Upratovanie,

Priemyselné vysávače: Test a recenzie 10 najlepších

Upratovanie sa netýka len domácností, ale aj priestor s náročnejšími podmienkami a znečistením. Presne do takéhoto prostredia je určený viacúčelový alebo tiež priemyselný vysávač, ktorý si poradí na stavbe, v halách, garáži, ale využitie nájde aj v upratovaní auta alebo domu. Aj napriek výraznou podobnosť k bežným podlahovým vysávačom sa stavebnému vysávaču do dielne môžu len ťažko vyrovnať.

Priemyselný vysávač zvládne odstrániť hrubý aj jemný prach, kvapalinu, stavebnú suť alebo napríklad piliny. Jednotlivé modely sú schopné zaistiť rôznu úroveň využitia. Klasické suché vysávanie umožní upratovanie kobercov, už spomínané stavebné sute, prípadne kovových pilín. Mokré vysávanie zaistí bezpečné odstránenie vody a iné kvapaliny bez poškodenia vysávača. Špecifikom niektorých priemyselných vysávačov je schopnosť vysávanie chemikálií, ktoré by ste inak z podlahy dostávali veľmi ťažko.

Nájsť vhodný viacúčelový vysávač, ktorý splní požiadavky náročného prevádzky, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie priemyselné vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Okrem dosahu vysávača, objemu na nečistoty alebo príkonu, je vhodné smerovať pozornosť tiež k prietoku vzduchu, ktorý napovie ako hrubé a ťažké nečistoty dokáže vysávač povysávať.

Najlepšie priemyselné vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších priemyselných vysávačov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kärcher WD 6 P SFestool CT 15 ENarex VYS 25-21Kärcher AD 4 PremiumMetabo ASR 25 L SCKärcher WD 3Metabo ASA 30 L PC InoxBosch GAS 12-25 PLNarex VYS 33-71 LMakita VC 2512 L
Akčný rádius6 m5,5 mNeuvedené4 m11,5 m4 m13 mNeuvedené13 mNeuvedené
Typ čisteniaSuché aj mokréSuché aj mokréSuché aj mokréSuchéSuché aj mokréSuché aj mokréSuché aj mokréSuché aj mokréSuché aj mokréSuché aj mokré
Hmotnosť9,3 kg11,2 kg9 kg6,9 kg17 kg4,5 kg9,6 kg9 kg12 kg8 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 priemyselných vysávačov

Kärcher WD 6 P S

Kärcher WD 6 P S recenzie a test

Priemyselný vysávač Kärcher WD 6 P S je moderne vybavený a výkonný dielenský vysávač, ktorý je určený ako na suché aj mokré vysávanie. Jeho príkon 1300 W je zárukou vysokého výkonu a poteší aj obrátená funkcia vysávača, teda fukára.

Disponuje tlačidlom na čistenie prachového filtra, ktoré je vďaka nemu jednoduché, rýchle a pohodlné. Samotný filter sa dá tiež ľahko vybrať patentovaným spôsobom bez toho, aby ste museli rozoberať celý vysávač. Možno ho využiť aj pri vysávaní s pripojeným elektrickým zariadením, ktorého príkon však musí byť medzi 100 W a 2100 W.

Nádrž na vodu alebo nečistoty je vyrobená z kvalitného nerezu a má nadštandardný objem 30 litrov. Z ušľachtilej ocele je vyrobená aj sacia rúrka, ktorá sa skladá z dvoch kusov. Z ďalších praktických funkcií zaujme napríklad parkovacia pozícia, odnímateľná rukoväť, vypúšťacia skrutka na spodu nádrže alebo miesto na uloženie hadice.

Jednoduché čistenie filtra, elektrická zásuvka s automatikou, praktická funkcia fukára
Nič zásadného

Festool CT 15 E

Festool CT 15 E recenzie a test

Profesionálny priemyselný vysávač Festool CT 15 E je veľmi kvalitný a do detailu premyslený priemyselný vysávač so zásuvkou, ktorej maximálne zaťaženie je možné 2200 W. Je ideálny na časté prenášanie a transport, disponuje dvoma väčšími a dvoma menšími kolieskami a má stále ešte kompaktné rozmery i hmotnosť vhodnú na prenášanie.

