Malé spotrebiče do kuchyne,

Tyčové mixéry: Test a recenzie 10 najlepších

V tomto článku sa venujeme kuchynskému spotrebičmi, ktorý sa v poslednej dobe právoplatne stáva veľmi obľúbeným medzi gazdinú a kuchári po celom svete, o akom je reč? Je to tyčový mixér, ak chcete ponorný mixér. Kuchynský pomocník, ktorý v sebe spája obrovskú všestrannosť a takmer žiadna negatíva. Vybrali sme na základe hodnotenia a testov tie najlepšie tyčové mixéry a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Máloktorý spotrebič do kuchyne ponúkne tak multifunkčné využitie, ako práve tento a to navyše pri kompaktných rozmeroch a nízkej hmotnosti. Práve to sú hlavné dôvody, prečo sa tyčový mixér teší takej obľube – zmestí sa do každej kuchyne (ba aj každé kancelárske kuchynky), ľahko ho prenesiete kamkoľvek, kde budete potrebovať jeho pomoc, ľahko sa umýva a patrí medzi najmenej hlučné kuchynské spotrebiče vôbec.

Keď už bola spomenutá jeho veľká všestrannosť, poďme si urobiť zoznam všetkých zručností, ktoré ponorné mixéry zvládajú aj s priemerne veľkým príslušenstvom, ktoré väčšina produktov obsahuje v základnom balení. Tyčový mixér zvláda okrem mixovanie tiež sekať, šľahať, strúhať, krájať, drviť či miesiť. Aby mixér toto všetko zvládol, nezaobíde sa bez spomínaného príslušenstva. To je jeden z faktorov, ktorý určuje cenu produktu – preto si dôsledne príslušenstva u vyberaného produktu skontrolujte, aby ste mali istotu, že váš nástavec je u mixéra dodávaný.

Súčasné modely, ktoré nájdeme na trhu, majú väčšinou dostatočnú silu, aby zvládli vysoké nároky, ktoré na nich v kuchyni čakajú. Či už pri výrobe zdravého RAW smoothie (pozrite tiež na smoothie makery), alebo príprave krémové polievky, či detských kašičiek a pokrmov. Prácu s ponorným mixérom zvládne úplne každý. Na tele nájdeme väčšinou len niekoľko ovládacích prvkov, ako je pulzný spínač a regulácia otáčok mixéra. Majte na pamäti, že tyčový mixér nepatrí v žiadnom prípade do rúk deťom.

Najväčšou výhodou, ktorú táto konštrukcia poskytuje oproti bežným robotom, je možnosť pracovať s mixérom rovno v hrnci či nádobe, kde jedlo pripravujete. Oprostíte sa tak o prelievaní a premiestňovanie potravín z misy do misy, ušetríte si čas a našpiníte menej riadu.

Akumulátorový, teda bezdrôtový tyčový mixér navyše poskytuje dostatočnú flexibilitu, najmä pri viacerých spotrebičoch na pracovnom stole. Tyčový mixér je vo väčšine prípadov určený ku krátkemu a spustenia, preto pre beh spotrebiča musíte držať stlačené tlačidlo. Dlhšie trvajúce práce s mixérom teda nemusí byť vždy pohodlná. Okrem ochrany motora pred preťažením táto vlastnosť slúži tiež pre ochranu obsluhy.

Najlepšie tyčové mixéry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tyčových mixérov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Braun Multiquick 7 MQ 7087Tefal Quickchef HB656838Bosch MSM66150Sencor SHB 4460WHBosch MSM67170Silvercrest SSMS 600 D4Braun MQ 500 SoupBamix Mono D 200 WETA Sapelo 3013Hyundai HB 983
Hmotnosť0,9 Kg1,4 Kg1,3 Kg1,7 Kg1,5 Kg1,3 Kg0,7 Kg1,5 Kg1,4 Kg1,1 Kg
Funkcia strúhanieÁnoNieNieNieNieNieNieNieNieNie
Drvenie ľaduÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 ponorných mixérov

Braun Multiquick 7 MQ 7087

Braun Multiquick 7 MQ 7087 recenzie a test

Kvalitný tyčový mixér Braun MQ 7087 je jedným z najlepších tyčových mixérov na domáce použitie. Hlavne vďaka jeho veľkému počtu príslušenstva, s ktorým sa dodáva, je veľmi praktický a poteší aj svojim vysokým výkonom s príkonom 1000 W. Podľa testov a skúseností spotrebiteľov je veľmi kvalitný a poteší aj nízkou hlučnosťou pri prevádzke.

