Šport,

Paddleboardy: Test a recenzie 10 najlepších

Paddleboard (SUP, Stand Up Paddle Board) je nový trend, ktorý si obľúbili ľudia naprieč generáciami. Pravdepodobne ste o ňom už tiež počuli a možno sa ho konečne chystáte aj vyskúšať. Svoje počiatky má na Havaji, kde pôvodne vznikol ako podpora výučby surfingu.

Paddle board je tak obľúbený najmä preto, že sa dá prevádzkovať celkom kdekoľvek. Je jedno, či ste na rybníku u vás za domom, alebo na mori. Je jedno, či fúka vietor, alebo nie a je jedno, či je vám dvadsať, alebo si užívate dôchodku. Vyraziť môžete ako za adrenalínom, tak sa prejsť v kľude napríklad aj so svojim psom, či si zacvičiť jogu na vodnej hladine.

Vybrať vhodný paddleboard je otázkou toho, čo od neho očakávate. V súčasnej dobe je najrozšírenejší nafukovacie paddleboard, existuje však aj verzia pevná. Sú rôznych tvarov a rozmerov podľa účelu použitia, na svoje si tak príde naozaj ktokoľvek.

Vzhľadom k svojej univerzálnosti sú najrozšírenejšie typy Allround, profesionálni športovci však dávajú prednosť doskám na vodu, ktorá najviac vyhovujú ich potrebám. Vedľa typu a konštrukcie sa rozlišuje tiež nosnosť a objem, pomerne dôležitými sú aj parametre dĺžky, šírky a hrúbky. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie paddleboardy a ich recenzie.

Najlepšie paddleboardy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších paddleboardov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelNosnosťObjemKonštrukcia 
Aqua Marina Thrive recenzie a testAqua Marina Thrive135 kg264 lNafukovacie
F2 Feelgood recenzie a testF2 Feelgood100 kg250 lNafukovacie
Skiffo Elle recenzie a testSkiffo Elle90 kg230 lNafukovacie
Aqua Marina Beast recenzie a testAqua Marina Beast140 kg300 lNafukovacie
Jobe Aero SUP Volta recenzie a testJobe Aero SUP Volta100 kg238 lNafukovacie
Aqua Marina Fusion recenzie a testAqua Marina Fusion130 kg290 lNafukovacie
F2 Wave WS recenzie a testF2 Wave WS105 kg280 lNafukovacie
Aquadesign Rolling recenzie a testAquadesign Rolling130 kg280 lNafukovacie
Bestway 65303 Oceana recenzie a testBestway 65303 Oceana110 kg256 lNafukovacie
Jobe Titan SUP Kama recenzie a testJobe Titan SUP Kama150 kg220 lPevná

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Aqua Marina ThriveF2 FeelgoodSkiffo ElleAqua Marina BeastJobe Aero SUP VoltaAqua Marina FusionF2 Wave WSAquadesign RollingBestway 65303 OceanaJobe Titan SUP Kama
Hmotnosť8,6 kg11,2 kg7,15 kg9,3 kg8 kg8,4 kg12,5 kg11,4 kg13,7 kg14,7 kg
Maximálny tlak15 PSI20 PSI15 PSI15 PSI20 PSI15 PSI18 PSI20 PSI--
Rozmery (d x š x h)300 x 75 x 15 cm310 x 74 x 15 cm305 x 76 x 13 cm320 x 81 x 15 cm310 x 81 x 13 cm315 x 76 x 15 cm318 x 83 x 15 cm335 x 82 x 12,5 cm305 x 84 x 15 cm350 x 79 x 13,5 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 paddleboardov

Aqua Marina Thrive

Aqua Marina Thrive recenzie a test

Paddle board Aqua Marina Thrive je vhodným kandidátom pre vašu dovolenku, kde sa budete pohybovať skôr po kľudnej, alebo ľahko zvlnenej vode. Je jednoducho vhodný na také to typické dovolenkovanie. Tomu je prispôsobená dĺžka 300 cm a typická šírka 75 cm.

Vďaka rozmerom ponúka dobrú manévrovateľnosť a vyššia hrúbka zároveň umožní dosiahnuť vyššie rýchlosti. Hrúbka tohto modelu prispieva tiež k lepšej stabilite a určite v tomto smere oceníte aj protišmykový nášľap.

