Upratovanie,

Mopy na podlahu: recenzie, test | Najlepšie mopy na umývanie

Upratovací mop na podlahu je vhodnou náhradou za obyčajný kýbel s vodou a handrou. Nielen, že vytrite oveľa efektívnejšie a rýchlejšie, ale tiež sa u niektorých typov nemusíte dostať do kontaktu so špinavou vodou a nečistotami. Samostatnú kategóriu potom tvoria robotické mopy, ktoré upracou aj bez vašej pomoci. V tomto článku sa venujeme jednoduchým mopovým súpravám, sofistikovanejšie parné mopy sme preberali samostatne.

Podľa typu hlavice rozdeľujeme strapcové a ploché mopy. Každý typ má svoje pre a proti, napríklad lepšia vytrenie škár u strapcového typu, alebo menej náročný a rýchlejší upratovanie veľkých priestorov s pomocou plochého typu. Rotačný mop zase ponúkne automatické žmýkania do sucha a je tak vhodný ako mop na plávajúcu podlahu a iné citlivé povrchy. Špeciálna variantom je sprejový mop s rozprašovačom, vďaka ktorému si vystačíte aj bez vedra.

Zohľadniť by ste mali typ podlahy a vhodnú variantu mopu, respektíve jeho hlavice, šírku záberu, objem vedrá, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má teleskopickú tyč a do akej dĺžky ju možno roztiahnuť, prípadne aký systém žmýkania mop ponúkne. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie mopy a ich recenzie.

Najlepšie mopy na podlahu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších mopov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Leifheit Twist System New 52014Vileda Easy Wring and Clean TurboBona Spray mopLeifheit Profi set mop s kýblemVileda Ultramax Set Box 155737Leifheit Clean Twist Disc 52101Lamart LT8036 Push 2v1Leifheit 56690 Easy Spray XLLamart Spray LT8027Spontex Express System+
Záber33 cm--42 cm35 cm35 cm33 cm42 cm43 cm33 cm
VedroÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 mopov

Leifheit Twist System New 52014

Leifheit Twist System New 52014 recenzie a test

Leifheit Twist System New hodnotíme ako najlepší mop na plávajúcu podlahu, prípadne aj drevené podlahy. Dôvodom je predovšetkým kvalitný žmýkací systém pre možnosť suchého umývania, spolu s návlekom z mikrovlákna pre citlivé podlahy. Ochranu pred vodou na podlahe navyše poskytuje golier zabraňujúci striekaniu vody.

To, že Leifheit Twist System New patrí medzi najpredávanejšie upratovacie sady na trhu, nie je nijako prekvapujúce. Okrem už spomínaného má tiež vedro s objemom 20 litrov a je tak v porovnaní s ostatnými mopmi najobjemnejšie. Súčasťou konštrukcie je rotačný odstredivý systém žmýkania. Ten má aj praktickú brzdu, pre potrebu okamžitého zastavenia. Žmýka sa jednoducho pohybom tyče hore a dole. Systém sa otáča o 360 stupňov. Pri upratovaní zajme otočný kĺb, zaisťujúci možnosť dostať sa aj do horšie prístupných miest. Celkový záber mopu je prijateľných 33 centimetrov.

Tyč má dĺžku až 129 centimetrov a je možné ju teleskopicky nastaviť. Oproti pôvodnej verzii je tu jedno ucho namiesto dvoch, navyše praktickejšie spracované. Vedro bohužiaľ nemá kolieska, ale je možné ich dodatočne dokúpiť, čo sa s ohľadom na veľkosť, respektíve šírku vedra, naozaj oplatí pre jednoduchšiu manipuláciu.

Rotačný systém s brzdou, objem vedra, golier zabraňujúci striekaniu vody
Občas ide stuha nasadiť návlek mopu

Vileda Easy Wring and Clean Turbo 151153

Vileda Easy Wring and Clean Turbo recenzie a test

Mop na podlahu Vileda Easy Wring and Clean Turbo je sadou, ktorá využíva okrúhly mop s ľahko trojuholníkovým tvarom. Ten je strapcového prevedenia, pre dosiahnutie aj na najneskoršie miesta. Súčasťou sady je tiež kýbel, ktorý využíva šliapací pedál, vďaka ktorému je možné mop veľmi efektívne vyžmýkať. Samotné strapce sú vyrobené z kvalitného mikrovlákna.

