Auto-moto,

Nosiče bicyklov na piate dvere: Test, recenzie držiakov na zadné dvere

Nosič bicyklov na zadné dvere predstavuje určitý kompromis medzi strešným nosičom a nosičom na ťažné zariadenie. Nepotrebujete guľu a strešný priestor môžete využiť na prevozu iného nákladu. Výhodou je tiež minimálne zvýšenie odporu, a teda vplyvu na spotrebu pohonných hmôt, alebo bezproblémová prejazdnosť zníženými vjazdy. V neposlednom rade ide aj o najlacnejší držiak bicyklov na auto pri prevoze vo väčšom počte.

Nutné je však dodať, že nosič bicyklov na piate dvere má aj značná negatíva, a to už pri samotnom výbere. Celkovo je totiž najmenej variabilným typom nosiča, čo sa týka kompatibility s typom vozidla. Tú je tak potrebné vždy overiť, najlepšie aj v prípade univerzálnych držiakov. Okrem sedanu tiež obmedzí funkciu stierače a celkovo potom výhľad cez zadné zrkadielko, nehovoriac o prístupe do kufra.

Kapacita bicyklov je zvyčajne 2 až 3 bicykle s možnosťou rozšírenia skrze adaptér. Obzvlášť pri použití adaptéra môže hroziť zakrytie ŠPZ alebo zadných svetiel, čo je potrebné riešiť doplňujúcim príslušenstvom. Možným rizikom je tiež odreniny rámu bicykla aj laku karosérie pri montáži a demontáži.

Zohľadniť by ste mali nielen nosnosť a hmotnosť nosiča, kapacitu bicyklov alebo kompatibilitu s typom vozidla, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či podporuje uzamykateľnosť nosiča k autu a bicyklov k nosiču, alebo či je možné adaptérom rozšíriť počet prevážaných bicyklov. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere a ich recenzie.

Najlepšie nosiče bicyklov na zadné dvere – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších nosičov bicyklov na zadné dvere z testov a hodnotení pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thule Backpac 973Menabo MainPeruzzo Padova 3 FeThule ClipOn High 9106Menabo MistralSaris Bones RS 3Menabo Steel Bike 3Compass TRIPLE 3Menabo LogicMenabo STAND UP 2
Materiál-Pozinkovaná oceľŽelezo-Pozinkovaná oceľ-Pozinkovaná oceľPozinkovaná oceľPozinkovaná oceľPozinkovaná oceľ
Zamykanie bicyklovÁnoNieNieÁnoNieNieNieNieNieNie
Zamykanie nosičaÁnoNieNieNieNieÁnoNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 nosičov bicyklov na zadné dvere

Thule Backpac 973

Thule Backpac 973 recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Thule BackPac 973 má flexibilnú konštrukciu, ktorá umožní jednoduchú montáž na väčšie vozidlá, ako sú SUV, ale aj MPV alebo mikrobusmi. Kapacita sú 2 bicykle, ktorú však možno rozšíriť pomocou príslušenstva až na 4 bicykle. Vďaka možnosti odňať držiak rámov je zaistená jednoduchšia montáž bicyklov do samotného nosiča.

Celková nosnosť je nadštandardných 60 kilogramov z pohľadu základných dvoch bicyklov a obvyklú z pohľadu rozšírených štyroch bicyklov skrze adaptér. Hodnota jeho hmotnosti je 14 kilogramov a okrem iného zaujmú tiež rozšírené žliabkami pre prepravu i väčších bicyklov. V prípade uloženia je možné nosič zložiť do kompaktnej podoby.

Určený je pre všetky bicykle, ktoré majú veľkosť rámu v rozmedzí 22-80 mm. Výhodou je možnosť zamknúť bicykle k nosiču. Pre zamknutie nosiča k vozidlu treba zaobstarať príslušenstvo, ktorým je Thule zámok 567. Tento model tiež disponuje schválením TÜV.

