Auto-moto,

Najlepšie GPS navigácie do auta 2023 | Recenzie, test

Navigácia do auta v podstate nahradila klasické mapy a atlasy, ktoré sa predtým využívali pre plánovanie ciest do neznámych miest. Aj keď aj s dnešnou navigácií do auta môžete zablúdiť, zle odbočiť alebo naraziť na uzávierku cesty, vďaka šikovným systémom vás dokáže z neprehľadnej situácie vyviesť alternatívnou trasou. Moderné GPS navigácie do auta zobrazí na displeji presnú polohu vozidla, ktoré následne po cestách postupne navigujú až do zdarného cieľa.

Za zmienku stojí určenia, ktoré je z veľkej časti pre osobné automobily, ale nájdu sa aj navigácie pre kamióny, nákladné autá alebo karavany, ktoré sú typu vozidla uspôsobené konštrukcií aj funkciami. Vývoj GPS navigácií šiel natoľko vpred, že okrem plánovanie trasy upozorní na radary, pomôžu s radením do pruhov, upozorní na zaujímavé miesta, alebo môžu (hlavne mestské trasy) zobrazovať v 3D. Samozrejmé môže byť sledovanie dopravy, či vytváranie alternatívnych trás a obchádzok.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť a rozlíšenie displeja, mapové podklady, či je navigácia s kamerou, ale aj špecifické vlastnosti a funkcie. Napríklad frekvencia aktualizácie máp, prítomnosť WiFi, hlasovej navigácie alebo ukazovateľa povolenej rýchlosti. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie navigácie do auta a ich recenzie.

Najlepšie navigácie do auta – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších navigácií do auta z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelUhlopriečka displejaRozlíšenie displejaBluetooth 
Mio MiVue Drive 65LM recenzie a testMio MiVue Drive 65LM6,2"800 x 480Áno
Navitel E700 recenzie a testNavitel E7007"800 x 480Nie
Mio Spirit 8500 recenzie a testMio Spirit 85006,2"800 x 480Nie
TomTom GO 5200 World Lifetime recenzie a testTomTom GO 5200 World Lifetime5"480 x 272Áno
Garmin Drive 51S recenzie a testGarmin Drive 51S5"480 x 272Áno
TomTom GO Professional 520 EU recenzie a testTomTom GO Professional 520 EU5"480 x 272Áno
TomTom Start 52 recenzie a testTomTom Start 525"480 x 272Nie
Garmin Camper 770T-D recenzie a testGarmin Camper 770T-D6,95"1024 x 600Áno

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Mio MiVue Drive 65LMNavitel E700Mio Spirit 8500TomTom GO 5200 World LifetimeGarmin Drive 51STomTom GO Professional 520 EUTomTom Start 52Garmin Camper 770T-D
3D náhľad pri navigáciiÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
3D zobrazenie budovNieÁnoNieÁnoNieÁnoNieNie
Asistent jazdných pruhovÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 GPS navigácií

Mio MiVue Drive 65LM

Mio MiVue Drive 65LM recenzie a test

Navigácia s kamerou Mio MiVue Drive 65LM je dobrým pomocníkom pre každú cestu. Súčasťou je integrovaná Extreme HD kamera, ktorá zaznamenáva celú jazdu. Ďalej tento model zaujme aj tým, že má podporu doživotná aktualizácia máp. S tými súvisí aj aktualizácie miest, kde sa nachádzajú radary. To všetko je vidieť na displeji s veľkosťou dobrých 6,2 palcov.

Dobrým pomocníkom je vlastnosť Lane Guidance, ktorá dokáže presne naviesť do konkrétneho jazdného pruhu. Ďalšou funkciou je vlastnosť Find My Car, ktorá pomôže s nájdenie vozidla na veľkých parkoviskách. Tu nechýba ani možnosť využiť parkovacieho asistenta.

Súčasťou modelu je aj pamäťová karta s veľkosťou 16 GB, kam sa ukladajú aj zábery z kamery. Disponuje tiež inteligentným systémom ADAS, ktorý ponúkne praktické stráženie jazdných pruhov aj riziko čelnej zrážky. K dispozícii je 44 máp v rámci krajín celej Európy.

Doživotná aktualizácia máp, kamera, Lane Guidance
Bez 3D zobrazenie budov

Navitel E700 Lifetime

Navitel E700 recenzie a test

GPS navigácia do auta Navitel E700 zaujme dostupnosťou 47 jednotlivých máp, ktoré majú doživotná aktualizácia. Navyše sa môžu obnovovať až 4x ročne. Nechýba tiež rad praktickosťou. Navigácia je postavená na systéme Windows CE 6.0. Zaujme svojou ľahkosťou, ktorá je iba 0,2 kilogramami.

