Auto-moto,

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenie: Test, recenzie Thule, Hakr ai.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie je jednou z alternatív prepravy bicyklov pre cyklistov cestujúcich autom. Systém upevnenie nosiča na bicykle je na ťažné zariadenie, teda na guľu. Ak ním vaše vozidlo nedisponuje, možno namontovať nové, prípadne vybrať iný systém upevnenia, a to buď nosič na strechu alebo na zadné dvere.

Na rozdiel od nosičov bicyklov na zadné dvere je tu vďaka funkcii sklopenia prístup do batožinového priestoru, a to aj s naloženými bicyklami v držiaku. Oproti strešnému nosiču zase poteší jednoduchá montáž aj demontáž bicyklov, alebo o poznanie menší vplyv na jazdné vlastnosti a spotrebu pohonných hmôt vďaka malému odporu. Väčšie nosiče môžu byť až pre 4 bicykle, zvyčajne však majú kapacitu na 2 alebo 3 a k tomu prídavný adaptér na ďalšie kolo. Tienistou stránkou je vyššia nákupná cena, obmedzený výhľad dozadu, náchylnosť na znečistenie bicyklov a nutnosť tretej ŠPZ.

Zohľadniť by ste mali nielen nosnosť, hmotnosť a maximálne zaťaženie, počet kôl alebo typ elektroprípojky, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je nosič vhodný aj pre elektrobicykle, alebo či umožňuje uzamknutie bicyklov k nosiču a nosič k vozidlu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie a ich recenzie.

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších nosičov bicyklov na ťažné zariadenie z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thule VeloCompact 926Peruzzo PURE INSTINCT 4Hakr Trip 3 MiddleMenabo Winny 2Thule EuroRide 940Atera Strada Sport M 3Wjenzek Alfa Plus 3+1Hakr Trip 2 ElektroPeruzzo Parma 4Thule EasyFold XT 934
Pripojenie k vozu (prípojka)13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová13-ti pólová
Zamykanie nosič/ťažné zariadenieÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoNie/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoÁno/ÁnoNie/ÁnoÁno/Áno
SklápanieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 nosičov bicyklov na ťažné zariadenie

Thule VeloCompact 926

Thule VeloCompact 926 recenzie a test

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie Thule VeloCompact 926 je určený pre prepravu 3 bicyklov. Kapacitu na 4 je možné v prípade potreby navýšiť pomocou adaptéra, ktorý je možné samostatne dokúpiť. Nosnosť celého nosiča je 60 kilogramov a jeho hmotnosť 19 kg, teda mierne ťažšie ako priemer.

Okrem toho, že je možné kola zamknúť k nosiču je možné zamknúť nosič aj k ťažnému zariadeniu. To má vplyv na maximálnu bezpečnosť pri preprave. Tú podporí tiež systém uchytenia ako za rám bicykla, tak i za ráfiky. Nechýba ani praktická funkcia sklopenia pre prístup do batožinového priestoru.

Zaujme veľmi jednoduchá montáž, pomocou montážnej páky a následne aretačnej skrutky. Prepojenie s vozidlom je realizované s využitím 13 pólové zástrčky. Tento nosič je schválený pre prevádzku v SR a má všetky potrebné povolenia, rovnako ako potrebné testy.

Jeden z najobľúbenejších nosičov bicyklov, jednoduchá montáž, kvalitné spracovanie
Vyššia cena, zložitejšie výmena žiarovky

Peruzzo PURE INSTINCT 4

Peruzzo PURE INSTINCT 4 recenzie a test

Peruzzo PURE INSTINCT 4 je nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 4 bicykle, teda ideálnou voľbou pre cyklisticky založenú rodinu. Nechýba tiež špirálový zámok, pomocou ktorého je možné bicykle k nosiču zamknúť. Zámok má vlastný držiak, ktorý je k nosiču permanentne upevnený. Súčasťou konštrukcie je nožný pedál, ktorý umožní sklopenie aj s naloženými bicyklami.

