Ostatné,

Pelechy pre psov: najlepší na von, matrace ai. | Recenzie

Pelech pre psa je spolu s granulami základnou výbavou, ktorú by mal chovateľ psíkovi zaobstarať. Je pre neho ako miestom na oddych, tak špeciálne vymedzeným miestom v domácnosti. Svojou veľkosťou by mal psie pelech vyhovovať konkrétnemu plemenu, byť odolný a pochopiteľne je potrebné myslieť aj na jeho maximálnu pohodlnosť.

TIP: Odporúčame tiež kurzy Online Psie Školy

  • Najobľúbenejšie sú Základná poslušnosť a Kurz pre šteňatá.
  • Ďalej potom Psie triky alebo Stop ťahanie na vodítku.
  • Vhodné pre všetky plemená.

Určite by ste nemali začínať výber podľa farby a dizajnu, ale na základe praktického hľadiska. Psí pelech na von, typicky terasu či záhradu, by mal byť rozhodne odolnejšie ako pelech do interiéru. Na dlaždiciach zasa oceníte protišmykové podložky alebo celý spodný povrch.

K nájdeniu je hneď niekoľko typov a tvarov. Klasický pelech je s otvorenou konštrukciou a bočnicami vymedzujúce psíkovi priestor. Ďalším variantom je vankúš pre psa alebo matrac, ktorý môže byť navyše ortopedický a často je v ideálnom rozmere pre veľké psy ako je labrador. Pre malé plemená typu čivava a jorkšír je zaujímavým prevedením stan alebo búda do bytu, ktorá dobre izoluje od prievanu a chladu.

Zohľadniť by ste mali nielen typ a tvar pelechu, rozmery, materiál, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je prateľný a či celý alebo len jeho poťah. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie pelechy pre psov a ich recenzie.

Najlepšie pelechy pre psov – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pelechov pre psov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypMateriálVeľkosť (Iné) 
Scruffs Chester Box Bed recenzie a testScruffs Chester Box BedPelechLátkový50x40 cm (Áno)
Ferplast Siesta Deluxe recenzie a testFerplast Siesta DeluxePelechPlastový49x36 cm
Aminela Half and Half recenzie a testAminela Half and HalfMatracLátkový120x80 cm (Áno)
Samohýl Kost recenzie a testSamohýl KostVankúšLátkový80x50 cm (Áno)
Hobby Dog Bouda recenzie a testHobby Dog BoudaBúdaLátkový38x32 (Áno)
Trixie Minou recenzie a testTrixie MinouIgluLátkový36x26 cm
Scruffs Expedition Box Bed recenzie a testScruffs Expedition Box BedPelechLátkový72x60 cm (Áno)
Buster Kruuse recenzie a testBuster KruuseMatracEko koža100x70 cm
Dog Fantasy Kukaň Basic recenzie a testDog Fantasy Kukaň BasicStanLátkový43x43 cm
Dog Fantasy recenzie a testDog FantasyPelechPlastový110x68 cm (Áno)

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Scruffs Chester Box BedFerplast Siesta DeluxeAminela Half and HalfSamohýl KostHobby Dog BoudaTrixie MinouScruffs Expedition Box BedBuster KruuseDog Fantasy Kukaň BasicDog Fantasy
TvarObdĺžnikOválObdĺžnikOválObdĺžnikKruhObdĺžnikObdĺžnikŠtvorecOvál
OkrajeÁnoÁnoNieNie--ÁnoNie-Áno
PrateľnýÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pelechov pre psov

Scruffs Chester Box Bed

Scruffs Chester Box Bed recenzie a test

Pelech pre psa Scruffs Chester Box Bed je určený pre plemená všetkých veľkostí, ktorá sa pohodlne zmestia do priestoru, ktorý je 50 x 40 centimetrov (nájdete ho ale aj vo viacerých veľkostiach). Tento pelech je kvalitný látkový, čo zaistí tiež pohodlnosť. Materiál využíva krátkeho vlasu, čo výrazne zjednodušuje údržbu. Okrem mäkkosti zaujme dobrým držaním tepla.