Tento nafukovací model ponúkne vyššiu tuhosť vďaka polyesterovým vláknam a spomínané hrúbke 15 cm. Vyššia hrúbka a výtlak je tiež vhodnejšie pre o niečo ťažšie osoby, výrobca uvádza nosnosť 135 kg. Možno vďaka dodatočnému vystuženiu si výrobca dovolil nižší maximálny tlak, ktorý je 15 PSI, napriek tomu by sme najmä pri tejto nosnosti uvítali vyšší.

Konštrukcia zosilnená polyesterom, všestrannosť využitia, štýlový dizajn
Nižší maximálny tlak

F2 Feelgood

F2 Feelgood recenzie a test

Stand up paddle board F2 Feelgood je podobne ako väčšina nafukovacích modelov typu Allround, jeho hlavnou prednosťou je teda všestrannosť použitia. Na pokojnú relaxačnú dovolenku je teda vhodný spoločník. Dĺžku má 310 cm a šírku 74 cm.

Rozmery umožňujú dobrú manévrovateľnosť, čomu prispieva tiež hrúbka 15 cm. Tá tiež dopomáha dosiahnutie vyšších rýchlostí aj s týmto rekreačným modelom. Výtlak má 250 litrov, čiže počítajte s tým, že zvládne skôr ľahšie váhy do 100 kg. Z tohto dôvodu ho možno odporučiť väčšine žien, ktoré iste poteší aj pekný dizajn.

Je vyrobený z dvojvrstvového materiálu a nafúknuť sa dá až na 20 PSI, čo zaisťuje jeho výbornú tuhosť. Nemusíte sa tak obávať, že by bol tento model príliš mäkký. Pádlo je trojdielne, skladacie a z ľahkej hliníkovej zliatiny.

Tuhosť, dobrá stabilita, pekný dizajn
Len pre nižšie váhy

Skiffo Elle

Skiffo Elle recenzie a test

Paddleboard Skiffo Elle je už od pohľadu zameraný najmä na nežnejšie publikum, ihneď zaujme jeho krásna ružová farba. Francúzsky výrobca sa skrátka zameral predovšetkým na ženy, čo možno poznať aj podľa ďalších parametrov. Tento model je totiž veľmi ľahký, má len 7,15 kg, a je tiež určený pre nižšie váhy. Jeho výtlak je 230 litrov a maximálna nosnosť 90 kg.

Celkové rozmery sú vcelku štandardných 305 na 76 cm, takže je úplne všestranný. Hrúbka je pre všestranné použitie o niečo menší, 13 cm, ale na druhú stranu je určený pre ľahšie váhy, takže to nepredstavuje problém. Manévrovateľnosť je dobrá a tiež zvládne rýchlejšiu jazdu.

Maximálny tlak nafúknutia je 15 PSI, čo je trochu menej, ale doháňa to vnútorná hubovitá štruktúra, ktorá podľa výrobca zvyšuje tuhosť. Pre nižšie váhy by to tak opäť nemal byť problém. Dámy určite tiež ocenia, že vzadu je zmäkčená časť pre pohodlnejšie sedenie.

Pohodlné sedenie, nízka hmotnosť, atraktívny dizajn
Nižšie zaťaženie

Aqua Marina Beast

Aqua Marina Beast recenzie a test

Nafukovacie paddleboard Aqua Marina Beast je ďalším zástupcom viacúčelových paddleboardov, ktoré sú veľmi obľúbené pre aktívnu i relaxačnú dovolenku. Tento ponúka výtlak 300 litrov, takže zvládne aj ťažšie jazdcov do 140 kg. To podporuje tiež dostatočná hrúbka 15 centimetrov.

Celkové rozmery sú 320 cm v dĺžke a 81 cm v šírke, ide teda o klasický rozmer všestranného paddleboardu. Hoci nafukovacia konštrukcia má hubovitú štruktúru, ktorá zvyšuje tuhosť, pri tejto nosnosti by neuškodil vyšší maximálny tlak nafúknutia, ako 15 PSI.

Manévrovateľnosť tohto modelu je dobrá, čo podporuje tiež vyvýšená zadná časť, vďaka ktorej na ňom veľmi ľahko urobíte otočku. Povrch má tiež dobre vyriešenú protišmykovú úpravu a v cene je hliníkové pádlo, transportný vak aj pumpa.

