Deti,

Najlepšie nosiče pre deti: ergonomické, šatky ai. | Recenzie

Ak sa vám práve narodilo bábätko a premýšľate, aký nosič pre deti pre vás bude ten najvhodnejšie, stojíte pred ťažším rozhodnutím, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V súčasnej dobe je na trhu veľa výrobkov, ktoré sa od seba líšia predovšetkým svojím typom, spracovaním, kvalitou a samozrejme cenou. Na svete nie je nič cennejšie, než zdravie vášho potomka, preto vždy vyberajte výrobky od overených a certifikovaných výrobcov.

Medzi hlavné typy, ktoré sú na trhu k dostaniu, patrí krosny na deti, šatky na nosenie detí a ergonomické nosiča pre deti. Každý z nich je typický inými vlastnosťami, hodí sa primárne pre inak staré deti aj účel použitia. V prvých mesiacoch, alebo týždňoch života vášho dieťaťa je najvhodnejšie voliť šatku pre bábätko alebo ergonomicky tvarovaný nosič. V neskoršom veku si môžete dovoliť používať aj krosničky, ktoré sú vhodné najmä na dlhšie výlety alebo plnohodnotné nosiče, ktoré sú praktické pre každodenné použitie.

Mnoho nosidiel je vhodných pre deti ihneď od narodenia, ďalšie od ich prvých mesiacov veku. Používať ich môžete v podstate dovtedy, kým z nich dieťa nevyrastie, poťažmo teda kým nedosiahne váhového limitu, na ktorý je nosič navrhnutý. Zaujímať by ste sa tiež mali k akému nosenie je produkt vhodný, stretnete sa s možnosťou nosenia na bruchu, na chrbte, alebo na boku. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie nosiče pre deti a ich recenzie.

Najlepšie nosiče pre deti – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších nosičov pre deti z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Chicco Easy FitDeuter Kid Comfort ActiveTula ToddlerManduca Wickelkinder PureErgobaby Adapt Cool Air MeshKiBi EVOBabyBjörn MiniCybex Maira.tieWomar Hug MeManduca Wickelkinder
Pozícia nosenieNa bruchuNa chrbteNa bruchu, na chrbteNa bruchu, na chrbte, na bokuNa bruchu, na chrbte, na bokuNa bruchu, na chrbte, na bokuNa bruchu, na chrbteNa bruchu, na chrbte, na bokuNa bruchu, na chrbte, na bokuNa bruchu, na boku
Materiál-210D PATextilBiobavlnaBavlnaBavlnaBavlna-BavlnaBavlna
Hmotnosť0,5 kg2,4 kg0,9 kg0,72 kg0,6 kg0,74 kg----
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 nosičov pre deti

Chicco Easy Fit

Chicco Easy Fit recenzie a test

Chicco Easy Fit je detským nosičom, ktorý je vhodný pre deti už od narodenia až do 9 kg. Jedná sa o ergonomický nosič, vďaka ktorému je zaručený správny vývoj bábätka. Umožňuje polohu nožičiek do tvaru M, čiže polohy žabky. Táto poloha je veľmi dôležitá, pretože zabraňuje prílišnému roztiahnutiu nožičiek a zaručuje zdravé bedrové kĺby.

K nosítku je tiež dodávaná extra opierka krku a hlavičky, čo je veľmi dôležité predovšetkým v prvých mesiacoch života, keď bábätko ešte samo neudrží hlavičku. Mamičky potom iste ocenia aj to, že je veľmi ľahké dieťatko do nosidlá umiestniť a to, že výrobcovia dbali aj na ich pohodlie.

Popruhy sa dajú ľahko nastaviť tak, aby sedeli na každý druh postavy. Samotný výrobok potom váži iba pol kilogramu. Je vhodný iba na nosenie na bruchu a od šiestich mesiacov veku dieťaťa ho už nemusíte nosiť smerom k sebe, ale môžete dieťatko umiestniť aj tvárou od vás a spoločne pozorovať svet okolo vás.

Extra opierka pre hlavičku a krk
Nemožno prať v práčke

Deuter Kid Comfort Active

Deuter Kid Comfort Active recenzie a test

Ruksak na dieťa Deuter Kid Comfort Active je ideálnou variantou pre aktívnych rodičov. Výrobok nie je vhodný pre novorodencov, ale až pre deti od 6 mesiacov do približne 3 rokov, kedy by mohlo dosiahnuť nosnosti 22 kg. Hmotnosť samotnej krosny je 2450 g a ponúka aj úložný priestor s objemom 12 l, čo je na dlhšie výlety praktická vychytávka.

