Malé spotrebiče do kuchyne,

Odšťavovače: najlepšie šnekové, odstredivé | Recenzie, test

Odšťavovače na ovocie, zeleninu a dokonca aj byliny sú okrem žeravého trendu dnešnej doby populárne dlhé roky tiež medzi všetkými vyznávačmi zdravého životného štýlu a pestrej stravy. Nie je nič lepšie, než nachystať rodinne na raňajky stopercentný čerstvú šťavu z pomarančov, alebo si večer na druhý deň pripraviť zeleninovú bombu plnú zdraviu prospešných látok. Odšťavovače oproti produktom zo supermarketov a obchodov so zdravou výživou majú tú výhodu, že si môžete byť istí kvalitou vylisovanej šťavy.

Aký odšťavovač kúpiť? Najlepší odšťavovač môže byť pre rôzne spotrebiteľa inakšie. Rozlišujeme dva základné typy odšťavovačov a to šnekové a odstredivé. Ide o rozdielne technológie spôsobe extrakcie štiav z ovocia a zeleniny, tieto dva typy majú svoje klady aj zápory, ktoré zodpovedajú tomu, čo od odšťavovače chcete.

Akonáhle si urobíte jasno, aký typ je pre vás ten pravý, spozornite u hodnôt príkonu, počtu otáčok, počtu rýchlostí, kapacitám zberných nádob a prípadne hlučnosti. Všetky tieto a ďalšie parametre prehľadne zhrnieme v tomto článku, viažucu nákupného radcu a recenzie desiatich najlepších šnekových a odstredivých odšťavovačov.

Šnekový odšťavovač

Tento typ odšťavovačov by sa dal nazvať do veľkej miery univerzálnym, zvládne odstaviť skvele veľkú väčšinu ovocia i zeleniny. Pracujú na základe šneku, ktorý je umiestnený na hriadeli, a otáčaním zeleninu, alebo ovocie rozdrobuje a šťavu lisuje skrze sitko do nádoby. Šnekové odšťavovače sú pomalšie, tichšie, majú menší príkon, spotrebu a ďaleko menej otáčok.

Šťava pripravená zo šnekového odšťavovače si zachováva všetky látky, ako sú vitamíny, enzýmy a minerály. Má tiež veľmi výraznú chuť a obsahuje dužinu, či môže byť zakalená (čo však rozhodne nie je na škodu). Takto šetrne vylisovaná šťava vám tiež vydrží až 24 hodín, čo je veľmi praktické.

Low speed technology systém (LSTS) ako je aj systém pomalého odšťavovania šnekom nazývaný, má vyššiu výťažnosť a poradí si okrem zeleniny a ovocia aj s odšťavněním bylín. Jeho nevýhodou môže pre niekoho byť nutnosť cca po 3 litroch nechať prístroj stáť a vychladnúť. Často sú tiež šnekové odšťavovače doplnené o rozširujúce funkcie, ako napríklad mlynček na mäso, nudlovač, či zmrzlinovač.

Odstredivý odšťavovač

Druhým typom sú odstredivé odšťavovače. Ich technika funguje takto – vloženou zeleninu či ovocie rozsekajú vysokými otáčkami nože a takto drobné kúsky sa následne vysokými otáčkami odstreďujú a šťava stekať do nádoby.

Príprava štiav týmto spôsobom je rýchlejšie a hodí sa pre menšie spektrum ovocia a zeleniny. Najlepší odšťavenie dosiahne u citrusov, jabĺk, mrkvy, repy a im podobným. Sú vhodné všade tam, kde sa pripravená šťava ihneď konzumuje. Tiež má uplatnenie vo veľkých rodinách, či gastronomických zariadeniach.

Odstredivé odšťavovače majú niekoľkonásobne vyšší príkon, vyššie otáčky, väčšiu spotrebu a sú hlučnejšie. Spracovaním pri vysokých otáčkach vzniká teplo, ktoré bohužiaľ znehodnocuje časť prospešných enzýmov, vitamínov a minerálov. Centrifúga vháňa do šťavy kyslík, čím na jednu stranu získame chutnú penu na povrchu štiav, na druhú stranu šťava podlieha rýchlej oxidácii, takže po odšťavenie je pripravená na rýchlu spotrebu. Technológia odstredenia vydrží dlhšiu dobu v chode a má menšiu výťažnosť.

