Dielňa,

Motorové píly: test, recenzie | Najlepšie benzínové, elektrické

Nevyhnutným nástrojom pre akúkoľvek prácu s drevom je ručná reťazová, respektíve motorová píla, a to do lesa, na vyrezávanie, konáre alebo čisto pre skracovanie dlhých kusov dreva. Hobby, farmárska i profesionálna motorová píla sa odlišuje svojimi vlastnosťami, cenou a výkonnostnými parametrami. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výberobsahujúce najlepšie motorové píly a ich recenzie.

Elektrická alebo benzínová reťazová píla?

Hlavné rozdelenie je podľa druhu pohonu. Na trhu existuje benzínová reťazová píla, ktorú možno použiť takmer kdekoľvek. Stačí naštartovať a začať pracovať. Tá sa hodí pre častejšie a mnohokrát aj náročnejšie použitie.

Druhým riešením je elektrická reťazová píla, ktorá sa nezaobíde bez zdroja energie. Spadá skôr do segmentu hobby náradia. Nutné počítať s manipuláciou s káblom, ale na druhú stranu zaujme svojou nízkou cenou.

Najlepšie motorové píly – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších motorových píl z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Stihl MS 211HECHT 50Husqvarna 555Narex EPR 40-23Makita UC4051AX1Parkside PKSA 20-Li B2
Hmotnosť4,3 kg4,9 kg5,6 kg4,5 kg5,6 kg4 kg
Rozteč reťaze3/8"0.325"0.325"3/8"3/8"-
Rýchlosť reťaze-20,8 m/s21,3 m/s13 m/s14,5 m/s6,5 m/s
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 motorových píl

Stihl MS 211

Stihl MS 211 recenzie a test

Benzínová motorová píla Stihl MS 211 má skôr menšie rozmery, čomu zodpovedá ako dĺžka lišty 35 cm av porovnaní skôr menší výkon 1700 W. Vďaka tomu je však príjemne kompaktná a má hlavne nižšiu hmotnosť, ktorá činí iba 4,3 kg. Spolu s pokročilým systémom proti vibráciám je ideálna na dlho trvajúcu prácu bez toho, aby boli pociťované unavené ruky.

Je určená na rezanie dreva do priemeru 30 centimetrov, na prerezávanie drevín na záhrade alebo na stavebné práce z dreva. Dá sa preto považovať za farmársku motorovú pílu. Recenzie a skúsenosti spotrebiteľov sú veľmi pozitívne, akcentujú najmä jej veľkú kvalitu, a aj výborný pozáručný servis, vrátane skvelej dostupnosti náhradných dielov.

Reťazové píly s benzínovým motorom Stihl sú typické svojou vyššou obstarávacou cenou, za ktorú však dostanete adekvátny výrobok. V tomto prípade možno preto vyzdvihnúť ekonomický STIHL 2-MIX motor, ktorý dokáže ušetriť až 20 % benzínu, dlhodobý systém filtrácie vzduchu alebo jednopáčkové ovládanie a ďalšie.

Veľmi kvalitná malá motorová píla, úsporný motor, pokročilý antivibračný systém
Menší výkon 1700 W

HECHT 50

HECHT 50 recenzie a test

Motorová píla s benzínovým pohonom HECHT 50 má podľa mnohých skúsenostných a recenzií spotrebiteľov skvelý pomer cena/výkon. Niektorí ju v porovnaní s profesionálnymi motorovými pílami vytýkajú iba kozmetické drobnosti, inak konštatujú, že dokáže byť rovnako výkonná. Motor má obsah 50 ccm s výkonom 2,9 HP, respektíve s 2100 W.

Vďaka nadpriemernému výkonu motora môže byť vybavená dlhou 40 cm lištou, na ktorej sa nachádza reťaz so 66 článkovou reťazou, ktorej rýchlosť je až 20,8 metrov za sekundu. Vďaka tomu si hravo poradí aj s tvrdým drevom s väčším priemerom.

Bezpečnostné prvky sú štandardné, ako by mali byť na všetkých takto výkonných pílach, teda bezpečnostná brzda reťaze a pevná zubová opierka. Vďaka premyslenej konštrukcii sa k filtru aj sviečke dá dostať bez nutnosti použiť náradie, má veľký vzduchový filter uľahčujúci čistenie a príjemné sú aj optimálne tvarované rukoväte, ktoré navyše disponujú antivibračným systémom.

Benzínová reťazová píla s výborným pomerom cena/výkon, dlhá lišta, dobrý výkon
Nič zásadného

Husqvarna 555

Husqvarna 555 recenzie a test

Vhodnou pílou do lesa je benzínová reťazová píla Husqvarna 555, konštruovaná tak, aby zvládla aj náročné práce a možno ju tak radiť medzi profesionálne motorové píly. Vďaka spaľovaciemu motoru nie je problém použitie kdekoľvek. A to aj dlhšiu dobu, pretože objem nádrže na benzín je 0,65 litra. Tú dopĺňa nádrž na olej, ktorého sa do píly vojde celkovo 0,33 litrov. To sú hodnoty, u ktorých sa nie je nutné báť neustáleho dolívání.

