Dielňa,

Pásové brúsky: recenzie, test | Ručné, stolové, na drevo ai.

Dielňa vybavená brúskami patrí k úplnému základu každého remeselníka, i domáceho majstra. Každý druh brúsky je svojím spôsobom špecifický kus techniky, predurčený k presne daným činnostiam. Pásová brúska, o ktorej pojednáva tento článok, je určená pre tie najťažšie brúsne práce, vďaka intenzívnemu a hrubému odoberania materiálu.

Rad nezasvätených ľudí sa pýta, či je lepšia pásová alebo vibračná brúska. Pásová brúska je ďaleko výkonnejšie brúsny stroj, zatiaľ čo vibračné tiež dokáže odoberať veľké množstvo materiálu, však to je mnohonásobne menšie. Ručná pásová brúska sa nechá brať zároveň ako multifunkčnejšia prevedení, pretože väčšina modelov sa nechá svorkami pripevniť k pracovnému stolu pásom hore a brúska následne funguje ako stacionárne brúska.

Uplatnenie má rozhodne nezastupiteľné pri brúsení dverí, strešných lát (alebo i normálnych), drevených dosiek, alebo napríklad trámov. Rovnako je hojne používanie pri brúsení starých náterov a farieb, pretože vďaka vysokému výkonu si s odstránením farieb a lakov poradia veľmi rýchlo. Či už chcete renovovať vaše drevené dvere, alebo zarovnať vyvýšené drevené spoje, s pásovou brúskou to pôjde veľmi rýchlo a ľahko.

U pásových brúsok sa riadime hlavne príkonom, možnosťou regulovať otáčky a rozmery používaného brúsneho papiera. Najbežnejšie pásová brúska na drevo či kov má brúsny pás v rozmedzí 75 – 100 milimetre, k dostaniu sú však tiež sa s ďaleko slabším pásom, takzvaný pásový pilník. Pásová brúska by sa mala používať v smere vlákien dreva, inak dochádza k nepekným trieskami. Taktiež pre hladkú štruktúru dreva je dobré vykonať finálne brúsenie, ktoré dokonale obstará excentrická brúska.

Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie pásové brúsky a ich recenzie. Aby bol pre vás výber tohto náradia jasnou a ľahkou voľbou, pripravili sme pod recenziami produktov nákupného radcu, v ktorom sa venujeme parametrom a vlastnostiam, ktoré sú pre vhodný výber kľúčové.

Najlepšie pásové brúsky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších pásových brúsok z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Einhell Red RT-BS 75Bosch PBS 75 AMakita 9911EXTOL Premium 1010 WScheppach BTS 800Black-Decker KA902EKMakita 9404JDWT BS09-75 VFieldmann FDBP 200951-EBlack-Decker KA86
Dĺžka pásu533 mm533 mm457 mm533 mm915 mm451 mm610 mm533 mm533 mm457 mm
Odsávanie prachuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť3,4 Kg3,4 Kg2,7 Kg4,2 Kg23,7 Kg2,2 Kg4,7 Kg3 Kg3,7 Kg2,9 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 pásových brúsok

Einhell Red RT-BS 75

Einhell Red RT-BS 75 recenzie a test

Medzi jednu z najpredávanejších pásových brúsok patrí model Einhell Red RT-BS 75. Táto cenovo dostupná brúska boduje hneď niekoľkými parametrami a vlastnosťami, tie s najväčším prínosom sú skvelý príkon 850 W a funkcie výklopného predného krytu, vďaka ktorému sa veľmi zvýši brúsiaci možnosti. Brúsny pás má šírku 75 milimetrov, čo patrí medzi štandard.

Dĺžka brúsneho pásu činí 533 milimetrov a tento údaj skôr o ničom nevypovedá, je ho však potrieb poznať akonáhle budete objednávať brúsne pásy náhradné. Čo však v praxi oceníte je možnosť voľby rýchlosť pásu a to v rozmedzí 300 až 400 metrov za minútu. Je to dobrý rozsah ako pre hrubé brúsenie, tak aj jemné dobrusovanie s menej zrnitými papiermi. Výrobca s ohľadom na vyšší výkon chytro vybavil tento model prídavnou rukoväťou, s ktorou sa rozložia rovnomerne prítlačná sila, budú vás menej bolieť ruky a brúsenie bude presnejší a efektívnejší.