Veľkosť displeja je dostatočne veľká a má celých 7 palcov. Jeho rozlíšenie je 800 x 400 pixelov. Vďaka dotykovému ovládaniu je hračkou akékoľvek nastavenia. Obsahuje funkciu Speedcam, ktorá prináša upozornenia o radaroch a o meraní rýchlostí.

V rámci mapových podkladov je k dispozícii 5 000 000 POI čiže bodov rôzneho záujmu. Tiež nechýba informácie spojené s aktuálnej dopravnej situácií. Napájanie je určené pre osobné i nákladné vozidlá, a to prostredníctvom 12 / 24V. Samozrejmá je možnosť inštalácie ďalších máp.

Veľký displej Speedcam, 5 miliónov POI
Bez možnosti hlasového ovládania

Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime

Mio Spirit 8500 recenzie a test

Autonavigácia Mio Spirit 8500 Full Europe Lifetime má veľkosť displeja 6,2 palcov a jeho rozlíšenie je 800 x 400. Okrem klasického zobrazenia trasy ponúkne aj celkom zaujímavú funkciu 3D náhľadu. Prítomná je tiež doživotná aktualizácia všetkých máp, ktoré sa týkajú všetkých krajín Európy.

Disponuje funkciou IQ Routes, ktorá zbiera dáta od ostatných vodičov a je schopne na ne reagovať – napríklad v prípade zápchy. Podobne je to aj v prípade využitia technológie s názvom TMC. Praktickou funkciou je aj navedenie do správneho pruhu pri komplikovaných križovatiek.

Zaujímavosťou je funkcia Nájdi mojej auto, ktorá uloží jeho polohu na obrovských parkoviskách. Ponúkne aj databázu radarov, ale aj mnoho POI, vrátane možnosti navedenie k najbližším. Inovatívny funkciou je Learn Pro, ktorá podľa štýlu riadenia upravuje samotnej plánovanej trasy.

Funkcia Learn Pro, vlastnosť IQ Routes, doživotná aktualizácia
Nemá 3D zobrazenie budov

TomTom GO 5200 World Lifetime

TomTom GO 5200 World Lifetime recenzie a test

GPS navigácia do auta TomTom GO 5200 World Lifetime prináša mnoho inovatívnych funkcií. Medzi tie patrí napríklad možnosť využitia slotu na SIM kartu. Nejde ale o jej jedinou prednosť. Opomenúť nemožno treba ani využitie technológie bezdrôtového prenosu Bluetooth, alebo dnes tak populárne Wi-Fi modul, vďaka ktorému sa dá pripojiť k internetu.

Veľkosť displeja tejto navigácie je 5 palcov. Jeho konkrétne rozlíšenie činí 480 x 272 bodov. Vďaka vloženej SIM dokáže aktivovať službu dopravných informácií, ktoré sa stále obnovujú. Nechýba pokročilá funkcia, ktorá dokáže študovať konkrétne vodičské návyky. Pamäť je 16 GB s možnosťou rozšírenia o kartu 32 GB.

Možné je tiež sprístupnenie praktické Siri a Google Now a teda aj možnosť využitia hlasových pokynov. Úplne zadarmo sú aktualizácie máp, aj možnosť si akúkoľvek ďalšiu ihneď stiahnuť. K dispozícii je doživotne bezplatný prístup k službe s názvom TomTom Traffic.

Wi-Fi modul, Siri a Google Now, TomTom Traffic
Bez autokamiery

Garmin Drive 51S Lifetime Europe45

Garmin Drive 51S recenzie a test

Navigácia do auta Garmin Drive 51S prináša mapy celej Európy, ktoré je možné doživotne zadarmo aktualizovať. Všetko je zobrazované na displeji s veľkosťou 5 palcov, ktorý disponuje rozlíšením 480 x 272 pixelov. Disponuje aj funkciou Real Direction, ktorá zamedzí zmätkom a zlého ciele, a to vďaka využitiu záchytných bodov, ako sú semafory, budovy a ďalšie miesta.

Vďaka databáze fotom Foursquare máte ihneď k dispozícii obrázky hotelov a ďalších miest z databázy POI. Nechýba ani možnosť napojenia na databázu TripAdvisor. Zaujímavou vlastnosťou je možnosť spárovanie mobilného telefónu, a to s využitím technológie Bluetooth.

Súčasťou je tiež systém rady varovanie, ktoré zaistia bezpečnosť počas jazdy. Konektor na prepojenie so zadnou kamerou dokáže uľahčiť cúvaní. Priamo z výroby je v navigácii k dispozícii už celých 45 krajín v rámci celej Európy.

