Záhrada,

Nožnice na trávu: aku, ručné | Test, recenzie

Záhradnícke nožnice na trávu a kríky slúži k úprave trávnika okolo chodníkov či stromčekov, kam sa klasickou kosačkou inak nedostanete. Výhodou je tiež otáčanie rukoväte o 360 stupňov, vďaka čomu sa s nimi dostanete napríklad do rohov. Rovnako ako vretenová kosačka aj elektrické nožnice na trávu daný porast strihajú a teda nekosíte, čo je šetrnejší spôsob zastrihávanie trávy, kedy končeky nežltnú dôsledkom štiepeniu stebiel.

Na výber sú buď ručné mechanické alebo akumulátorové nožnice na trávu. Pre menšie plochu a úpravu detailov určite postačí ručné nožnice, ktoré sú lacné a ihneď k dispozícii. V opačnom prípade je lepšie zvoliť aku nožnice, ktoré sú pohodlnejšie a rýchlejšie pri dlhšej práci. Môžu byť vybavené teleskopickou rukoväťou a kolieskami, takže môžete strihať aj v stoji, alebo mať čepeľ na kríky a fungovať ako malá verzia plotostrihu. Priemer strihu v tejto kategórii zodpovedá predovšetkým tráve a slabým vetvičkám, pre silnejšie kríky voľte skôr nožnice na konáre.

Zohľadniť by ste mali nielen typ, šírku či dĺžku čepele, maximálny priemer strihu, dobu prevádzky alebo nabíjania, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je akumulátor vymeniteľný, či je rukoväť pogumovaná, alebo ako nastaviteľná je násada. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie nožnice na trávu a ich recenzie.

Najlepšie nožnice na trávu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších nožníc na trávu z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Fieldmann FZN 4102-ATBosch AGS 10,8 LIBlack & Decker GSL700 KITGardena ClassicCut 8890-20Bosch ISIO 3 SETFieldmann FZN 4000-AAL-KO Multicutter GS 3,7 LiExtol Craft 7,2V Li-ion 8895602FISKARS Servo GS42Gardena Classic 8730-20
Hmotnosť1 kg0,775 kg0,65 kg1,1 kg0,6 kg0,6 kg0,6 kg0,7 kg0,27 kg0,4 kg
Doba prevádzky30 min100 min60 min45 min50 min30 min45 min---
Doba nabíjania4 hod3,5 hod-6 hod3,5 hod4 hod4 hod4 hod--
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 nožníc na trávu

Fieldmann FZN 4102-AT

Fieldmann FZN 4102-AT recenzie a test

Aku nožnice na trávu Fieldmann FZN 4102-AT zaujmú tým, že je samotný akumulátor odnímateľný, a tak je možné ho jednoducho vymeniť za iný nabitý. Na jedno nabitie zvládne dodávať energiu približne na 30 minút práce. Vďaka indikátoru nabitia zistíte aj to, za ako dlho bude mať požadovanú kapacitu.

Teleskopická rukoväť ponúkne možnosť nastaviť si požadovanú výšku, a to až do 130 centimetrov. Unikátna je tiež točná hlava, ktorá ponúkne celkom 4 pozície, kedy je možné jej otáčanie o 180 stupňov na každú stranu.

Zaujme aj príslušenstvo v podobe lišty na trávu so šírkou čepele 8 cm, ale aj lišty na kríky s dĺžkou 11 cm. Hmotnosť tohto modelu je presne 1000 gramov, a okrem teleskopické rukoväte má rovnako vodiace kolieska pre pohodlnú prácu v stoji.

Teleskopická rukoväť, vymeniteľný akumulátor, cena/výkon
Kratšia doba prevádzky, druhú batériu nutné dokúpiť

Bosch AGS 10,8 LI

Bosch AGS 10,8 LI recenzie a test

Akumulátorové nožnice na trávu Bosch AGS 10,8 LI zaujmú svojimi kompaktnými rozmermi a tiež nízkou hmotnosťou, ktorá je len 0,775 kilogramov. Jedná sa model, ktorý využíva Li-Ion akumulátor s napätím 10,8 V. Vďaka jeho vysokej kapacite je zaistená aj dlhá doba práce, a to až zhruba 100 minút na jedno nabitie.

