Veľké spotrebiče do kuchyne,

Ostrovčekové digestory (priestorové): Recenzie 10 najlepších

Ostrovčekový digestor je určený pre inštaláciu nad kuchynský ostrovček, kde je varná doska alebo sporák. Vzhľadom sa podobá komínovému digestorovi, ale v mnohom sú si rozdielne. Priestorový digestor je umiestňovaný na strop (preto sa stretnete aj s označením stropné digestory), má veľké rozmery a dobrý pomer medzi výkonom a spotrebou.

Ostrovčekové odsávače pár so uplatní typicky vo väčšej kuchyni v rodinných domoch. Nevýhodou stropného umiestnenia sú nevyhnutné stavebné úpravy a dá sa povedať, že z hľadiska montáže je tento typ najnáročnejšie. Na trhu sú ako varianty s napojením na komín či iné vzduchové vývody, teda klasicky s odťahom, tak recirkulačné ostrovčekové digestory pre použitie tam, kde sa s odvodmi z konkrétneho miesta nepočítalo.

Výber je spojený s parametrami ako je šírka, sací výkon alebo energetická trieda. Svoju dôležitosť môže mať aj tvar digestora (kruhový, štvorcový alebo obdĺžnikový), prípadne či je výsuvný. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie ostrovčekové digestory a ich recenzie.

Najlepšie ostrovčekové digestory – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších ostrovčekových digestorov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnání parametrů

 EMPIRE VIP OD 711090Whirlpool AKR 951/1 IXGuzzanti KRWElectrolux EFL10566DXGuzzanti GZ ORWSiemens LR97CAQ50Guzzanti RW 90 SaturnBosch DIA098E50Gorenje IDQ 4545 XConcept OPO5342n
Typ osvetleniaLEDHalogenHalogenHalogenLEDLEDHalogenLEDHalogenLED
Energetická triedaCDCCBAEA+EA
Počet rýchlostí4343459544
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 ostrovčekových digestorov

EMPIRE VIP OD 711090

EMPIRE VIP OD 711090 recenzie a test

Ostrovčekový digestor EMPIRE VIP OD 711090 môže ponúknuť ako klasický horný odťah, s využitím odťahového hrdla o priemere 150 mm, tak variantu recirkulácie. Spätná klapka je súčasťou konštrukcie a uhlíkový filter pre recirkuláciu je potrebné zaobstarať samostatne.

Tento model má 1 motor, ktorý však dokáže ponúknuť veľmi dobrý výkon. A ten činí celých 697 m3/h. Ide o výkon maximálna, ktorý je možno regulovať. Celkom sú dispozícii 4 rýchlosti. Tie sa nastavujú pomocou elektronických tlačidiel. Konkrétne nastavenie sa vždy zobrazí na displeji, ktorý je súčasťou konštrukcie. Tá disponuje šírkou 90 cm.

Pri najnižšom výkonu je hlučnosť 51 dB, pri tom navyšším je nutné počítať s hodnotou 69 dB. Ďalej nechýba kvalitné LED svetlo osvecuje pracovnú plochu. Aj vďaka nemu sa tento digestor radí do energetickej triedy s označením C.

Dobrý výkon, 4 rýchlosti, trieda C
Vyššia hlučnosť

Whirlpool AKR 951/1 IX

Whirlpool AKR 951/1 IX recenzie a test

Priestorový odsávač pár Whirlpool AKR 951/1 IX zaujme na prvý pohľad svojou kombináciou nerezového prevedenia a elegantne riešeným sklom. Celková šírka digestora je 100 centimetrov, takže ide o zástupcov väčších odsávačov.

Základnou funkciou je možnosť využiť klasický horný odťah. Okrem neho je tu tiež funkcia recirkulácie, kedy sa vzduch vyčistí a zostane v kuchyni. Tento model má 1 motor, ktorý dokáže ponúknu veľmi dobrý výkon 630 metrov kubických za hodinu. Ten možno regulovať klasickými zatláčacími tlačidlami.

K dispozícii sú 3 rýchlosti. Od nich sa odvíja výkon, ale aj hlučnosť. Tá najnižšiu má hodnotu 44 dB, zatiaľ čo v prípade hlučnosti najvyššia hovoríme o hodnote 67 dB. Energetická trieda nesie označenie D. O osvetlenie pracovného priestoru sa stará halogénové osvetlenie s príkonom 20 W.

Štýlový dizajn, celkový výkon, recirkulácia
Hlučnosť pri plnom výkone

Guzzanti KRW

Guzzanti KRW recenzie a test

Stropný digestor Guzzanti KRW upúta svojím vzhľadom komínového tvaru. Pokiaľ ide o jeho šírke, tá je 40 centimetrov a je tak vhodná do menších priestorov. Svojimi parametrami však vie zaujať. A to aj vďaka funkcii Timer, ktorá ponúkne možnosť nastavenia automatického vypnutia.