Real Direction, napojenie na Foursquare a TripAdvisor, Bluetooth
Menší displej, bez 3D náhľadu budov

Tomtom GO Professional 520 EU

TomTom GO Professional 520 EU recenzie a test

Navigácia pre kamióny Tomtom GO Professional 520 EÚ je svojou charakteristikou, vlastnosťami a výbavou určená hlavne profíkom. Jej primárna orientácia je na vodičov rozmernejších vozidiel ako sú kamióny, väčšie či menšie dodávky, ale aj autobusy. Tomu sú prispôsobené funkcie spojené s optimalizáciou trasy, ale aj konkrétne POI čiže takzvané body možného záujmu.

Displej má uhlopriečku 5 palcov, čo zodpovedá veľkosti približne 13 centimeter. Jeho rozlíšenie je 480 x 272 a nechýba istota ľahkého dotykového ovládania, alebo možnosť takzvané duálne orientácie. Vďaka TomTom Drive je možné ukladať obľúbené položky.

So službou Live sú k dispozícii aktuálne dopravné informácie, alebo aj doživotná aktualizácia radarov. Ďalej nechýba ani funkcia TomTom Traffic. Pre záujem o hlasové pokyny nie je problém ani aktivácia funkcií s názvom Siri a Google Now. Nechýba ani možnosť handsfree volaní.

Špeciálne pre veľké autá, TomTom Traffic, Siri a Google Now
Nenašli sme nič zásadné

TomTom Start 52 Evropa Lifetime

TomTom Start 52 recenzie a test

GPS navigácia do auta TomTom Start 52 má hneď niekoľko predností, ktoré dokážu uľahčiť jazdu. Jedná sa napríklad o asistenta pre navedenie do správnych jazdných pruhov, alebo bleskový výpočet trasy. Displej má veľkosť 5 palcov a je dotykový, čo uľahčuje ovládanie. Samozrejmosťou je možnosť napájania z automobilovej zásuvky, ale aj využitie batérie, ktorá vydrží približne 1 hodinu.

K dispozícii sú mapy celej Európy, ktoré sú spojené s možnosťou vyžitia doživotná aktualizácia. Ďalej je možnosť získať aj automatické aktualizácie softvéru ako takého, čo môže priniesť nové navigačné funkcie, rovnako ako oveľa lepšiu výkonnosť i varianty prispôsobenia.

K dispozícii je aj služba Rýchlostné radary, ktorá je neobmedzene k dispozícii a po dobu 3 mesiacov je možné ju bezplatne aktualizovať. Poteší vnútorná pamäť o veľkosti 8 GB, ktorú možno rozšíriť pomocou pamäťovej karty typu microSD.

Asistent jazdy v pruhoch, aktualizácie máp i softvéru
Rýchlostné radary len na 3 mesiace

Garmin Camper 770T-D Lifetime Europe45

Garmin Camper 770T-D recenzie a test

Navigácia do auta Garmin CAMPER 770T-D zaujme svojím veľkým displejom s celkom malým rámčekom. Displej je samozrejme dotykový a jeho veľkosť je 6,95 palcov. Nechýba využitie bezdrôtových technológií, ako je nielen Wi-Fi modul, ale aj možnosť spárovanie s mobilným, telefónom pomocou Bluetooth. Ďalej disponuje funkciou LiveTrack pre zdieľanie pozície.

Samozrejmosťou sú mapy Európy, ktorých je 45 a ich bezplatná aktualizácia je možná úplne zadarmo. Ďalej potom upozornenie na riskantné situácií s predstihom. Samozrejmé je navedenie do správneho pruhu pri zložitých križovatiek. Všetko doplní aj praktické náhľady križovatiek.

Intuitívne vyhľadávanie ľahko nájde cieľ cesty a vďaka hlasovým pokynom možné navigáciu lepšie ovládať počas jazdy. Okrem osobného vozidla je možné nastaviť aj režim pre obytný voz a karavan. Medzi POI nechýba potrebné databázy kempov a ďalších miest pre náruživých cestovateľov.

Funkcia LiveTrack, náhľady križovatiek, veľký displej
Nemá 3D zobrazenie budov

Ako vybrať navigáciu do auta

Väčšina modelov na trhu sú určené pre vodičov osobných vozidiel. Napriek tomu je možné nastaviť tu treba režim nákladného vozidla, alebo tiež autobusu. Prepracované GPS navigácie do auta, pre súkromný segment, môžu ponúknutý aj možnosť voľby medzi karavanom, alebo napríklad obytným vozom. Poslednou možnosťou je navigácia do kamiónu. Tomu zodpovedajú funkcie, vlastnosti trasy a trebárs aj body záujmu. U takých býva možnosti si okrem trucku zvoliť napríklad autobus, alebo rôzne druhy dodávok.