Pre väčšie pohodlie dieťaťa je pridaný tvárový vankúšik, opierka na krk a trenie na nohy. Z bezpečnostných dôvodov je celá konštrukcia vyrobená z odolného hliníka s bezpečnostnými pásmi.

Rodičia ďalej iste ocenia anatomicky tvarované a kvalitne vypolstrované popruhy, vystužený bedrový pás s karabínkou, vypolstrovaný chrbát batohu s ventiláciou a výškovo nastaviteľný hrudný pás. Plusové body ruksak dostal aj za pridané predné sieťovinové vrecko a spomínaný, vcelku veľký, úložný priestor. Z podstaty konštrukcie je táto detská krosnička určená na nosenie výlučne na chrbte.

Kvalitné spracovanie, vyššia nosnosť, praktické doplnky a úložný priestor
Vyššia cena

Tula Toddler

Tula Toddler recenzie a test

Ergonomický nosič Tula Toddler je vhodné pre deti od 18 mesiacov do 4 rokov veku, tomu tiež zodpovedá jeho vysoká nosnosť, ktorá dosahuje až 27 kilogramov. Veľkú nosnosťou však neutrpela samotná váha výrobku, ktorá je len 0,9 kg, čo stojí za vyzdvihnutie.

Potomka môžete nosiť ako na chrbte, tak na bruchu a výrobcovia dbali aj na zdravie dieťaťa. Nosič je ergonomicky tvarovanej a umožňuje sedenie bábätka v polohe žabky. Tiež je vybavený širokým bedrovým pásom, na ktorom je vytvorené praktické malé vrecko, kam môžete uschovať napríklad kľúče, peňaženku, či iné drobnosti.

Za nepriaznivého počasia, alebo pri ostrom slnku, nie je problém k nosidle pripevniť kapucňu, ktorá má za úlohu chrániť hlavičku bábätka. Mamičky určite ocenia aj to, že na rozdiel od iných možno celé toto nosítko prať v práčke.

Vysoká nosnosť 27 kg, nízka hmotnosť, praktické vrecko na drobnosti
Až od 18 mesiacov

Manduca Wickelkinder Pure

Manduca Wickelkinder Pure recenzie a test

Nosič pre novorodenca Manduca Wickelkinder Pure vďaka novorodeneckej vložke, ktorá je súčasťou balenia, môžete bezpečne používať aj pre tých najmenších. Vložka zaisťuje správne a zdravé držanie hlavičky, nožičiek a chrbta, navyše nosidle nič neberie s ohľadom na jeho praktickosť smerom k väčším deťom.

Je určené pre deti až do 5 rokov, alebo do dosiahnutia hmotnosti 20 kilogramov. Pri kúpe k výrobku dostanete tiež kapucňu, vďaka ktorej môžete potomka chrániť aj pred nepriaznivým počasím, alebo slniečkom. Nosič na dieťa je vyrobený z biobavlny a jeho hmotnosť činí len 720 gramov.

Rodičia určite ocenia vypolstrované popruhy a bedrový pás, ktoré je možné ľubovoľne nastavovať aj do veľmi malých konfekčných veľkostí. Vďaka tomu, že je celý nosič správne ergonomicky tvarovaný a je opatrený kvalitnými popruhy, nie je problém dieťa nosiť vpredu, na boku alebo i na chrbte. Ďalšou výhodou je možnosť prania v práčke na bežných 30 stupňov Celzia.

Novorodenecká vložka, možnosť nosenia až do 5 rokov veku dieťaťa
Absencia akejkoľvek kapsičky

Ergobaby Adapt Cool Air Mesh

Ergobaby Adapt Cool Air Mesh recenzie a test

Nosič na bábätko Ergobaby Adapt Cool Air Mesh váži iba 600 gramov a je určený pre deti už od narodenia do piatich rokov, alebo do dosiahnutia váhy 20 kg. Síce neobsahuje novorodeneckú vložku, celý výrobok je však výborne a ergonomicky navrhnutý, preto sa nemusíte báť, že by vám vložka chýbala.

