Veľké spotrebiče do kuchyne,

Monoklimatické chladničky (bez mrazničky) | Recenzie, test

Monoklimatická chladnička bez mrazničky je opakom kombinované chladničky, pretože chýba mraznička a celý vnútorný priestor je určený pre uloženie potravín a ich chladenie. Podobne ako malá monoklimatická chladnička vyzerá domáci vinotéka alebo minibar, takže je ideálna aj len pre chladenie drinkov.

Chladnička bez mrazničky

Jednodverová a voľne stojaca chladnička bez mrazničky je charakteristická veľmi malým alebo naopak veľkým úžitkovým objemom. So samostatnou mrazničkou možné navyše zostaviť side-by-side chladničku podobajúce sa americkej chladničke. Uplatnenie nájde predovšetkým v komerčných priestoroch, ale aj v početnej domácnosti.

Pri výbere by ste mali zohľadniť nielen objem chladničky, energetickú triedu, poťažmo spotrebu energie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je beznámrazová (no frost), umožňuje automatické odmrazovanie alebo zmenu otvárania dverí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie monoklimatické chladničky a ich recenzie.

Najlepšie monoklimatické chladničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších monoklimatických chladničiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 AEG RKB638E4MXGuzzanti GZ09Whirlpool ARZ 0051Zanussi ZRA25600WAGorenje Advanced R 6192 LXElectrolux ERF2504AOWSnaige Ice Logic C29SM T10022Candy CFL 050 EGuzzanti GZ 44Zanussi ZRG 11600 WA
Spotreba121 kWh-117 kWh133 kWh119 kWh133 kWh131 kWh-162 kWh108 kWh
OsvetlenieLEDŽiarovkaŽiarovkaŽiarovkaLEDLEDLEDNemáLEDŽiarovka
FarbaNerezBielaBielaBielaNerezBielaBielaBielaČiernaBiela
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 chladničiek bez mrazničky

AEG RKB638E4MX

AEG RKB638E4MX recenzie a test

Jednodverová chladnička bez mrazničky AEG RKB638E4MX má na prvý pohľad prémiový dizajn, a aj vo vnútri sa nachádza prémiové technológie. Má šedú farbu s nerezovými dverami, ktoré sú vybavené ochranou proti odtlačkom prstov. Má nadpriemerne veľký objem 390 litrov a jej vnútorný priestor so systémom CustomFlex si môžete ľubovoľne organizovať presne podľa vašich potrieb.

Triedu energetickej účinnosti má E, teda pomerne dobrú, a ročná spotreba elektrickej energie činí 121 kWh. Hlučnosťou triedy C je 40 dB a jej rozmery sú 186 cm na výšku, 59,5 na šírku a hlboká je 65 cm. Poteší predĺžená záruka na motor 10 rokov, elektronická kontrola teploty s LED indikátormi alebo úsporné LED osvetlenie umiestnené v hornom paneli.

Z technológií najviac zaujme technológia MultiFlow, ktorá pomocou ventilátora umožňuje aktívny obeh studeného vzduchu po celom priestore chladničky. Prispieva tým k udržaniu stálej teploty i vlhkosti, čím lepšie chráni kvalitu skladovaných potravín. Má tiež funkciu Coolmatic, ktorá zaistí rýchle schladenie čerstvých potravín, alebo zásuvku Extra Chill, ktorá mäsu, rybám a syrom pomáha uchovať ich maximálnu čerstvosť.

Dobrá energetická trieda E, nadpriemerný vnútorný priestor, technológie MultiFlow
Nič zásadné

Guzzanti GZ09

Guzzanti GZ09 recenzie a test

Malá chladnička bez mrazničky Guzzanti GZ09 je vďaka svojim kompaktným rozmerom ideálny produkt napríklad na chatu, do pergoly, do kancelárie, alebo všade tam, kde nie je veľa miesta na veľkú chladničku. Aj cez svoju výšku 84 cm, šírku 47 cm a hĺbku 44 centimetrov ponúka na tieto pomery veľký vnútorný priestor s kapacitou 85 litrov.

