Elektronika,

Najlepšie MP3/MP4 prehrávače 2024 | Recenzie, test

MP3 prehrávač je skvelou voľbou pre každého milovníka hudby, ktorý si nechce vybíjať mobilný telefón alebo tablet, a to predovšetkým na cestách alebo pri športe. Jeho hlavnou výhodou sú predovšetkým kompaktné rozmery a dlhá výdrž. Využívať však možno tiež nemenej populárne MP4 prehrávač, ktorý ponúkne grafický displej, na ktorom je možné sledovať klipy, rôzne ďalšie videá, obrázky alebo prechádzať dokumenty.

Na výber je hneď niekoľko typov prehrávačov. Základný MP3 bez displeja, ktorý je mnohokrát robený k zaveseniu na odev, integrovaný MP3 v slúchadlách, alebo MP3/MP4 prehrávač s displejom. Ten môže byť OLED alebo LCD (lepšia kvalita obrazu) a rozširuje multimediálne funkcie zariadenia. Samostatnou kategóriou je potom Apple iPod vo verzii Touch, Nano a Shuffle, ktorý umožňuje využívať široké možnosti iOS platformy.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť internej pamäte, možnosť vloženia SD karty, typ displeja, výdrž batérie alebo podporu hudobných a video formátov, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je prehrávač s bluetooth, či má diktafón alebo je vodeodolný. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie MP3/MP4 prehrávače a ich recenzie.

Najlepšie MP3/MP4 prehrávače – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších MP3 a MP4 prehrávačov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Transcend T-Sonic 330Sony NWZ-WS413Apple iPod Touch 6FiiO X1 2nd GenSony NWZ-B183FSanDisk Sansa Clip SportsTranscend MP350Sencor SFP 1460ECG PMP 30Sencor SFP 6270
Slot na kartyNieNieNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoNie
Hmotnosť25 g30 g88 g102 g30 g16 g25 g15 g15 g28 g
Displej1"3 riadky4"2"3"1,44"1"Nie je1,5"1,8"
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 MP3 a MP4 prehrávačov

Transcend T-Sonic 330

Transcend T-Sonic 330 recenzie a test

MP3 prehrávač Transcend T-Sonic 330 má kapacitu 8 GB, ktorá zaistí dostatok miesta pre uloženie akékoľvek hudby v najpoužívanejším svetovom formáte. Poradí si však aj s inými, ako je WMA alebo WAV. Ďalej možno prehrávač využiť aj na počúvanie FM rádia. Nahrávanie hudby je veľmi jednoduché, pretože samozrejmosťou je integrovaný USB port schovaný pod krytkou.

Súčasťou tela je aj displej o veľkosti 1 palca, ktorý má rozlíšenie 128 x 32. Ten zobrazuje základné informácie spojené s prehrávaním hudby. Okrem tohto ponúkne tento prehrávač aj funkciu opačnú, ktorou je diktafón nahrávajúci do formátu WAV.

Zaujme tiež možnosť zobrazenia dátumu a času, rovnako ako evalizér, ktorý umožní získať z nahranej hudby kvalitatívnej maximum. Potešujúce je tiež veľmi nízka váha, pretože tá činí len 25 gramov. Na jedno nabitie vydrží približne 12 hodín.

Kvalitný zvuk, funkcie rádia a diktafónu, možnosti nastavenia
Menej prehľadný dvojriadkový displej

Sony NWZ-WS413

Sony NWZ-WS413 recenzie a test

MP3 prehrávač na behanie Sony NWZ-WS413 zaujme svojím prevedení. Vyzerá ako bežné slúchadlá, bez masívneho tela. S tým súvisí aj klady, ako je nízka váha a jednoduché nosenie. Ide o model konštruovaný na šport, s čím súvisí aj odolnosť aj v extrémnych podmienkach. Sem sa radí ako vodotesnosť až do 2 metrov a využiteľnosť pri plávaní, tak aj odolnosť voči miernemu mrazu.

Pri plnom nabití dokáže tento mode vydržať približne 12 hodín prehrávania hudby. Inovatívne je funkcia rýchlonabíjanie, kedy je pripravený na použitie už za 3 minúty. Prenos dát prebieha jednoducho pomocou vysokorýchlostného USB, rovnako ako je možné využiť iTunes.

Aj cez malé rozmery zaujme celkom dostatočná kapacita, ktorá má hodnotu 4 GB. Okrem možnosti prehrávať formáty MP3 tento prehrávač zvládne tiež formát, ktorý nesie označenie LPCM. Ľahké je tiež samotné ovládanie, ktoré je dostupné aj počas aktivity.

