Deti,

Odsávačky mlieka: najlepšie elektrické a ručné | Recenzie, test

Odsávačka na mlieko je vítanou pomôckou pre všetkých dojčiace mamičky. Nie každá mamička má totiž tvorbu mlieka plne podľa svojich predstáv, niekedy je mlieka nadbytok, inokedy je ho zase málo. V dnešnej dobe navyše mnoho mamičiek trpí poruchami tvorby mlieka, čo môže byť tiež dôsledok civilizačných vplyvov a dnešnej uponáhľanej doby.

Odsávačka mlieka je tu od toho, aby vám pomohla dopriať vášmu bábätku materskú výživu pravidelne presne tak, ako si novorodeniatko žiada. Jej ďalšou dôležitou funkciou je uľaviť prsiam predovšetkým pri nadpriemernej tvorbe materského mlieka a uľaviť im pri nadmernej záťaži.

Veľmi populárna je v dnešnej dobe elektrická odsávačka mlieka, ktorá prináša skvelý komfort a jednoduché ovládanie. Môže byť dvojfázová, čím sa užívateľský komfort ešte zvýši a ak ste doma, spravidla sa napája z elektrickej siete a v štichu vás nenechá ani na cestách, vďaka ich prevádzke na batérii.

Alternatívou je ručná odsávačka mlieka, ktorá k prevádzke nepotrebuje elektrickú energiu, za to však vyžaduje zapojenie mamičky, čo nie je tak komfortné. Rozdelenie na elektrickú a manuálnu je teda úplný základ, ďalej je dobré sa orientovať podľa objemu fľaštičky, prípadne ďalšieho príslušenstva, ktoré nie každý výrobok obsahuje. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie odsávačky na mlieko a ich recenzie.

Najlepšie odsávačky mlieka – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších odsávačiek mlieka z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Medela SwingCanpol Babies EasyStartPhilips Avent NaturalNUK LunaTommee Tippee C2NMedela Harmony premiumPhilips Avent Natural SCF332 01Nuk JolieCanpol Babies BASICBAYBY BBP 1010
Napájanie na batérieÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoNieNieÁno
Napájanie zo sieteÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoNieNieÁno
PríslušenstvoÁnoÁnoNieNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 odsávačiek na mlieko

Medela Swing

Medela Swing recenzie a test

Elektrická odsávačka na mlieko Medela Swing patrí k najobľúbenejším produktom na trhu. Jedná sa o elektrickú odsávačku, ktorá má prepracovaný dvojfázový systém odsávania. Ten kombinuje pomalší a rýchlejší sanie, rovnako ako je tomu u bežného dojčení. Fľaštička má objem 150 mililitrov, čo je v porovnaní skôr väčšia hodnota.

Ešte pred samotným saním prístroj najprv niekoľko minút stimuluje prsník, aby sa podporila laktácia. Práve vďaka tomu verne napodobňuje dojčenie. Stimuláciu aj odsávanie môžete samostatne regulovať, prístroj odsáva šetrne a rýchlo. Počítajte však s vyššou cenou, za ktorú ale získate kvalitný a dotiahnutý produkt.

Zariadenie je naviac veľmi kompaktné, takže nie je problém ho mať pre prípad potreby so sebou kedykoľvek a kdekoľvek. Pomocou spony je možno odsávačku chytiť treba za opasok alebo nohavice. Ak nebudete mať k dispozícii elektrickú sieť, môžete ju prevádzkovať na batérie a naopak, ak zabudnete batérie, nie je problém využiť napájanie zo siete.

Podpora laktácie, šetrné odsávanie, dvojfázový systém
Vyššia cena

Canpol Babies EasyStart

Canpol Babies EasyStart recenzie a test

Odsávačka Canpol Babies EasyStart ponúkne elektrický dvojfázový systém odsávania napodobňujúce prirodzené satie dieťaťa, kde možno regulovať intenzitu sania až v troch stupňoch. Pretože je k dispozícii veľký rozsah intenzity sania, každá mamička si tak môže správanie odsávačky prispôsobiť podľa toho, ako jej vyhovuje.