Môžete regulovať ako šírku sedadla, tak výšku chrbtovej opierky. Pre novorodenca je k dispozícii aj polstrovaná opierka hlavičky a krku. Bezpečnosť ďalej pomáhajú udržať bezpečnostné gumičky na sponách, ktoré zabraňujú nechcenému rozopnutie a možnému úrazu. Pomocou pozície sedenia na boku a integrovanej kapucne možno využiť aj možnosť dojčenia v úplnom súkromí kedykoľvek a kdekoľvek.

Najmä pre rodičov sú potom výhodou vypolstrované popruhy a bedrový pás, vďaka čomu je váha bábätka rovnomerne rozprestretá a nosenie je tak na dlhšie vzdialenosti pohodlnejšie. Výrobca ako materiál použil 100% prémiovú bavlnu a poteší tiež možnosť prania pri 30 stupňoch Celzia.

Dojčenie priamo v nosiči, nízka hmotnosť, kvalitné prevedenie
Vyššia cena

KiBi EVO

KiBi EVO recenzie a test

Nosič pre bábätko Kibi EVO je detský nosič, ktorý je ako navrhnutý, tak vyrobený v Českej republike. Výrobok je určený pre deti od 3-4 mesiacov do 3 rokov, respektíve do dovŕšenia 20 kilogramov. Spotrebitelia na ňom oceňujú dizajn a predovšetkým ergonómiu, vďaka ktorej skvele vyhovuje ako rodičom pri nosení, tak spokojným deťom.

Váha samotného nosiča je 0,74 kg a potešia aj praktické drobnosti ako sú bezpečnostné gumičky proti náhodnému rozopnutie spôn a kapucňa pre fixáciu hlavičky a krku. Ramenné popruhy sú polstrované pre adekvátne pohodlie a lepšiu fixáciu zaisťuje bedrový pás. Materiálom je 100% bavlna aj vďaka ktorej je možné pranie, či žehlenie na nízky stupeň teploty.

Plusové body nosítko dostalo tiež za funkciu plynulého nastavenia výšky a šírky chrbtovej opierky. Mamičky určite ocenia aj to, že dieťatko možno nosiť v troch polohách – na bruchu, na chrbte a na boku. Vo všetkých pozíciách je zaručené, že má bábätko nožičky do “M” polohy, ktorá šetrí ich bedra, kĺby a podporuje prirodzený vývoj dieťaťa.

Gumičky pre zabezpečenie spôn v prípade rozopnutie, tri možnosti nosenia
Až od 4 mesiacov

BabyBjörn Mini

BabyBjörn Mini recenzie a test

Detský nosič BabyBjörn Mini môže byť svojim spracovaním nazývaný tiež ako obľúbený nosič kokon, jedná sa totiž o nosič, ktorý je priamo vyrobený pre novorodencov a dojčatá. Vekové určenie je teda priamo od narodenia až do jedného roka veku, respektíve do 11 kilogramov váhy dieťaťa.

Keďže bol nosič priamo vyvinuté pre malé deti a disponuje možnosťou nastaviteľné výšky, zaobíde sa bez akejkoľvek novorodeneckej vložky. Veľkou výhodou je aj ľahká údržba, ktorá dovoľuje pranie výrobku až na 40 stupňov Celzia v práčke (sušičke sa ale radšej vyhnite).

Výrobcovia pamätali aj na zdravie vášho potomka. Aby sa dieťaťu nekřivila chrbtica, je výrobok opatrený nastaviteľnou opierkou hlavičky a vďaka nastaviteľnej šírke sedu je zaručená správna ergonomická poloha. Poteší, že je výrobok vyrobený z 100% certifikovanej bavlny, vďaka čomu je vhodný aj pre bábätká s citlivou pokožkou. Nosiť ho môžete ako vpredu, tak vzadu. Výrobca zmieňuje, že možno vystriedať až 4 polohy nosenia.

Nastaviteľná výška, možnosť prania na 40 °C, výber z mnohých farieb
Menšia nosnosť 11 kg vhodná pre deti do jedného roka

Cybex Maira.tie

Cybex Maira.tie recenzie a test

Nosič na dieťa Cybex Maira.tie je ergonomický a zdravý nosič pre deti, ktorý svojím vzhľadom pripomína šatku, ale nie je ním. Je určený pre bábätká už od narodenia až do tej doby, kým nedovŕši buď dvoch rokov, alebo 15 kilogramov.

