Outdoor,

Najlepšie outdoorové kamery: Test, recenzie 10 akčných kamier

Outdoorová kamera vychádza z konceptu klasických kamier, ktoré sú určené na zhotovovanie obrazu i fotografií. Oproti tým sa však športová a akčná kamera líšia výrazne menšie a odolnejšie konštrukcií voči vonkajším vplyvom, nižšou hmotnosťou alebo širokým uhlom záberu. Záznam môžete kúpiť z rôznych uhlov, prípadne aj z pohľadu prvej osoby, v dnešnej dobe už bežne v rozlíšení 4k.

Primárne je outdoor kamera vhodná na šport pre použitie v lete aj zime, pri vodných a iných adrenalínových aktivít. Môžete sa s ňou potápať pod vodu, vďaka čomu sa stretnete aj s označením vodotesná kamera. Vďaka nastaviteľnosti, kvalite obrazu a funkciám tiež do určitej miery môže nahradiť kameru do auta a na motocykel. Chýbať by nemali kvalitné držiaky, pre umiestnenie kamery na helmu, bicykel alebo motorku.

Zohľadniť by ste mali nielen rozlíšenie videa a fotoaparátu, šírku záberu, výdrž batérie, rozmery a hmotnosť, ale aj špecifické vlastnosti a funkcie. Napríklad do akej hĺbky je vodeodolná, akú má konektivitu, prípadne či umožňuje časozberná alebo sekvenčné snímanie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie outdoorové kamery a ich recenzie.

Najlepšie akčné outdoorové kamery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších akčných outdoorových kamier z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 GoPro HERO5 BlackNiceboy VEGA 5 funLAMAX X10 TaurusXiaomi YI 4K ActionGoPro HERO5 SessionLAMAX X7.1 NaosNiceboy VEGA 6 starXiaomi YI VR 360GoGEN Maxipes FíkOlympus TG-Tracker
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁno
BluetoothÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieNieÁnoNieNie
Hmotnosť117 g58 g79 g96 g74 g58 g60 g170 g-180 g
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 športových outdoor kamier

GoPro HERO5 Black

GoPro HERO5 Black recenzie a test

Outdoorová kamera GoPro HERO5 Black je ideálna nielen ako kamera do vody pre toho, kto sa s ňou chce potápať až do hĺbky 10 metrov. Tú aj bez puzdra bez problémov zvládne. Ďalej nechýba ďalšie prednosti, ako je kvalita obrazu vo 4K, konkrétne o rozlíšenie 3840×2160 a snímkovej frekvencii 30fps.

O dokonalý výsledok sa postará aj perfektný stabilizátor obrazu. Kamera má tiež dotykový displej o veľkosti 2 palcov. Má v celku optimálnu váhu pohybujúce sa okolo 100 gramov a miniatúrne sú i jej rozmery, a to 6 x 4,2 x 3 cm.

Samozrejmosťou je aj jednoduché použitie, rovnako ako možnosť fotografovania v JPG aj RAW formátu. Má tiež funkciu Lineárne FOV pre video bez efektu rybieho oka, alebo automatické otočenie obrazu. Medzi ďalšie vlastnosti patrí možnosť hlasového ovládania, funkcie ako Bluetooth alebo Wi-Fi.

Vodotesná do 10m, hlasové ovládanie, GPS modul
Výdrž batérie, slabé základné príslušenstvo

Niceboy VEGA 5 fun

Niceboy VEGA 5 fun recenzie a test

Akčná kamera Niceboy VEGA 5 fun zaujme hlavne škálou príslušenstva, vďaka čomu ju možno bezpečne upevniť doslova na čokoľvek. U helmy je k dispozícii nalepovacie úchyt. Zaujme tiež veľkosťou rozlíšenie s hodnotou 4K, rovnako ako funkciami Slow Motion pre spomalené zábery, alebo tvorbou časozberných videí. Súčasťou konštrukcie je tiež dotykový LCD displej o veľkosti 2 palcov.

