Upratovanie,

Najlepšie parné čističe: Mopy, vysávače, ručné | Recenzie, test

Asi len veľmi málo ľudí sa vyžíva v upratovaní, pre nás ostatných je to otravná činnosť, ktorá je však minimálne čas od času nutná. Našťastie existuje pomocník, s ktorým vás bude upratovanie baviť a volá sa parný čistič. Para v minulosti slúžila na poháňanie prvých dopravných prostriedkov, dnes sa na pare napríklad varí a čím ďalej tým viac sa objavuje v domácnostiach v spotrebičoch, ktoré nám uľahčujú upratovanie.

Parný čistič môže mať mnoho podôb a mnoho prevedení, základ je však u všetkých rovnaký – tryskou usmernenej prehriata para je pod vysokým tlakom vyrozprávané z tela zariadenia a vďaka nej vyčistíme takmer akýkoľvek povrch. Ručný parný čistič svoje uplatnenie nájde rozhodne v kuchyni, kde si poradí s mastnou špinou napríklad na digestore alebo na varnej doske. V kúpeľni zvládne vyčistiť špáry medzi dlaždicami, alebo odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie. Skvele sa s ním udržujú okná, zrkadlá i nábytok, v čom dopĺňa inú upratovaciu techniku, a to čistič okien.

Ďalším obľúbeným prevedením je parný mop, s ktorým je čistenie a udržiavanie podláh jedna radosť. Je vhodný na všetky typy povrchov so špeciálnym nástavcom dokonca aj na koberce. V kombinácii s vysávačom sa parný čistič premieňa na pomocníka, ktorého nebudete chcieť pustiť z rúk.

Upratovanie zvláda na jednotku a je šetrný k prírode i vašej peňaženke, horúca para dokáže zničiť až 99,9% baktérií, a na prevádzku nepotrebujete žiadnu chémiu ani ďalšie prípravky – jednoducho do prístroja nalejete vodu, necháte ho nahriať a čistíte. K prevádzke nie je potrebné vodu nijako špeciálne upravovať, alebo filtrovať. Čas od času je vhodné ho iba odvápniť a to je tiež jediná údržba, ktorú je potrebné vykonávať.

Či už vyberáte parný čistič na podlahu, sedačku, alebo obkladačky, väčšina modelov sa nechá dodávaným príslušenstvom a nástavcami do veľkej miery modifikovať a zvýši sa nimi praktickosť a využiteľnosť. Drahšie modely disponujú vysokým výkonom a dvoma nádobami na vodu, iné je zase možné použiť ako mop aj ako ručný parný čistič – ponuka je veľmi široká.

Na základe recenzií a testov sme vybrali najlepšie parné čističe, ktoré je možné zaobstarať. Brali sme zároveň do úvahy rozličné konštrukcie a prevedenie, aby naše recenzie pokryli celé spektrum ponuky.

Najlepšie parné čističe a mopy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších parných čističov a mopov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kärcher SC 1Kärcher SV 7Hoover SSNH1000Kärcher SC 3Sencor SSC 3001YLConcept Perfect Clean CP2000Rowenta Clean&Steam RY7557WHKärcher SC 4 Easy FixETA Aquatic 2266 90000Polti VAPORETTO SV440
Regulácia paryNieÁnoNieÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť2,3 Kg9,4 Kg1,6 Kg3 Kg1 Kg2,55 Kg6 Kg4,1 Kg4 Kg2,4 Kg
Doba nahriatie3 min5 min3 min0,5 min2,5 min0,5 min0,5 min4 min0,5 min0,25 min
Prevádzkový tlak3 bar4 bar4 bar3,5 bar3 bar--3,5 bar1 bar-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 parných čističov

Kärcher SC 1

Kärcher SC 1 recenzie a test

Ikonou ručných parných čističov je Kärcher SC 1. Ide o naozaj malý a ľahký výrobok, s ktorým sa dostanete vo svojej domácnosti takmer všade, kde potrebujete vyčistiť povrch a zároveň odstrániť až 99,9% baktérií. Nový boiler dokáže produkovať paru o tlaku až 3 barov s dobou nahriatie 3 minúty.