Montáž je jednoduchá, vďaka využitiu praktické páky, avšak samotné dotiahnutie na guľu je pomocou imbusu. Samotný nosič je možné k ťažnému zariadeniu ľahko zamknúť. Celková hmotnosť tohto nosiča má hodnotu 19 kilogramov. Je určený pre všetky bicykle s šírkou plášťa až 80 milimetrov.

Maximálna váha každého prevážaného bicykla môže dosahovať 17 kilogramov. Konštrukcia má všetky potrebné svetlá aj odrazky a s vozidlom sa prepája pomocou prípojky sa 13 piny. Odolnosť konštrukcie podporuje jeho komaxitová úprava. Trochu nešťastná je pri obsadenosti 4 bicyklov potrebné pridať aj popruhy na zadné dvere.

Na 4 bicykle, pomer cena/výkon, skladnosť
Pridanie popruhov pri plnom obsadení, dotiahnutie na guľu imbusom

Hakr Trip 3 Middle

Hakr Trip 3 Middle recenzie a test

Nosič na bicykle na ťažné zariadenie Hakr Trip 3 Middle je určený na prepravu až 3 bicyklov naraz. Medzi príslušenstvo patrí adaptér, vďaka ktorému je možné pridať ešte 1. Zaujme jednoduchá montáž, vďaka ktorej nie je nutné mať k dispozícii náradia. Nosič sa upne na guľu a je možné ho sklopiť a tým získať prístup do batožinového priestoru.

Nosič je možno zamknúť k ťažnému zariadeniu. Naložené bicykle možno zase zamknúť k nosiču. Zaujme veľmi nízka váha, ktorá je len 15,6 kilogramov. Kladom je dostatočná nosnosť, pre 3 – 4 bicykle, ktorá činí celých 60 kilogramov.

Materiál kombinujúci hliník a oceľ odráža nízku hmotnosť, na druhú stranu si niektorí používatelia sťažujú na menej kvalitné diely (napríklad plastové krytky na koncoch lyžín). K prepojeniu s autom dochádza pomocou zásuvky, ktorá má 13 pólov. Maximálna odporúčaná rýchlosť je 130 km/h.

Nízka váha, rozšírenie o ďalšie bicykel, zámky
Komplikovanejšie nasadenie bicyklov

Menabo Winny 2

Menabo Winny 2 recenzie a test

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie Menabo Winny 2 zaujme už svojou konštrukciou, ktorá je vďaka lakovanie odolná voči korózii. Nechýba možnosť využitia sťahovacích pások, ktoré sa hodia pre presnejšie aretáciu. Po montáži je k dispozícii sklopný mechanizmus, ktorý aj naďalej zabezpečí prístup do batožinového priestoru vozidla. K montáži nie je potrebné náradie. Všetko je riešené využitím zariadení s pákou.

Tento nosič je určený pre prepravu 2 bicyklov. Tomu zodpovedá aj nižšia nosnosť, ktorá je 30 kilogramov pri maximálnom zaťažení 45 kg a samotná váha nosiče činní 17,6 kilogramov. V prípade záujmu je možné kapacitu pre tretie kolo rozšíriť pomocou adaptéra.

Odporúčaná maximálna rýchlosť je výrobcom stanovená na 130 kilometrov za hodinu. Nechýba všetky bezpečnostné prvky, rovnako ako schválenie pre prevádzku v rámci republiky. K prepojeniu svetiel s vozidlom slúži konektor, ktorý má 13 pinov a v balení je aj redukcia na 7 pinov.

Možnosť rozšírenia, redukcia na adaptér v balení
Zrozumiteľnosť návodu, chýba držiak na značku (možno dokúpiť)

Thule EuroRide 940

Thule EuroRide 940 recenzie a test

Nosič bicyklov na guľu Thule EuroRide 940 je určený na prepravu 2 bicyklov. Obsahuje pevné držiaky rámov bicyklov, pre uchytenie i tých o veľkosti 70 milimetrov. Držiaky s mäkkými pásky sú odnímateľné. V prípade záujmu o zamknutie je možné použiť príslušenstvo s označením Thule Lockable Knob TH526, čo je špeciálny ružice.

