Elektronika,

TOP notebooky 2023 (Test)

Notebook je v dnešnej dobe jasnou náhradou za predtým bežné stolné PC. Okrem menej pohodlnej výmeny komponentov to má len samé výhody. Dokáže sa hravo vyrovnať výkonom a nemožno zabúdať na ďalšiu prednosť, ktorou je bezpochyby mobilita. V tej dominuje takzvaný ultrabook s úplne kompaktnými rozmermi a váhou často oscilujúcou okolo jedného kilogramu. Stolové PC sa tak už dnes stali okrajovou záležitosťou majúcou význam predovšetkým v kanceláriách.

Prenosný počítač môže existovať v niekoľkých prevedeniach. Okrem spomínaného ultrabooku to je dotykový notebook, napríklad vo verzii 2v1 označovaný aj ako tablet PC. Rozdeliť ich je možné aj podľa určenia na herné, pracovné alebo pre študentov. Konštrukcia je vždy prevažne rovnaká, líšia sa najmä hardvérové vybavenie notebooku, a to tým smerom, aby čo najlepšie vyhovoval zamýšľanému použitiu.

Kvalitný notebook by mal byť predovšetkým dobre spracovaný a mal by byť vyrobený z poctivých materiálov. Najmä pokiaľ ho budete často prenášať, šasi musí zostať pevné a nerozvŕzané. Líšia sa predovšetkým uhlopriečkou displeja, použitým procesorom, veľkosťou pamäte RAM, typom grafickej karty a typom aj veľkosťou úložiska. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie notebooky a ich recenzie.

Najlepšie notebooky do 400 €

VzhľadModelObrazovkaPamäteProcesor 
Acer Swift 1 recenzie a testAcer Swift 114" Full HD (1920 x 1080 px)128 GB SSD; 4 GB RAMIntel Pentium N6000 (1.1/3.3 GHz)
Lenovo IdeaPad Duet 3 recenzie a testLenovo IdeaPad Duet 311" (2000 x 1200 px)128 GB SSD; 4 GB RAMSnapdragon 7c Gen 2 (2.5 GHz)

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie notebooky do 500 € až 600 €

VzhľadModelObrazovkaPamäteProcesor 
Lenovo ThinkPad C13 Yoga G1 recenzie a testLenovo ThinkPad C13 Yoga G113,3" Full HD (1920 x 1080 px)64 GB eMMC; 4 GB RAMAMD Athlon Gold 3150C (2.4/3.3 GHz)
Dell Inspiron 15 recenzie a testDell Inspiron 1515,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i5 Tiger Lake 11 (2.4/4.2 GHz)

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie notebooky do 800 €

VzhľadModelObrazovkaPamäteProcesor 
HP ProBook 450 G8 recenzie a testHP ProBook 450 G815,6" Full HD (1920 x 1080 px)256 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i5 Tiger Lake 11 (2.4/4.2 GHz)
Asus ExpertBook B2 recenzie a testAsus ExpertBook B214" Full HD (1920 x 1080 px)512 GB SSD; 8 GB RAMIntel Core i3 12th Generation (4.4 GHz)

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie notebooky do 1000 €

VzhľadModelObrazovkaPamäteProcesor 
HP Pavilion 15-eh1011nc recenzie a testHP Pavilion 15-eh1011nc15,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 16 GB RAMAMD Ryzen 7 5700U (1.8/4.3 GHz)
Acer Aspire Vero recenzie a testAcer Aspire Vero15,6" Full HD (1920 x 1080 px)1000 GB SSD; 16 GB RAMIntel Core i7 Tiger Lake 11 (2.9/5 GHz)

