Auto-moto,

Moto obuv: chopper, enduro ai. | Recenzie, test

Jazda na motocykli je všeobecne vnímaná ako nebezpečná. Základným vybavením každého jazdca na motorke je preto prilba na motorku, ale zabúdať by sa nemalo ani na rukavice či topánky na motorku (moto topánky).

Motorkárske topánky sú k dispozícii v mnohých variantoch, pričom treba rozlišovať enduro topánky, cestovné topánky na motorku, ale aj topánky na chopper, cestné motocykle alebo napríklad pre jazdcov na skútroch. Odlišovať treba tiež obuv na motorku pre mužov a ženy. Dámske moto topánky sú totiž odlišné svojou konštrukciou. Každý typ obuvi na moto je niečím špecifický, a to ako v ohľade vzhľade, tak v zmysle bezpečia alebo pohodlie.

Kým cestovná obuv je konštruovaná s ohľadom na pohodlie a nepremokavosť, u športovej obuvi pre okruhy je kladený dôraz na bezpečie. Naopak u topánok na chopper je najdôležitejšou vlastnosťou vzhľad. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie topánky na motorku a ich recenzie.

Najlepšie topánky na motorku – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších topánok na motorku z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTypPrevažujúci materiálVýška topánok 
SiDi Vertigo 2 recenzie a testSiDi Vertigo 2Športové / CestnéSyntetická kožaVysoké čižmy
Forma Adventure recenzie a testForma AdventureEnduro / CestovnéNubuk kožaVysoké čižmy
KORE Touring Mid recenzie a testKORE Touring MidCestovné / TouringKožaStredné
Dainese Torque D1 OUT recenzie a testDainese Torque D1 OUTŠportové / CestnéSyntetická kožaVysoké čižmy
SiDi Gavia Gore recenzie a testSiDi Gavia GoreCestovnéSyntetická kožaStredné
Alpinestars S-MX 6 recenzie a testAlpinestars S-MX 6Športové / CestnéMikrovláknoVysoké čižmy
W-TEC Jartalia NF-6092 recenzie a testW-TEC Jartalia NF-6092ChopperKožaNízke
Alpinestars Tech 7 recenzie a testAlpinestars Tech 7Enduro / MotocrossKoža a PolyuretánVysoké čižmy
Ozone Urban II recenzie a testOzone Urban IICestovné / CestnéMikrovláknoNízke
KORE Adventure Mid recenzie a testKORE Adventure MidOffroad / EnduroSyntetická kožaStredné

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 moto topánok

SiDi Vertigo 2

SiDi Vertigo 2 recenzie a test

Topánky na motorku Sidi Vertigo 2 pochádza z dielní talianskeho výrobcu. Model Vertigo 2 je určený pre športovú jazdu na cestných motocykloch, preto zaujme najmä prepracovaným systém chráničov pre dosiahnutie maximálneho bezpečia. Chrániče sú tvorené nielen vymeniteľnými slidery a holením plátom, ale aj tlmičom nárazov na päte a tiež patentovaným systémom TECNO-3-iron. Tento systém je určený pre nastavenie obvodu lýtka a pevné zovretie obuvi oceľovým lankom vedúcim telom topánky, čím je zaistená maximálna ochrana nohy pri náraze. Tiež je k dispozícii podpora členka, ktorá zaisťuje ochranu proti prekrúteniu nohy.

Materiálom týchto cestných motorkárskych topánok je syntetická koža Techno-micro, ktorá disponuje ešte lepšími vlastnosťami ako klasická kože. Samozrejmosťou je potom precízne odvetranie, dvojité švy, protišmyková podrážka a vymeniteľné časti topánok. Vďaka celkovej bezpečnosti a priedušnosti topánok je moto obuv SIDI Vertigo 2 určená pre jazdcov, ktorí si zakladajú na bezpečie, myslí pritom aj na pohodlie, ale súčasne nie je prekážkou ani väčšie investície.

Forma Adventure

Forma Adventure recenzie a test

Moto topánky Forma Adventure sú určené, ako už názov napovedá, pre zdolávanie dobrodružstvo, najmä potom mimo spevnenú cestu. Tieto topánky ocenia najmä ľudia, ktorí cestujú na cestovnom endure, pritom im záleží nielen na bezpečie, ale aj na pohodlie. Tento model má pomerne dlhú tradíciu, preto je overený roky používania rôznych jazdcov. Materiálom je Nubuk koža, proti vode potom chráni membrána Drytex, ktorá je však len slabou náhradou oproti overené membráne Goretex.

