, čo predlžuje životnosť aj zlepšuje jazdné vlastnosti.

Trucky majú veľkosť 3 palcov a sú vyrobené z hliníkovej zliatiny. Zaujme kvalita ložísk, kedy sú využité veľmi populárne ABEC 7 Carbon. Celkový rozmer dosky, ktorá je vyrobená z odolného PP plastu má hodnotu 43 x 13 centimetrov.

Určenie je skôr pre menšie deti, už od 3 rokov veku. Tomu zodpovedá aj malá hmotnosť, ktorá je 1,22 kilogramov a počítať je nutné tiež s nižšou nosnosťou, ktorá má hodnotu len 40 kilogramov. Ide tak o variant určenú do kategórie mini.

So svietiacimi kolieskami, dobrá ložiská, váha 1,22 kg
Nízka všestrannosť (verzia pre najmenších)

Karnage Chrome Retro

Karnage Chrome Retro recenzie a test

Pennyboard Karnage Chrome Retro už podľa svojho názvu ukazuje, že má celkom zaujímavý dizajn vychádzajúci z minulosti. Zaujmú tiež výrezy v doske, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale slúži aj k jednoduchšiemu prenášanie. K tomu prispeje ako dobrá hmotnosť s veľkosťou 1,8 kilogramov, tak dobré rozmery a to 58 x 15 centimetrov.

Na výrobu dosky bol použitý kvalitný PP plast. Ten je doplnený aj veľmi zaujímavým pochrómovaním aj protišmykovým mriežkovaním. Trucky majú rozmer 3 palce a sú vyrobené z hliníkovej zliatiny, ktorá bola doplnená o štýlovú čiernu farbu.

Použitá kolieska majú tvrdosť 78A a sú umiestnené na ložiskách ABEC 7. Vyrábané sú z PU gumy. Celková konštrukcia je určená aj jedincom s vyššou váhou, pretože celková nosnosť má hodnotu 100 kilogramov.

Nosnosť 100 kg, výrezy v doske, pochrómovanie
Menšie trvanlivosť farby (odieraniu)

WORKER Blace 27"

WORKER Blace 27

Nickelboard WORKER Blace 27 “je väčší penny board a zaujme práve svojou predĺženou dĺžkou, a tak aj väčšie stabilitou. Je vyrobený z polypropylénu, ktorý ponúkne ako odolnosť, tak aj potrebnú pružnosť. Horná časť je doplnená o protišmykové mriežkovanie. Celková hmotnosť daného modelu je 2,5 kilogramov, a je tak zo porovnávaných dosiek najťažšie.

Určený je každému až do 100 kilogramov. Celkový rozmer dosky má hodnotu 69 x 19 centimetrov. Použité trucky sú vyrobené z lakovanej hliníkovej zliatiny a majú veľkosť 4 palcov. Hodnota bushing nesie označenie 90A.

Kolieska majú rozmer 60 x 45 centimetrov, sú vyrobené z PU gumy a ako ložiská sú použité varianty s označením ABEC 11 Chrome. Pre celkové prevedenie ide o model ako stvorený do mesta, rovnako ako do iných miest so spevneným terénom.

Predĺžený model, vysoká nosnosť
Skladnosť a vyššia váha

Fish Classic 22"

Fish Classic 22

Fish Classic 22″ môže byť vďaka ružovej farbe vhodný pennyboard pre dievča, je však aj v iných farebných variantoch. Vzhľadom je jednofarebný, bez rôznych doplnkov a ornamentov. Jedná sa o kicktail cruiser ako stvorený hlavne pre použitie v meste. Čo zaujme, to je odolná doska z vinylového materiálu, ktorá zaistí dlhú životnosť, ale aj určitý stupeň pružnosti.

Na hornej strane nechýba protišmykové mriežkami. Celková dĺžka je 56,6 centimetrov a šírky je podľa tvaru od 10 až po 15 centimetrov. Rázvor činí 37,5 centimetrov. Podvozok čiže trucky sú vyrobené z klasického ľahkého hliníka.

Kvalitu prevedenie podporujú ložiská ABEC 11, rovnako ako kolieska Fish Skateboards 59 mm. Tá zaujmú svojou farebnosťou. Celková váha je 1,8 kilogramov a maximálna nosnosť je výrobcom stanovená na 80 kilogramov.

Ružový dizajn, vinylová odolná doska, kvalitné kolieska
Iba jednofarebný dizajn, vyššia cena

WORKER Sturgy 22"

WORKER Sturgy 22

Farebný pennyboard WORKER Sturge 22″ je možné kúpiť v rade variantov, ako je oranžová, výrazná zelená, ale aj modrá. Ide o kick tail cruiser sa svietiacimi kolieskami, ktorý je ako stvorený na cesty po meste. Zaujme ako jeho retro dizajn, tak praktické protišmykové mriežkami v jeho hornej časti. Doska samotná je vyrobená z polypropylénu.

