Malé spotrebiče do kuchyne,

Tyčové mixéry: Test a recenzie 10 najlepších

V tomto článku sa venujeme kuchynskému spotrebičmi, ktorý sa v poslednej dobe právoplatne stáva veľmi obľúbeným medzi gazdinú a kuchári po celom svete, o akom je reč? Je to tyčový mixér, ak chcete ponorný mixér. Kuchynský pomocník, ktorý v sebe spája obrovskú všestrannosť a takmer žiadna negatíva. Vybrali sme na základe hodnotenia a testov tie najlepšie tyčové mixéry a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie.

Máloktorý spotrebič do kuchyne ponúkne tak multifunkčné využitie, ako práve tento a to navyše pri kompaktných rozmeroch a nízkej hmotnosti. Práve to sú hlavné dôvody, prečo sa tyčový mixér teší takej obľube – zmestí sa do každej kuchyne (ba aj každé kancelárske kuchynky), ľahko ho prenesiete kamkoľvek, kde budete potrebovať jeho pomoc, ľahko sa umýva a patrí medzi najmenej hlučné kuchynské spotrebiče vôbec.

Keď už bola spomenutá jeho veľká všestrannosť, poďme si urobiť zoznam všetkých zručností, ktoré ponorné mixéry zvládajú aj s priemerne veľkým príslušenstvom, ktoré väčšina produktov obsahuje v základnom balení. Tyčový mixér zvláda okrem mixovanie tiež sekať, šľahať, strúhať, krájať, drviť či miesiť. Aby mixér toto všetko zvládol, nezaobíde sa bez spomínaného príslušenstva. To je jeden z faktorov, ktorý určuje cenu produktu – preto si dôsledne príslušenstva u vyberaného produktu skontrolujte, aby ste mali istotu, že váš nástavec je u mixéra dodávaný.

Súčasné modely, ktoré nájdeme na trhu, majú väčšinou dostatočnú silu, aby zvládli vysoké nároky, ktoré na nich v kuchyni čakajú. Či už pri výrobe zdravého RAW smoothie (pozrite tiež na smoothie makery), alebo príprave krémové polievky, či detských kašičiek a pokrmov. Prácu s ponorným mixérom zvládne úplne každý. Na tele nájdeme väčšinou len niekoľko ovládacích prvkov, ako je pulzný spínač a regulácia otáčok mixéra. Majte na pamäti, že tyčový mixér nepatrí v žiadnom prípade do rúk deťom.

Najväčšou výhodou, ktorú táto konštrukcia poskytuje oproti bežným robotom, je možnosť pracovať s mixérom rovno v hrnci či nádobe, kde jedlo pripravujete. Oprostíte sa tak o prelievaní a premiestňovanie potravín z misy do misy, ušetríte si čas a našpiníte menej riadu.

Akumulátorový, teda bezdrôtový tyčový mixér navyše poskytuje dostatočnú flexibilitu, najmä pri viacerých spotrebičoch na pracovnom stole. Tyčový mixér je vo väčšine prípadov určený ku krátkemu a spustenia, preto pre beh spotrebiča musíte držať stlačené tlačidlo. Dlhšie trvajúce práce s mixérom teda nemusí byť vždy pohodlná. Okrem ochrany motora pred preťažením táto vlastnosť slúži tiež pre ochranu obsluhy.

Najlepšie tyčové mixéry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších tyčových mixérov z testov a hodnotení pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 Braun Multiquick 7 MQ785Tefal InfinyForce HB863A38Bosch MSM66150Concept TM4730Braun Multiquick 5 MQ545Bosch MaxoMixx MSM88190Philips HR1673/90Braun Multiquick 7 MQ775ETA Sapelo 3013Hyundai HB 983
Hmotnosť0,85 Kg1,3 Kg1,3 Kg0,9 Kg0,7 Kg2,5 Kg1,8 Kg0,85 Kg1,4 Kg1,1 Kg
Funkcia strúhanieÁnoNieNieNieNieÁnoNieÁnoNieNie
Drvenie ľaduÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 ponorných mixérov

Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus

Braun Multiquick 7 MQ785 recenzie a test

Prvým spomínaným tyčovým mixérom je Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus, víťaz niekoľkých nezávislých testov. Braun sa pýši nemeckou technológiou, ktorá je už viac ako 50 rokov známa svojou spoľahlivosťou, precíznosťou a vysokou kvalitou spojenú s výrobou tyčových mixérov.

