Upratovanie,

Mopy na podlahu: recenzie, test | Najlepšie mopy na umývanie

Upratovací mop na podlahu je vhodnou náhradou za obyčajný kýbel s vodou a handrou. Nielen, že vytrite oveľa efektívnejšie a rýchlejšie, ale tiež sa u niektorých typov nemusíte dostať do kontaktu so špinavou vodou a nečistotami. Samostatnú kategóriu potom tvoria robotické mopy, ktoré upracou aj bez vašej pomoci. V tomto článku sa venujeme jednoduchým mopovým súpravám, sofistikovanejšie parné mopy sme preberali samostatne.

Podľa typu hlavice rozdeľujeme strapcové a ploché mopy. Každý typ má svoje pre a proti, napríklad lepšia vytrenie škár u strapcového typu, alebo menej náročný a rýchlejší upratovanie veľkých priestorov s pomocou plochého typu. Rotačný mop zase ponúkne automatické žmýkania do sucha a je tak vhodný ako mop na plávajúcu podlahu a iné citlivé povrchy. Špeciálna variantom je sprejový mop s rozprašovačom, vďaka ktorému si vystačíte aj bez vedra.

Zohľadniť by ste mali typ podlahy a vhodnú variantu mopu, respektíve jeho hlavice, šírku záberu, objem vedrá, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má teleskopickú tyč a do akej dĺžky ju možno roztiahnuť, prípadne aký systém žmýkania mop ponúkne. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie mopy a ich recenzie.

Najlepšie mopy na podlahu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších mopov z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Leifheit Profi 55077Vileda Easy Wring and Clean TurboBona Spray MotionSpontex Express System+Leifheit Twist Disc 52019Lamart Spray LT8027Leifheit Twist System New 52014Vileda Ultramax Set Box 140910Spontex Quickmax Profi4Home Rapid Clean
Záber42 cm--33 cm26,5 cm43 cm33 cm36 cm33 cm-
VedroÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 mopov

Leifheit Profi 55077

Leifheit Profi 55077 recenzie a test

Upratovací mop Leifheit Profi 55077 je sadou, ktorá ponúkne všetko potrebné k dokonalému upratovania. Súčasťou je vedro s praktickým nášľapným žmýkaním, ktorý samotný návlek vysuší bez potreby sa ho dotýkať. Používané je ploché riešenie hlavica, ktorá má veľmi dobrý záber o veľkosti 42 centimetrov. Údržba návleku je jednoduchá, pretože ho možno jednoducho vyprať v práčke na 60 stupňov, bez aviváže.

Nechýba možnosť jednoduchej výmeny návlekov. S mopom sa dá vďaka pohyblivému kĺbu dostať doslova kamkoľvek. Objem vedrá robí veľmi dobrých 8 litrov, čo je pre bežnú domácnosť akurát. Nechýba ani protišmykový systém vedrá, ktorý pri žmýkaní eliminuje jeho nechcený pohyb.

Návlek je vyrobený zo syntetického mikrovlákna, ktoré pomáha k dokonalým výsledkom. Vhodný je na parkety, drevo, laminát aj korok. Vďaka systému použitie si uklízející neušpiní, ani nenamočí ruky, ako pri klasickej práci s handrou.

Systém žmýkania, flexibilné otáčanie mopu, objem vedrá
Komplikované vylievanie vedrá

Vileda Easy Wring and Clean Turbo 151153

Vileda Easy Wring and Clean Turbo recenzie a test

Mop na podlahu Vileda Easy wring and Clean Turbo je sadou, ktorá využíva okrúhleho mopu s ľahko trojuholníkovým tvarom. Ten je strapcového prevedenie, pre dosiahnutie aj na najvzdialenejšej miesta. Súčasťou sady je aj vedro, ktorý využíva šlapacieho pedálu, vďaka ktorému je možné mop veľmi efektívne vyžmýkať. Samotné strapce sú vyrobené z kvalitného mikrovlákna.

Mop je určený na všetky typy tvrdých podláh, ako je laminát, vinyl a ďalšie. Zaujme systém regulácie vlhkosti mopu, podľa intenzity žmýkanie. Tyč má 3 diely a je teleskopická, čo umožní nastavenie pohodlné dĺžky pre bezproblémový upratovanie. Rozmedzie je od 55 až do 125 centimetrov.