Tvar tohto pelechu je obdĺžnikový. Vyrobený je zo ženilkové tkaniny a jeho výplňou sú stopercentne ekologické vlákna. Tie vzniknú recykláciou PET fliaš. Ideálne pre toho, kto hľadá materiály, čo nezaťažujú prostredie. Celkový priestor, ktorý zaberie, teda jeho vonkajšie rozmery sú 60 x 50 centimetrov pre spomínanú vnútornú veľkosť.

Samozrejmosťou je ľahká údržba pelechu, pretože umožní úplne bezproblémové pranie v práčke. Vďaka takzvanej jednokusovej konštrukcii je počas používania eliminované tiež prípadné páranie, alebo iné problémy súvisiace so záťažou.

Recyklovaný materiál, možnosť prania, pohodlný
Horšie protišmyková spodná strana

Ferplast Siesta Deluxe

Ferplast Siesta Deluxe recenzie a test

Plastový pelech pre psa Ferplast Siesta Deluxe je vďaka svojmu materiálu ideálnou voľbou tam, kde sa hľadí hlavne na jednoduchosť údržby. Tento pelech sa dá veľmi ľahko čistiť. Použitý plast zaujme aj svojou veľkou odolnosťou, rovnako ako nemožno ignorovať tiež celkovú zdravotnou nezávadnosťou, vďaka čomu nehrozí žiadne riziká spojené s kontaktom či hryzením.

Vonkajšie rozmery daného pelechu sú 49 x 36 x 17,5 centimetra. Tie vnútorné sú logicky o niečo menšie a ich hodnota činí 43 x 31 x 17,5 centimetrov. Zaujímavosťou pelechu sú praktické vyvýšené okraje, ktoré ponúknu možnosť využitia ako úkryt.

Súčasťou konštrukcie sú aj praktické vetracie otvory. Spodné nožičky sú pogumované, vďaka čomu je eliminované možné riziko prípadného kĺzanie po podlahe. Svojou konštrukciou je tento oválny pelech vhodný skôr pre malé psie plemená.

Jednoduché umytie vodou, priedušné otvory, odolný plast
Menšie prehýbaniu dna

Aminela Half and Half

Aminela Half and Half recenzie a test

Matrac pre psa Aminela Half and Half je alternatívou ku klasickému pelechu. Jeho prednosťou je výška 10 centimetrov, ktorá sa pozitívne podpisuje na jej celkové pohodlnosti. Kladom je aj fakt, že je určený aj pre psov, ktoré majú možné ortopedické problémy. Inovatívny je tiež náplň, ktorou sú materiály používané v oblasti automobilového priemyslu.

Matrac zaujme svojím podareným dizajnom, ale aj jednoduchou údržbou. Ďalej je možné ho prať v práčke, a to na 30 stupňov. Má jednoducho odnímateľný poťah na zips. Zaujme tiež faktom, že sa jedná o produkt českého výrobcu.

Využíva 2 praktických materiálov. Jeden je vodovzdorný a ponúkne mäkkosť a pohodlnosť, druhý sa zase stará o pevnosť. Celková konštrukcia bráni akýmkoľvek otlačeninám alebo preležaninám u psa a výhodou je tiež veľkosť vhodná pre veľké psy.

Aj pre psov s ortopedickými problémami, prateľný poťah, inovatívna výplň
Horšie transport

Samohýl Kost

Samohýl Kost recenzie a test

Vankúš pre psa Samohýl Kosť má hneď niekoľko predností. Sem sa radí aj farby, kedy je možné zvoliť buď variant ružovú, šedú či čiernou. Výrobca tento produkt dodáva tiež v rôznych veľkostiach, ktoré môžu začínať na 60 cm a končiť na 140 cm, vďaka čomu sa hodí ako pre malé, tak veľké psy.