Podľa popisu výrobcu je ideálny na čistenie kancelárií, dielní, garáží, stavieb i automobilov. Jeho antistatická funkcia zabraňuje nabíjaniu náradia statickou elektrinou, má regulovateľný výkon a integrovaný bajonetový uzáver Cleantec, ktorý slúži na spájanie vysávača a náradia.

Samozrejmosťou je možnosť vysávania vody a to do zbernej nádoby s objemom 15 litrov, ktorá sa dá na rozdiel od iných vysávačov do dielne využiť celá. Ovládanie vysávača prebieha dotykovo na špeciálnom paneli, má rovnú odkladaciu plochu napríklad pre pracovný materiál a dodané príslušenstvo má svoje miesto priamo na tele vysávača. Výhodou je aj možnosť ho doplniť o veľké množstvo ďalšieho príslušenstva, ktoré výrobca ponúka.

Kvalitný pracovný vysávač, mnoho premyslených prvkov, ľahký transport i manipulácia
Vyššia obstarávacia cena

Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21 recenzie a test

Klady oplývajúcej technický vysávač Narex VYS 25-21, ktorý nájde uplatnenie všade tam, kde je potrebné odstrániť akúkoľvek nečistotu. Ide o priemyselný vysávač na prach vznikajúci v rámci stavby, na nečistoty v kovo i drevo dielňach, rovnako ako si poradí aj s bežnými nečistotami v rámci domácnosti. To všetko ako vďaka svojmu výkonu, tak vďaka jedinečnej filtračnej patróne Press & Clean, ktorú možno jedným stlačením ľahko vyčistiť aj počas prevádzky.

Nádoba s objemom 25 litrov pojme obrovské množstvo nečistôt, a to ako v rámci suchého vysávania, tak mokrého čistenia. Má aj veľmi dobrý výkon, pričom si dokáže zachovávať len devítikilogramovou hmotnosť. To zaistí jeho absolútne bezproblémovú mobilitu. Vďaka 3,5 metra dlhej hadici možno ľahko dosiahnuť aj do vzdialenejších miest, bez nutnosti s vysávačom hýbať.

Vďaka svojej konštrukcii sa hodí aj tam, kde je rizikom hrubšie zaobchádzanie. Tomu bez problémov odolá ako vďaka kvalitným materiálom, tak aj vďaka svojej oblé konštrukcii, ktoré jeho manipuláciu v sťažených podmienkach zjednodušujú. Vďaka prevedeniu ho možno tiež ľahko uložiť, alebo prevážať.

Odolná konštrukcia, automatické čistenie, dostatočná nádoba na nečistoty
Absencia fukára

Kärcher AD 4 Premium

Kärcher AD 4 Premium recenzie a test

Vysávač do dielne Kärcher AD 4 Premium je viacúčelový vysávač, okrem bežných nečistôt v dielni alebo na stavbe je konštruovaný aj na vysávanie popola, vďaka čomu má robustnú konštrukciu a kvalitne zhotovené aj ďalšie príslušenstvo. Filter na hrubé nečistoty je z kovu a kovová s povrchovou úpravou je aj sacia hubica.

Nie je určený na vysávanie horúceho popola, avšak vďaka kvalitnému spracovaniu zvládne aj veľmi hrubé nečistoty. Jemný prach ďalej zachytáva plochý skladaný filter, ktorý disponuje aj funkciou oklepu – rovnaký, ako majú TOP triedy vysávačov Kärcher WD.

Recenzie spotrebiteľov potvrdzujú výborné schopnosti pri vysávaní popola, ale aj ďalších nečistôt a kvitujú aj funkčný systém oklepu filtra. Filtračný systém je poskladaný do jedného dielu, takže jeho údržba nie je náročná, rovnako tak ako vysiepanie nečistôt zo 17 litrovej zbernej nádoby. Potešia aj praktické detaily, ako je možnosť uloženia príslušenstva na tele vysávača, transportné kolieska alebo parkovacie pozície.

Vysávač na suť aj popol, filter a sacia hubica z kovu, kvalitná a robustná konštrukcia
Iba na suché nečistoty

Metabo ASR 25 L SC

Metabo ASR 25 L SC recenzie a test

Priemyselný vysávač s oklepom Metabo ASR 25 L SC je riešením, ak hľadáte ako pomocníka na suché vysávanie, tak praktický priemyselný vysávač na vodu, ktorý zaistí i možnosť mokrého čistenia. Doplnený je naviac radom bezpečnostných funkcií, ktoré zaistia prívod prúdu vo chvíli, keď hladina tekutiny v nádrži dosiahne maximálneho limitu.