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie notebooky do 1200 €

VzhľadModelObrazovkaPamäteProcesor 
Apple Macbook Air 2020 recenzie a testApple Macbook Air 202013,3" Retina WQXGA (2560 x 1600 px)256 GB SSD; 8 GB RAMApple M1
Lenovo ThinkPad E15 G4 recenzie a testLenovo ThinkPad E15 G415,6" Full HD (1920 x 1080 px)512 GB SSD; 8 GB RAMAMD Ryzen 7 5625U (2.3/4.3 GHz)

Zobraziť celú ponuku

Najlepšie herné notebooky

VzhľadModel  
Acer Nitro 5 recenzie a testAcer Nitro 5Najlepší herný notebook do 500 až 800 eur
MSI GF65 Thin recenzie a testMSI GF65 ThinNajlepší herný notebook do 1000 eur

Zobraziť celú ponuku

Herný notebook je určený predovšetkým na zvládanie náročných hier, čomu zodpovedá hlavne hardvérová výbava vrátane procesora a výkonnej samostatnej grafickej karty. Prítomný je displej s vysokým rozlíšením, kvalitná, často podsvietená, klávesnica a zaujímavý dizajn. Medzi negatíva môže patriť menšia výdrž na batériu práve v závislosti od výkonného HW. Tieto druhy notebookov sú vhodné aj na strih videa a renderovanie grafických prác.

Najlepšie herné notebooky môžu mať aj väčšiu obrazovku, než je typický rozmer 15,6 palcov. Je to z dôvodov detailov, ktoré sú na väčšom monitore lepšie viditeľné. Vhodné je aj matné prevedenie displeja, v ktorom sa neleskne okolie a odrazy svetla oveľa lepšie pohltia.

Lacné herné notebooky zvládnu menej náročné herné tituly a dokonca aj niektoré novšie hry, avšak na nižšie rozlíšenie alebo s horšími grafickými detailmi. Drahšie herné notebooky by mali obstáť aj pri najnovších počítačových hrách.

Najlepší notebook pre študentov

Na otázku aký je najlepší notebook pre študentov neexistuje jednoznačná ani jednoduchá odpoveď. Študenti potrebujú výrazne odlišné notebooky, a to s ohľadom na to, čo študujú. Študent výpočtovej techniky, alebo v podstate akéhokoľvek technického odboru bude potrebovať výkonný notebook, ktorý zvládne spoľahlivo spúšťať grafické, modelovacie alebo ďalšie technické programy.

Naproti tomu študenti humanitných vedných odborov, budúci doktori alebo právnici si vystačia s menej výkonným a základným notebookom, ktorý zvládne spúšťať typické kancelárske programy, pretože žiadne náročnejšie programy citlivé na výpočtový výkon na svoje štúdium nevyužijú.

Pre všetkých však platí niekoľko kľúčových parametrov, ktoré sa oplatí pri nákupe študentského notebooku zohľadniť.

 • Skôr menšia uhlopriečka displeja – Kvôli takmer každodennému prenášaniu sú výhodou uhlopriečky do 14 palcov. Ešte menšie uhlopriečky už nemusia byť vhodné kvôli horšej prehľadnosti pri práci na notebooku.
 • Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť – Celkovo menšie rozmery odkazujú k odporúčanej uhlopriečke vyššie, rozdiely medzi notebookmi sú však aj v hrúbke. Vhodnejšie sú tenšie a ľahšie notebooky, ktoré sú typické napríklad pre ultrabooky.
 • Notebooky 2v1 – Ak budete chcieť používať jedno zariadenie ako pre štúdium, tak pre zábavu, môžu byť vhodnou voľbou aj konvertibilné notebooky, ktoré majú spravidla dotykovú obrazovku a je možné z nich preklopením displeja urobiť tablet. Menej často sa môžete stretnúť aj s notebookmi, ktoré majú obrazovku (tablet) oddeliteľnú od klávesnice.
 • Dlhá výdrž batérie – Nie vo všetkých učebniach a posluchárňach je k dispozícii pripojenie do elektrickej zásuvky, to isté platí pri každodenných presunoch hromadnou dopravou. Dlhá výdrž na jedno nabitie je preto kľúčovým parametrom všetkých notebookov pre študentov.
 • Vzhľad – Pravdepodobne v tejto kategórii notebookov koncoví spotrebitelia najviac riešia vzhľad a štýl. Tomu idú výrobcovia oproti a notebooky vhodné pre študentov ponúkajú v mnohých farbách a štýlových prevedeniach, z ktorých si vyberie väčšinou každý.

