Domácnosť,

Odvlhčovače vzduchu: Test a recenzie 10 najlepších

Za čerstvým a nezkaženým vzduchom sa jazdí do prírody, alebo na hory. Väčšina z nás sa tam však dostane na dlhšiu dobu maximálne niekoľkokrát do roka – ako si teda pomôcť v našom byte či dome? Jedným z riešení, ako si skvalitniť prostredie vo vašom domove, je zaobstarať si odvlhčovač vzduchu. Tento šikovný spotrebič nielenže znižuje vlhkosť a s tou rieši priame aj nepriame vplyvy na vás a prostredie, v ktorom žijete, ale pomôže aj s vecami a problémami, ktoré na prvý pohľad nemusí byť zrejmé.

Elektrický odvlhčovač vzduchu nájde uplatnenie po celý rok a takmer vo všetkých miestnostiach a priestoroch vašej domácnosti, respektíve bytu. V kúpeľni zrýchli sušenie bielizne, v kuchyni pomôže s kondenzujúcej vlhkosťou vznikajúce pri varení, v obývacej izbe vám vďaka normalizovanej vlhkosti nezatuchne nábytok a nebudú sa v ňom šíriť roztoče. Váš pivnica stratí prídavné meno “vlhký”, v garáži vďaka nižšej vlhkosti nebude reznout automobil a na stenách a stropoch sa vám nebude zrážať vlhkosť, nebudú sa tvoriť plesne a huby. Sušič vlhkosti teda rozhodne nie je nadbytočná vec do vášho domova.

Elektrický odvlhčovač sa skladá z jednotky, ktorá odoberá z priestoru prebytočnú vlhkosť, zberné nádoby na vodu a ventilátora, ktorý po priestore víri vzduch. Väčšina domácich odvlhčovačov vzduchu je vhodná do jednej miestnosti, ako veľkú miestnosť a za akú dlhú dobu dokáže konkrétny model odvlhčovače zvládnuť, sa dozviete z jeho parametrov, ktoré sme pripravili do porovnávacej tabuľky. Zaujímať by vás mal hlavne parameter výkonu a objem zbernej nádoby. Odvlhčovače bývajú tiež vybavené čidlom vlhkosti, takže akonáhle dôjde k dosiahnutiu optimálnych hodnôt, ktoré sa pohybujú medzi 30% až 50% vlhkosti vzduchu, automaticky sa jeho činnosť zastaví.

Z pohľadu zdravia by nad odvlhčovačom vzduchu mali premýšľať všetci, ktorí trpia dýchacími ťažkosťami alebo ich trápi kožné alergie a ekzémy. Vo vašom byte či domu zníži prebytočnú vlhkosť a tým zamedzí tvorbe plesní, šírenie mikroorganizmov, roztočov a zápachu. Veľkú službu urobí tiež zberom vlhkosti pri sušení bielizne, ktoré značne zrýchli. Postihla Vašej chatu, alebo nedaj bože Váš dom či auto povodeň? Tu je asi zbytočné zmieňovať, ako veľmi veľkým pomocníkom odstraňovač vlhkosti je.

Rad modelov je vybavená tiež antibakteriálnym filtrom vzduchu, alebo ionizačným systémom, čo pomôže k ešte dýchatelnějšímu vzduchu. Pripravili sme pre vás najlepšie odvlhčovače vzduchu a ich recenzie. Vychádzali sme zo skúseností, testy samotných užívateľov a technických parametrov jednotlivých modelov. Ak chcete vedieť, aké parametre a vlastnosti si pri výbere elektrického odvlhčovače postrážiť, prečítajte si nášho nákupného radcu na konci článku.

