Upratovanie,

Parné generátory: Test a recenzie 10 najlepších

Parná žehlička, inak označovaná aj ako systémová žehlička, je riešením pre domácnosti, v ktorých sa žehlí veľké množstvo bielizne. Špecifikom tohto typu je to, že dokáže ponúknuť páru vo veľkom množstve a pod veľkým tlakom, bez nutnosti častého doplňovania vody. V porovnaní s naparovacou žehličkou má pomalší uvedenie do prevádzky, ale môžete s ňou žehliť obojstranne aj viac vrstiev naraz.

Žehlička s parným generátorom

Parné stanice, alebo tiež žehliaca systém, je tvorená dvoma časťami. Prvá je samotná žehlička, ktorá je napojená na parný generátor, ktoré tvoria druhú časť a v ktorom sa generuje para. Obsahuje nádržku na vodu, ktorá má zvyčajne cez 1 liter, a tak dokáže generovať potrebné množstvo pary po dlhšiu dobu a vo väčšom množstve než u naparovacej žehličky.

Zohľadniť by ste mali nielen parný ráz, žehliacu plochu, tlak generátora alebo objem vodnej nádržky, ale aj špecifické funkcie. Napríklad odvápňovanie a samočistenie, systém proti odkvapkávaniu alebo vertikálne naparovanie, kedy môžete žehliť odev na ramienku. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie parné žehličky s generátorom a ich recenzie.

Najlepšie parné žehličky (generátory) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších parných žehličiek (generátorov) z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Braun IS 1014 VIPhilips PSG 6066/20Tefal GV 9620 E0Sencor SSI 0710 VTTefal GV9581E0Electrolux E8ST1-8EGMPolti LA VAPORELLA XT100CPhilips GC 7920/20Braun IS 7143 WHTefal GV 9812 E0
Objem nádržky na vodu1500 ml1800 ml1900 ml2000 ml1900 ml1200 ml1500 ml1500 ml2000 ml1200 ml
Variabilná para120 g/min130 g/min180 g/min100 g/min180 g/min130 g/min120 g/min120 g/min125 g/min180 g/min
Systém proti odkvapkávaniuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 parných staníc

Braun IS 1014 VI

Braun IS 1014 VI recenzie a test

Parná žehlička Braun IS 1014 VI má podľa testov a recenzií spotrebiteľov veľmi dobrý pomer cena/výkon. Tí ďalej oceňujú praktický úložný priestor na napájací kábel, zahnutú žehliacu plochu alebo funkciu vertikálneho naparovania, ktoré umožňuje žehliť aj zavesené oblečenie. Oproti iným ponúka aj úsporný režim, ktorý šetrí elektrickú energiu.

Svojim parným rázom 360 gramov pary za minútu sa radí medzi menej výkonné generátory pary, skúsenosti však nedostatok výkonu nepotvrdzujú. Stabilný parný výkon 120 g/min sa potom dá považovať za štandard. Disponuje systémom proti odkvapkávaniu vody a taktiež systémom odvápňovania, čo v oboch prípadoch zvyšuje užívateľský komfort.

Dĺžka kábla je 1,5 metra a poteší, že napájací kábel má na parnej stanici svoje miesto na schovanie. Na prenášanie má tiež integrovaný poistný zámok, ktorý zafixuje žehličku v stanici. Umožňuje pracovať aj s kohútikovou vodou, ktoré sa zmestí do zásobníka 1500 mililitrov.

Dobrý pomer cena/výkon, systém odvápňovania aj proti odkvapkávaniu, vertikálne naparovanie
Nižší parný ráz

Philips PSG 6066/20

Philips PSG 6066/20 recenzie a test

Parný generátor Philips PerfectCare 6000 Series PSG6066/20 disponuje skvelou technológiou OptimalTEMP, ktorá je riadená mikroprocesorom. Ten vyhodnotí materiál látky a sám nastaví optimálnu teplotu pary, aby bol výsledok na každom kúsku oblečenia dokonalý. Je ideálny pre akýkoľvek materiál, od hodvábu po džínsy.

Okrem tejto automatickej regulácie teploty pary má parná žehlička výborný parný výkon, v parnom ráze dokáže vyprodukovať až 600 g/min a trvalú paru dodáva v objeme 130 g/min. Príkon je potom štandardných 2400 W, obdobne ako 1,6 metra dlhý kábel.