Dizajn určený na šport, vysoká odolnosť, rýchlonabíjanie
Nižšia kapacita, menej intuitívna orientácia

Apple iPod Touch 6

Apple iPod Touch 6 recenzie a test

Apple iPod Touch 6. generácie ukazuje, že sa v tejto verzii opäť posunul o poriadny kus dopredu. Prehrať dokáže nielen klasický formát MP3, ale poradí si tiež s formátmi ako AAC, Audible a radom ďalších. Z hľadiska kvality posluchu rozhodne zaujme aj jeho frekvenčný rozsah, ktorý činí od 20 Hz až po 20 000 Hz.

Má solídnu kapacitu, ktorá činí 32 GB. To uspokojí aj náročnejšieho zákazníka a samozrejmosťou je aj veľký displej. Jedná sa o 4 palcový Retina displej s rozlíšením 1136 x 640, ktorý je skvelou možnosťou nielen pre prehrávanie videa.

Unikátom je aj kvalitný hardware, kam sa radí napríklad čip A8, rovnako ako fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx. Potešujúce je ďalej podpora Wi-Fi, Bluetooth, rovnako ako nechýba ani port Lighting. Neznalým môže prehrávač pripomínať klasický telefón, čo je pre rad Touch typické.

Pamäťová kapacita, hardware výbava, veľkosť a kvalita displeja
Oproti iným MP4 prehrávačom vyššia cena

FiiO X1 2nd Gen

FiiO X1 2nd Gen recenzie a test

MP3 prehrávač s bluetooth FiiO X1 2nd Gen nezaujme len podporou prehrávania širokej škály hudobných formátov, ale aj možnosťou prehrávať video formáty, a to až do HD rozlíšenia a parametre 192 kHz/32 bitov. Tie sú zobrazené na displeji s veľkosťou celkom dostatočných 2 palcov.

Kladom je tiež batéria s kapacitou 1 800 mAh. Vďaka nej je možné na plné nabitie prehrávač používať až po dobu 18 hodín. Aj napriek svoje parametre má kompaktné rozmery, ktoré sú len 97 x 55,5 x 12 mm. Ovládanie je realizované ako pomocou otočného tlačidla, tak aj s využitím ďalších klasických.

Slúchadlá sa pripájajú pomocou klasického 3,5 mm jacku. Kladom je slot na pamäťové karty typu microSD, ktoré môžu mať kapacitu až do veľkosti 256 GB. Potešujúce je tiež prítomný bluetooth modul 4.0 pre spárovanie dvoch zariadení.

Široká podpora formátov, mód hibernácie, bluetooth
Vyššia hmotnosť, pre niekoho absencia internej pamäte

Sony NWZ-B183F

Sony NWZ-B183F recenzie a test

MP3 prehrávač Sony NWZ-B183F je jednoduchšieho prevedenie, dokáže však zaujať svojou kompaktnosťou. Sem sa radia napríklad jeho váha s hodnotou 30 gramov, alebo tiež malé rozmery, ktoré je 4,5 x 22,2 x 13,4 milimetrov. Ponúkne možnosť prehrania radu formátov, kde okrem MP3 nechýba tiež AAC alebo WMA. Kapacita tohto modelu je dostačujúca a činí 4 GB.

Prenos dát je realizovaný štandardne s pomocou USB konektora, ktorý je typu 2.0. Na plné nabitie dokáže bez problémov hrať až po dobu 20 hodín. Zaujme tiež rýchlosťou nabíjania, kedy by mal už po 3 minútach mať energiu na nasledujúcich 90 minút.

Súčasťou je tiež OLED displej, ktorý je menšieho a jednoduchého prevedenia. Má len 3 riadky, ktoré sú využité hlavne na opísanie prehrávanej piesne, na uvedenie názvu a tiež samotného interpreta. OLED displeje sa vyznačujú menšou spotrebou, čo je plus pre výdrž batérie.

Kompaktné rozmery, ekvalizér, rýchle nabíjanie
Malý 3 riadkový displej

SanDisk Sansa Clip Sports

SanDisk Sansa Clip Sports recenzie a test

MP3 prehrávač SanDisk Sansa Clip Sports je skvelou voľbou pre všetkých vyznávačov aktívneho životného štýlu. Ide o multimediálny prehrávač s podporou formátov, ako je WMA, AAC, Ogg Vorbis, WAV a tiež FLAC. Že je určený primárne na šport, to potvrdzuje jeho špeciálny klip, pomocou ktorého ho možno jednoducho pripnúť na samotné oblečenie.

Zaujme tiež hodnota jeho výdrže, ktorá činí na jedno nabitie až 25 hodín. Nahranie multimediálnych souborov je riešené pomocou portu microUSB 2.0. Jeho základná kapacita je veľmi dobrých 8 GB. Ďalej je možné jej rozšírenie, a to pomocou micro SDHC pamäťové kary.