Doba nabíjania sa pohybuje okolo 3,5 hodiny. Práca s nožnicami je vďaka lište s dĺžkou 100 milimetrov veľmi rýchla a efektívna. Vďaka pogumovaným rukovätiam Softgrip je zaistený bezproblémový úchop, ktorý je podporený ergonomickým prevedením samotnej rukoväte.

Zaujme tiež LED indikátor nabíjania, ktorý má celkom 4 stupne. Hladina hluku je s hodnotou 70 dB celkom priaznivá. Tiež zaujme SDS-Systém, ktorý ponúka možnosť rýchleho a maximálne jednoduchého uchytenia rôznych nástrojov.

Výdrž až 100 minút, systém výmeny nožov, rukoväť Softgrip
Nevymeniteľná batérie, vypínač bez aretácie chodu

Black & Decker GSL700 KIT

Black & Decker GSL700 KIT recenzie a test

Aku nožnice na trávu a kríky Black & Decker GSL700KIT sú skvelou voľbou pre toho, kto hľadá všestranné využitie. Využívajú lištu, ktorá má dĺžku 100 mm pre zástrih trávneho porastu a 150 mm na kríky. Priemer strihu, s ktorým si tento model poradia, môže byť až 8 milimetrov.

Hodnota napájacieho napätia činí 7 voltov. Kapacita použité batérie je 1 200 mAh, čo zaistí prijateľnú výdrž počas práce. Konštrukcia využíva tiež integrovaného LED indikátora nabíjania, ktorý umožní kontrolu stavu daného procesu.

V rámci bezpečnosti nemožno opomenúť ako bezpečnostný spínač, tak ani praktická brzda nožov. Súčasťou balenia sú aj pracovné rukavice tejto značky, rovnako ako klasické ručné nožnice na manuálnu zastrihávanie.

Šírka čepelí, dobíjacie držiak, rukavice a nožnice v balení
Dlhšie prvé nabíjanie, nabíjačka spojená s držiakom

Gardena ClassicCut 8890-20

Gardena ClassicCut 8890-20 recenzie a test

Elektrické nožnice na trávu Gardena ClassicCut 8890-20 využívajú akumulátora, ktorá má kapacitu 1 450 mAh. Napätie použité batérie má hodnotu 3,6 V. Jedná sa o modernú Li-Ion batériu, ktorá vďaka svojej kapacite zaujme aj tým, že dokáže dodávať energiu po dobu 45 minút práce. Následne je nutné ju nechať nabiť.

Doba nabíjania sa podľa stupňa vybitia pohybuje okolo 6 hodín. Hmotnosť týchto nožníc je 1,1 kilogramov. Dĺžka použité lišty určené na úpravu trávy má hodnotu 800 milimetrov. Praktická teleskopická tyč navyše umožní prácu bez akéhokoľvek ohýbania, pričom možno nastaviť od 85 do 120 cm a otáčať o 45 stupňov na obe strany.

Použité nože zaujmú nielen nepriľnavou úpravou, ale aj tým, že je možné v prípade potreby vymeniť. A to aj bez potreby akéhokoľvek náradia. Zaujme tiež možnosť odobratia teleskopickej násady, pri záujmu o využití ručné konštrukcie, alebo kolieska spríjemňujúca prácu v stoji.

Odstránenie teleskopickej násady, výdrž 45 minút, výmenné nože
Dlhšia doba nabíjania

Bosch ISIO 3 SET

Bosch ISIO 3 SET recenzie a test

Aku nožnice na trávu a kríky Bosch ISIO 3 SET možno označiť ako multifunkčné prevedenia, pretože sú unikátne tým, že je možné využiť hneď sa 2 nadstavcami. Nechýba použitie kvalitného akumulátora typu Li-Ion, ktorý dokáže ponúknuť kapacitu 1 500 mAh. Hodnota napätia akumulátora je 3,6 V. Oboje poskytne celkom dobrú dobu výdrže i výkon.