V dôsledku kompaktných rozmerov je v modeli nádoba na vodu, ktorá je zároveň bojlerom, o objeme 0,25 L. Ide teda o jednokomorový systém a vystačiť si budete musieť len s jednou základnou intenzitou sily prúdenia pary. Podľa EÚ legislatívy je samozrejme na nádobe použitý poistný ventil, ktorý neotvoríte do doby, než to bude bezpečné. Nemusíte sa tak pri dopĺňaní vody báť obarenia a ďalších nepríjemností.

Kärcher SC 1 je kompaktný s ďalším príslušenstvom tohto výrobcu. Ak máte doma viac parných čističov značky Kärcher, nadstavce môžete použiť aj v prípade tohto modelu. Užívatelia tiež chváli dĺžku prívodného kábla elektrickej energie a dostatočný výkon, ktorý by ste v takto malom prevedení nečakali.

Spoľahlivý a kvalitný, jednoduchá obsluha
Malý objem nádoby (v dôsledku kompaktných rozmerov)

Kärcher SV 7

Kärcher SV 7 recenzie a test

Kráľom parných čističov čo výkonu týka aj možnostiach použitia sú bezpochyby parné vysávače a v tejto kategórii potom Kärcher SV 7. Tento model má príkon 2200 W a vyberateľnú nádobu na vodu s objemom 1,2 litra, vďaka ktorej dokáže parný čistič pracovať v režime pary bez obmedzenia. Vysoký výkon tlakovej jednotky 4 bary odstráni spoľahlivo väčšinu mechanických nečistôt a samozrejmosťou je takmer stopercentná likvidácia baktérií.

Výstupný para je regulovateľná piatimi stupňami a sací výkon je regulovateľný stupňami štyrmi. To zaisťuje dostatočné možnosti nastavenia pre čistenie veľkého množstva druhov povrchov. Parný vysávač kombinuje výhody parného mopu a klasického vysávača. Veľmi rýchlo s ním teda vytrite a vysajete zároveň. Navyše vďaka filtrácii cez vodu sa do priestoru nevracia drobné prachové častice, ktoré môžu trápiť najmä alergikov.

K výrobku, ako už je u značky Kärcher zvykom, sa nechá pripojiť veľké množstvo nástavcov pre široké využitie parného čističa. Okrem jednoduchého a rýchleho veľkého upratovania s nadstavcami a týmto výkonným parným čističom vyčistíte kúpeľňu, kuchyňu, alebo aj vaše vozidlo. Kärcher SV 7 je tak multifunkčným čističom vhodným na každodenné upratovania a čistenia.

Integrovaný vysávač, vysoký výkon
Vyššia hmotnosť

Hoover SSNH1000

Hoover SSNH1000 recenzie a test

Za veľmi prijateľné peniaze môžete zaobstarať ručný parný čistič Hoover SSNH1000. Svojimi parametrami nijako nevybočuje zo svojej kategórie, má príkon 1000 W, pracovný tlak až 4 bary a na prevádzku sa nahreje za tri minúty. Poteší dlhý prívodný napájací kábel, ktorý má štyri metre a umožní veľmi dobrú manipuláciu v rámci celej kuchyne, kúpeľne, alebo akéhokoľvek iného priestoru, kde budete čistič používať.

Rovnako tak ako všetky parné čističe aj tento si zakladá na svojom ekologickom a efektívne čistenie. Výrobca priamo zakazuje používanie detergentov a ďalších umývacích prostriedkov. Hoover je veľmi ľahko a intuitívne ovládateľný. Má jednokomorový systém, to znamená, že v rovnakej nádobe, kam lejete vodu, prebieha aj príprava páry.

Bohužiaľ, ako aj u ďalších ručných základných čističov, chýba možnosť regulácie pary. S kapacitou vody a nenastaviteľný emisií pary dokáže pracovať až 12 minút. Potom je potreba približne 10 minút počkať, znovu naplniť vodou a pokračovať. Čo však veľmi poteší je bohaté príslušenstvo, ktoré je dodávané spolu so samotným čističom a rozšíri tak čistiace rádius tohto cenovo dostupného výrobku.