Najlepšie odšťavovače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších odšťavovačov z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch MES25A0Concept LO7065Sencor SJE 741SSG21 Horizontal ChamberKenwood JE850Tefal ZC500Philips HR1855ETA Vital Press 1032Tefal ZN 355Guzzanti GZ 020
Objem nádoby na šťavu1,25 l1 lNemá0,5 l1,5 l1 l0,8 l1 lNemá1 l
Objem nádoby na odpad2 l1 l1,2 l2 l3 l1 l1,2 l0,9 l0,7 l1 l
Príkon700 W240 W400 W150 W1500 W300 W700 W200 W300 W150 W
Počet rýchlostí2121211121
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Aký je najlepší šnekový odšťavovač?

Sana Juicer je najlepší šnekový odšťavovač v aktuálnej ponuke. Odporúčame ho náročným kuchárom, ktorí využijú multifunkčnosť so širokou ponukou príslušenstva vrátane homogenizačného puzdra a nástavcov na cestoviny. S dlhou zárukou je možné Sana Juicer označiť aj ako najspoľahlivejší odšťavovač, hoci za primerane vyššiu cenu.

Recenzie 10 odšťavovačov

Bosch MES25A0

Bosch MES25A0 recenzie a test

Tento model sa pýši ocenením produkt roku 2016 a to ho zaväzuje k skvelým výsledkom. Bosch MES25A0 patrí medzi základné modely odstredivých odšťavovačov. Jeho príkon činí 700 W a otáčky môžete regulovať v dvoch rýchlostiach. Samozrejmosťou je nerezový filter, ktorý sľubuje dlho životnosť, ak budete sa o neho starostlivo starať. Kefa pre riadne čistenie sita je súčasťou balenia.

Stabilitu zaisťujú gumové nožičky, ktoré pomáhajú tomu, aby vám odšťavovač neodcestoval po kuchynskej linke. Kapacita nádoby na šťavu činí jeden a štvrť litra a objem zásobníka na odpad je rovné 2 litre. Prítomný je tiež systém DripStop, ktorým po extrakcii jednoducho zavrite výpust a už vám neodkápne vedľa ani kvapka šťavy.

Užívatelia tiež veľmi kladne hodnotí veľký plniaci otvor, ktorý vám šetrí prácu s krájaním ovocia a zeleniny na malé kúsky. Otvor je veľký 75mm, takže bez problémov pojme napríklad celé bežné jablko. Celkový pozitívny dojem dopĺňa priehradka na kábel, alebo hliníkové rukoväte.

Výborný pomer cena / výkon
Menej výkonný motor (700 W)

Concept LO7065

Concept LO7065 recenzie a test

Ak hľadáte “superšport” medzi odšťavovačmi, potom už nemusíte prechádzať recenzie ďalej a dôkladne vám bude stačiť oboznámiť sa s modelom Concept LO7065. Tento šnekový odšťavovač sa vyrovná drahým profesionálnym strojom za stále prijateľnú obstarávaciu cenu. Príkon činí 240 W a otáčok zvládne 60 za minútu. Výkonnosť podčiarkuje spracovaním 1,5 kilogramu ríbezlí za 2 minúty.

XXL plniaci otvor má veľkosť 75 mm a súčasťou balenia sú rovno tri sitka – základné sitko na šťavu, sitko na smoothie a sitko na studené dezerty. Stroj je podľa hodnotenia užívateľov veľmi tichý, nemusíte sa teda báť, že pri príprave raňajok zobudíte celý byt. Nájdeme u neho tiež anti drip záklopku, ktorá spoľahlivo uzavrie odvod šťavy.

Concept LO7065 tiež boduje v dobrej rozložiteľnosti, pre jednoduché čistenie odšťavovače. S dodaným kefkou sa dostanete všade a za okamih je prístroj vyčistený. Prítomné sú samozrejme protišmykové nožičky, bezpečnostný systém a vtláčadlo. Dodané nádoby na šťavu a odpad majú objem zhodne 1 liter.

Nízka hlučnosť, multifunkčnosť
Konštrukcii chýba držiak kábla

Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS recenzie a test

Odšťavovač Sencor SJE 741SS je podľa spotrebiteľov hodnotený ako najlepší odšťavovač, alebo aspoň ako najpopulárnejší. Jedná sa o základný model, ktorý kúpite za veľmi prijateľnú cenu. Za tú obdržíte vysoko funkčné zariadenie s účinným 400 W elektromotorom, ktorý na domáce prevádzku bohato postačí. Zaujme tiež moderným dizajnom, ktorým urobí na kuchynskej linke tiež mnoho parády.