Ako aj iné pásové brúsky tak aj tento model má zabudované odsávanie a výrobca v balení pridáva sáčok na odsávanie prachu a adapter pre pripojenie hubice vysávača. Ďalej je v balení sponka na kábel a jeden kus brúsneho pásu. Z recenzií vychádza iba jediné negatívum a tým je menšia efektivita prachového vrecka, ktorý sa rýchlo zapĺňa a potom už neslúži svojmu účelu.

Výklopný predný kryt pre brúsenie ťažko dostupných miest
Menej efektívne odsávanie pilín

Bosch PBS 75 A

Bosch PBS 75 A recenzie a test

Najpredávanejšie pásová brúska Bosch nesie označenie PBS 75 A, a svojím skvelým spracovaním a kvalitnými použitými diely nijako nevybočuje z radu ostatných produktov firmy Bosch. Dôležité diely sú vyrobené z hliníka, je prítomný mikrofiltračný systém Bosch a ako málo ktorá brúska v tejto cenovej hladine je vybavená funkciou automatického vyrovnania pásu.

Prídavná rukoväť, ktorá sa u výkonnejších brúsok žiaducim rozšírením, plní svoju úlohu veľmi dobre, rovnako tak ako zásobník na prach, ktorý sa však počas desiatich minút hrubého brúsenia dokáže zaplniť. To okrem iného svedčí o tom, že odsávanie je veľmi dobre spracované a funguje skvele. Príkon elektromotora má hodnotu 710 W a brúska pracuje len s jednou rýchlosťou pásu, ktorá je 350 metrov za minútu.

Brúsny pás má šírku 75 milimetrov a dĺžku 533 milimetrov – jedná sa tak o najbežnejší brúsny pás, ktorý sa nechá zohnať v každom druhom eshope a kamennej predajni. Hmotnosť priemerných 3,4 kilogramu nijako neobmedzuje v manévrovateľnosti a je aj dostatočná na to, aby pri brúsení nemusela byť vyvíjaná prehnaná fyzická sila obsluhy.

Kvalitné materiály, dobré odsávanie, automatické vyrovnanie pásu
Fixná rýchlosť pásu 350 metrov za minútu

Makita 9911

Makita 9911 recenzie a test

Domáce pásová brúska Makita 9911 má príkon elektromotora 650 W, čo nie je práve vysoká hodnota. Pre domácich brúsenie však úplne dostačuje a do týchto priestorov je tiež vhodná. Remeselníci a nároční užívatelia si vyberú pásovú brúsku silnejšie.

S nižším príkonom ide ruka v ruke aj menšie rýchlosť brúsneho pásu, ktorý však stále ponúka reguláciu rýchlosti. Je nastaviteľná od 75 metrov za minútu až po 270 m / min. Spodná hranica rýchlosti je veľmi malá a preto s touto brúskou možno vykonávať aj jemné brúsenie, ktoré sa môže hodiť tiež pri stolnom režimu, ktorá táto brúska ponúka. Svorky však nie sú súčasťou balenia a tak je nutné ich prípadne dokúpiť.

Rozmery brúsneho pásu zostávajú štandardných 76 milimetrov a 457 milimetrov. K jeho nasadenie slúži jedna páka, a preto jeho výmenu zvládne každý. Makita 9911 je vybavená tiež účinným odsávaním, funkciou automatického centrovania pásu, alebo odolnou hliníkovou remenicou. V balení dostanete jeden brúsny pás, oceľovú prítlačnú dosku a prachový vak, ktorý sa nechá vymeniť za hubicu od vysávača.

