Záhrada,

Plotostrihy: najlepšie nožnice na živý plot | Recenzie, test

Nožnice na živý plot sú dnes brané ako nevyhnutný pomocník pre každého záhradkára. Pomôžu udržiavať rôzne druhy zelene, a to ako v prípade kríkov, tak i živých plotov. Pomocou správnych nožníc sa nielen podporí ich rast, ale aj možno docieliť požadovaného vzhľadu.

Aku, benzínové a elektrické nožnice na živý plot

Plotostrihy sa primárne delia podľa typu pohonu. Akumulátorové nožnice na živé ploty poskytujú mobilitu porovnateľnú s variantom spaľovacieho motora, avšak s rovnakou alebo nižšou váhou ako u elektrického plotostrihu. Motorové či benzínové nožnice na živý plot sú vhodné na úpravu veľkých a silných drevín, pričom elektrické nožnice sú ich opakom. Využitie nájdu predovšetkým na záhrade okolo domu s dostupným zdrojom elektrickej energie.

Ručné nožnice na živý plot

Pre menšie záhrady môžu plne stačiť aj ručné nožnice na živý plot. Nie je potrebné ani benzín, ani zdroj elektrickej energie. Len ručné sila, ktorá je prostredníctvom pákového mechanizmu prevedená na čepele. Mechanické nožnice sa uplatní u malých a mäkkých kríkov, ktoré vyžadujú len drobné úpravy.

Teleskopické plotové nožnice

Teleskopické nožnice na živý plot je možné predĺžiť, čo uľahčí ako vzdialenejšie vodorovný zostrih živého plota, tak prácu vo vyšších polohách bez rebríka. Plotostrihy teleskopického typu patrí do špeciálnej kategórie a využívajú rôzny druh pohonu.

Výber sa odvíja hlavne od účelu použitia s prihliadnutím na pravidelnosť strihu a množstvo kríkov. K dôležitým parametrom patrí výkon motora, dĺžka lišty alebo rozostup nožov. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie nožnice na živý plot a ich recenzie.

Najlepšie plotostrihy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších plotostrihov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Black-Decker GT6060Bosch AHS 45-16Fieldmann FZN 2001-EMakita UH4570Extol Premium 8895600Bosch UniversalHedgePole 18VeGA VE 362Riwall RPH 2660 RHFiskars SmartFitGardena Comfort 700 T
Priemer strihu25 mm16 mm16 mm21 mm15 mm16 mm24 mm24 mm15 mm8 mm
Hmotnosť3 kg2,6 kg2,8 kg3,6 kg4,8 kg3,6 kg5,7 kg5,8 kg0,3 kg0,7 kg
Príkon / Výkon600 W420 W500 W550 W--1,1 HP1 HP--
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 plotových nožníc

Black-Decker GT6060

Black-Decker GT6060 recenzie a test

Elektrické nožnice na živý plot Black-Decker GT6060 zaujmú svojou robustnou konštrukciou a celkový prevedením. Medzi prednosti patrí pohon, o ktorý sa stará elektromotor, ktorý dokáže ponúknuť výkon veľmi dobrých 600 W. Samozrejmé je aj ergonomické prevedenie a možnosť ich úchopu hneď oboma rukami.

Základom je dostatočne dlhá lišta, ktorá má 60 centimetrov, čo uľahčí prácu aj na veľkých plochách. Kladom je možnosť strihu väčších vetvičiek, pretože maximálny priemer, ktorý nožnice na plot zvládnu, je 25 milimetrov. Na tom sa podpisuje aj efektívne technológie, ktorá nesie názov E-Drive Technology a prináša vyššiu hodnotu momentu.

Medzi kladnú vlastnosť je potrebné zaradiť aj nízku hmotnosť, ktorá činí len 3 kilogramy. Dlhú životnosť zaisťujú nože z kvalitného kovu a mäkká tlmiaca vložka rukoväte je základom pre dlhodobú prácu bez akéhokoľvek zbytočného prerušovania činnosti.

