Malé spotrebiče do kuchyne,

Stolné mixéry & smoothie makery: Recenzie najlepších

Či už ste zástancom zdravej RAW stravy, ktorá je dnes veľmi populárny, alebo nie ste, určite oceníte schopnosti a prácu, ktorú dokáže zastať stolný mixér. Už desaťročia sú na trhu klasické stolné mixéry s (veľkou) plastovú, či sklenenou nádobou a ich neustála invencie a nové modely nám hovoria, že zastúpenie v našich kuchyniach rozhodne majú.

V posledných rokoch sa v ponukách výrobcov tiež stále častejšie vyskytuje takzvaný smoothie maker, čo nie je nič iné, než v základe zmenšený stolný mixér, s menšími otáčkami a výkonom. Mixér na smoothie má však jednu zásadnú prednosť a tou je tá, že príprava prebieha rovno vo fľaši, v ktorej si hotový mixovaný nápoj rovno odnesiete. Odoberiete viečko s nožmi a nahradíte ho uzáverom bez nich, typicky má rovnú otvor na pitie. Ponuka týchto mixérov, rovnako tak ako klasických stolných, je veľmi bohatá. Existujú tiež kombinované mixéry, ktoré majú súčasne veľkú nádobu, na prípravu širokého množstva pokrmov, a takisto fľaše, v ktorých si hotové smoothie rovno odnesiete.

Najlepší stolný mixér tak môže vyzerať pre každého jednotlivého človeka odlišne. Smoothie mixer je úzko zameraný iba na prípravu nápoja zo surového ovocia, alebo surovej zeleniny do ktorého sa pridáva ešte voda, alebo mlieko. Ak hľadáte praktickejšie a univerzálnejšie riešenie, je pre vás jasnou voľbou klasický veľký stolný mixér, ktorý si už pri priemernom príkone hravo poradí s tvrdou zeleninou, ľadom či orechy (na rozdiel od smoothie mixéra, ktorý nie je na tieto tvrdé suroviny vhodný).

V našej recenzii stolových mixérov sme porovnávali parametre, vlastnosti a skúsenosti užívateľov. Práve test stolného mixéra samotnými ľuďmi, ktorí si ho už zakúpili, je hlavným meradlom, podľa ktorého sme mixéry do článku vyberali. V desiatich vybraných produktoch nájdete ako klasické stolný, tak kompaktný smoothie mixéry a v inom článku sme spracovali tiež ručné šľahače. Pri každom produkte nájdete základné charakteristický popis s najväčším plusom a mínusom.

Nie ste si istí, ktoré parametre pri výbere stolného mixéra sledovať a akú majú váhu pri rozhodovaní? Potom práve pre vás by mohol byť prínosný nákupný poradca, ktorý je hneď pod recenziami stolových mixérov a v ktorom sú všetky dôležité veci zrozumiteľne popísané.

Najlepšie stolné mixéry a smoothie makery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších stolných mixérov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Vital Blend 3100 90000Philips HR2872/00G21 Blender Perfect SmoothieKenwood Blend-X Classic BLP 610WHElectrolux PerfektMix ESB2500Concept SM-3350Tefal BlendForce BL310A39Delimano NUTRIBULLET 600KitchenAid Artisan 5KSB5553EERPhilips HR2100/00
Materiál hlavnej nádobyPlastPlastPlastSkloPlastPlastSkloPlastSkloPlast
Počet rýchlostí92103112162
Hmotnosť5 Kg1,2 Kg5 Kg3,8 Kg1,9 Kg0,95 Kg2,7 Kg2,7 Kg5,9 Kg1,5 Kg
Pulzný spínačÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 stolných mixérov a smoothie makerov

ETA Vital Blend 3100 90000

ETA Vital Blend 3100 90000 recenzie a test

Stolný mixér Eta Vital Blend 3100 90000 patrí medzi najsilnejšie mixéry, ktoré v recenziu máme a tiež medzi najvýkonnejšie mixéry na trhu. S regulovateľnými otáčkami medzi 15000 až 26000 si hravo poradí s každou zeleninou, ovocím, ľadom či orechy. Vďaka veľkej nádobe, ktorá má objem až 2 litre, zvládne spracovať polievky, omáčky a čokoľvek, na čo si spomeniete.