Nosnosť a rozšírenie na 4 bicykle, pre veľké vozidlá, možnosť uzamknutia
Zámok pre uzamknutie k vozu nutné dokúpiť, vyššia cena

Menabo Main

Menabo Main recenzie a test

Nosič bicyklov na piate dvere Menabo Main je určený pre prepravu až 3 bicyklov na raz. Kladom je možnosť univerzálneho použitia na celý rad vozidiel, vrátane sedanu. Váži len 7,6 kilogramov, a tak je nijako výrazne nezaťažuje. Nosnosť príslušného nosiča je 45 kilogramov, čo na bežné bicykle plne dostačuje. Vďaka svojej polohe na voze nezakrýva svetla.

Je určený pre bicykle všetkých klasických veľkostí plášťov. Zaujme ochrana na držiaku rámu, ktorá eliminuje riziko možného poškriabaniu. Kladom je tiež materiál, ktorým je oceľ s antikoróznou úpravou, ktorá predlžuje životnosť nosiča.

Konštrukcia využíva tiež krytky z peny a mäkkého plastu, čo eliminuje akékoľvek poškodenie vozidla. Nechýba certifikácia GS/TÜV, ktorá potvrdzuje bezpečnosť použitia na našich cestách. Samotná montáž by nemala byť nijako náročná (samozrejme prvé upevnenie zložitejšie bude) a tiež s ohľadom na nízku cenu ide o pomerne kvalitný model.

Cena/výkon, jednoduché upevnenie bicyklov, ochrana bicyklov aj autá
Bez zámkov

Peruzzo Padova 3 Fe

Peruzzo Padova 3 Fe recenzie a test

Držiak bicyklov na auto Peruzzo Padova 3 Fe je určený na zadné dvere vozidla. Funguje na princípe uchytenie bicyklov v koľajniciach, kedy sú zaistené za rámovú trubku. Celkovo je možné pomocou tohto nosiča prevážať až 3 bicykle. Zaujme svojou univerzálnosťou, kedy ho možno umiestniť na celú radu klasických automobilov s karosériou hatchback.

Inštaláciu bicyklov je možné vykonať pomocou špeciálnych držiakov, ktoré je nutné dokúpiť zvlášť, inak sa upevňujú popruhom. Bezpečnosť bicyklov okrem iného zaručujú tiež praktické remienky. Tie umožnia aj uchytenie bicykla, ktorý bude mať plášť s veľkosťou až 70 milimetrov.

Nosič je vyrobený zo železa, čo sa podpisuje na jeho kvalite. Zároveň to zvyšuje jeho váhu, ktorá je 11,75 kilogramov. Jeho celková nosnosť zodpovedá trom prevážaným bicyklom, a to 45 kilogramov. Bicykle bohužiaľ pri prevoze nemožno uzamknúť, a tak chrániť pred zlodejmi.

Pevná fixácia (najlepšie s držiakmi), zvládne aj elektrobicykle, robustný
Držiaky bicyklov sa dokupujú zvlášť (nemusí byť mínus, podľa ohlasov je fixácia popruhy pevná)

Thule ClipOn High 9106

Thule ClipOn High 9106 recenzie a test

Nosič bicyklov na auto Thule ClipOn High 9106 sa umiestňuje na zadné dvere, teda na veko kufra. Ponúkne hlavne všestrannosť, kedy umožní montáž na rad vozov ako vo svojej klasickej konštrukcii, tak s využitím adaptérov, ktoré má tento predajca k dispozícii. Tento model je potom určený pre prevoz 2 bicyklov.

Celková nosnosť je 30 kilogramov, čo zodpovedá maximálnej váhe 15 kíl na bicykel. Hmotnosť tohto nosiča je 11 kilogramov. Bezpečný prevoz bicyklov je spojený aj s tým, že je možné ich počas transportu ľahko uzamknúť k nosiču a eliminovať riziko krádeže.

Riešenie využíva patentovaného zaskakovacieho úchytu, čo výrazne zjednodušuje proces samotnej montáže. Po inštalácii nezakrýva ani svetlá, ani registračnú značku. Je schválený pre prevádzku SR a spĺňa potrebné normy.