Najlepší pracovný notebook

Pri pracovných notebookoch sa predpokladá každodenné mnohohodinové používanie, čomu by malo zodpovedať kvalitné spracovanie aj kvalitné komponenty. Na pracovný notebook musí byť spoľahnutie, a preto by sa malo jednať vždy o tie najkvalitnejšie notebooky v danej cenovej kategórii. Podobne ako pri študentských notebookoch, tak aj pri pracovných platí, že pre rôzne pracovné pozície sú vhodné iné pracovné notebooky.

Najvýkonnejšie notebooky

Najviac výkonu majú spravidla grafické notebooky. Najlepší notebook pre grafikov by mal byť vybavený výkonnou dedikovanou grafickou kartou, vysokou kapacitou pevného disku aj pamäťou RAM. Chýbať by nemali tie najlepšie procesory súčasnosti. Okrem grafikov výkonné notebooky ocenia aj pracovníci v IT, programátori, technici alebo projektanti, ktorí pre bezproblémový chod svojich programov potrebujú taktiež dostatok výkonu.

Notebooky Apple

Etalonom najvýkonnejších a najspoľahlivejších notebookov na trhu je bezpochyby značka Apple. Vo svojich notebookoch ponúka ten najlepší možný hardvér s operačným systémom macOS, ktorý je odladený v podstate k dokonalosti. Absencia operačného systému Windows na týchto zariadeniach síce mnohých zákazníkov odradí, aj tak však existuje veľké množstvo spotrebiteľov, ktorí s tým nemajú problém.

 • Apple MacBook Pro – Má najvýkonnejší hardvér a ponúka sa v niekoľkých veľkostiach obrazovky. Spoľahlivo uspokojí tie najnáročnejšie grafiky, strihače videí a ďalšie osoby pracujúce s aplikáciami náročnými na výkon. Šasi je vždy vyrobené z hliníka na najvyššej úrovni.
 • Apple MacBook Air – Preslávil sa ako najtenší notebook na svete a skvele kombinuje výkon, malé rozmery a výdrž batérie. Vyrába sa s menšou obrazovkou, typicky 13.3 palcov a ideálny je pre študentov, alebo napríklad novinárov.

Najlepšie značky notebookov

Väčšina z nás inklinuje k nejakej značke, ktorá sa odvíja od našich doterajších skúseností, alebo odporúčaní. Každá značka je niečím typická a vyhľadáva ju iný typ zákazníkov. Na najväčšie rozdiely a prednosti konkrétnych značiek sa zameriavame nižšie.