Vysávač disponuje objemom nádoby celých 25 litrov, čo zabezpečí možnosť dlhšej práce bez prerušenia. Vďaka akčnému rádiusu s dĺžkou 11,5 metrov nie je nutné s plným vysávačom manipulovať, pretože možno dosiahnuť aj do vzdialenejších kútov. V prípade potreby manipulácie nechýba vstavaná odolná kolieska, ktoré zaistí jeho presunutie na požadované miesto.

Kladom tohto vysávača je tiež schopnosť tlmenia hluku, vďaka čomu týmto spôsobom nijako výrazne neobmedzuje. Ponúkne aj schopnosť elektromagnetického čistenie filtra, prípadne jeho rýchlu tiež veľmi jednoduchú výmenu. Súčasťou konštrukcie je aj integrovaná zásuvka, ktorá je vybavená automatickým zapínaním v prípade pripojenia ďalšieho spotrebiča.

Integrovaná zásuvka, vysávanie tekutín, nízka hlučnosť
Vyššia hmotnosť

Kärcher WD 3

Kärcher WD 3 recenzie a test

Priemyselný vysávač na vodu aj suché nečistoty Kärcher WD 3 získal vďaka svojmu dielenskému spracovaniu Ocenenie iF product design award 2022 av mnohých štátoch sa jedná o najpredávanejší priemyselný vysávač na hobby použitie. Zvládnete s ním upratovanie v dielni, aute, na stavbe aj v domácnosti pri montážnych prácach a podobne.

Má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť iba 4,5 kg. Štandardne je dodávaný so sacou hubicou, škárovou hubicou a nástavcom na vysávanie mokrých nečistôt. Ďalšie príslušenstvo je možné dokúpiť. Nádoba na vodu a odpad má objem 17 litrov, je vyrobená z odolného plastu a disponuje systémom Pull & Push, ktorým sa ľahko oddeľuje horná časť od zbernej nádoby.

Výrobca vyriešil veľmi prakticky aj odkladacie miesta pre sacie hubice a príslušenstvo, ktoré má svoje miesto na zadnej časti vysávača. Nachádza sa tu aj hák na zmotanie napájacieho kábla, ktorého dĺžka je iba 4 metre a dá sa tak považovať za jedinú slabinu tohto produktu. Poteší naopak funkciou fukára, parkovacou polohou a transportnými kolieskami.

Ocenenie iF Design Award 2022, suché aj mokré vysávanie, praktický systém Pull & Push
Kratší napájací kábel

Metabo ASA 30 L PC Inox

Metabo ASA 30 L PC Inox recenzie a test

Kvalitné, a pritom malý priemyselný vysávač je model Metabo ASA 30 L PC Inox. Navyše nie je len malý, s veľmi dobrou mobilitou. Ponúkne aj dobré tlmenie hluku, a tak ho môžeme radiť medzi tiché vysávača.

Aj cez malé rozmery toho vie ponúknuť celkom dosť. Dostatočný výkon, ale aj integrovanú funkciu fúkania využiteľnú ako nečistoty, tak na sušenie a odvodu odpadového vzduchu. Spĺňa tiež európsku normu prašnosti s označením L. Okrem pevných častíc vie vysávať aj tekutiny, pričom bezpečnostné funkcie prácu zastaví vo chvíli, keď je nádoba plná.

Funguje na princípe vreckové i bezvreckové, pričom nádoba na nečistoty má objem celých 32 litrov. Vďaka dostatočne dlhej hadici, ktorá má dĺžku celých 3,5 metra nie je problémom odstraňovať nečistoty v dostatočne veľkom rádiusu od vysávača.

Kompaktné rozmery, nízka hlučnosť, dlhá hadica
Vyššia hmotnosť

Bosch GAS 12-25 PL

Bosch GAS 12-25 PL recenzie a test

Priemyselný vysávač s oklepom Bosch GAS 12-25 PL má ako jeden z mála na trhu samočistiacu technológiu, vďaka ktorej je upratovanie výrazne efektívnejšie a vysávanie je po dlhú dobu výkonné a plynulé. Okrem toho je vybavený systémom Click and Clean, ktorý prispieva k vyššej presnosti a efektivite vysávania.

