Malé spotrebiče do kuchyne,

Parné hrnce: Recenzie 10 najlepších

Parný hrniec je skvelým pomocníkom v domácnostiach, kde je kladený dôraz na zdravú prípravu jedla. Hlavným kladom varenie v pare je zachovanie dôležitých látok, vitamínov a výživové hodnoty v jedle, rovnako ako jeho farby alebo chuti. Navyše je možné pripravovať viac jedál naraz, bez toho aby sa miešali chute. Okrem mäsa alebo zeleniny zvládne pripraviť takisto prílohy alebo omáčku.

Tepelná úprava v parnom hrnci nie je nič zložité. Postup je v podstate taký, že nalejete vodu a vložíte jedlo v nádobách. Samozrejme čím viac ho tam umiestnite, tým dlhšie príprava potrvá. Varenie vám uľahčí rôzne funkcie parného hrnca. Ide napríklad o časovač (minútku) alebo odložený začiatok varenia, prípadne nástavce pre rôzny typ jedla. Môžete tak variť vajcia, ryžu alebo cestoviny, a to vďaka držiakom, nádobám či vaničkám.

Zohľadniť by ste mali nielen objem hrnca a počet varných nádob, materiál (plast, nerez), jeho výkon a spotrebu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad koľko a aké nástavce obsahuje, aká je dĺžka kábla, či má ukazovateľ hladiny vody alebo aká nastavenia možno vykonať na displeji. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie parné hrnce a ich recenzie.

Najlepšie parné hrnce – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších parných hrncov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Calderon 1134 90000Tefal VitaCuisine VS400330Philips HD9140/91Tefal VC140131Morphy Richards Intellisteam 48780Tefal VC1301ETA Steampot 0134 90000Gallet Pantin CUV 962Tefal VC300831Steba DD 1 ECO
Varenie ryžeÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Držiak na varenie vajecÁnoNeNeNeNeNeÁnoÁnoNeNe
Ukazovateľ množstva vodyÁnoÁnoNeÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 parných hrncov

ETA Calderon 1134 90000

ETA Calderon 1134 90000 recenzie a test

Parný hrniec ETA Calderon 1134 90000 zaujme svojou efektivitou. Vďaka využitiu pary dokáže ušetriť až 50% času potrebného na varenie. To je dané ako parou samotnú, tak aj tým, že ide o kvalitný model. Ten dokáže potrebnú páru vytvoriť už za 30 sekúnd od samotného zapnutia. Vďaka ukazovateľmi vody je možné sledovať jej hladinu a v prípade potreby ihneď doplniť cez otvor.

Nechýba možnosť automatickej prípravy, ktorú zaručí časový spínač, ktorý je možné nastaviť až na 30 minút. Samozrejmá je praktická svetelná kontrolka prevádzky. Konštrukcia ďalej ponúkne aj odkvapovej misku, určenú pre kondenzáciu samotnej pary.

Vďaka 3 transparentným nádobám je možné sledovať stav aj pripravovať viac pokrmu navyše. Celkový objem tohto hrnca je 9 litrov. Pre uschovanie ponúkne praktickú možnosť zloženia. Hodnota príkonu je 1 800 W. Výrobca navyše dáva predĺženú 3 ročnú záruku na povrch hrnca.

Para za 30 sekúnd, časový spínač, kontrola vody
Bez displeja

Tefal VitaCuisine VS400330

Tefal VitaCuisine VS400330 recenzie a test

Parný hrniec Tefal VitaCuisine VS400330 má veľmi dobrý príkon s hodnotou 2 000 W, ktorý sa postará o perfektné výsledky. Vďaka svojej konštrukcii nie je problém príprava jedla až v 3 jednotlivých vrstvách naraz. Špecifikom je tiež technológia s názvom Vitamín+, vďaka ktorej sú zachované vitamíny a výživové látky vo všetkých pripravovaných pokrmoch.

Nájdete u neho praktický displej a možnosť nastavenia nielen odloženého časovača štartu, ale aj možnosť nastavenia časovača vypnutia v dĺžke 60 minút. Ďalej tu je funkcia Keep warm pre udržanie teploty, alebo tiež funkcia auto-stop, ktorá bráni možnému prevarení jedla.

Súčasťou balenia sú aj 4 poháre s viečkami, určené napríklad na puding a ďalšie pochutiny. Zaujme tiež celkovo kompaktné prevedenie, rovnako ako schopnosť jednoduchého varenie ryže. Praktickosť podporuje aj jednoduchý ukazovateľ aktuálneho stavu vody.