Montáž prebieha bez náradia, vďaka inovatívnemu systému. Aj s bicyklami dá nosič sklopiť a zabezpečiť prístup do batožinového priestoru. K prepojeniu s vozidlom slúži 13-tich pólová zásuvka. V prípade nutnosti je možné zaobstarať redukciu na variant so 7 póly.

Celková nosnosť činí 36 kilogramov. Zaujme aj priaznivá váha, a to len 14,2 kilogramov. Bicykle sú v nosiči pevne uchytené ako za rám, tak sú uchytené tiež za ráfiky. Samozrejmosťou je vysoká odolnosť, ale aj schválenie na prevádzku.

Nosnosť, nízka váha, dobrá stabilita
Bez rozšírenia na viac bicyklov

Atera Strada Sport M 3

Atera Strada Sport M 3 recenzie a test

Držiak bicyklov na ťažné zariadenie Atera Strada Sport M 3 je už podľa názvu variantou pre prepravu 3 bicyklov. Pomocou adaptéra je možné zvýšiť kapacitu na 4. Prepraviť možno aj väčšie elektrobicykle, ktorých sa na nosič zmestia spolu 2. Nechýba systémy zámkov, kedy je možné zamknúť kolesá k nosiču a samotný nosič k vozidlu a jeho ťažnému zariadeniu.

Celková nosnosť príslušného nosiča je obvyklých 60 kilogramov. Má aj adekvátnou hmotnosť, ktorá je 16,5 kg. Tej je dosiahnuté aj vďaka využitiu hliníka, ktoré je kvalitným a ľahkým materiálom. Konštrukcia zaujme aj možnosťou sklopenia, a to vrátane bicyklov.

Bicykle sú bezpečne uchytené ako za ráfiky, tak i za rámy. Montáž je realizovaná s využitím uťahovací páky. Nemecký výrobca dáva na tento model záruku v dĺžke 3 rokov. Elektro prípojka má 13 pólov a poteší aj existencia prípadnej redukcie.

Rozšírenie na 4 bicykle, ľahké hliníkové prevedenie, jednoduchá montáž
Vyššia cena (mala by ale zodpovedať kvalite)

Wjenzek Alfa Plus 3+1

Wjenzek Alfa Plus 3+1 recenzie a test

Držiak na bicykle za auto Wjenzek Alfa Plus 3+1 už svojím názvom naznačuje, že na ňom možno prevážať až 4 jednotlivé bicykle, a to maximálnou rýchlosťou 130 km/h, ktorú odporúča výrobca. Zaujme tiež relatívna všestrannosť, pretože transportovať je možné bicykle o veľkosti rámu od 22 milimetrov, až po veľkosť 72 milimetrov.

Samozrejmosťou sú 2 zámky. Jeden k zamknutie bicyklov k nosiču a druhý k zamknutie nosiča k ťažnému zariadeniu. Celková nosnosť je dobrých 60 kg, čo vychádza v priemere 15 kilogramov na bicykel. Hmotnosť tohto nosiča je potom 18,5 kilogramov.

Samozrejmé je aj jeho použitie bez adaptéra, a to na 3 bicykle. Jeho šírka je 113 centimetrov, po rozšírení iba 122 centimetrov. Nechýba sklopný mechanizmus pre prístup k batožinovému priestoru, alebo klasické prepojenie s využitím 13 pólové zásuvky. Celkovo ide o dobrý nosič bicyklov za veľmi rozumnú cenu.

Na 4 bicykle, využitie aj bez adaptéra, možnosť nastavenia sklonu nosiča
Horšie montáž (stručný návod)

Hakr Trip 2 Elektro

Hakr Trip 2 Elektro recenzie a test

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie Hakr Trip 2 Elektro je určený na prepravu dvoch bicyklov. Už podľa názvu je zrejmé, že sa dá ľahko transportovať aj 2 elektrobicykle, ktoré môžu mať ako väčšiu veľkosť, tak sa u nich počíta často aj s ich väčšou hmotnosťou alebo rozstupom bicyklov. Tu preto zaujme celková šírka s veľkosťou 122 centimetrov, rovnako ako vysoká nosnosť.

