Domácnosť,

Elektrické olejové radiátory: Recenzie 6 najlepších

Elektrický olejový radiátor má oproti klasickým radiátorom tú výhodu, že ho nie je nutné napájať na rozvody tepla, respektíve teplej vody, a možno ho ľahko prenášať medzi miestnosťami. Aj cez to, že ide o typ priamotopu, má v porovnaní s ďalšími typmi najefektívnejší prevádzku z hľadiska spotreby energie. Vytvára príjemnú mikroklímu, je takmer bezúdržbový a má dlhú životnosť.

Olejový priamotop možno využiť ako na občasné prikurovanie, tak na plnohodnotné vykurovanie. Podľa vykurovacieho výkonu olejového radiátora vykúrite miestnosť medzi 20 a 60 m3. Vnútri telesa je silikónový olej, ktorý má veľkú akumulačnú schopnosť, rýchlo sa nahreje (približne do 15 minút) a dlhšie chladne, teda dodáva teplo aj po vypnutí vďaka tepelnej zotrvačnosti.

Zohľadniť by ste mali nielen tepelný výkon a príkon, počet rebier a stupňov výkonu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s ventilátorom alebo bez, prípadne či má termostat funkciu proti zamrznutiu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie olejové radiátory a ich recenzie.

Olejový radiátor na stenu vs. voľne stojace

Olejové radiátory sú k dostaniu v dvoch typoch s ohľadom na ich umiestnenie a využitie. Olejový radiátor na stenu sa inštaluje pevne na jedno miesto, nepredpokladá sa s ním častá manipulácia. Tieto radiátory môžu plniť funkciu plnohodnotného kúrenia pre celý dom či byt, alebo slúžia ako dodatočné kúrenie tam, kde je to potrebné. Príkladom môže byť dielňa, garáž, práčovňa alebo pivnica. Oproti konvenčným radiátorom sú tenšie, môžu byť aj úspornejšie, kúria ihneď po ich zapnutí a spravidla má každý radiátor svoj termostat.

Voľne stojace olejové radiátory sú pravdepodobne známejším prevedením a slúžia ako doplnkový ohrievač. Spravidla sú tieto radiátory väčšie a skladajú sa z jednotlivých rebier, pričom čím viac rebier majú, tým vyšší býva ich výkon. Obvykle sú vybavené transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú časté premiestňovanie. Ich súčasťou by mal byť vždy termostat a niektoré môžu mať aj displej a ďalšie praktické funkcie.

Najlepšie elektrické olejové radiátory – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších elektrických olejových radiátorov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Sencor SOH 6111Klarstein Thermaxx NoirConcept RO3311OneConcept WallanderSencor SOH 3309Rowenta BU2620
Ochrana proti prehriatiuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Počet stupňov výkonu333Plynulá33
Hmotnosť12,3 kg13,4 kg11 kg6,9 kg10,4 kg10,2 kg
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 olejových radiátorov

Sencor SOH 6111

Sencor SOH 6111 recenzie a test

Olejový radiátor Sencor SOH 6111 hodnotia spotrebitelia v recenziách veľmi pozitívne a oceňujú na ňom skvelý pomer cena/výkon. Výrobca má v ponuke mnoho modelov olejových radiátorov, tento sa však radí medzi najpokročilejšie. Vybavený je digitálnym termostatom s displejom, ktorý je veľmi prehľadný a hneď pod ním sa nachádza jednoduché ovládanie.

Pri tomto modeli využil výrobca hneď dvoch patentov, prvým je patentované spojenie vykurovacích článkov, čo má za dôsledok nižšiu teplotu hrán a vyššiu účinnosť. Druhým patentovaným prvkom je konštrukcia oddelených koncov jednotlivých rebier, ktorý zabraňuje ich prehriatiu, čo má za následok ešte vyššiu bezpečnosť.

Samozrejmosťou stále zostáva bezpečnostná poistka proti prepätiu aj ochrana proti prehriatiu. Maximálny výkon môže byť až 2300 W a spotrebitelia zo skúseností potvrdzujú, že vykurovací výkon má olejové kúrenie veľmi dobrý. Nastavenie výkonu je možné vykonať v troch úrovniach a poteší aj režimom ECO, alebo termostatom, ktorý však postráda sofistikovanejšie možnosti nastavenia.