V recenziách okrem vyššie uvedeného chvália spotrebitelia jej nízku hmotnosť, ľahké ovládanie a tiež nadpriemerne veľkú nádobu na vodu, ktorá má objem 1,8 l. Z ďalších funkcií je možné spomenúť automatické vypnutie alebo zámok pre bezpečné prenášanie. Za zmienku stojí aj povrch žehliacej plochy SteamGlide Advanced, ktorý má patentovanú úpravu so šiestimi vrstvami a titánom.

Vysoký parný výkon, automatická technológia OptimalTEMP, nízka hmotnosť
Nič zásadného

Tefal GV 9620 E0

Tefal GV 9620 E0 recenzie a test

Parná stanica Tefal GV9620E0 Pro Express Ultimate+ sa pýši výbornými hodnotami produkcie pary, trvalý parný výkon je 180 g/min s parným rázom až 650 gramov pary za minútu. Príkon tomu je adekvátnych 2600 W a poteší dlhá parná hadica 1,8 m aj napájací kábel s dĺžkou 1,7 metra. Medzi najlepšie parné generátory sa radí aj tlakom pary 8 barov.

Vďaka tejto kombinácii dokáže bielizeň dezinfikovať a z textílií odstrániť až 99,9 % baktérií. Nádoba na vodu s objemom 1,9 l je vyberateľná a jej doplňovanie je vďaka tomu jednoduchšie ako u iných typov. Zaujme taktiež svojou technológiou Smart Steam, ktorá čidlom sleduje pohyb žehličky a podľa toho reguluje množstvo pary. Na žehličke sa potom nachádza intuitívne ovládanie s 5 voľbami výkonu a s režimom Boost.

Žehliaca plocha Durilium AirGlide má až o 33% lepšiu klznosť a má optimálnu distribúciu pary. Zaujímavosťou je aj tiché čerpadlo, alebo vyberateľný zberač vodného kameňa Calc Collector, ktorý pri pravidelnom čistení predlžuje životnosť a zaisťuje stále perfektnú produkciu pary. Samozrejmosťou je potom v tejto cenovej kategórii Anti-drip systém proti vzniku kvapiek a mokrých škvŕn na oblečení.

Vysoký výkon pary, múdra technológia Smart Steam, dlhá prívodná hadica na paru
Adekvátne vyššia obstarávacia cena

Sencor SSI 0710 VT

Sencor SSI 0710 VT recenzie a test

Žehlička s parným generátorom Sencor SSI 0710 VT zaujme predovšetkým svojou nízkou obstarávacou cenou a hneď vzápätí tým, že ju oproti drahším modelom nič podstatné nechýba. Snáď jedinou nevýhodou je mierne menší parný výkon, ktorý je pri trvalom výstupe pary 100 g/min s parným rázom 370 gramov pary za minútu. Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov však funguje výborne.

Sila pary sa dá nastavovať kolieskom priamo na žehličke a na parnej stanici sú ovládacie prvky pre ekonomický režim, alebo pre maximálny režim, ktorý je určený pre náročných používateľov či pre vertikálne žehlenie. Prekvapením je aj nádoba na vodu s objemom 2 litre, ktorý nenájdeme ani pri niekoľkonásobne drahších modeloch.

Má technológiu Anti-Drip, ktorá zamedzuje odkvapkávaniu vody aj systém Anti-Calc, ktorý zamedzuje usadzovaniu vodného kameňa. Žehliaca plocha z keramiky je odolná proti poškriabaniu a má v sebe 20 otvorov na výstup pary po celej ploche. Poteší tiež dlhým prívodným káblom s dĺžkou 3 metre.

Lacný parný generátor, mnoho funkcií a technológií, objemný zásobník na vodu
Menší parný výkon

Tefal GV9581E0

Tefal GV9581E0 recenzie a test

Žehlička s parným generátorom Tefal GV9581E0 sa pýši príkonom 2600 Wattov a možnosťou využitia ako horizontálneho, tak i vertikálneho naparovania. Keďže sa radí medzi najvýkonnejšie modely, vedľa príkonu neprekvapí ani parný ráz s 600 gramov pary za minútu, alebo kontinuálne prísun pary v objeme 180 g/min.