Okrem videí, ktoré môžu byť v zábere až 170 stupňov zaujme aj možnosť fotenia, a to až v rozlíšení 16 Mpx. Použitie je možné aj pod vodou. Vďaka krytu je zabezpečená vodotesnosť až do 30 metrov. Ukladanie záberov je realizované na kartu o maximálnej veľkosti 64 GB.

K dispozícii je aj mód autokamera, kedy je umožnené natáčanie nepretržitého nahrávania. Samozrejmý je aj praktický Wi-Fi modul, vďaka čomu ju možno ovládať aj cez mobil alebo tablet. To však nie je nevyhnutné, pretože disponuje aj klasickým diaľkovým ovládaním.

Cena, diaľkové ovládanie, kvalitné vodotesný obal
Slabšia výdrž batérie

LAMAX X10 Taurus

LAMAX X10 Taurus recenzie a test

Športová kamera LAmax X10 má 20 ks príslušenstva čím ju možno pripevniť kam je potreba. Využívať ju možno aj pod vodou. Vďaka puzdru zvládne hĺbku až 40 metrov. Pre istotu dokonalého výsledku nechýba ako 4K rozlíšenie, tak kvalitný stabilizácia obrazu. Okrem USB a HDMI disponuje tiež Wi-Fi a Bluetooth.

Klasikou je 30 snímok za sekundu pri najvyššom, a až 240 snímok pri nižšom rozlíšení. Umožní tiež tvorbu časozberného videa a fotiek. Nechýba ani 2 palcový displej s vysokým rozlíšením. Vďaka diaľkovému ovládaču je možné jednoduché ovládanie bez párovanie s mobilom.

Uhol záberu kamery je až 170 stupňov. V prípade fotenie umožní tvorbu snímok v rozlíšení 16 Mpix. Zaujmú ako kompaktné rozmery, tak aj veľmi nízka hmotnosť, ktorá činí 79 g. Tento model však nedisponuje senzorom GPS.

Vodotesnosť do 40 m, obsiahle príslušenstvo
Po vybratí batérie vyresetovanie nastaveného dátumu a času

Xiaomi YI 4K Action

Xiaomi YI 4K Action recenzie a test

Outdoor kamera Xiaomi YI 4K Action je dodávaná s vodeodolným puzdrom, vďaka ktorému je zaistená vodotesnosť až do hĺbky 40 metrov. Zaujme tiež výslednou kvalitou obrazu. Samozrejmosťou je 4K rozlíšenie a 30 snímok za sekundu. Nechýba tiež 6 osá stabilizácia obrazu, pre dokonalý záber v akýchkoľvek podmienkach.

Ovládanie je realizované pomocou dotykového LCD displeja s veľkosťou 2,2 palca. Okrem videa je možné fotiť v rozlíšení 12 Mpx. Vďaka Wi-Fi alebo Bluetooth nie je problém ani ovládanie na diaľku. Celkový záber videa pri natáčaní je 155 stupňov.

Batéria má kapacitu 1200 mAh a ponúka možnosť jej ľahké výmeny. Napájanie je riešené pomocou USB. Hmotnosť daného modelu činí prijateľných 96 gramov. Praktickou vlastnosťou je aj duálny mikrofón pre zaistenie perfektného zachytenie zvuku.

Kvalitný zvuk, obraz a stabilizácia, cenovo dostupné príslušenstvo
Menšia šírka záberu, v základe bez výbavy

GoPro HERO5 Session

GoPro HERO5 Session recenzie a test

Outdoorová kamera GoPro HERO5 Session zaujme ako netradičným dizajnom, tak i svojimi parametrami. Dokáže natáčať video vo 4K s 30 fps, rovnako ako zaisťuje dokonalú stabilizáciu obrazu. Aj bez puzdra sa s ňou dá potopiť do hĺbky 10 metrov. S puzdrom ešte viac. Ovládanie je možné realizovať tlačidlom, pomocou hlasových pokynov, či na diaľku vďaka spárovanie cez Wi-Fi alebo Bluetooth.