Nadstavec na mop je možné ľahko udržiavať praním v práčke. A to až na 60 stupňov, bez aviváže. Červené časti na mopu sú navyše vyrobené z abrazíva, ktoré eliminuje možné poškriabaniu podlahy.

Patrí k najobľúbenejším mopom, nastaviteľná dĺžka tyče, 2 druhy strapcov
Kratšia dĺžka rukoväte

Bona Spray Motion

Bona Spray Motion recenzie a test

Mop s rozprašovačom Bona Spray Motion zaujme unikátnou technológiou vibrácií, čo sa následne prejavuje na lepších čistiacich vlastnostiach všetkých druhov tvrdých podláh. Dokáže čistiť intenzívnejšie, čo sa prejavuje v absencii výraznejšieho tlačenie počas čistenia. Vibrácie sú spúšťané zošliapnutím na konkrétne tlačidlo.

Unikátna je tiež dávkovanie čistiaceho prostriedku, pomocou inovatívneho rozprašovača. Ten potrebnú dávku nadávkuje pred samotný mop, na požadované miesto čistenie. Kapacita nádoby je 1 liter. Použitie je možné na drevené, laminátové, vinylové aj korkové podlahy, rovnako tak i dlažby. Ako návlek mop využíva prateľnú utierku.

Dávkovanie čističe je riešené pomocou páčky v hornej časti rukoväte. Množstvo možno upraviť v závislosti na potrebách. O pohon vibračného systému sa starajú 4 tužkové čiže AAA batérie. Z nevýhod by sme vylúpili asi vyššiu cenu za náplne a podľa niektorých ohlasov aj slabšie vibrácie.

Rozprašovač, vibračný systém, prateľná utierka
Slabšie vibrácie, cena náplní

Spontex Express System+

Spontex Express System+ recenzie a test

Mop na na umývanie podlahy Spontex Express System+ má inovatívnu technológiu žmýkanie s rotačným mechanizmom a nastaviteľnosťou odstreďovanie, bez nutnosti použitia nášľapu. Návlek tak vyžmýkate podľa potreby. Pri žmýkaní sa odstráni ako prebytočná voda, tak aj vlasy, chlpy a ďalšie nečistoty. Táto verzia mopu totiž nemá žmýkací košík, v ktorom by sa tieto nečistoty zachytávali.

Samotný návlek mopu má tvar obdĺžnika, vďaka čomu sa dá ľahko dostať do rohov. Nie je nijako vysoký, čím sa dá ľahko upratovať aj pod nábytkom. Vyrobený je z kvalitného mikrovlákna.

Vďaka možnosti rozloženia je jednoduché jeho uprataní, rovnako ako možná potreba výmeny konkrétnej časti. Ďalej nechýba dostatočná dĺžka tyče, ktorá je 130 centimetrov. Pre lepší úchop je na samotnom konci doplnená protišmykovou úpravou.

Rozložiteľná konštrukcia, žmýkanie 360 stupňov, mikrovlákno
Hluk pri žmýkaní, v praxi malá šírka záberu a teda viac ťahov

Leifheit Twist Disc 52019

Leifheit Twist Disc 52019 recenzie a test

Rotačný mop Leifheit Twist System Disc 52019 je vybavený strapcovým mopom, ktorý uľahčí odstránenie nečistôt aj v rohoch miestností a na horšie prístupných miestach. Súčasťou sady je tiež žmýkací vedro, ktoré disponuje odstredivým mechanizmom. Pohybom tyče hore a dole dochádza ku žmýkanie a odstránenie ako prebytočnej vody, tak i nečistôt.

Hlava mopu je vyrobená z mikrovlákna, čo sa podpisuje na efektívnosti upratovanie. Samotná tyč je teleskopická, a tiež je možné nastaviť ju v dĺžke od 100 až po 130 centimetrov. Disponuje ďalej technológií s názvom Click System.