Príkon má tento model 1800 W a sekunduje mu spomínaná veľkoobjemová nádoba vyrobená z plastu. Eta si ich týmto produktom natoľko istá, že poskytuje rozšírenú záruku na dobu 5 rokov. Pre dokonalú prípravu RAW stravy, zmrzliny či omáčky pomáha časovač – pre presné nastavenie doby mixovania pre optimálne spracovanie surovín.

Rýchlosti sa nastavujú pomocou 9 polôh a elektronické ovládanie s 6 prednastavenými programami vám zase pomôže s obsluhou a ušetrí čas. Veko má odnímateľnú krytku, pomocou ktorej doplníte suroviny či vodu aj počas zapnutého stroja. Šestiramenný nôž len podčiarkuje veľký výkon a skvelé výsledky tohto stolného mixéra.

Vysoko výkonný, veľký objem nádoby
Použiteľný do 80 °C

Philips HR2872/00

Philips HR2872/00 recenzie a test

Výkonný smoothie maker Philips HR2872 / 00 vyniká oproti ostatným mixérom na smoothie tým, že obsahuje aj druhú nádobu na mixovanie rôznych potravín. V balení je teda jedna fľaša a jedna mixovacia nádoba. Príjemná je možnosť mať všetky časti príslušenstva v umývačke, vrátane odnímateľného noža.

Príkon je na tento kompaktný mixér slušný a to 350 W. Objem nádoby aj fľaše sú zhodné a to 0,6 litra, čo je u tejto konštrukcie priemer. Rovnako je ako fľaša, tak nádobám vyrobená z nezávadného a tvrdeného plastu.

U tohto modelu je teda výhodou jeho univerzálnosť, efektívnosť a praktickosť. Užívatelia kvitujú jeho malé rozmery, tichý chod a veľmi ľahkú údržbu a používanie. Peknému dizajnu sekunduje veľmi dobré dielenské spracovanie, ktoré sľubuje dlhú životnosť. Pokiaľ chcete mať smoothie mixér s prenosnou fliaš a mixovacej nádobou v jednom zariadení, môže byť Philips HR2872 / 00 pre vás ten pravý.

Kompaktný, výkonný, dve nádoby
Mixovacia nádoba objem 0,6 l

G21 Blender Perfect Smoothie

G21 Blender Perfect Smoothie recenzie a test

Hľadáte mixér s veľkým M? Potom už nemusíte prechádzať recenziami ďalej, pretože ho máte priamo pred sebou. Stolný mixér G21 Blender Perfect smoothie robí svoju prácu naozaj skvele a bude vám slúžiť rovnako výborne dlhé roky. Vyniká poctivým spracovaním a použitím kovových dielov všade tam, kde dochádza k veľkému namáhaniu a prenosu sily.

Technické parametre tohto modelu hovorí jasne a robia z neho spotrebič, ktorý konkurencia vážne takmer neponúka. Regulovateľné otáčky desiatimi rýchlosťami v rozmedzí 1 tisíce až 35 tisíckami za minútu, nadpriemerný objem nádoby s 2,5 litrami, príkon 1500 W a rozsah použiteľnosti nádoby od -40 ° C do 120 ° C. Hmotnosť mixéra je 5 kilogramov, takže si môžete byť jeho stabilitou aj pri najvyššom zaťažení istí.

Nádoba je vyrobená z kvalitného odolného plastu. S pomocou dostatočne výkonného motora a ostrých nožov si hravo poradí s drvením orechov a ľadu, prípravou omáčok a polievok, nátierok či mletím mäsa. Vďaka veľkému objemu nádoby je tento mixér vhodný do veľkých rodín a všade tam, kde sa spracuje veľké množstvo potravín.