Je určený k striedaniu až troch pozícií, teda na bruchu, na chrbte, alebo na boku. Ramenné popruhy sú polstrované a dajú sa uťahovať a povoľovať podľa potreby. Môžete tiež striedať pozíciu alebo súbežnej prekrížených popruhov, čo niektorí rodičia vyžadujú. Lepšie fixácie je docielené hrudným pásom, ktorý v tomto prípade nechýba.

Nosič je vyrobený tak, aby opierku hlavy šlo ľahko meniť, alebo poprípade úplne schovať. Samozrejmosťou je, že nosítko podporuje správne držanie nožičiek tak, aby nedochádzalo k ničením ani kĺbov, ani bedier. Bohužiaľ sa však nedozvieme, z akého materiálu je, ani aká je jeho hmotnosť.

Vhodné od narodenia, intuitívne a flexibilné nastavovanie
Vyššia cena, nižšia nosnosť 15 kg

Womar Hug Me

Womar Hug Me recenzie a test

Womar Hug Me je šatka pre novorodencov určená predovšetkým pre deti od 3,5 do 13 kg, teda od narodenia do zhruba dvoch rokov veku. Umožňuje upevnenie bábätka v niekoľkých polohách, podľa toho, či už dieťatko udrží samo hlavičku alebo nie a je tiež ideálnou šatkou pre dojčenie.

Šatkový nosič je veľmi ľahký a skladný, môžete ho teda kedykoľvek ľahko zbaliť a vziať si ho so sebou kamkoľvek. Je vyrobený z 100% certifikovanej bavlny, ktorá nielen že je elastická a pevná zároveň, ale je aj jemná k pokožke.

Výrobok teda môžu používať tiež bábätká s citlivou pokožkou. Šatka na bábätko je dlhá 200 centimetrov a ľahko sa tak prispôsobí každej postave. Z hľadiska údržby je úplne nenáročná, pretože je možné ju bez problému prať v práčke na 40 °C. Jej prednosťou je bezpochyby nízka obstarávacia cena a kvalitné spracovanie, ktoré vydržia.

Nízka cena, používanie od narodenia, skladnosť
Nosnosť 13 kg

Manduca Wickelkinder

Manduca Wickelkinder recenzie a test

Šatka pre bábätko Manduca Wickelkinder je vhodná pre deti od narodenia až do 15 kilogramov, výrobca však udáva, že ak chcete, aby bolo nosenie pohodlné ako pre Vás, tak pre potomka, nemala by jeho váha presiahnuť 9 kg.

Šatka je vyrobená z jemného a elastického materiálu, ktorý zaručuje bezpečnosť a oporu. Je vhodná pre nosenie na bruchu a na boku a ak by ste mali strach zo správneho uviazania šatke, potom ho nemusíte mať, pretože výrobca k šatke dodáva praktický návod na uviazanie.

Výrobok je dlhý 5,5 m a široký 60 cm, sadne teda bez problému aj väčším a robustnejším postavám. Užívateľkám, ktoré už tuto šatku na nosenie detí kúpili, sa veľmi páči jej materiál a konštatujú, že sú v ňom bábätka spokojná. Z praktického hľadiska je fajn tiež možnosť prania až na 40 stupňov Celzia.

Vhodná od narodenia, veľká veľkosť, materiál
Vyššia cena

Ako vybrať nosič pre deti

Ak aj vy uvažujete nad tým, že si zakúpite nosič pre vaše dieťa, stojíte pred neľahkou úlohou a to najmä preto, že na trhu je k dostaniu veľa druhov. Medzi hlavné typy patria ergonomický nosič, krosná, šatka, alebo napríklad klokanka. Navzájom sa od seba líšia tým, pre ako staré dieťa sú určené a aké pohodlie mu prinášajú, ďalej potom nosnosťou a samozrejme cenou.

Vek, veľkosť, frekvencia nosenia

Prv než sa pustíte do výberu akéhokoľvek nosiča, musíte si odpovedať na pár základných otázok. Jednou z nich je, ako staré dieťa chcete nosiť. Je ďalej rozdiel, ak sa rozhodnete nosičom úplne nahradiť kočík a bábätko budete nosiť už od narodenia, alebo až od niekoľkých mesiacov, či roka.

Druhým zásadným faktorom je čas, ktorý bude váš potomok v nosiči tráviť. Niektoré detské nosiča sú určené len na krátkodobé prenášanie, v iných dieťa môžete prenášať bez problému aj dlhšiu dobu.