Okrem bohatého príslušenstva dostanete tiež dve patentované technológie, prvá je SmartSpeed tlačidlo, ktorým silou stisku priamo regulujete otáčky mixéra. Druhá vychytávka je patentovaná spodná časť nerezovej mixovacej nohy PowerBell, s ktorou budete mať jemnejšie a rýchlejšie výsledky bez veľkého rozstreku surovín.

Braun má 10 rýchlostí, príkon 750 W a váhu iba 0,85 kilogramu. Je dostatočne silný a zároveň veľmi tichý. V príslušenstvo stojí za to vypichnúť disky na strúhanie a krájanie, hnetací hák či Food processor o veľkom objeme 1,5 litra.

Nástavce na strúhanie a krájanie, technológia „Smart speed“
Absencia nástavce na pyré (zemiakovú kašu)

Tefal InfinyForce HB863A38

Tefal InfinyForce HB863A38 recenzie a test

Tyčový mixér Tefal, konkrétne model InfinyForce HB863A38, splní tiež všetky kuchynské povinnosti na výbornú. Silný elektromotor s príkonom 700 W zvládne s prehľadom drviť ľad, či orechy a spolu so sekáčikom a metlou tvoria základné príslušenstvo pre širokú škálu použitia.

Tefal InfinyForce sa pýši ActiveFlow technológií, čo si pod ňou predstaviť? Je to pomenovanie pre kovovú mixovaciu nohu vybavenú celkom štyrmi čepeľami, z ktorej dve sú špeciálne naklonené a dve rovné. Vďaka tomu zachytí nože maximálne množstvo potravín, výsledok je tak hotový rýchlejšie a efektívnejšie.

S hmotnosťou 1,3 kilogramu nepatrí medzi najľahšie modely na trhu, môže za to však kovové kvalitné prevedenie, čo rozhodne nie je na škodu. Ergonomický úchyt je vybavený protišmykovou úpravou, spotrebič sa teda drží pohodlne a hlavne bezpečne. Ďalším plusom tohto modelu je 20 rýchlostná plynulé nastavenie a funkcia Turbo, pri ktorej sa ihneď dostavia plný výkon mixéra.

ActiveFlow technológia sa 4 nožmi, 20 rýchlostí
Šľahacie a mixovacia nádoba s objemom iba 800 ml

Bosch MSM66150

Bosch MSM66150 recenzie a test

Tyčové mixéry Bosch si za dobu, čo sú na trhu, získali nespočetné množstvo pozitívnych ohlasov. Nie inak je tomu v prípade modelu MSM66150, ktorý síce patrí medzi lacnejšie modely, ale aj cez to zastane prácu ponorného mixéra dokonale.

Pohonná jednotka má príkon 600 W, mixér je vybavený dvanástimi rýchlosťami a má odnímateľnú nohu. Vo výbave nechýba základné príslušenstvo, ktorým je metla na šľahanie, mixovacia nádoba, sekací nadstavec čiže chopper a samozrejme nerezová noha so štyrmi nožmi. Ako ostatné modely aj tento je vybavený pulzným spínačom, ktorým sa uvedie spotrebič do chodu iba jeho stlačením.

Bosch má hmotnosť 1,3 kilogramu a má dostatok výkonu aj k drvenie ľadu. Nízka cena však nesie absenciu širšieho príslušenstvo, napríklad nástavce pre krájanie a strúhanie. Aj napriek tomu drvivá väčšina zákazníkov, ktorí si už tento typ zakúpili, hodnotí výrobok veľmi pozitívne.

Dobrý pomer cena / kvalita
V niektorých prípadoch nestabilná šľahacia metla

Concept TM4730

Concept TM4730 recenzie a test

Svojho zástupcu medzi top ponornými mixéry má tiež rýdzo česká značka domácich elektrospotrebičov Concept. Do nášho prehľadu sme zaradili model TM4730, ktorý má silný a výkonný motor, priaznivú cenu a príslušenstvo, ktoré stačí väčšine zákazníkov.

Mixér má ergonomický tvar rukoväte a nerezovou odnímateľnou nohu. Dodáva sa v elegantnej čiernej farbe sa Soft Touch povrchom, ktorý je pocitovo zamatový, ale hlavne má protišmykové vlastnosti. Samozrejmosťou je plynulá regulácia otáčok a to s 11 rýchlostnými polohami. Vo výbave je ďalej prítomná mixovacia nádoba s objemom 0,6 litra, šľahacia metla a nádoba s nožmi na sekanie či drvenie.