Ukazovateľ stavu vody, funkcia Vitamín+, 4 poháre v balení
Chýba nadstavec na varenie ryže

Philips HD9140/91

Philips HD9140/91 recenzie a test

Elektrický parný hrniec Philips HD9140 / 91 disponuje zaujímavým unikátom, ktorým je zvýrazňovač chutí. Vďaka nemu je možné v pare pripravovaným pokrmom dodať zaujímavú chuť byliniek, ale aj korenie. Všetko je spojené s funkciou označenou ako Flavour Booster. Ďalej zaujme aj naparovacia XL misa, ktorá sa hodí aj na prípravu kaše, ryža, alebo obľúbených polievok.

K dispozícii sú celkom 3 oválne nádoby, ktoré umožnia pripraviť niekoľko jedál naraz. Nádoby majú rôzne objemy, a to 2,5, ďalej 2,6 a najväčší má 3,5 litrov. Nechýba ani dostatočne veľká nádoba na vodu, ktorá má objem o hodnote 1,1 litrov.

Príkon tohto modelu je 900 W. Má možnosť externého dolievanie vody, a to počas prevádzky. Praktický je indikátor potreby odvápnenia. Nechýba ani časovač, ktorý má niekoľko prednastavených režimov pre prípravu najpopulárnejších jedál ako mäso, zelenina a ryža.

Flavour Booster, 3 nádoby, indikátor odvápnenie
Údržba hrnca je náročnejšie

Tefal VC140131

Tefal VC140131 recenzie a test

Parný hrniec Tefal VC140131 zaujme svojím elegantným čiernym prevedením s niekoľkými nerezovými prvkami. Jeho príkon má hodnotu 900 W a celkovo jednoduchú prípravu dokáže zaistiť existencie mechanického časovača. Vďaka nemu je možné nastaviť dobu prípravy až na 60 minút, po ktorej sa hrniec sám vypne.

Nechýba jednoduchá kontrola množstva vody, ktorú je možné jednoducho dopĺňať aj počas varenia. Celková kapacita tohto hrnca je 6 litrov a v rámci 2 poschodí umožnia pripraviť niekoľko jedál naraz. Ďalej nechýba ani 2 misky na zeleninu a mäso, alebo tiež miska určená na ryžu.

Na prvý pohľad zaujme tiež kompaktné prevedenie, sa ktorý súvisí aj nízka hmotnosť, ktorá činí len 1,9 kilogramov. Kladom je jednoduché ovládanie, vďaka ktorému stačí hrniec len zapnúť a otočným kolieskom nastaviť, ako má dlho pracovať.

Kompaktné rozmery, doplnenie vody počas varenia, štýlový dizajn
Iba 2 varné nádoby

Morphy Richards Intellisteam 48780

Morphy Richards Intellisteam 48780 recenzie a test

Parný hrniec Morphy Richards INTELLISTEAM 48780 zaujme svojím prevedením. Nádoby nie sú smerované do výšky, ale sú vyskladané vedľa seba. Celkový objem tohto hrnca je 8,2 litrov a celkom disponuje 3 samostatnými nádobami na prípravu jedla. Vzhľadom k svojmu prevedenie sa jedná o model, ktorý je veľmi dobre skladný a kompaktný.

Prípravu uľahčí prednastavené časy pre určité jedlá, čo zaistí dokonalý a chutný výsledok. Praktický je tiež inteligentný časovač, ktorý spína tak, aby jedla bola hotová v rovnaký čas, aj keď majú rozdielnu dobu prípravy. Kapacita umožní prípravu jedla až pre 4 osoby. Príkon nadchne hodnotou 1 600 W.

Nechýba funkcia udržiavania tepla, ktoré ho udrží pri správnej teplote po dobu 40 minút. Veľkosť nádoby na vodu umožní prevádzku po dobu 60 minút. Hladinu je možné kontrolovať a vďaka výklopnému systému tiež doplniť. Ak je voda vyčerpaná, prístroj sa sám vypne.

Jednoposchodové prevedenie, inteligentný časovač, funkcia Keep warm
Vyššia obstarávacia cena

Tefal VC1301

Tefal VC1301 recenzie a test

Tefal VC1301 okrem jednoduchého dizajnu vie ponúknuť niekoľko ďalších predností. Jednou z nich je systém, ktorý umožní naliať rôzne hladiny vody pre rôzne druhy potravín. Po odparení všetky vody prístroj sám vypne. Príprava je možná až v troch miskách, a to s využitím objemu 4,3 prípadne až 6,5 litrov s ohľadom na množstvo plánovaného jedla.