Vysoký výkon, bohaté príslušenstvo
Nemá reguláciu pary

Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 recenzie a test

Tento produkt sa stal víťazom kategórie parných čističov nezávislého hodnotenia odborníkov a spotrebiteľov. Toto ocenenie teda napovedá, že s parným čističom Kärcher SC 3 neurobíte chybu. Jedná sa o pojazdné prevedenie, kedy parný jednotka s nádobou na vodu a bojlerom je umiestnená separátne od parnej hadice, alebo trysky. Má veľká transportné kolieska a nízku hmotnosť – manipulácia po byte je teda veľmi jednoduchá.

Vďaka oddeleným komorám na vodu a výrobu pary nielenže môžete používať výrobok nepretržite, ale tiež sa vďaka tomu niekoľkonásobne skráti doba nahriatie, v prípade Kärcher SC 3 na iba tridsať sekúnd. Objem nádoby na vodu je 1 liter a príkon 1900 W. Prevádzkový tlak je samozrejme tiež slušný a to 3,5 baru.

Regulácia pary sa nechá nastavovať v dvoch polohách a na tele je okrem ovládacieho panelu tiež priestor pre odvápňovací kazetu, ktorá svojou činnosťou predlžuje životnosť spotrebiča. Tá je potrebná čas od času vymeniť za novú. V balení je dodaná dvojmetrová parnej hadice s pištoľou, podlahová hubica, tryska na bodový lúč, ručné hubica a okrúhly kefka – teda kompletné príslušenstvo, pre dokonalé čistenie domácnosti od podlahy až po luster.

Krátka doba nahriatie, dvojkomorový systém
Absencia navíjanie elektrického kábla

Sencor SSC 3001YL

Sencor SSC 3001YL recenzie a test

Ručný parný čistič Sencor SSC 3001YL je veľmi populárnym výrobkom, pravdepodobne vďaka svojej veľmi priaznivej obstarávacej cene. Pokiaľ nepatríte medzi náročné spotrebiteľa, alebo budete parný čistič používať menej často, potom by pre vás mohol byť tento model ideálnou voľbou. Má príkon 1000 W a maximálny pracovný tlak 3 bary, z hodnotenia spotrebiteľov však často zaznieva menší tlak pary, než by si priali.

S čističom sa vďaka jeho nízkej hmotnosti, ktorá je len 1 kilogram, pracuje pomerne pohodlne a jeho rozmery sú tiež kompaktné. Poradí si dobre s vodným kameňom, mastnotou a ďalšími nečistotami vo vašej domácnosti. Zvládne tiež zničiť až 99% bežných baktérií. Na vrchu zariadenia nájdeme bezpečnosťou ventil zabraňujúci neželanému oparenia, ďalej svetelnú kontrolku, alebo hliníkový boiler.

Objem nádoby na vodu je 0,35 litra, čo je na ručné prevedenie pomerne dobrú hodnotu. Výrobca dodáva tiež nalievaciu odmerku, ktorá má však objem menší a musí sa pre plnú kapacitu plniť na dvakrát. Ďalším príslušenstvom, ktoré sa nachádza v balení, je základná rovná tryska, zahnutá tryska, ohybná hadica, hlavica mini mopu s krycou tkaninou, alebo okrúhlu kefu. Nahriatie za 2 a pol minúty je u tohto typu čističa štandardná doba.

Nízka hmotnosť iba 1 kg, veľmi bohaté príslušenstvo, nízka obstarávacia cena
V praxi menší tlak pary

Concept Perfect Clean CP2000

Concept Perfect Clean CP2000 recenzie a test

Concept Perfect Clean CP2000 je primárne parný mop a sekundárne ručný čistič. Ak necháte telo parné stanice usadené v konštrukcii mopu, rýchlo a efektívne poslúži pre čistenie a údržbu podláh. Akonáhle však budete chcieť použiť silu pary kdekoľvek inde ako na podlahovej krytine, parné stanicu vyberiete, nasadíte vhodný nástavec a máte razom pomocníka pre ďalšie nespočetné množstvo čistiacich činností.