Tento model disponuje tiež praktickým FM rádiom, ktoré môžete využiť spolu s vlastnými hudobnými súbormi. Súčasťou jeho tela je dostatočne veľký displej s rozmermi 1,44 palcov, ktorého hodnota rozlíšenie je 128 x 128 obrazových bodov.

Klip pop pripnutie, dobrá kapacita vrátane slotu na kartu, veľká výdrž
Problematický firmware

Transcend MP350

Transcend MP350 recenzie a test

MP3 prehrávač Transcend MP350 je na prvý pohľad jednoduchý prehrávač. Má solídnu kapacitu, ktorá robí veľmi dobrých 8 GB. Samozrejmá je tiež podpora rôznych formátov, a tak nie je problémom prehrať MP3, rovnako ako formáty WMA alebo WAV. Okrem toho je možné naladiť aj FM rádio.

Na jedno nabitie je možné počúvať hudbu približne po dobu 16 hodín. Tá sa do prehrávača nahráva veľmi jednoducho, a to s využitý USB portu. Ďalej je tu tiež line-in konektor, ktorý umožní nahrávanie z externého zdroja. Zaujme aj nízka váha s veľkosťou len 22 gramov.

Súčasťou tela je tiež jednoduchý LCD displej o veľkosti 1 palca. Jeho rozlíšenie je 128 x 32 pixelov. Okrem toho, že na ňom sú zobrazené informácie o skladbe, nemožno zabúdať tiež na to, že sa tu zobrazuje aktuálny čas alebo dátum.

Jednoduché ovládanie, nízka váha, zobrazenie dátumu a času
Malý displej, mierny odpor u tlačidiel

Sencor SFP 1460

Sencor SFP 1460 recenzie a test

MP3 prehrávač Sencor SFP 1460 sa pýši hlavne svojou konštrukciou, ktorá obsahuje praktický klip, vďaka ktorému ho možno ľahko pripnúť na požadované miesto. Zaujať ale vie aj inými spôsobmi. Trebárs dostatočnú a pomerne vyhovujúce kapacitu, ktorá má hodnotu 4 GB. Čo však modeli chýba, to je displej.

Ovládanie je riešené pomocou praktických a dostatočne veľkých tlačidiel, ktorými možno nastaviť všetko potrebné. A to aj konkrétnu skladbu, ktorá môže byť všetko formátu MP3, rovnako ako vo formáte WMA. Na plné nabitie je možné počítať s dĺžkou hranie okolo 6 hodín, čo zo porovnávaných modelov vychádza ako podpriemer.

Zaujme i telo. Ako pre možnosť obstarania výrazného farebného odtieňa, tak pre kompaktné rozmery. Ich hodnota je len 45.5 x 35 x 18 mm. Tou zodpovedá tiež veľmi nízka váha, ktorá je iba 15 gramov.

Kompaktné rozmery a nízka váha, klip na pripnutie
Nemá displej, menšie výdrž

ECG PMP 30

ECG PMP 30 recenzie a test

MP4 prehrávač ECG PMP 30 nadchne svojou kapacitou, ktorá má hodnotu veľmi dobrých 8 GB. Ďalej tento model zaujme aj tým, že má k dispozícii slot pre microSD karty, pomocou ktorej je možné kapacitu ďalej rozšíriť, a to až o ďalších 32 GB. Veľkým kladom je hodnota výdrže. Na jedno plné nabitie umožní počúvanie hudby až po dobu 26 hodín.

Vďaka USB portu je zaistené ľahké a jednoduché nahrávanie súborov, ale aj to, že možné prehrávač použiť i ako klasický prenosný disk. Ďalej však dokáže zastať tiež zaujímavú funkciu diktafónu, alebo tiež štandardného FM rádia.

Jeho telo disponuje v spodnej časti 5 ovládacími tlačidlami, kým v časti hornej je k dispozícii praktický veľký displej. Nájdete tu podporu celého radu formátov, a to ako tých hudobných, kam patrí okrem štandardných tiež FLAC alebo ACELP, tak aj video formátov AVI alebo AMV.

Dobrá interná pamäť a slot na karty, výdrž 26 hodín
Nepraktické nastavenie funkcie Sleep Timer

Sencor SFP 6270

Sencor SFP 6270 recenzie a test

MP4 prehrávač Sencor SFP 6270 ponúkne možnosť prehrať aj zobraziť celý rad formátov. Okrem typických MP3 alebo napríklad WAV nechýba ani formáty AVI, JPEG, alebo dokonca textové TXT. Textové a grafické sa objaví na displeji, ktorý má veľkosť 4,57 centimetrov. Vďaka mikrofónu možno tento model využívať aj ako diktafón.

Veľmi poteší samotná kapacita, ktorá je dobrých 8 GB. Okrem možnosti nahrať súbory určené na prehrávanie a zobrazenie nechýba ani funkcia flash disku. Všetko je realizované cez port USB 2.0. Medzi zaujímavú funkciu patrí možnosť nastavenia automatického vypnutia.

