Záhrada,

Nožnice na konáre: teleskopické, s prevodom ai. | Recenzie, test

Nožnice na konáre sú nevyhnutným náradím každého záhradkára, ktorý má na svojom pozemku ako stromy, kríky, tak aj kvety, bylinky alebo napríklad vinič. Vedľa nožníc na trávu sú nevyhnutnou súčasťou pravidelnej údržby, ktorá súvisí so zastrihávaním, ktoré prospieva rastu, ale aj samotnému vzhľadu drevín.

Na výber sú buď jednoručné záhradnícke nožnice, určené skôr na strihy menších vetvičiek, alebo väčšie pákové nožnice na stromy, ktoré si poradia aj s vetvami s veľkým priemerom. Pre strihanie vzdialených konárov sú vhodné teleskopické nožnice na konáre, ktoré môžu v určitých modifikáciách umožniť prácu aj bez rebríka.

Typ nožníc možno rozdeliť ďalej na jednočepelové a dvojčepeľové. Prvý, označované tiež ako nákovkové, sú vhodné na tvrdé a suché konáre. Nákovka pridržiava vetva a hornej nôž preniká do dreva. Druhé dvojbritvové sú vhodnejšie na čerstvé drevo a kvety. Strihajú presnejšie, vytvára hladký rez a umožňujú strihať blízko kmeňa.

Zohľadniť by ste mali nielen typ čepele, priemer strihu, hmotnosť a dĺžku nožníc, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či majú teleskopickú rukoväť, aretačný zámok alebo pogumovanou rukoväť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie nožnice na konáre a ich recenzie.

Najlepšie nožnice na konáre – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších nožníc na konáre z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Fiskars 1000584Fieldmann FZNR 1013Gardena 650 BT ComfortFISKARS 1000581Extol Premium 8873315Fiskars P90 111960Gardena SmartCut 8798-20Fiskars UP 84 1001557Extol Premium 8872108Gardena BP 50
Max. dĺžka692 mm920 mm900 mm395 mm940 mm230 mm-2320 mm205 mm-
Materiál čepeleŠvédska chrómová oceľNerezová oceľNerezová oceľŠvédska chrómová oceľJaponská uhlíková oceľKarbónová oceľNerezová oceľŠvédska chrómová oceľJaponská uhlíková oceľNerezová oceľ
Záruka5 rokov2 roky25 rokov5 rokov2 roky5 rokov25 rokov5 rokov2 roky25 rokov
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 záhradných nožníc na konáre

Fiskars 1000584

Fiskars 1000584 recenzie a test

Pákové nožnice na konáre Fiskars 1000584 sú modelom známej značky, ktorá je vyhlásená pre svoju kvalitu. Unikátom je možnosť strihu aj takých konárov, ktoré majú priemer až 50 milimetrov. Toto je dosiahnuté vďaka unikátnemu prevodu PowerGear. Ten rovnomerne rozdeľuje ručné silu, a hlavne dokáže výrazne navyšovať celkový strihový výkon.

Nesklame ani kvalita materiálov, pretože konštrukcia využíva polyamid vystužený sklenými vláknami. Čepele sú zase vyrobené z kvalitnej CrMoV oceľ. Tá je ďalej potiahnutá materiálom s označením PTFE, vďaka ktorému je znižované trenie čepeľou.

Zaujme aj nízka hmotnosť týchto nožníc, kedy váži iba 1060 gramov. Veľmi dobre sa drží, pretože sú potiahnuté materiálom SoftGrip. Nechýba ani využitie kompozitných materiálov, ktoré nesú označenie FiberComp. Istotou je aj kvalitný úchop, rovnako ako dostatočná dĺžka, ktorá je pre stromy ideálne a presnejšie potom pre hrubé a surové vetvy.

Prevod PowerGear, do priemeru 50 mm, ľahké a kvalitné
Plastový prevod

Fieldmann FZNR 1013

Fieldmann FZNR 1013 recenzie a test

Teleskopické nožnice na konáre Fieldmann FZNR 1013 sú unikátne svojou konštrukciou. Tá napomáha celkovému komfortu strihaný. Existuje u nich možnosť nastaviť požadovanú dĺžku, a to v rozmedzí od 680 milimetrov, kedy sú najkratšie, až po hodnotu 920 milimetrov, kedy sú najdlhšie. Ľahko sa tak možno dostať aj na menej prístupné miesta v korune stromu.

Vynikajúci je ich strihový výkon, vďaka ktorému si poradí aj s vetvami, ktoré majú priemer až 50 milimetrov. Svoju kvalitu dokladajú tiež oceľovými rukoväťami, ktoré sú zárukou pevnosti a odolnosti. Nechýba tiež pogumovaná držadlá pre bezproblémový úchop.