Tieto skvelé hodnoty sú vykúpené mierne vyššou obstarávacou cenou, ktorá sa nechá brať ako jediné negatívum. Tlak 8 barov žehlenie významne urýchli a objem nádržky na vodu, do ktorej sa zmestí 1,9 litra, vystačí aj na dlhotrvajúce žehlenie. Žehliaca plocha je keramická s povrchovou úpravou Durilium Airglie Autoclean a samozrejmosťou je aj ochrana proti odkvapkávaniu.

Žehlička je spolu s nádobou na vodu spojená pre jednoduché a bezpečné prenášanie, súčasťou balenia je tiež nerezový háčik na dvere slúžiace pre zavesenie odevu k vertikálnemu rýchlemu žehlenie. Žehliaca plocha je veľmi tenká a zmienená patentovaná technológia má až o 33% vyššia kĺzavosť. Ovládací panel Direct Control je umiestnený na držadle žehličky a má jednoduché ovládanie, k dispozícii sú štyri elektronické programy, s ktorými vyžehlíte každú látku.

Veľké množstvo variabilné pary 180 g/min, zvislé naparovanie, silný parný ráz
Vyššia obstarávacia cena

Electrolux E8ST1-8EGM

Electrolux E8ST1-8EGM recenzie a test

Žehlička na paru Electrolux E8ST1-8EGM RENEW 800 zaujme predovšetkým svojou funkciou Outdoor Care, ktorá vznikla v spolupráci so značkou Hally Hansen. Vďaka kombinácii tlaku pary 7,4 barov a parného rázu 460 g/min dokáže obnovovať odolnosť voči vode a zároveň zaisťuje rýchle žehlenie a vynikajúce výsledky.

Svoj údel na tom má aj žehliaca plocha RESILIUM™ Ski 264, ktorá je odolná voči poškriabaniu a rovnomerne rozptyľuje paru veľkým množstvom otvorov. Dlhšej životnosti pomáha dvojitý systém proti vodnému kameňu, primárnu úlohu má vymeniteľný odvápňovací box a sekundárnu rolu zaisťuje zberná kefka na vodný kameň.

Praktickou funkciou je prisvetľovací LED panel na prednej strane žehličky, ktorý príde vhod pri horších svetelných podmienkach. Disponuje tiež Anti-drip systémom proti vzniku kvapiek a má 4 voliteľné režimy žehlenia podľa konkrétnej látky. Pre vyššiu bezpečnosť sa žehlička automaticky vypne po 8 minútach a zamrzí snáď len menší objem nádržky na vodu s kapacitou 1,2 l.

Vysoký tlak pary 7,4 barov, prisvetľovacie LED svetlo, Outdoor Care funkcie
Menšia nádoba na vodu

Polti LA VAPORELLA XT100C

Polti LA VAPORELLA XT100C recenzie a test

Ručná parná žehlička Polti LA VAPORELLA XT100C zaujme predovšetkým svojim veľmi kvalitným prevedením, na ktorú sa výrobca nebojí ponúknuť veľmi nadštandardnú záruku 10 rokov na systém bojlera. Práve ten má inovatívne prevedenie bez nutnosti údržby, ktoré zabraňuje negatívnym vplyvom vodného kameňa pomocou zachytávača a filtračného sita.

Pri svojom menšom príkone 2350 W zaujme pomerne dobrým parným rázom 500 g/min aj trvalým výstupom pary 120 g/min. Má priemerne veľkú nádobu na vodu s objemom 1,5 litra, ktorá sa dá ľahko vybrať a pohodlne naplniť aj počas priebehu žehlenia.

Technológia žehliacej dosky 360 ° Fluid Curve výrazne uľahčuje žehlenie, pretože je zaoblená na všetky strany a ťahy žehličkou vďaka tomu môžu byť akékoľvek. Veľmi dobre zvláda aj vertikálne žehlenie a priebeh žehlenia dopĺňajú tri LED kontrolky. K dispozícii je celkom 6 žehliacich programov – pre hodváb, vlnu, bavlnu, ľan, režim turbo a univerzálny.