Mop je určený na všetky typy tvrdých podláh, ako je napríklad laminát. My hodnotíme Vileda Easy Wring and Clean ako najlepší mop na vinylovú podlahu. Aj napriek tomu, že vinylová podlaha má väčšiu odolnosť proti poškodeniu, oceňujeme tu červené časti na mope. Tie sú vyrobené z abrazíva, ktoré eliminuje možné poškriabanie podlahy. Navyše má rotačný systém žmýkania, takže nezostávajú kaluže pri vytieraní. Vlhkosť mopu je možné regulovať intenzitou žmýkania. Tu je bohužiaľ podľa skúseností nutné zošliapnuť mechanizmus viackrát, než uvádza výrobca.

Tyč má 3 diely a je teleskopická, čo umožní nastavenie pohodlnej dĺžky pre bezproblémové upratovanie. Rozmedzie je od 55 až do 125 centimetrov, takže žiadny problém s príliš dlho týči.

Patrí k najobľúbenejším mopom, nastaviteľná dĺžka tyče, 2 druhy strapcov
Pedál je nutné zošliapnuť viackrát

Bona Spray mop

Bona Spray mop recenzie a test

Mop s rozprašovačom Bona Spray zaujme unikátnou technológiou vibrácií, čo sa následne prejavuje na lepších čistiacich vlastnostiach všetkých druhov tvrdých podláh. Dokáže čistiť intenzívnejšie, čo sa prejavuje v absencii výraznejšieho tlačenia počas čistenia. Vibrácie sú spúšťané zošliapnutím na konkrétne tlačidlo.

Unikátne je tiež dávkovanie čistiaceho prostriedku, pomocou striekacieho mechanizmu. Ten potrebnú dávku nastrekne pred samotný mop, na požadované miesto čistenia. Použitie je možné na drevené lakované, olejované, voskované a korkové podlahy. My hodnotíme Bona Spray ako najlepší mop na laminátovú podlahu a parkety, pre starostlivosť ktorých má kompatibilné návleky. 85 litrov. Množstvo je možné upraviť v závislosti na potrebách. O pohon vibračného systému sa starajú 4 ceruzkové čiže AAA batérie. Z nevýhod by sme vypichli asi vyššiu cenu za náplne a podľa niektorých ohlasov aj slabšie vibrácie.

Rozprašovač, vibračný systém, prateľná utierka
Slabšie vibrácie, cena náplní

Leifheit Profi set mop s kýblem 55096

Leifheit Profi set mop s kýblem recenzie a test

Upratovací set Leifheit Profi 55096 hodnotíme ako najlepší mop na drevenú podlahu a parkety, prípadne plávajúcu podlahu. Spĺňa totiž základné predpoklady - má rotačné žmýkanie a jemné mikrovlákno. Navyše ide o profesionálnu sadu, ktorá ponúkne všetko potrebné na dokonalé upratovanie. Súčasťou je vedro s kolieskami a praktickým nášľapným žmýkaním, ktorý vysuší návlek bez potreby sa ho dotýkať. Používané je ploché riešenie hlavice, ktorá má veľmi široký záber o veľkosti 42 centimetrov, takže je mop vhodný na veľké plochy.

S mopom sa dá vďaka pohyblivému kĺbu dostať pod nábytok ako sú postele a skrine. Objem vedra je 8 litrov (rozmery vedra sú 50,5 x 28 x 38,5 cm), čo je pre bežnú domácnosť akurát. Praktický je tiež protišmykový systém vedra, ktorý pri žmýkaní eliminuje jeho nechcený pohyb.

Nechybí možnosť jednoduchej výmeny návlekov. Údržba návleku je jednoduchá, pretože ho možno jednoducho vyprať v práčke na 60 stupňov, bez aviváže. Mop je hodný na parkety, drevo, laminát aj korok. Pre niekoho môže byť problém príliš dlhá tyč, ktorá sa nedá výškovo nastaviť, ale je možné kúpiť tyč inú. Podľa skúseností ide tiež horšie vybrať návlek z úchytiek na mope.

Odstredivé rotačné žmýkanie, flexibilné otáčanie mopu, vedro s kolieskami
Komplikované vylievanie vedra

Vileda Ultramax Set Box 155737

Vileda Ultramax Set Box 155737 recenzie a test

Upratovací mop Vileda Ultramax Set Box 155737 je sadou, ktorá je doplnená praktickým vedrom. Jeho objem má hodnotu 10 litrov, čo je v porovnaní voči iným mopom nadpriemer. Doplnený je tiež žmýkacím košom, avšak bez rotačného mechanizmu.