Telo je vybavené jednokomorovým systémom, avšak dvoma nádobami. Prvá väčšia slúži pre naliatí vody a má objem 0,4 litra. Druhá menšiu má kapacitu 150 ml a je pripravená pre biologický saponát. Doba, za ktorú je stroj pripravený pracovať, je přímených 30 sekúnd a celkový čas prevádzky, než sa vyčerpá všetka voda, je 20 minút. Na tele sa tiež nachádzajú kontrolka nahriatie.

Príkon má spotrebič 1500 W a dĺžka prívodného kábla je slušných 5 metrov. Uspokojiť sa budete musieť iba s jednou intenzitou pary. V balení je tiež dostatok príslušenstvo, spomenieme napríklad hadicu pre lepšiu dostupnosť k znečistenému miestu, stierku na hladké povrchy – zvyčajne na okná, alebo zrkadlá, uhlový nástavec, alebo bodová tryska pre dokonalé čistenie škár a medzier.

Parný mop 2v1, nádoba na saponát
Absencia regulácia intenzity pary

Rowenta Clean&Steam RY7557WH

Rowenta Clean&Steam RY7557WH recenzie a test

Unikátnu kombináciu parného mopu a vysávače prináša model Rowenta Clean & Steam RY7557WH. S týmto parným mopom a tyčovým vysávačom dokonale vyčistíte všetky vaše podlahové krytiny za polovicu času a navyše s ním zničíte až 99% choroboplodných zárodkov bez použitia chémie. Vysávač pracuje na základe cyklónovej technológie a teda bez vreciek.

Objem nádoby na vodu činí 0,7 litra vody a s touto zásobou dokáže pracovať až 40 minút. Nahriaty je pritom za pol minúty od jeho zapnutia. Jednoduché a ergonomické ovládanie dopĺňajú tri rýchlosti, ktoré pohodlne vyhovie všetkým pevným podlahovým typom. Jednotka má príkon 1700 W a prívodný kábel dĺžku 7,5 metra, ktorý zaisťuje veľmi slušný akčný rádius.

Tým, že všetku váhu máte de facto v ruke, môže byť dlhodobá práca s týmto parným zariadením pre slabších jedincov namáhavá. S váhou 6 kilogramu totiž nejde o úplne ľahké zariadenie, avšak hmotnosť zodpovedá kvalitnému spracovaniu a predovšetkým funkciám, ktoré ponúka. V balení sú dodávané prateľné návleky z mikrovlákna a dve odvápňovacie kazety.

Parný mop a vysávač v jednom
Vyššia hmotnosť

Kärcher SC 4 Easy Fix

Kärcher SC 4 Easy Fix recenzie a test

Jedným z najpredávanejších pojazdných parných čističov je Kärcher SC 4 Easy Fix ktorý má s príkonom 2000 W výkonu na rozdávanie. Tvarom sa podobá malému vysávači, od ktorého vedie dvojmetrová parnej hadice s pištoľou. Samozrejmosťou je tiež možnosť vymeniť pištoľ za iný typ nástavce, podľa toho, čo práve čistíte.

Model SC 4 ponúka dva stupne regulácie pary a možnosť permanentného doplňovania vody, pretože ide o čistič dvojkomorový. Doplňovacie nádoba má objem 0,8 litra a nie je problém vodu dolievať aj za behu spotrebiča. Parné jednotka sa nahreje na prevádzkovú teplotu za 4 minúty a dokáže vyvinúť tlak až 3,5 baru. Použitý je samozrejme bezpečnostný tlakový ventil, alebo detská poistka, ktorá zabráni nechcenému stlačeniu nech deťmi, alebo i dospelými.

V balení je obsiahnutá sada na čistenie podláh vrátane dvoch predlžovacích rúrok, každé o dĺžke pol metra. Ďalšie príslušenstvo Kärcher, ktoré dostanete je ručná tryska, detailné tryska s bodovým lúčom pary, malý guľatý kefu a jeden poťah pre tuční hubicu z mikrovlákna.