Skvelý pomer cena / výkon
Iba jedna veľká 2,5 l nádoba (možno dokúpiť menšia)

Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH

Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH recenzie a test

Stolný mixér Kenwood Blend-X Classic BLP 610WH s patentovanou technológiou viacúrovňových nožov pristane každej gazdinú v každej kuchyni. Jeho príjemné rozmery a váha 3,8 Kg z neho robia skvelý mixér pre nenáročných až stredne náročných užívateľov.

Elektromotor má príkon 800 W a variabilné nastavenie rýchlosti spolu s pulzným spínačom zaistí vždy dokonale spracovanej suroviny, či už pripravujete smoothie, detské výživy, polievky, omáčky, alebo drtíte ľad či orechy. Za plus možno považovať mixovaciu nádobu vyrobenú zo skla, ktorá ďaleko lepšie odoláva vysokým aj nízkym teplotám, než bežné nádoby vyrobené z plastu.

Súčasťou ovládania sú tiež tri tlačidlá, ktoré majú prednastavené programy. Sú to voľby na polievky / koktaily, drvenie ľadu a program na opláchnutie. Rovnaký výsledok by ste zaiste dosiahli aj bez nich, avšak s nimi ušetríte nemálo času a navyše výsledok s ich použitím bude vždy dokonalý.

Sklenená hlavná nádoba
Plastová základňa

Electrolux PerfektMix ESB2500

Electrolux PerfektMix ESB2500 recenzie a test

Electrolux PerfektMix ESB2500 je jednoducho perfektná voľba pre aktívne založené ľudí, ktorým by veľký stolný mixér v kuchyni len prekážal. Electrolux s týmto modelom cielia primárne na prípravu smoothie z ovocia a zeleniny a tomu prispôsobuje aj príslušenstvo, ktoré obsahuje rovno dve nádoby, ktoré sú zároveň fľašami na pitie.

Je vás takto aktívnych v rodine viac? Potom nie je nič jednoduchšie ako dokúpiť ďalšie fľaše a zdravý nápoj z čerstvých potravín si môže na začiatku dňa odniesť každý. Na smoothie blender má tento model slušný príkon motora a to 300 W. Tvarované nože so 4 brity v drvivej väčšine zvládnu spracovať všetko, čo do vášho obľúbeného mixu pridáte.

Objem nádob je 0,6 litra a sú vyrobené z kvalitného nezávadného plastu. Nádoby možno mať bez problému v umývačke. Otáčky motora dosahujú až 23 000 za minútu a dobre je na tom tiež stabilita mixéra, ktorá pomocou prísaviek obstojí aj pri najnáročnejším zaobchádzanie.

Dostatočne výkonný pre prípravu smoothie
Horšie mixuje tvrdé suroviny

Concept SM-3350

Concept SM-3350 recenzie a test

Ak sa vám nechce minúť za mixér na smoothie väčšiu sumu peňazí, alebo si chcete len tento spotrebič vyskúšať, aby ste vedeli, či je príprava zdravého smoothie pre vás to pravé, môžete siahnuť po modeli SM-3350 od výrobcu Concept.

Jedná sa o úplne základný model so spracovaním a použitými materiálmi zodpovedajúcu obstarávacej cene. Srdcom mixéra je motor s príkonom iba 180 W a súčasťou balenia sú dve plastové mixovacia fľaše, každá s objemom pol litra. Výrobca síce uvádza možnosť drvenia ľadu, však tomu by sme sa s ohľadom na nízky výkon radšej vyhli.

Váha dosahuje necelého jedného kilogramu, čo poteší najmä v prípade, keď s vami bude mixér cestovať. Plusom je tiež ľahká údržba a čistenie, rovnako tak ako dĺžka prívodného kábla so 130 centimetrami. S ohľadom na nízku hmotnosť sú pre stabilitu nutné protišmykové nožičky, na ktoré výrobca nezabudol.