Veľkosť a rozlíšenie displeja

Celkom bežným štandardom je navigácia s displejom o veľkosti 5 – 6 palcov, teda 12,7 až 15,24 cm. Naraziť možno však na výnimky, ktoré sú menšie, rovnako ako na varianty väčšie. Tie môžu dosahovať rozmerov až 7 palcov a skôr, než do osobných áut sú určené pre kamióny a nákladné vozidlá. S veľkosťou displeja ide ruka v ruke aj jeho rozlíšenie udávané v pixeloch (bodoch). Skrátene čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie vykreslenie a kvalitu obrazu navigácie ponúkne.

Umiestnenie a spôsob napájania

Líšia sa tiež umiestnenie navigácie. Prvou možnosťou je umiestnenie na čelné sklo, kam je pripevnená najčastejšie pomocou odnímateľné prísavky. Nevýhodou môže byť to, že niekedy zľahka bráni vo výhľade. Druhým riešenie je umiestnenie v rámci rôznych stojančekov na palubnej doske. Tu sa môže, ale nemusí jednať o odnímateľné riešenie.

S umiestnením sa spája aj spôsob napájania. Štandardom je napájanie prostredníctvom kábla, a to priamo zo zásuvky autozapaľovača. Dobré je vybrať taký model ktorý nemá problém s 12 V ani s 24 V. Takto sa totiž líši napätie medzi osobnými a nákladnými vozidlami. GPS navigácie do auta však disponujú tiež batérií a môžu byť napájané priamo z nej. Ak je plne nabitá, môže ponúknuť výdrž v rozmedzí 60 – 180 minút, niekedy aj dlhšie. Záleží na konkrétnom modeli a kapacite akumulátora.

Digitálne mapy

Ťažko nájsť na trhu variantu, ktorá je nemá vo svojej základu. Ako štandard sú dodávané mapy Európy, ktorých býva k dispozícii cez 40. Pri kúpe je potrebné zistiť, či sú dostupné aj tie, kam sa chystáte ísť. Ďalej by mala byť samozrejmosťou možnosť aktualizácie máp. A to nielen čo najčastejšie, ale aj doživotne úplne zadarmo. Rovnaké by to malo byť aj v prípade potreby stiahnuť si mapy aj iných štátov. Mapy samozrejme vyžadujú dostatok úložného priestoru. Ten býva buď priamo integrovaný, alebo je k dispozícii slot pre pamäťovú kartu, na ktorú sa umiestňujú. U starších modelov je to SD, u novších microSD.

Funkcie spojené s navigovaním

Úplne základnou funkciou, ktorú navigácia do auta má a musí mať, je nájdenie aktuálnej polohy a výpočty a zobrazenie cesty spojené so zadanou cieľovou lokalitou. S tým súvisí dnes už tiež samozrejmé hlasové pokyny, ktoré sú založené na tom, že GPS navigácia ohlasuje jednoduchými pokynmi, čo má vodič robiť.

Keď ide o pokročilé funkcie spojené s navigovaním, tak nemožno ignorovať treba praktický asistent radenie do pruhov, ktorá sa hodí hlavne pri zložitejších križovatiek. Doplnkovou funkcií a vlastností tejto možnosti môže byť aj to, že sa zobrazujú reálne obrázky križovatiek, ktoré uľahčí jej správny prejazd.

Ďalej nemožno ignorovať ani databázu POI. Teda rôznych bodov záujmu, ktoré možno zobrazovať a vyhľadávať. Ide o čerpacie stanice, hotely, reštaurácie, kempy, pamiatky a ďalšie možnosti. Medzi ďalšie praktické funkcie spojené s navigovaním patrí aj tie, kedy autonavigácia dokáže upozorňovať na nebezpečné a rizikové miesta, alebo na miesta spojené s meraním rýchlosti (rýchlostné radary).

Vlastnosti a funkcie navyše

Tie najlepšie navigácie ponúknu aj niečo navyše. Majú potrebné Wi-Fi, ktoré umožní pripojenie k internetu a ďalej možnosť surfovania aj aktualizácií. Chýbať nemusí Bluetooth pre spárovanie s telefónom a využitie ako handsfree či využitie Siri a Google Now, ktoré otvárajú možnosti hlasového ovládania.

U niektorých modelov je predná kamera, ktorá nahráva jazdu pred autom. Možné je ale aj pripojenie cúvacej kamery. Mnoho výrobcov má aj systémy a vlastnosti, ktoré získavajú dáta o doprave a problémoch v nej. Na to dokáže navigácia rýchlo reagovať nielen upozornením, ale napríklad aj naplánovaním lepšiu obchádzkové trasy, ktorá eliminuje problémy a čakania.

4.4/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.