Kvalitný parný generátor, vysoký parný výkon, 6 programov na žehlenie a minimálna údržba
Nemá systém proti odkvapkávaniu

Philips GC 7920/20

Philips GC 7920/20 recenzie a test

Jeden z najpredávanejších parných generátorov Philips PerfectCare Compact Plus GC7920/20 zaujme systémom automatického nastavovania teploty OptimalTEMP, vďaka ktorému už nikdy nespálite žiadny druh látky. Vďaka svojmu výkonu je možné aj zvislé žehlenie, napríklad na šaty na ramienku alebo na žehlenie záclon.

Príkonom 2400 W sa radí medzi štandardne výkonné parné žehličky a obdobne je to aj pri parnom ráze 430 g/min a trvalom parnom výstupe 120 gramov pary za minútu. Nádoba na vodu disponuje objemom 1,5 litra a na ľahšie doplňovanie sa dá úplne vybrať. Má nízku hmotnosť a kompaktné rozmery, za čo podľa výrobcu môže jeho technológia ProVelocity. Potešujúci je aj zámok na bezpečné prenášanie a skladovanie.

O potrebe odstránenia vodného kameňa informuje šikovný Calc Clean systém, ktorý vás upozorní ako opticky, tak aj varovným zvukom. Žehliaca plocha SteamGlide má 4 hviezdičky v hodnotení sklzu a poteší aj funkcia automatického vypnutia pri niekoľkominútovej dobe nečinnosti.

Technológia OptimalTEMP, nízka hmotnosť a malé rozmery, svetelná a zvuková signalizácia
Absencia systému Anti-drip

Braun IS 7143 WH

Braun IS 7143 WH recenzie a test

Parný žehliaci systém Braun CareStyle 7 IS 7143 WH má výborný pomer cena/výkon a ponúka veľké množstvo funkcií a technológií, ktoré pri modeloch iných výrobcov nenájdete. Spokojnosť potvrdzujú aj recenzie a skúsenosti spotrebiteľov, ktorí iba upozorňujú na celkovo väčšie rozmery.

Raritou je pri parných žehličkách na bielizeň digitálny LED displej, ktorý v tomto prípade zobrazuje varovanie pri nedostatku vody v nádrži, potrebu odvápnenia a v akom režime aktuálne prebieha žehlenie. Veľmi praktická je iCare technológia, ktorá automaticky nastavuje teplotu pary podľa druhu látok. Ako inovatívny popisuje výrobca Ultimate FastClean systém, ktorý uľahčuje zachytávanie vodného kameňa aj jeho odstránenie.

Po desiatich minútach sa parná stanica automaticky vypne a má tiež funkciu EasyLock na zaistenie žehličky proti voľnému pohybu. Nádoba na vodu má objem 2 litre a dá sa úplne vybrať pre pohodlnejšie dolievanie vody. Pokiaľ nepotrebujete plný parný výkon, príde vhod úsporný ECO režim, ktorý zvládne ušetriť až 60 % energie.

Digitálny LED displej, iCare technológie, digitálna technológie proti odkvapkávaniu
Väčšia priestorová náročnosť

Tefal GV 9812 E0

Tefal GV 9812 E0 recenzie a test

Parná žehlička s generátorom Tefal GV9812E0 Pro Express Vision zaujme aj tých najnáročnejších užívateľov svojim skvelým výkonom. Jej príkon je bezkonkurenčných 3000 W, čo má za následok nadpriemerný parný ráz 700 gramov pary za minútu a trvalý výstup pary 180 g/min. Bohato postačí na domáce žehlenie, ale uspokojí aj pri profesionálnom použití.

Na presné žehlenie aj pri horších svetelných podmienkach má zabudované LED osvetlenie, nechýba ani systém proti odkvapkávaniu vody Anti-drip, ani odvápňovanie či samočistenie. Nádobka na vodu sa dá úplne vybrať a zamrzí iba jej menší objem, ktorý je 1200 ml.

Ovládanie žehličky je umiestnené priamo na rukoväti, aby bolo ľahko dosiahnuteľné aj pri vertikálnom naparovaní. Čerpadlo generátora je tiché a ako popisujú recenzie spotrebiteľov, nízka je aj samotná hmotnosť žehličky. V kombinácii vysokého tlaku a veľkého množstva pary dokáže v oblečení zahubiť až 99,99 % baktérií a vírusov, je preto vhodná aj pre alergikov. Značnou devízou tohto výrobcu je tiež garancia opraviteľnosti po dobu 15 rokov od nákupu.