Najlepšie odvlhčovače vzduchu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších odvlhčovačov vzduchu z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Concept Perfect air OV2000Guzzanti GZ 593Rohnson R-9820 Wi-FiMidea/Comfee MDDP-30DEN7Trotec TTK 66 EConcept OV1000 Perfect AirSENCOR SDH 1020WHElectrolux AmbiFlex EXD20DN3WSinclair CFO-20PElectrolux EXD20DN4W
Hlučnosť45 dB45 dB37 dB50 dB46 dB48 dB54 dB47 dB43 dB46 dB
Príkon420 W275 W320 W550 W440 W75 W340 W-450 W440 W
Hmotnosť14,5 Kg10,5 Kg14,25 Kg17 Kg15 Kg2,5 Kg11,3 Kg14 Kg15,5 Kg14 Kg
DisplayÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 odvlhčovačov vzduchu

Concept Perfect air OV2000

Concept Perfect air OV2000 recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Concept Perfect air OV2000 je multifunkčné zariadenie, ktoré vám v domácnosti nahradí rovno dva spotrebiče, ktoré u vás doma výrazne skvalitní čistotu vzduchu. Okrem funkcie odvlhčovania je prítomná tiež funkcia čističky vzduchu, ktorá je ešte doplnená o ionizačnú funkciu.

Zariadenie má príkon 420 Wattov, čo v tomto segmente zodpovedá pomerne výkonným modelom. Sušič vzduchu je určený do priestorov s veľkosťou až 120 m2, kde za 24 hodín dokáže zo vzduchu nazbierať až 20 litrov. Jeho hlučnosť je prijateľných 45 dB, navyše disponuje funkciou Silent, čo je tichý režim, pri ktorom hlučnosť ešte viac klesne.

Ďalšími režimy sú Drying, Continuous a automatický režim, ktorý udržuje vlhkosť prostredia na 55%. Spotrebič má funkciu pamäte, ktorá si pri výpadku prúdu pamätá posledné nastavenie a poteší tiež zabudovaný časovač až na 24 hodín, alebo dve rýchlosti odvlhčovania. Zberná nádoba na vodu má objem 5,5 litra a možné je tiež pripojiť odtokovú hadicu. Vlhkosť je nastaviteľná na 30 – 80%, praktickou vecou je detský zámok a tiež možno oceniť aj 185 centimetrov dlhý napájací kábel.

2v1 odvlhčovač a čistička vzduchu, funkcia ionizácie, nízka hlučnosť a vysoký výkon
Ľahko vyššia nákupná cena

Guzzanti GZ 593

Guzzanti GZ 593 recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Guzzanti GZ 593 má podľa recenzií spotrebiteľov kvalitné spracovanie a dobrý pomer cena/výkon, hodí sa však len do menších miestností s veľkosťou do 25 m2. Za 24 hodín zvládne zo vzduchu odobrať 12 litrov vody a nazhromaždiť ju do zásobníka s objemom 2,2 litra. Samozrejmosťou je tiež nazhromaždenú vodu odviesť pevným odtokom vody.

K dispozícii sú dve rýchlosti ventilátora, pričom maximálny prietok vzduchu je 120 m3 za hodinu. Vybrať sa dá ďalej zo 4 režimov odvlhčovanie a poteší aj praktická funkcia časovača. Prevádzkovať ho možno v priestoroch s teplotou od 5 do 32 °C, poslúži dobre napríklad v garáži, pivnici, kúpeľni alebo práčovni.

Z automatických funkcií tento odvlhčovač disponuje odmrazovaním výparníka, alebo automatickým vypnutím prístroja pri zaplnení zbernej nádoby. Z pohľadu bezpečnosti poteší prítomnosť detského zámku, ďalej transportná kolieska alebo dotykový ovládací panel.

Kvalitné spracovanie, automatické funkcie, časovač a detský zámok
Absencia displeja

Rohnson R-9820 Wi-Fi

Rohnson R-9820 Wi-Fi recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Rohnson R-9820 Wi-Fi je moderné zariadenie, ktoré disponuje Wi-Fi funkciami pre pohodlné ovládanie sušiče skrze mobilný telefón. Spotrebitelia v recenziách oceňujú tiež nízku hlučnosť 37 dB a dostatočne vysoký výkon.