Všestranné použitie, dvojkomorový systém
Nenavíjecí kábel, absencia držiaka na kábel

ETA Aquatic 2266 90000

ETA Aquatic 2266 90000 recenzie a test

Parný mop ETA Aquatic 2266 90000 je veľmi zaujímavé zariadenie, ktoré v sebe okrem mopu kombinuje tiež plnohodnotný ručný parný čistič. Týmto produktom tak pokrývate dve zariadenia, ktorá stačí na kompletné pravidelné upratovanie celého bytu. Okrem praktického prevedenia 2v1 je k produktu dodávané tiež veľmi bohaté príslušenstvo, s ktorým možno účinne čistiť WC, radiátory, grily, sporák, zrkadlá, podlahy, koberce, alebo napríklad kolesá automobilu.

Vyberateľná parná jednotka má slušný príkon 1200 Wattov a jej nádoba na vodu má objem 275 mililitrov. Toto množstvo podľa výrobcu stačí až na pätnásťminútovú produkciu pary. Druhá nádoba na saponát, ktorá sa nachádza v podlahovej hubici, má tiež dobrý objem 230 ml. Práca s výrobkom je veľmi jednoduchá, vrátane výmeny príslušenstva. Ako veľmi praktickú vec hodnotíme automatický systém pumpovanie vody z nádržky, vďaka ktorému môžete kontinuálne dopĺňať vodu, bez toho aby ste museli prestať čistiť.

Dĺžka napájacieho kábla je 5 metrov, čo pre niektoré situácie môže byť obmedzujúce dĺžka. Nejedná sa však o žiadne veľké negatívum, avšak spotrebitelia tento fakt zmieňujú. Hmotnosť 4 kilogramy odpovedá prevedenia produktu, poteší nastaviteľná intenzita pary, alebo vodný filter proti usadeninám vodného kameňa, ktorý predlžuje životnosť výrobku.

Príprava pary za 30 sekúnd, prevedenie 2v1 parný mop a ručný čistič, dobrý pomer cena/výkon
Dĺžka napájacieho kábla 5 m môže byť obmedzujúca

Polti VAPORETTO SV440

Polti VAPORETTO SV440 recenzie a test

Kvalitný zástupca parných mopov je tiež model Polti VAPORETTO SV440. Jedná sa o zariadenie 2v1, teda parný mop a ručný čistič, ktorý sa nechá z tyčového nadstavca vybrať a použiť separátne. Príkon má jednotka 1500 W a tlak jednotky bohužiaľ nie je známy – výrobca ho neuvádza. Čo však uvádza je doba, za ktorú dôjde k nahriatie na prevádzkovú teplotu a tá je vskutku úctyhodná, iba 15 sekúnd.

S týmto parným mopom tak bude každodenné umývanie podlahy zábavou. Činnosť vám spríjemní tiež Frescovapor, do ktorého možno pridávať bio prípravky, ktoré osviežia priestor a eliminujú nepríjemné zápachy. Spotrebitelia si tento model obľúbili aj vďaka jeho nízkej hmotnosti, ktorá činí len 2,4 kilogramu.

Okrem odnímateľného zásobníka na vodu na tele zariadení nájdete tiež indikátor pripravenosti spotrebiča k činnosti, odvápňovací filter, alebo nastavenie intenzity pary. Akonáhle vyberiete telo parné stanice z nohy mopu von, môžete pripojiť až 11 nástavcov, ktoré výrobca dodáva v balení. Spomenieme napríklad predlžovaciu hadicu, protektor na koberce, gumovú stierku na okná, návleky, kefy, alebo vysoko účinnou zakrivenú parnú trysku.

Rýchla doba nahriatie – iba 15 sekúnd
Malý objem nádoby na vodu

Najpredávanejšie parné čističe

Najpredávanejšie parné čističe na trhu sú tie od značiek: Kärcher, Eta, Polti, Concept. Ponúkajú vyvážený pomer cena/výkon a širokú škálu ručných a podlahových čističov. Obľúbený je aj parný čistič Lidl (Silvercrest).