Vnútorné usporiadanie poskytne tri sklenené police a dostatok priestoru aj pre dvojlitrové PET fľaše. Praktická je ďalej možnosť zmeny smeru otvárania dverí a veľmi nízka hlučnosť, ktorá dosahuje len 33 dB. Spadá do klimatickej triedy N,ST a má tiež nízku spotrebu elektrickej energie.

Výrobca poskytuje štandardnú záruku v dobe 24 mesiacov, model je v štandardnom prevedení v bielej farbe a ako bolo spomenuté, nemá mrazničku. Po otvorení dverí sa rozsvieti vnútorné osvetlenie, ktoré je urobené bežnou žiarovkou, a uvidíte tiež otočný ovládač s piatimi polohami, jedná sa o termostat a nastavuje sa s ním intenzita chladenia.

Veľmi nízka hlučnosť 33 dB a spotreba, zameniteľný smer otvárania dverí
V dôsledku malých rozmerov menší objem 85 l

Whirlpool ARZ 0051

Whirlpool ARZ 0051 recenzie a test

Monoklimatická chladnička Whirlpool ARZ 0051 je malá vstavaná chladnička pod linku, ktorá má veľmi dobrý pomer medzi vnútorným objemom a jej rozmery. Šírka je 59,6 cm, hĺbka 54,5 cm a na výšku má 81, 5 cm. Vnútorný priestor je 144 litrov, výrobca tak vnútorný objem využil veľmi efektívne.

Ako na horšie možno nazerať na triedu energetickej účinnosti F, ktorá je závislá najmä od spotreby elektrickej energie a činí 117 kWh za rok. Naopak veľmi dobrá je jej nízka hlučnosť 37 dB, ktorá zodpovedá triede hlučnosti C.

Ide o kvalitnú chladničku bez mrazničky, čo dokazuje predĺžená záruka kompresor v čase 5 tich rokov. Vnútri sú celkom 4 poličky z ktorých 3 sú nastaviteľné, 2 zásuvky na ovocie a zeleninu a 2 priehradky vo dverách na drobnosti alebo na fľaše. Ovládanie teploty je riešené manuálne a možné je tiež zameniť smer otvárania dverí. Určitou nevýhodou je vnútorné osvetlenie, ktoré je riešené štandardnou žiarovkou. Úsporné LED svetlo by bolo prínosnejšie.

Malá vstavaná chladnička, dobrý pomer rozmery/objem, nízka hlučnosť 37 dB
Vyššia cena

Zanussi ZRA25600WA

Zanussi ZRA25600WA recenzie a test

Monoklimatická chladnička Zanussi ZRA25600WA je všestranným pomocníkom nielen do domácnosti. Spotreba je spojená so zaradením do energetickej triedy G a tiež s hodnotou spotreby 133 kWh. Nesklame ani jej veľkosť, ktoré zodpovedá vnútorný objem o veľkosti 240 litrov.

Pri využití hrá hlavnú úlohu prehľadnosť. Celkom ponúkne 4 sklenené police zaberajúce celú šírku chladničky. K nim sa pridáva tiež 1 šuplík určený na ovocie a zeleninu. Tiež nechýba priehradky vo dverách, alebo o praktický priestor pre umiestnenie hneď 6 vajíčok. Súčasťou konštrukcie je aj vnútorná svetlené pomocou žiarovky.

Počas prevádzky chladničky zaujme hodnota hlučnosti, ktorú je len 38 dB. Rovnako nechýba praktická možnosť montáže dverí s ohľadom na pravej i ľavej otvárania. Samozrejmosťou je aj jednoducho nastaviteľný termostat, ktorý bude teplotu vnútri strážiť po celý čas jej prevádzky.