Vďaka svojmu výkonu a spomínaným veciam je ideálny ako vysávač na stavbu, do dielne alebo na upratovanie automobilu. Samozrejmosťou je prítomnosť elektrickej zásuvky, o jej maximálnom zaťažení ďalšom náradí však bohužiaľ výrobca neinformuje. Príkon samotného vysávača je potom dobrých 1250 W, podtlak až 200 mb a maximálny prietok vzduchu 65 litrov za sekundu.

Výnimočný je tiež prítomnosťou HEPA filtra triedy H13, ktorý je schopný zachytiť až 99,95% jemných prachových častíc menších ako 0,3 mikrónu. Úctyhodná je tiež veľkosť filtračnej plochy 2300 cm2 a poteší funkcia predfiltra, ktorá zvyšuje životnosť filtra hlavnému. Je členom triedy Heavy Duty, ktorá odkazuje ku kvalitným a výkonným zariadeniam, na ktoré je spoľahnutie.

Priemyselný vysávač s automatickým oklepom, HEPA filter H13, veľkoplošný predfilter
Bez informácie o zaťažení zásuvky

Narex VYS 33-71 L

Narex VYS 33-71 L recenzie a test

Ďalšie priemyselný vysávač Narex VYS 33-71 L je ukážkou, ako preverené a známej značky dokážu splniť očakávania aj náročných zákazníkov. Konštrukcia zaujme kompaktnými rozmermi, aj odolnými materiálmi. Nechýba ani istota dobré mobility, vďaka prídavným predným menším a tiež zadným väčším kolieskam.

Že je tento vysávač dokonalým pomocníkom pri upratovaní potvrdzuje ako jeho výkonnosť, tak i tridsaťlitrový nádoba, kam sa vojde nečistôt viac než dosť. A to ako pri suchom, tak i pri mokrom vysávaní. Vďaka saciu hadicu s dĺžkou 3,5 metra a ďalším 7,5 metra dĺžky kábla je zabezpečené, že od zásuvky dosiahnete v podstate kamkoľvek. Navyše oceníte jednu zásuvku, ktorá je súčasťou vysávača, kam je možné v prípade potreby zapojiť ďalšie elektrické zariadenia.

Kladom je tiež vrecúško na suché nečistoty, čím je uľahčená ich likvidácia. O kvalitný a trvalý výkon sa stará automatický systém čistenia Auto Clean, ktorá je vykonávaný v tridsaťminútových intervaloch. Toto sa postará aj o dokonalý výsledok pri čistení akýchkoľvek povrchov.

Systém Auto Clean, dobrá mobilita, dlhý kábel a hadice
Vyššia hmotnosť

Makita VC 2512 L

Makita VC 2512 L recenzie a test

Technický vysávač Makita VC 2512 L ponúka dobrý pomer cena/výkon a má desiatky pozitívnych recenzií od zákazníkov. Tí najčastejšie chvália dlhú a poddajnú saciu hubicu, alebo väčšie množstvo príslušenstva, než sa nachádza u podobných vysávačov. Konkrétne je jeho súčasťou adaptér s reguláciou prietoku vzduchu, podlahová a úzka hubica alebo adaptér na vankúše.

Svojím príkonom 1000 W patrí k priemeru, vyniká však elektrickou zásuvkou, na ktorú môžu byť pripojené stroje a nástroje do príkonu až 2600 W. Nádoba na odpad má skôr nadpriemerný objem 25 litrov a môžu v nej byť zachytávané pevné nečistoty, ale aj voda. Filter sa u tohto modelu čistí manuálne a trieda prašnosti L zodpovedá európskej norme.

Užívatelia u tohto priemyselného vysávača podľa svojich skúseností a testov postrádajú iba kefový nástavec na vysávanie kobercov, ktorý však u tohto typu vysávača bežne neponúkajú ani konkurenční výrobcovia. Bohužiaľ sa z parametrov tiež nedozvieme dĺžku napájacieho kábla a tým pádom ani akčný rádius.

Príkon zariadenia na zásuvke až 2600 W, množstvo príslušenstva, pomer cena/výkon
Neuvedená dĺžka napájacieho kábla

Najpredávanejšie priemyselné vysávače

Najpredávanejšie priemyselné vysávače na trhu sú tie od značiek: Kärcher, Narex, Metabo, Makita, Bosch. Obľúbené a profi stavebné vysávače sú taktiež DeWalt a Festool. Vyhľadávaný je tiež priemyselný vysávač Lidl, ktorý je vhodný maximálne do dielne.