Samotná doba práce na jedno nabitie trvá až 50 minút. Samotná doba dobíjania je tiež celkom priaznivá, pretože je 3,5 hodiny. Kladom je tiež dobrá dĺžka čepele pre zástrih kríkov, ktorá činí 12 centimetrov. U nástavce na trávu potom zaujme šírka s hodnotou 8 centimetrov. Výmena čepelí nie je nijako náročná, a to vďaka systému SDS bez potreby ďalšieho náradia.

Kladom je tiež prijateľná váha, ktorá má hodnotu len 0,6 kilogramov, vďaka čomu je možné pracovať s nožnicami dlhšiu dobu bez únavy ruky. Nijako výrazné nie sú ani limity hluku, pretože tu hovoríme o hodnote, ktorá je 70 decibelov.

V balení 2 nástavce, výdrž a krátke nabíjanie, nízka váha
Nutnosť držať poistku pre strihanie

Fieldmann FZN 4000-A

Fieldmann FZN 4000-A recenzie a test

Zastrihávač trávy Fieldmann FZN 4000-A je určený ako na trávniky, tak aj na úpravu kríkov. To preto, že súčasťou sú 2 výmenné nástavce. O pohon sa stará elektromotor, ktorý je napájaný akumulátorom Li-Ion. Ten má napätie 3,6 V a jeho kapacita má hodnotu 1 300 mAh. Zaujme aj fakt, že sa poradí s konárami až do sily 1 centimetra.

Celkový čas práce na jedno nabitie činí 30 minút a v porovnaní tak má skôr kratšiu dobu chodu. Potom je treba batériu nabiť, čo trvá okolo 4 hodín. Nechýba praktický indikátor nabitie, ktorý pomáha odhadnúť potrebný čas. Dĺžka lišty na kríky u tohto modelu má hodnotu 100 milimetrov.

Lišta určená na úpravu trávniku má šírku 70 milimetrov a je tak o niečo kratšia než obvyklý priemer. Na druhú stranu poteší veľmi nízka hmotnosť, ktorá je okolo 0,6 kilogramov. Nechýba ergonomické prevedenie a dobre tvarovaná rukoväť pre bezproblémový úchop.

Na centimetrové konáre, nízka obstarávacia cena, ľahké vyhotovenie
Menšia šírka čepele na trávu

AL-KO Multicutter GS 3,7 Li

AL-KO Multicutter GS 3,7 Li recenzie a test

Elektrické nožnice na trávu AL-KO Multicutter GS 3,7 Li možno použiť ako na trávny porast, tak na kríky. Jedná sa o vykonanie 2v1, čo výrazne zvyšuje ich celkovú všestrannosť. Poháňa je elektromotor, ktorý je napájaný akumulátorom, presnejšie typom Li-Ion, ktorý má napätie 3,7 V a jeho kapacita je 1 450 mAh.

Na jedno nabitie dokáže akumulátor dodávať energiu až na 45 minút klasickej práce. Tá je rýchla, pretože základom je 8 cm široká lišta na trávu a väčšie 16 centimetrová lišta pre úpravu kríkov. Priemer strihu môže byť až 8 milimetrov, čím nijako nevybočuje z priemeru.

Kvalitnú prácu zaistí tiež nože, ktoré možno nielen vymeniť, ale aj to, že sú rezané laserom a brúsené diamantom, takže by mali zabezpečiť čistý strih. Zaujmú aj dobre umiestnené a ergonomicky tvarované ovládacie prvky, alebo možnosť upnutie na teleskopickú tyč, ktorá však nie je súčasťou balenia.

