Auto-moto,

Najlepšie kamery do auta – Recenzie autokamier 2023

Už nejednému vodičovi zachránila doslova život. Nejednému človeku pomohla v súdnych ťahaniciach. Nejednému “pretekárovi” urobila na uzavretom okruhu radosť. O akom pomocníkovi je reč? O ničom inom, než o kamerách do auta. Autokamery zažívajú poslednou dobou oprávnene boom, ich predaja sú z roka na rok vyššia a na cestách sa s nimi stretávame čoraz častejšie. Palubný kamery majú stále svoju hlavnú úlohu, teda zaznamenávať, čo sa pred vaším vozidlom, alebo za vaším vozidlom, deje.

S prenikaním nových technológií sa však z kamier do auta stávajú multifunkčné pomocníci, ktorí dokážu sledovať vašu cestu pomocou signálu GPS, dokážu vám hlásiť rýchlostný radar a blížiace sa nebezpečenstvo, alebo napríklad detekovať jazdné pruhy a varovne vás upozorniť, že z neho vychádzate. Tie najlepšie autokamery môžete dokonca ovládať jednoduchým hlasom, hlasové príkazy vám umožní táto múdra zariadenia ovládať bez odtrhnutie pozornosti od premávky.

Vybrali sme pre vás najlepšie kamery do auta a pripravili krátke recenzie s hlavnými prednosťami a nevýhodami. Článok tiež vysvetľuje parametre a funkcie moderných autokamier. S našim nákupným radcom sa teda nemusíte báť, že by ste si kúpili duálnú alebo palubnú kameru, ktorá by vás v tú najdôležitejšiu chvíľu nepodržala.

Čierne skrinky do auta, ako sa kamerám prezýva, musí hlavne kvalitne natáčať, aby boli v prípade maléru dobre vidieť aj detaily, ako sú tváre osôb, alebo štátne poznávacie značky. Ako teda kvalitnú kameru do auta vybrať si vysvetlíme nižšie.

Najlepšie čierne skrinky do auta – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších kamier do auta z testov a hodnotenia pre rok 2023. Pri zvažovaní akú kameru nakoniec zvoliť poslúži spracované mini recenzia.

VzhľadModelRozlíšenie kameryPozorovací uholÚložisko 
TrueCam H5 recenzie a testTrueCam H5Full HD (1920x1080 px) 130 °Micro SD, 64 GB
LAMAX T6 recenzie a testLAMAX T6Full HD (1920x1080 px) 140 °Micro SD, 128 GB
Mio MiVue C570 recenzie a testMio MiVue C570Full HD (1920x1080 px) 150 °Micro SD, 128 GB
TrueCam A7s recenzie a testTrueCam A7sFull HD+ (2304 x 1296 px)130 °Micro SD, 32 GB
TrueCam A4 recenzie a testTrueCam A4Full HD (1920x1080 px) 130 °Micro SD, 32 GB
Lamax Drive C7 recenzie a testLamax Drive C7Full HD (1920x1080 px) 150 °Micro SD, 32 GB
Yi Smart Dash Camera recenzie a testYi Smart Dash CameraFull HD (1920x1080 px)165 °Micro SD, 64 GB
Eltrinex LS500 GPS recenzie a testEltrinex LS500 GPS2K (2560x1080 px)170 °Micro SD, 64 GB

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 TrueCam H5LAMAX T6Mio MiVue C570TrueCam A7sTrueCam A4Lamax Drive C7Yi Smart Dash CameraEltrinex LS500 GPS
Batérie a kapacitaÁno, 420 mAhÁno, 180 mAhÁno, 240 mAhÁno, 400 mAhÁno, 250 mAhÁnoÁno, 240 mAhÁno, 500 mAh
PrisvietenieNieNieNieÁno, LEDNieÁno, LEDNieNie
GPS modulVoliteľneÁnoÁnoÁnoNieVoliteľneNieÁno
Nočný režimÁno, vrátane WDRÁno, vrátane WDRÁnoÁno, vrátane WDRÁno, vrátane WDRÁno, vrátane WDRÁno, vrátane WDRÁno, vrátane WDR
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 kamier do auta