Kvalitný protišmykový povrch, stabilita, dobrá manévrovateľnosť
Nižší maximálny tlak

Jobe Aero SUP Volta

Jobe Aero SUP Volta recenzie a test

Paddle board Jobe Aero SUP Volta sa zameriava na tých, ktorí s týmto športom len začínajú, a snažia sa vyjsť v ústrety ich požiadavkám. Typické rozmery 310 na 81 cm sú pre začiatočníkov ideálne, nejaký ten centimeter navyše na šírke pomáha vyššej stabilite. Tú zlepšuje tiež trojica plutiev v chrbtovej časti a menšia hrúbka 13,1 cm zaistí, že nebude plavák príliš rýchly.

Výtlak 238 litrov zvláda nosnosť do 100 kg. Nie je určený vyložene pre ženy, ale ťažšie jedinci by si mali dávať pri výbere pozor. Pomalší prevedení naopak zaisťuje nadštandardnú ovládateľnosť, ktorú ocení každý začiatočník a rekreačný športovec.

Vysoká tuhosť je zaistená lepenú dvojvrstvovou konštrukciou a všetko je podporené možnosťou nafúknuť na tlak 20 PSI. U výrobca Jobe sa pripravte aj na nutnosť siahnuť hlbšie do vrecka, na druhú stranu dostanete veľmi premyslené a kvalitné prevedenie.

Veľmi dobrá manévrovateľnosť, vysoká stabilita, vysoká tuhosť
Nižšia nosnosť

Aqua Marina Fusion

Aqua Marina Fusion recenzie a test

SUP Aqua Marina Fusion je model, ktorý zvládne vďaka výtlaku 290 litrov tiež vyššie váhy, a to do 130 kg. Zároveň vďaka rozmerom 315 na 75 cm a hrúbkou 15 cm umožní tiež rýchlejší zvezenie, ktoré je ľahko na úkor manévrovateľnosti, ale zase ho využijete nielen na relax.

Tuhosť tohto nafukovacieho modelu dvojvrstvové konštrukcie je posilnená polyesterovými vláknami. Tuhosť a stabilita je vcelku dobrá, ale pri maximálnom zaťažení udávanom výrobcom by neuškodilo vyššie maximálne nafúknutie než na tlak 15 PSI.

Dobre hodnotený je prevedený protišmykový povrch, ktorý veľmi ľahko prenesie na vaše nohy potrebnú istotu. Poteší celkové konštrukčné riešenie a spracovanie s odnímateľnou plutvou. Naopak menej nadchne, že pádlo nie je v cene, a tak je v konečnom dôsledku výsledná cena za komplet vyššia.

Zvláda vyššiu hmotnosť, dvojvrstvový plášť, zosilnené polyesterom
Pádlo nie je v cene

F2 Wave WS

F2 Wave WS recenzie a test

Padleboard F2 Wave WS je určený pre tých, ktorí chcú mať možnosť upevniť k paddleboardu windsurfingovú plachtu, a to ako klasickú, tak nafukovaciu. Rozmery plaváka sú 318 na 83 cm a hrúbka je 15 cm. Vďaka výtlaku 280 litrov by mal zvládnuť vyššie zaťaženie, ale výrobca uvádza len 105 kg, čo zrejme zohľadňuje možné použitie plachty.

Rozmery aj hrúbka tohto modelu zaisťujú dostatočnú stabilitu, maximálny tlak je 18 PSI. Aj napriek možnosťi pripnutia plachty sa jedná o vhodný rekreačný model, ktorý môže ponúknuť niečo navyše pre tých z vás, ktorí si radi doprajú tiež trochu toho adrenalínu.

U tohto výrobku je použitá dvojvrstvová technológie, čo zvyšuje prirodzene jeho hmotnosť, tu však možno až príliš, pretože celková váha je 12,5 kg, a to nie je úplne málo. Na druhú stranu všetko dobre zbaliť a prenášať umožní klasický pevný transportný batoh, ktorý je v cene.

Možnosť plachty na windsurfing, silný dvojvrstvový plášť, kvalitné prevedenie
Vyššia hmotnosť

Aquadesign Rolling

Aquadesign Rolling recenzie a test

Paddleboard Aquadesign Rolling je so svojou dĺžkou 335 cm pomerne dlhým modelom a jeho šírka je 82 cm. Šírka je dostatočná pre zodpovedajúcu stabilitu pri danej dĺžke. Výtlak 280 litrov ho predurčuje k nosnosti 130 kg, takže si poradí s ťažším jedincom, alebo s dvoma ľahšími jazdcami.