V rámci bezpečnosti je na tom táto cestovateľská moto obuv relatívne dobre. Topánka je vysoká, pokrytá chráničmi, doplnená o pružnú pätnú časť, takže okrem bezpečia je topánka aj pohodlná. O samotnej pohodlie sa stará aj ventilačný systém APS a mäkká polymérová výplň. Niektorí cestovatelia negatívne hodnotí spomínanú membránu, ktorá po určitej dobe začne prepúšťať vlhkosť dovnútra topánky. Pozitívne však hovoria cenovka, ktorá nie je nastavená nijako vysoko. Z toho všetkého vyplýva, že tieto topánky na cestovné enduro sú vhodné skôr pre menej náročných jazdcov.

KORE Touring Mid

KORE Touring Mid recenzie a test

Ďalším modelom moto obuvi v našom výbere je KORE Touring Mid. Názov napovedá, že ide o stredne vysoké čižmy pre jazdcov s cestovateľským potenciálom. Topánky sú určené ako pre mužov, tak pre ženy. Konštrukcia topánok je veľmi jednoduchá, dalo by sa povedať, že ide o základný motocyklovú obuv. Materiálom týchto cestovných moto topánok je kombinácia kože a textilu, pričom pýchou je vodeodolná a priedušná podšívka. Zosilnenie materiálu nájdete na viacerých namáhaných miestach, ako je oblasť radiacej páčky, a tiež v oblasti členkov.

Nevýhodou tejto obuvi je minimálna ochrana, ktorá je zapríčinená absenciou akýchkoľvek solídnych chráničov. S celkovou jednoduchosťou obuvi, zapínaním na zips a univerzálnym vzhľadom si teda nájdu cestovanie topánky KORE Touring Mid záujemcov predovšetkým v radoch menej náročných motocyklistov. Tí však podľa recenzií vypovedajú o tom, že komfort pri nosení je uspokojivý, a to aj po niekoľkých rokoch používania.

Dainese Torque D1 OUT

Dainese Torque D1 OUT recenzie a test

Ďalším modelom obuvi pre športovú jazdu na motocykloch je Dainese Torque D1 OUT. Konštrukčne ide o vysoké dámske čižmy na motorku, ktoré sú určené pre nosenie cez nohavice, sú teda v oblasti lýtok širší ako varianta IN. Topánka vyniká najmä svojou ochranou, ktorá je tvorená zostavou TPU chráničov, slidery na päte i špičke a pevným zapínaním kombináciou klasického a suchého zipsu. Pre maximálnu ochranu nôh sú topánky obohatené o systém proti prekrúteniu členka s názvom D-Axial.

V ohľade pohodlie ponúka moto obuv premyslený systém vetrania, vďaka čomu budú topánky príjemné pri nosení aj v letných mesiacoch. Materiálom je syntetická koža a špeciálna nylonová tkanina s názvom D-Stone, ktorá sa vyznačuje zvýšeným pohodlím, a to pri zachovaní dostatočnej výdrže, najmä potom proti oderu. Dainese Torque D1 OUT je motorkárska obuv dostupná v mnohých veľkostiach a za priaznivú cenu, za ktorú jazdca získa skvelú ochranu nôh v univerzálnom dizajne.

SiDi Gavia Gore

SiDi Gavia Gore recenzie a test

Obuv pre cestovné motocykle Sidi Gavia Gore je cenovo priaznivá, priemerne bezpečná a dostatočne pohodlná aj pre dlhšie cestovanie na motorke. Prednosťou tejto cestovateľské obuvi je najmä membrána Gore-Tex a samotný materiál, z ktorého je obuv prevažne vyrobená. Ide o syntetickú kožu, ktorá sľubuje rovnakú odolnosť ako koža, ale bez nevýhody klasickej kože, ktorou je starnutie. Na kritických miestach je obuv vystužená, čím je predĺžená jej životnosť.

Tak ako každé cestovné topánky na motorku, i Sidi Gavia Gore sľubuje veľký komfort, a to nielen pri jazde na motocykli. Tomu dopomáha aj prídavok elastického panela v oblasti členku, ktorý umožňuje malému pohybu nohy v topánke. Pre ešte väčší komfort je vnútro topánky tvorený antibakteriálnou výstelkou, ktorá je vyberateľná. Dôraz na pohodlie je však kladený vždy na úkor bezpečnosti, a preto nemožno od topánky očakávať maximálnu ochranu, o čom svedčí aj stredná výška topánky, teda menšia krytie nohy.