Pomer cena/výkon, nadpriemerný počet vykurovacích rebier, patentované konštrukčné riešenie
Len základný termostat

Klarstein Thermaxx Noir

Klarstein Thermaxx Noir recenzie a test

Elektrický olejový radiátor Klarstein Thermaxx Noir sa radí k najlepším olejovým radiátorom, ktoré je možné u nás na trhu zaobstarať. Je ideálny na vykurovanie aj veľkých miestností, a to až do veľkosti 50 m2, čo je takmer bezkonkurenčné. Vďačí tomu nielen vysokému výkonu až 2500 W, ale aj moderným technológiám a kvalitnému spracovaniu.

10 vykurovacích rebier je ukrytých v špeciálnom šasi MX-ThermalFin design, v ktorom sa nachádza technológia Double U-Shape. V tejto kombinácii dokáže vykurovať ako efektívne, tak aj úsporne. Priamo na radiátore sa nachádza dotykový panel na ovládanie, nad ktorým sa nachádza jednoduchý LED display.

Veľkou výhodou je možnosť diaľkového ovládania, čo lacnejšie modely obvykle neponúkajú. Transportné kolieska sa dajú pre väčšiu stabilitu vysúvať, alebo naopak zostať zasunuté pod radiátorom pre väčšiu kompaktnosť. Má 24-hodinový časovač, funkciu proti zamrznutiu, detskú poistku alebo aj ochranu proti prehriatiu a proti prevrhnutiu. Na dotyk nie je radiátor nikdy horúci, čo zvyšuje bezpečnosť pre všetkých členov vašej rodiny.

Vhodný pre veľké miestnosti, jednoduché diaľkové ovládanie, moderný design s kompaktnými rozmermi
Adekvátne vyššia obstarávacia cena

Concept RO3311

Concept RO3311 recenzie a test

Olejový radiátor s termostatom Concept RO3311 je podľa recenzií funkčný, výkonný a spoľahlivý produkt, ktorému nič zásadné nechýba. Vzhľadom na nižšiu obstarávaciu cenu sa v ovládacej časti nenachádza akýkoľvek display, čo je pre niekoho nevýhoda, pre iných naopak výhoda. Absencia displeja znižuje užívateľský komfort, na druhú stranu to nie je zase až tak nič zásadného.

Ovládanie je v tomto prípade riešené dvoma otočnými ovládačmi, jeden slúži iba pre nastavenie termostatu a druhým sa kúrenie zapína a nastavuje sa jeho výkon. V najvyššom režime má výkon 2300 W, pričom k dispozícii sú ešte dva úspornejšie režimy. Prevádzka je ako u ostatných úplne tichá, má praktické držadlá aj kolieska pre pohodlné presúvanie.

Veľký počet rebier, 11, zodpovedá celkovo väčšiemu výkonu. Samozrejmosťou je prítomnosť ochrany proti prehriatiu alebo ochrana proti zamrznutiu. Bezpečnostné prvky potom uzatvára funkcia automatického vypnutia v prípade prevrhnutia. Dostatočne dlhý prívodný kábel má dĺžku 1,8 metra a poteší, že na tele zariadenia sa nachádza držiak na jeho navinutie v momente, keď je radiátor uskladnený a nepoužíva sa.

Jednoduchý a výkonný olejový priamotop, kompletné bezpečnostné prvky, dlhší kábel
Absencia digitálneho displeja

OneConcept Wallander

OneConcept Wallander recenzie a test

Olejový radiátor na stenu OneConcept Wallander je dostupné olejové kúrenie, ktoré je možné využiť ako olejový radiátor na stenu, ale aj ako voľne stojace. Táto variabilita je pre mnohých spotrebiteľov veľmi vítanou vlastnosťou, pretože rozširuje možnosti, ako je možné daný produkt využívať. Veľkou výhodou sú jeho kompaktné rozmery, respektíve jeho úzke prevedenie, a to ako oproti prenosným olejovým radiátorom, tak aj oproti bežnému kúreniu.

Je vhodný pre miestnosti, kde nie je veľa priestoru nazvyš a zároveň do skôr menších miestností, pretože jeho maximálny výkon činí 1000 W. Oproti bežným hodnotám okolo 2000 W sa jedná o polovičný vykurovací výkon, čo pripomínajú aj recenzie a skúsenosti spotrebiteľov.

Výhodou je plynule nastaviteľný elektrický termostat, ktorý je vybavený aj displejom, čo zvyšuje jednoduchosť ovládania. Veľmi veľkou výhodou je u tohto modelu však pokročilý časovač CleverHeat Programming, ktorým je možné nastaviť prevádzku radiátora až na jeden týždeň. Samozrejmosťou je potom prítomnosť bezpečnostných funkcií, ktoré zareagujú v prípade prehriatia alebo prevrátenia.