Druhy nosičov

Ako už bolo spomenuté, existuje mnoho druhov, ktoré sa od seba navzájom líšia. Ak máte teda odpovede na základné otázky, môžete sa pustiť do vyberania konkrétneho typu, ktorý bude pre vás a vaše dieťa tým najvhodnejším.

Detský ruksak

Detské krosny nie sú typickým nosičom, ktoré by ste si mali zvoliť pre každodenné a bežné používanie, pretože sami o sebe môžu vážiť aj niekoľko kilogramov. Vďaka svojej pevnej a veľké konštrukcii sú vhodné predovšetkým pre aktívnych rodičov, ktorí sa často a radi pohybujú či už v ťažšom teréne, či len na dlhších prechádzkach prírodou. Tento druh nie je vhodný pre novorodencov a malé deti. Vekové určenie sa pohybuje okolo 17 – 36 mesiacov s váhovým rozpěním najčastejšie 7 – 15 Kg. Medzi všeobecné klady tohto druhu patrí pevná konštrukcia vhodná na rozličné outdoorové aktivity a ako prirodzené zápory potom možno označiť vyššiu hmotnosť samotného výrobku a spravidla vyššiu obstarávaciu cenu.

Ergonomický nosič

Ergonomický nosič sa teší veľkej obľube, lebo spája výhody klokanky s šatky a odstraňujú ich nedostatky. Bábätko sedí smerom k nosiču a to buď na bruchu, na boku, alebo na chrbte. Zo zdravotného hľadiska sú tiež najlepšie, lebo je dieťa do nosidlá vložené v polohe žabky, ktorá podporuje prirodzenú polohu nôh a bedier. Tento druh je síce vhodný pre deti už od narodenia a má rad výhod, ale nejedná sa o najlacnejší prevedení. Vždy si teda musíte rozmyslieť, či nosič plne využijete, alebo nie.

Šatkové nosítko

Šatky sú u mamičiek v posledných rokoch veľmi obľúbené, pretože nestojí veľa peňazí, môžete v nich nosiť bábätko už od narodenia a zároveň v nich dieťatko schovať napríklad pod svoju bundou. Šatky sú vyrábané v najrôznejších strihoch, materiáloch, gramážach a dizajnoch, každá mamička si tak môže vybrať presne ten, ktorý sa jej bude páčiť a bude vhodný pre starobu jej potomka. Veľkou výhodou tohto typu je skladnosť a efektívnosť, avšak je potrebné vedieť bábätko správne uviazať, aby sa mu nekřivil chrbát, čo spočiatku môže chvíľu trvať.

Klokanka

Klokanky sú určené pre deti už od narodenia do 20 kg, avšak pri výbere si musíte dávať opäť pozor, pretože nie všetky sú pre novorodencov naozaj vhodné. Často sú príliš veľké alebo bez opierky na hlavičku (čo u novorodencov môže byť veľký problém, lebo tí hlavičku sami ešte neudrží). Ďalšou nevýhodou je to, že dieťa v takom nosítku nemôže mať prirodzene zaguľatený chrbát a má nevhodnú polohu pre nožičky. Tieto nedostatky však možno často vyriešiť vložením novorodeneckej vložky.

Rozdelenie podľa veku

Keby sme mali rôzne nosidlá rozdeliť podľa veku dieťaťa, stojíme pred náročnou úlohou. Rôzne deti majú v rovnakom veku rôznu výšku a váhu, existuje však všeobecný model, ktorý vám môže napovedať, ktorý nosič bude práve pre vášho potomka najvhodnejším.

U novorodenca majte na pamäti, že v tak nízkom veku sa dieťa intenzívne vyvíja, stačí malá chyba a môže dôjsť ku skrivenie chrbtice a ďalším problémom. Pre toto rizikové obdobie sú najlepšie šatkový, alebo prípadne i ergonomický nosič, v ktorom môže mať bábätko zaguľatený chrbát a nožičky do optimálnej polohy žabky.

Staršie deti už majú kostru predsa len lepšie vyvinutú a pevnejšiu, môžete si teda dovoliť ich nosiť ako v klokanke, ergonomickom nosidle, šatke alebo v krosne. Od 18 mesiacov je potom ideálnej rastúci nosič na dieťa alebo takej nosič, ktorý nesie označenie toddler.

4.5/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.