V sade s prístrojom dostanete zásobník na mlieko s objemom 120 ml, dojčenskú fľašu a praktické puzdro, ktoré príde k úžitku na cestách. Tiež sa hodí spomenúť, že odsávačku môžete napájať ako zo siete, tak z batérií.

Súčasťou balenia sú aj adaptéry, ktoré umožňujú odsávať materské mlieko do fľaše s úzkym alebo širokým hrdlom. Použiť môžete samozrejme tiež zásobník určený na uchovávanie mlieka. Nevýhodou potom môže byť, že sa prístroj skladá z trochu viac častí, než by ste čakali. Tie je po použití samozrejme nutné vždy rozmontovať a vyčistiť.

Bohaté príslušenstvo, dvojfázový systém, pomer ceny a výkonu
Zložitejšia kompletizácia

Philips Avent Natural

Philips Avent Natural recenzie a test

Odsávačka mlieka Philips Avent Natural je určená všetkým mamičkám, ktoré dávajú prednosť manuálnemu odsávanie mlieka. Umožňuje posed rovno a prispôsobiť si tak polohu odsávačky, stimulácii prsníka podporí mäkká masážna vložka. Medzi manuálnymi odsávačkami patrí medzi najpopulárnejšie produkty.

Nad odsávaním môžete získať úplnú kontrolu vďaka ergonomickej rukoväti, ktorá odsávanie maximálne uľahčuje a zaistí vám potrebný komfort a pohodlie. Dojčenie dieťaťa môžete vykonávať priamo z nádobky na mlieko, ktorá je opatrená cumlíkom v tvare prsníka.

Najpodstatnejšie je, že odsávanie mlieka je veľmi šetrné. Naopak samotná nádoba na materské mlieko by mohla byť o niečo väčší ako 125 ml. Síce to u tohto prístroja nie je to najpodstatnejšie, ale zaujal nás pekným dizajnom. Výhodou prístroja sú bezpochyby kompaktné rozmery a jednoduché čistenie vďaka malému množstvu samostatných dielov.

Dobrá stimulácia laktácie, šetrné odsávanie, ľahké čistenie
Menšia nádoba na mlieko

NUK Luna

NUK Luna recenzie a test

Odsávačka na mlieko NUK Luna je elektrická a poskytne vám prirodzený dvojfázový systém odsávania materského mlieka. Má dostatočný výkon, ktorý zaistí bezpečné odsatie dostatočného množstva mlieka z prsníka. Vďaka mäkkému vankúši zo silikónu je odsávanie veľmi komfortné a účinné zároveň.

Ergonomický dizajn odsávanie veľmi uľahčuje, odsávať je možné priamo do fľaštičky, ktorá je súčasťou balenia. Dostanete k nej tiež podstavec, čo nie je u všetkých modelov zvykom. Sacia sila je voliteľná, takže sa prispôsobí potrebám každej matky. Napájať odsávačku môžete ako zo siete, tak i z batérií.

Vzhľadom k tomu, že je výrobok zložený z malého množstva samostatných súčastí, tak sa tiež dobre čistí. Pri vyššom výkone musíte počítať s vyššou hlučnosťou. Je to síce pre elektrických odsávačiek typické, avšak v tomto prípade sa spotrebitelia zhodujú, že by hlučnosť mohla byť predsa len trochu nižšia.

Vysoký výkon, dvojfázové odsávanie, ľahké čistenie
Vyššia hlučnosť

Tommee Tippee C2N

Tommee Tippee C2N recenzie a test

Elektrická odsávačka mlieka Tommee Tippee C2N napodobňuje sanie dieťaťa, preto je odsávanie materského mlieka šetrné. Využíva sa príjemné silikónové prísavky, ktorá masíruje a stimuluje prsník k laktácii. Vybrať si môžete zo štyroch rýchlostí odsávania, patrí skôr k tichším produktom, aj keď elektrické odsávačky sú hlučnejšie všetky.