Nástenný olejový radiátor, variabilita použitia, veľmi tenký profil, pokročilý časovač
Pre niekoho môže byť menej výkonný

Sencor SOH 3309

Sencor SOH 3309 recenzie a test

Olejový ohrievač Sencor SOH 3309 má veľmi atraktívnu obstarávaciu cenu a zároveň radiátoru nič zásadné nechýba. Oproti drahším modelom nie je vybavený displejom, diaľkovým ovládaním ani časovačom, čo však pre jeho bezpečnú prevádzku nie je nijako zásadné. Skladá sa z 9 vykurovacích rebier, čo je pri maximálnom výkone 2000 W ideálny počet.

K dispozícii sú ďalej režimy úspornejšie, pri ktorých má prenosný radiátor výkon 800 W alebo 1200 W. Ovládanie je riešené iba dvoma otočnými ovládačmi a poteší prítomnosť notifikačného svetielka. Je dodávaný v čiernej elegantnej farbe, na ktorej tak nelepia nečistoty. Pre pohodlnejšiu manipuláciu mu nechýbajú 4 pojazdové kolieska, ani madlo.

Výhodou je tiež úložný priestor pre napájací kábel, kam sa dá zmotať vo chvíli, keď sa nepoužíva. Z hľadiska bezpečnosti je na tom olejový radiátor veľmi dobre a žiadna z funkcií tu nechýba – disponuje ochranou proti prehriatiu, ochranou proti prevráteniu aj poistkou proti zamrznutiu. Podľa recenzií má veľkú výhrevnosť a aj po vypnutí dokáže dlho sálať teplo.

Dobrý pomer cena/výkon, úložný priestor pre napájací kábel, všetky bezpečnostné funkcie
Absencia časovača

Rowenta BU2620

Rowenta BU2620 recenzie a test

Elektrický radiátor s termostatom Rowenta BU2620 má veľmi pozitívne recenzie a podľa skúseností spotrebiteľov funguje zariadenie presne tak, ako má. Chváli si prítomnosť ECO režimu, pri ktorom olejový radiátor funguje úsporne. Okrem toho má aj dva ďalšie výkonnostné stupne, pričom najvyšší príkon je 2000 W.

Pre tento výkon disponuje dostatočným počtom vykurovacích rebier v počte 9, nechýbajú mu transportné kolieska ani madlo pre pohodlné prenášanie či manipuláciu po byte. Výhodou je aj jeho jednoduché ovládanie iba pomocou dvoch otočných ovládačov, prvým je plynule nastaviteľný termostat a druhým ovládacím prvkom sa reguluje výkon.

Myslené je samozrejme aj na bezpečnosť, preto má olejový radiátor pre všetky prípady ochranu proti prehriatiu aj ochranu proti prevráteniu. V oboch nastalých prípadoch sa zariadenie automaticky vypne. Napájací kábel má dobrú dĺžku 1,8 metra a poteší aj pripravené miesto na jeho zmotanie. Podľa výrobcu je radiátor určený do priestoru s rozlohou až 25 m2 a skúsenosti spotrebiteľov toto tvrdenie potvrdzujú ako pravdivé.

Tri výkonové režimy vrátane ECO, vhodný pre miestnosti do 25 m2, bezpečnostné prvky
Nič zásadného

Olejové kúrenie – výhody a nevýhody

  • Olejové radiátory fungujú tak na princípe konvekcie, ako aj čiastočne na princípe sálania. Práve táto kombinácia z nich robí vyhľadávaný zdroj tepla. Zo spodnej časti prúdi studený vzduch, ktorý je pri výstupe hore ohriaty. Ako médium vo vnútri radiátorov sa používa najčastejšie silikónový olej, ktorý po nahriatí dokáže sálať teplo aj desiatky minút po vypnutí. Oproti vode v bežných radiátoroch chladne značne pomalšie, čo je jeho nesporná výhoda.
  • V niektorých domácnostiach môžu byť nástenné olejové radiátory výhodnejším zdrojom tepla ako konvenčné spôsoby vykurovania vrátane plynu. Je však potrebné danú situáciu riadne prepočítať a zahrnúť všetky eventuality, ktoré môžu vhodnosť ovplyvniť pozitívne aj negatívne.
  • Pri novostavbe je rozhodnutie vykurovať objekt olejovými radiátormi na stenu spojené s výrazne menšími vstupnými nákladmi na ich obstaranie. Inštalácia je tiež opäť výrazne jednoduchšia a zásadný vplyv na celkovej spotrebe za vykurovanie má aj fakt, že každý olejový radiátor má spravidla vlastný termostat, a preto umožňuje vykurovať jednotlivé miestnosti na rozdielne teploty jednoducho a efektívne.
  • Oproti iným priamotopom majú menšiu spotrebu energie a vďaka sálaniu poskytujú priestoru teplo aj po ich vypnutí.
  • Majú dlhú životnosť a sú v podstate bezúdržbové.
  • V porovnaní s inými priamotopmi nevydávajú olejové radiátory žiadny hluk, sú preto ideálne na prikúrenie aj v spálni cez noc.
  • Len minimálne víri prach a ani ho neprepaľujú, sú preto ideálne aj pre osoby trpiace alergiami na prach.
  • Prenosné olejové radiátory sú spravidla vybavené kolieskami a madlami, ich premiestňovanie v priestore je preto veľmi jednoduché.
  • Pri porovnaní s inými priamotopmi majú obvykle vyššiu hmotnosť a sú priestorovo náročnejšie. V malých miestnostiach môžu prekážať a ich prenášanie môže byť niekedy ťažšie.
  • Pri neuvážlivom vykurovaní iba prenosnými olejovými radiátormi nevhodných objektov môže byť ich spotreba elektrickej energie aj výrazná.