Za zmienku stojí ďalej jeho kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa zmestí bez problémov aj do menších kuchýň. Konkrétne má na výšku 28,5 cm, na šírku 25 cm a dlhý je 17,5 cm. Jedná sa o odstredivý odšťavovač, ktorý ponúka dve rýchlosti prevádzky. Prvý rýchlosť má 11000 ot./min a druhá rýchlosť 13000 otáčok za minútu.

Odnímateľné časti možno bez problémov umývať v umývačke riadu, plniaci otvor má veľkosť 65 milimetrov, čím patrí k úplnému priemeru. Filtračné mikro sitko je zhotovené z nerezu a horné veko je priehľadné, pre dobrú kontrolu po čas odšťavovania. Celková hmotnosť je 2 kilogramy a napájací kábel má dĺžku 1,2 metra, poteší možnosť ho ľahko uskladniť v podstavci. Prípadnému úrazu predchádza sada čidiel, ktoré spotrebič nedovolí uviesť do prevádzky, pokiaľ nie je správne zostavený.

Nízka obstarávacia cena, výborná funkčnosť, dve rýchlosti, kompaktné prevedenie
Slabšie motor 400 W vhodný iba pre domáce použitie

G21 Horizontal Chamber

G21 Horizontal Chamber recenzie a test

Hľadáte štýlový, tichý a kvalitný odšťavovač s horizontálnym šnekovým systémom? Jeden taký model sme pre vás vybrali a je to G21 Horizontal Chamber. Zariadenie má príkon 150 W, čo z neho robí tiež jeden z najúspornejších odšťavovačov na trhu. Otáčok zvládne až 75 za minútu a použitý je keramický šnek, ktorý prispieva k ešte menšiemu znehodnoteniu zdraviu prospešných látok.

Výrobca sa chváli použitím iba BPA free materiálov a tiež funkciou Optimal Seal, ktoré vďaka optimálnemu prítlaku prístroja zabezpečuje najvyššiu možnú výťažnosť a zároveň odšťavovač menej opotrebováva. Vďaka tomu je vhodný drobné plody, listovú zeleninu, bylinky, obilné trávy a samozrejme väčšinu bežných surovín.

Môže zamrzet snáď len menšie otvor pre vstupujúce ovocie a zeleninu, ktoré je tak nutné viac nakrájať. Vzhľadom k celkovo malým rozmerom sa to ale nechá odpustiť. Odšťavovač je veľmi dobre rozoberateľný, a preto je u neho vykonávať čistenie a údržbu hračka.

Tichý chod, keramický šnek
Plniaci otvor iba 45 mm

Kenwood JE850

Kenwood JE850 recenzie a test

Robotník medzi odstredivými odšťavovačmi, tak by sme nazvali Kenwood JE850, s veľkým príkonom 1500 W a otáčkami až 5000 za minútu. Jedná sa o vysoko výkonný odšťavovač, ktorý si hravo poradí s kilogramami ovocia a zeleniny počas žmurknutia oka. Tomu zodpovedajú aj veľké záchytné nádoby na šťavu a odpad, konkrétne 1,5 litra a 3 litre na odstredené dužinu.

Kenwood má veľký plniaci otvor s priemerom 85 milimetrov, čo je o celých 10 mm viac než majú podobné modely konkurencie, navyše je vyrobený z kovu rovnako tak ako jeho celé telo. APEX technológia zaisťuje tiež vysokú účinnosť a čistejšie použitie prístroja. Prítomná je tiež záklopka proti odkvapkávaniu s patentovanou technológiou.

Na otočnom gombíku môžete zvoliť dve rýchlosti odšťavenie podľa typu zvoleného ovocia, alebo zeleniny. Samozrejme nechýba nerezové sitko a ľahká odbúrateľnosť, ktorá je nutnosťou pre kvalitné čistenie po každom použití.

Pokročilá extrakcia dužiny APEX, vstup 85mm
Vyššia spotreba v dôsledku vyššieho príkonu

Tefal ZC500

Tefal ZC500 recenzie a test

Ďalším zástupcom šnekových odšťavovačov je Tefal ZC500, s externými nádobami na odpad a šťavu, ktoré vás tak neobmedzujú v objeme spracovaných surovín. Motor má príkon 300 W a ponúkne jednu základnú rýchlosť, čo v prípade tejto technológie stačí. Dodávané sú dve litrovej nádoby a dva filtre – jemný s malými otvormi pre prípravu štiav a nerezový filter s väčšími otvormi, na prípravu pretlakov, džemov či polievok.