Ten výrobca udáva až 20 litrov za 24h a voda sa ukladá do nadpriemerne objemného zásobníka na 6,5 litrov vody. Okrem odvlhčovanie disponuje zariadenie aj funkciou nezávislého čistenie vzduchu, alebo ionizačným a uhlíkovým filtrom. Na zariadení sa nachádza dotykový ovládací panel vrátane jednoduchého displeja, ktorý zobrazuje hlavné údaje.

Z ďalších funkcií zaujme systém Turbo pre sušenie bielizne (s vertikálnym odvodom vzduchu), možnosť nepretržitého chodu, časovač až na 24 hodín alebo detský zámok. Má vyššiu hmotnosť 14,25 kg, preto sú veľkou výhodou transportné kolieska aj ergonomické madlo pre pohodlnejšie prenášanie.

Menšia hlučnosť 37 dB, predĺžená záruka 5 rokov, Wi-Fi, zásobník na 6,5 litrov vody
Vyššia obstarávacia cena

Midea/Comfee MDDP-30DEN7

Midea/Comfee MDDP-30DEN7 recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Midea/Comfee MDDP-30DEN7 je jeden z najvýkonnejších odvlhčovačov na doma, za 24 hodín dokáže spracovať až 30 litrov vody, čo dokladá aj vyšším príkonom 550 W. Výkonnému charakteru zodpovedá tiež vyššia hmotnosť 17 kg, čo však vďaka transportným kolieskam nie je žiadny veľký problém.

Podľa údajov výrobca je tento model ideálny pre priestory do veľkosti 73 m3 a zmieňuje nízku hlučnosť, ktorá je však podľa tabuliek 50 dB. Ako chladiaca kvapalina je použitá ekologická R290 a poteší tiež zabudovaný senzor vlhkosti, ktorý zaisťuje automatický chod. Nádoba na kondenzát má objem 3 litre a priesvitný indikátor zabezpečujúce dobrú prehľadnosť.

Má funkciu turbo pre intenzívne vysúšanie, funkciu sušenie aj automatické odmrazovanie. Ovládanie je riešené niekoľkými tlačidlami vrátane displeja a časovača, ktorý ešte zvyšuje komfort používania. K dostaniu je v čiernobielom prevedení a kvalitné spracovanie potvrdzuje predĺžená záruka v dobe 3 rokov.

Vysoký výkon odvlhčovania, niekoľko ďalších funkcií, záruka 3 roky
Vyššia hmotnosť 17 kg

Trotec TTK 66 E

Trotec TTK 66 E recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 66 E hodnotí desiatky spotrebiteľov veľmi kladne, oceňujú na ňom výbornú účinnosť aj jednoduché a intuitívne ovládanie. Jediné výhrady sú smerovanie k iba základnému displeju, ktorý môže byť pri pohľade zozadu zle interpretovaný. Kladne je tiež hodnotené spracovanie a prevedenie šasi, ktoré má zaoblené hrany so zapustenými úchytkami.

Pri vyššej hmotnosti 15 kg poteší prítomnosť transportných koliesok a vďaka príkonu 440 W zabezpečuje aj vysoký výkon odvlhčovania. Za 24 hodín dokáže zo vzduchu pojať až 24 litrov vody, ktorú zbiera do 3 litrového zásobníka na kondenzát. Výrobca ho odporúča do 50 m2 priestorov.

Sušič má hydrostaticky riadenú odvlhčovaciu automatiku, ktorá sa nastavuje po 5 % medzi 35 % až 85 % relatívnej vlhkosti. V tomto rozmedzí dokáže fungovať zariadenie automaticky a udržiavať relatívnu vlhkosť na nastavenej hodnote. Poteší ďalej funkcie nepretržitého chodu, alebo funkcie pre sušenie bielizne.