Zaujme tiež motorizacia. Použitý motor má objem 59,8 cm3, čo je veľmi dobrá hodnota, vďaka ktorej je možné z píly získať výkon 3,1 kW. Ten jasne potvrdzuje účel jej použitia. Oproti konkurencii ponúkne aj predĺženú dĺžku lišty, ktorá činí presne 38 centimetrov. Hravo si poradí aj s väčšími stromami.

Motorizácia X-Torq sa pýši aj veľmi nízkymi emisiami, rovnako ako automatickými režimami, ktoré pomáhajú šetriť palivo. Hmotnosť píly je 5,6 kilogramov, ktorá je vzhľadom k jej parametrom celkom uchádzajúci a prácu nijako nekomplikuje.

Výkon 3,1 kW, dostatočne dlhá lišta, motor X-Torq
Hmotnosť atakujúci 6 kg

Narex EPR 40-23

Narex EPR 40-23 recenzie a test

Elektrická motorová píla Narex EPR 40-23 má podľa mnohých recenzií spotrebiteľov veľmi dobrý pomer cena/výkon, je pomerne lacná a s výkonom motora 2300 W má dostatok sily na rezanie veľkých kusov dreva a to aj tvrdého. Značnou výhodou je jej minimálna potreba údržby a užívateľská prívetivosť.

Kompletná hmotnosť píly udáva výrobca 4,5 kg, čo je aj prijateľná hmotnosť pre ženy, ktoré to potvrdzujú v recenziách. Disponuje prehľadným olejoznakom na kontrolu hladiny oleja v nádržke, má obmedzenie rozbehového prúdu aj automatické mazanie reťaze, ktorému však chýba akýkoľvek systém regulácie.

Vo výbave je samozrejmosťou bezpečnostná brzda reťaze aj dobehová brzda. Oceniť možno tiež úplne bez nástrojovú výmenu reťaze, na čo slúži veľký oranžový otočný prvok na bohu píly. Lišta je dlhá 40 cm a rýchlosť reťaze až 13 m/s pri otáčkach motora 7000 ot/min. Súčasťou je samozrejme jedna kvalitná reťaz, lišta aj kryt reťaze.

Lacná elektrická reťazová píla, dobrý pomer cena/výkon, Fast Fix výmena reťaze
Nič zásadného

Makita UC4051AX1

Makita UC4051AX1 recenzie a test

Motorová píla s elektrickým pohonom Makita UC4051AX1 je skvelým pomocníkom nielen na záhradu. Prednosťou je jednoduchý prevádzku. Toto je dosiahnuté pomocou pozvoľného rozbehu vďaka obmedzovačmi prúdu. Nechýba ľahké napínanie reťaze bez akéhokoľvek náradia, alebo možnosť automatického mazania použitého reťaze. A to z olejovej nádržky, ktoré je súčasťou.

Nesklamú ani parametre. Píla ponúkne výkon 2 kW a veľmi dobrú dĺžku lišty, ktorá činí 40 centimetrov. Jej hmotnosť je 5,6 kilogramov. Veľmi dobre sa drží, a to aj vďaka pogumovanej rukoväti, ktorá eliminuje vykĺznutiu. Jej prednosťou je tiež ergonomické tvarovanie.

Práca s pílou je veľmi presná, a to hlavne vďaka veľkej kovovej opierke, ktorá umožní vykonať úplne presný rez. Nechýba ale ani bezpečnostné prvky, ako je samozrejmá brzda reťaze, ktorá eliminuje vznik zranenia, pokiaľ by došlo k takzvanému uhryznutie.

Jednoduchý prevádzka, jednoduchá údržba, 40 cm dlhá lišta
Nižší výkon

Parkside PKSA 20-Li B2

Parkside PKSA 20-Li B2 recenzie a test

Akumulátorová elektrická píla Parkside PKSA 20-Li B2 je malá motorová píla poháňaná akumulátorom, ktorá je určená na rezanie palivového dreva, na prácu v záhrade alebo na likvidáciu drevených zvyškov. Je určená na rezanie guľatín do priemeru 23 cm, čo je pri rýchlosti reťaze 6,5 m/s dobrá hodnota.

Má kompaktné rozmery a hlavne nízku hmotnosť, čo oceňujú pri práci hlavne ženy. S pílou sa pracuje vďaka absencii kábla veľmi obratne a zároveň vyžaduje minimálne nároky na údržbu. Skvelá je jej rozšírená záruka 3 roky, ktorá sa navyše vzťahuje aj na akumulátor aj nabíjačku. AKU s rýchlo nabíjačkou sú navyše súčasťou píly, čo pri takto nízkej obstarávacej cene je viac ako výborné.