Zaujme veľké vedro, ktoré ponúkne celkový objem o veľkosti 20 litrov, čím medzi porovnávanými upratovacími sadami pomerne vyčnieva. Vhodný je na všetky tvrdé podlahy, vrátane plávajúce podlahy, a kvalitu mopu podporuje aj dlhšia záruka v dĺžke 3 rokov.

Možnosť výmeny hlavice, objem nádoby, vyžmýkanie do sucha
Pružnejšie ucha vedrá

Lamart Spray LT8027

Lamart Spray LT8027 recenzie a test

Mop s rozprašovačom Lamart Spray LT8027 má konštrukciu plochého obdĺžnikového mopu, ktorý sa dobre dostane aj na horšie miesta. Zaujme tiež výmennou dvojitú stierkou pre istotu efektívnejšieho upratovania. Súčasťou konštrukcie je praktická sprejová nádržka. Z nej je možné dávkovať čistiaci prostriedok priamo pred dráhu samotného mopu.

Nádoba na prostriedok má objem 600 mililitrov a možno ju využiť na akýkoľvek čistič. Tyč mopu je dvojdielna a jej dĺžka je 120 centimetrov. Radí sa teda ku kratším, čo môže byť v určitých prípadoch obmedzujúce. Jej súčasťou je aj kĺbové zavesenie, ktoré uľahčí manipuláciu na horšie dostupných miestach.

Utierka je vyrobená z mikrovlákna a možno ju ľahko sňať aj nasadiť. Udržiavanie je ľahké, pretože je bez problémov prateľná v práčke, a to bez aviváže. Praktické gumové stierky sa hodí v prípade, kedy je tento mop využitý tiež na umývanie okien, k čomu je tiež určený.

Sprejový rozprašovač, možnosť umývanie okien, ľahké uskladnenie
Kratšia tyč

Leifheit Twist System New 52014

Leifheit Twist System New 52014 recenzie a test

Leifheit Twist System New je mop na plávajúcu podlahu i radu iných, ako je potrebné drevo, vinyl alebo korok. Jedná sa o vylepšenú upratovaciu sadu predchádzajúceho modelu v rade tohto výrobcu, ktorá obsahuje plochý mop, rovnako ako vedro. To má veľmi dobrý objem o veľkosti 20 litrov. Súčasťou konštrukcie je rotačný odstredivý systém žmýkania. Ten má aj praktickú brzdu, pre potrebu okamžitého zastavenia.

Žmýka sa jednoducho pohybom tyče hore a dole. Systém sa otáča o 360 stupňov. Pri upratovaní zajme otočný kĺb, zaisťujúce možnosť dostať sa aj do horšie prístupných miest. Celkový záber mopu je prijateľných 33 centimetrov.

Tyč má dĺžku až 129 centimetrov a je možné ju teleskopicky nastaviť. Návlek na mop je nielen vyrobený z mikrovlákna, ale možno ho udržiavať aj tak, že sa perie v práčke bez aviváže. Oproti pôvodnej verzii je tu jedno ucho namiesto dvoch, navyše praktickejšie spracované, a tiež sú u vedierku kolieska, takže sa s ním ľahšie manipuluje.

Rotačný systém s brzdou, objem kýblu a kolieska
Vyššia cena

Vileda Ultramax Set Box 140910

Vileda Ultramax Set Box 140910 recenzie a test

Upratovací mop Vileda Ultramax Set Box 140910 je sadou, ktorá je doplnená praktickým vedrom. Jeho objem má hodnotu 10 litrov. Doplnený je tiež žmýkacím košom, ktorý zaistí vhodné navlhčení mopu. Samotný mop je vyrobený z kvalitného mikrovlákna, ktoré sa podpisuje na efektivite upratovania a zbieranie jednotlivých nečistôt.

Mop je možné ľahko udržiavať aj vďaka tomu, že ho možno pomerne jednoducho prať v práčke. A to ako iné návleky na 60 stupňov Celzia. Práca je vďaka 3 dielne teleskopické tyči jednoduchá. Nastaviť si ju možno však len do dĺžky 120 centimetrov, opäť ide teda o kratšia tyč medzi porovnávanými mopy.

Unikátna hlavice mopu sa pýši XXL zónou, pomocou ktorej je možné vytvoriť väčší tlak oproti niektorým konkurentom. Ako mop, tak i vedro sú vyrobené z kvalitného, a teda aj celkom odolného plastu. Vzhľadom k menej dokonalému systému žmýkanie by sme ho však na plávajúcu podlahu nedoporučovali.