Moderný dizajn je o to príjemnejšie, o čo je ľahšie čistenie. Časti zariadenia vrátane filtrov možné umývať v umývačke. Prítomný je tiež drip-stop systém proti odkvapkávaniu štiav a vďaka technológii pomalého lisovania dokážete dostať chutnú šťavu z veľkej väčšiny ovocia, zeleniny a i bylín.

Pre niekoho obmedzujúce môže byť vstupný otvor, ktorý má iba 45 milimetrov. Menšie kúsky surovín však odšťavovač lepšie spracuje a nestane sa vám teda tak často, že by sa prístroj upchal, či zahltil.

Externé nádoby na šťavu i odpad
Menšej vstupný otvor – 45 mm

Philips HR1855

Philips HR1855 recenzie a test

Zástupca odstredivých odšťavovačov má v našom porovnaní tiež Philips, konkrétne model HR1855. Odšťavovač má príkon slušných 700 W a iba jednu rýchlosť otáčok. Okrúhla konštrukcia je veľmi vhodná pre jednoduché umývanie, navyše možno všetky časti umývať v umývačke riadu. Čistote pomáha elektricky vybrúsené sitko QuickClean, ktoré dôkladne umyjete aj bez potreby kefky, ako je zvykom u ostatných odšťavovačov.

Kapacita nádoby na šťavu je 0,8 litra a nádoba na dužinu má objem 1,2 litra. Užívatelia oceňujú veľký plniaci otvor so 75 mm priemerom, ktorý pojme aj väčšie kúsky ovocia. Konštrukcia spotrebiča je šikovne vymyslená tak, aby bolo zostavenie všetkých dielov intuitívne, rýchle a jednoduché.

Philips HR1855 je vybavený samozrejme protišmykovými podložkami, má bezpečnostné svorky a tiež integrovaný úložný priestor pre kábel. Výrobok je vysoký 36,5 centimetra, takže si overte, že sa vám vojde všade tam, kde ho chcete skladovať, či používať.

Ľahko a rýchlo umývateľný
Nemá uzáver proti odkvapkávaniu

ETA Vital Press 1032

ETA Vital Press 1032 recenzie a test

Šnekový odšťavovač ETA Vital Press 1032 príkonom 200 W a jednou rýchlosťou je vhodný do každej domácnosti, kde sa hľadí na zdravie životný štýl. Prednosti tohto modelu je dotykové ovládanie, ktoré sa veľmi ľahko udržuje v čistote a funkcie Reverz, čo nie je nič iné ako obrátený chod motora. Pokiaľ sa vám teda odšťavovač zahltí, touto funkciou si pomôžete bez nutnosti prístroj rozoberať.

Veľkosť nádoby na šťavu je 1 liter a zásobník na odpad má objem 0,9 litra. Nízko otáčková technológia Spiralpress zabezpečuje maximálnu zachovanie živín a chuti. Prítomná je tiež zátka s funkciou DripStop, ktorá zabraňuje nechcenému odkvapkávaniu.

Súčasťou balenia sú dve sitká, jedno s menšími otvormi a druhé s väčšími otvormi, pre rôzne druhy ovocia a zeleniny. Poteší tiež možnosť umývania komponentov v umývačke. Sitko rýchlo vyčistíte dodaným čistiacou kefkou a výrobca nezabudol ani na protišmykové nôžky, ktoré pomáhajú vyššej stabilite.

Jednoduché dotykové ovládanie, Revers funkcie
Dva menšie plniace otvory

Tefal ZN 355

Tefal ZN 355 recenzie a test

Odstredivý odšťavovač Tefal ZN 355 je skvelou voľbou do všetkých malých kuchýň a pre menej náročných užívateľov. Zvládnete s ním odsťaviť ako zeleninu, tak ovocie a navyše umožňuje prestaviť na citrusovač, takže máte dve zariadenia v jednom spotrebiči.

Tefal má príkon 300W a dva rýchlostné stupne. Nádoba na odpad má kapacitu 0,7 litra a hotovú šťavu zachytávajú rovno do pohárov, alebo pripraveného džbánku. Plniaci otvor má veľkosť 49 mm, čo je priemerne veľký otvor a pojme aj väčšie kúsky ovocia a zeleniny. Filter je vyrobený z nerezovej ocele a telo zariadenia má kovový povrch.