Ponorný mixér zvládne vďaka dodanému príslušenstvu mixovať, sekať, drviť, pasírovať, šľahať, krájať, strúhať, hnetať aj mlieť. Je to skutočne viacúčelový foodprocessor, ktorý zastane v kuchyni nespočetné množstvo situácií. Výmena príslušenstva je vďaka systému EasyClick veľmi jednoduchá a rýchla, rovnako tak ako ovládanie výkonu s technológiou Easy SmartSpeed, ktorá reaguje na intenzitu stlačenia.

Disponuje tiež technológiou SplashControl proti nechcenému rozstreku surovín počas mixovania a pohyblivou mixovacou nohou s nožmi ActiveBlade, vďaka ktorej si ľahko poradí aj s najtvrdšími surovinami. Obstarávacia cena je vzhľadom k možnostiam tohto mixéra nastavená veľmi priaznivo, preto má podľa mnohých testov veľmi dobrý pomer ceny a výkonu.

Komplexný mixér s mnoho príslušenstvom, vysoký výkon, nízka hlučnosť
Nič zásadného

Tefal Quickchef HB656838

Tefal Quickchef HB656838 recenzie a test

Ponorný tyčový mixér Tefal HB656838 Quickchef 3v1 má kvalitné spracovanie a celkovo dobrý pomer cena/výkon, veľkou výhodou je jeho vysoký výkon 1000 W. Silu má skutočne veľkú, ako potvrdzujú spotrebitelia vo svojich recenziách. K dispozícii je celkom 20 stupňov výkonu, ktorý sa dá pohodlne škálovať podľa potreby a spracovávaných surovín.

Ergonomicky padne skvele do ruky a pohodlne sa s ním pracuje, ovládacie tlačidlá sú umiestnené presne tam, kde ich budete pri práci s mixérom hľadať. Veľmi ostré nerezové nože sú opatrené kovovým krytom, ktorý je dobre navrhnutý a chráni proti rozstreku surovín pri mixovaní.

Výrobca k mixéru pridáva niekoľko kusov príslušenstva, jedná sa o šľahaciu metlu, nádobu so sekáčikom a plastovú nádobu na mixovanie s objemom 0,8 litra. Práve táto nádoba by mohla byť podľa mnohých skúseností objemnejšia, na prípravu väčšieho objemu jedla má nedostačujúcu kapacitu. Okrem toho, že produkt odporúča aj šéfkuchár Ondřej Slanina poteší, že výrobca garantuje opraviteľnosť po dobu 15 rokov.

Kvalitné spracovanie, vysoký výkon, dobrá ergonómia a pohodlná manipulácia
Menší objem plastovej nádoby

Bosch MSM66150

Bosch MSM66150 recenzie a test

Tyčové mixéry Bosch si za dobu, čo sú na trhu, získali nespočetné množstvo pozitívnych ohlasov. Nie inak je tomu v prípade modelu MSM66150, ktorý síce patrí medzi lacnejšie modely, ale aj cez to zastane prácu ponorného mixéra dokonale.

Pohonná jednotka má príkon 600 W, mixér je vybavený dvanástimi rýchlosťami a má odnímateľnú nohu. Vo výbave nechýba základné príslušenstvo, ktorým je metla na šľahanie, mixovacia nádoba, sekací nadstavec čiže chopper a samozrejme nerezová noha so štyrmi nožmi. Ako ostatné modely aj tento je vybavený pulzným spínačom, ktorým sa uvedie spotrebič do chodu iba jeho stlačením.