Nízka cena
Celoplastové spracovanie

Tefal BlendForce BL310A39

Tefal BlendForce BL310A39 recenzie a test

Zástupcom v strednej triede stolových mixérov má tiež osvedčený výrobca domácich spotrebičov Tefal, my sme pre vás vybrali model BlendForce BL310A39. Mixér má príkon 500 W a nádobu s objemom 1,5 l kedy úžitkový objem je 1,25 litra. Najväčšou prednosťou konkrétne tohto modelu je však jeho dodávaná hlavná nádoba, ktorá je vyrobená z odolného skla, ktoré skvele odoláva vysokým aj nízkym teplotám.

Podľa slov výrobcu zvládne tento kúsok s prehľadom mliečne koktaily, smoothies, krémové polievky, detské ovocné a zeleninové desiate či dokonca drvenie ľadu. Pomáha mu k tomu špeciálny nôž TriplAx, ktorý pri mixovaní vytvára tri rôzne pohyby, spoľahlivo tak zvládne rozmixovať aj tie najtvrdšie suroviny.

Ľahkému umývanie pomáha odnímateľné dno s čepeľami a bezpečnosť zaisťuje uzamykací systém. Mixér dokáže pracovať v dvoch rýchlostiach a nechýba mu ani pulzný spínač.

Odolná sklenená nádoba
Priemerný príkon

Delimano NUTRIBULLET 600

Delimano NUTRIBULLET 600 recenzie a test

Mixér, ktorý sa svojimi parametrami podobá klasickému stolovému mixéra, ale tvarom smoothie mixéra. To je Delimano NUTRIBULLET 600. Tento model disponuje špeciálnou extrakčnej čepeľou z nerezovej ocele, ktorá sa neopotrebováva – nemusí sa brúsiť. Príkon elektromotora činí 600 W a ponúka len jeden rýchlostný stupeň s otáčkami 20 000 za minútu.

Aby sme boli konkrétni, tak kompaktné rozmery znamenajú 37 centimetrov na výšku a priemer mixéra 13,5 cm. S hmotnosťou 2,7 kg sa tak jedná o veľmi príjemné hodnoty. Nádoba má objem 0,7 litra a je vyrobená z plastu neobsahujúce BPA.

Či už budete spracovávať zeleninu, ovocie, semienka, jadierka, alebo stopky, s týmto modelom sa k najcennejším zložkám, ktoré obsahujú, vždy dostanete. Po použití možno nádobu aj nože umývať v umývačke a môže vám tiež prísť vhod užívateľská príručka s receptami alebo vreckový nutričné poradca, ktoré sú súčasťou balenia.

Kompaktné rozmery
V základe iba jedna nádoba

KitchenAid Artisan 5KSB5553EER

KitchenAid Artisan 5KSB5553EER recenzie a test

Zástupca ďalšieho poriadneho stolného mixéra je KitchenAid Artisan 5KSB5553EER, prístroj od osvedčeného výrobcu prémiových spotrebičov. Okrem nevšedného červeného dizajnu vás na prvý pohľad dostane jeho tichý chod a perfektná stabilita, za ktorú môže základňa z liateho kovu. Váha sa dostala nielen vďaka nej na necelých 6 kilogramov.

V balení dostanete rovno dve nádoby na prípravu vašich obľúbených jedál. Jednu väčšiu, vyrobenú zo skla s objemom 1,5 l a druhú s objemom 0,75 l vyrobenú z plastu. Toto príslušenstvo je perfektne skombinované a vo väčšine prípadov bude užívateľom úplne postačovať.

O chod mixéra sa stará priemerne silný motor s príkonom 550 W, otáčky majú široký rozsah a majú predvolených 6 rýchlostí. Za zmienku stojí tiež zaujímavá funkcia pomalého štartu, kedy prístroj začne mixovať pomaly a potom rýchlo zvýši otáčky nožov. KitchenAid si za týmto výrobkom stojí, čo dokazuje rozšírenou zárukou na tri roky.