Jednoduché použitie podporí aj nízka váha vystavujúci 74 gramov. Disponuje aj multifunkčným tlačidlom pre prístup ku kľúčovým funkciám. Zaujme i funkciou Burst Photo, a to pre vyfotení 30 fotografií za minútu. Ďalej má funkciu Lineárne FOV.

Počas fotenia možno naplno využiť rozlíšenie s hodnotou 10 Mpx. Využiteľná je aj na cyklické nahrávanie, ako Autokamera. Problémom nie je ani nočné využitie, vďaka režimu Night Photo. Ďalej zaujmú režimy SuperView a tiež Auto Low Light.

Vodotesnosť bez puzdra, nočné režimy
Menšie rozlíšenie fotografií

LAMAX X7.1 Naos

LAMAX X7.1 Naos recenzie a test

Akčná kamera LAmax X7.1 Naos je dodávaná ako s plávajúcim ručným držiakom, tak i čelenkou. Jej prednosťou je možnosť natáčania 4K time-lapse videá, ale aj natívneho 2,7km 30 fps videa. V zadnej časti nechýba LCD displej o veľkosti 2 palcov. Vďaka náramkovému ovládaču je možné kameru spúšťať aj diaľkovo. Okrem klasického videa točia aj spomalené zábery.

Dokáže tiež fotografovať, s dobrým rozlíšenie o hodnote 16 Mpx. Problémom nie je použitie pod vodou, kde zaujme vodotesnosť do 30 metrov. Celková šírka záberov je veľmi dobrých 170 stupňov. K dispozícii je aj funkcia na tvorbu časozberného videa.

Súčasťou balenia je 23 kusov príslušenstva, čo rozširuje možnosti použitia. Nechýba možnosť prepojenia napríklad s mobilom, a to vďaka existencii Wi-Fi modulu. Menu je kompletne v češtine a pri použití nijak nesklame veľmi nízka váha, ktorá je len 58 g.

Príslušenstvo, nízka váha, vodotesnosť
Absencia Bluetooth

Niceboy VEGA 6 star

Niceboy VEGA 6 star recenzie a test

Vodotesná kamera Niceboy VEGA 6 star po nasadení puzdra umožní využitie aj pod vodnou hladinou v hĺbke až 30 metrov. Zaujme aj svojim rozlíšením, ktoré je 2K aj 4K. Okrem videí si poradí aj s fotením, kedy majú výsledné fotografie rozlíšenie 16 Mpx. K dispozícii je aj praktické diaľkové ovládanie, ktoré umožnia ľahšie spustenie.

Konštrukcia ponúkne 2 palcový LCD displej, USB vstup, rovnako ako konektor HDMI. Ďalej zaujme pokročilá optická stabilizácia, ktorá je riešená využitím moderného gyroskopu. Tiež nechýba funkcia Slow Motion pre spomalené zábery.

Hmotnosť daného modlu je 60 g. Vďaka pestrému príslušenstva nie je problém umiestnenie kamery na helmu či riadidlá. Podporuje ukladanie na pamäťovú kartu. Model disponuje Wi-Fi modulom, ale neponúka modu Bluetooth. Ovládanie je vďaka menu v slovenčine jednoduché aj pre menej jazykovo zdatných jedincov.

Jednoduché ovládanie, možnosti nastavenia, stabilizácia videa
Výdrž batérie

Xiaomi YI VR 360

Xiaomi YI VR 360 recenzie a test

Športová kamera Xiaomi YI VR 360 má netradičný vzhľad, ale aj unikátny parametre. Sem sa radia hlavne rozlíšenie 5760×2880 označitelné ako 5,7K. Ďalej nemožno opomenúť ani možnosť robení 360 stupňových záberov. Kladom je rozhodne aj možnosť realizácie živého prenosu, priamo na internet. Okrem videí vie aj fotiť, a to v rozlíšení 16,6 megapixelov.