Ako vybrať olejový radiátor

Elektrický olejový radiátor je vhodné vybrať podľa niekoľkých kritérií, predovšetkým potom podľa toho, ako často a kde bude používaný.

Počet rebier

Prvá vec, na ktorú hľadieť, je počet rebier. Tie sa podpisujú nielen na tom, ako bude olejový radiátor veľký, ale aj na tom, ako dobre bude kúriť a ako výraznú ponúkne možnosť akumulácie. Medzi bežný štandard patrí najmenšie, ktoré majú 7 rebier, rovnako ako väčšie modely, ktoré ich majú približne 9, a tie najväčšie až 11.

Príkon a vykurovací výkon

Výkon súvisí so samotným vykurovaním. Je obvyklé, že hodnota príkonu korešponduje s počtom rebier. Medzi najmenej výkonné olejové priamotopy patria tie s príkonom okolo 1 500 W, ktoré vykúri miestnosť medzi 35 a 40 m3. Priemerné radiátory majú 2 000 W a schopnosťou vykúriť miestnosť o 50 m3 a medzi najvýkonnejšie tie, kde už hovoríme o hodnotách 2 500 W a vyšších, ktoré zaistí teplo v miestnostiach do 60 m3. Ide o hodnoty najvyššieho príkonu, ktorý môže byť v prípade potreby regulovateľný.

Termostat a možnosti nastavenia

Bežným štandardom je, že olejový radiátor ponúkne 3 stupne nastaviteľného výkonu, podľa aktuálnych potrieb. Tiež je vhodné myslieť na využitie termostatu, ktorým možno nastaviť požadovanú teplotu, a tak zabezpečiť automatické vykurovanie. Naraziť môžete tiež na olejový radiátor s ventilátorom, na ktorom možno nastaviť aj samotnú ventilačné funkciu.

Hmotnosť a mobilita

Keďže ide o mobilný kúrenie, je pri výbere vhodnej prihliadnuť tiež k hmotnosti. U najľahších olejových radiátorov je potrebné počítať s tým, že atakujú hranicu 10 kilogramov. Sú ale aj modely ťažšie, ktoré môžu vážiť nad 15 kg. K mobilite prispieva existencie koliesok, ktoré už patria medzi štandard. Niekde sú iba 2, inde hneď 4. Tiež môže existovať madlo, pomocou ktorého možno s radiátorom lepšie manipulovať.

Bezpečnostné funkcie

Elektrický olejový radiátor je, alebo by rozhodne mal byť, vybavený poistkou proti prípadnému prehriatiu. Ak je detekovaná vysoká teplota, dôjde v rámci ochrany k automatickému vypnutiu. Ďalšie bezpečnostné funkciou môže byť ochrana proti zamrznutiu. Pri nižších teplotách je daný stav eliminovaný, aby nedošlo k prípadnému poškodeniu.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Určitú úlohu pri výbere môže mať aj dizajn, a to ako prevedenie jednotlivého rebrovanie, tak i farba. Klasikou je biela, elegantná je farba šedivá a moderným odtieňom je farba čierna. Medzi ďalšie veci, ktoré zohľadniť pri výbere, patrí napríklad dĺžka napájacieho kábla, ktorá je zvyčajne 1,7 metrov. U niektorých nechýba priestor pre jeho uloženie. Kvalitné olejové radiátory ponúknu aj jednoduché a praktické nastavenie pomocou tlačidiel a tiež LCD displeja, na ktorom je možné všetko kontrolovať a v prípade potreby upraviť.

4.4/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.