TrueCam H5

TrueCam H5 recenzie a test

Kamera do auta TrueCam H5 je v súčasnosti jednou z najmenších autokamer na trhu. Pri správnom umiestnení za spätné zrkadlo o ňu takmer ani neviete, takže vás pri riadení nerozptyľuje. Dokáže zaznamenávať vo vysokom Full HD rozlíšení, oplýva lepší viditeľnosti v protisvetle a má tiež kontrolu jasu. Veľmi poteší magnetický držiak, vďaka ktorému je pripevnenie kamery do držiaka veľmi jednoduché a rýchle.

Jednoduchému ovládaniu pomáha lokalizované prostredie kamery a z praktického hľadiska zaujmú aj najnovšie funkcie, ako je napríklad LDWS (lane departure warning system), ktorý stráži neplánované vybočenie z jazdného pruhu. Je dôležité podotknúť, že táto funkcia pracuje spoľahlivo len na dobre značených cestách.

Aj v takto miniatúrnom tele kamery nechýba G-senzor, ktorý dokáže rozpoznať aj veľmi malý náraz. V tento moment kamera do auta nahrávaný segment automaticky ukladá, aby nedošlo k jeho automatickému premazanie, ktoré zariadenie tiež vie. Poteší aj prítomnosť Wi-Fi, nočného režimu vrátane WDR, alebo funkcie stráženie auta počas parkovania. Naopak GPS modul integrovaný nie je, je však možné ho zaobstarať dodatočne.

Miniatúrne rozmery, magnetický držiak, lokalizované prostredie, LDWS funkcie
GPS modul len doplnkovo

LAMAX T6

LAMAX T6 recenzie a test

Autokamera LAMAX T6 by sa nechala opísať ako jedna z najmenších kamier do auta na trhu, z nášho uhla pohľadu aj z pohľadu praktickosti, sú malé rozmery jedine na prospech, nie všetkým sa však až takto malé rozmery pozdávajú. Dokáže zaznamenávať obraz vo vysokej kvalite a v rozlíšení Full HD, jej kvalitnej čip a optika má funkciu WDR, a tak zaobstará kvalitné video aj za zhoršených podmienok, alebo v noci.

Display má veľkosť 1,5 palca a poteší, že prostredie kamery je lokalizované. Širokouhlá šošovka zvládne zachytiť priestor až v 140 stupňoch a prenos uložených videí je možný buď klasicky cez kábel, alebo cez bezdrôtové WiFi rozhranie. Praktická je tiež aplikácia HQBKiNG pre telefóny Android aj iOS, v ktorej je možné kameru ovládať z mobilného telefónu, alebo v nej priamo pracovať s prenesenými videami.

Má integrovanú batériu s veľkosťou 180 mAh a je schopná pracovať s pamäťovými kartami microSD až do veľkosti 128 GB. Aj do takto malého zariadenia sa výrobcovia podarilo zakomponovať GPS modul a G-senzor, ktorý v prípade nárazu ihneď uloží video slučku. Voz vám dokáže ochrániť aj v prípade, že je zaparkovaný. Má detekciu pohybu, ktorá začne nahrávať, kedykoľvek rozpozná pred vozidlom pohyb.

Miniatúrne rozmery, nočný režim s WDR, integrovaná GPS a G-senzor
Nie všetkým vyhovujú minimalistické rozmery

Mio MiVue C570

Mio MiVue C570 recenzie a test

Kvalitná kamera do auta Mio MiVue C570 zaujme svojimi malými rozmermi a zaujímavým pomerom cena výkon. Zvláda natáčať v rozlíšení Full HD a vďaka optickému snímaču Sony STARVIS CMOS má veľmi kvalitný záznam aj za zhoršených podmienok, alebo v noci. Objektív má výbornú svetelnosť F1,8 a širokouhlý záber so 150 stupňami, čo iste každý ocení.

