Upratovanie,

Priemyselné vysávače: Test a recenzie 10 najlepších

Upratovanie sa netýka len domácností, ale aj priestor s náročnejšími podmienkami a znečistením. Presne do takéhoto prostredia je určený viacúčelový alebo tiež priemyselný vysávač, ktorý si poradí na stavbe, v halách, garáži, ale využitie nájde aj v upratovaní auta alebo domu. Aj napriek výraznou podobnosť k bežným podlahovým vysávačom sa stavebnému vysávaču do dielne môžu len ťažko vyrovnať.

Priemyselný vysávač zvládne odstrániť hrubý aj jemný prach, kvapalinu, stavebnú suť alebo napríklad piliny. Jednotlivé modely sú schopné zaistiť rôznu úroveň využitia. Klasické suché vysávanie umožní upratovanie kobercov, už spomínané stavebné sute, prípadne kovových pilín. Mokré vysávanie zaistí bezpečné odstránenie vody a iné kvapaliny bez poškodenia vysávača. Špecifikom niektorých priemyselných vysávačov je schopnosť vysávanie chemikálií, ktoré by ste inak z podlahy dostávali veľmi ťažko.

Nájsť vhodný viacúčelový vysávač, ktorý splní požiadavky náročného prevádzky, môže byť ťažké. Vybrali sme preto na základe hodnotenia a testov tie najlepšie priemyselné vysávače a pripravili ich recenzie, aby bol váš výber jednoduchšie. Okrem dosahu vysávača, objemu na nečistoty alebo príkonu, je vhodné smerovať pozornosť tiež k prietoku vzduchu, ktorý napovie ako hrubé a ťažké nečistoty dokáže vysávač povysávať.

Najlepšie priemyselné vysávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších priemyselných vysávačov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kärcher WD6 P (MV6 P) PremiumEinhell TH-VC 1930 SA HomeNarex VYS 25-21Kärcher WD3 (MV3)Metabo ASR 25 L SCKärcher WD4 (MV4)Metabo ASA 30 L PC InoxFieldmann FDU 201450-ENarex VYS 33-71 LBosch GAS 20 L SFC
Akčný rádius8,5 m5 mNeuvedeno6,5 m11,5 m7,5 m13 m7,3 m13 mNeuvedeno
Typ čisteniaSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokré
Hmotnosť12,1 kg6,8 kg9 kg7,4 kg17 kg7 kg9,6 kg15,1 kg12 kg6 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 priemyselných vysávačov

Kärcher WD6 P (MV6 P) Premium

Kärcher WD6 P (MV6 P) Premium recenzie a test

Priemyselný vysávač Kärcher WD6 P Premium je možné použiť na rad typov podláh ako vo vašej domácnosti, tak v dielni či garáži. Ponúka technológiu mokrého i suchého vysávania a jeho prednosťou je aj to, že je vhodný na upratovanie vonkajších priestorov. Tiež ho možno využiť aj pri vysávaní auta.

Príkon vysávača je 1300 W a funguje na technológii bezvreckové filtrácie. Jeho akčný rádius je príjemných 8,5 metrov, vďaka čomu sa dá ľahko dosiahnuť aj na vzdialenejšie plochy. Počas práce dokáže pojať veľké množstvo nečistôt, a to vďaka nádobe, ktorá má objem celých 30 litrov.

Zaujímavou funkciou je takzvaný fukár, ktorý pomôže odstrániť nečistoty aj z veľmi zle prístupných miest. Nechýba možnosť zaistenia v takzvanej parkovacej pozícii, alebo konštrukcie, ktorá umožní umiestnenie hadice tak, aby mal celý vysávač kompaktné rozmery.

Dobrý akčný rádius, doplnkový fukár, veľká nádoba na nečistoty
Vyššia hmotnosť

Einhell TH-VC 1930 SA Home

Einhell TH-VC 1930 SA Home recenzie a test

Už názov napovedá, že Einhell TH-VC 1930 SA Home nie je len klasický dielenský vysávač, ale aj pomocník do domácnosti. Ide o všestranný priemyselný vysávač na koberce, rovnako ako celý rad rôznych hladkých povrchov. Možno ho využiť doma, v dielni alebo garáži. Samozrejmosťou je využitie technológie mokrého alebo suchého čistenia.