Zaskakovacie úchyt, uzamknutie bicyklov, kvalita prevedenia
Časti dotýkajúce sa s autom sú málo pogumované, obstarávacia cena

Menabo Mistral

Menabo Mistral recenzie a test

Nosič bicyklov na piate dvere Menabo Mistral zaujme tým, že všetky diely, čo sa dotýkajú vozidla majú krytky a ochranu, aby nedošlo k poškodeniu laku. Zaujme tiež možnosť zloženia. Má plastové matice, ktoré uľahčia jeho zložené do kompaktnej polohy. Pri uložení zaujme tiež nízka hmotnosť, ktorá má hodnotu len 4,4 kilogramov a tiež toľko nezaťažuje samotné dvere kufra.

Tento nosič je určený na prepravu až 3 bicyklov, čomu zodpovedá jeho maximálne zaťaženie 45 kilogramov. Je možné prepravovať v podstate akákoľvek bicykle o ľubovoľnej veľkosti plášťov. Aj tu sú diely potiahnuté ochranou, ktorá chráni pred poškriabaním.

Vďaka ocele s antikoróznou úpravou ponúkne ako pevnosť, tak dostatočnú životnosť tohto nosiča. Jeho klady potvrdzuje tiež získaný certifikát kvality XPR R18. Negatívom je fakt, že nedisponuje zámkom pre väčšiu bezpečnosť bicyklov, na druhú stranu sa radia do lacnejšieho spektra nosičov, kde to ani príliš očakávať nemožno.

Nízka váha a dobrá skladnosť, lacný nosič
Nemá zámok, pedále prvého bicykla sú príliš natesno s vozidlom

Saris Bones RS 3

Saris Bones RS 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Saris Bones RS 3 zaujme nielen jednoduchú a tiež celkom rýchlou montážou. Zabúdať nemožno tiež na to, že je konštruovaný odlišne ako bežné držiaky na auto. Zaujme aj jeho všestrannosť, kedy sa hodí na vozy hatchback, sedan aj minivan, a to vďaka ráčnovému systému uchytenia na piate dvere vozidla.

Kladom je systém zámkov, kedy je možné uzamknúť nosič priamo k vozidlu a eliminovať jeho krádež. Má rad patentovaných prvkov, čo ukazuje na jeho unikáty. Kvalitu potvrdzuje ako kvality TÜV, tak aj to, že výrobca dáva doživotnú záruku na možnú chybu materiálu.

Určený je pre prevoz až 3 bicyklov. Tomu zodpovedá aj vyššiu nosnosť, ktorá činí opäť trochu odlišných 48 kilogramov, teda 16 kg na bicykel. Zaujme tiež stabilita bicyklov, ktoré je dosiahnutá aj vďaka využitej špeciálnych pásikov.

Integrovaný zámok, ráčnové uchytenie, doživotná záruka na materiál
Vysoká cena

Menabo Steel Bike 3

Menabo Steel Bike 3 recenzie a test

Držiak bicyklov na auto Menabo Steel Bike 3 je určený k inštalácii na piate dvere vozidla. Aby nedošlo k jeho poškodeniu, disponuje krytkami z peny, ale aj z mäkčeného plastu. Kladom je aj systém špeciálnych plastových matíc. Vďaka nim možno nosič zložiť a vďaka kompaktným rozmerom i kamkoľvek uložiť.

Svojou konštrukciou je určený pre prepravu 3 bicyklov s maximálnym zaťažením 45 kilogramov. Pokiaľ ide o celkovú hmotnosť konštrukcie, tak tá činí 12,8 kilogramov.

Kvalite, odolnosti a dlhšej životnosti napomáha hlavne materiál, ktorým je oceľ, ktorá je doplnená o antikoróznu úpravu. O bezpečné uchytenie bicyklov sa stará držiak rámu, ale aj upínacie pásky, rovnako ako rôzne druhy karabín.