 • Notebooky HP – HP notebooky sú kvalitné a od osvedčeného výrobca. Často sa používajú ako firemné pracovné notebooky, výnimkou však nie sú ani výkonné herné notebooky.
 • Notebooky Lenovo – Lenovo sa zameriava väčšinou na bežných používateľov, ktorí chcú notebook na doma, do školy alebo pre kancelárske činnosti. Zaujímavé sú však jeho lepšie rady IdeaPad, Thinkbook alebo rad Legion, ktorý cieli na hráča hier.
 • Notebooky Asus – Asus má vo svojej ponuke desiatky kvalitných notebookov, ktoré oslovia náročných aj nenáročných užívateľov. Za zmienku stojí ich už legendárny rad notebookov Zenbook, v ktorom výrobca spája výborný hardvér, nízku hmotnosť a perfektné spracovanie s mnohými inovatívnymi prvkami.
 • Notebooky Apple – Mackbooky sú pre mnohých tým najlepším, čo si môžu zaobstarať. Sú perfektne spracované, majú dostatok výkonu a perfektné displeje, ktoré takmer nemajú konkurenciu. Nevýhodou je ich vysoká cena a operačný systém macOS, ktorý nájdete iba pri notebookoch tejto značky.
 • Notebooky Dell – Ponúka lacné aj drahé kvalitné notebooky. Rad notebooku Dell Latitude je určený pre manažérov, Dell Precision pre pracovníkov s grafickými programami a rad Dell Alienware sa zameriava na hráčov počítačových hier.
 • Notebooky Acer – Značka z Taiwanu je známa pre svoje lacné notebooky aj ďalšie periférie, ako sú monitory, myši alebo klávesnice. Vyberú si študenti aj osoby hľadajúce výkonný notebook za rozumné peniaze.
 • Notebooky MSI – Notebooky MSI sú známe najmä medzi amatérskymi aj profesionálnymi hráčmi počítačových hier. V tomto segmente ponúka značka hneď niekoľko radov, napríklad GT Thin alebo GT Leopard.

Najpredávanejšie notebooky

Najpredávanejšie notebooky sú také, ktoré ponúkajú dobrý pomer cena/výkon. S ohľadom na veľkosť obrazovky ich môžeme rozdeliť do niekoľkých najdopytovanejších kategórií.

 • Najlepšie notebooky 14″ – Sú skvelým kompromisom medzi plnohodnotným notebookom a ľahko prenosným notebookom. Obľúbené sú u študentov aj kancelárskych pracovníkov, obvykle však nemajú plnohodnotnú klávesnicu s numerickou časťou.
 • Najlepšie notebooky 15″ – Sú to typickí zástupcovia notebookov na doma, spravidla majú plnohodnotnú klávesnicu s numerickou časťou a vďaka väčšiemu šasi môžu ponúknuť aj dobrý výpočtový výkon. Niektoré pracovné notebooky je možné pripojiť aj do dokovacej stanice.
 • Najlepšie notebooky 17″ – 17-palcové notebooky sú dnes doménou najmä hráčov hier, obľúbené sú však aj u grafikov, ktorí notebook tak často neprenášajú.

Ako vybrať notebook

Herný notebook, pracovný či študentský by mal byť vybraný v prvom rade s ohľadom na konkrétne určenie a jeho využitie. Jednotlivé parametre sa od seba môžu výrazne líšiť a iné parametre potrebuje človek na strih videa, iné na matematické výpočty a iné stačí na kancelársku činnosť.

Notebook 2v1 (Tablet PC)

Notebook 2v1 je niekedy označovaný aj ako tablet PC. Jeho špecifikom je predovšetkým maximálna ergonómia a často aj nízka hmotnosť. Display je možné ľubovoľne otáčať až o 360 stupňov, alebo ho je možné pri niektorých modeloch priamo odňať od klávesnice. Ide o riešenie najmä pre tých, ktorí hľadajú rozumný kompromis medzi strojom na prácu a zábavu. Všetky Tablet PC by mali mať dotykový displej.

Ultrabook

Ultrabook nájde využitie predovšetkým na cestách. Má menšiu veľkosť displeja a štíhle telo, ktoré sa pozitívne podpisuje na jeho kompaktnej veľkosti a nízkej hmotnosti. Zaujať môže aj svojou výdržou, ktorá sa môže pohybovať na desiatich hodinách aj viac. Hardvér výbava síce nebýva špičková, ale na bežnú prácu, alebo štúdium, plne dostačuje.

Hardware a úložisko

Hardvérová výbava patrí medzi hlavnú časť výberu notebooku. HW zaisťuje samotný výkon notebooku av dnešnej dobe by mal byť samozrejmosťou procesor s minimálne 2 jadrami a operačná pamäť s minimálnou veľkosťou 4 GB. Pokiaľ ide o grafickú kartu, mal by ju mať herný notebook v samostatnom prevedení (externá grafická karta, dedikovaná grafická karta), pri klasickom stačí zdieľaná (integrovaná grafická karta). V závislosti od vyhotovenia sa nemusí u všetkých notebookov nachádzať optická mechanika, prípadne niektorý zo vstupov a výstupov.