Ako vybrať parný čistič

Vybrať vhodný parný čistič nemusí byť úplne jednoduché. Na trhu je k dostaniu veľké množstvo konštrukcií a prevedenie, ktoré sa nemusí na prvý pohľad od seba moc líšiť, ale o to sa líši viac, ak sa pozriete na parametre a tlakovú jednotku. V základe možno povedať, že všetky parné čističe sú zložené z tela parné stanice, parné vymeniteľné hlavice a prípadne ďalších nástavcov. Rozlišujeme hlavne typ, príkon, objem nádoby a prevedenie parné stanice, dobu nahriatie a prevádzkový tlak. Všetky tieto parametre rozoberieme detailne nižšie. Práve prevedenie je viditeľné na prvý pohľad a jasne určuje, k akému typu využitia sa daný parný čistič hodí.

Typ parného čističa

Ručný parný čistič

Jedná sa o menšie zariadenia a často tiež najlacnejšie. Svoju váhou patrí medzi ľahké produkty, aby s nimi bola manipulácia čo najpríjemnejší. Medzi ľuďmi sa rozšírilo pomenovanie kačica, kvôli tvaru, ktorý väčšina ručných čističov má. Objem nádoby býva prirodzene menšie a celkové prevedenie a konštrukcie jednoduchšie. Väčšina má tiež iba jednu nádobu na vodu, kam sa voda naleje a v ktorej sa aj tvoria para. Hodí sa skvele na čistenie menších plôch a drobných vecí, ako sú vodovodné batérie, rošty, digestor, alebo okná. Niektoré modely majú reguláciu pary, alebo bohaté príslušenstvo v podobe niekoľkých nástavcov. Prevádzkový tlak býva rovnaký ako u ostatných typov, teda 3 – 4 bary.

Pojazdný parný čistič

Tento typ vyzerá na prvý pohľad ako malý vysávač, má kolieska, telo stanice a dlhšiu hadicu pre pohodlné zaobchádzanie. Objem nádoby býva z pravidla väčší, pokojne s objemom 1 litra a viac. Tieto modely sú drahšie výkonnejšie – príkon sa pohybuje okolo 2000 W, prevádzkový tlak 3 – 4 bary. Možno sa tiež stretnúť s dvojkomorovým systémom, kde jedna nádržka ohrieva vodu a druhá slúži pre doplňovanie – v takom prípade dokáže parný čistič pracovať neobmedzene dlho. Je vhodný na veľké plochy, takže ideálny nástroj na údržbu podláh.

Parný mop

Kompaktným prevedením a ideálnym na údržbu podláh je parný čistič v prevedení mopu. Dlhá rukoväť má v tele zabudovaný parný generátor, nádobu na vodu a naspodku parné hlavicu, na ktorú sa dávajú vymeniteľné a prateľné návleky. Často sa nechá telo parné stanice z rukoväte vybrať a získa sa tým plnohodnotný ručný parný čistič – z tohto dôvodu je táto konštrukcia medzi spotrebiteľmi obľúbená, získajú dve zariadenia v jednom. Parný čistič na podlahy a zároveň kompaktnej verzii na čistenie menších vecí.

Parný vysávač

Vrcholom parných čističov je potom parný vysávač, ktorý patrí svojím prevedením medzi najprepracovanejší, najvýkonnejšie a zároveň aj najdrahšie výrobky. Tvarom aj veľkosťou zodpovedá bežnému vysávaču len s tým rozdielom, že po nanesení pary na podlahu ju vzápätí vysaje aj s nečistotami. Tento prístroj tak kombinuje klasický vysávač a mop v jednom tele. Na trhu sú parné vysávače tiež tyčové, u nich oceníte najmä menšie náročnosť na priestor.

Prevedenie parné jednotky

Srdcom týchto spotrebičov sú parné jednotky, čiže bojler, kde dochádza k premene vody na paru. Existujú dva systémy, ktoré sa od seba líšia mierou komfortu, doby, počas ktorej je čistič schopný pracovať a výškou obstarávacích nákladov.