Robustné prevedenie, dve nádoby v základnom balení
Iba priemerný príkon

Philips HR2100/00

Philips HR2100/00 recenzie a test

Svojho kvalitného zástupcu v kategórii stolových mixérov má tiež Philips, vybrali sme konkrétne model HR2100 / 00. Jedná sa o stolný mixér pre nenáročných užívateľov, príkon tohto zariadenia je 400 W a použité sú hviezdicovité, štyroch čepelovité nože. Príjemná je tiež hmotnosť mixéra, ktorá nahráva ľahkému prenášanie a manipuláciu. Robí len 1,5 kilogramu.

Nárazuvzdorná nerozbitná zosilnená plastová nádoba má objem 1,25 litra a možno umývať bez obáv v umývačke, rovnako tak ako ďalšie časti mixéra. Výrobca vylepšil hubičku na mixovacej nádobe a vďaka tomu je vylievanie a servírovanie čistejšie a pohodlnejšie.

Dve rýchlosti otáčok sa vám budú hodiť pri mixovaní mäkších a tvrdších prísad. Takže nech budete robiť smoothie, alebo mixovať polievku, výsledok bude vždy stopercentný. Ovládanie obstaráva veľký otočný gombík a vďaka nemu je práca s týmto stolným mixérom hračka a bude vás len baviť. Výrobca myslel aj na bezpečnosť, a preto sú prítomné senzory správneho zosadenie a samozrejme gumové nožičky.

Nízka hmotnosť
Príkon 400 W

Ako vybrať stolný mixér

V úvode sme si povedali, že rozlišujeme dve základné prevedenia stolových mixérov a to veľký plnohodnotný stolný mixér a kompaktný, menej výkonný, mixér na smoothie. Mali by ste mať teda jasno, ktoré prevedenie vyberáte a ak váhate, bude pre vás praktickejšie voľbou klasický stolný mixér, v ktorom si lahodné smoothie pripravíte tiež a navyše budete mať výkonného pomocníka, ktorý zvládne rozsekať ľad, orechy, alebo pripraviť krémovú polievku, lahodnú omáčku a mnoho ďalšieho. Smoothie z neho si síce neodnesiete rovno vo fľaši, ale za to ho môžete v stolnom mixéri pripraviť naraz ďaleko viac, buď do zásoby na celý deň pre vás, alebo pre vašu rodinu a blízkych.

Príkon, výkon a rýchlosť otáčok

Takmer by sa nechalo napísať, že veľkosť príkonu = sila mixéra a tým pádom jeho výkon. Do výsledného výkonu sa však ešte premieta rýchlosť otáčok, ktorých mixér dokáže dosiahnuť a tiež napríklad kvalita, počet a spracovanie nožov. Preto sa na tieto ďalšie dva parametre nezabudnite pozrieť. Niektoré modely môžu mať až 6 nožov, zatiaľ čo iné iba tri.

Samotný príkon však hrá zásadnú úlohu – pohybuje sa od 300 W v prípade smoothie mixérov až pokojne po 2000 W v prípade najsilnejších stolových mixérov. Ak však chcete stroj, ktorý si hravo poradí s najtvrdší koreňovou zeleninou rovnako dobre ako s ľadom a orechy, vyberajte z modelov, ktoré majú príkon aspoň 800 W. Aj lacnejšie modely, s príkonom pohybujúcim sa okolo 500W, však zvládnu väčšinu ovocia i zeleniny rozmixovať na výbornú.

Rýchlosť otáčok nie je bežne spomínaný parameter, pohybuje sa však medzi 5 tich tisíckami otáčok až kľudne po 35 tisíc otáčok za minútu. Viac ako samotná rýchlosť je dôležitejšia možnosť regulovať otáčky. Drvivá väčšina mixérov túto možnosť ponúka a doceníte ju pri práci s rôznou zeleninou či ovocím.