Dĺžka lišty na kríky, ľahké do ruky, kvalitné ostrie
Teleskopickú tyč nutné dokúpiť zvlášť

Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602

Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602 recenzie a test

Akumulátorové nožnice na trávu Extol Craft 7,2V Li-ion 8895602 sú určené ako na úpravu trávy, tak i na úpravu živých plotov. Práca s nimi uľahčí tiež teleskopická násada, ktorá je súčasťou konštrukcie. Disponujú 2 lištami, ktoré zaistia jednoduchú výmenu podľa potreby. Napájanie je riešené pomocou klasického Li-Ion akumulátora s napätím 7,2V.

Kladom je ako jednoduchý systém výmeny líšt, tak aj fakt, že model má bezpečnostnú poistku, ktorá eliminuje samovoľné spustenie. Zaujme tiež kapacita akumulátora s hodnotou 1 500 mAh, ktorá sa stará o možnosť práce po dlhšiu dobu.

Doba nabíjania akumulátora je zhruba 4 hodiny. Dobrá je aj hmotnosť, ktorá činí príjemných 0,7 kilogramov. Dĺžka lišty na živý plot je 145 milimetrov a šírka lišty na trávu je pomerne neobvyklých 93 milimetrov. Väčší záber tak zrýchli samotnú prácu hlavne na väčšej ploche.

Teleskopická násada a kolieska, dĺžka a šírka líšt, cena/výkon
Nič zásadné sme nenašli

FISKARS Servo GS42

FISKARS Servo GS42 recenzie a test

Záhradnícke nožnice FISKARS Servo GS42 sú modelom manuálnym, ktorý je však konštruovaný tak, aby stačila aj menšie sila k dobrému výsledku. To je dosiahnuté vďaka prevodovému mechanizmu s názvom Servo-Systém, ktorý reguluje prítlak čepeľou na základe množstva zastrihávanie trávy.

Praktická je tiež otočná strihacia hlava, ktorá sa dá ľubovoľne nastaviť v rozsahu 360 stupňov. Tým sa dá dostať aj na horšie prístupné miesta. Zaujme aj kvalita čepeľou, ktoré sú z kalenej švédskej chrómovej ocele, ktorá je spojená s ostrosťou, ale aj špičkovou kvalitou. Nožnice majú tiež bezpečnostný zámok, ktorý sa ovláda jednoducho palcom jednej ruky.

Vzhľadom k svojmu prevedení nijak neprekvapí príjemná váha, ktorá je optimálnych 270 gramov. Istotou je aj pohodlný úchop a ľahká práca akéhokoľvek druhu. Ich dĺžka má hodnotu 340 milimetrov. Spoľahlivosť nožníc potvrdzuje tiež záruka, ktorá je v dĺžke 5 rokov.

Kvalitné prevedenie, dobrý úchop, možno ich brúsiť
Ľahko možno nechtiac zasunúť aretáciu čeľuste palcom

Gardena Classic 8730-20

Gardena Classic 8730-20 recenzie a test

Záhradné nožnice Gardena Classic 8730-20 sú určené na zastrihávanie trávniku, predovšetkým teda jeho okrajov a slúži ako veľmi dobrá alternatíva elektrickým nožniciam (ide teda o ručné mechanické prevedenie). Dobrú kvalitu potvrdzuje napríklad záruka v dĺžke 25 rokov. Majú tiež bezpečnosťou poistku, ktorá nožnice zaistí a ovláda sa jednoducho jednou rukou.

Inovatívny uloženie nožov je zárukou toho, že je možné pri strihu využiť celú ich dĺžku, čo sa podpíše aj na rýchlosti úpravy trávnika. Nože sú kalené, pozinkované a majú ochrnie proti korózii. To všetko podporuje ich kvalitu a dlhú životnosť.

Zaujme ako ergonomické prevedenie a dobrý úchop, tak aj uloženie nožov v ložisku pre celkovú jednoduchosť práce. Celková váha tohto modelu ručných nožníc má hodnotu približne 0,4 kg.