Napriek praktickým malým rozmerom sa výrobcovia podarilo zakomponovať väčší display s veľkosťou 2 palce, na ktorom sa pohodlnění prezerá natočený materiál a pomáha aj lepšiemu ovládanie. Kamera podporuje microSD karty až do veľkosti 128 GB, umožňuje nastavenie expozície v 7 stupňoch a disponuje radom praktických režimov.

Medzi ne možno zaradiť parkovací režim, fotografický režim, automatický režim, alebo detekciu nehody. Prítomný je ako G-senzor, tak tiež GPS modul. Skrze Mio MiVue Manager možno nazbierané dáta ľahko spracovávať a jednoducho je tiež zdieľať na sociálne siete. Ako jedna z mála autokamer umožní aj pripojenie zadnej kamery, čo príde vhod všetkým, ktorí chcú mať zaznamenané aj to, čo sa deje za ich vozidlom.

Optický snímač SONY, pripojenie zadnej kamery, malé rozmery, záber až 150°, väčší display
Nemá Wi-Fi

TrueCam A7s

TrueCam A7s recenzie a test

Tento model sa stal oprávnene produktom roka a to ako vďaka všetkým “povinným” funkciám čiernej skrinky, tak veľkému množstvo sprievodných funkcií. Všetky fajnšmekrov uspokojí prítomnosť vyspelého GPS modulu, ktorý okrem zaznamenávanie trasy, či zobrazenie aktuálnej rýchlosti dokáže tiež hlásiť rýchlosťou radary, alebo rozpoznávať dopravné značky a tváre osôb. Najmä v noci oceníte podsvietené tlačidlá. Nechýba ani snímač G-senzoru či možnosť nahrávania fotografií. Ako jedna z mála autokamier má TrueCam A7S nahovorené hlasové upozornenie českým hercom Karlom Zimou.

Technika tohto modelu je nadmieru vyspelá, ponúka nadštandardné rozlíšenie Full HD + (2304 x 1296 px) a poteší tiež skvelé schopnosti záznamu v noci. Veľkorysá je tiež kapacita batérie s 400 mAh. Uhol záberu je v tomto prípade bežných 130 stupňov a použiť môžete pamäťové karty až o veľkosti 32 GB. Táto kamera má jeden z najväčších displejov, aké sa do kamier do áut dávajú – 2,7 palca a prenos videí vám toto zariadenie umožní pomocou USB, alebo HDMI. CELÁ RECENZIA

Rozlíšenie Full HD +, skvelé nahrávanie v noci, pokrokové funkcie GPS modulu
Priemerný uhol záberu

TrueCam A4

TrueCam A4 recenzie a test

Skvelý záznam z automobilu zaobstaráte aj pomocou TrueCam A4. Rozlíšenie Full HD sa postará o to, aby aj najmenší detail by som zachytený tak, aby ste dobre rozoznali všetko potrebné. Vďaka asistenciu WDR dokáže kamera natáčať kvalitne aj za zhoršených poveternostných podmienok, či v noci. Manipuláciu s prístrojom uľahčujú podsvietené klávesy a užívateľsky prívetivé je tiež každodenné pripevnenie do držiaka, ktoré urobíte jednoduchým nacvaknutím.

Tento model je vybavený G-senzorom, ktorý asistuje pri väčších preťažení – jeho citlivosť si môžete nastaviť v prehľadnom českom menu. Samozrejmosťou je cyklické natáčanie, funkcia fotoaparátu či integrovaná batéria, ktorá má kapacitu 250 mAh. Slot na pamäťové karty Micro SD vám umožní vložiť kartu s kapacitou až 32 GB a telu kamery dominuje 2,7 “LCD displej, na ktorom bude prípadné premietanie videa viac ako pohodlné.