Menšia hmotnosť, ľahko ovládateľná aj jednou rukou
Menšie príkon 650 W, nižšia rýchlosť otáčok

EXTOL Premium 1010 W

EXTOL Premium 1010 W recenzie a test

Skvele hodnotená výkonná profesionálna pásová brúska EXTOL Premium 1010 W vyniká najmä vysokým príkon elektromotora 1010 W, ktorý zaručuje stabilný chod aj pri použití najdrsnejších brúsnych pásov a vyššieho prítlaku zo strany obsluhy. Raz vadou na kráse môže byť pre niekoho vyššia hmotnosť 4,2 kilogramu, ktorá je však úplne obhájiteľné práve silným elektromotorom.

Veľmi praktické prevedenie nájdeme v prednej časti, kde sa nachádza zasúvacie kryt, ktorý keď je odstránený, s brúskou sa dostanete aj do škár a ťažko dostupných miest. Výrobca nezabudol dodať praktické svorky, ktorými si otočená brúska nechá zafixovať k pracovnej doske stola, a razom získate ďalšie možnosti v brúsení. V tejto cenovej hladine sa jedná o skvelý doplnok, za ktorý si iné renomované značky nechajú rady priplatiť.

Brúsny pás s šírkou 75 milimetrov a dĺžkou 533 milimetrov bez problému objednáte v rôznych zrnitosťou z takmer všetkých eshopov. Odsávanie prachu funguje dobre a je na neho možné pripojiť odsávací textilný vak (ktorý je tiež dodávaný), alebo váš bežný vysávač. Rýchlosť pásu je regulovateľná a vy máte na výber rýchlosť od 120, po 360 metrov za minútu.

V balení svorky na fixáciu k stolu, skvelý príkon 1010 W
Vyššia hmotnosť 4,2 Kg (v dôsledku na výkonného motora)

Scheppach BTS 800

Scheppach BTS 800 recenzie a test

Stojanová pásová brúska Scheppach BTS 800 je svojou odlišnou konštrukciou vhodná pre iný typ brúsenie. Keďže sa nemanipuluje s ňou po obrábanom materiálu, ale materiál sa prikladá priamo na brúsne povrchy, je vhodná pre menšie drevené, kovové, alebo plastové časti. Výrobca ani u tejto konštrukcie nevynechal odsávacie funkciu, a tak je možné pripojiť buďto zberný vak, alebo rovno odsávacie zariadenie, poťažmo vysávač.

Kombinovaná kotúčová a pásová brúska Scheppach vnáša do tejto kategórie nový rozmer, pretože okrem pásu na vrchnej strane ponúka tiež kotúčovou brúsnu dosku na boku zariadenia. Brúska je veľmi variabilné, pretože celá jednotka s brúsnym pásom sa nechá naklopiť až o 90 stupňov a prídavný stolík s uhlovým pravítkom až v rozmedzí 45%. Hmotnosť 23,7 kilogramu je v tejto kategórii bežná a je nutné ju pred nákupom brať na zreteľ.

Kombinovaná pásová brúska má šírku brúsneho pásu výborných 100 milimetrov a dĺžka dosahuje 915 milimetrov. Brúsny disk má priemer 150 milimetrov a dokáže vyvinúť rýchlosť až 2850 otáčok za minútu. Rýchlosť pásu je stabilný a nemožno meniť – je nastavená na rýchlosť 450 metrov za minútu. Indukčný elektromotor má príkon 370 W a základňa vyrobená z liatiny sľubuje dlho životnosť tejto všestranné stolný pásovej brúsky.

Multifunkčné prevedenie, šírka pásu 100 mm
Vyššia hmotnosť 23,7 Kg (v dôsledku stojanové konštrukcie)

Black-Decker KA902EK

Black-Decker KA902EK recenzie a test

Malá pásová brúska Black-Decker KA902EK je tiež nazývaná ako pásový pilník. Táto brúska má príkon iba 400 W a bohužiaľ výrobca nikde neuvádza rýchlosť pásu, ktoré je schopná maximálne dosiahnuť. Rýchlosť je však elektronicky nastaviteľná a to je v tomto prípade kľúčovú, pretože ide o dokončovacie pásovú brúsku a brúsku do veľmi zle dostupných častí dreva, kovu, plastu, či trebárs keramiky, alebo sadrokartónu.