Bosch má hmotnosť 1,3 kilogramu a má dostatok výkonu aj k drvenie ľadu. Nízka cena však nesie absenciu širšieho príslušenstvo, napríklad nástavce pre krájanie a strúhanie. Aj napriek tomu drvivá väčšina zákazníkov, ktorí si už tento typ zakúpili, hodnotí výrobok veľmi pozitívne.

Dobrý pomer cena / kvalita
V niektorých prípadoch nestabilná šľahacia metla

Sencor SHB 4460WH

Sencor SHB 4460WH recenzie a test

Lacný tyčový mixér Sencor SHB 4460WH s výborným pomerom cena/výkon sa chváli príkonom 1000 W, vďaka ktorému má viac ako dostatok sily na mixovanie a drvenie aj tých najtvrdších potravín. Zodpovedá tomu aj funkcia Ice Crash, ktorá je určená na účinné drvenie ľadu, napríklad do koktailov.

S dodaným príslušenstvom dokáže mixovať, sekať a šľahať. Nádoba so sekáčikom má objem 500 ml a mixovacia vysoká nádoba má objem 700 ml, čo by mohlo byť pre niektoré prípady nedostačujúce. Zaiste poteší rozšírená záruka na motor v dobe 6 rokov, alebo možnosť umývať väčšinu príslušenstva v umývačke riadu.

Na hornej strane ponorného mixéra sa nachádza otočná luneta, ktorou sa plynule mení počet otáčok – výkon mixéra. Ľahko si týmto nastavíte optimálnu rýchlosť na prácu s konkrétnymi surovinami. Nerezové nože majú pre vyššiu tvrdosť titánový nástrek a kedykoľvek môžete využiť turbo režim, pri ktorom sa okamžite dostaví maximálny výkon, ktorý je mixér schopný dosiahnuť.

Nízka obstarávacia cena, nadpriemerne veľký výkon, výkonný turbo režim
Menší objem mixovacej nádoby

Bosch MSM67170

Bosch MSM67170 recenzie a test

Ponorný mixér Bosch MSM67170 patrí k najpredávanejším tyčovým mixérom súčasnosti, má stovky pozitívnych recenzií, v ktorých sa spotrebitelia zhodujú, že sa jedná o spoľahlivý a kvalitný mixér. Zaujme nízkou hlučnosťou, veľmi dobrým výkonom a najmä špirálovým napájacím káblom, ktorý pri práci v kuchyni len minimálne obmedzuje.

Výrobca ho dodáva so štandardným príslušenstvom, teda s mixovacou nohou, šľahacím nástavcom a s nádobou a nožom na sekanie. Nechýba samozrejme ani mixovacia nádoba, hoci tá je najslabším miestom celej dodávky, a to kvôli svojmu menšiemu objemu 600 ml.

Veľmi dobrej ergonómii pomáha mäkčená úprava SoftTouch a ľahký systém sňatí nástavcov z tela mixéra, tzv. Click mechanismums. Mixér má 12 rýchlostí výkonu a silný elektromotor s príkonom 750 W. Veľmi ostré nože QuattroBlade disponujú funkciou AntiSplash, ktorá predíde vo väčšine prípadov na rozstreknutie mixovanej zmesi mimo priestoru nádoby.

Skvelá flexibilita so špirálovým káblom, ocenenie Produkt roka, nízka prevádzková hlučnosť
Menší objem mixovacej nádoby

Silvercrest SSMS 600 D4

Silvercrest SSMS 600 D4 recenzie a test

Tyčový mixér Silvercrest SSMS 600 D4 má veľmi atraktívny pomer ceny k výkonu, ostatne ako býva u produktov, ktoré predáva reťazec Lidl, zvykom. Spotrebitelia sú vo svojich recenziách veľmi pozitívny, oceňujú dobrý výkon, dobré spracovanie aj pomerne bohaté príslušenstvo na to, za koľko sa tento ponorný mixér predáva.