Hmotnosť produktu je len 3 kilogramy, šírka, výška a hĺbka dokonca len 23 x 32 x 22 cm. Zmestí sa teda na kuchynskej linke naozaj všade, rovnako tak ako nebudete mať problém ho uskladniť. Užívateľský komfort zvyšujú praktické protišmykové nožičky a mechanizmus proti odkvapkávaniu šťavy.

Malé kompaktné rozmery, 2v1
Horšia výťažnosť oproti väčším modelom

Guzzanti GZ 020

Guzzanti GZ 020 recenzie a test

Zástupca cenovo prívetivých šnekových odšťavovačov predstavuje model Guzzanti GZ 020, s príkonom 150 W a jednou rýchlosťou otáčok. Ponúka kapacitu nádob na šťavu a odpad jeden a jeden liter, dve výmenná sitká podľa suroviny, ktorú odšťavujete a veľký plniaci otvor s priemerom 66 milimetrov.

Guzzanti je vhodný do každej kuchyne a to vďaka kompaktným rozmerom. Ľahkému čistenie po každom použití pomáha spätný chod, ktorým zo zariadenia dostanete ľahko zvyšky dužiny a priložený kefka, ktorý pomôže pri kompletnom umývaní.

Vedľa nerezových filtrov ponúkne tento model tiež jednoduchú obsluhu, poistku proti preťaženiu a hlavne tichý chod. Pomalé lisovanie ovocia a zeleniny pomáha dosiahnuť veľmi nízke hladiny hluku, ktorá v tomto prípade nepresiahne 60dB.

Tichý chod a ľahké čistenie
Slabší motor – vhodné menšie kúsky surovín

Najpredávanejšie odšťavovače

Najpredávanejšie odšťavovače na trhu sú tie od značiek: Sencor, Silvercrest (Lidl), Concept, Bosch, Tefal. Obľúbené a kvalitné odšťavovače sú tiež ETA, Catler, G21, alebo Sana Juicer patriaci medzi najspoľahlivejšie. Lacný odšťavovač ovocia zaobstaráte už od 30 EUR.

Ako vybrať odšťavovač?

Najdôležitejším rozhodnutím, za ktorým budete následne porovnávať ďalšie technické parametre a funkcie, je výber typu. Keďže sa jedná o zásadnú vec, typy odšťavovačov sme popísali na začiatku tohto článku, sa sumarizujeme si teda len tie najdôležitejšie vlastnosti a rozdiely.

Šnekové odšťavovače si poradí takmer so všetkými druhmi ovocia, zeleniny i bylín. Majú menší príkon, nízke otáčky, sú tichšie a môžu byť vybavené ďalšími funkciami. Šťava z nich má výraznú chuť, môže mať dužinu či zákal, obsahuje všetky enzýmy, minerály, vitamíny a vydrží až 24 hodín. Odstredivé odšťavovače sú výkonnejšie, vydrží pracovať dlhšiu dobu v kuse, bývajú hlučnejšie, s vyššou spotrebou a vyšším príkon. Šťava z nich je číra, máva na povrchu chutnú penu a je určená na okamžitú spotrebu. Vzniknutým teplom pri procese sa znehodnocuje časť vyššie zmienených zdraviu prospešných látok.

Čo hovorí o odšťavovači príkon?

Podľa typu odšťavovače sa zásadne líši aj príkon spotrebičov, šnekovým stačí príkon od 150 W zhruba do 300W, zatiaľ čo odstredivé majú priemerne 1000 W a viac. Pre prácu šnekových odšťavovačov tento menší príkon bohato stačí, pretože ich princíp funguje na nízkych otáčkach a tlaku. Nielenže si s nimi teda nezničíte časť zdraviu prospešných látok, ale neurobíte si s nimi ani vír v peňaženke.

Aby odstredivé odšťavovače dosiahli vysokých otáčok a docielili tak čo najväčšiu výťažnosti ovocia či zeleniny, je vhodné u tohto typu vyberať spotrebiča s vyšším príkonom. Často idú príkon a otáčky odšťavovače ruka v ruke a preto nepodceňujte ani jeden parameter. S vyšším príkonom stúpa aj spotreba elektrickej energie, v porovnaní s konkurujúce technológiou až niekoľkonásobne.

