Upratovanie,

Naparovače odevov: recenzie | Najlepšie ručné, vertikálne

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to asi bolo, žehliť bez žehliacej dosky? Len nechať svoj obľúbený sveter, tričko, alebo sako vysiať na ramienku a behom chvíle ho dokonale vyžehliť a ako bonus odev osviežiť a zbaviť ho nepríjemných pachov? S týmto pomôže naparovač odevov, šikovný pomocník, ktorý pomocou pary žehlí a dopraje plnú starostlivosť všetkým vašim odevom a textíliám v dome.

Elektronické zariadenie vyrábajúce paru, môže mať podobu buď čisto ručného naparovače odevov, ktorý sa okrem iného skvele hodí pri cestovaní alebo stojanové naparovacie stanice. Tá je určená predovšetkým na jedno miesto a jej výkon oproti ručnému prevedenie môže byť až raz tak veľký. Určitú podobnosť má s parným generátorom.

Naparovač odevov si ľahko poradí s bežným prádlom, so spoločenskými odevmi, nepoddajnými látkami, závesy, záclony, alebo poťahy. V podstate akokoľvek veľká časť látky alebo textilu, ktorá je pokrčená, zmuchlaná, nevzhľadná, plná záhybov a prehnutí môže byť pomocou naparovače rýchlo vyžehlené, vyhladená.

Žehlenie parou sporí váš čas, je ľahké a zároveň bezpečné ako k vám, tak k vašej bielizni. Je vhodný pre všetky typy materiálov, a to vrátane materiálov syntetických, ktoré majú tendenciu sa pri žehlení bežnou žehličkou prilepovať a tým pádom sa ničiť. Okrem týchto vlastností dokáže naparovač na odevy z oblečenia odstrániť nechcené zápachy, ako je cigaretový dym, alebo ľudský pot, a to bez pranie vo vode s pracím práškom.

Pri výbere je dobré zohľadňovať základné parametre a neprehliadnuť ani užitočné funkcie. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber, aj najlepších naparovače odevov a ich recenzie. Pre to, aby ste sa v týchto produktoch dobre orientovali, sme pre vás pripravili nákupného radcu, umiestneného pod recenziami.

Najlepšie naparovače odevov – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších naparovačov odevov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Philips Steam&Go GC362/80Tefal QT 2020 E0 IXEOTefal DT 9100 E0Silvercrest SDMF 1300 B1Tefal IT3440E0Tristar ST-8916SteamOne H18BPrincess 332846
Príkon1300 W2170 W1600 W1400 W1800 W1200 W1800 W1500 W
Regulácia intenzity paryNieÁnoÁnoNieÁnoNieNieNie
Hmotnosť1,2 Kg13,3 Kg2,1 Kg0,86 Kg7,5 Kg1,1 Kg5 kg1 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 naparovačov odevov

Philips Steam&Go GC362/80

Philips Steam&Go GC362/80 recenzie a test

Parný naparovač odevov Philips Steam&Go GC362/80 je vďaka svojmu kvalitnému spracovaniu veľmi obľúbený. Má stovky pozitívnych recenzií od spotrebiteľov a ich skúsenosti hovoria o dobrej funkčnosti, dobrom výkone pary a jednoduchosti použitia. Žehliaca doštička SmartFlow si po celú dobu naparovania udržuje stabilnú teplotu, ktorá je bezpečná pre všetky druhy tkanín.

Parný naparovač Philips je možné používať ako vo vertikálnej, tak v horizontálnej polohe, čo oceníte pri žehlení horšie dostupných miest. Pre účinné vyžehlenie hrubších tkanín pridáva výrobca k naparovaču kefu, vďaka ktorej sa dostane para hlbšie k vláknam a zároveň z oblečenia odstraňuje špinu a žmolky.

Výkonosť parného generátora je 24 gramov pary za minútu a príkon zariadenia činí 1300 W. Určitou nevýhodou môže byť pre niekoho menší zásobník vody, ktorý má objem len 70 ml a pri dlhšom naparovaní bude nutnosťou ho dopĺňať.

