Kozmetika,

Očné tiene, palety: Test a recenzie 10 najlepších

Očné tiene pomáhajú ženám zvýrazniť kontúry očí a vyzdvihnúť tak hlavné tvárové rysy. Oči jednoznačne patrí k tomu, kam sa mnoho žien aj mužov zahľadí najskôr. Výrazné oči sú skrátka krásne a zvodné. Pre každé oči, teda modrej, hnedej a zelenej, sa hodia rôzne farby očných tieňov, ktorými sa dosiahne najlepších výsledkov. Na trhu existuje nepreberné množstvo produktov, s ktorými si môžete farebné experimentovanie užiť dosýta.

So správne použitú farbou očných tieňov záleží tiež od typu vašich očí. Iné líčenie očí je vhodné pre bežne posadené oči priemerných rozmerov, iné je pre oči blízko pri sebe a iné zase pre oči, ktoré sú ďalej. Rozdiely sú aj medzi líčením malých očí a naopak veľkých očí mandľového tvaru. Tiene na oči používajú aj niektorí muži, v globálnom meradle však majú jasnú prevahu ženy.

Žiadny komplexnej make up modernej ženy sa skrátka dnes bez očných tieňov obísť nemôže. Očné tiene sú pre väčšinu žien rutinou, ich nanášanie môže prebiehať bruškami prstov, lepšie je však použiť kvalitný kozmetický štetec. Paletka očných tieňov môže obsahovať jeden odtieň, alebo aj desiatky a to v rôznej gramáži. Obľúbené sú dymové tiene, matné, alebo trblietavé, ktoré z vás urobia kráľovnú každej oslavy. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie očné tiene a ich recenzie.

Najlepšie očné tiene a paletky tieňov – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších očných tieňov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP: Tiene podľa farby

Recenzie 10 očných tieňov

Makeup Revolution by Petra

Paletka by Petra Makeup Revolution je zaujímavá tým, že bola vytvorená v spolupráci so známou českou beauty a fashion blogerkou Petrou LovelyHair. Nájdete v nej 36 odtieňov s vysokou pigmentáciou, každý v gramáži 0,8 g. Obsahuje ako odtiene základné, ktoré použijete na celé viečko, tak zemité odtiene vhodné pre dymové líčenie. Vyhrať si môžete napríklad s petrolejovou alebo ružovou farbou, obsahuje matné, trblietavé, teplé i studené odtiene. Mnoho žien využije aj trendy fialové odtiene. Zákazníčky si pochvaľujú hlavne pestrú ponuku farieb pri veľmi dobrej cene. Vykúpené je to samozrejme trochu väčším balením, ktoré môže byť do kabelky nepraktické.


Dermacol Duo

Očné tiene Dermacol Duo o celkovom množstve 5 g zakúpite za veľmi zaujímavú cenu. Na druhú stranu sa budete musieť uspokojiť len so tieňmi, ktoré sú tu v dvoch farebných odtieňoch. Ich súčasťou je malý praktický penový aplikátor, ktorý dobre splní svoju funkciu. Na výber máte z pätice farebných kombinácií, vzhľadom k farbe vašich očí si teda vyberie naozaj každá. Podľa spotrebiteľského hodnotenie sa ľahko nanáša a pigmentácia je pomerne intenzívna. Párové odtiene sú zámerne zložené pre efektívnu a ľahkú kombináciu a nalíčite sa s týmito tieňmi ako pre dennú, tak večernú potrebu.


Bourjois Eye Catching

Paletka očných tieňov Bourjois Eye Catching v prevedení Nude ponúka 8 očných tieňov telovej farby, ako napovedá už názov. Celková gramáž je 4,5 g a je určená všetkým ženám, ktoré uprednostňujú prirodzené líčenie. Aj napriek tomu im táto paletka dokáže poskytnúť bohaté variácie očného make-upu, čo je pozitívne. Užívateľky týchto očných tieňov si na nich najviac pochvaľujú príjemné farby, veľmi dobrú pigmentáciu a dlhú výdrž prakticky po celý deň. Pomerne praktické je aj balenie, kde nájdete základný aplikátor a súčasťou krabičky je zabudované zrkadlo, ktoré oceníte vždy, keď nebudete mať k dispozícii veľké zrkadlo.