Nosič uvezie záťaž až 60 kilogramov, čo zodpovedá váhe 30 kg na jeden bicykel. Zaujme tiež tým, že má sklopný mechanizmus, vďaka ktorému neblokuje batožinový priestor. Všetko je uzamykateľné, ako bicykle k nosiču, tak aj nosič k vozu.

Jeho váha je veľmi dobrých 14 kilogramov. To aj vďaka využitiu hliníka, ktorý v kombinácii s oceľou zaistí vysokú odolnosť a pevnosť. Tento model je schválený pre prevádzku na území SR a je možné s ním jazdiť až 130 kilometrov za hodinu.

Uspôsobený na elektrobicykle, nízka váha, cena
Slabšie návod

Peruzzo Parma 4

Peruzzo Parma 4 recenzie a test

Nosič na bicykle na ťažné zariadenie Peruzzo Parma 4 je určený pre prepravu celkom 4 bicyklov. Tomu zodpovedá ako veľkosť, tak i nosnosť. Tá celková je dobrých 60 kilogramov. Pokiaľ ide o váhu jedného bicykla, môže mať až 17 kilogramov. Zaujme aj všestrannosť, pretože bicykle môžu mať rázvor až 120 centimetrov a ak hovoríme o šírke plášťa, môže mať až 8 centimetrov.

Odolnosť a kvalitu potvrdzuje prevládajúci oceľ, z ktorej je vyrobený. S ohľadom na praktickosť nechýba funkcia naklápania. Samozrejmosťou je možné uzamknutie k ťažnému zariadeniu. Celková nosnosť nosiča má hodnotu 20,26 kilogramov a radí sa tak do spektra ťažších držiakov.

Prepojenie s vozidlom je realizované pomocou zástrčky so 13 piny a možné je dokúpiť redukciu na 7 pinov. Konštrukcia využíva dodatočný štvrtý držiak, ktorý môže byť, ale tiež nemusí byť využívaný. Okrem uchytenie za rám sú kole fixovaná aj v ráfikoch.

Nízka cena, stabilné uzamykateľné pripevnenie na guľu
Vyššia hmotnosť, náročnejšie zloženie nosiča

Thule EasyFold XT 934

Thule EasyFold XT 934 recenzie a test

Nosič na bicykle na ťažné zariadenie Thule EasyFold XT 934 je určený pre 3 bicykle. Tá môžu byť aj typu fat bike, horské alebo elektrobicykle, čo ukazujú ako samotné rozmery nosiče, ktoré sú 83x123x86 cm, nosnosť 60 kilogramov, tak aj dostatočná vzdialenosť medzi bicyklami (22 a 19 cm) alebo priestor pre široké rámy s priemerom 22 až 88 mm.

Možno prevážať aj bicykle s hmotnosťou 30 kilogramov každej a určitú daní za robustnosť je potom vyššia váha nosiča, ktorá je 23,1 kilogramov. Nechýba praktický systém zamykania bicyklov k nosiču a nosiča k vozidlu. Pre maximálnu bezpečnosť prevoze sú bicykle uchytené ako za rám, tak aj za svoje ráfiky.

Praktickou funkciou je sklápanie, pre dostupnosť batožinového priestoru. Nosič je možné aj ľahko zložiť, kedy má rozmery 83x31x86 cm. Zaujme tiež jednoduchosť jeho montáže, pomocou špeciálnej páky a pre pripojenie k vozu je potom určená 13-tich pólová zástrčka.

Aj na elektrobicykle, kvalitná konštrukcia, jednoduchá montáž
Váha 23,1 kg, obstarávacia cena

Ako vybrať nosič bicyklov na ťažné zariadenie

Držiak na bicykle za auto je praktickým pomocníkom pre cyklistov, ktorý oproti strešnému nosiču nijako výrazne neznižuje odpor vzduchu počas jazdy, rovnako ako nie je nutné špeciálne plánovať trasu. U nosičov na strechu je potrebné riešiť prejazdy mostov alebo vjazdy do garáží, čo v tomto prípade odpadá. Aj preto ide o variant, ktorá je v mnohých smeroch oveľa praktickejšia.