Majitelia tohto modelu vyzdvihujú silný motor, dostatočný počet rýchlostných stupňov a robustné prevedenie. Vedľa pulzného spínača je prítomné tiež tlačidlo turbo, ktoré na krátky čas zaistí maximálny výkon, ktorého je mixér schopný.

Výkonný motor s príkonom 800 W
Vyššia hlučnosť

Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive

Braun Multiquick 5 MQ545 recenzie a test

Ďalším zástupcom nemeckej vycibrené kvality je Braun Multiquick 5 MQ545 aperitívy. Tento model sa pýši až o 30% nižšou hmotnosťou než majú bežne ponorné mixéry a musíme dať popisu za pravdu, s váhou iba 0,7 kilogramu sa jedná o jeden z najľahších mixérov na trhu a vôbec najľahším zariadeniam v našom porovnaní.

Nízkej hmotnosti sekunduje úzka a mäkká rukoväť, ktorá spĺňa vysoké nároky na pohodlie a bezpečnosť. Mixér má dostatočný výkon aj na drvenie ľadu, avšak príkon má iba 600 W. Súčasťou príslušenstva je okrem bežnej výbavy tiež nádoba na mixovanie mletého mäsa, ktorá u konkurencie nie je rozhodne bežná.

V čom sa však Braun Multiquick 5 MQ545 aperitív od konkurencie odlišuje je absencia škálovateľnosti rýchlosti otáčok. Nájdeme tu len pulzný spínač s jednou polohou a turbo tlačidlo. Inak sa rýchlosť ovládať bohužiaľ nedá, no podľa recenzií užívateľov to nie je veľký problém.

Mixér pre mleté mäso
Iba dve rýchlosti

Bosch MaxoMixx MSM88190

Bosch MaxoMixx MSM88190 recenzie a test

Za plnohodnotnú náhradu kuchynského robota sa môže bez problémov pasovať tyčový mixér Bosch MaxoMixx MSM88190. Ponúka silný a výkonný motor s príkonom 800 W a veľmi bohaté príslušenstvo, s ktorým zvládnete v kuchyni pripraviť takmer čokoľvek.

Inovatívny nástavce, ktoré v balení nájdete, slúži pre sekanie, krájanie, strúhanie, drvenie i miesenie. Samozrejmosťou je tiež nerezová metla na sneh. Mixér je vyrobený kompletne z nerezu, čomu tiež zodpovedá vyššia hmotnosť a to 2,5 kilogramu. Výhodou oproti konkurencii je tiež špirálový napájací kapiel, s ktorým sa vám predĺži pracovný rádius a navyše vám nebude kábel zbytočne prekážať na kuchynskej linke.

Bosch sa ľahko ovláda vďaka veľkým ovládacím tlačidlám a ergonomický tvar rukoväte sa Soft Touch úpravou prispievajú k bezpečnosti a pohodlia pri používaní. Rýchlosť otáčok sa nechá škálovať v dvanástich polohách a prítomné je tiež turbo tlačidlo.

Bohaté príslušenstvo vrátane hnetenie
Napriek bohatej výbave chýba odkladací stojan

Philips HR1673/90

Philips HR1673/90 recenzie a test

Ponorný mixér Philips HR1673/90 je výkonný tyčový mixér, ktorý má veľmi kvalitné spracovanie. Čepele drviacich nožov sú až 6x tvrdšie než oceľové, a to vďaka špeciálnej úprave krytia nitridom titánu. Lepším výsledkom pomáha tiež ich tvarovanie do vlnky. Silný motor má príkon 800 W a model zaujme svojim špeciálnym ovládaním rýchlosti.

Nenájdeme u neho niekoľko rýchlostí ovládané tlačidlom či posuvníkom, všetko je integrované do jedného jediného tlačidla. Táto technológia SpeedTouch zvýši rýchlosť plynulo tak, ako silno tlačidlo stlačíte. Variabilné nastavenie rýchlostí má samozrejme aj turbo režim, kedy sa okamžite dostaví maximálny možný výkon. Rukoväť je ergonomická a na dotyk mäkká, nohu možno odňať a pripojiť celý rad príslušenstva, ktoré je súčasťou balenia.

Patrí medzi neho XL sekacia nádoba, menšia sekacia nádoba a metla pre šľahanie. Súčasťou je ďalej odmerka s objemom 1,2 litra, ktorá pri príprave polievok, smoothies a ďalších vecí príde rozhodne vhod. Spotrebitelia zmieňujú kvalitné spracovanie a dostačujúce príslušenstvo, zaznievajú aj pozitíva smerom k výbornému výkonu, ktorý si poradí aj s tými najtvrdšími ingredienciami.