Makeup Revolution Reloaded

Makeup Revolution paletka Re-Loaded ponúka 15 očných tieňov, každý v gramáži 1,1 g. Ako je u paletek tohto výrobca zvykom, ponúka zaujímavú cenu v kombinácii s vysokou pigmentáciou, vďaka ktoré krásne kryjú a nie inak je tomu aj v tomto prípade. Variant Affection má všetky odtiene ladené predovšetkým do teplých farieb, čo sa hodí ako pre bežné denné líčenie, tak i večerné. Existuje ale mnoho ďalších farebných variant. Ženy používajúce tieto tiene si pochvaľujú dlhú výdrž aj už spomínanú vysokú pigmentáciu. Niekedy môžu viac prášiť, s prihliadnutím k cene sa však nejedná o nič zásadné.


MAC Eye Shadow

Dymové tiene MAC Eye Shadow známej kozmetickej firmy sa ponúkajú v mnohých veľmi pekných farbách, ktoré umožňujú aj dymové líčenie a ich gramáž je 1,5 g. Výrobca sľubuje jemnú textúru a intenzívne farby, ktoré sa ľahko nanášajú a vydrží po celý deň. To potvrdzujú tiež užívateľky. Podľa zákazníckych recenzií sa tiene nezlievajú do záhybov, vydrží v nezmenenej podobe skutočne po celý deň a zvládnu aj nejakú tú divokejšie party. Kvalita výrobkov sa však premieta do vyššej ceny, a to môže byť pre niekoho určitou vadou na atraktivite tohto produktu.


Maybelline Total Temptation

Paleta očných tieňov Maybelline Total Temptation má celkovú gramáž 8 g a ponúkne 8 trendy broskyňových a nafialovělých tónov. K tomu obsahuje aj 2 rozjasňovače, ktorými dosiahnete toľko žiadaného rozjasněného looku. Výrobca sľubuje bohatú pigmentáciu tieňov a krémové očné tiene s odpovedajúcou textúrou. Užívateľské recenzie sa zmieňujú najmä o úžasnom rozjasňovači, kdežto tiene sú skôr menej výrazné, tlmené, čo môže byť pre niektoré ženy kladom, pre iných záporom. Vždy záleží, aký výsledok od líčenia očakávate.


Dermacol Long-lasting Intense Colour

Očné tiene v ceruzke Dermacol Long-lasting Intense Colour ponúknu pri gramáži 1,6 g očný tieň a linku v jednom balení. Intenzívnu farbu by mal zaručiť vysoký obsah pigmentov. Výrobok môžete ľahko nanášať ako tiene alebo ako linku v ťažšie dostupných miestach a ľahšie tak dosiahnuť dokonalého líčenia. Zákazníčky oceňujú tenkú mäkkú tuhu a dlhú výdrž. Podľa opisu výrobku je očný tieň v ceruzke odolný proti oteru a sýta farba sa týmto aplikátorom veľmi ľahko nanáša.


Max Factor Masterpiece Nude Palette

Trblietavé očné tiene Max Factor Masterpiece Nude Palette ponúknu 8 odtieňov pri gramáži 6,5 g. V palete je 8 farieb, kde nájdete ako trblietavé, tak matné očné tiene. Vyberať si možno medzi paletka Cappuccino a Rose, pričom prvé sú viac do hneda, druhé viac do ružova. Z užívateľských recenzií vyplýva, že je ocenia ženy, ktoré majú radšej jemnejšie prirodzené odtiene, pre výraznejšie líčenie sa poobzerajte inde. Farby dlho vydrží a nezlievajú sa do vrások, súčasťou je aj praktický aplikátor, ktorý má na každej strane inakší hrot.


Artdeco Liquid Glitter Eyeshadow

Tekuté očné tiene Artdeco Liquid Glitter Eyeshadow sú určené pre ženy hľadajúcich trblietavé farby. Zakúpiť ich môžete vo farebných variantách Moonstone, Rose Gold alebo Purple Sky, každý s objemom 5 ml. Zákazníčky si trblietavý efekt veľmi pochvaľujú, rovnako tak dlhú výdrž. Pri aplikácii je vzhľadom ku gélovej konzistencii vhodné na chvíľu zavrieť viečka a nechať tiene zaschnúť. Každá žena si však musí rozhodnúť, či sa na trblietky cíti a tiež pre nich zvoliť vhodnú príležitosť. Okrem nalíčenie prípravok zaisťuje tiež hydratáciu a výživu očného viečka, obsahuje extrakt z olív a nenájdeme v ňom žiadne minerálne oleje, ani parfumáciu.