V balení sú dve kovová ramená s šírkou 6 milimetrov a 13 milimetrov. Obaja sú uložené v robustnom transportnom kufríku, v ktorom od výrobcu nájdete ešte šesticu rôznych náhradných pásov. Okrem dvoch priamych ramien dostanete tiež zalomené rameno, s ktorým sa dostanete do rohov a škár, kam by ste sa inak nedostali ani omylom.

Váha je veľmi príjemných 2,2 kilogramu a ovládať sa nechá pásová brúska bez všetkého aj len jednou rukou. Poloha pásu je riešená chytro a centrovacie skrutky zabraňujú prípadnému skĺznutiu pásu počas prevádzky. Zásobník na prach má cyklónový účinok, ktorý zaručuje účinné zachytávanie prachu a znateľne čistejšie pracovný priestor.

Dve kovová ramená, pre detailné a dokončovacie brúsenie
Slabší motor, nedohledatelná hodnota otáčok

Makita 9404J

Makita 9404J recenzie a test

Profesionálna elektrická pásová brúska, s ktorou takmer nikdy nepocítite nedostatok výkonu, vyrába Makita a nesie označenie 9404J. Je vybavená veľmi silným elektromotorom, ktorý má príkon 1010 W. S týmto veľkým výkonom zvláda poháňať široký brúsny pás, ktorý má šírku 100 mm a na dĺžku meria 610 milimetrov. Brúsku je možné otočiť a použiť ju tak ako stacionárne.

Okrem sily exceluje tiež dokonalým rozložením hmotnosti, čo je u takto silné brúsky len a len dobre. Ovláda sa oboma rukami a vďaka skvelému prevedenie sa s ňou nechá brúsiť až po okraj obrobku. Má elektronicky regulovateľné otáčky, ktoré sa nechajú nastaviť v rozmedzí 210 až 440 metrov za minútu. O dobrú fixáciu brúsneho pásu sa stará tiež automatická jednotka, nemusíte mať tak obavy o skĺzavaniu pásu.

Robustné prepracovanie a použité skvelé materiály spolu s veľkým a silným elektromotorom sa musí chtiac nechtiac podpísať na hmotnosti a preto Makita 9404J nepatria s hmotnosťou 4,7 Kg medzi najľahšie pásovej brúsky na trhu. Jej pozícia je však tam, kde sa odoberá hrubo veľké množstvo materiálu, a tak táto váha vôbec nevadí, skôr naopak.

Veľmi silný motor, robustné spracovanie, šírka pásu 100 mm
Vyššia hmotnosť 4,7 Kg (v dôsledku na výkonného motora)

DWT BS09-75 V

DWT BS09-75 V recenzie a test

Ďalšou skvelou pásovou brúskou je DWT BS09-75 V, rokmi preverený model, ktorý má s príkonom elektromotora 900 W sily na rozdávanie. Je vhodná na všetky veľké plochy, kde je potreba vyššia úber materiálu, pre presné vedenie a lepšie rozloženie sily je k dispozícii madlo pre druhú ruku. Brúsku je tiež možné otočiť a používať ju ako stacionárne pre brúsenie malých dielov. Svorky, ktoré rad výrobcov predáva ako príslušenstvo, sú u tejto brúsky súčasťou balenia.

Ergonomicky dobrá uhlová brúska poteší tiež Soft grip rukoväťou – mäkčeným protisklzovým madlom, ktoré zároveň dobre tlmí vibrácie. Odsávanie podľa recenzií funguje dobre a v balení dostanete tiež prachový sáčok, ktorý môže byť nahradený odsávacím zariadením, alebo bežným vysávačom. Napínanie a centrovanie brúsneho pásu prebieha manuálne a to pomocou kolieska, ktoré celkom výrazne vytŕča z konštrukcie zariadenia.