Existujú dva hlavné typy pevných diskov. Dnes sa už stretnete takmer pri všetkých notebookoch s moderným a rýchlym SSD diskom, ktorý má však nevýhodu v menšej kapacite. Obvykle začína na 128 GB pri lacných notebookoch, lepšie vybavené potom majú spravidla kapacitu SSD 512 GB. Tiež má určitý počet cyklov prepisovateľnosti a pre niektoré sektorové pracovné nasadenie tak nemusí byť vhodnou voľbou.

Predchodcom dnešných SSD sú klasické HDD, ktoré sú síce pomalšie, ale ich kapacita je v stovkách aj tisícoch GB. Sú aj také varianty notebookov, ktoré vedia kombinovať obe možnosti – SSD disk pre rýchly beh operačného systému a HDD pre veľkorysé úložisko. Tiež platí, že SSD disky sú drahšie a staršie HDD lacnejšie.

Operačný systém a batérie

Tým najrozšírenejším OS je systém Microsoft Windows 10, pri niektorých notebookoch sa už dá stretnúť s nástupcom v podobe Windows 11, ktorý sa obvykle ponúka v rôznych verziách. Pri produktoch Apple je samozrejmosťou jeho vlastný systém macOS. Stretnúť sa možno aj s variantmi, ktoré využívajú systém Google ChromeOS, poprípade je u nich predinštalovaný Linux.

Ako sme spomínali v úvode nášho radcu, je to väčšinou herný notebook, ktorý má s ohľadom na svoj výkon výdrž skôr menšiu, a to pokojne len 3 hodiny. Naopak pracovný notebook alebo notebook pre študentov môže vydržať v rozmedzí 8 až 10 hodín. Vďaka tomu ho možno dlhšiu dobu používať aj tam, kde nie je možné nabíjanie, najmä teda pri cestovaní alebo v prírode.

Display, funkcie a rozhranie

U displeja je základom jeho veľkosť. Najmenšie displeje má obvykle ultrabook, s veľkosťou okolo 13 až 14 palcov. Klasikou sú dlhé roky notebooky s displejom okolo 15 palcov. V ponukách sa dá nájsť aj notebook na hry, ktorý má displej 17 palcový. Ďalej pri displeji zohráva úlohu aj rozlíšenie, kedy je vhodné pri kvalitnejších modeloch požadovať FULL HD.

Displej sa ďalej líši aj typom. Pri modeloch Apple je využívaný takzvaný IPS displej, ktorý má lepšie podanie farieb a vyššiu intenzitu jasu. Tiež sa rozlišuje povrch displeja, základné modely disponujú lesklým, zatiaľ čo drahšie notebooky majú display matný – pohlcuje značnú časť odleskov, a vďaka tomu je čitateľnejším na slnku.

Pri výbere herného notebooku vstupuje do výberu ešte posledný parameter, ktorým je obnovovacia frekvencia. Bežné displeje notebookov majú obnovovaciu frekvenciu 60Hz, herné notebooky môžu mať 90 Hz, 120 Hz a tie najlepšie aj 144 Hz. Čím je obnovovacia frekvencia vyššia, tým viackrát sa aktualizuje obraz na displeji za jednu sekundu.

Dôležité doplnkové funkcie sú Wi-Fi, Bluetooth, HDMI port, čítačka kariet, web kamera, USB porty 2.0, 3.0 alebo USB-C. Ďalej môže byť prítomná čítačka odtlačkov prstov, podsvietená klávesnica, spomínaný dotykový displej a mnoho ďalších vychytávok.

4.5/5 - (16 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.