V balení nájdete bohaté príslušenstvo, kde je 150 ml sacia fľaša s pomalým prietokom, ďalej nádobka, kde môžete skladovať odsaté materské mlieko a šesť druhov prsných vložiek. Je tu tiež sterilizačná nádoba.

Ak budete chcieť použiť ďalšie fľaše, je vhodné zaobstarať je od rovnakého výrobca, pretože len s nimi je garantovaná kompatibilita. Napájať sa dá zariadenie zo siete aj pomocou batérií a vzhľadom k väčšiemu počtu súčastí sa vám prístroj môže horšie demontovať a znova zostavovať.

Štyri stupne odsávania, bohaté príslušenstvo, relatívne tichá odsávačka
Zložitejšia kompletizácia

Medela Harmony premium

Medela Harmony premium recenzie a test

Odsávačka na mlieko Medela Harmony premium ponúka manuálne riešenie odsávania mlieka z prsníka, pričom vie dvojfázový spôsob odsávania. Vďaka tomu je vysoko šetrná k prsnej tkanive a odsávanie je pohodlné, madlo umožňuje nastavenie v niekoľkých pozíciách, vďaka čomu poskytuje toľko žiadaný komfort.

Vzhľadom k manuálnemu systému odsávania je vhodná skôr na občasné použitie. Balenie obsahuje fľašu s objemom 150 ml, ktorá je navrhnutá tak, aby nekazila sací reflex. Výrobok je možné jednoducho rozložiť a zase zložiť, vďaka čomu sa ľahko čistí.

S odsávačkou je však dodávaný iba jeden prsný nadstavec, ak by ste potrebovali zvoliť inú veľkosť, je nutné ho dokúpiť. Toto príslušenstvo je od výrobca k dispozícii, ale stálo by vás ďalšie peniaze navyše. Zaujímavosťou je možnosť rozšírenia tejto ručnej verzie na elektrickú verziu odsávačky.

Dvojfázový systém, jednoduché čistenie, možnosť rozšíriť na elektrickú verziu
Iba jeden prsný nadstavec

Philips Avent Natural SCF332 01

Philips Avent Natural SCF332 01 recenzie a test

Odsávačka mlieka Avent Natural SCF332 01 ponúka zaujímavý pomer ceny a výkonu, ak hľadáte elektrickú odsávačku. Mamičkám poskytne veľa komfortu, už treba vzhľadom na vzduchové vankúšiky, vďaka ktorým pri používaní netlačia. Samozrejme ponúkne aj šetrné dvojfázové odsávanie.

Samotné odsávania materského mlieka je rýchle a môžete využiť režimu stimulácie, ktorý podporí laktáciu. Tento prístroj je možné napájať ako z elektrickej siete, tak z batérií, takže dobre poslúži prakticky kdekoľvek aj na cestách. Ako bonus možno spomenúť relatívne tichý chod.

Výrobok sa tiež dobre zostavuje a zároveň teda jednoducho čistí. O niečo horšie sa však oddeľuje prísavka od motorku. K odsávačke možno dokúpiť najrôznejšie príslušenstvo, zaujímavosťou tiež je, že ju možno s patričnými doplnkami používať aj ako odsávačku manuálnou. Môžete tak veľmi ľahko získať všestranné zariadenie.

Komfort bohatého polstrovania, dvojfázová, s príslušenstvom tiež manuálna
Prísavka a motoriek sa horšie oddeľujú

Nuk Jolie

Nuk Jolie recenzie a test

Manuálna odsávačka NUK Jolie má silikónový vankúšik, ktorý je k pokožke veľmi jemný. Ten obsahuje špeciálne nopy, ktoré zvyšujú účinnosť odsávania materského mlieka. Silikónový vankúšik sa dokáže prispôsobiť každému prsníku, čo je jeho hlavná prednosť.