XXL zóna, rozložiteľnosť mopu
Horšie systém žmýkanie, krátka násada

Spontex Quickmax Profi

Spontex Quickmax Profi recenzie a test

Mop na umývanie podlahy Spontex Quickmax Profi je plochým mopom, ktorý sa od ostatných ľahko odlišuje. Jeho unikátom je totiž praktický samoždímací systém, pomocou ktorého je možné jednoducho regulovať vlhkosť mopu, a to bez potreby ďalšieho príslušenstva v podobe korytá a jeho systému. Počas žmýkanie nedochádza ku kontaktu rúk s vodou, ani s nečistotami.

Mop má tiež flexibilné otočnú hlavu, ktorá sa otáča o 360 stupňov. To výrazne uľahčuje manipuláciu a schopnosť dostať sa aj na horšie dostupné miest. Nechýba ani praktický magnetický systém, ktorý je súčasťou hlavy.

Utierka mopu je vyrobená z mikrovlákna, čo by sa malo pozitívne podpísať na kvalite upratovania. Tento model je určený na všetky typy tvrdých podláh, a to vrátane laminátu i dlažby. Zaujme tiež malou hmotnosťou, ktorá činí len 1,1 kilogramov. Rukoväť je teleskopická a nastaviteľná. Vedro možno dodatočne dokúpiť a ponúkne objem 12 litrov.

Samoždímací systém, nízka hmotnosť, dĺžka tyče až 140 cm
Absencia vedrá, vytieranie pod nábytkom môže byť ťažšie kvôli ždímadlu

4Home Rapid Clean

4Home Rapid Clean recenzie a test

Rotačný mop na podlahu 4home Rapid Clean patrí medzi novú kolekciu známeho predajcu. Hlavným unikátom mopu je rozhodne jeho žmýkací technológia, ktorá zaistí dokonalé vyžmýkaniu bez kontaktu rúk s vodou, alebo nečistotou. Zaujme tiež konštrukcia použitým plastom, ktorý je ľahký a robustný zároveň.

Samozrejmá je nastaviteľná dĺžka tyče a tiež kĺbu, a to pre pohodlnejšie upratovanie. Rozmedzie je od 90 až do 123 centimetrov. Ďalej nechýba aj fakt, že súčasťou balenia je tiež zadarmo náhradné hlavice, ktorú možno ľahko vymeniť.

Utierka mopu je vyrobená z kvalitného mikrovlákna, ktoré si poradia so všetkými typmi podláh. Ak je špinavé, nie je problém vypraní. A to bez aviváže a až na 60 stupňov Celzia. Vďaka materiálu možno oceniť tiež perfektný zber nečistôt a antistatické vlastnosti.

Antistatické vlastnosti mopu, ľahký a skladný, nastaviteľná tyč
Kratšia dĺžka tyče, menší objem vedrá

Ako vybrať mop na umývanie

Mopové súprava alebo len samostatný mop na podlahu je pomocníkom, ktorý ušetrí prácu, zníži námahu a povedie k dokonalému upratovania. Existuje hneď niekoľko mopov, ktoré môžu nahradiť klasický kýbel s handrou.

Typ mopu

Najobľúbenejším typom je plochý mop, určený hlavne na veľké plochy vďaka dostatočnej šírke záberu. Výhodou je široká ponuka návlekov aj jeho údržba, pričom ideálne je vytieranie kopírujúci smer osmičky. Ďalším typom je strapcový mop s okrúhlym prevedením, ktorý veľmi dobre absorbuje tekutinu a vie dostať nečistoty z rohov. Hodí sa hlavne pre členitý povrch alebo menšie miestnosti.

Rotačný mop môže byť ako plochý, tak strapcový a je charakteristický tým, že má hlavicu obvykle pevne umiestnenou na kĺbe. Súčasťou vedre je špeciálny rotačný odstredivý systém, ktorý sa stará o žmýkanie. Jeho hlavnou prednosťou je efektívna žmýkanie v podstate do sucha. Ak teda máte citlivé drevenej podlahy, je tento typ mopu optimálne.