Ako vybrať priemyselný vysávač

Priemyselné vysávače sú dobrým pomocníkom nielen v dielňach, ale aj v bežných domácnostiach, rovnako ako sú skvelou voľbou v prípade vonkajšieho upratovania. Okrem výkonu je dobré zamerať sa na rad ďalších parametrov, ktoré sú pri výbere dôležité. O aké ide?

Varianty použitia

Prvé kritérium v tom, ako vybrať priemyselný vysávač, je založené na tom, na akej forme funguje. Jasnou klasikou je suché vysávanie. Modernejším riešením je tiež mokré vysávanie, vďaka ktorému je možné bez rizika poškodenia vysatia kvapalinu. Tie najlepšie ponúknu kombináciu oboch funkcií, alebo aj inovatívne vlastnosti založené na možnosti vysávanie chemikálií – v tekutom aj pevnom skupenstve.

Veľkosť, váha a možnosti manipulácie

Priemyselný vysávač je zvyčajne väčšie a ťažšie ako ten určený pre domáce použitie. Nájdu sa však aj varianty ktoré majú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Pri výbere treba zohľadniť, nakoľko s ním budete manipulovať, alebo ho prenášať a prevážať. Všetko môže uľahčiť napríklad existencia doplnkových koliesok, alebo ergonomické rúčky.

Vreckové alebo bezvreckové prevedení

Celková kapacita odpadovej nádoby určuje, koľko toho pojme. Čím je väčší, tým pochopiteľne lepšie. U vysávačov na mokré čistenie je samozrejmosťou bezvrecková varianta, kedy sú tekutiny a nečistoty zachytávané v nádobe, ktorú možno vyliať či vypustiť. Tieto varianty môžu byť doplnené aj vreckovým prevedením, na suché nečistoty. Táto možnosť uľahčí manipulácii s odpadmi, pretože stačí plný sáčok vyhodiť a umiestniť nový.

Dĺžka kábla a hadice

Oboje určuje vzdialenosť, na ktorú je možné s vysávačom pracovať (akčný rádius). Dĺžka kábla rozhoduje o tom, či bude potrebné vysávač prepájať, alebo nie, čo je dobré brať do úvahy pri práci v halách a všeobecne veľkých priestoroch. Dĺžka hadice zase určuje možnosť vysávanie vo vzdialenejších miestach bez nutnosti manipulácie s vysávačom. To môže byť pri tých ťažších či plných vysávačov celkom ťažké. Dlhšie hadice tak prácu výrazne uľahčí.

Filtrácia a prevedenie s oklepom

Filtrácia u priemyselných vysávačov vo všeobecnosti nie je tak dobrá, ako je tomu u vysávačov interiérových. S postupom času sa však rozdiel stiera, a ak chcete predsa len kvalitnejší filtráciu, zamerajte sa u vyberaného modelu na prítomnosť HEPA filtru.

Veľmi obľúbený je však dlhodobo priemyselný vysávač s oklepom, ktorý výrazne zvyšuje komfort vysávania a poťažmo aj životnosť spotrebiča. Táto funkcia nárazmi vzduchu oklepává filter a tým ho čistí bez nutnosti filter často vyberať a čistiť ho manuálne. Nájdeme ho u drahších modelov a v súčasnosti je režim oklepu automatický, prípadne poloautomatický – s manuálnym prevedením sa už takmer nestretnete.

Priemyselný vysávač môže byť ako bezvreckový s oklepom, tak i sáčkový. Od tohto prevedenia sa odvíja, či bude moc vysávač s touto funkciou vysávať aj tekutiny, alebo nie. Všeobecne sa hodí do veľmi prašných prostredí, kde sú nároky na priemyselný vysávač najvyššie.

Doplnkové funkcie

Medzi kľúčové funkcie patrí napríklad automatické bezpečnostné vypnutie v prípade plnej nádoby, možnosť regulácie výkonu podľa nečistôt, ktoré sú vysávané, alebo funkcie spojené s filtráciou. Hodí sa aj funkcie v podobe fukára, rôznych indikátorov spojených s prevádzkou, doplnkové zásuvky, alebo praktické osvetlenie konkrétneho miesta, kde je vysávania.

4.5/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.