Kvalitné prevedenie s intuitívnym ovládaním, vysoká účinnosť, zabudovaný ionizátor
Len základný display

Concept OV1000 Perfect Air

Concept OV1000 Perfect Air recenzie a test

Domáci odvlhčovač vzduchu Concept OV1000 Perfect Air je malé zariadenie s kompaktnými rozmermi, ktoré je určené do menších miestností. Skvele poslúži napríklad v kúpeľni pri sušení bielizne. Za deň zvládne skondenzovať 0,6 litrov vody, čo je v porovnaní s inými modelmi málo a je nutné s tým počítať.

Adekvátne k tomu má aj menšiu nádobku na kondenzát s objemom 1,5 litra, ktorá sa však môže vyprázdňovať iba raz za niekoľko dní. Tiež spotreba elektrickej energie nie je vďaka nízkemu príkonu 75 W vysoká. Pre používateľov sú k dispozícii dva režimy odvlhčovanie, prvý s nízkou rýchlosťou prúdenia vzduchu a druhý s vyššou rýchlosťou.

Napriek základnému prevedení disponuje časovačom, ktorý možno nastaviť na 4, 8 alebo 12 hodín. Zariadenie tiež zvláda nepretržitú prevádzku, má poistku proti prehriatiu a automaticky sa vypne akonáhle dôjde k zaplneniu zásobníka. Ten je priehľadný a veľmi ľahko sa tak kontroluje jeho naplnenosť. Nemá display, ale iba tri tlačidlá s diódami. Preto je jeho ovládanie tiež veľmi jednoduché.

Nízka obstarávacia cena a spotreba elektrickej energie, základný časovač, jednoduché ovládanie
Menšia výkonnosť

SENCOR SDH 1020WH

SENCOR SDH 1020WH recenzie a test

Elektrický odvlhčovač vzduchu SENCOR SDH 1020WH je spotrebiteľmi obľúbený pre svoj dobrý pomer ceny a výkonu, jedná sa o domáce sušič vlhkosti s dobrým výkonom 10 litrov za hodinu a stále rozumnou spotrebou elektrickej energie, čomu vďačí príkonu 340 W.

Pracuje buď so zásobníkom na kondenzát s objemom 2,1 litra alebo po pripojení na pevný odtok nepretržite. Vhodný je pre miestnosti do veľkosti 31 m2, má priemernú hlučnosť 54 dB a elektronické ovládanie vrátane displeja. Pracovať dokáže s vlhkosťou od 35 % do 85 % a nastavuje sa v tomto rozmedzí po 5 % relatívnej vlhkosti.

Poteší možnosť automatickej prevádzky podľa prednastavené cielené vlhkosti a ďalšie automatické funkcie - zapnutie po výpadku elektrickej energie alebo vypnutie pri naplnení zásobníka kondenzátom. Napriek hmotnosti 11,3 kg nezakomponoval výrobca transportná kolieska, prítomné je len zabudované a pomerne masívne madlo na prenášanie.

Dobrý pomer cena/výkon, automatická kontrola vlhkosti, ovládací panel s displejom
Bez posuvných koliesok

Electrolux AmbiFlex EXD20DN3W

Electrolux AmbiFlex EXD20DN3W recenzie a test

Svojich zástupcov vyslal do kategórie domácich elektrických odvlhčovačov tiež Electrolux a my sme do recenzií zaradili obľúbený model AmbiFlex EXD20DN3W. Tento svetoznámy výrobca domácich spotrebičov sadil pri výrobe vedľa skvelej techniky aj na dizajn, jeho elegantný prevedenie bude ozdobou každého interiéru, každej miestnosti, kam sušič umiestnite.

Electrolux zvláda nazbierať 20 litrov za 24 hodín. Odpadové nádobu má na 3 litre vody a podľa výrobcu je vhodný do priestorov s veľkosťou až 37 m3. Na hornej strane je elegantne umiestnený dotykový ovládací panel, ktorému dominuje jednoduchý display. V praxi oceníte tiež praktické kolieska alebo tichý režim, pri ktorom môžete v kľude a nerušene spať.