Hmotnosť nožníc je vzhľadom k materiálu 1 980 gramov. Zaujme jednoduchosť strihu, čoho je dosiahnuté tiež klinovým strižným systémom. Vďaka tomu nie je nutné vynakladať veľkú silu.

Teleskopické, oceľové rukoväte, lacné
Vyššia váha

Gardena 650 BT Comfort

Gardena 650 BT Comfort recenzie a test

Teleskopické nožnice na konáre Gardena 650 BT Comfort využívajú klasického pákového mechanizmu. Ten umožní prestrihnúť konár až o maximálnej hrúbke 42 milimetrov. Ich dĺžka je nastaviteľná, podľa potrieb konkrétneho strihanie. Najkratšia dĺžkou je hodnota 65 centimetrov. Naopak tou najdlhšia je dĺžka až o hodnote 90 centimetrov.

Kvalitu, ale aj presnosť s čistotu strihu zaisťujú vďaka 2 břitovému systému. Horný brit s presným výbrusom má tiež anti adhezívny povlak, ktorý zlepšuje celkový sklz. Nože navyše disponujú špeciálnym tvarom pre dokonalosť výsledku.

Hmotnosť týchto nožníc je 1 530 gramov a ich úchop je pohodlný vďaka ergonomicky tvarovaným rukovätiam s mäkkými prvkami. Celkový nepriľnavý povrch zaistí bezproblémové čistenie aj potrebnú údržbu a uchovanie v čistote. Využívajú aj jednostranného nárazníka, ktorý šetrí zápästie ruky, ktoré nie je namáhaná.

Kvalitné čepele, cena/výkon, tlmenie nárazov
Vyššia váha vplyvom robustnej konštrukcie

FISKARS 1000581

FISKARS 1000581 recenzie a test

Pákové nožnice na konáre FISKARS 1000581 sú unikátne tým, že dokážu výrazným spôsobom zvýšiť strižnú silu. A to až 2,3 krát. Vďaka tomu je možné odstrihnúť väčšie konáre s minimom námahy. Ponúknu aj veľmi dobrý priemer strihu, ktorý môže byť až 35 milimetrov. To výrazne zvyšuje všestrannosť použitie ako u kríkov, tak u bežných stromov.

Kvalitu materiálu ukazuje švédska chrómová oceľ, z ktorej sú zhotovené čepele. Tie sú pre lepší sklz doplnené aj vrstvou PTFE. Samotné nožnice sú vyrobené z kvalitného polyamidu, ktorý je následne doplnený sklenými vláknami.

Celková dĺžka nožníc je 395 milimetrov, čo ukazuje, že patrí skôr medzi menšie modely. Rozmerom zodpovedá priaznivá hmotnosť, ktorá je len 350 gramov. Vďaka tomu je možné s nožnicami bez väčšej námahy pracovať aj dlhšiu dobu.

Nízka váha, prevod zvyšujúce strižnú silu, priaznivá cena
Kompromis v priemere strihu

Extol Premium 8873315

Extol Premium 8873315 recenzie a test

Nožnice na stromy Extol Premium 8873315 sú charakteristické tým, že sú teleskopické, vďaka čomu je možné jednoducho nastaviť ich dĺžku, a tiež jednočepelovým typom. Nákovkové prevedenie je spojené so zvýšením strižné sily, a to využitím špeciálnych prevodov.

Hmotnosť týchto nožníc má hodnotu 1 580 gramov. Svojou kvalitou a konštrukciou sú určené na strih konárov, ktoré môžu mať priemer až o veľkosti 45 milimetrov. Ostrie je navyše doplnené povrchovou úpravou, ktorá ponúkne lepší sklz a elimináciu zachytávaniu zvyšku drevín.

Vďaka teleskopickej rukoväti je možné nastaviť dĺžku od 70 cm až po 100 cm. Rukoväte sú vyrobené z tvrdého PP plastu. Nechýba ich pokrytie TPR gumou, ktorá ponúka praktickosť lepšieho a tiež ľahšieho úchytu pri práci.

Teleskopická rukoväť, dlhý brit, priemer strihu
Vyššia váha

Fiskars P90 111960

Fiskars P90 111960 recenzie a test

Záhradnícke nožnice Fiskars P90 111960 spadajú do kategórie tých jednoručných, ktoré sú určené skôr na menšie konáriky. Zároveň ale ukazujú, že možno vďaka nim odstrihnúť aj také, ktoré majú priemer až 26 milimetrov. Majú tiež ergonomické držadlá, ktorá ešte vylepšuje mäkký povrch. To sa podpisuje na kvalitnom úchopu za všetkých okolností.

Mäkký povrch tiež tlmí nárazy, a ďalej efektívne znižuje únavu vášho svalstva. Okrem vetiev vie strihať tiež drôty. Pre tento účel je súčasťou ich konštrukcia aj špeciálne zárez. Sú tak všestranným pomocníkom pre každého záhradkára.