Tento mop od Viledy patrí k lacnejším modelom, čo sa podpisuje na absenciu rôznych vlastností. Napríklad márne by ste hľadali teleskopickú tyč, alebo kolieska na nádobe. Na druhú stranu návlek tvorí kombinácia vlákien – mikrovlákna pohlcujú mastnotu a šmuhy, abrazívne vlákna čistia zaschnuté nečistoty.

Unikátna hlavica mopu sa pýši XXL zónou, pomocou ktorej je možné vytvoriť väčší tlak oproti niektorým konkurentom. Ako mop, tak aj vedierko sú vyrobené z kvalitného, a teda aj celkom odolného plastu. Vzhľadom na menej dokonalý systém žmýkania by sme ho však na plávajúcu podlahu neodporúčali.

Power zóna, vyšší objem vedra
Horší systém žmýkania, absencia teleskopickej tyče

Leifheit Set Clean Twist Disc 52101

Leifheit Clean Twist Disc 52101 recenzie a test

Rotačný mop Leifheit Twist System Disc 52019 je vybavený strapcovým mopom, ktorý uľahčí odstránenie nečistôt aj v rohoch miestností a na horšie prístupných miestach. Súčasťou sady je tiež žmýkacie vedro, ktoré disponuje odstredivým mechanizmom. Pohybom tyče hore a dole dochádza k žmýkaniu a odstráneniu ako prebytočnej vody, tak aj nečistôt. Líšia sa teda od modelov Vileda tým, že ich modely využívajú pedál vo vedre.

Hlava mopu je vyrobená z jemného mikrovlákna, takže je mop vhodný na podlahy citlivé na vlhkosť. Samotná tyč je teleskopická, a taktiež je možné nastaviť ju v dĺžke od 100 až po 130 centimetrov. Pri veľkosti vedra dajte pozor, pretože z udávaných 20 litrov je operatívnych iba 6 a nevyčnieva tak v porovnaní s inými mopmi.

Vhodný je na všetky tvrdé podlahy. My hodnotíme Leifheit Twist System Disc 52019 ako kvalitný mop na dlažbu a kamennú podlahu. Jednak s ohľadom na strapce pre schopnosť vyčistenia škár, ako aj pre suché umývanie, kde kamenná dlažba mokré neznesie.

Mop s vedrom a žmýkacím košom, pohodlné vylievanie vody, kolieska na vedre
Žmýkací kôš je z plastu

Lamart LT8036 Push 2v1

Lamart LT8036 Push 2v1 recenzie a test

Samožmýkací mop Lamart LT8036 Push 2v1 sa radí k najlacnejším mopom, ktoré majú niečo navyše ako iba tyč s handrou. Špecifikom tohto mopu je jednoznačne dĺžka tyče so 149 cm. Pre vysoké osoby výhoda, pre iných naopak príliš veľa.

Návlek má dvojité mikrovlákno, kedy je na výber strana pre hrubé drhnuté nečistôt a druhé pre jemné čistenie podláh. Máte tak dohromady hrubší aj mäkký mop. Podľa skúseností užívateľov sa ale horšie žmýka a ďalšou nepríjemnosťou je nutnosť širokého vedra či lavóra. Obzvlášť pri stieraní na sucho je nutné žmýkať viac. Drahšie upratovacie súpravy majú obvykle mop s kĺbom na násade. Bohužiaľ ten tu tiež nenájdete, takže chce trochu cviku naučiť sa s ním pracovať.

Inak ide o kvalitný mop, ktorý menej náročným používateľom bude stačiť. Pokiaľ však potrebujete umývanie drevené či plávajúce podlahy, tak radšej zvoľte mop s vedrom a žmýkacím košom na báze rotačného systému.

Samo žmýkací systém, nízka cena
Nemá otočný kĺb

Leifheit 56690 Easy Spray XL

Leifheit 56690 Easy Spray XL recenzie a test

Mop s rozprašovačom Leifheit 56690 Easy Spray XL odporúčame na drevené a laminátové podlahy, prípadne aj dlažbu a linoleum. Celkovo ide o kvalitný mop so skvelým pomerom cena/výkon v strednej cenovej kategórii.