Pomer cena / kvalita, kompaktné rozmery
Absencia LED prisvetlenie a GPS modulu

Lamax Drive C7

Lamax Drive C7 recenzie a test

Zastúpenie medzi kamerami do auta má tiež firma LAmax s typom C7. Ide o ďalší autokameru, ktorá vás nenechá v štichu a to vďaka kvalitnej optike a Full HD rozlíšenie. Prednostné sú malé rozmery, vďaka ktorým sa kamerka zmestí za čelný spätné zrkadlo a jej intuitívne ovládanie, kedy väčšinu potrebných úkonu zvládnete počas konania len jedným tlačidlom.

Drive C7 má tiež výborný uhol záberu 150 °, parkovacie mód, pri ktorom dokáže vaše auto strážiť na integrovanú batériu až 24 hodín, alebo napríklad integrované LED prisvetlenie, ktoré sa vám môže na nočných cestách hodiť.

GPS mudul nie je v tejto kamere integrovaný, možno ho ale prípadne dokúpiť. Integrovaný je však G-senzor, ktorý včas uloží všetko potrebné.

Kompaktné rozmery, široký uhol záberu 150 stupňov
Nedostatočný návod na obsluhu

Yi Smart Dash Camera

Yi Smart Dash Camera recenzie a test

Kamera do auta Xiaomi Yi Smart Dash Camera patrí medzi spotrebiteľsky najobľúbenejšie modely na trhu. Boduje svojou nízkou cenou a kvalitným videozáznamom, a to ako za denného svetla, tak za šera. Je vybavená Wi-Fi modulom, vďaka ktorému sa uložené videá dajú veľmi jednoducho stiahnuť. Rozlíšenie videa môže byť až 2K, avšak len pri 30 snímkach za sekundu – preto je lepšie používať Full HD, ktoré má 60 FPS.

Autokamera Yi Smart Dash Camera má veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie. Na zadnej strane dominuje 2,7″ veľký display a šošovka dokáže snímať širokouhlé so záberom až 165 stupňov. Táto čierna skrinka do auta Yi Smart Dash Camera je tiež vybavená G-senzorom, ktorý zaznamenáva silu a smer nárazu, chýba ju však GPS modul, ktorého absencia sa vzhľadom k nízkej cene nechá pochopiť.

Integrovaná batéria s kapacitou 240 mAh poslúži pre niekoľkominútový prevádzku bez pripojenia do napájania a záznamy sa ukladajú na micro SD kartu s kapacitou až 64 GB. Autokamera má kompaktné rozmery a hmotnosť iba 74 gramov. Nájdeme v nej tiež bezpečnostný systém ADAS a súčasťou balenia je nabíjací kábel, nabíjačka do auta a nalepovacie držiak (prísavka chýba).

WiFi konektivita, výborný pomer cena/výkon, jednoduché ovládanie
Iba nalepovacie držiak na čelné sklo

Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPS recenzie a test

Kamera do auta Eltrinex LS500 GPS sa pýši ocenením produkt roku, o ktorom rozhodujú samotní spotrebitelia. Je teda veľmi obľúbená a to najmä pre svoje výborné spracovanie a technické parametre. Kamera do auta Eltrinex LS500 GPS dokáže bez problémov zhotovovať videozáznam v rozlíšení 2K a má rad ďalších pokročilých funkcií.

Kamera do auta dáva pozor na vás a na vaše okolie, upozorní vás v prípade vybočenia z jazdného pruhu, alebo vám včas oznámi nebezpečné miesta, železničné prejazdy, prípadne rýchlostné radary. Širokouhlé natáčanie má uhol záberu až 170° a video záznam sa môže ukladať na pamäťové karty SD s veľkosťou až 64 GB.

Poteší polarizačný filter, ktorý lepšie vykresľuje farby a pohlcuje odlesky od protiidúcich áut, alebo od slnka. Praktický je tiež zabudovaný GPS modul, alebo technológie WDR, ktorá asistuje funkciu nočného videnia. V balení nájdeme okrem iného tiež magnetický držiak s prísavkou na okno, usadenie automakery do držiaku je tak veľmi rýchle a jednoduché.