Spolu s ním dostanete aj metlu na šľahanie a drvič s vlastnou nádobkou aj vekom. Hlavné pasírovacie nože sú vyrobené z nerezovej ocele a ako skúsenosti konštatujú, sú kvalitné a ostré. Samozrejmosťou je aj mixovacia nádobka z číreho plastu, pri ktorej iba zamrzí, že výrobca nezmieňuje jej veľkosť/objem.

Motor má vďaka príkonu 600 W dostatočný výkon a uvádza sa do prevádzky dvoma tlačidlami. Prvé tlačidlo je spojené s možnosťou nastavenia otáčok, zatiaľ čo druhé má funkciu turbo, pri ktorej sa ihneď dostaví maximálny výkon. Dĺžka napájacieho kábla 1,5 metra je úplne dostačujúca, hmotnosť 1,3 kg adekvátna a poteší 5 dodaných receptov, ktoré nájdete v balení.

Veľmi nízka obstarávacia cena, skvelý pomer cena/výkon, dobrá skladnosť aj príslušenstvo
Nič zásadného

Braun MQ 500 Soup

Braun MQ 500 Soup recenzie a test

Kosací mixér Braun MQ 500 Soup je predávaný v jednoduchom balení bez ďalšieho príslušenstva, pokiaľ teda dopredu viete, že štandardné príslušenstvo používať nebudete, je ideálnym riešením táto možnosť. Neobsahuje ani tyčový šľahač, ani nádobu s veľkým sekáčikom, za to má podľa recenzií kvalitné spracovanie a za chodu nízku hlučnosť.

Ergonomické telo mixéra padne skvele do ruky a ovládacie tlačidlá sú umiestnené presne v miestach, kde sú pri používaní prsty. Dve tlačidlá priamo ovládajú celý mixér – má teda iba dve rýchlosti bez plynulej zmeny otáčok. Vďaka nízkej hmotnosti 0,7 kg sa dá ľahko ovládať aj jednou rukou, čo zo skúseností oceňujú hlavne ženy.

Mixovacia noha sa pre skladovanie alebo ľahšie umývanie dá dávať dole a spodná časť mixovacej nohy je opatrená patentovaným nerezovým nástavcom PowerBell, ktorý sľubuje už žiadne rozstrekovanie. Môže za to primárne časť mixovacej nohy v tvare zvonu, ktorá predchádza efektu hurikánu, ktorý je pri mixovaní obvykle nasledovaný vystreknutím tekutiny mimo mixovaciu nádobu.

Jednoduchý a kvalitný tyčový mixér, nízka hmotnosť, kvalita a nízka hlučnosť
Bez ďalšieho príslušenstva

Bamix Mono D 200 W

Bamix Mono D 200 W recenzie a test

Profi tyčový mixér Bamix Mono D 200 W je určený pre náročných spotrebiteľov, ktorí si potrpia na najlepšiu kvalitu a možnosť prípravy surovín netradičnými postupmi. Na tie je totiž tento ponorný mixér vybavený netypickými nástavcami, ktoré sa oproti väčšine vymieňajú na samotnom konci mixovacej nohy.

Východiskovým nástavcom je univerzálny multifunkčný nôž s otvorenou hlavou, ktorá zaručuje optimálnu cirkuláciu všetkých spracovávaných surovín. Ďalším nástavcom je nôž na mäso, šľahací disk a miešací disk. Všetky nástavce sú vyrobené z kvalitnej nerezovej ocele a sú kvalitné, rovnako tak ako celý tyčový mixér.

V porovnaní s ostatnými má menší príkon 200 W, vďaka čomu je mixér nielen energeticky úsporný, ale aj veľmi tichý. Do prevádzky sa uvádza pulzným spínačom, pod ktorým je na tele mixéra ešte ďalšie tlačidlo, a to pre vyšší výkon. Okrem vyššie uvedeného je súčasťou balenia aj šľahacia nádoba a držiak na stenu, ktorý je praktický a prispieva k celkovo kompaktným rozmerom tohto mixéra.