Základom je skvelá manipulácia, ktorú tu rieši 360 stupňový otočný kĺb a ľahko sa s ním dostanete pod nábytok. Z časti je mop taktiež vhodný na veľké plochy so šírkou záberu 42 cm. Bohužiaľ nádobka má len 0,65 litra a na naozaj veľké plochy nemusí stačiť jedno naplnenie. Rozprašovač pracuje ako má a dávkuje čistiaci roztok v podobe jemnej hmly. Leifheit ponúka roztoky na rôzne typy podláh, konkrétne na laminátové a vinylové, olejované a voskované, parkety, či na dlažbu a kamenné podlahy.

Najviac ho využijete na rýchle umytie podlahy, napríklad v kuchyni. Absencia žmýkania a vedra je v takýchto prípadoch rozhodne výhoda, a navyše zaberie menej miesta. Navyše je mop ľahký a rozprašovač spúšťate pohodlne stlačením spúšte na rukoväti.

Veľký mop, otočný kĺb, na citlivé podlahy
Malý objem nádoby

Lamart Spray LT8027

Lamart Spray LT8027 recenzie a test

Lacný mop s rozprašovačom Lamart Spray LT8027 má konštrukciu plochého obdĺžnikového mopu, ktorý sa dobre dostane aj na horšie miesta. Zaujme aj výmennou dvojitou stierkou pre istotu efektívnejšieho upratovania. Súčasťou konštrukcie je praktická sprejová nádržka. Z nej je možné dávkovať čistiaci prostriedok priamo pred dráhu samotného mopu.

Nádoba na prostriedok má objem 600 mililitrov a je možné ju využiť na akýkoľvek čistič. Tyč mopu je dvojdielna a jej dĺžka je 120 centimetrov. Radí sa teda ku kratším, čo môže byť v určitých prípadoch obmedzujúce. Jej súčasťou je aj kĺbové zavesenie, ktoré uľahčí manipuláciu na horšie dostupných miestach.

Utierka je vyrobená z mikrovlákna a možno ju ľahko sňať aj nasadiť. Udržiavanie je ľahké, pretože je bez problémov prateľná v práčke, a to bez aviváže. Praktické gumové stierky sa hodia v prípade, keď je tento mop využitý aj na umývanie okien, na čo je tiež určený.

Sprejový rozprašovač, možnosť umývania okien, ľahké uskladnenie
Kratšia tyč

Spontex Express System+

Spontex Express System+ recenzie a test

Mop na umývanie podlahy Spontex Express System+ má inovatívnu technológiu žmýkania s rotačným mechanizmom a nastaviteľnosťou odstreďovania, bez nutnosti použitia nášľapu. Návlek tak vyžmýkate podľa potreby. Pri žmýkaní sa odstráni ako prebytočná voda, tak aj vlasy, chlpy a ďalšie nečistoty. Táto verzia mopu totiž nemá žmýkací košík, v ktorom by sa tieto nečistoty zachytávali.

Samotný návlek mopu má tvar obdĺžnika, vďaka čomu sa dá ľahko dostať do rohov. Nie je nijako vysoký, čím sa dá ľahko upratovať aj pod nábytkom. Vyrobený je z kvalitného mikrovlákna.

Vďaka možnosti rozloženia je ľahké jeho upratanie, rovnako ako možná potreba výmeny konkrétnej časti. Ďalej nechýba dostatočná dĺžka tyče, ktorá je 130 centimetrov. Pre lepší úchop je na samotnom konci doplnená protišmykovou úpravou.

Rozložiteľná konštrukcia, žmýkanie 360 stupňov, mikrovlákno
Hluk pri žmýkaní, v praxi malá šírka záberu a teda viac ťahov

Ako vybrať mop na umývanie

Mopové súprava alebo len samostatný mop na podlahu je pomocníkom, ktorý ušetrí prácu, zníži námahu a povedie k dokonalému upratovania. Existuje hneď niekoľko mopov, ktoré môžu nahradiť klasický kýbel s handrou.

Typ mopu

Najobľúbenejším typom je plochý mop, určený hlavne na veľké plochy vďaka dostatočnej šírke záberu. Výhodou je široká ponuka návlekov aj jeho údržba, pričom ideálne je vytieranie kopírujúci smer osmičky. Ďalším typom je strapcový mop s okrúhlym prevedením, ktorý veľmi dobre absorbuje tekutinu a vie dostať nečistoty z rohov. Hodí sa hlavne pre členitý povrch alebo menšie miestnosti.