Veľmi vysoký výkon, zabudované LED osvetlenie, nízka hmotnosť a kompaktné rozmery
Menej objemný zásobník vody

Najpredávanejšie parné generátory

Najpredávanejšie parné generátory na trhu sú tie od značiek: Philips, Tefal, Braun. Obľúbené a kvalitné parné žehličky s generátorom sú taktiež Polti, Sencor a Electrolux.

Ako vybrať parný generátor

Parná žehlička je unikátnym pomocníkom pri žehlení v tom, že obsahuje parný generátor. Skladá sa teda z dvoch častí. Samotné žehličky, a ďalej zariadenia, v ktorom sa vytvára para. Parná stanica v tejto kombinácii ponúkne prednosti spojené s tým, že dokáže vyvinúť viac pary a tlaku, rovnako ako umožní dlhšiu žehlenie bez prerušovania.

Veľkosť nádoby na vodu

Tá je jedným z kľúčových parametrov, na ktorý sa u parný žehličky zamerať. Tie nemenšej varianty sú spojené s objemom okolo 1 litra. Tie lepšie začínajú na hodnote okolo 1,5 litra. Čím väčší objem, tým dlhší čas je možné s žehličkou nepretržite pracovať, čo je podstatou parné stanice. U niektorých modelov je to doba v rozmedzí 1 – 1,5 hodiny. U tých s najväčšou nádobou je to aj 2 hodiny a viac.

Hodnoty výstupnej pary

Parný generátor je proti klasickej žehličke oveľa výkonnejšie. Konkrétne hodnotou spojenú s výberom je určite tlak. Tie najlepšie modely ponúknu tlak okolo 6 barov a viac. Tie bežné sa drží na hodnote 5 barov, ale aj menej.

Druhou dôležitou hodnotou v súvislosti s parou je jej kontinuálne vypúšťané množstvo. Nielen, že by malo byť možné ho regulovať. Je potrebné zohľadniť aj k maximám. Veľmi kvalitné modely môžu prinášať hodnotu variabilné pary až 160 g/min a viac. Obvyklý priemer sa pohybuje okolo 120 gramov za minútu.

S variabilnou parou sa spája ešte parný ráz, čo je prudké vypustenie pary. Rozsah je v tomto prípade dosť široký medzi modelmi, pričom môžu mať ako nižšiu pásmo 100 až 200 g / min, tak i výrazne vyššia medzi 300-600 g/min.

Vertikálne naparovanie

Hľadieť je dobré tiež na to, aby parné stanice umožnila horizontálny i vertikálne naparovanie oblečenia. Výhody sú zrejmé, môžete tak žehliť odevy na ramienku, čo v kombinácii s výrazným parným výkonom vykúzli skvelé výsledky. Lepšie parná žehlička vie nastaviť aj typ látky, ktoré sa sama prispôsobí. Takisto sami monitorujú to, aká látka je žehlená a tomu automaticky prispôsobujú ako teplotu, tak množstvo pary.

Žehliaca plocha

Keďže je parná žehlička o triedu lepším produktom ako klasika, takmer sa nestretnete s plochou z hliníka, alebo z nerezu. Sortiment začína na keramickej ploche. Oveľa častejšie sú však označenie, ako napríklad Platinum, SteamGlide, Autoclean Catalys, Saphir a ďalšie, ktoré používajú samotní výrobcovia, ktorí danú plochu vyvíjajú.

Vlastnosti žehličky

Parný generátor môže mať Anti Drip systém, ktorý eliminuje to, aby vzniknuté kvapky vody zostávali na oblečenie. Ďalej by mal byť samozrejmý systém odvápňovania, ktorý eliminuje usadzovaniu vodného kameňa. Rad modelov ponúkne aj takzvané samočistenie, ktoré uľahčí jej údržbu. Sú aj modely, ponúkajú takzvaný Eco režim pre úsporu energie alebo Turbo režim, ktorý zaistí doslova okamžité nahriatie, a teda aj pripravenosť na použitie.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.