theBalm Bahama Mama

Tiene na oči theBalm Bahama Mama o gramáži 7 g ponúknu zaujímavú kombináciu bronzeru, kontúrovacieho púdru a očných tieňov ladených do matnej hnedej. Pleti dodávajú prirodzený opálený nádych, každý sa vás tak hneď bude pýtať, kde ste si užívali dovolenku pri mori. Užívateľky si v recenziách pochvaľujú najmä prirodzený nádych bronzeru bez nežiaducich oranžových odtieňov a jeho dlhú výdrž. Tiene sú vhodné pre všetky typy pleti a v originálnom retro balení nájdete tiež praktické zrkadielko, ktoré sa hlavne mimo domova bude určite hodiť.


Ako vybrať očné tiene

Každá žena sa chce páčiť, preto stojí za to venovať úsilie tiež výbere správneho make-upu. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú samozrejme aj očné tiene a nemusíte byť vizážistkou, aby ste svojim očiam dodala prvotriednej look. Pre dokonale nalíčené oči to chce len trochu cviku a použitie správnych líčidiel.

Všetkému predchádza správny výber očných tieňov, na trhu ich existuje naozaj veľa, preto skúšajte, experimentujte a čítajte skúsenosti spotrebiteľov. Snažte sa líčením predovšetkým baviť, nie je nutné ustrnúť u jedného zažitého produktu, keď je ich toľko k objavovaniu.

Prevedenie a konzistencia

Obvyklým prevedením očných tieňov je klasický prášok, ktorý najmä u lacnejších výrobkov môže viac prášiť. Možno vybrať aj krémovú konzistenciu, avšak tu buďte pripravení na vyššiu tendenciu k hromadeniu v priehlbine očného viečka alebo vo vráskach, čo nie je nič pekného.

Najpraktickejšie sú bežné púdrové očné tiene, ktoré nanesiete aplikátorom, najlepšie štetčekom. Nepotrebujete ani veľa farieb, základom sú dve farby, svetlá a tmavá. Zároveň sa však odporúča, aby paletka očných tieňov obsahovala aspon farby tri. Keď chcete experimentovať, alebo ladiť farbu očných tieňov so svojím outfitom a doplnky, môžete zaobstarať paletku očných tieňov, kde nájdete kľudne aj desiatky odtieňov, vrátane dymových, matných a trblietavých farieb.

Farba očí a očné tiene

Neviete, aké farby a odtiene zvoliť? Harmonické farby zladíte s farbou svojej dúhovky, kontrastnými zase farbu oka zvýrazníte. Najobvyklejšie sú hnedé oči, kde sú za harmonické farby považované hnedá, medená a béžová. Za tie kontrastné potom zelená, modrá, tyrkysová, fialová, vínová alebo ružová.

U modrých očí patrí k harmonickým farbám modrá a šedá, pričom kontrastnými farbami sú fialová, okrová, oranžová, hnedá a zlatá. Zabudnúť nesmieme ani na tajuplné zelené oči, ktoré sú v harmónii so zelenou, žltou a sivou, ktoré by vaša paletka očných tieňov určite mala mať. Kontrastu dosiahnete s fialovou, tehlovou, marhuľovou alebo hnedou farbou.

Správna aplikácia

V mnohých prípadoch si možno vystačiť s nanášaním očných tieňov pomocou brušiek prstov. Ak sa však rozhodnete si so svojím líčením viac vyhrať, nebude to pravdepodobne to pravé orechové. Preto je dôležité si vybrať kvalitný štetec na očné tiene. Jedine využitie make-upových štetcov urobí vaše líčenie o veľký kus profesionálnejší.

Pre nanesenie cez celé viečko sa používa rovný pevný štetec. Nanášajte od vonkajška oka smerom k stredu, aby boli tiene na vonkajšej strane najtmavší a na vnútornej najsvetlejšie. Potom sa jemným štetcom aplikujú tiene do priehlbiny očného viečka a rozotierajú sa smerom von. Vytvoríte s ním tiež jemný prechod medzi tieňmi a obočím a dôležitý je tiež tužkový jemný štetec na aplikáciu tieňov v okolí rias.

Tiene aplikujte vždy pred použitím linky alebo maskary. Ak majú vydržať po celý deň, je na to ideálna báza pod očné tiene. Tá tiene zafixuje a nebudete sa musieť obávať zlievania a iných neduhov. Bez kvalitných tieňov však toho ani báza veľa nezmôže.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.