Má síce iba 1 motor, ale ten vie ponúknuť veľmi dobrý výkon, ktorý činí 800 m3/h. Odťah pár je riešený hrdlom s priemerom 150 milimetrov. Počas prevádzky zaujme hlavne hlučnosť, ktorá činí len 49 dB, čím sa radí medzi najlepšie riešenie na trhu.

Rýchlosť je možné ľahko regulovať pomocou dotykového ovládania. Celkovo sú k dispozícii 4 rýchlosti a konkrétne voľbu zobrazujú LED kontrolky. Nechýba ani halogénové svetlo, či istota celkom úspornej prevádzky, čo dokladá zaradenie do energetickej triedy s označením C.

Vysoký výkon, tichá prevádzka, energetická trieda C
Halogénové osvetlenie

Electrolux EFL10566DX

Electrolux EFL10566DX recenzie a test

Recirkulačný ostrovčekový digestor Electrolux EFL10566DX má moderný nerezový vzhľad a zaujímavú veľkosť, kedy jeho šírka je 100 centimetrov. Zaujímavé je tiež zaradenie do energetickej triedy C, ktoré sľubuje dobrú spotrebu. Okrem klasického horného odťahu, kedy vzduch prechádza hrdlom s priemerom 150 milimetrov umožní zvoliť tiež funkciu recirkulácie vzduchu.

Hlučnosť sa odvíja od toho, na akú rýchlosť je zapnutý. U najpomalší je udávaná hodnota 45 dB. Pokiaľ ide o rýchlosť najvyššia, je to hodnota 63 dB. Samozrejmosťou je jednoduchá regulácia, pomocou mechanických gombíkových ovládačov. Celkovo je možné voliť z 3 rýchlostí.

Na plný výkon zvládne odsať 685 metrov kubických za hodinu. Pri použití je možné zapnúť aj halogénové osvetlenie, ktoré svieti na pracovnú plochu. Súčasťou balenia však nie je ani spätná klapka, ani uhlíkový filter na recirkuláciu. Filter je v tomto prípade z umývateľný a z hliníka.

Jedna z rýchlostí ponúka intenzívne ťah
Bez spätnej klapky

Guzzanti GZ ORW

Guzzanti GZ ORW recenzie a test

Kuchynský digestor Guzzanti GZ ORW má netypický tvar, kedy vyzerá ako guľatý komín. Ide tak o zaujímavý dizajnový doplnok kuchyne. Priemer je 37 centimetrov, ktorý možno brať aj ako šírku. Kladom je mimoriadna kvalita spojené so zárukou 5 rokov, ktorú dáva výrobca.

Nesklamú ani jednotlivé parametre. 1 motor dokáže ponúknu výkon o hodnote 800 m3/h. Napriek tomu je zachovaná veľmi prijateľná hlučnosť, ktorá činí len 52 dB a zaistí tak celkom tichú prevádzku. Navyše je možné využiť ako klasické horné odsávanie do komína, tak aj funkciu zvanú recirkulácie vzduchu.

Regulácia rýchlosti je riešená pomocou dotykového ovládania. Celkom sú k dispozícii 4 rýchlosti a konkrétne zvolenou ukáže LED kontrolka. Ďalej je LED technológia využitá aj u osvetlenie pracovnej plochy. Nesklame ani spotreba modelu, ktorú potvrdzuje energetická trieda s označenie B.

Netradičný dizajn, nízka hlučnosť, veľký výkon
Menšia šírka / priemer

Siemens LR97CAQ50

Siemens LR97CAQ50 recenzie a test

Ostrovčekový digestor Siemens LR97CAQ50 patrí medzi tie najlepšie a najmodernejšie produkty, ktoré si momentálne v tejto kategórii môžete zaobstarať. Ohromí vás ako svojim vysokým výkonom a nízkou hlučnosťou, ale aj inovatívnym ovládaním, ktoré môže byť prepojené do vašej chytré domácnosti. Veľmi pekný a nadčasový je tiež jej dizajn a prevedenie z nerezu.

Spadá do triedy energetickej náročnosti A s ročnou priemernou spotrebou 31,8 kWh. Jej výkon na intenzívny stupeň odsávania je 760 m3 za hodinu pri hlučnosti iba 56 dB. Celkom sú k dispozícii 3 normálnej stupne výkonu a dva intenzívne. Má príkon 160 Wattov a poteší aj výkonné LED osvetlenie, ktoré dodáva na exkluzivite.

Možno ju používať ako pre odvetrávanie, tak aj pre cirkuláciu vzduchu, v druhom prípade je nutné použiť CleanAir modul, ktorý nie je súčasťou balenia. Môže sa ovládať buď pomocou diaľkového ovládača, hlasovými pokynmi, alebo šikovným mobilným telefónom, či tabletom. Nastaviteľná je tiež intenzita ledkového osvetlenia a praktická je možnosť umývať tukový filter v umývačke riadu.