Tyčový mixér s netradičným príslušenstvom, profesionálne spracovanie, nízka hlučnosť
Vyššia obstarávacia cena

ETA Sapelo 3013

ETA Sapelo 3013 recenzie a test

Tiež zástupca značky ETA sme zaradili do top 10 tyčových mixérov a to jej model 3013. Jedná sa dobre vybavený model so silným motorom s príkonom 800 W a príslušenstvom, ktoré bude drvivej väčšine zákazníkov bohato stačiť.

Ako je teraz zvykom aj tu sa nachádza pulzný spínač a tlačidlo turbo, ktoré na krátku dobu dodá maximálny výkon. Na tele je tiež umiestnená plynulá regulácia otáčok s šiestimi polohami, čo je úplne dostačujúce rozsah. V príslušenstve nájdeme sekací nástavec chopper, metlu na šľahanie a vysokú mixovaciu nádobu.

Tlačidlá sú pod svetelná, podľa toho oi. Spoznáte, že je mixér zapojený v zásuvke a pripravený ihneď na použitie. Prívodný kábel má dĺžku 1 meter a ergonomický tvar držadla pomáha k väčšiemu pohodliu a tiež bezpečnosti.

Robustné a výkonné prevedení
Absencia veka na nízkej miske

Hyundai HB 983

Hyundai HB 983 recenzie a test

Zástupcom úplne základného modelu s odnímateľnou nohou a základným príslušenstvom je Hyundai HB 983. Tento model je vhodný pre každého, kto si nie je istý, či mu bude tyčový mixér vyhovovať, alebo či pre neho nájde uplatnenie pri príprave jedál. Elektromotor má príkon iba 380 W, čo stačí na mixovanie mäkších surovín, omáčok, polievok a tak ďalej.

Drvenie ľadu síce výrobca povoľuje, avšak s ohľadom na nízky výkon mixéra bude prístroj pod veľkou záťažou, čo motora ani komponentom príliš neurobí dobre. Súčasťou príslušenstva je mixovacia a šľahacia nádoba s odmerkou s objemom 0,6 litra, multifunkčné sekáčik (chopper) a nerezová metla.

Za nadštandardné môžeme považovať dĺžku kábla, ktorá má 1,45 metra a praktické je tiež prítomné pútko pre zavesenie. Mixér je vyrobený celý z plastu a na tele má dve tlačidlá – jedno s regulovateľnou rýchlosťou otáčok a druhé tzv. Turbo tlačidlo, ktoré krátkodobo zaistí maximálny výkon, ktorého je tento tyčový mixér Hyundai schopný dosiahnuť.

Nízka obstarávacia cena
Nízký výkon

Najpredávanejšie tyčové mixéry

Najpredávanejšie tyčové mixéry na trhu sú tie od značiek: Lidl, Braun, Tefal, Bosch, Sencor. Najlacnejší tyčový mixér zaobstaráte už od 30 EUR.

Ako vybrať tyčový mixér

Vybrať ponorný mixér, môže vyzerať pre neznalého človeka spočiatku trochu zmätočne, avšak v praxi stačí strážiť len niekoľko dôležitých vlastností a parametrov, ktoré pre vás nižšie podrobnejšie rozpíšeme. Tyčový mixér môže byť v plastovom prevedení, kovovom prevedení, či v kombinácii. Môže mať odnímateľnou nohu, alebo nohu pevne spojenú k motoru mixéra. Jednotlivé modely sa líšia počtom rýchlosťou a príkonom spotrebiča. Ako teda vybrať ten pravý pre vaše potreby?

Konštrukcia a prevedenie

Na trhu je k dostaniu dvoje vykonanie tyčových mixérov a to buď s odnímateľnou nohou (tých je väčšina) alebo s nohou pevne spojenú k hnacom hriadeli a motora. Pevne spojená nerozoberateľná konštrukcia je pevná a to je jej najväčšia výhoda. Stretnete sa s ňou buď u najlacnejších základných plastových modelov, alebo naopak u profesionálnych mixérov, ktoré sa však v bežných eshopoch ani nevyskytujú. Takýto spotrebič má však iba jeden nevýmenný nástavec a netýka sa vás ani možnosť umývania nohy v umývačke.