Nízka hmotnosť, E-drive Technology, záber 60 cm
Nutnosť kábla

Bosch AHS 45-16

Bosch AHS 45-16 recenzie a test

Motorové nožnice na živý plot Bosch AHS 45-16 sú vybavené kvalitným elektromotorom, ktorý je schopný dosiahnuť výkonu o hodnote 420 W. Tým prednosti týchto hobby nožníc nekončí, pretože vie zaujať aj svojou nízkou hmotnosťou, ktorá je 2,5 kilogramov.

Sú určené skôr pre hobby použitie, a tak je treba počítať s tým, že dĺžka čepele je presne 45 centimetrov, a pokiaľ ide o rozostup nožov, tak ten je 16 centimetrov. Vďaka dobrému vyváženie nie je problém pracovať v akejkoľvek polohe. Samozrejmosťou je aj kvalitné ergonomické prevedenie.

Bez problémov si poradí s rôznymi druhmi porastu a v prípade problémov nechýbajú bezpečnostné prvky, ktoré ochránia ako nože, tak osobu, ktorá s nožnicami manipuluje. Kladom je aj možnosť jednoduchého držanie, a to aj oboma rukami.

Nízka váha, dobré vyváženie, dĺžka lišty 45 centimetrov
Existencia kábla

Fieldmann FZN 2001-E

Fieldmann FZN 2001-E recenzie a test

Elektrický plotostrih Fieldmann FZN 2001-E je skvelou voľbou hlavne pre hobby použitie. Zodpovedá tomu aj jeho váha, ktorá činí len 2,8 kilogramov. Napriek tomu ponúkne dobré parametre. Je to napríklad motor s výkonom 500 W, ktorý na bežné záhradné použitie a strihanie kríkov a živých plotov plne dostačuje.

Samotná dĺžka lišty činí 46 centimetrov a pokiaľ ide o priemer strihu, nožnice si ľahko poradí s akýmikoľvek vetvičkami až do hodnoty 16 milimetrov. Samozrejmé sú aj prvky bezpečnostné, ako je potrebné automatické brzda. Rovnako tak nechýba dvojité bezpečnostné spínače, ktoré eliminujú situáciu spojenú s tým, že by sa motor samovoľne omylom zapol.

Pre jednoduchú prácu je možné využiť tiež jednoducho nastaviteľnú rukoväť, rovnako ako zaujme aj takzvaný Soft grip, ktorý zaistí pohodlný úchop a tlmenie vibrácií. Vzhľadom k celkovým parametrom ide o model pre menšie záhrady ako stvorený.

Nastaviteľná rukoväť, bezpečnostný spínač, nízka váha
Menšia lišta

Makita UH4570

Makita UH4570 recenzie a test

Nožnice na živý plot Makita UH4570 poháňané elektrickým motorom, zaujmú už svojim prevedením. Ako je u značky zvykom, je samozrejmá nielen vysoká kvalita, ale aj ergonomický dizajn. Všetko dopĺňa praktická protišmyková rukoväť, ktorá uľahčí držanie a dlhodobú prácu.

Dbané je aj na funkcie bezpečnostné. Tu je prioritou použitie hneď troch vypínačov, ktoré sa o tieto vlastnosti starajú. Nožnice navyše pracujú len vo chvíli, keď je stlačená dvojica z nich. Ďalej nechýba ani systém eliminujúci spätný ráz, čo zaisťujú nože opatrené chráničom.

Z hľadiska parametrov zaujme určite elektromotor s výkonom 550 W, ktorý sa stará o kvalitný strih, u ktorého môže byť priemer o hodnote 21 milimetrov. Samotná dĺžka lišty plne zodpovedá zaradenie nožníc a činí 45 centimetrov. Vzhľadom ku kvalitnej konštrukcii je hmotnosť 3,6 kilogramov.

Bezpečnostné prvky, ergonomický dizajn, priemer rezu
Vyššia hmotnosť

Extol Premium 8895600

Extol Premium 8895600 recenzie a test

Aku nožnice na živý plot EXTOL Premium zaujmú primárne kvalitou batérie. Ide o typ Li-Ion s napätím 18 V, ktorá má kapacitu 1,5 Ah. To zaistí nielen dobrý výkon, ale tiež je to spojené s dobrou výdržou. Na dlhodobú prácu má vplyv aj prevedenie, ktoré zaujme dobrým vyvážením, rovnako ako pogumovanou rukoväťou.