Vysávač ponúkne aj dostatočný výkon, rovnako ako nádobu z nerezovej ocele, ktorá má objem celých 30 litrov. Jeho súčasťou je fúkacia adaptér umožňujúci dostať nečistoty z horšie prístupných miest. Kratšie rádius je vynahradené funkčnému kolieskami, ktoré zaistia úplne bezproblémovú manipuláciu na akomkoľvek povrchu.

Vďaka širokej škále príslušenstva je možné vysávať a čistiť nielen podlahové krytiny, ale aj ďalšie miesta. Jednoduchú údržbu zaistí praktický vypúšťací ventil a o bezproblémový prenos na požadované miesto ergonomické madlo.

Držadlo a prídavné kolieska, vypúšťací ventil, fúkacia adaptér
Kratšie rádius

Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21 recenzie a test

Klady oplývajúcej technický vysávač Narex VYS 25-21, ktorý nájde uplatnenie všade tam, kde je potrebné odstrániť akúkoľvek nečistotu. Ide o priemyselný vysávač na prach vznikajúci v rámci stavby, na nečistoty v kovo i drevo dielňach, rovnako ako si poradí aj s bežnými nečistotami v rámci domácnosti. To všetko ako vďaka svojmu výkonu, tak vďaka jedinečnej filtračnej patróne Press & Clean, ktorú možno jedným stlačením ľahko vyčistiť aj počas prevádzky.

Nádoba s objemom 25 litrov pojme obrovské množstvo nečistôt, a to ako v rámci suchého vysávania, tak mokrého čistenia. Má aj veľmi dobrý výkon, pričom si dokáže zachovávať len devítikilogramovou hmotnosť. To zaistí jeho absolútne bezproblémovú mobilitu. Vďaka 3,5 metra dlhej hadici možno ľahko dosiahnuť aj do vzdialenejších miest, bez nutnosti s vysávačom hýbať.

Vďaka svojej konštrukcii sa hodí aj tam, kde je rizikom hrubšie zaobchádzanie. Tomu bez problémov odolá ako vďaka kvalitným materiálom, tak aj vďaka svojej oblé konštrukcii, ktoré jeho manipuláciu v sťažených podmienkach zjednodušujú. Vďaka prevedeniu ho možno tiež ľahko uložiť, alebo prevážať.

Odolná konštrukcia, automatické čistenie, dostatočná nádoba na nečistoty
Absencia fukára

Kärcher WD3 (MV3)

Kärcher WD3 (MV3) recenzie a test

Vysávač do dielne Kärcher WD3 (MV3) je pomocníkom pre každého domáceho majstra aj do klasickej výroby. Ide o malý priemyselný vysávač na stavbu, do bežných interiérov, ale aj na vonkajšie plochy.

Tento model patrí medzi jeden z kompaktných vysávačov, čo je istota ako ľahké manipulácie, tak i uloženie. Zaujme aj jeho nízka hmotnosť, ktorou je necelých 7,5 kilogramu. Jednoduchú prácu podporí hlavne veľký akčný rádius, ktorý je celých 6,5 metra. Vysávač pracuje ako v bezvreckový režime, tak aj v tom sáčkový, čo uľahčí samotné vybratie a následné vyhodenie nečistôt.

Aj keď je malý, ponúkne dostatočne veľký výkon, doplnkové funkcie v podobe fukára, inovatívny systém zatvárania Pull & Push, či celkovú odolnosť v prípade nárazu, neopatrnej manipulácie, alebo v prípade prevozu.

Malé rozmery, funkcia fukára
Objem nádoby len 17 litrov

Metabo ASR 25 L SC

Metabo ASR 25 L SC recenzie a test

Priemyselný vysávač s oklepom Metabo ASR 25 L SC je riešením, ak hľadáte ako pomocníka na suché vysávanie, tak praktický priemyselný vysávač na vodu, ktorý zaistí i možnosť mokrého čistenia. Doplnený je naviac radom bezpečnostných funkcií, ktoré zaistia prívod prúdu vo chvíli, keď hladina tekutiny v nádrži dosiahne maximálneho limitu.