Polarizačný filter, GPS, rozlíšenie videozáznamu 2K, magnetický držiak
Absencia WiFi

Ako vybrať autokameru

Mať v automobile poriadnu autokameru a vedieť, že sa na ňu môžete kedykoľvek spoľahnúť, je základ. Pozornosť musíte venovať technickým parametrom pre to, aby ste nasnímali iba kamery s dostatočne veľkým rozlíšením a kvalitným snímaním za akýchkoľvek podmienok. Ďalšie dôležité parametre sú napríklad pozorovacie uhly objektívov, úložisko či kódovanie videa.

Typ kamery

Palubná kamera

Rozlišujeme dva najdôležitejšie typy kamier do auta. Tým prvej sú klasické, palubný kamery, ktoré majú objektív iba jeden a ten mieri cez čelné sklo pred automobil. Ide o najrozšírenejší základný typ, ktorý v drvivej väčšine prípadov bežnému šoférovi stačí.

Duálna kamera

Tento typ má buď priamo v čelnej kamere na čelnom skle zabudovanú druhú kameru, ktorá je namierená dozadu vozidla. Sníma teda priestor automobilu, a ak máte voľný priehľad zadným sklom, čiastočne aj dianie za vozidlom. Toto riešenie už nie je veľmi obvyklé, kvôli nižšej efektivite záznamu skrze vozidlo.

Ďalším typom duálnych kamier sú tie, ktoré majú samostatnú druhú kameru umiestnenú na zadnom skle vozidla. Takto umiestnená kamera má priamy pohľad na prevádzku za vozidlom a oproti prvému riešenie je tak ďaleko efektívnejšie. Ak pre vlastnú bezpečnosť zvolíte duálnu kameru, mali by ste sa skôr obzerať po typu so samostatnou druhou kamerou.

Rozlíšenie snímača

Jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý si je potrebné pri výbere kamery do auta strážiť. Všeobecne by ste mali vyberať a používať rozlíšenie Full HD a prípadne viac. Takto vysoké rozlíšenie väčšina dnešných kamier vie, ale aj napriek tomu si ho u výbere kontrolujte. Vysoké rozlíšenie vytvoreného videa znamená, že detaily a menšie veci, ako sú napríklad dopravné značky, ŠPZ či tváre, budú na zázname dobre a čitateľne zaznamenané. Bez dobrých a ostrých záberov sa nezaobídete v prípade, že by ste chceli natočeným záznamom svedčiť na súde alebo na políciu. Preto vždy voľte čo najvyššie rozlíšenie, ktoré autokamera vie.

Uhol záberu

Ak bude na video záznamu všetko, čo potrebujete, záleží na uhle záberu, ktorý kamera dokáže zaznamenať. Dostačujúce a nezaujaté uhly záberu sa pohybujú zhruba v rozmedzí 120 ° a 160 °. Kamery s menším uhlom záberu natočí vozovku pred vami a najbližšie priľahlé okolie, zatiaľ čo do väčšieho uhla záberu sa zmestí priľahlé dopravné značenie, svetla na semafore, alebo napríklad chodci v blízkosti vášho vozidla. Pohybujte sa v uvedenom rozmedzí a dávajte pozor na príliš veľké uhly záberu, typicky 170 ° a viac. Tie už výsledné video skresľujú a nakrútený materiál tak nemusí byť dostatočne preukázateľný a presný.

Šošovka a parametre optiky

Šošovka by mala byť iba zo sústavy skiel. U niektorých čiernych skriniek túto vec zistíte, iní výrobcovia si ju nechávajú iba pre seba. Ak nekupujete ale tú najlacnejšiu, nemali by ste sa obávať. Kvalitná sklenená šošovka sa len tak nepoškriabe a prepúšťa na optický čip viac svetla, čo prospieva kvalite.