Možnosť zloženia a uskladnenie, stabilné upnutie bicyklov aj nosiče
Nemá zámok k autu ani k nosiču

Compass TRIPLE 3

Compass TRIPLE 3 recenzie a test

Nosič bicyklov na auto Compass TRIPLE 3 spadá do kategórie takzvaných univerzálnych variánt. To preto, že ho možno inštalovať na rad zadných dverí vozidiel. K tomu slúži dômyselný systém uchytenia, ktorý zaistí stabilitu, rovnako ako ochranu vozidla. Svojou konštrukciou je tento model určený pre prepravu až 3 jednotlivých bicyklov.

Zaujme jednoduchosť upnutie bicykla, kedy sú k dispozícii špeciálne objímky, ktoré sú doplnené fixačné sponou. To umožní upevnenie aj jednou rukou. Ďalej nechýba ani textilné upínacie pásky, ktoré kvalitu usadenie bicykla podporí.

Kladom je dobrá nosnosť, ktorá je 45 kilogramov, rovnako ako zaujme malá váha. Aj keď je použitá oceľ s antikoróznou úpravou, je docielené toho, že celý nosič váži len 5,25 kilogramov. To uľahčí ako celkovú manipuláciu s ním samotným, tak i zníži záťaž dverí kufra.

Upevnenie bicykla jednou rukou, nízka váha, ochrana vozidla i bicyklov
Môže zakryť značku a svetla

Menabo Logic

Menabo Logic recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Menabo Logic je modelom, ktorý je určený na prepravu 2 bicyklov. Zaujme aj svojim menším prevedením, ktoré má šírku len 99,5 cm. Navyše disponuje možnosťou zloženia do ešte kompaktnejší polohy, čo sa hodí vo chvíli, keď ho budete chcieť uložiť.

Celkové možné zaťaženie nosiča je 30 kilogramov, čo zodpovedá kapacite prevážaných bicyklov v počte dvoch. Nechýba rýchloupínacie popruhy aj držiak rámu, ktorý zaistí stabilitu počas jazdy. Bohužiaľ zámky u tohto modelu opäť nenájdeme.

Montáž je jednoduchá a po inštalácii by nemalo dochádzať k zakrytiu ani svetiel, ani značky. Všetko je riešené pomocou systému mechanických napínacích pásikov. Kvalitu podporuje aj materiál, ktorou je v tomto prípade oceľ s antikoróznou ochranou.

Jednoduchá montáž bicyklov na držiak, rýchloupínacie popruhy
Absencia gumové ochrany na úchytu k autu

Menabo STAND UP 2

Menabo STAND UP 2 recenzie a test

Nosič bicyklov na zadné dvere Menabo STAND UP 2 má vyvážený pomer robustného spracovania a prijateľné obstarávacie ceny. Samotná montáž je realizovaná s využitím mechanických napínacích pások. Bicykle sú následne uchytené do lyžín a následne uchytené tiež za rám. Celková nosnosť tohto riešenia je 30 kilogramov.

Ako materiál je zvolená pozinkovaná oceľ s antikoróznou ochranou a ďalej hliník. To sa podpisuje na dostatočnej kvalite, ale aj hmotnosti, ktorá je 10,4 kilogramov. Tento model je určený na 2 bicykle rôznych veľkostí, ale aj typov rámov. Ich plášte môžu mať rozmer až 45 milimetrov.

Nechýba preč a pena, ktorá po inštalácii chránia karosériu vozidla. Čo chýba, to je systém uzamykania. Kladom je však maximálna odporúčaná rýchlosť pri jazde, ktorá je 130 kilometrov za hodinu, alebo to, že nezakrýva ŠPZ ani zadné svetlá.

Všestrannosť, ochrana karosérie, materiál
Bez zamykanie

Ako vybrať nosič bicyklov na piate dvere

Nosič bicyklov na zadné dvere je primárne voľnú pre toho, kto nechce, respektíve nemôže (má tam iný náklad) bicykle prepravovať na streche a zároveň nemá ťažné zariadenie. Ide teda o riešenie, ktoré je učené na takzvané veko kufra, ktoré sa ako piate dvere označuje hlavne u hatchback karosérií. A ako vybrať ten pravý nosič?