Hmotnosť nožníc je aj napriek umiestnenou batériu 4,8 kilogramov, čo uľahčí všetku manipuláciu. Doba nabíjania batérie je okolo 4 hodín. Aj keď ide o variant určenú skôr pre hobby použitie, tak nadchne dĺžka samotnej lišty, ktorá činí 56 centimetrov. Súčasťou konštrukcie je kryt, ktorý chráni pred odlietavajúcimi odrezky.

Súčasťou je tiež bezpečnostná poistka, ktorá nožnice zastaví, ak vykĺznu z rúk. Ostrie ako také je zase chránené hliníkovou lištou. Vďaka ukazovateľu stavu batérie možno ľahko odhadnúť možnú dĺžku práce a dobu potreby samotného dobitia.

Aku prevedenie, lišta 56 centimetrov, dobrá doba nabíjania
Vyššia hmotnosť s batériou

Bosch UniversalHedgePole 18

Bosch UniversalHedgePole 18 recenzie a test

Teleskopické nožnice Bosch UniversalHedgePole 18 sú riešením, ako realizovať zástrih doslova kdekoľvek. Základom je ich otočná hlava, ktorá umožní strih aj vo väčších výškach, bez nutnosti použiť rebrík.

Kvalitné, vyvážené prevedenie zaistí nepretržité strihanie bez akéhokoľvek záseku a bezproblémovú prácu aj vo väčšej výške. Nechýba tiež jedinečný Syneon Chip, zaisťujúca inteligentný kontrolu energie v rámci každej práce. Presne spočíta, či Li-Ion akumulátor danú prácu bez problémov zvládne. Na jedno nabitie je možné vykonať prácu až na 200 m2.

Zaujme rýchle nabíjanie akumulátora, ktoré trvá jednu hodinu. Kladom je tiež dobrá dĺžka čepele o hodnote 43 milimetrov. Výškové nastavenie je možné realizovať od 210 do 260 centimetrov. Teleskopický plotostrih váži 3,6 kilogramov, čo je vzhľadom k existujúcej batérii uchádzajúci hodnota.

Teleskopický plotostrih, aku napájanie, krátke nabíjanie
Vyššia hmotnosť

VeGA VE 362

VeGA VE 362 recenzie a test

Benzínové nožnice na živý plot VeGA VO 362 sa pýši motorom o výkone 1,1 HP, čo je vzhľadom k účelu použitia hodnota veľmi dobrá. Nejde ale o jediný klad, pretože opomenúť nemožno ani otočnú rukoväť, a to o 180 stupňov. Vďaka tomu je zaistená maximálna všestrannosť spojená so samotnou prácou.

Pohodlnú a tiež rýchlu prácu dokáže zaistiť dobrú dĺžka lišty, ktorá činí celých 60 centimetrov. Ďalej je kladom aj dostatočný priemer strihu, ktorý u týchto nožníc je 24 milimetrov. To všetko zvládne dvojtaktný motor, ktorého obsah je 26 ccm, ktorý dodáva výkon na protibežné strihacie lišty.

Dbané je aj na bezpečnosť. Nechýba plastové puzdro chrániace lištu pred ztupením, alebo predný kryt rukoväti. Kladom je aj ergonomické držadlo, vďaka ktorému je možné bez problémov pracovať dlhšiu dobu. A to s profi nástrojom, ktorý váži 5,7 kilogramov.

Výkonný motor, otočná rukoväť, dlhá lišta
Vyššia hmotnosť

Riwall RPH 2660 RH

Riwall RPH 2660 RH recenzie a test

Benzínový plotostrih Riwall RPH 2660 RH je riešením pre toho, kto potrebuje pracovať tak v hustom, tak i starším porastu. V tom sa bude hodiť dostatočný výkon, ktorý tento nástroj rozhodne má. A to vďaka 2 taktnímu motoru, ktorý má výkon 0,7 HP a medzi jeho ďalšie parametre patrí aj objem o hodnote 26 ccm.