Slušný maximálny výkon 760 m3/h, energetická trieda A, ovládanie smartphonom, alebo hlasom
Vyššia obstarávacia cena

Guzzanti RW 90 Saturn

Guzzanti RW 90 Saturn recenzie a test

Ostrovčekový odsávač pár Guzzanti RW 90 Saturn má zaujímavý guľatý tvar, ktorý je spojený ako s odsávacie častí, tak i časťou hlavnej. Tá je tiež kruhová a v najširšom mieste je jej hodnota 90 centimetrov. Okrem klasického horného odťahu hrdlom 150 milimetrov je možné tento model využiť aj tak, že bude fungovať na recirkulačnom princípe.

Okrem vhľadu zaujme tiež celkový sací výkon, ktorého hodnota 700 m3/h poteší aj tých najnáročnejších záujemcov. Všetko zvláda iba 1 motor. Samozrejme nechýba možnosť regulovať rýchlosť odťahu. K dispozícii je celkom 9 rýchlosťou, čím je v porovnaní s inými digestormi špecifická, a nastavujú sa pomocou elektronických tlačidiel. Zvolená hodnota sa zobrazuje na displeji.

Minimálna hlučnosť sa drží na hodnote 42 dB. Tá maximálna nijako výrazne nestúpa a činí len 49 dB. Pri práci zaujme aj možnosť osvetliť pracovnú plochu pomocou halogénovej žiarovky. Čo nie je úplne najlepšie je energetická trieda spojená s hodnotou E.

Nízka hlučnosť, výkon, 9 rýchlostí
Energetická trieda

Bosch DIA098E50

Bosch DIA098E50 recenzie a test

Model Bosch DIA098E50 síce nie je výsuvný ostrovčekový digestor, ale na prvý pohľad môže taký dojem budiť. Čo je hlavným kladom je určite samotný výkon odsávania, ktorý je 850 m3 / h, čo radí digestor medzi najvýkonnejšie. Samozrejmá je aj možnosť jeho ovplyvnenie. K dispozícii je 5 ľubovoľne voliteľných rýchlostí.

Základnou funkciou je klasické horné odsávanie do komína. Ďalej je možné zvoliť aj možnosť takzvané recirkulácie, a teda vyčistenie vzduchu. Ovládanie je veľmi jednoduché, a to vďaka mechanickým zatláčacím tlačidlám. Zaujmú aj rozmery, ktoré u digestory robia na šírku 90 centimetrov. To navyše sľubuje univerzálne použitie.

Pre osvietenie pracovnej plochy je k dispozícii úsporné LED osvetlenie. Aj to sa podpisuje na unikátne energetickej triede, ktorou je A+ a radí sa tak medzi najúspornejšie digestora. Ďalším dôležitým parametrom je hodnota maximálnej hlučnosti, ktorá dosahuje hodnoty až 71 dB, čo nie je úplne najtichší, ale vzhľadom k výkonu to nie je prekvapujúce.

5 rýchlostí, úsporná trieda A+, vysoký výkon
Hlučnosť až 71 dB

Gorenje IDQ 4545 X

Gorenje IDQ 4545 X recenzie a test

Ostrovčekový digestor Gorenje IDQ 4545 X ponúkne možnosť využitia klasického komínového odťahu, rovnako ako recirkulácie. Zaujme tiež moderný obdĺžnikový tvar, ktorý je široký 40 centimetrov. Ide tak o menšie prevedenie. Ďalej nechýba 4 halogénové svetlá pre dokonalé osvetlenie pracovnej plochy. To ponúkne celkový výkon 80 W.

Aj napriek menšie prevedenie je zaistený dobrý výkon, ktorý zvládne jeden motor. Sací výkon činí 558 m3/h a patrí tak k podpriemerne výkonným modelom. Vďaka dotykovému a elektronickému ovládanie si možno navoliť jednu z celkom 4 rýchlosťou, a tak výkon v prípade potreby regulovať.

S maximálnym výkonom súvisí aj maximálna hlučnosť vystavujúci 59 dB. Dôležitým parametrom výberu je aj horšia energetická trieda s označením E. O filtráciu pár a pachov sa stará tukový filter, ktorý je vyrobený z hliníka.

Uchádzajúci hlučnosť, vzhľad, 4 svetla
Energetická trieda a nižší výkon

Concept OPO5342n

Concept OPO5342n recenzie a test

Stropný digestor Concept OPO5342n má zaujímavý pravouhlý tvar a patrí do kategórie menších variantov. To potvrdzuje aj celková šírka, ktorá činí 40 centimetrov. Aj tak sú zaistené dobré parametre. Ako v súvislosti s hornou odťahom skrz hrdlo s priemerom 150 mm, ako aj s možnosťou využiť recirkulácie vzduchu.