Príkon tohto modelu je 650 W a vďaka systému Aquatimer nie je nutné strážiť koniec varenia. Okrem klasických nádob nechýba ani praktická miska na prípravu jedál. Vďaka možnosti uloženia misiek hore dnom je zaistené perfektné skladovanie.

Nechýba praktickosť v podobe zbernej nádoby na šťavu, alebo možnosť využiť veko ako servírovací tanier. Vodu je možné pomocou praktického ukazovateľa jednoducho kontrolovať. Vzhľadom k automatickému vypnutiu nemá tento model klasikou minútku.

Funkcia Aquatimer, unikátny skladnosť, nádoba na šťavu
Chýba klasická minútka

ETA Steampot 0134 90000

ETA Steampot 0134 90000 recenzie a test

Parný hrniec ETA Steampot 0134 90000 má dobrý príkon o hodnote 1 000 W, čo zaistí hlavne veľmi rýchlu tvorbu pary, ale aj rýchlosť varenie bez straty vitamínov. K dispozícii sú celkom 3 transparentné nádoby, určené aj pre súbežné varenie rôznych jedál. Celková kapacita je dobrých 12,25 litrov. Nechýba ani praktická miska na varenie ryže, ktorá ponúkne objem tiež dobrých 1,5 litra.

Ukončenie varenie môže prebehnúť automaticky, s využitím praktického časovača. Ten je možná nastaviť až na 75 minút. Na koniec varenie tiež upozorní praktická zvuková signalizácia. Nechýba dobre viditeľný ukazovateľ hladiny vody, vďaka ktorému je možné sledovať presne jej stav.

Ak voda dochádza, starí cez plniace otvory v držadlách aj pri procese varenia tekutinu ľahko doplniť. Plná nádoba bez problémov vystačí na 60 minút bežné prípravy. Na vykurovacie teleso potom výrobca dáva záruku 3 roky.

Časovač v dĺžke 75 minút, veľký objem hrnca
Kvalita plastu

Gallet Pantin CUV 962

Gallet Pantin CUV 962 recenzie a test

Parný hrniec Gallet Pantin CUV 962 má zaujímavé biele prevedenie s červenými prvkami. Jeho konštrukcia umožní použiť 3 nádoby, na prípravu rôznych jedál. Jeho celkový objem je 8,5 litra. Kladom je doplnkové príslušenstvo, kedy nechýba ako miska na varenie ryže s objemom 1,1 litrov, tak ani praktický nadstavec na jednoduché varenie vajíčok.

Hodnota príkonu tohto modelu je 900 W. Ten má vplyv aj na rýchlosť generovanie pary, ktorá je 30 sekúnd. Aj to sa podpisuje na celkovej rýchlosti samotnej prípravy. Tá môže byť navyše automaticky ukončená, a to vďaka časovači, ktorý je možné nastaviť až na 60 minút.

Nechýba dve svetlá informujúci o prevádzke a tiež o procese ohrievania. Vďaka priehľadu je možné sledovať stav vody v nádobe. Tú je možné v prípade potreby ľahko doliať, a to bez nutnosti prerušovať varenia. Celý zásobník má objem 1 liter.

Miska na ryžu aj vajcia, tvorba pary za 30 sekúnd, časovač
Mechanické ovládanie

Tefal VC300831

Tefal VC300831 recenzie a test

Tefal VC300831 je parný hrniec nesúci tiež označenie Steam n’Light a ponúkne cekem 6 prednastavených programov. Pre ich identifikáciu sú využité rôzne farby svetla, ktoré počas prípravy svieti. Programy skončí automaticky, s ohľadom na adekvátny dobu prípravy určitého jedla.

Nechýba ani funkcia Keep warm, ktorá je určená na udržiavanie teploty po ukončení. Samozrejmá je možnosť manuálneho nastavenia a k dispozícii je rovnako časovač. Príkon tohto modelu je 900 W. Zaujme ľahké skladovanie, kedy je možné nádoby jednoducho obrátiť hore dnom.

K dispozícii sú celkom 3 nádoby, ktoré majú odnímateľné rošty. Celková kapacita tohto modelu činí 10 litrov. Súčasťou je aj praktická forma na prípravu zeleninového pečiva. Nádoba na vodu disponuje ukazovateľom a možnosťou doliatie počas samotnej prípravy jedla.