Možnosť sklopenia a zámok

Praktickosť dominuje aj v tom zmysle, že nosič bicyklov na ťažné zariadenie umožní bezproblémový prístup do batožinového priestoru vozidla. Moderné varianty majú funkciu takzvaného sklopenia, a to vrátane naložených bicyklov. Vďaka tomu je možné batožinový priestor vozidla ľahko otvoriť. Z bezpečnostného hľadiska je potom dobré nezabudnúť tiež uzamykateľnosť nosiča k ťažnému zariadeniu a bicyklov k nosiču.

Počet prepravovaných bicyklov

Veľmi dôležitá informácia, ktorú treba podriadiť vašim potrebám. Najmenší nosič bicyklov na guľu umožní prevážať iba 2. Tie najlepšie si poradí s prevozom až 4 bicyklov. Buď ide o nosič bicyklov na ťažné zariadenie pre 4 bicykle ako taký, alebo sa môže jednať o konštrukciu určenú pre 3 bicykle, ku ktorej je k dispozícii adaptér pre bicykel štvrtý.

Typ a veľkosť bicyklov

Čím všestrannejšie nosič na bicykle je, tým lepšie. Pokiaľ ide o typ bicyklov, mal by si poradiť s cestným, ale napríklad aj horským, alebo trekingovými. Sú ale aj varianty určené na elektrobicykle, ktoré majú väčšie rozmery a vyššiu váhu. Ďalej hrá úlohu aj veľkosť bicyklov ako s ohľadom na rám, tak veľkosť plášťov a ráfikov. Aj tu nie je problém na konkrétne miesto na nosiči upevniť akejkoľvek bicykel.

Nosnosť

Rozlišovať treba 2 parametre. Kľúčová je celková nosnosť, ktorá u kvalitných nosičov býva okolo 60 kilogramov. Druhým parametrom je maximálna váha jedného bicykla. Tu by mal nosič na bicykle zodpovedať tomu, aká bicykle chcete prevážať. Tie najlepšie zvládnu aj bicykle s váhou 15 – 17 kilogramov. Opäť sa dostávame bližšie kategóriu elektrobicyklov. Nezabudnite vziať do úvahy ani maximálna nosnosť ťažného zariadenia, teda guľa, kde pri nadmernom zaťažení hrozí jeho odtrhnutiu.

Upevnenie na ťažné zariadenie

Základom je samozrejme mať na aute ťažné zariadenie. Následné uchytenie je potom u jednoduchších modelov trochu zložitejšie pomocou rôznych skrutiek, kde môže byť nutnosťou vlastné náradie. Kvalitnejšie modely umožní ľahkú montáž, pomocou montážnej páky. Stačí niekoľko pohybov a držiak bicyklov sedí na svojom mieste.

Nainštalovaný nosič zakrýva poznávaciu značku, ktorá podľa zákona musí byť za každej situácie viditeľná a čitateľná. Riešením je buď obstaranie tretej ŠPZ, alebo odmontovanie značky z automobilu a jej pripevnenie na nosič bicyklov.

Prepojenie s vozidlom

Aby boli splnené požiadavky na prevádzku na cestách, je potrebné zabezpečiť viditeľnosť vozidla. Teda všetkých odraziek a hlavne svetiel. K tomu poslúži prepojenie s vozidlom, ktorý bude dodávať elektrinu aj nosiči. K tomu je u väčšiny variantov určená takzvaná 13-tich pólová zásuvka. U vozidiel, ktoré využívajú 7 pólov je potrebné hľadať buď špecifickú konštrukciu nosiča, alebo ešte lepšie redukciu. Tú možno dokúpiť samostatne, rovnako ako ju možno nájsť priamo ako súčasť balenia.

Schválenie a homologácia

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie musí vyhovovať ako svojou kvalitou a prevedením, tak aj tým, že má zadné svetlá, brdová svetla, smerovky aj odrazky. To z dôvodu, že bicykle zakryjú tie na voze. Pri kvalitných výrobcov ide o absolútnu samozrejmosť, u tých menej známych je potrebné byť na pozore.

4.6/5 - (27 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.