Naproti tomu tyčové mixéry s odnímateľnou nohou môže byť pripnúť k ďalšiemu príslušenstvo, čím vznikne ten všestranný pomocník, ktorý je teraz tak obľúbený. Častá výmena príslušenstva môže po čase spôsobiť vôli medzi jednotlivými komponentmi, preto je lepšie kupovať drahšie mixéry, ktoré majú tento systém lepšie spracovaný.

Kov alebo plast?

Každé prevedenie má svoje výhody, ak však nebudete používať mixér raz za rok, oplatí sa priplatiť za kovové prevedenie, ktoré bude mať dlhšiu životnosť a je menej náchylné k rozbitiu. Kovové mixéry sú ťažšie a tým aj v ruke stabilnejšie, na druhú stranu práve vyššia hmotnosť môže najmä ženám pri dlhšom používaní mixéra spôsobiť určitý diskomfort.

Výkonnosť a počet rýchlostí

Dva dôležité parametre, ktoré by ste si mali pri výbere strážiť. Výkonnosť ako takú u mixéra nezměříme a bohužiaľ ju nijako štandardizovane nezmieňujú ani výrobcovia. Podľa čoho sa dá ale orientovať je príkon elektromotora, udávaný vo Wattoch. Príkon sa pohybuje od 350 W do 800 W a všeobecne platí, že čím vyšší príkon, tým bude tyčový mixér silnejší a výkonnejší. S vyšším príkonom stúpa tiež odber elektrickej energie a tým je prevádzka mixéra nákladnejšie.

Rýchlosti, v akým dokáže mixér pracovať, sú dôležité vo vzťahu k rôznym potravinám a postupom. Základné modely začínajú na dvoch rýchlostiach otáčok, odporúča sa však mať mixér, ktorý má aspoň päť rýchlostných polôh. Horná hranica počtu rýchlostí sa u najlepších modelov zastavuje u 12 – 20.

Hmotnosť, ergonómia a údržba

Váha spotrebiča je dobre dohľadateľný parameter u každého modelu a pohybuje sa od necelého jedného kilogramu až pokojne k dvom a pol kilogramom. Čím vyššia váha, tým bude mixér stabilnejší, ale vás tiež skôr môžu začať bolieť ruky. Prirodzene platí, že robustnejšie kovové prevedenie sú ťažšie ako základné plastové modely.

Telo mixéra môže byť pogumované a rôzne tvarované tak, aby sa vám prístroj čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie držal. Rovnako ako u hmotnosti tak aj tu sa prínosy dobrého ergonomického prevedení dostaví až po dlhšom čase používania.

Umývanie a údržba je v prípade ponorných mixéri jednoduchá a rýchla. Keď mu máte model s odnímateľnou nohou, potom ju vrátane ďalšieho príslušenstva môžete dať s kľudom do umývačky riadu. Odporúčame však si možnosť mať príslušenstvo v umývačke dopredu overiť. Samotné telo mixéra sa nám málokedy zašpiní, a preto ho stačí utrieť vlhkou utierkou. V prípade mixéri s pevnou nohou musíte umývanie zvládnuť iba v ruke.

Príslušenstvo

Ak niečomu venovať pozornosť, potom je to práve príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia samotného tyčového mixéra. Nezabudnite, že váš nový ponorný mixér bude natoľko multifunkčná, koľko nástavcov a nádob bude obsahovať. Medzi najbežnejšie príslušenstvo patrí metla na šľahanie, nože sa sekacie nádobou, použiteľnú tiež k drvenie napríklad ľadu, a vysoká nádoba na sekanie a spomínané šľahanie. Pokročilé mixéry majú tiež špeciálne nástavce s nádobou na krájanie, strúhanie, miesenie a s takto vybaveným spotrebičom, už plnohodnotne konkuruje veľkým kuchynským robotom.

4.4/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.