Samotné odsávania je veľmi dobré, produkt nevydáva žiadne nežiaduce zvuky, ako vŕzganie a podobne. Odsávať možno bez veľkej námahy aj jednou rukou, len niekomu by nemuselo vyhovovať uchytenie páky k odsávačke, ale záleží na spôsobe používania. Voliteľná je sila sania vďaka nastaviteľnej regulácii odsávanie.

Odsávačka se dá bezproblémově udržovat, protože je zde malý počet samostatných dílů, které zároveň snadno rozložíte. V balení najdete také láhev na mateřské mléko a tento produkt patří mezi základní řešení, proto zde nenajde třeba savičku. V balení je každopádně víčko a můžete rovněž využít i podstavec na láhev.

Regulácia sania, ľahké čistenie, pomer ceny a výkonu
Chýba cumlík

Canpol Babies BASIC

Canpol Babies BASIC recenzie a test

Ručná odsávačka na mlieko Canpol Babies BASIC je zaujímavou voľbou pre tých mamičky, ktoré potrebujú iba občasné odsávanie materského mlieka. Vyhovie všetkým typickým požiadavkám na odsávačku, a pritom je za nízku cenu, čo jej dodáva na atraktivite. Na kvalite výrobku sa to pritom nijako viditeľne nepodpísalo.

V balení nájdete silikónovú masážnu vložku, fľaša 130 ml a tiež podstavec, k dispozícii je rovnako silikónový cumlík. K odsávačke dostanete tiež puzdro, ktoré je pomerne praktické. V balení skrátka do začiatku nič podstatné nechýba.

Výrobok odsáva rýchlo a bezbolestne. Je tu špeciálne tvarovaná ergonomická páka, ktorá zaistí komfortné odsávanie. S výrobkom sa dobre manipuluje a je ľahko zostaviteľný, pretože obsahuje malý počet samostatných dielov. Aj vďaka tomu sa veľmi dobre čistí po každom použití.

Šetrné a rýchle odsávanie, všetko potrebné v balení, nízka cena
Menšia fľaša

BAYBY BBP 1010

BAYBY BBP 1010 recenzie a test

Odsávačka materského mlieka BAYBY BBP 1010 je vhodná na pravidelné odsávanie materského mlieka so všetkým komfortom. Ide totiž o elektrickú dvojfázovú odsávačku verne napodobňujúci sania dieťaťa. Nastaviteľná je ako fáza stimulácia prsníka, tak vlastného odsávanie mlieka.

V balení je silikónový nadstavec plniaci masážnu funkciu stimulácie prsníka k ideálnej laktácii. Keďže nadstavec vďaka svojmu špeciálnemu tvaru vie separovať vzduch a mlieko, nedochádza k spätnému toku mlieka. Mlieko sa môže plniť do fliaš so širokým i úzkym hrdlom, v balení potom nájdete fľašu s objemom 120 ml, ktorá by mohla byť určite väčší.

Samotný prístroj je možné napájať ako zo siete, tak z batérií. Výrobca upozorňuje na skutočnosť, že pri prevádzke zo siete by sa mali batérie vybrať. Zariadenie patrí vo svojej kategórii k tichším výrobkom, takže sa nemusíte obávať nadmernej hlučnosti.

Dvojfázový systém, nastaviteľná stimulácia aj odsávanie, relatívne tichý chod
Menšia fľaša

Ako vybrať odsávačku na mlieko

Niekomu by sa mohla odsávačka zdať ako zbytočnosť, veď v minulosti žiadne odsávačky neboli a mamičky to tiež zvládali. Dnes je však iná doba a mnoho moderných mamičiek má aktívny život. V takýchto situáciách sa hodí mať vždy pre dieťa pripravené materské mlieko, ktoré tak môže mať svoju prirodzenú stravu, aj keď sa mu mamička práve nemôže plne venovať.