Praktické rozdelenie, dobrý objem
Bez odmrazovacie funkcie

Gorenje Advanced R 6192 LX

Gorenje Advanced R 6192 LX recenzie a test

Monoklimatická chladnička Gorenje Advanced R 6192 LX zaujme toho, kto potrebuje pre svoje potraviny naozaj veľký priestor. Disponuje totiž vnútorným objemom o veľkosti 368 litrov. Okrem klasických políc a priehradiek vo dverách ponúkne aj inovatívne zásuvky s označením Fresh Zone, ktoré držia teplotu o hodnote 3 stupne, alebo priehradku Crisp Zone pre ovocie a zeleninu.

Taktiež disponuje niekoľkými senzormi, ktoré strážia používanie chladničky, čomu prispôsobí svoj chladiaci režim. S ním je spojená aj praktická funkcia automatického odmrazovania. Ďalej zaujme aj jej nízka hlučnosť, ktorá robí veľmi prijateľných 38 dB.

Aj napriek svoje vlastnosti nesklame svojou spotrebou. Tá je iba 119 kWh/rok, a to znamená energetickú triedu E. Jednoduché ovládanie len podčiarkuje displej, ktorý zobrazuje aktuálnu hodnotu nastavenia. Ďalej nechýba ani praktické integrované svetlo.

Trieda E, špeciálne zásuvky
Chýba nofrost systém

Electrolux ERF2504AOW

Electrolux ERF2504AOW recenzie a test

Chladnička bez mrazničky Electrolux ERF2504AOW má dostatočne veľký vnútorný priestor s objemom 240 litrov. Ten je navyše možné prakticky rozdeliť. Nechýba možnosť využiť celkom 4 police, ktoré dopĺňa 1 spodnej zásuvka na ovocie a zeleninu. Vo dverách, ktoré je možné upraviť na pravej alebo ľavej otváranie, nechýbajú ďalšie 4 praktické poličky.

Chladiaci priestor nesie označenie SpacePlus, čo nahráva jeho maximálnemu využitiu. Pri každodennej prevádzke je nesklame ani spotreba. Tá je 133 kWh, a tak je možné zaradiť tento spotrebič do energetickej kategórie F.

Hlučnosť sa nijako nevymyká štandardov a činí 38 dB. Vo vnútornom priestore možno nájsť automaticky spínané LED svetlo, vďaka ktorému je možné nájsť správnu potravinu aj za horších svetelných podmienok. Chladnička má klasickú bielu farbu a nastaviteľné nožičky.

Dobrý objem, priestor SpacePlus
Podľa niektorých ohlasov je viac počuť

Snaige Ice Logic C29SM

Snaige Ice Logic C29SM T10022 recenzie a test

Chladnička bez mrazničky SNAIGE Ice Logic C29SM je vhodná pre toho, koho zaujíma primárne nízka spotreba. O tej vypovedá energetická kategórie F, rovnako ako o nej vypovedá aj konkrétne hodnota, ktorá činí 131 kWh.

Zaujme i jej prevedenie, ako je hlavne unikátna antibakteriálna úprava. Nesklame tiež vnútorný objem, ktorého hodnota je 267 litrov. Radí sa teda medzi väčšie modely. Te je možné usporiadať pomocou jednotlivých políc z tvrdeného skla. Ďalej nechýba ani praktická spodnej priehradka na ovocie a zeleninu.

V režime chladenia je treba počítať s hlučnosťou chladničky o hodnote 41 dB. Unikátna je rozsah nastavenia teploty, ktorý môže byť realizovaný od 0 až po celých 10 ° C. Vnútri nechýba LED osvetlenie a v prípade potreby je možné zmeniť otváranie dverí napravo alebo naľavo.