O rýchlosť práce sa postará nielen výkon motora, ale aj dĺžka lišty, ktorá je 60 centimetrov. Ostrie si poradí aj s väčšími vetvičkami, keďže šírka strihu môže byť celých 24 milimetrov. Ďalej nechýba ani antivibračné prvky, ktoré uľahčujú úchop a podpisujú sa na možnosti dlhšej doby práce.

Pre pohodlnú prácu v rôznych polohách nechýba možnosť otáčania rukoväte, a to celkovo až o 180 stupňov. Ďalej je súčasťou celej konštrukcie, ktorá váži 5,8 kilogramov, tiež veľký bezpečnostný spínač, ktorý uľahčí zapnutie i celkovo pohodlnú obsluhu.

Výkonný motor, otočná rukoväť, antivibračné prevedenie
Vyššia hmotnosť

Fiskars SmartFit

Fiskars SmartFit recenzie a test

Teleskopické ručné nožnice na živý plot Fiskars SmartFit jenom potvrdzujú kvalitu tejto značky. Tá zaujme ako svojim odolným a kvalitným prevedením, tak veľmi kvalitným ostrím. Vďaka nemu a prevedenie nožníc nie je problém poradiť si aj s vetvami, ktoré majú veľkosť až 15 milimetrov. Ideálne na strih akýchkoľvek krovín a kríkov.

Vďaka nastaviteľnej rukoväti samotných držadiel je možná pohodlná práca ako vo výškach, ako aj zo zeme. A to bez nutnosti ohýbania, alebo bez nutnosti používania rebríka alebo rebríkov, u ktorých môže hroziť aj riziko pádu.

Vďaka veľmi malej hmotnosti, ktorá činí len 0,3 kilogramov, sa s nimi nielen ľahko pracuje, ale ruky ani nijako výrazne nezaťažujú. Ďalej nemožno ignorovať jednoduchý pákový mechanizmu, ktorý v kombinácii s kvalitným ostrím zaistí, že aj pri menšej sile je možné realizovať bezproblémový strih silné vetvy.

Ľahké prevedenie, priemer strihu 15 mm, teleskopická konštrukcia
Mechanický typ pre malé plochy

Gardena Comfort 700 T

Gardena Comfort 700 T recenzie a test

Ručné plotové nožnice Gardena Comfort 700 T majú jedinečnú teleskopickú konštrukciu, ktorá zaistí prácu v rôznych výškach. Vysúvacia rukoväte umožní pracovať vo väčšej výške bez použitia rebríka, alebo v menšej výške, bez nutnosti sa zbytočne ohýbať. Tým zaistí jednoduchšie prestrihy rôznych kríkov a živých plotov. Vysunúť sa môžu až o 20 centimetrov.

Konštrukcia zaujme aj tým, že samotné čepele sú dlhé 25 centimetrov a pre jednoduchšiu prácu sú vyrobené z nepriľnavého materiálu, ktorý zvyšuje efektivitu práce. Poradí si ako s menšími vetvičkami, tak aj s tými väčšími, pretože maximálny priemer konárov môže byť 8 milimetrov.

Vďaka využitiu hliníka zaujme tiež nízka hmotnosť, ktorá činí len 0,7 kilogramov. Prednosťou je tiež záruka v dĺžke 25 rokov, ktorú výrobca jasne potvrdzuje kvalitu tohto produktu. Vďaka dobrému prevedení rukoväťou sa tiež dobre drží, a tak nehrozí ich vykĺznutiu.

Možnosť vysunutie, nízka hmotnosť, nepriľnavé čepele
Ručná práca

Ako vybrať nožnice na živý plot

Nožnice na živý plot by mali byť v prvom rade vybrané podľa účelu použitia, od čoho sa odvíja hlavne druh pohonu. Pre malé záhrady, kde je potrebné čas od času Odstrihnúť pár kríkov, sa môžu hodiť jednoduché mechanické nožnice. Pokiaľ sa jedná o použitie na väčších záhradách, už sa viac hodí elektrické plotové nožnice, kde nie je potrebné žiadne námahy. V prípade profesionálneho použitia je dobré prihliadnuť k možnosti zaobstarať si benzínové nožnice na živé ploty.