Jedná sa o pohodlný vankúš, ktorý sa stane dobrým útočiskom pre každý deň. Materiálom je prírodná bavlna. Je mäkká na dotyk a samozrejme aj úplne zdravotne nezávadná. Zaujme tiež štýlová potlač v podobe kostí.

Tvar vankúša je klasický, a to v oválne podobe. Vďaka prešitie na niektorých miestach je zaistené, že jeho výplň sa nebude sumarizovať na určité miesta, ale bude rovnomerne rozdelená. Ako výplň je použité duté vlákno.

Škála veľkostí, vhodný do plastového pelechu, nízka cena
Poťah nemožno prať zvlášť

Hobby Dog Bouda

Hobby Dog Bouda recenzie a test

Búda pre psa do bytu od výrobcu Hobby Dog je úplne inovatívnym riešením. Už názov napovedá, že sa jedná o tvar klasickej búdy. Tá je však umiestnená priamo v interiéri, a predovšetkým malým psíkom poskytne teplé útočisko. Materiál ponúkne odolnosť proti vode, ale aj poškriabaniu, rovnako ako odolnosť voči väčšiemu znečisteniu.

Vrchná časť striešky je vyrobená z materiálu, ktorá je zvaný Cordura. Ten ponúkne onú pevnosť a odolnosť. Vnútorným materiálom je klasika v podobe hojne využívaného polyesteru. Spodná časť samotnej búdky je vyrobená tiež z celkom známeho materiálu, ktorým je polypropylén. Samotná veľkosť psie búdy je v niekoľkých variantoch (konkrétne šiestich), od 38 až po 76 cm.

Vnútri samozrejme čaká na psíka pohodlnosť v podobe matraca, ktorý je klasický molitanový. Ten má, rovnako ako samotná strieška, obdĺžnikový tvar. Toto riešenie je určené pre tých majiteľov psov, ktorí hľadajú skôr štýlové a luxusné riešenia.

Spojenie oboch častí domčeku zipsom, 6 veľkostí
Matrac len z molitanu

Trixie Minou

Trixie Minou recenzie a test

Pelech pre malých psov Trixie Minou je zaujímavým riešením, ktoré má okrúhly tvar a ponúkne psíkom nielen klasické miesto na oddych, ale aj priestor, kam sa môžu schovať pred okolitým svetom. Výrobca ponúka celý rad farebných variantov, kde nechýba klasické tmavé, ale aj modré či hnedé, rovnako ako napríklad ružové odtiene.

Dizajn je doplnený tiež veľmi štýlovým kožúškom, ktorý lemuje celý otvor daného pelechu. Nechýba ani vydarený potlač. Ako materiál je zvolený takzvaný fleece, ktorý ponúkne hlavne kvalitatívne vlastnosti, ktoré sú spojené s celkovou odolnosťou.

Vnútri je k dispozícii vyberateľný vankúšik, ktorý je pre psíka pohodlný. Pre pána je zase praktický, pretože je možné jeho pranie, a to v práčke na 30 stupňov. Rovnako tak je možné pri rovnakej teplote prať aj odnímateľná plyšový poťah pelechu.

Vyberateľný vankúšik vnútri, možnosť prania, rôzne farby
Chlpatina pozdĺž otvoru púšťa chlpy

Scruffs Expedition Box Bed

Scruffs Expedition Box Bed recenzie a test

Psie pelech Scruffs Expedition Box Bed dokáže ponúknu pohodlie bez ohľadu na to, aké máte plemeno. To preto, že výrobca ponúkne tento pelech v rôznych veľkostiach, od varianty S, cez varianty M a L, až po variantu označenú ako XL, ktorá je najväčšou. Tvar má klasický, a to obdĺžnikový po celej konštrukcii.

Najväčší variant (XL) určená pre veľké psy má vonkajšie rozmery o hodnote 90 x 70 centimetrov. Pokiaľ ide o tie vnútorné, majúce vplyv na pohodlnosť pre psa, tak robí 72 x 52 centimetrov. K výrobe bolo použité kvalitných a odolných látok.