Antibakteriálna úprava, rozsah teplôt
Bez displeja

Candy CFL 050 E

Candy CFL 050 E recenzie a test

Malá monoklimatická chladnička Candy CFL 050 E patrí medzi najkompaktnejšie modely na trhu. Tomu jasne zodpovedajú aj jej rozmery, ktoré robia 51,5 x 45 x 47. Tie sa podpisujú aj na menšom vnútornom objeme, ktorý je 44 litrov. Aj vďaka tomu sa hojne používa napríklad v hoteloch, a to ako minibar.

Vnútorný priestor je prakticky rozdelený na niekoľko sejacie. Nechýba 1 drôtená polica, ktorá je doplnená 1 zásuvkou na ovocie a zeleninu. V oblasti dverí sú k dispozícii celkom 2 priehradky. Teplota je nastaviteľná veľmi jednoducho, a to pomocou kontrolného panelu s mechanickým ovládaním.

Spotreba za 24 hodín činí iba 0,308 kWh. Jej hlučnosť počas prevádzky je 41 dB. Má klasickú bielu farbu, praktické integrované madlo na otváranie, a spadá do klimatickej triedy s označením N/ST.

Rozdelenie vnútorného priestoru, kompaktné rozmery
Nižší vnútorný objem

Guzzanti GZ 44

Guzzanti GZ 44 recenzie a test

Malá monoklimatická chladnička Guzzanti GZ 44 určite zaujme už svojím vzhľadom. To preto, že má veľmi podarené a štýlovú čiernu farbu. Z hľadiska funkcií ju možno označiť za štandard. Nie je to teda chladničky beznámrazová, ani riešenie, ktoré má funkciu automatického odmrazenie.

Zaujme ako svojimi kompaktnými rozmermi, ktoré robia 54,5 x 40,5 x 44,3 cm, tak i nízkou hmotnosťou, ktorá je 12 kilogramov. Hojne je využívaná ako minibar na hoteloch, kde plne dostačuje jej vnútorný objem, ktorý činí 32 litrov. Ďalej nechýba 2 plastové poličky, alebo tiež 1 nastaviteľná priehradka v oblasti dverí.

Má celkovo primeranú spotrebu. Za rok prevádzky si vezme 162 kWh a radí sa do energetickej triedy označením G. Vnútri je praktické LED osvetlenie a ak sa hovorí o jej otváraní, tak nie je problémom možnosť zámeny ich dvierok.

Kompaktné rozmery, čierny dizajn
Do dverí sa nezmestí fľaša s pivom

Zanussi ZRG 11600 WA

Zanussi ZRG 11600 WA recenzie a test

Malá monoklimatická chladnička bez mrazničky Zanussi ZRG 11600 WA má nízku obstarávaciu cenu a základné prevedenie, ktoré je však úplne funkčné. Spotrebitelia v recenziách často hodnotia jej nízku hlučnosť, ktorá je len 38 dB a spadá do triedy hlučnosti C. Naopak, jej energetická účinnosť je skôr horšie, so spotrebou 108 kWh za rok sa radí do triedy F.

Vnútorný priestor chladničky je veľmi jednoducho členený a tvoria ho 3 police, ktoré sú vyrobené zo skla. Vo spod je potom umiestnený oddelený box, ktorý je primárne určený pre skladovanie ovocia a zeleniny. Jej celkový objem je 100 litrov, ktorými sa radí medzi menšie modely.

Jednoduché prevedenie sa prejavuje aj v nastavení výkonu chladenia, čo však nie je negatívna vlastnosť. Ovládanie teploty je riešené manuálne vnútri chladničky a jej nastavenie zvládne naozaj každý. Úspora prebehla aj v osvetlení, nie je tu moderné a úsporné LED svetlo, ale klasický žiarovka. Dvere umožňujú zameniť smer otvárania a poteší, že sú na nich ďalšie tri poličky pre drobné veci, alebo na fľaše.