Typy plotostrihov

Akumulátorové plotostrihy

Akumulátorový plotostrih čerpá energiu z Li-Ion batérie, čo na jednej strane prináša výhodu v absencii napájacieho kábla, na druhú stranu je limitovaná doba prevádzky kapacitou akumulátora. Tá je navyše premenlivá nielen starobou batérie, ale aj okolitými podmienkami. Očakávaná prevádzková výdrž sa bude pohybovať od 20 minút do 1 hodiny. Výkonnosť plotostrihu je v tomto prípade daná veľkosťou napätia, kedy viac znamená lepšie.

Elektrické plotostrihy

Elektrický plotostrih svojim napájacím káblom obmedzuje manipuláciu, a preto je využívaný hlavne okolo domu. Vďaka nízkej hmotnosti a variabilite modelov ide jasne o najobľúbenejší nožnice na živý plot. Tiež obstarávacia cena vzhľadom k výkonu je optimálna, pričom plotostrihy s vyšším príkonom nebudú mať problém ani so silnejšími vetvičkami upravovaných drevín.

Benzínové plotostrihy

Benzínový plotostrih poháňaný spaľovacím motorom prináša svoje plusy aj mínusy. Možno s ním pracovať na veľkých plochách, bez dosahu elektrickej energie a zvládne aj silné vetvy živého plotu. Obstarávacia cena, ktorá je vyššia ako u elektrického typu, alebo tiež častá údržba, už patrí k tým tienistým stránkam.

Dĺžka lišty

Parametrom, podľa ktorého vybrať plotové nožnice, je rozhodne dĺžka strihacie lišty. Pokiaľ ide o hobby použitie, je možné sa stretnúť s dĺžkou okolo 40 cm, čo pre klasické záhrady plne dostačuje. Pokiaľ bude s nožnicami strihať už väčšia plocha, je potrebné tomu prispôsobiť dĺžku samotnej lišty nožníc. U kvalitnejších modeloch dosahuje dĺžku 50 cm, pričom u tých najlepších možno nájsť aj lišty okolo 70 cm.

Priemer strihu

Nožnice treba vyberať aj podľa toho, na akú konkrétnu zeleň a na aké konkrétne dreviny budú použité. Rolu hrá hlavne priemer konárov a vetvičiek. U nožníc sa hovorí o takzvanom rozstupu nožov, ktorý udáva práve priemer, o akom môžu byť najväčšie kusy konárov. U hobby použitie na menších záhradách s pár kríkmi môže plne vyhovovať aj menšie variant, kde hovoríme okolo 15 mm. Pre náročnejších použitie nie je vhodné tento parameter podceňovať a je ideálne, keď bude priemer strihu presahovať 20 mm, v ideálnom prípade sa blížiť hodnote okolo 30 mm.

Hmotnosť

Najmenej pochopiteľne váži ručné nožnice na živý plot, pretože konštrukcia je často maximálne jednoduchá, a tak sa tu bavíme o váhe aj pod 0,5 kg. Obvykle najľahší z klasických variantov sú potom elektrické nožnice, kde sa často pohybuje hmotnosť okolo 3 kg. O niečo ťažšie môžu byť aku plotostrihy, keďže okrem elektromotora je potrebné počítať aj s váhou akumulátora. Najťažším, riešením sú benzínové nožnice. Tie už spadajú skôr do kategórie profesionálnych variantov, čo sa podpisuje aj na váhe, kde nemusí byť výnimkou ani hodnota okolo 5 kilogramov.

Funkcie a vlastnosti

Základom by mali byť funkcie bezpečnostné, spojené napríklad s automatickou aktiváciou brzdy, alebo so zastavením, ak nástroj vykĺzne z rúk. Oboje by malo byť prioritou pri všetkých motorovo poháňaných variantov.

Pokiaľ hovoríme o vlastnostiach, sú zaujímavým riešením teleskopická prevedení. Sú to ako tie poháňané motorom, tak i mechanické. Vďaka tomu je možné predĺžiť rukoväť a tým ľahko dosiahnuť aj na vzdialenejšie miesta. Ďalšou doplnkovou vlastnosťou, ktorá má vplyv na správny výber je tiež otáčavá rukoväť, ktorá je tiež spojená s jednoduchšie prácou na menej dostupných miestach.

4.5/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.