Vertikálne aj horizontálne naparovanie, kvalitné spracovanie, jednoduché ovládanie
Malý zásobník na vodu

Tefal QT 2020 E0 IXEO

Tefal QT 2020 E0 IXEO recenzie a test

Vertikálna ručná naparovacia žehlička Tefal QT 2020 E0 IXEO je podľa mnohých recenzií považovaná za najlepší naparovač odevov, ktorý je možné dnes bežne kúpiť. Má nadpriemerný výkon a mnoho šikovných inovácií, ktoré uľahčia jej každodenné používanie. Najväčšou inováciou je zabudovaná múdra doska, ktorú je možné naklápať až do vodorovnej pozície a je umiestnená na dvoch teleskopických tyčiach.

Skúsenosti s týmto ručným naparovačom odevov sú veľmi pozitívne, používatelia oceňujú jej stály výstup pary 90 gramov za minútu a parný ráz s výkonom až 200 gramov pary za minútu. Na tento výkon je vhodný objemný zásobník na vodu, ktorý tu výrobca použil a má objem 1,1 litra.

Para dokáže zničiť až 99,9 % baktérií a jej výstup je možné regulovať v troch stupňoch. Disponuje automatickým vypnutím, systémom preplachovania aj kontrolkami pre nahriatie pary a prázdneho zásobníka na vodu. Pozitívny je aj dlhý napájací kábel, rovnako tak ako 1,7 metrov dlhá parná hadica.

Veľký výkon a rýchlosť žehlenia, veľká nádržka na vodu, integrovaná múdra doska
Nič zásadného

Tefal DT 9100 E0

Tefal DT 9100 E0 recenzie a test

Ručná parná žehlička Tefal DT 9100 E0 má v tomto prevedení nadpriemerný parný výkon, ktorý sa pozitívne premieta do výsledkov žehlenia. Skúsenosti spotrebiteľov v recenziách sú veľmi pozitívne, potvrdzujú naozaj dobrý výkon, veľmi dobré spracovanie a jednoduché ovládanie. Oproti podobným ručným žehličkám na paru tu výrobca pridáva dva nástavce a praktickú oporu na žehlenie.

Zariadenie umožňuje nastavenie výstupu pary v troch stupňoch, prvý stupeň oblečenia osviežuje, ďalší čistí a posledný zvláda odstraňovať pachy aj baktérie. Naparovačka je podľa výrobcu vhodná na všetky druhy látok, a preto ju môžete použiť aj ako naparovaciu žehličku na šaty.

Po zapojení do elektrickej siete je pripravený na použitie do 40 sekúnd a vydrží pracovať na jedno naplnenie 9 minút, potom je potrebné nádobu na vodu s objemom 200 ml znovu doplniť. Pozitívne je tiež tvrdenie výrobca o opraviteľnosti po dobu 15 rokov – to svedčí o veľmi dobrej kvalite spracovania. Jedinou nevýhodou môže byť hmotnosť, ktorá je oproti podobným produktom vyššia.

Veľký výkon pary 30 g/min, nastaviteľný výkon, praktické príslušenstvo v cene
Vyššia hmotnosť 2,1 kg

Silvercrest SDMF 1300 B1

Silvercrest SDMF 1300 B1 recenzie a test

Naparovač odevov Lidl od značky Silvercrest má veľmi nízku a atraktívnu cenu, vďaka čomu je medzi spotrebiteľmi táto parná žehlička na oblečení veľmi obľúbená. Ide o elektrické prevedenie s príkonom medzi 1190 až 1400 W, výkon pary by preto mal byť dostatočný. Bohužiaľ však presnú hodnotu výrobca neuvádza.

Podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov je však tento naparovač skvele funkčný, spoľahlivo vyhladzuje záhyby a veľmi dobre sa s ním pracuje. Môže za to hlavne jeho nízka hmotnosť, ktorú výrobca uvádza iba 860 gramov. Výhodou je aj veľká nádržka na vodu, do ktorej sa zmestí na jedno naplnenie 250 mililitrov vody.

Zariadenie je vybavené kontrolkou pre zahrievanie a funkciou automatického vypínania po 15 minútach nečinnosti. Parný ráz sa potom aktivuje ľahko posuvným spínačom. Výrobca k produktu pridáva jeden kefový nadstavec na pevné látky a pozitívna je aj dĺžka napájacieho kábla 220 cm, čo výrazne zvyšuje akčný rádius.