Vysávač disponuje objemom nádoby celých 25 litrov, čo zabezpečí možnosť dlhšej práce bez prerušenia. Vďaka akčnému rádiusu s dĺžkou 11,5 metrov nie je nutné s plným vysávačom manipulovať, pretože možno dosiahnuť aj do vzdialenejších kútov. V prípade potreby manipulácie nechýba vstavaná odolná kolieska, ktoré zaistí jeho presunutie na požadované miesto.

Kladom tohto vysávača je tiež schopnosť tlmenia hluku, vďaka čomu týmto spôsobom nijako výrazne neobmedzuje. Ponúkne aj schopnosť elektromagnetického čistenie filtra, prípadne jeho rýchlu tiež veľmi jednoduchú výmenu. Súčasťou konštrukcie je aj integrovaná zásuvka, ktorá je vybavená automatickým zapínaním v prípade pripojenia ďalšieho spotrebiča.

Integrovaná zásuvka, vysávanie tekutín, nízka hlučnosť
Vyššia hmotnosť

Kärcher WD4 (MV4)

Kärcher WD4 (MV4) recenzie a test

Špičkový bezvreckový priemyselný vysávač Kärcher WD4 (MV4) je spojený s radom predností. Ponúkne nielen technológiu suchého vysávania, ale ide aj o priemyselný vysávač s vodnou filtráciou, ktorý si hravo poradí s požiadavkou mokrého čistenia.

Akčný rádius 7,5 metra je istotou dobrého dosahu bez nutnosti manipulácie s vysávačom. Nádobka s objemom dvadsať litrov zase zabezpečí, že nie je problém vysávať ani dlhšiu dobu v kuse, bez nutnosti jej vyprázdnenia. To je vďaka bezvreckové prevádzky a inovatívnej konštrukcii veľmi jednoduché. Ľahké je tiež prípadné odoberanie filtra, ktoré je postavené na novej patentovanej technológii, fungujúci na princípe vyklopenie.

Prednosťami oplýva aj novovytvorená podlahová hubica, ktorá pojme viac nečistôt, parkovacia pozícia umožňujúca zastaviť vysávač na mieste, rovnako ako nechýba odnímateľná rukoväť, ktorá umožní aj ľahkú prepravu.

Jednoduché odoberanie filtra, dobrý akčný rádius, objem nádoby 20 l
Vyššia hmotnosť

Metabo ASA 30 L PC Inox

Metabo ASA 30 L PC Inox recenzie a test

Kvalitné, a pritom malý priemyselný vysávač je model Metabo ASA 30 L PC Inox. Navyše nie je len malý, s veľmi dobrou mobilitou. Ponúkne aj dobré tlmenie hluku, a tak ho môžeme radiť medzi tiché vysávača.

Aj cez malé rozmery toho vie ponúknuť celkom dosť. Dostatočný výkon, ale aj integrovanú funkciu fúkania využiteľnú ako nečistoty, tak na sušenie a odvodu odpadového vzduchu. Spĺňa tiež európsku normu prašnosti s označením L. Okrem pevných častíc vie vysávať aj tekutiny, pričom bezpečnostné funkcie prácu zastaví vo chvíli, keď je nádoba plná.

Funguje na princípe vreckové i bezvreckové, pričom nádoba na nečistoty má objem celých 32 litrov. Vďaka dostatočne dlhej hadici, ktorá má dĺžku celých 3,5 metra nie je problémom odstraňovať nečistoty v dostatočne veľkom rádiusu od vysávača.

Kompaktné rozmery, nízka hlučnosť, dlhá hadica
Vyššia hmotnosť

Fieldmann FDU 201450-E

Fieldmann FDU 201450-E recenzie a test

Priemyselný vysávač Fieldmann FDU 201450-E ponúka kombináciu dobrého výkonu ponúkajúci vysokú saciu silu, rovnako ako špičkovú filtráciu vzduchu. Vďaka filtru z pevných bavlnených vlákien zachytia aj veľmi jemné nečistoty. Samozrejmosťou je jeho použitie ako pri suchom, tak i pri mokrom upratovaní. Filter je možné navyše jednoducho vybrať a vymeniť.