Plynulá regulácia rýchlosti SpeedTouch, dve nádoby na sekanie, kvalitné spracovanie
Bez stojanu

Braun Multiquick 7 MQ775 Patisserie

Braun Multiquick 7 MQ775 recenzie a test

Nemecká kvalita tyčových mixérov valcuje konkurenciu, a preto sme zaradili do nášho porovnania tretí model od výrobcu Braun, konkrétne teda Multiquick 7 MQ775 Patisserie. Rovnako ako ďalšie modely máme aj tu prítomnú technológiu Smart Speed, kedy jedným tlačidlom regulujeme otáčky iba intenzitou stisku.

Škálovanie rýchlosti je s počtom 10 polôh viac než dostatočné rovnako tak ako príslušenstvo, ktoré k tomuto ponornému mixéra dostanete – nerezovú mixovaciu nohu PowerBell, Food procesor s objemom 1,5 litra, hnetací hák na cesto, sekací nadstavec, nerezovú metlu na šľahanie, odmernú nádobu a to najdôležitejšie, disky na strúhanie a krájanie.

Príkon 750 W zaručuje dostatočnú silu a výkon pre to, aby sme mohli tento model s kľudom nazvať plnohodnotnou náhradou veľkého kuchynského robota.

Široké príslušenstvo
Napriek bohatému príslušenstvo chýba stojan

ETA Sapelo 3013

ETA Sapelo 3013 recenzie a test

Tiež zástupca značky ETA sme zaradili do top 10 tyčových mixérov a to jej model 3013. Jedná sa dobre vybavený model so silným motorom s príkonom 800 W a príslušenstvom, ktoré bude drvivej väčšine zákazníkov bohato stačiť.

Ako je teraz zvykom aj tu sa nachádza pulzný spínač a tlačidlo turbo, ktoré na krátku dobu dodá maximálny výkon. Na tele je tiež umiestnená plynulá regulácia otáčok s šiestimi polohami, čo je úplne dostačujúce rozsah. V príslušenstve nájdeme sekací nástavec chopper, metlu na šľahanie a vysokú mixovaciu nádobu.

Tlačidlá sú pod svetelná, podľa toho oi. Spoznáte, že je mixér zapojený v zásuvke a pripravený ihneď na použitie. Prívodný kábel má dĺžku 1 meter a ergonomický tvar držadla pomáha k väčšiemu pohodliu a tiež bezpečnosti.

Robustné a výkonné prevedení
Absencia veka na nízkej miske

Hyundai HB 983

Hyundai HB 983 recenzie a test

Zástupcom úplne základného modelu s odnímateľnou nohou a základným príslušenstvom je Hyundai HB 983. Tento model je vhodný pre každého, kto si nie je istý, či mu bude tyčový mixér vyhovovať, alebo či pre neho nájde uplatnenie pri príprave jedál. Elektromotor má príkon iba 380 W, čo stačí na mixovanie mäkších surovín, omáčok, polievok a tak ďalej.

Drvenie ľadu síce výrobca povoľuje, avšak s ohľadom na nízky výkon mixéra bude prístroj pod veľkou záťažou, čo motora ani komponentom príliš neurobí dobre. Súčasťou príslušenstva je mixovacia a šľahacia nádoba s odmerkou s objemom 0,6 litra, multifunkčné sekáčik (chopper) a nerezová metla.

Za nadštandardné môžeme považovať dĺžku kábla, ktorá má 1,45 metra a praktické je tiež prítomné pútko pre zavesenie. Mixér je vyrobený celý z plastu a na tele má dve tlačidlá – jedno s regulovateľnou rýchlosťou otáčok a druhé tzv. Turbo tlačidlo, ktoré krátkodobo zaistí maximálny výkon, ktorého je tento tyčový mixér Hyundai schopný dosiahnuť.

Nízka obstarávacia cena
Nízký výkon

Ako vybrať tyčový mixér

Vybrať ponorný mixér, môže vyzerať pre neznalého človeka spočiatku trochu zmätočne, avšak v praxi stačí strážiť len niekoľko dôležitých vlastností a parametrov, ktoré pre vás nižšie podrobnejšie rozpíšeme. Tyčový mixér môže byť v plastovom prevedení, kovovom prevedení, či v kombinácii. Môže mať odnímateľnou nohu, alebo nohu pevne spojenú k motoru mixéra. Jednotlivé modely sa líšia počtom rýchlosťou a príkonom spotrebiča. Ako teda vybrať ten pravý pre vaše potreby?