Použité materiály eliminujú riziko poškodenia, rovnako ako dokážu ponúknuť aj veľmi dobrú celkovú vodeodolnosť. Pelech má tiež vyvýšené bočné hrany, vďaka čomu pes nájde vždy zodpovedajúce útočisko a pohodlie, ak chce mať dostatok pokoja.

Vodeodolný a trvanlivý, mäkký
Horšie vysávanie chlpov

Buster Kruuse

Buster Kruuse recenzie a test

Ortopedický matrac pre psa Buster Kruuse je vhodný aj pre psov, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom, typicky bedra a lakte. Tiež zaujme svojou veľkosťou, ktorá má rozmery 100 centimetrov na dĺžku a 70 centimetrov na šírku. Pri odpočinku nehrozí preležaniny, ani otlačeniu kĺbov a iných častí tela.

Je konštruovaný tak, aby ponúkol maximálny komfort a tiež znižoval počet jednotlivých tlakových bodov. Jeho podoba je štandardná hranatá. Farba matraca ponúkne niekoľko možností, ako je potrebné hnedý, rovnako ako vydarený sivý odtieň.

Materiál ponúkne životnosť a odolnosť, pretože ako vrchná vrstva je použitá eko kože. Nemožno zabúdať ani na výplň matraca, kde je použitá špeciálna pamäťová pena. Tá efektívne reaguje na teplo, a tak sa dokáže prispôsobiť každému psovi.

Ortopedická, pamäťová pena, aj pre väčšie plemená
Neuvedená výška matraca

Dog Fantasy Kukaň Basic

Dog Fantasy Kukaň Basic recenzie a test

Dog Fantasy Kukaňa Basic je peknou ukážkou, ako klasický psí pelech zaujímavo inovovať. Tento model má podobu stanu pre psa, ktorý dokáže psíkom celkom zaujímavo nahradiť i klasickú búdu. Psík tak získa priestor pre pohodlný odpočinok aj miesto, kde sa môže jednoducho schovať pred svetom.

Rozmery tohto riešenia sú 43 x 43 centimetrov, čo odkazuje na klasický štvorcový tvar spodnej časti. Výška daného stanu je 35 centimetrov v tom najvyššom bode. Ako materiál je zvolený osvedčený a tiež kvalitné, na dotyk i celkom jemný polyester.

Súčasťou vnútorného priestoru je tiež pohodlný vankúš, ktorý možno z pelechu jednoducho vybrať. Samotná kukaňa neponúkne len rôzne možnosti s ohľadom na materiály, ale aj jednoduché údržby, a to vďaka tomu, že sa dá jednoducho vyprať.

Priestranný stan, mäkký a vyberateľný vankúš
Nič zásadné sme nenašli

Dog Fantasy

Dog Fantasy recenzie a test

Plastový pelech pre psa Dog Fantasy vďaka svojej škále veľkostí pojme ako malé, tak veľké psy. Jedna z nich má rozmer 110 x 68 centimetrov, kedy hovoríme o štandardnej oválne obdĺžnikové konštrukcii. Tento pelech má aj praktické vyvýšené boky, ktorá siahajú do výšky 33 centimetrov, čo je tiež ideálna voľba pre väčšie plemená.

Tento model je vyrobený z plastu, čo má hneď niekoľko pozitív. Je to celková ľahkosť, rovnako ako dobrá odolnosť, ale aj dlhá životnosť. Nemožno zabúdať ani na jednoduché čistenie pomocou hubky a vody, alebo pomocou tlakových čističov.

Súčasťou konštrukcie sú tiež praktické vetracie otvory. Tie sú v spodnej časti a zlepšujú cirkuláciu vzduchu. Prevedenie má tiež zníženú prednú časť pre možnosť pohodlného nachádzanie, ale aj pohodlného vyliezaní vašich psíkov.