Dobrý dosah vysávača zaistí trojmetrová hadica, ktorá sa vďaka svojej ohybnosti hodí pre čistenie horšie dostupných miest, rovnako ako sa hodí napríklad aj na čistenie vášho vozidla. Problémom nie je ani čistenie výrazne znečistených miest. Chrómovaná nádoba na nečistoty dokáže pojať až päťdesiat litrov. A to nečistôt z interiéru, tak i exteriéru, kde je možné tento priemyselný vysávač tiež použiť.

Prednosťou vysávača je aj odolná konštrukcia, rovnako ako praktické madlo, ktoré uľahčí jeho presun. A to aj vďaka praktickým kolieskam. Vďaka tomu nie je problém transport aj s takmer plnou päťdesiatlitrovú nádobou na nečistoty.

Päťdesiatich litrová nádoba na nečistoty, dlhá hadica, bavlnený filter
Väčšia veľkosť

Narex VYS 33-71 L

Narex VYS 33-71 L recenzie a test

Ďalšie priemyselný vysávač Narex VYS 33-71 L je ukážkou, ako preverené a známej značky dokážu splniť očakávania aj náročných zákazníkov. Konštrukcia zaujme kompaktnými rozmermi, aj odolnými materiálmi. Nechýba ani istota dobré mobility, vďaka prídavným predným menším a tiež zadným väčším kolieskam.

Že je tento vysávač dokonalým pomocníkom pri upratovaní potvrdzuje ako jeho výkonnosť, tak i tridsaťlitrový nádoba, kam sa vojde nečistôt viac než dosť. A to ako pri suchom, tak i pri mokrom vysávaní. Vďaka saciu hadicu s dĺžkou 3,5 metra a ďalším 7,5 metra dĺžky kábla je zabezpečené, že od zásuvky dosiahnete v podstate kamkoľvek. Navyše oceníte jednu zásuvku, ktorá je súčasťou vysávača, kam je možné v prípade potreby zapojiť ďalšie elektrické zariadenia.

Kladom je tiež vrecúško na suché nečistoty, čím je uľahčená ich likvidácia. O kvalitný a trvalý výkon sa stará automatický systém čistenia Auto Clean, ktorá je vykonávaný v tridsaťminútových intervaloch. Toto sa postará aj o dokonalý výsledok pri čistení akýchkoľvek povrchov.

Systém Auto Clean, dobrá mobilita, dlhý kábel a hadice
Vyššia hmotnosť

Bosch GAS 20 L SFC

Bosch GAS 20 L SFC recenzie a test

Kompaktný priemyselný vysávač Bosch GAS 20 L SFC ponúkajúci veľa kladov. Pokiaľ ide o istotu maximálnej čistoty, zaujme hlavne poloautomatickým čistením filtra, čo sa podpisuje aj na efektivite pri mokrom i suchom sania. Ďalej nemožno opomenúť fakt, že má certifikáciu EÚ spojenú s označením L, ktorá sa týka kvality filtrácie, a teda aj množstvo vyfukovaného prachu.

Ďalej vysávač zaujme aj celkom malými rozmermi. Tie uľahčí jeho uloženie, transport, ale aj presun na potrebné miesto. Tým sa môže stať aj adekvátnym pomocníkom v domácnostiach. Nestratí sa ale ani v dielňach alebo garážach. A to aj pre svoje doplnkové funkcie, kam môžeme zaradiť napríklad praktický odfuk. Ten je využiteľný na sušenie, aj na odstránenie nečistôt z neprístupných miest.

Aj napriek kompaktné rozmery sa na ňom našlo miesto pre zásuvku pre pripojenie napríklad náradia. Vo svojej spodnej časti sú k dispozícii kolieska pre ľahšiu manipuláciu. Tá je vďaka Šesťkilová hmotnosti úplnou hračkou.