Hrúbka je nižšia, iba 12,5 cm, čo by sa mohlo prejaviť na tuhosti pri vyššej záťaži, ale na druhú stranu oceňujeme, že je možné ho nafúkať až na výborných 20 PSI a tuhosť tak zlepšiť. Manévrovateľnosť je dobrá, nečakajte závratnú rýchlosť, ale užijete si predovšetkým veľmi dobré stability, ktorú ocenia začiatočníci.

Vo výbave nájdete všetko potrebné, a to pádlo, vak, pumpu a tiež odnímateľnou plutvu. O niečo menej však poteší cena, ktorá je medzi nafukovacími paddleboardy ľahko nadpriemerná.

Veľkosť a nosnosť, variabilita, vhodný pre začiatočníkov
Vyššia cena

Bestway 65303 Oceana

Bestway 65303 Oceana recenzie a test

Paddleboarding Bestway 65303 Oceana by mohol byť dobrou voľbou pre všetkých tých, ktorí sa chystajú ešte len začať. Má dobrú stabilitu vďaka šírke 84 cm a trojicu plutiev, ktoré však nie sú odnímateľné. Dĺžka je pre začiatočnícky rekreačnej board ideálna, teda 305 cm.

Nájdete tu praktické detaily, ako sedadlo pre vyššie pohodlie pri sedení, alebo opierku nôh, oboje odnímateľné. Zaujímavosťou, ktorú by mohli mnohí oceniť, je ako klasické, tak obojstranné pádlo. Vďaka tomu ide použiť tento model v podstate ako kanoe.

Keďže sa zameriava na začiatočníkov, hodí sa tak hlavne na pokojnú vodu, aj keď zvládne aj nejakú tú vlnku. Povrch má dobrú protišmykovú úpravu, takže sa naozaj nebudete báť postaviť. V súčte s veľmi priaznivou obstarávacou cenou sa tak jedná o zaujímavý SUP s dobrým pomerom cena/výkon.

Pre začiatočníkov, praktické príslušenstvo, pomer ceny a výkonu
Mene pevná prepravná taška

Jobe Titan SUP Kama

Jobe Titan SUP Kama recenzie a test

Doska na vodu Jobe Titan SUP Kama je produkt, ktorý cieli na náročnejších užívateľov, čo spoznáte už podľa pevného prevedenia. Ak nie ste priaznivci nafukovacích riešenia a neodradí vás vyššia cena, dostanete kvalitné spracovanie a všestranne využiteľnú dosku, ktorá osloví širokú škálu milovníkov vodných športov. Rozmery 350 na 79 cm ho predurčujú najmä k vysokej stabilite aj rýchlosti.

Manévrovateľnosť je na slušnej úrovni, rovnako ako ochota vyvinúť vyššiu rýchlosť. To je napokon dané už pevnou konštrukciou, ktorá v tomto skrátka predčí nafukovacie modely. Medzi pevnými boardy je to však skôr stredne rýchly model, už vďaka svojmu zaradeniu medzi Allround typmi.

Jeho hrúbka je nižších 13,5 cm, čo je ale u pevného paddleboardu z polykarbonátu hodnota viac ako dostatočná. Celková nosnosť uvádzaná výrobcom je 150 kg a počítajte s tým, že v cene nenájdete pádlo a samozrejme, že tento model si nezbalíte do batohu. Má však na pevnú konštrukciu slušnú hmotnosť 14,7 kg.

Stabilnej a vysoká rýchlosť, všestrannosť, kvalita
Vyššia cena

Ako vybrať paddleboard

Druhy paddleboardov

Ako u každého produktu, tak aj v tomto prípade je potrebné si ujasniť, aké využitie od neho očakávate. V našom teste sme sa zamerali predovšetkým na všestranne využiteľné nafukovacie paddleboardy, ktoré sú určené pre široké spektrum použitia a sú ideálne pre rekreačné účely. Sú to tzv. Modely Allround.

Ďalšími typmi je Race, ktorý je dlhý a úzky pre kondičné jazdenie. Ďalej Touring, ktorý je tiež dlhší a má úzku špičku pre rýchlejšiu jazdu a lepšie držanie smeru pri dlhých výjazdoch a nakoniec Wave, ktorý je vhodný na morské vlny a je naopak kratšie pre väčšiu obratnosť.