Alpinestars S-MX 6

Alpinestars S-MX 6 recenzie a test

Športovo-cestovné topánky na motorku Alpinestars S-MX 6 patrí do kategórie cenovo priaznivých. So štandardnými bezpečnostnými prvkami bude vyhovovať všetkým jazdcom, ktorí sa neboja ani športovejší jazdy na dlhšie vzdialenosti. V čom je táto motocyklová obuv výnimočná? Je to celkom iste ergonómie obuvi. Vďaka mnohým rôznym prvkom, ako sú napríklad strečové panely, dvojitá konštrukcia v oblasti členku či skvele riešenej ventilačné otvory, bude jazda príjemná, a to aj pri vyšších teplotách vzduchu.

Spomínané vetracie otvory sú na tomto modeli topánky obzvlášť obľúbené, pretože pri rýchlejšej jazde prúdi vzduch dovnútra topánky, čo nohu celkovo osviežuje. V rámci bezpečí ponúka Alpinestars S-MX 6 štandardné bezpečnostné prvky v podobe chráničov z termoplastického polyuretánu, spevnené päty alebo vystužených kritických miest. Vďaka dobrej povesti, ktorá vychádza aj z tradície tohto modelového radu, je moto obuv s označením S-MX 6 obľúbená u menej i viac náročných jazdcov.

W-TEC Jartalia NF-6092

W-TEC Jartalia NF-6092 recenzie a test

Už na prvý pohľad je jasné, že W-TEC Jartalia NF-6092 je dámska motocyklová obuv, a to najmä pre menej razantné jazdu. Najväčšie využitie tejto obuvi je pri jazde na skútri po meste alebo pomalší jazde na cestnom motocykli. Konštrukciou ide totiž o motocyklové topánky skôr s funkciou okrasnou než ochrannú. O tom svedčí aj samotný podpätok, ktorý je najvýraznejším znakom a bezpečnosti mnoho nepridáva.

Čo sa však nedá W-TEC Jartalia NF-6092 uprieť, je snaha kombinovať skvelý dizajn a bezpečnosť. Aj napriek tomu, že ide o dizajnovú moto obuv s nízko nastavenou cenovkou, je topánka vybavená súborom chráničov. Za zmienku stojí aj materiál tejto obuvi, ktorý je tvorený z 95% kožou. Spolu so spoľahlivým šnurovaním sú tieto dámske topánky na chopper bezpečnejšie alternatívou klasickej obuvi, s ktorou mnohí jazdci absolvujú svoje výjazdy.

Alpinestars Tech 7

Alpinestars Tech 7 recenzie a test

Obuv určená rýdzo pre offroad, to je Alpinestars Tech 7. Kombinácia hrubej kože a chráničov z polyuretánu predurčuje tieto topánky pre motokros a enduro pre to najnáročnejšie využitie. Stavba topánky je oveľa mohutnejšia, než je tomu u cestnú moto obuvi, čo je dané zvýšenými požiadavkami na ochranu nohy pri možnom páde. Pre dosiahnutie maximálneho bezpečia je však potrebné ustúpiť od pohodlia, a preto nie sú vhodné pre chôdzu. K pohodliu však prispievajú aspoň ohybnej zóny v oblasti členku.

Táto moto obuv je vyrobená s maximálnym dôrazom na bezpečnosť, a preto každý ocení najmä veľký štít z PU, ktorý je doplnený o bytelné zapínanie štyrmi hliníkovými prackami. Pracky je možné zapínať a otvárať veľmi rýchlo a pohodlne. Spevnená špička a chytro navrhnutá podrážka potom už podtrhuje celkovú bezpečnosť obuvi. Vďaka svojej veľkosti, mohutnosti a pevnosti ide o veľmi bezpečnú motokrosovú obuv, ktorú využijú aj jazdci na štvorkolkách.

Ozone Urban II

Ozone Urban II recenzie a test

Motocyklová obuv pre cestnú motorku Ozone Urban II je charakteristická svojou nízkou stavbou. Táto stavba zaručuje veľmi pohodlné obúvanie, pričom nebolo opomenulo ani bezpečia. Bezpečie tejto moto obuvi zabezpečuje ochrana päty, členku a špičky topánky, ktorá je doplnená o vymeniteľné slidery. Celkom iste sú výhodou aj zosilnené miesta, ako je oblasť radiacej páčky. S pružnou priehlavkové časťou sú tieto topánky veľmi pohodlné.

Komfortu však pridáva aj antibakteriálna vložka, vďaka čomu topánky odolávajú nepríjemnému zápachu. Vetranie je zabezpečené sieťovinou, ktorou je vyplnený celý interiér topánok. Najväčšou nevýhodou tejto motocyklovej obuvi preto zostáva jej nízka výška. Kvôli tej je totiž razantným spôsobom obmedzená ochrana holennej časti nohy. Na druhú stranu ide o kompromis pohodlie a bezpečie, a ide teda o obuv, ktorú ocenia motocyklisti, ktorí svoju jazdu berú ako relaxačné, nie ako športové.