Šírka brúsneho pásu má 76 milimetrov a dĺžka je 533 milimetrov. Ide tak o štandardný pás, ktorý nie je problém zohnať v rôznych hrúbkach. Rýchlosť brúsneho pásu je plynule nastaviteľná a to v rýchlostiach od 200 metrov za minútu, po 380 metrov za minútu. Hmotnosť 3 kilogramy zodpovedajú výkonu brúsky a nijako nevybočuje od konkurencie.

Dobrý pomer cena / výkon, svorky v cene
Manuálne centrovací koliesko viac vyčnieva

Fieldmann FDBP 200951-E

Fieldmann FDBP 200951-E recenzie a test

Pomyselným víťazom pásových brúsok pre hobby potreby, čo sa týka ceny a výkonu je bezpochyby Fieldmann FDBP 200951-E. Vyhotovenie zodpovedá nízkej cene a tak je brúska vhodná do domácich dielní, pre kutilov všetkého druhu. V náročných prevádzkach by nemusela obstáť svojím spracovaním, to je však u produktu s touto cenovkou úplne pochopiteľné.

Fieldmann FDBP 200951-E má veľmi slušný príkon 950 W a používa brúsne pásy s najbežnejším rozmerom – dokupovania náhradných tak nebude žiadny problém. Šírka pásu je 76 mm a dĺžka 533 milimetrov. Rovnako poteší nastaviteľná rýchlosť brúsneho pásu a to od 150 metrov za minútu po 360 m / min.

K výmene brúsneho pásu nie je potrebné žiadne náradie, len stačí uvoľniť jedným krokom valec a pás pohodlne sňať a vymeniť. K správnemu napnutie pásu a vycentrovanie slúži koliesko, ktoré je umiestnené v prednej časti brúsky. Jej otočením môžete brúsku využiť aj ako stacionárne a obrábať menšie kusy materiálu pohodlne a presne.

Nízka cena, skvelý príkon, nastaviteľná rýchlosť pásu
Iba priemernej materiály

Black-Decker KA86

Black-Decker KA86 recenzie a test

Pásová brúska Black-Decker KA86 má príkon 720 W čo zodpovedá vhodnému použitie v domácich dielňach a stavbách menšieho rozsahu. Ako aj u ostatných pásových brúsok aj tento model si najlepšie rozumie s veľkými plochami, kde sa rýchlo a účinne prejaví jej veľký úber materiálu.

K jej prednostiam patrí automatický napínací systém, ktorý sa postará o vhodnej napnutie a presne vycentrovanie. Vy teda iba jedným pohybom pákového mechanizmu vymeníte brúsny papier a o zvyšok sa postará pásová brúska sama. Otáčky sú bohužiaľ jednorýchlostný s rýchlosťou pásu 206 metrov za minútu. Intenzitu úberu materiálu tak musíte regulovať iba prítlakom vlastnou silou.

Brúsny pás má štandardné rozmery, šírka je 75 milimetrov a dĺžka 457 milimetrov. Samozrejmosťou je odsávanie prachu, ktoré môže byť osadené buď dodávaným vakom, alebo hubicou odsávacieho zariadenia, či bežného vysávača. Ergonomická rukoväť zvyšuje úroveň pohodlia obsluhy rovnako tak ako rukoväť na druhú ruku, pre možnej obojručné ovládanie.

Kvalitné spracovanie, automatický napínacie sytém
Len jedna rýchlosť brúsneho pásu 206 m / min

Ako vybrať pásovú brúsku

Príkon a rýchlosť pásu

Príkon je jednoznačne dominantný parameter, ktorý pri výbere novej pásovej brúsky reflektovať. Do hodnoty zhruba 500 W sa nedá hovoriť o plnohodnotnej ručné pásovej brúske, tieto modely majú vždy nejaký kompromis, prípadne sú úzko špecializované – príkladom budiž takzvaný pásový pilník, ktorý má úzky pás pre ťažko dostupné miesta. V rozmedzí 500 W až 800 W sa nechajú vybrať už dostatočne silné brúsky pre domácich majstrov a nad hranicou 800 W sú dostať profesionálne výkonné modely, ktoré už nemajú takmer žiadne obmedzenia a kompromisy. Od príkonu sa tiež často odvíja cena – čím vyšší príkon, tým drahší model vo väčšine prípadov bude.