Rotačný mop môže byť ako plochý, tak strapcový a je charakteristický tým, že má hlavicu obvykle pevne umiestnenou na kĺbe. Súčasťou vedre je špeciálny rotačný odstredivý systém, ktorý sa stará o žmýkanie. Jeho hlavnou prednosťou je efektívna žmýkanie v podstate do sucha. Ak teda máte citlivé drevenej podlahy, je tento typ mopu optimálne.

Mop s rozprašovačom je prevedenie, ktoré nielen stiera, ale vďaka nádobe s čistiacim prostriedkom umiestnené na tyči môže dávkovať prostriedok pomocou spreja priamo pred dráhu mopu. Je síce pravda, že nepotrebujete vedro, nevýhodou je však vyššia hmotnosť, cena a horšia manipulácia napríklad pri vytieranie pod posteľou.

Typ podlahy

Okrem samotného typu môže byť upratovací mop vyberaný tiež podľa toho, na aký typ podlahy je určený. Väčšinou je mop na podlahu univerzálne, sú však aj možnosti špecifické.

Na dlažbu je ideálny strapcový mop, ktorý dokáže veľmi dobre odstrániť nečistoty aj zo samotných škár, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou povrchu. Tiež si poradí s možnými nerovnosťami dlažieb. Ak zvolíte plochý mop, kúpte si hrubší textilný návlek.

Na drevenú a plávajúcu podlahu je ideálnou voľbou plochý mop, ktorý po podlahe dobre kĺže a dokáže efektívne stierať všetky nečistoty. Zvoľte najlepšie rotačný mop, s ktorým môžete vytierať čo najviac na sucho a podlaha tak nebude nadmerne mokrá. Keďže ide o citlivý typ podlahy, mal by byť aj návlek z jemného mikrovlákna, aby ste si podlahu nepoškodili.

Mramorové a kamenné podlahy sú síce odolné, ale zároveň vyžadujú šetrné zaobchádzanie. Ideálny je strapcový alebo plochý mop s návlekom vyrobeným z veľmi jemného materiálu, ktorý štruktúru kameňa nepoškodí.

Klasické podlahy typu lino, vinyl a PVC sú tie, na ktoré je ideálne použiť plochý mop na vytieranie. Dobre po nich kĺže a dokáže ľahko odstrániť rad nečistôt, pričom nepotrebuje nadštandardnou údržbu a ohľady.

Spôsob žmýkanie

Spôsob žmýkanie môže byť rôzny a nepriamo sa odráža aj na použiteľnosti pre konkrétny povrch podlahy. Najjednoduchšie variantom je nášľapné žmýkanie, kedy sa pomocou nášľapu uvedie do pohybu žmýkací mechanizmus (po zasunutí do košíka vo vedre). Existuje aj variant odstredivá, ktorá funguje na princípe rotácie, kedy je mop žmýkanie s využitím odstredivých fyzikálnych síl. Táto metóda vyžmýka strapce či utierku takmer do sucha (intenzitu si možno regulovať), a je tak ideálny pre citlivé plávajúce podlahy. Tretím variantom sú mopy, ktoré majú žmýkanie vyriešené integrovaným mechanizmom, kedy majú systém priamo na svojej konštrukcii.

Kýbel a materiál

Objemnejšie vedro udrží vodu dlhšie čistú a umožní tak vytrieť väčšiu plochu. Keď sa pozrieme na varianty najmenšie, možno hovoriť o vedra s veľkosťou približne 7 litrov. Najväčší dokážu ponúknu objem až 20 litrov. Pokiaľ ide o celú konštrukciu mopu a vedre, dominuje plast. U utierok potom mikrovlákno, ktoré je na upratovanie kvalitným a moderným materiálom. Samozrejmosťou by mala byť možnosť jeho prania v práčke.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Mop na umývanie môže tiež v niektorých prípadoch disponovať aj vibračným mechanizmom, ktorý zaistí efektívnejšie odstránenie nečistôt z podlahy. Tiež môže disponovať teleskopickou tyčou, ktorú je možné nastaviť do požadovanej dĺžky. Zvyčajne je to rozmedzí 90 – 140 centimetrov, v závislosti od typu a výrobcu. Pozornosť by ste mali venovať tiež šírke záberu, teda rozmerom hlavice. Obzvlášť pri vytieranie veľkých priestorov bude na úžitok širšej hlavice okolo 40 cm ako inak obvyklý priemer okolo 30 cm. V neposlednom rade narazíte aj na mopy, ktoré možno použiť na umývanie podlahy i okien.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.