Ich dĺžka je 230 milimetrov. Zaujmú veľmi malou hmotnosťou, a to iba 265 gramov. Vďaka špeciálnej konštrukcii so zámkom je možné veľmi jednoducho regulovať ich prítlak. Kvalitu prevedenia potvrdzuje záruka, ktorá je v dĺžke 5 rokov, ale aj fakt, že patrí medzi najobľúbenejšie nožnice jednoručného typu.

Nízka váha, aj na drôty, regulovateľný prítlak
Trochu vyššia cena

Gardena SmartCut comfort 8798-20

Gardena SmartCut 8798-20 recenzie a test

Záhradné nožnice Gardena SmartCut comfort 8798-20 majú špecifickú možnosť aktivovať račňový mechanizmus, ktorý pomáha pri strihu väčších konárov. Tento systém je označený ako Power plus. Vďaka tomu je možné použiť aj na konáre stromov. Tie môžu mať maximálny priemer o veľkosti 22 milimetrov.

Horný brit je opatrený antiadhezívnym povrchom. Má tak lepší sklz a zabraňuje zachytávaniu kusov konárov. Vďaka kvalitnému brusu je zaistená aj presnosť strihu, a stvárnením konštrukcie je možné nožnice ľahko obsluhovať iba jednou rukou.

Majú ergonomický tvar a sú vyrobené z kvalitného materiálu, na ktorý je dávaná záruka v dĺžke 25 rokov. Zaujme tiež bezpečnostný zámok pre možnosť uloženia. Vďaka mäkčeným prvkom na rukoväti dochádza k veľmi dobrému tlmenie nárazov a k ochrane zápästia.

Systém Power plus, mäkčená rukoväť
Obstarávacia cena, podľa niektorých ohlasov sa s nimi horšie začisťujú

Fiskars UP84 1001557

Fiskars UP 84 1001557 recenzie a test

Nožnice na stromy Fiskars 1001557 sú unikátnym riešením pre strihanie i vo vysokých výškach. Majú teleskopickú konštrukciu, ktorá umožní ich vysunutie až na dĺžku 2 320 milimetrov. Vďaka tomu sa aj u vyšších stromov možno zaobísť bez rebríka. Vďaka prevodovému mechanizmu je strihanie veľmi jednoduché, s efektívnym prevodom ľudskej sily.

Všestrannosť dokladá aj ich maximálny priemer strihu, ktorý činí 32 milimetrov. Jednoduchá práca je zaistená aj pre nízku váhu, ktorá je 1 150 gramov. Vďaka tomu nie je problém s prácou nad hlavou vo výške cez 4 metre.

Kvalitu potvrdzujú použité materiály, na ktorej je dávaná záruka v dĺžke 5 rokov, ako je u Fiskars bežné. Ďalej nemožno opomenúť všestrannosť. Na jeseň je možné pripojiť česač ovocie Fiskars 110970, rovnako ako je možné pripojiť predlžovací diel Fiskars 110460.

Strih vo výške 4 metrov, príslušenstvo, pohyblivá hlava
Krehká plastová rukoväť

Extol Premium 8872108

Extol Premium 8872108 recenzie a test

Nožnice na konáre Extol Premium 8872108 majú ostrie vyrobené z kvalitnej japonskej uhlíkovej ocele s označením SK5. Kvalitné materiály sú tiež na rukoväti. Tá je vyrobená z pevného a ľahkého hliníka. O dobrý úchop, ale aj istotu tlmené nárazov sa stará TPR guma, ktorá prináša tiež protišmykové vlastnosti.

Veľkosť nožníc je 205 milimetrov, vďaka čomu padnú veľmi dobre ako do pravej, tak aj do ľavej ruky. Sú určené na strihanie menších konárov, čomu zodpovedá aj určenia. Výrobca odporúča použitie na konáre do veľkosti 20 milimetrov.

Vďaka antikoróznej chrómovej úprave čeľustí sa na nich nebude objavovať hrdza. Nožnice majú aj bezpečnostný prvok v podobe zámku. Ten zaistí bezpečnú manipuláciu, rovnako ako možnosť ich bezproblémového skladovania. Celkovo sú nožnice pozitívnym prekvapením vzhľadom k veľmi nízkej nákupnej cene.

Kvalitné ostrie, dobré prevody, protišmyková rukoväť
Menší priemer strihu

Gardena BP 50

Gardena BP 50 recenzie a test

Nožnice na konáre Gardena BP 50 sa hodí všade tam, kde je potrebné upravovať kvety alebo strihať konáre o maximálnej hrúbke 22 milimetrov. Ide o variant využívajúci dva nože. Spodný nôž má špičkové ostrie z nerezovej ocele a dolné kovaný nôž umožňuje aj prípadné prebrúsenie. Vďaka tomu možno eliminovať problém s budúcim tuposťou nožníc.