Plastová konštrukcia, ľahký, vetracie otvory
Bez gumových nožičiek

Ako vybrať pelech pre psa

Pelech pre psa je treba vyberať podľa celého radu parametrov. My sa spoločne pozrieme na tie hlavné, ktoré vás prevedú výberom psieho pelechu, ktorý bude vyhovovať nielen vášmu psíkovi, ale aj vám, respektíve vašej domácnosti.

Veľkosť

Vždy je na mieste zvoliť zodpovedajúci kompromis. Teda to, aby bol pelech pre psa dostatočne veľký a mal tu priestor, ale aby v ňom zároveň nebol až moc stratený. Trh toho ponúkne naozaj veľa, a to ako pelech pre veľkého psa (napríklad labradora), tak i pelech pre malých psov (napríklad čivavu a jorkšíra). Ideálne je poznať veľkosť vášho psíka, priestor, ktorý pri spánku zaberie a tomu prispôsobiť výber pelechu, ktorý by mal byť o zhruba 20 cm väčší.

Materiál

Keď sa pozrieme na základné rozdelenie, je možné sa vydať dvoma hlavnými cestami. Môže ísť o plastový pelech pre psa, ktorý nadchne hlavne odolnosťou a tiež ľahkou údržbou. Ďalej už sú v ponuke len varianty látkové. Takýto psie pelech sa následne líši tým, či je vyrobený napríklad z bavlny alebo polyesteru a aké sú konkrétne parametre daného materiálu.

Prevedenie

Klasický pelech pre psa má otvorenú konštrukciu s dnom a bočnicami, ktoré psíkovi vymedzujú vnútorný priestor. Ako alternatíva sa následne ponúka vankúš a matrac pre psa. Názov jasne odkazuje na to, ako tento typ psieho pelechu vyzerá. Ide o klasický matrac rôznych rozmerov a výšok.

Tretím variantom sú uzavreté prevedenie. Tie môžu mať napríklad vzhľad a tvar domčeka, búdy (ktorá je z molitanu), rovnako ako napríklad aj stanu, alebo vajíčka. Výhodou tejto možnosti je to, že sa tu psík môže dokonale schovať pred vonkajším svetom, a navyše ho izoluje od prievanu a chladu.

S prevedením zvyčajne súvisí tiež samotný tvar. Teda lepšie riešené tvar spodnej časti čiže pôdorysu. Zatiaľ čo u matracov alebo u psie búdy sa možno stretnúť s tvarom hranatým v tvare obdĺžnika alebo štvorca, klasický pelech pre psov má skôr tvar oválny. Ten vďaka tomu kopíruje aj polohu väčšiny psov. V takom prípade je potrebné počítať so skosenými rohmi a s tým, že rozmery sú brány v najdlhšom mieste.

Vlastnosti pelechu

Môžu byť spojené potrebné sa zdravotným stavom psa. Týka sa to hlavne matracov, ktoré sú ortopedické, majú pamäťovú penu reagujúce na teplo, a tak sa psíkovi prispôsobí a zároveň nevytvárajú nijak veľké otlaky a iné problémy. Zabúdať nemožno tiež na možnosť využitia vetracích otvorov, alebo protišmykových nožičiek, čo je dnes štandardom predovšetkým u plastových psích pelechov. Tie látkové s výplňou zase ponúknu mäkkosť, pohodlie a príjemné teplúčko.

Údržba

Najjednoduchšie sú v tomto smere plastové varianty, ktoré je možné jednoducho umývať aj vodou. Ani textilné nemusí byť nijako zlé, pretože u mnohých z nich je možnosť buď kompletného vyprania, alebo tiež možnosť vyprania poťahu. Ak textilný pelech toto neponúkne, je nutné ísť cestou klasického ručného, eventuálne strojného čistenie, ktoré je buď časovo a fyzicky, alebo finančne náročné.

4.7/5 - (44 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.