Tichá prevádzka sa 38 dB, nízka obstarávacia cena, nenáročné ovládanie
Horšia trieda energetickej účinnosti F

Ako vybrať monoklimatickú chladničku

Monoklimatické chladničky sú charakteristické tým, že ide o chladničku bez mrazničky. Celá vnútorná plocha je tak určená výhradne na chladenie.

Vnútorný objem

Ako je u týchto spotrebičov štandardom, vnútorný objem je udávaný v litroch. Monoklimatická chladnička nie je výnimkou. S väčším objemom pochopiteľne rastú aj jej rozmery, hlavne potom do výšky, zatiaľ čo šírka a hĺbka býva u rozmerov pre domácnosť štandardizovaná – do 60 cm.

Pokiaľ ide o tie najmenšie modely na trhu, tak môže mať monoklimatická chladnička objem okolo 30 litrov. Takéto varianty sú často používané ako minibar v hoteloch. Tie určené pre domácnosť už by mali začínať na objeme okolo 150 litrov. Ide samozrejme o jednu z nižších hodnôt, pretože rad najväčších variantov ponúkne objem okolo 300 – 400 l, čím sa hodí predovšetkým do komerčných priestorov.

Vnútorné usporiadanie

Keďže je monoklimatická chladnička variantom bez mrazničky, je potrebné pri výbere prihliadnuť aj k vnútornému usporiadaniu toho, ako a kam je možné potraviny uložiť. V závislosti na veľkosti a vnútorným objemom by malo byť k dispozícii niekoľko políc, ktoré je možné vyjmú alebo umiestniť inam. Ďalej by mali byť samozrejmé tiež priehradky vo dverách chladničky. Moderné varianty majú aj rôzne boxy, kde môžu držať buď konštantnú teplotu do 3 stupňov, alebo je ich klíma prispôsobené pre uchovanie ovocia a zeleniny.

Spotreba chladničky

Všeobecne je udávaná hodnota, ktorá zodpovedá ročnej prevádzke. Daná hodnota môže stúpať a klesať s ohľadom na veľkosť chladničky i nastavenú teplotu. Pri výbere podľa úspornosti je dobré radšej prihliadnuť k hodnote energetickej triedy (A-G). Monoklimatická chladnička je zvyčajne spojená so zaradením do triedy s označením F, G. Je však možné nájsť aj modely, u ktorých je zaradenie spojené s kategóriou E a patrí do skupiny úspornejších.

Hlučnosť

Keďže býva umiestnená doma v kuchyni, alebo v hotelovej izbe ako minibar, je dobré zohľadniť aj celkovú hlučnosť, akú môže takáto chladničky mať. U monoklimatických chladničiek mnohokrát chýba kompresor, čo je príčinou ich nízkej hlučnosti. Parametre sú naprieč jednotlivými modelmi veľmi podobné. Tie najmenej hlučné disponujú hodnotou okolo 38 dB. Naopak tie najhlučnejšie sú spojené s hodnotou 42 dB. Je teda jasne vidieť, že rozdiely sú naozaj minimálne.

Funkcie a vlastnosti

Medzi jedny z pokročilejších funkcií patrí napríklad variant automatického odmrazovania, ktorá môže výrazne ušetriť čas spojený so starostlivosťou a údržbou. Ďalej je vhodné hľadieť na to, či je vybraný model chladničky nofrost, kde k žiadnej námraze vzhľadom k využitiu technológie ani nedochádza.

Lepšie modely môžu ponúkať aj takzvané antibakteriálne prevedení, s ktorým je spojená vlastnosť toho, že potraviny sú udržané dlhšie čerstvé a je eliminované riziko kontaminácie. Ďalej by nemalo chýbať vnútorné LED svetlo, alebo u lepších modelov displej, pomocou ktorého je možné vidieť aktuálne nastavenie chladničky s ohľadom na teplotu. Rozsah teplôt by mal byť čo najvyššie, ideálne v rozmedzí 0 – 10 stupňov Celzia.

4.2/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.