Otáčky odšťavovače

Veľkého rozdielu v tomto parametri medzi šnekovými a odstredivými odšťavovači sa neľakajte, je to úplne normálny stav vzhľadom na ich rozdielne technike. Pri šnekových sa stretávame s 60 až 100 otáčok za minútu a nemusíte im vo výbere prikladať veľkú váhu. Ak má zariadenie kvalitné rozmelňovač mechanizmus, počet otáčok iba mierne ovplyvní rýchlosť, akou bude šnekový odšťavovač pracovať.

Zaujímavejšie je to u odstredivých zariadení, tu sa otáčky pohybujú rádovo tisícov a nie je problém zaobstarať model až s 13 000 otáčkami za minútu. Pokiaľ vám ide o rýchlosť prípravy štiav, platí čím vyššie otáčky, tým rýchlejšie a viac ju z ovocia a zeleniny získate. Šťava bude tiež viac napenená a bude obsahovať menej vitamínov, enzýmov a minerálov, ktoré sa vysokými otáčkami a teplotou znehodnotí. Za cenu menšej výťažnosti môžete ale aj s odstredivými odšťavovačmi pracovať na menších otáčkach – v prospech spomínaných zdraviu prospešných látok.

Kontrolujte pri výbere tiež počet rýchlostí, alebo schopnosť plynule otáčky regulovať. Keď mu má šnekový model len jednu či dve rýchlosti, je to úplne v poriadku. U odstredivých je ale lepšie mať rýchlosťou viac a otáčky regulovať podľa potreby.

Objem nádob

Spravidla má odšťavovač dve nádoby, jednu na hotovú šťavu a druhú na odstredené zvyšky čiže odpad. Objem je udávaný v litroch a spravidla je nádoba na šťavu menšie, než nádoba na odpad. V závislosti od intenzity používania zariadení prihliadajte aj k veľkostiam týchto nádob, v ideálnom prípade by ste nemali musieť počas odšťavovania nádoby vyprázdňovať. Niektoré modely majú nádoby integrované do tela zariadenia a iné voľne stojace, zamerajte sa teda na túto vlastnosť, považujete ak ju pre vás za podstatnú.

Hlučnosť a doba chodu

Odšťavovače šnekové sú vďaka svojmu pomalému lisovanie menej hlučné, za to ale majú obmedzenejšiu dobu chodu. Priemerne zhruba po 3 litroch šťavy je nutné prístroj nechať vychladnúť pred ďalším používaním. Pri dlhšom kontinuálnom používaní hrozí fatálne spálenie motora a zničenie spotrebiče – nemajte ale strach, býva prítomná teplotná poistka.

Odstredivé odšťavovače naopak vďaka svojim vysokým otáčkam sú hlučnejšie, za to ale znesú oveľa dlhšiu kontinuálne dobu používania. Sú teda vhodnejšie do veľkej rodiny, alebo miest, kde je potreba pripraviť litre štiav za krátku dobu.

Čistenie a umývanie v umývačke

Vec, ktorá predtým dokázala od používania odšťavovačov odradiť nejedného človeka. Našťastie dnešné odšťavovače sú užívateľmi naproti, a preto všetky moderné modely ponúka vysokú možnosť rozobratia, veľakrát všetkých dielu okrem motora. Väčšina častí zariadenia možno tiež bez obáv umývať v umývačke riadu. Odporúčame si to ale dopredu overiť, aby napríklad také sitko po vybratí z umývačky nebolo na vyhodenie.

Niektoré lepšie vybavené modely majú funkciu automatického čistenia, pri ktorom napríklad odstredivou silou zariadení z veľkej časti zbaví vlákniny. Hoci je to príjemná pomoc, kompletnému a dôkladnému vyčisteniu všetkých častí sa po každom použití rovnako nevyhnete. Keď mu sa vám po čase urobí niekde vodný kameň či pleseň, bezodkladne je pred ďalším použitím odstráňte čistiacimi prostriedkami.

Osobitnú pozornosť venujte sitku. Sitko oddeľuje lahodnú šťavu od dužiny a vlákniny, má teda prirodzenú tendenciu sa zanášať. Sitko pravidelne čistite vaším, alebo priloženým kefkou. Zanesené sitko znižuje účinnosť prístroja a môže dôjsť až ku kompletnému zničeniu odšťavovače.

4.7/5 - (14 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.