Porovnávať môžete tiež svetelnosť objektívu a ohniskovú vzdialenosť. Svetelnosť určuje, koľko svetla dopadne na snímač – čím menšie číslo je, tým viac svetla prejde a tým viac je optika kvalitnejšie. Ohnisková vzdialenosť je dôležitou veličinou u drahých fotoaparátov, v prípade kamier do auta nám bude stačiť vedieť, že čím je menšia ohnisková vzdialenosť, tým je širší snímací uhol objektívu.

Veľkosť úložiska

Čierne skrinky majú tak veľkú pamäť, ako veľkú pamäťovú kartu do nich vložíte. Veľké pamäťové karty nie sú v dnešnej dobe drahé a napríklad na bežnú 32 GB kartu sa zmestí niekoľko hodín Full HD záznamu. Kamery majú limit, s ako veľkými kartami dokážu pracovať. U recenzovaných kamier je tento parameter uvedený v tabuľke, všeobecne to však býva kapacita približne 32 GB až 128GB.

Display a batérie

U displejov vnímame najmä jeho veľkosť, gurmáni môžu ďalej napríklad jeho technológiu, rozlíšenie či pozorovacie uhly. Všeobecne nie je display autokamery kľúčovým prvkom, väčšiu výhodu majú samozrejme väčšie displeje, pohodlnejšie si na nich premietnete záznamy z kamery či prehľadnejšie prejdete menu.

Veľkosť zabudovanej batérie do istej miery sekunduje displeji, lebo práve ona bude vašu kameru dobíjať v prípade, že autokamieru vyberiete z držiaka, odpojíte tak od napájania a budete si prezerať záznamy kamery. Batérie nebývajú veľké a pri niektorých modeloch ani nedohľadáme kapacitu. Kamerka dokáže na batériu fungovať niekoľko desiatok minút až hodín a sama sa dobije, akonáhle zariadenie usadíte späť do držiaka na napájanie.

Vstupy a výstupy

Sú dôležitým rozhraním, ktoré rozhoduje o tom, k čomu všetkému a pomocou čoho kameru pripojíte. Evergreenom snáď každej kamery je micro USB, rovnako ako je štandardom u inej elektroniky s nejakou pamäťou. Ďalšími možnosťami, ktoré vám do vašich zariadení prenesú obraz, sú HDMI či AV výstup. Veľmi príjemným rozhraním je bezdrôtová technológia – Wi-Fi. Cez Wi-Fi si kameru nastavíte a môžete z nej do telefónu jednoducho sťahovať aj jej obsah.

Frekvencia snímania

Frekvencia snímania sa spája s rozlíšením snímača a udáva nám, koľko snímok za sekundu dokáže kamera v stanovenom rozlíšení zaobstarať. Inými slovami ide o plynulosť videa. Aby sa dosiahlo bežné plynulosti a obraz sa viditeľne nekosila, je dobré mať frekvenciu snímania aspoň 30 fps (obrázkov za sekundu). Vyššiu frekvenciu snímanie využijete v prípade, že by ste záber z autokamery chceli, alebo potrebovali, spomaliť – video bude aj po spomalení stále kvalitné a nebude sa príliš kosiť.

Držiak

Väčšinou sa držiaky dodávajú priamo v balení s čiernymi skrinkami, menej často sa dodatočne prikupujeme. Pri výbere držiaku platia dve jasné pravidlá, krátky a robustný. Keď mu spĺňa tieto dve vlastnosti, kamera bude pevne upevnená a video nebude rozskákané a na horšie vozovke nekoukatelné. Držiaky sa na čelné sklo pripevňujú buďto pomocou lepiacich úchytiek, alebo prísavným systémom. Kameru do držiaku upevníte buďto klipsňami, centrálnym skrutkou alebo najrýchlejším spôsobom a to pomocou magnetov.