Výborný pomer cena/výkon, veľká nádržka na vodu, súčasťou kefový nástavec
Neudáva sa parný výkon

Tefal IT3440E0

Tefal IT3440E0 recenzie a test

Parní naparovač odevov Tefal IT3440E0 je všestranný pomocník pre všetky druhy látok. Jedná sa o stojanové prevedenie, zaberá teda síce viac miesta, na druhú stranu je na ňom vyrovnávanie záhybov efektívnejšie a nesporne rýchlejšie. Vyznačuje sa slušným príkonom 1800 W a pomerne veľkým objemom zásobníka na vodu, ktorý činí 1500 mililitrov.

Kovová hlavica má trojuholníkový tvar a je veľká, práca s ňou je teda efektívna. Jej tvar sa tiež vyznačuje vysokou precíznosťou, čo oceníte pri naparovanie napríklad košiel, alebo šiat. Disponuje tiež tromi stupňami výkonu tvorby pary, podľa druhu látky si tak môžete nastaviť optimálny výkon. Na najvyšší stupeň dokáže kontinuálne produkovať 30 g za minútu, čo je dobrá hodnota.

V príslušenstve nájdeme kartáčový nástavec, ktorý je vhodný pre lepšie vyrovnanie záhybov na silnejších látkach, typicky napríklad na kabátoch. Nahriatie je po zapnutí rýchle a činí 45 sekúnd, poteší tiež, že výrobca zakomponoval odvápňovací systém, ktorý predlžuje životnosť naparovače.

Výkon pary 30 g/min, zásobník na vodu s objemom 1,5 litra, veľká kovová hlavica
Bez systému proti odkvapkávaniu

Tristar ST-8916

Tristar ST-8916 recenzie a test

Naparovač na oblečenie Tristar ST-8916 je ďalší možnou voľbou, ak plánujete zaobstarať základný model ručného naparovače odevov. S príkonom 1200 W sa nejedná o žiadneho chrliče páry, samotný výkon pary činí iba základných 20 gramov za minútu, čo však plne zodpovedá nízkemu príkonu parné stanice, takže to nemožno považovať za chybu spotrebiča. Bude si rozumieť so všetkými jemnejšími textíliami a odevmi.

Príjemná je však nízka hmotnosť 1,1 kg a celkové kompaktné rozmery spolu s nízkou cenou. Nádržka na vodu je odnímateľná a ponúka objem 260 mililitrov. S tou dokáže zariadenie pracovať bez prestania až ku dvadsiatich minútam. Výrobca vybavil naparovač Tristar ST-8916 funkciou automatického vypnutia po ôsmich minútach nečinnosti, nemusíte byť tak v strese, ak od spotrebiča odbehnete a zabudnete na neho.

Na tele príjemne poteší svetelná kontrolka prevádzky a dodávaná odmerka na vodu. Spolu s ňou výrobca pridáva dva nástavce, jeden na žehlenie silnejších tkanín a druhý kefa na odstránenie žmolkov. Kde však tento naparovač boduje je rýchlosť, za ako dlho sa dokáže nahriať na prevádzkovú teplotu – zvládne to za 35 sekúnd. Regulácia pary, ako u väčšiny ručných parných naparovačov, nie je prítomná.

Nízka cena, nástavec na odstraňovanie žmolkov
Menšie príkon 1200 W, bez regulácie pary

SteamOne H18B

SteamOne H18B recenzie a test

Ručná naparovacia žehlička so stojanom SteamOne H18B ponúka dobrý výkon pary 40 gramov za minútu a je vhodná pre všetky typy látok. Po nahriatí je ručný naparovač pripravený na použitie za 1 minútu a je možné s ním narovnávať látku tričiek, šiat, nohavíc ale aj záclon, obliečok alebo obrusov.

Oproti iným vertikálnym naparovačom odevov je tento znateľne ľahší a nezaberá ani toľko miesta. Jeho hmotnosť činí iba 5 kilogramov, vďaka čomu sa ľahko prenáša. Tvorbu pary zaisťuje parný generátor s príkonom 1800 W a vďaka 2,5 metra dlhému prívodnému káblu nie ste ani príliš obmedzení.