Jednoduchá práca je zaistená ergonomickou rukoväťou z hliníka s mäkkými prvkami, rovnako ako tým, že je možné nechať ich nastaviť pre zaistenie dokonalého výsledku. Kvalitu okrem iného potvrdzuje tiež záruka výrobcu, ktorá je až 25 rokov, hoci je potrebné brať tento údaj do istej miery s rezervou.

Unikátne je tiež to, že je možné využiť na strih drôtov, k čomu slúži časť ich čepele. Praktické sú ďalej tým, že majú špeciálny žliabok, ktorý slúži na odvod miazgy pri strihu čerstvých konárov.

Čepeľ možno prebrúsiť, možnosť nastavenia, odrezávač drôtu
Komplikovanejšie zaistenie

Ako vybrať nožnice na konáre

Záhradné nožnice na konáre sú neoceniteľným pomocníkom bez ohľadu na to, či máte pozemok v záhradkárskej kolónii, alebo priamo u vášho domu. Pokiaľ na ňom máte stromy a tiež kríky, tak sa bez nich nezaobídete. Ako vybrať tie pravé?

Jednočepeľové alebo dvojčepeľové?

Podľa toho, čo s nožnicami budete strihať, máte na výber medzi jednočepeľovými a dvojčepeľovými nožnicami. Prvé menované, označované tiež ako nákovkové nožnice, sú vhodné pre tvrdé a suché konáre. Nákovka pridržiava konár a hornej nôž preniká do dreva. Dvojnožové nožnice strihajú presnejšie a sú opakom predchádzajúcich, teda na čerstvé vetvy alebo kvety. Vytvárajú hladký rez a možno s nimi oproti jednočepeľovým strihať blízko kmeňa.

Veľkosť nožníc

Záhradné nožnice treba vyberať aj podľa veľkosti. Konkrétne potom podľa ich dĺžky. Pri menších jednoručných hovoríme najčastejšie s rozmermi okolo 200 milimetrov. Dvojručné už majú svoju dĺžku niekoľkonásobne väčší. Vďaka tomu je možné dosiahnuť aj bez rebríka na vzdialenejšej časti stromu. Ideálne sú takzvané teleskopické nožnice na konáre, kde je možné dĺžku plynule regulovať podľa potreby.

Priemer strihu

Podľa účelu použitia, teda ako na zastrihávanie kríkov, tak stromov je potrebné hľadieť aj na parameter, ktorým je maximálny priemer strihu. Pri menších jednoručných nožníc ide o priemer okolo 20 milimetrov. Keď vezmeme do úvahy kvalitné pákové nožnice na konáre, tak je možné prestrihnúť aj konár s priemerom 50 milimetrov. Vplyv na to má ako samotná čepeľ a jej ostrosť, tak aj rôzne mechanizmy, ktoré umožnia nielen efektívne prevod sily, ale aj to, že je ľudská sila znásobená, čo podporí výkon strihu.

Hmotnosť

Čím je nižšia, tým lepšie. Ale nikdy nie na úkor materiálu, alebo vlastností. Nízka hmotnosť je zárukou toho, že s nimi bude možné pracovať dlhšiu dobu, a to aj v rôznych polohách, ako napríklad nad hlavou. Pri modeloch do jednej ruky je váha zvyčajne v stovkách gramov. Pákové alebo teleskopické nožnice na stromy môžu začínať na váhe 1 kilogramu, čo je dobrá hodnota, ale môžu končiť aj na hmotnosti 2 kg, kedy je už radíme medzi ťažšie modelmi.

Ergonómia

Základom by mal byť kvalitný a bezproblémový úchop. Ten nemusí byť zaistený len vhodným tvarom. Štandardom sú rôzne protišmykové úpravy, ktoré bránia vykĺznutiu. Nechýba ani mäkčené materiály, ktoré môžu lepšie tlmiť nárazy, čo sa podpisuje aj na menšom namáhanie ako zápästie, tak i svalov samotnej ruky.

Ďalšie vlastnosti

Medzi tie sa môžu radiť aj špeciálne upravené čepele s vyšším sklzom, kedy je eliminované ich znečistenia. Rovnako tak možno hovoriť aj o variante, ktorá využíva špeciálnych drážok na miazgu, ktoré odteká správnym smerom a čepeľ tak nijako neznečisťuje. Zabúdať nemožno ani možnosť strihanie a rezanie drôtu, čo umožní hlavne jednoručné záhradnícke nožnice. Medzi ďalšie vlastnosti môže patriť tiež jednoduché brúsenie čepelí, rovnako ako možnosti nastavenia a rôzne regulácie, ktorá bude zodpovedať štýlu samotnej práce, aj potrebám použitia.

4.5/5 - (33 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.