Medzi moderné funkcie patrí bezpochyby napríklad voľba Turbo, pri ktorom dôjde okamžite k plnému výkonu – hodí sa napríklad pri sušení bielizne, alebo vo veľmi vlhkom priestore. Funkcia inteligentného odvlhčovanie si sama volí intenzitu a časovač až na 24 hodín je tiež veľmi praktickým doplnkom.

Funkcia turbo, funkcia inteligentného odvlhčovania
Nedohledatelná hodnota príkonu jednotky

Sinclair CFO-20P

Sinclair CFO-20P recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Sinclair CFO-20P hodnotia spotrebitelia vo svojich recenziách veľmi kladne, vyzdvihujú najmä jeho dobrú účinnosť a v porovnaní s inými modelmi nízku hlučnosť, ktorú výrobca uvádza 43 dB. Sušič vzduchu má tiež veľmi podarení a elegantný dizajn, ktorý je ideálny aj do reprezentatívnych priestorov a interiérov.

Za 24 hodín zvládne skondenzovať až 20 litrov vody, ktorú následne ukladá do zásobníka s objemom 3,5 litra, alebo môže byť vyvedená zo zariadenia preč trvalým odtokom. Odvlhčuje od 30 % do 80 % relatívnej vlhkosti v priestoroch s teplotou medzi 5 až 32 °C. Disponuje funkciou Swing a pracovnými režimami Smart, Continuous, Quiet a Dry.

Na hornej strane je elegantne spracovaný ovládací panel, kde nechýba ani display zobrazujúci aktuálnu hodnotu vlhkosti. Na rozdiel od iných modelov má tiež indikátor pre čistenie filtrov, prírodné chladivo R290 Propán a tiež zabudovaná transportná kolieska. Iba v niekoľkých recenziách je spomenuté ako negatívum stále bežiaci ventilátor aj po dosiahnutí cielené vlhkosti.

Precízne a elegantné spracovanie, dobrý výkon, nízka hlučnosť 43 dB
Nevypína ventilátor pri dosiahnutí cielenej vlhkosti

Electrolux EXD20DN4W

Electrolux EXD20DN4W recenzie a test

Odvlhčovač vzduchu Electrolux EXD20DN4W má veľmi dobré parametre a funkčnosť, čo potvrdzujú tiež pozitívne recenzie spotrebiteľov. Jeho výkon je 20 litrov kondenzátu za 24 hodín a ideálne je do miestností do veľkosti 52 m2. Svojou hlučnosťou 46 dB sa radí k lepšiemu priemeru a poteší jeho moderné spracovanie s niekoľkými ďalšími funkciami.

Rýchlosť ventilácie je možné nastaviť v dvoch pracovných režimoch a pri programe CompactDry sa aktivuje ionizátor, ktorý účinne zachytáva alergény a prach. Pre rýchly boj s vlhkosťou je určená funkcia Turbo, pri ktorej pracuje sušič na najvyšší výkon.

Ovládanie je riešené elektronicky na hornom paneli, kam výrobca umiestnil aj jednoduchý a základný displej. Má automatické vypnutie pri naplnení 3 litrovej nádoby aj funkciu automatického odmrazovania Auto-Defrost. Časovač je možné nastaviť až na 24 hodín a poteší prítomnosť ako madlá na prenášanie, tak i posuvná kolieska.

Kvalitné prevedenie, dobrý pomer cena/výkon, ionizátor i časovač
Nič zásadného

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu

Predovšetkým si prepočítajte, v ako veľkých priestoroch budete chcieť odstraňovač vlhkosti používať. Stačí len orientačné odhad a podľa toho zaobstarať menej výkonné pohlcovače vlhkosti, alebo siahnuť po výkonnejších modeloch. V základe sú si všetky odvlhčovače podobné, majú výkonnú jednotku, ovládací panel, ventilátor a záchytnú nádobu. V prípade, že máte možnosť odviesť vodu do odpadu, môžete tak urobiť a využiť neobmedzeného prevádzky zariadenia. V opačnom prípade sa odvlhčovač po naplnení zbernej nádoby sám vypne, rovnako tak ako pri dosiahnutí optimálnej vlhkosti vzduchu.