Ak už vlastníte niektoré náradie z radu PARKSIDE X 20 V Team, môžete následne využiť aj iný akumulátor z tohto radu. Samozrejmosťou je prítomnosť všetkých funkcií, ktoré sú známe aj od iných píl, napríklad beznástrojová výmena reťaze, automatické mazanie reťaze, brzda spätného rázu Kickback alebo robustný pazúrikový doraz, ktorý zaisťuje presnejší rez a väčšiu kontrolu nad pílou.

Aku motorová píla, nízka obstarávacia cena, komplet vrátane AKU aj nabíjačky, nízka hmotnosť
Horšia dostupnosť náhradnej reťaze

Najpredávanejšie motorové píly

Najpredávanejšie motorové píly na trhu sú tie od značiek: Stihl, Makita, Oleo-Mac, Hecht. Najkvalitnejšie motorové píly sú Husqvarna, Dolmar a DeWalt, ktoré nájdete v mnohých odborných testoch motorových píl.

Ako vybrať motorovú pílu

Motorová píla je neoceniteľným pomocníkom pri práci s drevom. Prvým parametrom výberu je rozhodne typ motora. Prvý variantom je elektrický motor, ku ktorého pohonu je nutné zdroj elektrickej energie. Výkony tých kvalitných sa pohybujú v rozmedzí 1,7 – 2,3 kW. Druhou možnosťou je reťazová píla s benzínovým motorom. S tou možno pri dostatku paliva pracovať doslova kdekoľvek. Výkony sú na tom podobne, ale u profesionálnych variantov môžu stúpnuť až na 4 kW.

Dĺžka lišty

Kľúčovým parametrom pri výbere motorovej píly je tiež dĺžka jej lišty. Podľa nej sa určuje, ako veľký priemer dreva možno odrezať. Všeobecne platí, že s lištou určitej dĺžky možno bez problémov porezať kmeň, ktorý má na priemer o 20 percent viac. Tá, ktorá sa dá u hobby použitie považovať za optimálnu, je 35 centimetrov. Menšie môžu prinášať skôr komplikácie pri práci. V tomto segmente je však možné nájsť aj lepšie varianty, ktoré ponúknuť dĺžku lišty aj 40 centimetrov. U profesionálnych riešenie nie je problém zaobstarať aj také, kde lišta dosahuje dĺžku 50 cm a dlhšia.

Hmotnosť píly

Veľmi dôležitý parameter, ktorý ovplyvní to, ako presne, komfortne a ako dlho sa s pílou dá pracovať. Čím je píla ťažší, tým skôr sa dostaví únava a bude treba absolvovať pauzu. U hobby motorových píl začínajú hmotnosti na hodnote 4,5 kilogramu. Tá môže vyrásť aj na 6 až 7 kg. U profesionálnych riešení existujú aj hmotnosti okolo desať kilogramov. Ide o váhu, ktorá zohľadňuje pílu prázdnu. Tá sa ešte navýši naliatím oleja a paliva, v prípade benzínové píly.

Hobby, farmárske a profesionálne

Vyššie spomenuté parametre zvyčajne zodpovedajú konkrétnemu segmentu. Ten sa delia do troch skupín. Prvá je hobby, ktorý súvisí s bežnou údržbou menších záhrad pri rodinných domoch. Druhým typom sú farmárske píly. Ide o kategóriu polo-profesionálne. Treťou kategóriou sú profesionálne motorové píly, určené pre náročnú prácu v lese.

Jednoduchosť použitia

Aj tá by mala zohrávať kľúčovú úlohu pri výbere. Dôležité je napríklad automatické mazanie reťaze, rovnako ako možnosť jeho napnutie či výmeny bez dodatočného náradia. Jednoduchosť použitia ide ruka v ruke aj s ergonomickým tvarom, pohodlnou rukoväťou a jednoduchým ovládaním. Benzínové motorové píly by mali ponúknuť aj istotu ľahkého štartovania. Ďalej k jednoduchosti použitia prispieva aj to, že má píla antivibračné funkcie, čo zaistí pohodlné dlhodobé držanie, alebo bezpečnostné funkcie – tou hlavnou je rýchlo reagujúca brzda reťaze.

Cena

Tá spojená s hobby kategórií je celkom nízka a zvyčajne hovoríme o sumách, ktoré sú v desiatkach eur. Suma by nemala atakovať ani 300 eur, pretože to už je suma, v ktorej sa pohybujú poloprofesionálne farmárske píly. Tie už splní požiadavky aj náročnejších a dlhé použitie. Najdrahším riešením sú píly profesionálne, kde hovoríme o štarte na sume 600 eur s tým, že ich obstarávacej ceny môžu stúpať aj k 900 eur.

4.6/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.