Typická dĺžka SUP vo variante Allround je od 300 do 335 cm, šírka je potom od 75 do 85 cm s ohľadom na optimálnu stabilitu, ktorá vyhovie tiež začiatočníkom. Predstavujú ideálny pomer stability, rýchlosti a ovládateľnosti a sú najobľúbenejším typom. Poďme si podstatné kritériá teraz podrobnejšie rozobrať, aby ste získali väčší náhľad do problematiky výberu.

Rozmery

Už sme načrtli typické rozmery Allround modelov pre rekreačné použitie. Teraz si povieme, aké vlastnosti jednotlivé rozmery ovplyvňujú. Čím je paddleboard dlhšie a užšie, tým zvládne vyššie rýchlosti. Pre skúsených sú určené modely s dĺžkou 380 cm a viac a s šírkou do 75 cm. V tomto prípade je potrebné mať viac skúseností, pretože rýchlosť takého prkna je vykúpená horšou stabilitou a manévrovacími schopnosťami.

Preto taký paddleboard nie je vhodný pre rekreačné aktivity, ale skôr pre tých, ktorí o paddleboarding uvažujú skôr ako o športe (modely Race). Rýchlejšie boardy sú často z pevných materiálov, zatiaľ čo rekreačné sú prakticky vždy nafukovacie.

Nafukovacie paddleboard

Nafukovacie SUP klasické šírky okolo 80 cm má ale okrem stability, istej univerzálnosti a vhodnosti pre rekreáciu, tiež jednu nespornú výhodu. Dokážete ho ľahko zbaliť, pohodlne prepraviť a nafúknuť až pri vode. Transport dlhé neskladné pevné dosky v tomto smere jednoznačne prehráva.

Nafukovacie modely zbalíte do batohu, ktorý väčšina produktov má ako súčasť štandardnej výbavy. Výhodou je tiež nižšia hmotnosť nafukovacích paddleboardov a väčšina modelov má vo výbave tiež pumpu pre rýchle nafúknutie a základné pádlo.

Tuhosť paddleboardu

U nafukovacích paddleboardov je potreba sa zamerať okrem rozmerov a s tým spojené ovládateľnosti a využiteľnosti, tiež na tuhosť. Tá je dôležitá preto, aby nebol board zbytočne mäkký, čo škodí jeho jazdným vlastnostiam. Tuhosť je daná najmä dvoma faktormi.

Prvým je maximálny tlak, na ktorý možno paddleboard nafúknuť. Väčšina modelov má odporúčaný tlak 15 PSI, čo je dostačujúce hodnota. Ďalej ju ovplyvňuje použitá konštrukcia stien, tá je buď jednovrstvová, vďaka čomu je paddleboard ľahší, ale zase má kratšiu životnosť a nižšia tuhosť. Alebo je konštrukcia dvojvrstvová, tá je síce odolná a dobrá pre ťažšie jazdcov, ale zase zvyšuje celkovú hmotnosť.

Alternatívne môže byť lepená konštrukcia, ktorá ponúka odolnosť pri nižšej hmotnosti a kombinuje tak výhody oboch predchádzajúcich. Nakoniec sú na trhu ešte niektoré patentovanej technológie používané určitými značkami, ktoré zvyšujú tuhosť ďalšími výstuhami špeciálnymi vláknami.

Nosnosť a objem

Sledovať nosnosť by mali najmä ťažšie užívatelia, ktorí by mali zároveň preferovať paddleboard s vyššou tuhosťou. Ak vážite viac, alebo plánujete paddleboard viac zaťažovať treba viac osobami, je lepšie, aby bol o niečo hrubšie, ideálne 15 cm. Táto hrúbka zaistí tiež vyšší výtlak, ktorý si lepšie poradí s vyšším zaťažením. Nosnosť je spravidla aspoň 100 kg a v niektorých prípadoch môže byť maximálne zaťaženie až 150 kilogramov.

U paddleboardov sa stretnete aj s objemom, ktorý hovorí, koľko litrov vzduchu konštrukcie pojme. Najmenšie modely majú objem okolo 200 litrov, zatiaľ čo väčšie modely dosahujú objemu vzduchu aj nad 300 l. Platia jedno pravidlo, čím je objem vyšší, tým narastá stabilita plaváka a zároveň klesá jeho obratnosť.

4.5/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.