Žehliaca plocha hlavy je vyrobená z nerezu a po celú dobu naparovania si udržuje konštantnú teplotu. Súčasťou parného zariadenia je aj termostat, ktorý neustále stráži optimálnu teplotu pary, ktorá sa tvorí vo kvalitnom hliníkovom bojleri. Využiť je možné integrované ramienko na teleskopickej tyči, alebo oblečenie naparovať na vlastnom ramienku. Snáď jedinou nevýhodou je iba jeden výkon pary, výstup preto nie je možné nijako regulovať.

Kvalitné spracovanie a dobrý výkon, veľký objem nádoby na vodu, hmotnosť iba 5 kg
Iba jeden parný výkon

Princess 332846

Princess 332846 recenzie a test

Dobrou alternatívou, ak sa chystáte kúpiť ručný naparovač na odevy, vám môže byť výrobok Princess 332846. Ide o štandardne vybavený ručné steamer, však má plno funkcií a vychytávok, ktoré konkurenčné produkty nemajú, a navyše môžete kúpiť za dobrú cenu. Tou najväčšou výhodou je bezpochyby možnosť nasadiť miesto dodané nádoby na vodu akúkoľvek bežnú PET fľašu.

Túto možnosť oceníte predovšetkým pri cestovaní, kedy nemusíte 260 ml zásobník na vodu pribaľovať so sebou a ušetríte tak vo vašom batožine drahocenné miesto. Naparovač odevov Princess 332846 sa dokáže plne nahriať už za 40 sekúnd a dokáže dodávať stály prísun pary v objeme 25 gramov za minútu. Vďaka vysokej teplote pary naparovač spoľahlivo odstráni až 99% baktérií a roztočov, nehovoriac o odstránenie nepríjemných telesných pachov a zápachu z cigariet.

Spotrebič nemá reguláciu na intenzitu dodávanej pary, to však nemožno brať ako veľký nedostatok, pretože jej nie je vybavená väčšina predávaných modelov. Praktický je integrovaný háčik na zavesenie napríklad na dvere, dodaný kefa na tkaninu a možnosť aretácie výstupu pary. Výrobca tiež priamo umožňuje používať kohútikovú vodu, čo celkom iste oceníte a to nielen na cestách.

Možno osadiť ľubovoľnú PET fliaš, slušný príkon aj intenzita tvorba pary
Bez možnosti regulácie pary

Najpredávanejšie naparovače odevov

Najpredávanejšie naparovače odevov na trhu sú tie od značiek: Philips, Tefal, Tristar, Orava, SteamOne. Obľúbené a kvalitné naparovače sú tiež Eta, Concept a Electrolux. Vyhľadávaná je tiež značka Silvercrest, ktorú ponúka predajca Lidl.

Ako vybrať naparovač odevov

Pred výberom naparovače odevov by ste mali mať jasno, kedy, ako a na čo chcete tento šikovný spotrebič používať. Plánujete ho používať ako žehličku na cesty, chcete si ho zatiaľ iba vyskúšať, alebo ste presvedčení, že vám kompaktnejšie prevedenie lepšie sadne? Potom siahnite po ručnom naparovači odevov. Naopak ak chcete využiť plný potenciál parného čističa, vyberajte z naparovačov stojanových. Nielen že majú väčšiu výstup pary, ale kompaktné prevedenie predčí aj v ďalších dôležitých parametroch.

Ručný naparovač odevov

Ako už bolo povedané, jedná sa o kompaktné prevedenie parného čističa textilu. Svojim tvarom sa čiastočne podobná parným kačkám, ktoré rad z vás používa na čistenie domácnosti. Štandardne v tele zariadenia je umiestnená nádoba na vodu, ktorá máva kapacitu priemerne štvrť litra. Táto kapacita vody vystačí na prácu s dĺžkou zhruba 10 – 15 minút. Koncovka, odkiaľ vychádza para, býva vyrobená z ušľachtilých materiálov a môže mať rôzny tvar. Obzvlášť praktické je trojuholníkové riešenie, s ktorým sa dostanete aj do zle dostupných záhybov oblečenia a iných textílií.

Ručný naparovač na odevy sa ďalej vyznačuje jednoduchou manipuláciou, a to vďaka nízkej hmotnosti. Svoje miesto nájde ako doma, tak na cestách. Produkcia pary je nižšia, ako je v prípade stojanových parných čističov. Pohybuje sa priemerne okolo 25 g pary za minútu. Pri výbere je dobré brať ohľad na dĺžku napájacieho kábla a prípadné ďalšie vychytávky, ako je potrebné regulácia intenzity pary.