Rozmery sú celkom kompaktné, keďže celkovo činí 78 x 39 x 8 mm. Doba prehrávania videí môže byť až 6 hodín. U hudby je to prirodzene dlhšia doba dosahujúce približne 16 hodín. Na M4 prehrávač možno tiež vyzdvihnúť príjemne nízku cenu.

Nízka cena na MP4, nízka hmotnosť, LCD displej
Malá podpora formátov

Ako vybrať MP4/MP3 prehrávač

Ako a podľa čoho vybrať ten pravý MP3 prehrávač? Parametrov je hneď niekoľko. Kľúčom k výberu správneho modelu je tiež voľba ideálneho typu.

MP3 prehrávač

Základnou kategóriou je štandardný MP3 prehrávač bez displeja alebo s maticovým displejom, ktorý sa vyznačuje telom, ku ktorému sa pripojí slúchadlá. Danej verzie sa dajú rozdeliť na ďalšie dve varianty, a to MP3 prehrávače iba s flash pamäťou a potom tie, ktoré majú slot na pamäťovú kartu. Špeciálna variantom je potom MP3 prehrávač na behanie a šport všeobecne. Ten však nemá klasické telo. Má dizajn slúchadiel, vnútri ktorých je všetko potrebné. Stačí ich nasadiť na uši, zapnúť a vyraziť.

MP4 prehrávač

Ďalším variantom je MP3 prehrávač s displejom, alebo tiež MP4 prehrávač. Ten si poradí nielen s hudbou, ale možno na ňom prehrávať videá, zobrazovať obrázky, alebo otvárať textové súbory. Je však potrebné si ustrážiť podporu formátov a myslieť aj na to, že bude mať vyššiu spotrebu, a teda aj nižšie výdrž.

iPod

Unikátnou kategóriou je iPod od spoločnosti Apple, ktorý je považovaný technologicky za najzaujímavejšou verzii. Delí sa na tri skupiny – jednoduchý a malý Shuffle bez displeja, variant Nano s displejom a verzii Touch pripomínajúce mobilný telefón a disponujúci napríklad fotoaparátom alebo Wi-Fi. iPod Touch sa veľa blíži iPhonu, pretože ponúka takmer všetky jeho funkcie a využíva systém iOS.

Doba prehrávania (výdrž)

Praktickým parametrom je rozhodne to, ako dlho dokáže vydržať na jedno plnohodnotné nabitie. To sa odvíja aj od činnosti, ktorá sa na ňom robí. MP4 prehrávač, na ktorom sa bude len púšťať video, zvyčajne vydržia okolo 6 hodín. Keď hovoríme výhradne len o prehrávanie hudby, tak súčasné modely vydržia o poznanie lepšie. Na trhu možno nájsť prehrávače, ktoré vydržia v rozmedzí 15 – 25 hodín prevádzky.

Pamäťová kapacita

Tá určuje, koľko sa na MP3 prehrávač zmestí dát. Najnižším štandardom býva hodnota 4 GB. Zlatou strednou cestou potom hodnota dvojnásobná, a to 8 GB. Sú ale aj výnimky, ako napríklad iPod, na ktorom možno hovoriť aj o kapacite 32 alebo 64 GB, predovšetkým z dôvodu väčšieho počtu funkcií a využiteľnosti aplikácií v prostredí iOS. Vyššie spomínaná kapacita sa týka vstavanej čiže flash pamäte. Pokiaľ má prehrávač aj slot na karty, možno pamäť navýšiť o desiatky, u iných aj o stovky ďalších GB.

Podporované formáty (hudba, video)

Pokiaľ ide o MP3 prehrávač, hovoríme o tých hudobných, kam sa radí hlavne formát MP3 a WMA. Ďalej môže ísť aj o AAC a OGG. Keď je vyberaný MP4 prehrávač, malo by sa jednať aj o formáty videa. Sem patrí ako klasický MP4, tak i AVI, alebo MOV. Niektoré však ponúkajú aj ďalšie kompatibilitu a umožní zobraziť obrázky vo formáte JPG, alebo aj dokumenty vo formáte TXT.

Funkcie a vlastnosti

Okrem funkcie prehranie vlastnej hudby disponujú mnohé modely aj FM rádiom, ktoré možno ľahko naladiť. Ďalej zastúpi aj možnú funkciu diktafónu. Pre lepšiu kvalitu počúvania býva k dispozícii ekvalizér, ktorý môže mať aj prednastavené možnosti. Veľmi pokročilé prehrávače, ako je potrebné iPod Touch, majú aj fotoaparát, alebo Wi-Fi modul, ktorý umožní prístup na internet. Pri lepších MP3 prehrávačov nemusí byť výnimkou ani Bluetooth modul.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.