Nádobu na mixovanie zo skla alebo plastu?

Hneď po motora mixéra je druhou najdôležitejšou vecou mixovacia nádoba. Tá je vo väčšine prípadov vyrobená z tvrdeného plastu. Stretnúť sa dá ale aj s nádobami vyrobenými zo skla. Každý materiál má svoje klady a zápory a rozhodnúť musí vaše preferencie.

Sklo

Sklenené nádoby majú to výhodu, že v nich môžete v kľude mixovať horúcej veci, typicky sa jedná o polievky, omáčky či kaše. Pripravený pokrm môžete rovno z hrnca preliať do nádoby a dokončiť, nemusíte sa báť o jej poškodenie, neb sklo si s horúčavou ľahko poradí. Nástraha však číha v jeho krehkosti a preto môže stačiť jeden pád a je po nádobe.

Plast

Dnešné plastové nádoby so všetky pýši BPA FREE prívlastkom, takže si môžete byť istí, že zdravé pokrmy a čokoľvek, čo vás v mixéri napadne pripraviť, nebude látkami z plastu nijako kontaminovanej. Sú náchylnejšie na vriacej polotovary a v prípade porušenia hrozí prasknutie a zničenie nádoby. Plastové nádoby sú však ďaleko pevnejšie, znesú hrubší zaobchádzanie a s časom sa tiež bohužiaľ poškriabu.

Veľkosť a objem nádoby

Smoothie nádoby, niekedy označované ako cestovný fľaše alebo jednoducho fľaše, majú objem od pol litra do približne ¾ litra. Sú vyrábané z bezpečných pevných plastov a spravidla ich dostanete ku smoothie mixéra viac ako jednu. Pre nádoby k plnohodnotnému stolnému mixéra je rozsah objemu väčší. Spravidla sa odvíja od toho, ako veľmi silný mixér je. Ich kapacita sa pohybuje od 0,7 litra až ku 2 litrom. Rad stolných mixérov má svoje príslušenstvo rozšírené o menšie či väčšie nádoby, plastové, sklenené, uzatvárateľné, rozoberacie. Dôkladne sa preto pred kúpou s dodávaným príslušenstvom zoznámte.

Bezpečnosť a umývanie

V súvislosti s bezpečnosťou sa skloňujú najmä gumové nohy mixéra. Tie bývajú u súčasných modelov samozrejmosťou a ich úlohou je udržať spotrebič počas chodu stabilne na jednom mieste. Dokážete si predstaviť, akú paseku by mohol zapnutý mixér narobiť v prípade prevrhnutia, alebo spadnutie. Ďalšími bezpečnostnými prvkami sú senzory, ktoré zabránia spusteniu mixéra v prípade, že nebudú všetky diely správne nasadené.

Prácu si zaiste uľahčíte v prípade, že budete môcť vložiť čo najviac komponentov do umývačky riadu. Ide teda predovšetkým aj veka, nádoby a nože. Väčšina komponentov možno bez problému v umývačke umývať, ak je to pre vás však zásadné, dopredu sa o možnosti umývanie v umývačke informujte.

Doplnkové funkcie a sortiment

Stolný mixér je vo svojej podstate jednoduché zariadenie s jasnou jedinou funkciou a tou je mixovať. Tú našťastie väčšina modelov na trhu zvláda na výbornú, čo je pre ich užívateľov najdôležitejšie. Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť s prednastavenými programami pre rýchlejšie a efektívnejšie obsluhu. Rozdiel je tiež vrchnákov, keď niektoré majú špeciálny otvor, ktorým možno do mixéra pridávať suroviny aj počas mixovania.

Ako doplnkový sortiment možno brať hlavne možnosť dokúpenia ďalších smoothie fliaš, alebo v prípade rozbitia kúpiť novú hlavnú nádobu, poťažmo veka, nože a tak ďalej. Prémiové modely tiež ponúkajú rozšírenú záruku a to pokojne až na päť rokov.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.