Tento model má rozmery 58 x 15 centimetrov a jeho hmotnosť činí celkom dobrých 1,76 kilogramov. Na to majú vplyv aj trucky vyrobené z hliníka. Ich veľkosť sú štandardné 3 palce. Bushing má hodnotu 85A a tvrdosť koliesok je 82A.

Kolieska zaujmú ako kvalitné PU gumou, tak aj tým, že sú vybavené LED diódami, ktoré pri jazde svietia. Nechýba ani kvalita ložísk, a to konkrétne v podobe varianty ABEC 7 Carbon. Nosnosť tohto prevedenia je maximálne 85 kilogramov.

Viac farebných variantov, LED kolieska, patrí k najobľúbenejším penny boardom
Ochranná fólia pod skrutky

Fish Classic Wood 22"

Fish Classic Wood 22

Drevený pennyboard Fish Classic Wood 22″ rozhodne zaujme svojím materiálom. Jeho doska je vyrobená z kanadského javora, a to hneď v 7 jednotlivých vrstvách. To zaistí nielen celkovú pružnosť, ale aj pevnosť a odolnosť. Nijako sa nezvyšuje ani hmotnosť, ktorá je stabilných 1,75 kilogramov, čo je veľmi dobrá hodnota.

Podvozok čiže trucky sú vyrobené z hliníka. Rozmer celého dosky je 59 cm na dĺžku a 15 centimetrov na šírku v najväčšom mieste. Hodnota rázvoru je 37,5 centimetrov. Zaujme tiež dizajn, ktorý je spojený s potlačou spodnej časti.

Kolieska sú farebná typu Fish Skateboards 59 mm. Ich tvrdosť je označená hodnotou 78A. Nechýba kvalitné ložiská v podobe variantov ABEC 11. Zaujme aj hodnota nosnosti, najmenej 80 kilogramov. Celkovo je vhodný ako na jazdu po meste, tak i na triky.

Ľahká drevená doska so 7 vrstvami, možno nalepiť protišmykový grip
Vyššia cena oproti plastu

Area Candy

Area Candy recenzie a test

Pennyboard Area Candy zaujme svojim retro dizajnom, alebo širokou škálou rôznych farebných prevedení. Ide o model vhodný pre deti, čomu zodpovedajú aj klasické rozmery dosky, ktoré sú 56 x 15 centimetrov, teda klasických 22 palcov. Zaujme tiež odolné a pružné vinylové prevedení.

Určený je aj pre väčšie deti, čo ukazuje celková nosnosť, ktorá m hodnotu celých 80 kilogramov. Pokiaľ ide o hodnotu hmotnosti, je to ľahko vyšších 1,9 kilogramov. Tento typ je ako stvorený pre bezproblémovú jazdu kdekoľvek v meste.

Kolieska majú rozmery 60 x 45 milimetrov a ich tvrdosť je označená ukazovateľom 75 A. Nechýba ani bezproblémovú jazdu podporujúce ložiská, ktoré majú označenie ABEC 5. Atraktívna je tiež kontrast použitých farieb na doske a ďalej na samotných kolieskach.

Protišmyková mriežka, farebné varianty, nízka cena
Mierne vyššia váha, ložiská parametrovo na hrane (ABEC 5)

WORKER Ravery 22"

WORKER Ravery 22

Pennyboard Area Candy zaujme svojim retro dizajnom, alebo širokou škálou rôznych farebných prevedení. Ide o model vhodný pre deti, čomu zodpovedajú aj klasické rozmery dosky, ktoré sú 56 x 15 centimetrov, teda klasických 22 palcov. Zaujme tiež odolné a pružné vinylové prevedení.

Určený je aj pre väčšie deti, čo ukazuje celková nosnosť, ktorá m hodnotu celých 80 kilogramov. Pokiaľ ide o hodnotu hmotnosti, je to ľahko vyšších 1,9 kilogramov. Tento typ je ako stvorený pre bezproblémovú jazdu kdekoľvek v meste.

Kolieska majú rozmery 60 x 45 milimetrov a ich tvrdosť je označená ukazovateľom 75 A. Nechýba ani bezproblémovú jazdu podporujúce ložiská, ktoré majú označenie ABEC 5. Atraktívna je tiež kontrast použitých farieb na doske a ďalej na samotných kolieskach.