Jednokomorový systém

Jedná sa o jednoduchšie prevedenie, kedy do jednej nádoby nalejete vodu a v tej istej nádobe po uzavretí tlakového ventilu prebieha premena vody na paru. Po jej vyčerpaní sa musí nejaký čas počkať na vychladnutie nádoby a až potom je možné tlakový uzáver otvoriť, znovu doplniť vodu a prípadne v čistení pokračovať. Nevýhoda je teda jasne viditeľná, počas dlhšieho čistení sú nutné prestávky. Týmto systémom je vybavené väčšina lacnejších modelov, rovnako tak ako väčšina ručných parných čističov.

Dvojkomorový systém

Pokročilý systém, s ktorým možno s parným čističom pracovať kontinuálne tak dlho ako je potreba. V prvej hlavnej komore dochádza k premene vody na paru a do druhej komory sa len leje voda. Tá je následne pomocou malého čerpadla transportovaná do prvej nádoby a to aj za chodu zariadenia. Jednoznačne vyšší komfort je vykúpený vyššou cenou parných čističov, ktoré týmto systémom disponujú.

Objem nádoby a doba nahriatie

Objem nádoby vás bude zaujímať najmä v prípade jednokomorového systému, kedy bude priamo ovplyvňovať dobu chodu parného čističa. Ručné čističe majú kapacitu najmenších – zvyčajne do pol litra zatiaľ čo u mobilných možno vidieť objemy od 1 litra vody a viac. Pokiaľ má vami vybraný parný čistič systém dvojkomorový, objem oboch nádob sa väčšinou sčíta, avšak nie ste na ich kapacite primárne závislí, pretože môžete vodu kedykoľvek počas prevádzky doliať.

Doba nahriatie sa odvíja od kapacity nádoby na vodu a príkonu výrobku. Čím vyššia je príkon, tým výkonnejšie parné jednotka bude a rýchlejšie páru pripraví. S väčším objemom nádoby sa tiež môže doba nahriatie predlžovať. Tie najrýchlejší čističe sa nahrejú do pol minúty, zatiaľ čo tým najpomalším to môže trvať pokojne až deväť minút.

Príkon a prevádzkový tlak

Príkon nepriamo vyjadruje výkon nástroje a jeho hodnota sa pohybuje zhruba od 1000 W v prípade kompaktných ručných, až po 2000 W a viac v prípade parných čističov pojazdných a kombinovaných s vysávačom. Majte na pamäti, že so zvyšujúcim príkonom sa dvíhajú aj náklady na prevádzku – spotrebujú viac elektrickej energie.

Tlak pár je ďalším parametrom, ktorý určuje výkonnosť spotrebiča. Na trhu sa dnes už prakticky modely s nízkym tlakom nevyskytujú, postrážte si tak, aby tlak vášho preferovaného čističe nebol pod 3 bary.

Funkcie a doplnky

Najprínosnejšou funkciou je možnosť regulácie pary – nie všetky modely jej disponujú, avšak je dobré reguláciu mať. Nie všetky materiály znesú dobre plnú dávku pary, bez toho aby sa poškodili, pre tieto prípady je dobré mať možnosť páru zmierniť a vyčistiť tak bezpečne všetko, čo potrebujete. Leje Ak do nádoby na vodu bežnú kohútikovú vodu, je vhodné čas od času spotrebič odvápniť a mať na to špeciálny systém. Odvápňovanie prebieha pomocou špeciálnych kapsúl, alebo tyčiniek a môže výrazne predĺžiť životnosť parných čističov.

Doplnky u týchto spotrebičov sú celkom jasne dané, jedná sa predovšetkým o nástavce, ktorými možno parný čistič osadiť. Niektorí výrobcovia ich dávajú priamo do balenia spolu s čističom, u iných si ich musíte dokúpiť. Nástavce zvýši znateľne použiteľnosť čističe, medzi najbežnejšie patrí ručná hubica, parná hadica s pištoľou, okrúhla kefa, tryska na bodový lúč alebo podlahová hlavice s vymeniteľnými návlekmi.

4.3/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.