Mop s rozprašovačom je prevedenie, ktoré nielen stiera, ale vďaka nádobe s čistiacim prostriedkom umiestnené na tyči môže dávkovať prostriedok pomocou spreja priamo pred dráhu mopu. Je síce pravda, že nepotrebujete vedro, nevýhodou je však vyššia hmotnosť, cena a horšia manipulácia napríklad pri vytieranie pod posteľou.

Typ podlahy

Okrem samotného typu môže byť upratovací mop vyberaný tiež podľa toho, na aký typ podlahy je určený. Väčšinou je mop na podlahu univerzálne, sú však aj možnosti špecifické.

Na dlažbu je ideálny strapcový mop, ktorý dokáže veľmi dobre odstrániť nečistoty aj zo samotných škár, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou povrchu. Tiež si poradí s možnými nerovnosťami dlažieb. Ak zvolíte plochý mop, kúpte si hrubší textilný návlek.

Na drevenú a plávajúcu podlahu je ideálnou voľbou plochý mop, ktorý po podlahe dobre kĺže a dokáže efektívne stierať všetky nečistoty. Zvoľte najlepšie rotačný mop, s ktorým môžete vytierať čo najviac na sucho a podlaha tak nebude nadmerne mokrá. Keďže ide o citlivý typ podlahy, mal by byť aj návlek z jemného mikrovlákna, aby ste si podlahu nepoškodili.

Mramorové a kamenné podlahy sú síce odolné, ale zároveň vyžadujú šetrné zaobchádzanie. Ideálny je strapcový alebo plochý mop s návlekom vyrobeným z veľmi jemného materiálu, ktorý štruktúru kameňa nepoškodí.

Klasické podlahy typu lino, vinyl a PVC sú tie, na ktoré je ideálne použiť plochý mop na vytieranie. Dobre po nich kĺže a dokáže ľahko odstrániť rad nečistôt, pričom nepotrebuje nadštandardnou údržbu a ohľady.

Spôsob žmýkanie

Spôsob žmýkanie môže byť rôzny a nepriamo sa odráža aj na použiteľnosti pre konkrétny povrch podlahy. Najjednoduchšie variantom je nášľapné žmýkanie, kedy sa pomocou nášľapu uvedie do pohybu žmýkací mechanizmus (po zasunutí do košíka vo vedre). Existuje aj variant odstredivá, ktorá funguje na princípe rotácie, kedy je mop žmýkanie s využitím odstredivých fyzikálnych síl. Táto metóda vyžmýka strapce či utierku takmer do sucha (intenzitu si možno regulovať), a je tak ideálny pre citlivé plávajúce podlahy. Tretím variantom sú mopy, ktoré majú žmýkanie vyriešené integrovaným mechanizmom, kedy majú systém priamo na svojej konštrukcii.

Kýbel a materiál

Objemnejšie vedro udrží vodu dlhšie čistú a umožní tak vytrieť väčšiu plochu. Keď sa pozrieme na varianty najmenšie, možno hovoriť o vedra s veľkosťou približne 7 litrov. Najväčší dokážu ponúknu objem až 20 litrov. Pokiaľ ide o celú konštrukciu mopu a vedre, dominuje plast. U utierok potom mikrovlákno, ktoré je na upratovanie kvalitným a moderným materiálom. Samozrejmosťou by mala byť možnosť jeho prania v práčke.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Mop na umývanie môže tiež v niektorých prípadoch disponovať aj vibračným mechanizmom, ktorý zaistí efektívnejšie odstránenie nečistôt z podlahy. Tiež môže disponovať teleskopickou tyčou, ktorú je možné nastaviť do požadovanej dĺžky. Zvyčajne je to rozmedzí 90 – 140 centimetrov, v závislosti od typu a výrobcu. Pozornosť by ste mali venovať tiež šírke záberu, teda rozmerom hlavice. Obzvlášť pri vytieranie veľkých priestorov bude na úžitok širšej hlavice okolo 40 cm ako inak obvyklý priemer okolo 30 cm. V neposlednom rade narazíte aj na mopy, ktoré možno použiť na umývanie podlahy i okien.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.