Poloautomatické čistenie filtra, zásuvka na vysávači
Objem zbernej nádoby

Ako vybrať priemyselný vysávač

Priemyselné vysávače sú dobrým pomocníkom nielen v dielňach, ale aj v bežných domácnostiach, rovnako ako sú skvelou voľbou v prípade vonkajšieho upratovania. Okrem výkonu je dobré zamerať sa na rad ďalších parametrov, ktoré sú pri výbere dôležité. O aké ide?

Varianty použitia

Prvé kritérium v tom, ako vybrať priemyselný vysávač, je založené na tom, na akej forme funguje. Jasnou klasikou je suché vysávanie. Modernejším riešením je tiež mokré vysávanie, vďaka ktorému je možné bez rizika poškodenia vysatia kvapalinu. Tie najlepšie ponúknu kombináciu oboch funkcií, alebo aj inovatívne vlastnosti založené na možnosti vysávanie chemikálií – v tekutom aj pevnom skupenstve.

Veľkosť, váha a možnosti manipulácie

Priemyselný vysávač je zvyčajne väčšie a ťažšie ako ten určený pre domáce použitie. Nájdu sa však aj varianty ktoré majú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Pri výbere treba zohľadniť, nakoľko s ním budete manipulovať, alebo ho prenášať a prevážať. Všetko môže uľahčiť napríklad existencia doplnkových koliesok, alebo ergonomické rúčky.

Vreckové alebo bezvreckové prevedení

Celková kapacita odpadovej nádoby určuje, koľko toho pojme. Čím je väčší, tým pochopiteľne lepšie. U vysávačov na mokré čistenie je samozrejmosťou bezvrecková varianta, kedy sú tekutiny a nečistoty zachytávané v nádobe, ktorú možno vyliať či vypustiť. Tieto varianty môžu byť doplnené aj vreckovým prevedením, na suché nečistoty. Táto možnosť uľahčí manipulácii s odpadmi, pretože stačí plný sáčok vyhodiť a umiestniť nový.

Dĺžka kábla a hadice

Oboje určuje vzdialenosť, na ktorú je možné s vysávačom pracovať (akčný rádius). Dĺžka kábla rozhoduje o tom, či bude potrebné vysávač prepájať, alebo nie, čo je dobré brať do úvahy pri práci v halách a všeobecne veľkých priestoroch. Dĺžka hadice zase určuje možnosť vysávanie vo vzdialenejších miestach bez nutnosti manipulácie s vysávačom. To môže byť pri tých ťažších či plných vysávačov celkom ťažké. Dlhšie hadice tak prácu výrazne uľahčí.

Filtrácia a prevedenie s oklepom

Filtrácia u priemyselných vysávačov vo všeobecnosti nie je tak dobrá, ako je tomu u vysávačov interiérových. S postupom času sa však rozdiel stiera, a ak chcete predsa len kvalitnejší filtráciu, zamerajte sa u vyberaného modelu na prítomnosť HEPA filtru.

Veľmi obľúbený je však dlhodobo priemyselný vysávač s oklepom, ktorý výrazne zvyšuje komfort vysávania a poťažmo aj životnosť spotrebiča. Táto funkcia nárazmi vzduchu oklepává filter a tým ho čistí bez nutnosti filter často vyberať a čistiť ho manuálne. Nájdeme ho u drahších modelov a v súčasnosti je režim oklepu automatický, prípadne poloautomatický – s manuálnym prevedením sa už takmer nestretnete.

Priemyselný vysávač môže byť ako bezvreckový s oklepom, tak i sáčkový. Od tohto prevedenia sa odvíja, či bude moc vysávač s touto funkciou vysávať aj tekutiny, alebo nie. Všeobecne sa hodí do veľmi prašných prostredí, kde sú nároky na priemyselný vysávač najvyššie.

Doplnkové funkcie

Medzi kľúčové funkcie patrí napríklad automatické bezpečnostné vypnutie v prípade plnej nádoby, možnosť regulácie výkonu podľa nečistôt, ktoré sú vysávané, alebo funkcie spojené s filtráciou. Hodí sa aj funkcie v podobe fukára, rôznych indikátorov spojených s prevádzkou, doplnkové zásuvky, alebo praktické osvetlenie konkrétneho miesta, kde je vysávania.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.