LED diódy a pásiky, reproduktor, Bluetooth
Nič zásadné sme nenašli

Ako vybrať pennyboard

Pennyboard je možné charakterizovať ako zmenšeninu skateboardu, alebo takzvaného longboardu. Takto je treba k nemu aj pristupovať. Ak vyberáte krátke doska, je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov, ktoré s výberom ako takým priamo súvisí.

Materiál

Na mysli máme materiál samotnej dosky. Klasický penny board, ktorý dnes na trhu dominuje je ten, ktorý je vyrobený z plastu. Obvykle z kvalitného PP čiže z polypropylénu. Ten ponúkne odolnosť, ale aj určitú pružnosť, rovnako ako nízku hmotnosť. Existujú však aj iné možnosti materiálov. Ak sa na ne pozrieme bližšie, je to drevo, presnejšie Kanadský alebo Čínsky javor, bambus, alebo vinyl. Jednotlivé vrstvy sa tiež podpisujú na kvalite a odolnosti. Navyše taká variant aj lepšie vyzerá. Zároveň ale musíme povedať, že je drahšie.

Rozmery

Ak sa pozrieme na klasické rozmery, ide o veľkosť 22 palcov, čo na dĺžku zodpovedá 56 centimetrom. Taký pennyboard je v podstate bežný, a práve krátka dĺžka umožňuje jeho jednoduché uskladnenie a poskytne dobrú ovládateľnosť. Stretnúť sa možno aj s variantmi o niečo väčšími (27 palcov, teda 71 cm), ktoré už môžu prinášať aj lepšiu stabilitu. Pokiaľ ide o šírke, je najčastejšie v rozmedzí 10 – 15 centimetrov, podľa miesta merania na doske. U väčších modelov opäť platí, že môžu byť aj širšie.

Kolieska

Tá sú v kontakte so samotným podkladom, a tak je treba pri ich výbere myslieť na to, aké majú parametre. Úlohu tu zohráva ich tvrdosť. Tie mäkšie sa vyznačujú hlavne pohodlnejšie jazdou aj na nie úplne dokonalom teréne, kedy lepšie absorbujú nerovnosti. Môžu byť však náročnejšie na poškodenie.

U tvrdších koliesok je jazda menej pohodlná, ale zase sú lepšie voľbou v prípade skúšok rôznych trikov, alebo agresívnejší jazdy. Tvrdosť je označovaná hodnotou čísla a písmená. Zlomovou hodnotou je 80A. Menšie číslo znamená mäkkosť, väčšie znamená naopak vyššia tvrdosť.

S kolieskami súvisí tiež použitá ložiská. Tá sa líšia hlavne presnosťou. Ukazovateľ je v tomto prípade jednoduchý. Používa sa označenie ABEC, ktoré je doplnené konkrétnym číslom. Čím je číslo vyššie, tým presnejšie ložiská pennyboard má a lepšie sa budú kolieska točiť. Škála je v rozmedzí ABEC 1 – 15, pričom by mal mať optimálne aspoň hodnotu ABEC 5.

V neposlednom rade rozhoduje tiež ich veľkosť, kedy veľká časť penny boardov má kolieska s priemerom 60 mm. Väčšie kolieska poskytnú väčšiu rýchlosť a stabilitu na hrubom povrchu, na druhú stranu majú malé počiatočné zrýchlenie.

Nosnosť

Tá sa odvíja hlavne od toho, kto na ňom bude jazdiť. Pennyboardy určené pre malé deti môžu mať nosnosť približne 40 kilogramov. Klasikou sú na trhu hodnoty okolo 80 kilogramov. V prípade potreby lepšie a robustnejšie konštrukcie sa dajú zohnať aj pennyboardy do 100 kg.

Hmotnosť

Tento parameter ovplyvňuje predovšetkým to, ako ľahká bude mobilita, a teda nenáročnosť samotného prenášanie. Klasikou sú dnes váhy okolo 1,75 kilogramov. Nájsť možno aj ľahšie, rovnako ako ťažšie, ktoré už majú cez 2 kilá. Dôležité je si uvedomiť, kam a ako často bude nosený. Ak veľa, je na mieste hľadať varianty čo možno najľahší.

Vlastnosti

Penny board môže mať aj niečo navyše. Príkladom môže byť pennyboard sa svietiacimi kolieskami, rovnako ako sa môže jednať o klasický svietiace pennyboard, ktorý má LED pásiky. Moderné prevedenie môžu ponúknuť napríklad aj reproduktor pre počúvanie hudby. Tá môže byť buď na SD karte, alebo je možné prepojenie s telefónom pomocou Bluetooth.

4.5/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.