Konštrukcia a prevedenie

Na trhu je k dostaniu dvoje vykonanie tyčových mixérov a to buď s odnímateľnou nohou (tých je väčšina) alebo s nohou pevne spojenú k hnacom hriadeli a motora. Pevne spojená nerozoberateľná konštrukcia je pevná a to je jej najväčšia výhoda. Stretnete sa s ňou buď u najlacnejších základných plastových modelov, alebo naopak u profesionálnych mixérov, ktoré sa však v bežných eshopoch ani nevyskytujú. Takýto spotrebič má však iba jeden nevýmenný nástavec a netýka sa vás ani možnosť umývania nohy v umývačke.

Naproti tomu tyčové mixéry s odnímateľnou nohou môže byť pripnúť k ďalšiemu príslušenstvo, čím vznikne ten všestranný pomocník, ktorý je teraz tak obľúbený. Častá výmena príslušenstva môže po čase spôsobiť vôli medzi jednotlivými komponentmi, preto je lepšie kupovať drahšie mixéry, ktoré majú tento systém lepšie spracovaný.

Kov alebo plast?

Každé prevedenie má svoje výhody, ak však nebudete používať mixér raz za rok, oplatí sa priplatiť za kovové prevedenie, ktoré bude mať dlhšiu životnosť a je menej náchylné k rozbitiu. Kovové mixéry sú ťažšie a tým aj v ruke stabilnejšie, na druhú stranu práve vyššia hmotnosť môže najmä ženám pri dlhšom používaní mixéra spôsobiť určitý diskomfort.

Výkonnosť a počet rýchlostí

Dva dôležité parametre, ktoré by ste si mali pri výbere strážiť. Výkonnosť ako takú u mixéra nezměříme a bohužiaľ ju nijako štandardizovane nezmieňujú ani výrobcovia. Podľa čoho sa dá ale orientovať je príkon elektromotora, udávaný vo Wattoch. Príkon sa pohybuje od 350 W do 800 W a všeobecne platí, že čím vyšší príkon, tým bude tyčový mixér silnejší a výkonnejší. S vyšším príkonom stúpa tiež odber elektrickej energie a tým je prevádzka mixéra nákladnejšie.

Rýchlosti, v akým dokáže mixér pracovať, sú dôležité vo vzťahu k rôznym potravinám a postupom. Základné modely začínajú na dvoch rýchlostiach otáčok, odporúča sa však mať mixér, ktorý má aspoň päť rýchlostných polôh. Horná hranica počtu rýchlostí sa u najlepších modelov zastavuje u 12 – 20.

Hmotnosť, ergonómia a údržba

Váha spotrebiča je dobre dohľadateľný parameter u každého modelu a pohybuje sa od necelého jedného kilogramu až pokojne k dvom a pol kilogramom. Čím vyššia váha, tým bude mixér stabilnejší, ale vás tiež skôr môžu začať bolieť ruky. Prirodzene platí, že robustnejšie kovové prevedenie sú ťažšie ako základné plastové modely.

Telo mixéra môže byť pogumované a rôzne tvarované tak, aby sa vám prístroj čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie držal. Rovnako ako u hmotnosti tak aj tu sa prínosy dobrého ergonomického prevedení dostaví až po dlhšom čase používania.

Umývanie a údržba je v prípade ponorných mixéri jednoduchá a rýchla. Keď mu máte model s odnímateľnou nohou, potom ju vrátane ďalšieho príslušenstva môžete dať s kľudom do umývačky riadu. Odporúčame však si možnosť mať príslušenstvo v umývačke dopredu overiť. Samotné telo mixéra sa nám málokedy zašpiní, a preto ho stačí utrieť vlhkou utierkou. V prípade mixéri s pevnou nohou musíte umývanie zvládnuť iba v ruke.

Príslušenstvo

Ak niečomu venovať pozornosť, potom je to práve príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia samotného tyčového mixéra. Nezabudnite, že váš nový ponorný mixér bude natoľko multifunkčná, koľko nástavcov a nádob bude obsahovať. Medzi najbežnejšie príslušenstvo patrí metla na šľahanie, nože sa sekacie nádobou, použiteľnú tiež k drvenie napríklad ľadu, a vysoká nádoba na sekanie a spomínané šľahanie. Pokročilé mixéry majú tiež špeciálne nástavce s nádobou na krájanie, strúhanie, miesenie a s takto vybaveným spotrebičom, už plnohodnotne konkuruje veľkým kuchynským robotom.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.