Nechýba štandardy v podobe USB-C, rovnako ako HDMI. Prepojenie s telefónom alebo tabletom je možné vďaka Wi-Fi modulu, alebo pomocou Bluetooth. Samozrejmosťou je tiež integrovaný OLED displej, ktorý umožní prezeranie záberov, ale aj ovládanie.

Slot umožní vloženie pamäťovej karty s veľkosťou 64 GB, avšak nie klasickú microSD, ale U3 a vyššie. Tiež zaujmú vlastnosti spojené s tvorbou time lapse videa, alebo funkcia vyváženie bielej aj duálneho mikrofónu. Oproti porovnávaným kamerám má však vyššiu hmotnosť 170 gramov a nie je vodeodolná.

Live streaming v 4k, rozlíšenie 5,7K, 360 stupňov záber
Vyššia cena a váha

GoGEN Maxipes Fík

GoGEN Maxipes Fík recenzie a test

Kameru GoGEN Maxipes Fík ocenia predovšetkým deti, a to hlavne vďaka samotnému motívu tejto známej postavičky. Okrem dizajnu zaujmú tiež parametre, ktoré pre nenáročných použitie plne postačujú. Je to hlavne rozlíšenie, ktoré je HD s 1280×720 bodov. Samozrejmosťou je tiež vstavaný mikrofón, pre získanie naozaj plnohodnotného videa.

Použitie je možné nielen na súši, ale vďaka vodotesnému puzdru nie je problémom ani použitie pod vodou. A to v hĺbke 3 metre. Ďalej je súčasťou konštrukcie tiež displej, ktorý má uhlopriečku 1,77 palcov. Mimo videí je možné robiť aj fotografie vo formáte JPG, v rozlíšení až 5Mpx.

Dáta sa ukladajú na microSDHC kartu, ktorá môže mať kapacitu až 32 GB. Batérie je zabudovaná a umožní jednoduché dobíjanie. Vo forme príslušenstva je k dispozícii potrebné univerzálny adaptér, alebo aj držiaky určené na bicykel, či na prilbu.

Detský dizajn, použitie pod vodou, fotky i videá
Horšie parametre obrazu

Olympus TG-Tracker

Olympus TG-Tracker recenzie a test

Outdoorová kamera Olympus TG-Tracker je využiteľná pri rade športových aktivít. Tie môžu byť i vodné. Jej odolnosť je spojená s hĺbkou až 30 metrov. Zaujme aj kvalita videa o rozlíšení 3840×2160 čiže o rozlíšení 4K. Kamera tiež okrem Wi-Fi disponuje aj GPS modulom, pre presné zistenie polohy.

Kvalitu kamery potvrdzuje ako ocenenie EISA, tak aj ďalšie jej parametre. Je to určite 5-osová stabilizácia obrazu, alebo unikátny ultra široký objektív pre kvalitné záber. Použitie je možné aj v zime, pretože nechýba odolnosť voči mrazu do -10 stupňov.

Model je nárazuvzdorný do 2,1 metrov, prachu vzdorný a ďalej i tlaku vzdorný, až do hodnoty 100 kg. Zaujme aj tým, že medzi jeho výbavu patrí barometer, teplomer, alebo aj praktický kompas a akcelerometer. Unikátna je tiež výkonný reflektor s výkonom 60 lumenov.

Vysoká odolnosť, rozsiahle cestovné funkcie
Obmedzené možnosti šírky záberu

Najpredávanejšie outdoorové kamery

Najpredávanejšie outdoorové kamery na trhu sú tie od značiek: GoPro, Lamax, Niceboy, Insta360, DJI, SJCAM.