Objem hrnca, svetelné programy, Keep warm
Bez držiaka na vajcia

Steba DD 1 ECO

Steba DD 1 ECO recenzie a test

Parný hrniec Steba DD 1 ECO má zaujímavé čierne a nerezové prevedenie, rovnako ako pre mnohých aj netradičný tvar. Zaujme tepelne izolovaná povrch, rovnako ako to, že vnútorná nádoba je plne vyberateľná. Jej celkový objem je 5 litrov, čo je zo porovnávaných modelov menšia hodnota. Hrniec ponúkne nielen možnosť využitia pary, ale tiež využitie väčšieho tlaku počas samotnej prípravy.

S využitím tlaku je možné zrýchliť prípravu jedál až o 70 percent voči klasickému varenia. O dobré parametre sa stará príkon o hodnote 900 W. Jednoduché varenie je zaistené aj vďaka 9 jednotlivým programom, ktoré sú volené podľa typu jedla, alebo podľa očakávaného výsledku.

Vzhľadom na tlak nechýba 5 stupňový bezpečnostný systém, ktorý zamedzí akýmkoľvek problémom. Zaujme jednoduchá údržba, vďaka ktorej je možné hrniec jednoducho umývať v umývačke. V rámci voľby je možné zvoliť 2 metódy kompresie. A to v rozmedzí 0,4-0,7 bar.

Využitie tlaku, umývanie v umývačke, 9 automatických programov
Vyššia cena

Ako vybrať parný hrniec

V prvom rade možno vyberať podľa materiálu, z ktorého je vyrobený. To ovplyvňuje ako jeho vlastnosti, tak i celkový dizajn. Lacnejšie a obyčajnejšie modely na trhu sú vyrábané z plastu, najčastejšie v klasickej bielej farbe. Kto si priplatí, už môže používať parný hrniec vo variante nerezové, čo sa pozitívne podpisuje nielen na vzhľade, ale hlavne kvalite.

Veľkosť a objem hrnca

Mali by ste zohľadniť, koľko jedál bude treba v hrnci variť. Či je určený pre domácnosť 2 ľudí, alebo pre štyroch člennú rodinu. Veľkosť hrnca má dva parametre. Prvá je celkový objem. Zodpovedajúce veľkosť pre klasickú rodinu je okolo 10 litrov. Na trhu možno samozrejme nájsť, ako menšie, tak aj väčšie.

Druhým parametrom je počet jednotlivých nádob. Štandardom sú nádoby 3, ktoré umožnia naraz pripraviť aj 3 rôzne druhy pokrmov. Okrem ich počtu rozhoduje aj celková veľkosť objemu, kedy sa môžu pohybovať v rozmedzí 2 – 4 litrov.

Ďalej je dobré zohľadniť aj veľkosť nádoby na vodu. Tá býva okolo 1 litra, čo by mala byť kapacita, ktorá vydrží približne 60 minút varenia. Samozrejmosťou konštrukcia má byť ľahká kontrola hladiny, rovnako ako aj to, že by nemal byť problém s doliatím počas prípravy.

Príkon

Čím je príkon vyšší, tým rýchlejšie je parný hrniec pripravený na použitie (vytvorenie pary), ale aj rýchlejšie dokáže variť. Obvyklý príkon je okolo 1 000 W. Sú však varianty, ktoré majú okolo 650 W, ale aj také, ktoré majú príkon nad 1 200 W. Tie kvalitné nemajú problém s tým, že vďaka väčšiemu príkonu môžu začať tvoriť páru už 30 sekúnd po ich samotnom zapnutia.

Programy a funkcie

Parný hrniec by mal umožniť aspoň čiastočne automatickú prípravu. Preto by mal disponovať časovačom v rozsahu okolo 30 – 75 minút. Modernejšie varianty ponúknu prednastavené programy, podľa druhu konkrétneho pokrmu.

Mnohé modely majú tiež inovatívne funkcie. Buď založené na naliatie určitého množstva vody v rámci daného pokrmu, kedy sa po vyčerpaní sám vypne. Tie najlepšie majú inteligentný časovač, ktorý v nádobách začne jedlo pripravovať postupne, ale tak, aby bolo hotové v rovnaký okamih.

Príslušenstvo

Okrem klasických nádob môže parný hrniec ponúknuť rôzne možnosti príslušenstvo. Najčastejšie ide o nádobu na varenie ryže, alebo držiaky na varenie vajec. Môžu to však byť aj nádoby na puding, alebo príslušenstvo určené na prípravu zeleninového pečiva. Niektoré je súčasťou balenia, iné je možné dokúpiť samostatne.

4.3/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.