Typ vozidla

Aj keď v danom segmente dominuje veľká univerzálnosť, je stále treba myslieť na to, že by mal byť nosič bicyklov určený na vaše auto. Mnoho výrobcov preto uvádza zoznam automobilov, s ktorými nie je inštalácia žiadnym problémom. Odporúčame hľadieť aj na to, pre akú karosársku verziu je držiak bicyklov na auto určený. Môže to byť hatchback aj sedan, rovnako ako SUV a MPV, alebo napríklad populárne minivan.

Ďalej je potrebné zistiť, či nosič bude s vaším vozidlom kompatibilné vo svojom základe, alebo či bude potrebné dokúpiť rôzne adaptéry a iné doplnky vo forme príslušenstva. Toto všetko sú veci, na ktoré je nutné hľadieť primárne.

Upevnenie na zadné dvere

Táto časť je spojená okrem iného s ochranou vozidla. Ak kupujete nosič bicyklov na piate dvere vášho vozidla, je dobré mať na pamäti, že sa jeho časti môžu dotýkať karosérie. Tu by mala byť samozrejmosťou jej ochrana. Základom by mali byť mäkké plasty, guma či pena, ktorá chráni pred poškriabaním. Niektoré nosiče môžu mať tiež fixáciu pneumatík bicyklov, aby sa predišlo vzájomnému poškriabaniu laku.

Ďalej je potrebné prihliadnuť aj na to, aby nedošlo k zakrytiu poznávacie značky, alebo na to, aby bola nosičom zakrytá svetla (tento typ držiaka bicyklov napríklad nie je vhodný pre svetlá v pozícii zadného skla). Tu môže hroziť nielen pokuta, ale aj riziko dopravnej nehody. Väčšina nosičov ŠPZ nezakrýva, ale obzvlášť pri použití adaptéra na rozšírenie počtu prevážaných bicyklov je potrebné byť v tomto smere ostražitý.

Kapacita bicyklov a zamykanie

Tie základné umožní prevážať 2 bicykle. Je však možné zaobstarať aj väčšie nosič bicyklov na zadné dvere, ktorý je určený na prevoz 3 bicyklov. Túto kapacitu je možné následne pri niektorých modeloch rozšíriť pomocou adaptérov až na 4 bicyklov.

Uzamykateľnosť existuje v dvoch variantoch. Prvá je možnosť zamknutia bicyklov k samotnému nosiču, kedy nie je ľahké bicykle ako taká ukradnúť. Druhou možnosťou je uzamknutie nosiča k autu, vďaka čomu je eliminované aj odcudzenie samotného nosiče bicyklov. Ideálne je, keď vybraný model disponuje oboma možnosťami, čo však pri tomto type držiaku nie je tak obvyklé, ako u nosiča na strechu.

Nosnosť

Zvyčajne sa udáva ako celková, kedy je štandardne pri modeloch pre 2 bicykle hodnota nosnosti 30 kilogramov a pri modeloch pre 3 bicykle hodnota 45 kilogramov. Z toho teda vyplíva, že sa väčšinou počíta s váhou bicykla okolo 15 kg. Pokiaľ chcete prevážať elektrobicykle, mali by ste na tento parameter dávať väčší pozor, rovnako tak vtedy, ak budete využívať prídavný adaptér pre ďalšie bicykel.

Hmotnosť

Môže ovplyvniť ako jednoduchosť manipulácie, tak aj to, ako výrazne budú vaše piate dvere zaťažené, keď k tomu pridáme aj hmotnosť vašich bicyklov. Čo by malo byť vaším jasným cieľom, to je celkom jasné. Mala by byť čo možno najnižšia, ale nie na úkor kvality. Škála variantov je celkom rozmanitá a stretnúť sa dá s variantmi čo váži 5 kilogramov, tak aj s variantmi, kde je ich celková nosnosť 15 kilogramov.

4.4/5 - (37 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.