Maximálny sací výkon nie je nijako zlý a robí presne 742 m3/h. Je možné ho jednoducho regulovať. K dispozícii sú celkom 4 rýchlosti. Všetko sa nastavuje pomocou dotykových a zatláčacie tlačidiel. Takto sa tiež zapína osvetlenie, ktoré využíva moderné LED technológie. Celkom sú k osvetlenie využívané hneď 4 diódy.

Ak je digestor pustený na plný výkon, je potrebné počítať s hlučnosťou, ktorá činí 60 dB. Veľkým pozitívom je celková úspornosť prevádzky, vďaka ktorej je daný model zaradený do energetickej triedy A.

Ovládanie Soft, 4 LED diódy, úsporná trieda A
Iba kovový filter

Ako vybrať ostrovčekový odsávač pár

Ostrovčekový digestor dostal svoj názov práve podľa toho, že je určený pre inštaláciu na kuchynské ostrovčeky. Tomu zodpovedá aj celkový vzhľad a dizajn. Ten je v podstate prvým kritériom výberu. Jednotlivé modely sa líšia hlavne svojím tvarom. Existujú špecifické varianty, ktoré sú kruhové alebo štvorcové. Najbežnejším prevedením je však obdĺžnik, kam môže patriť aj výsuvný ostrovčekový digestor.

Rozmery digestora

Jedným z hlavných kritérií výberu je konkrétny rozmer. Tým najdôležitejším je šírka. Ostrovčekový digestor by mal minimálne zodpovedať šírke pracovného priestoru, nad ktorým je umiestnený. Tie najmenšie modely disponujú šíri okolo 40 – 60 centimetrov. Pokiaľ ide o tie najväčšie, tak tie sa pohybujú medzi 90 – 100 cm.

Funkcia odťahu a recirkulácie

Tou základnú, ktorú má ostrovčekový odsávač pár, je úplne pochopiteľne funkcia založená na tom, že je využitý horný odťah, ktorým sú vodné pary a pachy odvádzané z kuchyne. A to priamo do komínov a iných vývodov z nehnuteľnosti von.

Druhou funkciou môže byť takzvaná recirkulácia vzduchu. Variant založená na tom, že dochádza k situácii, keď je vzduch nasávaný, čistený skrz filtre a ďalej je opäť vypúšťaný v priestore kuchyne. Toto sa hodí v miestach, kde nie je zaistený klasický odťah. Moderné ostrovčekové digestory vie ponúknuť kombináciu oboch vlastností.

Výkon a počet rýchlostí

Ostrovčekový digestor sa radí do kategórie, ktorá je zvyčajne spájaná s vyšším výkonom ako rôzne ďalšie varianty, ktoré na trhu existujú. Keď sa pozrieme na výkonovú škálu, možno nájsť len ťažko model, ktorý by výkonom klesol pod hodnotu 500 m3/h. Tie kvalitné sa drží zvyčajne v rozmedzí medzi 600 – 700 m3/h, čo už je výkon pre domácnosť plne dostačujúce. U tých najlepších je však možné hovoriť aj o výkone 800 m3 a vyššie.

S výkonom, ktorý má ostrovčekový odsávač pár súvisí aj počet rýchlostí. Tie upravujú to, koľko otáčok má motor a koľko vzduchu nasaje. Najjednoduchšie modely majú zvyčajne 3 rýchlosti. Štandardom je dnes počet medzi štyrmi a piatimi, pričom u tých najzaujímavejších to je aj 8 rýchlostí.

Spotreba

Dnes veľmi dôležitý parameter, ktorý je ovplyvnený radom vecí. Najlepším vodítkom je energetická trieda. Tá je udávaná v písmenách. Keď ide o najlepší hodnoty, je možné nájsť ostrovčekové digestory, ktoré patria do triedy A alebo aj A+. Štandardom dnes bývajú hodnoty okolo B alebo C. U tých najmenej úsporných je používané značenie D a horšie. Pokiaľ si budete chcieť zaobstarať úsporný digestor, bude musieť zároveň siahnuť aj hlbšie do vrecka.

Hlučnosť

Záleží na konštrukcii, výkone, ale aj motora. Pri jednotlivých modelov je hlučnosť udávaná od najnižšej, pričom takéto hodnoty môžu byť aj pod 40 dB. Štandardom je udávanie maximálnu hlučnosti. Tá sa môže pohybovať v rozmedzí 50 – 60 dB, čo je brané ako optimálne. Sú však aj varianty, kedy sa daná hodnota blíži 70 dB, čo už je výrazne hlučný model, ktorý môže počas varenia aj obťažovať. Často je však spojený aj s výrazne vyšším výkonom.

4.6/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.