KORE Adventure Mid

KORE Adventure Mid recenzie a test

Stredne vysoké enduro topánky KORE Adventure Mid prekvapí najmä svojou cenovkou, ktorá je nastavená veľmi nízko. Aj napriek nízku obstarávaciu cenu sú však topánky stavané pomerne robustne, a tak zvládnu aj výjazdy mimo spevnenej cesty. Bezpečnosť týchto moto topánok spočíva vo spevnenie topánky na kľúčových miestach. Podrážka topánky je zložená z dvoch komponentov, zapínanie topánky je zabezpečené dvoma prackami z hliníka.

Pohodlie prispieva termo vložka, ktorá sľubuje efektívny odvod potu. Vďaka nízkej výške sa budú topánky pohodlne obúvať. Tiež podšívka je navrhnutá šikovne tak, aby odolávala vlhkosti a vode, napríklad pri daždi. Tak ako u všetkých nižších topánok, aj tu je nutné počítať s tým, že bezpečie nohy nebude na takej vysokej úrovni, ako je tomu u iných modelov, ktoré sú vyššie. Chrániče u tejto topánky navyše nie sú nijako robustný, skôr ide o silný materiál, v tomto prípade syntetickú kožu, ktorá je obohatená o niekoľko vystužených miest.

Ako vybrať moto obuv

Typ topánky podľa štýlu jazdy

Ak budete kupovať topánky na motorku, pravdepodobne už máte predstavu, či budete jazdiť skôr na ceste alebo v teréne. Pre terénne využitie nie je iné voľby ako motokrosové, prípadne cestovné enduro obuvi. Na ceste je však situácia iná. Tu je potrebné odlíšiť agresívnu jazdu na okruhoch a mestské približovanie na skútri.

Ako už bolo spomenuté v úvode článku, na výber sa ponúkajú topánky na cestnú motorku, a to so zameraním na športové alebo cestovné využitie. Ďalšou kategóriou sú topánky určené pre terénne využitie a okrajovou kategóriou sú klasické topánky so spevnením pre miernu jazdu na motocykli, prípadne potom topánky na chopper, ktoré sú veľakrát len záležitosťou štýlu.

Ochrana a bezpečie obuvi

Bezpečie je vlastnosť, ktorú by ste mali pri výbere motocyklové topánky uprednostniť. Ako však poznať, že topánky sú skutočne bezpečné? Pomôcť Vám môžu normy. Základom je certifikácia EN 13634, ktorá je platná v celej EÚ. Bez tejto certifikácie sa žiadne moto topánky nezaobídu.

Topánky sa testujú v troch oblastiach, a to v tuhosti podošvy, nárazového rezu a v odolnosti proti oderu. V týchto kategóriách môžu získať hodnotenie 1 – menšia ochrana, a hodnotenie 2 – väčšia ochrana. Všetky tieto informácie sú k dispozícii na štítku topánky a hovoria Vám, ako veľmi je daná obuv bezpečná.

Pre zaistenie maximálneho bezpečia sú topánky osadzované zosilnenými časťami navrstveného základného materiálu, ale aj chráničmi. Tie sú vyrobené najčastejšie z TPU, teda z termoplastického polyuretánu. Najčastejšie bývajú chránenej časti, ako je členok, holeň, päta alebo špička. Veľmi moderné sú tiež „umelé kĺby“, ktoré majú za úlohu zabezpečiť, aby noha nebola pri nehode pretočená či vykĺbenie.

Pohodlie, konštrukcia a veľkosť

Snaha o čo najbezpečnejšie topánku zvyčajne končí tak, že obuv nie je pohodlná. Preto nie je od veci myslieť aj na svoj komfort, teda zvoliť kompromis medzi bezpečím a pohodlím. Voľte preto obuv, ktorá disponuje priedušnými časťami, ideálne s vhodne riešeným vetraním. Ďalším prvkom, ktorý oceníte po mnohoročnom využitie, je antibakteriálna vložka, ktorá neutralizuje zápach.

Ku komfortu sa spája aj odolnosť proti vode. V tomto ohľade nie je lepšie voľby ako osvedčené membrány s názvom Goretex. Na trhu sú k dostaniu topánky s inými typmi membrán, ktoré však spravidla nevydrží to, čo práve Gore-Tex.

Rovnako ako pri výbere ktorýchkoľvek iných topánok Vám musí obuv sedieť. Je preto potrebné ju fyzicky vyskúšať. Aj tu je totiž potrebné myslieť na to, že každý strih môže byť v niečom iný, a preto úlohu nehrajú len samotnej veľkosti obuvi. Nehovoriac o tom, že výrobcovia majú rôzne veľkostné tabuľky.

4.5/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.