Výkonnosť a odporúčané priestory

Primárne sa orientujte podľa stanovenej hodnoty schopnosti zberu vody za 24 hodín. Udáva sa v litroch a pohybuje sa zhruba od 10 litrov, po 25 litrov. Sekundárne si tento výkon môžete porovnať s príkonom odvlhčovacie jednotky, ktorá sa udáva vo Wattoch a mala by zodpovedať danej výkonnosti – slabší modely 200 W a viac, silnejšie modely okolo 400 W a viac. Odporúčané priestory uvádzané výrobcami sa značne líšia, a preto to nie je presný údaj, podľa ktorého by ste sa mali orientovať. Môžete k nemu prihliadať, ale neberte ho ako rozhodný faktor. Všeobecne platí, že domáci odvlhčovač vzduchu používame najmä pre jednu miestnosť do veľkosti 40 m3.

Kapacita, display a režimy

Parameter, ktorý by ste rozhodne nemali prehliadnuť, je objem nádoby, do ktorej ide zachytená skondenzovaná voda. Práve na veľkosti tejto nádoby závisí, ako dlho bude môcť kompresorový odvlhčovač pracovať, ak nemáte vývod vody riešený externe. Ak dáte kondenzačné odvlhčovač vzduchu do kúpeľne pre rýchlejšie sušenie bielizne, nechá sa čakať, že sa nádoba naplní ďaleko skôr ako v iných častiach vášho domova. Preto ak budete sušič vlhkosti využívať pravidelne, vyberte model s väčšou kapacitou, ideálne 4 litre a viac.

Príjemným doplnkom ovládacieho rozhrania je väčšie či menšie display, s ktorým je práca so spotrebičom ľahšie. Najmä ak ste majiteľovi vybavenějšího modelu, ktorý má už prednastavené režimy. Najbežnejšia je režim sušenie bielizne, ďalej môžete voliť percentuálne vlhkosť, ktoré chcete dosiahnuť alebo rýchlosť otáčok ventilátora.

Hlučnosť a hmotnosť, údržba

Čím vyšší výkon budete po odvlhčovači vzduchu požadovať, tým vyššie hladiny hluku sa dočkáte, ale nemusíte mať obavy, že pri zapnutom sušiči nebudete môcť sledovať televíziu, alebo pokojne spať. Hladina akustického hluku sa pohybuje od 40 dB do 50 dB, čo je porovnateľná hodnota napríklad s chladničkou, alebo umývačkou riadu.

Ak budete často s elektrickým pohlcovačom vlhkosti manipulovať, pozrite sa do parametrov, akú má hmotnosť. Na trhu sú k dispozícii modely s váhou deviatimi kilogramov, ale aj s šestnástich kilogramami. Modely sa tiež líšia ergonómiou, prípadne kolieskami a ich kvalitou. Z opisu a obrázkov sa nechá ľahko vyčítať, ktorý je na tom lepšie a ktorému chýba napríklad pevné madlo pre bezpečné prenášanie.

Ak máte elektrický odvlhčovač bez antibakteriálneho filtra vzduchu, údržba sa vás napospol netýka. Po naplnení nádoby na vodu ju vylejete do odpadu, správne vrátite späť do zariadenia a necháte pokračovať zariadení vo svojej práci. Ak je model filtráciou vzduchu vybavený, je dobré filter čas od času umyť pod tečúcou vodou, vysušiť ho a zase vrátiť na svoje miesto. Okrem týchto dvoch vecí sú dnešné domáce odvlhčovače vzduchu takmer bezúdržbové.

4.5/5 - (10 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.