Funkcie

Natáčanie v slučke

Čo sa stane, keď kamera natáča dlhé hodiny a dôjde k zaplnenia pamäťovej karty? Budete musieť kartu vymeniť za druhou či najprv obsah vymazať, zálohovať a potom až znova točiť? Je to našťastie ďaleko jednoduchšie. Kamery do auta sú vybavené funkciou natáčania v slučke, čo znamená, že po naplnení kapacity karty nový záznam přemazává ten najstarším. Ak si budete chcieť nejakú časť záznamu uložiť, jednoducho stlačíte tlačidlo a posledná niekoľkominútový úsek sa vám uloží do osobitnej zložky, ktorá sa nepřemazává.

G-senzor – automatické zamykanie záznamu

Situácia, do ktorej sa nechce žiadny vodič dostať, ale zároveň situácia, pre ktorú si čiernu skrinku do vozidla kupujete, nehoda. Že v tak stresujúcej situácii nebudete mať pomyslenie na stláčanie a ukladanie záznamu? Pre tieto situácie výrobcovia inštalujú do autokamier gravitačné senzor. V prípade prudkého brzdenia, zrýchlenie či nárazu senzor zareaguje a automaticky záznam ukladá. G-senzor je dobré v zariadení mať, presvedčte sa teda, že ním váš vybraný model disponuje.

GPS modul

Týmto modulom sú vybavené vyššie rady autokamier a je to prvok, ktorý z vašej kamery robí doslova multifunkčné zariadenie. GPS modul má niekoľko funkcií, začneme tou, ktorá má k názvu najbližšie a to je zaznamenávanie trasy. Záznam je prenositeľný do Google máp a vďaka nemu si môžete vaše cesty zálohovať a zdieľať.

Okrem záznamu cesty na mape vám tiež dokáže kamera na display ukazovať aktuálnu rýchlosť. Veľmi zaujímavým rozšírením je hlásenie rýchlostných radarov, križovatiek či nebezpečných úsekov. V spolupráci s databázou, ktorú do kamery nahráte a vašej polohe zistenou GPS signálom, dokážu kamery upozorňovať na vyššie spomínané veci.

Jedným z posledných technologických pokrokov autokamier je detekcia jazdných pruhov a ich stráženie či čítanie dopravných značiek a stráženie vašej rýchlosti. To sú vysoko prínosné asistenčné služby, ktoré vám uľahčia samotné konanie. Takáto múdra kamera do auta vás doslova poslúchne, pretože dokáže spracovávať aj hlasové pokyny.

Detekcia pohybu – automatické zapnutie

Ak nechávate kameru v automobile aj po vašom odchode, potom môžete využiť funkciu detekcie pohybu. Kamera začne nahrávať, akonáhle zaznamená pohyb a záznam vám samozrejme uloží. Uplatnenie má táto vychytávka v spojitosti s vandalmi, nechcenými návštevníkmi či dopravnej nehode, pri ktorej bude vaše vozidlo hrať úlohu “pasívne prihliadajúceho”.

Nočný režim, WDR a prisvietenie

Nahrávať v noci dokáže samozrejme každá kamera, avšak kvalitne a prakticky najmä tie, ktoré majú funkciu nočného režimu. V tomto móde kamera optimalizuje zaznamenávania videa zosvetlením detailov a potlačením svetla z protiidúcich vozidiel tak, aby bol záznam v tme čo najlepšie. V tomto móde a nielen v ňom oceníte ďalšiu funkciu kamery a to WDR. Táto technológia, Wide Dynamic Range, automaticky upravuje kontrast medzi svetlom a tmou a tým zlepšuje kvalitu nahrávky.

LED prisvietenie neslúži ako nočné videnie, ktoré poznáte z Bondoviek. Hoci sa čas od času stretnete s nejakým vozidlom, ktorému spoza čelného skla páli biele LED osvetlenie, verte, že záznam si nimi v noci nezlepšíte. Toto prisvetlenie je len doplnkom autokamier, ktoré slúžia pre prípadné vyplňovanie formulárov k nehode v noci či čomukoľvek inému, kde potrebujete rýchlo svetlo.

4.7/5 - (12 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.