Parný naparovač odevov so stojanom

Tento steamer na odevy sa vyznačuje predovšetkým vyšším výkonom, vyššou hmotnosťou a nie tak dobrými manévrovacími vlastnosťami. Kúpte si ho vtedy, ak máte na neho doma miesto – nebude investovanej čiastky oproti lacnejším ručným modelom ľutovať. Produkcia pary sa môže pohybovať až okolo 42 g za minútu i viac a väčšie býva tiež zásobník na vodu, ktorý máva kapacitu od 2 litrov. Pre príklad sa 2,5 litrovým zásobníkom na vodu možno nepretržite pracovať cca 90 minút, to je dostatok času na vyžehlenie hromady prádla.

V závislosti na výkonnejšie parnej jednotke, väčšej nádobe na vodu a konštrukčnému prevedenie je na rozdiel od ručných naparovačov, ktoré váži okolo jedného kilogramu, váha väčšie. Pohybuje sa od 6 do 9 kg. Ťažiskovým prvkom stojanových naparovačov odevov je samotný stojan, na ktorý oblečenie zavesíte a pomocou napínacieho mechanizmu napnete – následné vertikálne žehlenie parou je jednoduché, rýchle a veľmi efektívne.

Príkon a výkon pary

Naparovačky sa do veľkej miery podobajú parným generátorom len s tým rozdielom, že sú obe zariadenia určené na iný účel a podľa toho odlišne konštrukčne riešené, princíp ale zostáva rovnaký – výroba pary. Podľa výkonu generátora sa odvíja objem pary, ktorý dokáže vyrobiť. Generátory majú príkon od cca 1200 W a tie najvýkonnejšie stojanové naparovače odevov dosahujú až 2000 W.

Všeobecne sa naparovače podľa výkonu rozdeľujú nasledovne: 1200 – 1500 W sú vhodné pre jemnejšie materiály, 1500 W a viac už zvládajú bez problému všetky druhov textílií, vrátane oblekov a bavlny a modely s príkonom 2000 W a viac zvládnuť aj tie najhrubšie materiály, či viac vrstiev látok naraz.

Podľa príkonu sa odvíja výkon pary, ktorú je schopné zariadený generovať. Parameter sa udáva v gramoch za minútu a pri ručných sa priemerne výkon pary pohybuje okolo 25 g/min a u stojanových výkonných naparovacích čističov 30 – 45 gramov za minútu.

Kapacita zásobníka na vodu a hmotnosť

Podľa veľkosti objemu zásobníka na vodu sa odvíja čas, po ktorý dokáže zariadenie nepretržite pracovať. Príkladom nech 250 ml nádržka, ktorá vystačí na 10 – 15 minút žehlenie u ručného naparovače a 2,5 litrová nádrž na vodu, ktorá u stojanového naparovače umožní prácu až 90 minút. Všeobecne ručné prevedenie majú kapacitu menšie a to preto, aby sa so zariadením pohodlne pracovalo. Stojanové naparovače odevov majú kapacitu násobne väčšie, čo umožňuje žehliť aj veľké množstvo prádla naraz a za krátky čas.

Nádrž na vodu je jedna z parametrov, ktorá ovplyvňuje hmotnosť. Tou ďalšie je prítomnosť robustného stojana. Preto majú ručné naparovače odevov váhu okolo 1 kilogramu a stojanové pokojne až kilogramov osem.

Vybavenie a funkcie

Kým ručný naparovač odevov je relatívne jednoduché zariadenie, ktoré má často len jednu spúšť, ktorou sa dávkuje para, stojanový naparovač oblečenie môže byť vybavený lepšie. Výrobcovia umožňujú pri niektorých modeloch reguláciu intenzity pary, tá je vhodná pre žehlenie rôznych materiálov, najmä teda tých jemných a krehkých. Ďalšou praktickou funkciou je automatické vypnutie zariadenia, pokiaľ sa s ním po určitý čas nepracuje.

U niektorých lepšie vybavených modelov parných žehličiek je možné pomocou termostatu regulovať teplotu pary. Tiež môže byť spotrebič vybavený automatickým čistením, ktoré predlžuje celkovú životnosť výrobku.

4.2/5 - (25 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.