Pri hrubom opracovávanie fošní, dosiek a drevených dosiek sa najčastejšie s pásovými brúskami pracuje na najvyšší možný výkon. Akonáhle už však brúsené miesto začisťujú, okrem jemného brúsneho papiera sa hodí aj znížiť rýchlosť brúsneho pásu. Niektoré modely túto voľbu umožňujú, iné nie. Dôkladne si overte, že je táto funkcia prítomná, pokiaľ ju považujete za dôležitú. Najmä ak bude toto jediná brúska, ktorú si plánujete zaobstarať, je dobré nastavenie rýchlosti mať. V ostatných prípadoch to potreba nie je, lebo zahlazovacia brúsne práce skvele zvládne vibračná brúska, alebo brúska excentrická.

Rozmery brúsneho pásu

U rozmerov brúsneho pásu rozlišujeme šírku a dĺžku. Čím je brúska výkonnejší, tým máva spravidla aj širší pás. Rozptyl, v ktorom sa pásy pohybujú, je od 60 milimetrov do 110 milimetrov. Najčastejšie rozmery, ktoré sú používané, sú však 75 mm a 100 mm. Iný rozmer je skôr výnimkou a nájdeme ho u profesionálnych brúsok. Rovnako odporúčame sa im vyhnúť, pretože by pre vás nemuselo byť ľahké zohnať náhradné brúsne pásy (iných neštandardných rozmerov).

Hmotnosť a hlučnosť

Tieto dva parametre ovplyvňujú hlavne užívateľský komfort, hmotnosť nebýva zas takým problém, ale pri práci s pásovou brúskou sa určite pripravte na vyššiu hlučnosť – ktorá môže dosahovať až hladiny 100 decibelov. Odporúčame nasadzovať ochranné slúchadlá pred každým začatím práce s týmto typom brúsky. Hmotnosť sa najčastejšie pohybuje od 3 do 5 kilogramov a paradoxne vyššia hmotnosť môže byť na prospech, pretože nebudete musieť takou intenzitou brúsku pritláčať. Platí, že čím výkonnejšie brúska je, tým tiež rastie jej váha.

Doplnky a vybavenie

Upínací systém

Systém upínania na súčasných pásových brúskach nebýva nijako zložitá vec. Najčastejšie je pásová brúska vybavená jednou pákou, ktorou sa povolí vojne a brúsny pás sa jednoducho stiahne a nasadí nový. Pri tomto úkone si brúsku otočíme na bok tak, aby sme mali valce natočené smerom nahor. Vedľa tejto páky je k dispozícii aj nastaviteľný mechanizmus, ktorý je buď mechanický, alebo elektronický a stará sa o dokonalé napnutie a vycentrovanie pásu.

Stacionárny režim

Mnohým kutilov obľúbený režim, pre ktorý si okrem iného pásovú brúsku obstarávajú, je takzvaný stacionárny, čiže stolný režim. Ručná pásová brúska sa otočí brúsnym pásom hore a kovovými svorkami pevne prichytí k stolu. Stolová pásková brúska potom je fixne na jednom mieste a prikladá sa k nej obrábaný materiál. Výhodou je, že materiál v tomto prípade držíme pevne v oboch rukách a brúsenie je tak veľa presné.

Odsávanie

Ako aj v prípade iných typov brúsok, aj prevažná väčšina stoloch pásových sú vybavené odsávacím mechanizmom. K miestu odfukovania pilín sa nechá pripojiť buď textilný vak, či plastový box na odpad, alebo rovno odsávacie zariadenie, či obyčajný vysávač. Keďže pri behu pásovej brúsky dochádza k veľkému úberu materiálu, vak sa dokáže relatívne rýchlo zaplniť. Z tohto dôvodu je praktickejšie pripojiť priamo vysávač, ktorý má väčšiu kapacitu a nechá vás tak dlhšie nerušene pracovať.

4.2/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.