Niektoré mamičky majú tiež problémy s laktáciou, teda s tvorbou mlieka. Vplyvy môžu byť opäť dané súčasnou dobou a treba nadmerným stresom. Vtedy je odsávačka veľmi vhodná pomôcka, ktorá vás môže z týchto problémov dostať vďaka stimulácii laktácie. Poslednou možnosťou sú situácie, kedy bábätko z neznámych dôvodov mlieko z prsníka nechce prijímať.

Mamičkám odsávačka pomôže tiež pri nadbytočnej tvorbe mlieka. To sa môže samozrejme riešiť ručným vystreknutím, ale väčšina mamičiek sa zhoduje, že použitie odsávačky je oveľa komfortnejšie. Odsávačka mlieka totiž dokáže mlieko odsať takmer bezbolestne. Musíte si ale samozrejme zvoliť takú, ktorá vám bude vyhovovať.

Manuálna odsávačka

Základné rozdelenie odsávačiek je na manuálne, ktoré sa ovládajú ručne, a na elektrické, ktoré obvykle zvládajú prevádzku ako zo siete, tak na batérie. Manuálna odsávačka mlieka je samozrejme spravidla lacnejší. Je vhodnejšie najmä pre mamičky, ktoré odsávajú mlieko skôr príležitostne. Dôvod je hlavne ten, že celá činnosť pri častom vykonávaní môže byť fyzicky náročnejšia. Ručná odsávačka vám tiež príliš nepomôže so stimuláciou laktácie, takže je vhodná hlavne pre mamičky bez problémov s tvorbou mlieka, ktoré zaujíma čisto možnosť občas mlieko uskladniť do zásoby alebo uľaviť preplneným prsiam.

Elektrická odsávačka

Pokiaľ naopak potrebujete mlieko odsávať pravidelne alebo vo väčšom množstve, určite je pre vás elektrická odsávačka vhodnejšou voľbou. Elektrické odsávačky majú vyššiu efektivitu sania a odsávajú rýchlejšie. Ich prevádzka je možná ako s napájaním z elektrickej siete, tak na batérie. Ponúka často dvojfázový systém a niekoľko stupňov intenzity odsávania. Nevýhodami je zvyčajne vyššia hlučnosť a prirodzene aj vyššia cena.

Dvojfázový systém

Už sme sa dotkli tzv. dvojfázového systému odsávania. Ten by ste mali zohľadniť hlavne v prípadoch, kedy máte problémy s laktáciou. Odsávačky vybavené týmto systémom totiž verne napodobňujú sanie mlieka malým dieťaťom. Vďaka tomu je možné lepšie stimulovať laktáciu a odsávačky spravidla majú dva režimy, jeden stimuluje prsník, aby sa spustila výroba mlieka, druhý potom realizuje vlastné sania.

Odsávačky, ktoré týmto systémom vybavené nie sú, pracujú spravidla na princípe regulácie vákua, ktorým si nastavíte silu odsávania. Je to vhodná voľba hlavne pre mamičky, ktoré nemajú problémy s laktáciou.

Prevedenie a príslušenstvo

Zamerajte sa na to, či sa dá odsávačka ľahko rozobrať a dôkladne vyčistiť, tiež sa pozerajte na možnosti nastavenia intenzity a rýchlosti sania. Rozdiely sú tiež v objeme fľaštičky, kedy sa jej objem najčastejšie pohybuje od 120 ml do 150 mililitrov. Cestujete? Zamerajte sa na kompaktné rozmery či pri elektrických modelov na prevádzku na batérie. Nezabúdajte ani na príslušenstvo, či obsahuje fľašu, cumlík a skrátka všetko, čo je k bezproblémovej prevádzke nutné. V opačnom prípade je totiž nutné rad vecí dokúpiť.

4.3/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.