Záruka 25 rokov, kvalita nožov, lacná alternatíva aku nožniciam
Nič zásadné sme nenašli

Ako vybrať nožnice na trávu

Záhradné nožnice na trávu na trhu existujú v dvoch variantoch. Tá prvá je spojená s využitím elektromotora, ktorý ich poháňa. Druhá je klasická mechanická, kedy je potrebné využiť na úprave a strihanie ľudskú silu.

Akumulátorové nožnice na trávu

Výhody, ktoré majú práve aku nožnice na trávu a kríky, sú zrejmé. Je to predovšetkým menej namáhavá práca, pretože sa o všetko stará elektrický motor, ktorý zaistí dobrý výkon a tiež rýchle zastrihávanie bez nutnosti vynakladania fyzických síl. Ponuka čepeľou a príslušenstva je navyše väčšia ako u mechanických nožníc. Negatívom je výdrž akumulátora, ktorá môže byť v desiatkach minút. S tým súvisí aj rýchlosť nabíjania, ktorá býva v hodinách. Uplatnenie elektrických nožníc na trávu je predovšetkým na väčších trávnatých plochách.

Mechanické nožnice na trávu

S ručnými záhradníckymi nožnicami sa viac nadriete a práce trvá dlhšie. Preto sú vhodné na zastrihávanie malých trávnatých plôch a napríklad okrajov trávnika. Moderné mechanizmy a prevody však môžu zabezpečiť, že nie je potreba toľko sily. Kladom týchto nožníc je to, že sú k dispozícii okamžite, bez nutnosti strážiť nabitia akumulátora, alebo riešiť prísun elektriny, ktorá v záhradných kolóniách nemusí byť štandardom.

Nabíjanie a doba prevádzky

Elektrické nožnice na trávu využívajúce akumulátor môžu mať rôznu dobu výdrže. Tá sa odvíja hlavne od kapacity používaného akumulátora. Čím je vyššia, tým sa dá očakávať, že nožnice budú dlhšie strihať. Na trhu možno nájsť varianty s výdržou okolo 30 až 100 minút. Doba nabíjania sa pohybuje v hodinách, a to od 3 do 6 hodín, než bude akumulátor úplne nabitý.

Hmotnosť

Čím je nižšia, tým lepšie. To preto, že sa oveľa dlhšie dostaví prípadná únava ruky. Najľahšie sú pochopiteľne mechanické modely, pretože nemajú ani batériu, ani motor. Môžu tak vážiť aj pod 300 gramov. Elektrické nožnice sú zvyčajne ťažšie, ale nemali by výrazne presahovať váhu 1 kilogramu. Navyše nožnice vybavené násadou a kolieskami umožní zastrihávať v stoji a problém váhy úplne neutralizujú.

Čepele na trávu a kríky

Záhradnícke nožnice nemusí byť využiteľné len pri úprave trávnika, ale môžu ponúkať funkciu 2v1. To znamená existenciu druhého nadstavce, ktorý je určený aj na údržbu kríkov. V takom prípade odporúčame aby ste sa zamerali aj na silu strihu. Teda na to, aký môže byť priemer konárikov. Obvyklé rozmedzie je medzi 8 až 10 mm.

U mechanických nožníc je to predovšetkým ich dĺžka a postavenie, ktoré určuje, aké veľké množstvo trávy možno na jeden strih upraviť. U aku nožníc hrá pri úprave trávy šírka čepele, kedy je štandard okolo 8 centimetrov. Rad modelov však ponúkne aj nástavec umožňujúci úpravu kríkov. Tu nehrá rolu šírky, ale naopak dĺžka lišty, ktorá je bežne medzi 10 až 15 cm.

Bezpečnostné funkcie

Pri neopatrnej manipulácii môže vzniknúť úraz. Preto bývajú zastrihávače trávy vybavené bezpečnostnými prvkami. U mechanických je to zámok, často ovládateľný jednou rukou alebo prstom. Aku nožnice na trávu zasa môžu ponúknuť poistku samovoľného spustenia, či systém automatického vypnutia, ak sa čepele zablokujú.

4.6/5 - (31 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.