Ako vybrať outdoorovú kameru

Outdoorová kamera je skvelou voľbou ako pri rade adrenalínových akčných aktivít, tak i pri bežnom vytváraní videa. Medzi hlavné prvky spojené s výberom patrí určite jej veľkosť. Dnes je outdoor kamera veľmi kompaktný, s rozmerom strán niekoľkých centimetrov. Pokiaľ ide o hmotnosť, pohybuje sa bežne v rozmedzí pár desiatok gramov, ťažšie varianty potom napríklad okolo 100 g.

Rozlíšenie a kvalita obrazu

Ďalším dôležitým parametrom výberu je rozlíšenie. Trendy sa stále posúvajú, a tak Full HD (1920 x 1080) rozlíšenie už je skôr nižší štandard, ktorý je pomaly nahradzovaný Ultra HD (3840 x 2160). Samozrejmosťou by malo byť rozlíšenie s hodnotou 4K, teda 4096 x 2160 pixelov. S vyšším rozlíšením prirodzene rastie požiadavka aj na dostatok miesta, a teda adekvátne kapacitu pamäťovej karty.

S rozlíšením súvisí aj počet snímok za sekundu. U najvyššieho by malo byť štandardom najmenej 30 fps. U nižšieho rozlíšenia môže byť hodnota aj niekoľkonásobná, typicky 60, 120 fps a viac. Vyššia hodnota znamená plynulejší obraz pri spomalení záberov.

S výslednou kvalitou súvisí aj stabilizácia obrazu. Teda systémy, ktoré využívajú 4 – 6 os pre stabilizáciu obrazu tak, aby výsledný dojem nebol príliš roztrasený. Keďže sa outdoorová kamera používa pri rade akčných a športových aktivít, je aj tento parameter prioritou.

Ďalšie obrazové funkcie

Medzi funkcie v podstate štandardné môžeme zaradiť možnosť robiť fotografie, v rozlíšení okolo 10 – 16 Mpx. Ďalšie obrazovú funkciou môžu byť takzvaná časozberná videa založená na funkciu snímania v určitých intervaloch. Mnoho športových kamier má aj funkciu Slow Motion čiže možnosť spomaleného videa. Kvalitnejšie akčné kamery disponujú napríklad aj rozsahom zábere o 360 stupňov alebo ponúknu live streaming.

Ovládanie

Samozrejmosťou je ovládanie pomocou tlačidiel, alebo pomocou displeja, ktorý býva samozrejmou súčasťou konštrukcie. Trendom je jednoduchosť a použitia rôznych akčných a multifunkčných tlačidiel. Ďalej môže byť ovládaná aj na diaľku. Niektoré outdoorové kamery disponujú Bluetooth alebo Wi-Fi modulom, čo zabezpečí spárovanie s mobilom či tablom a ovládanie skrz aplikáciu. K rade kamier je tiež k dispozícii diaľkové ovládanie, ktoré je klasickou formou vzdialeného zapínania.

Vodotesnosť

Pre svoje vlastnosti pri použití pod vodou je niekedy označovaná aj ako vodotesná kamera, čo dáva zmysel, pretože nebývajú používané nutne len na súši. Dôležitým parametrom je teda vodotesnosť. Keď vyberáte kameru do vody, rozhoduje parameter, do akej hĺbky je určená. Niektoré modely sú vodotesné aj bez puzdra a umožní využitie aj v hĺbke okolo 10 metrov. S využitím púzdra sa hĺbka zvyšuje, napríklad až na možnosť ponoru do hĺbky 40 metrov.

Príslušenstvo

Sem môže patriť napríklad už spomínané diaľkové ovládanie, alebo tiež vodeodolné puzdro. Opomenúť nemožno tiež fakt, že outdoorová kamera je využívaná hlavne v teréne. Aj preto je vhodné zamerať sa na to, či príslušenstvo ponúkne napríklad rôzne držiaky určené na početné druhy prilieb a prilieb, rovnako ako to môžu byť aj držiaky na riadidlá, alebo nemožno ignorovať ani rôzne popruhy určené na hlavu, prípadne ďalšie prvky pre rôznorodé pripevnenie.

4.4/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.