Veľké spotrebiče do kuchyne,

Monoklimatické chladničky (bez mrazničky) | Recenzie, test

Monoklimatická chladnička bez mrazničky je opakom kombinované chladničky, pretože chýba mraznička a celý vnútorný priestor je určený pre uloženie potravín a ich chladenie. Podobne ako malá monoklimatická chladnička vyzerá domáci vinotéka alebo minibar, takže je ideálna aj len pre chladenie drinkov.

Chladnička bez mrazničky

Jednodverová a voľne stojaca chladnička bez mrazničky je charakteristická veľmi malým alebo naopak veľkým úžitkovým objemom. So samostatnou mrazničkou možné navyše zostaviť side-by-side chladničku podobajúce sa americkej chladničke. Uplatnenie nájde predovšetkým v komerčných priestoroch, ale aj v početnej domácnosti.

Pri výbere by ste mali zohľadniť nielen objem chladničky, energetickú triedu, poťažmo spotrebu energie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je beznámrazová (no frost), umožňuje automatické odmrazovanie alebo zmenu otvárania dverí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie monoklimatické chladničky a ich recenzie.

Najlepšie monoklimatické chladničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších monoklimatických chladničiek z testov a hodnotenia pre rok 2020.

Porovnanie parametrov

 Zanussi ZRA40100WAGuzzanti GZ09Whirlpool ARC 103 APZanussi ZRA25600WAGorenje Advanced R 6192 LXElectrolux ERF2504AOWSnaige Ice Logic C29SM T10022Candy CFL 050 EGuzzanti GZ 44Beko TSE1402
Spotreba0.384 kWh0.32 kWh0.309 kWh0.375 kWh0.31 kWh0.13 kWh0.285 kWh0.308 kWh0.17 kWh0.31 kWh
OsvetlenieLEDŽiarovkaŽiarovkaŽiarovkaLEDLEDLEDNemáLEDNemá
FarbaBielaBielaBielaBielaNerezBielaBielaBielaČiernaBiela
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 chladničiek bez mrazničky

Zanussi ZRA40100WA

Zanussi ZRA40100WA recenzie

Jednodverová chladnička bez mrazničky Zanussi ZRA40100WA disponuje celkom 5 policami. Sú vyrobené zo skla a zaberajú plnú šírku vnútorného priestoru. Ďalej nechýba ani praktické zásuvky určené hlavne na umiestnenie ovocia a zeleniny. Dvere je možné umiestniť podľa potreby, s ohľadom na pravej alebo ľavej otváranie.

Celkový vnútorný objem má hodnotu 395 litrov a udávaná spotreba energie činí 0.384 kWh. Uvádzaná energetická trieda teda nesie označenie A+. Po otvorení sa automaticky rozsvieti LED svetlo, čo uľahčí použitie za horších svetelných podmienok.

Hlučnosť je celkom štandardná a je udávaná o hodnote 39 dB. Medzi praktické prvky určite patrí napríklad aj držiak vajec, ktorý ich pojme 6 kusov. Ďalej nechýba tiež existencie 5 priehradiek vo dverách, vďaka ktorým je možné umiestniť do chladničky aj drobnosti. Nastavenie vhodnej teploty je riešené manuálne.

Nízka spotreba, priehradky a police, veľký objem

Bez nofrost systému

Guzzanti GZ09

Guzzanti GZ09 recenzie

Malá chladnička bez mrazničky Guzzanti GZ09 je vďaka svojim kompaktným rozmerom ideálny produkt napríklad na chatu, do pergoly, do kancelárie, alebo všade tam, kde nie je veľa miesta na veľkú chladničku. Aj cez svoju výšku 84 cm, šírku 47 cm a hĺbku 44 centimetrov ponúka na tieto pomery veľký vnútorný priestor s kapacitou 85 litrov.

Vnútorné usporiadanie poskytne tri sklenené police a dostatok priestoru aj pre dvojlitrové PET fľaše. Praktická je ďalej možnosť zmeny smeru otvárania dverí a veľmi nízka hlučnosť, ktorá dosahuje len 33 dB. Spadá do klimatickej triedy N,ST a má tiež nízku spotrebu elektrickej energie, ktorá činí len 0,32 kw za 24 hodín, respektíve 131 kWh za rok prevádzky.

Výrobca poskytuje štandardnú záruku v dobe 24 mesiacov, model je v štandardnom prevedení v bielej farbe a ako bolo spomenuté, nemá mrazničku. Po otvorení dverí sa rozsvieti vnútorné osvetlenie, ktoré je urobené bežnou žiarovkou, a uvidíte tiež otočný ovládač s piatimi polohami, jedná sa o termostat a nastavuje sa s ním intenzita chladenia.

Veľmi nízka hlučnosť 33 dB a spotreba, zameniteľný smer otvárania dverí

V dôsledku malých rozmerov menší objem 85 l

Whirlpool ARC 103 AP

Whirlpool ARC 103 AP recenzie

Monoklimatická chladnička Whirlpool ARC 103 AP patrí do kategórie skôr menších modelov. Tomu zodpovedajú ako rozmery, tak i hmotnosť 32 kilogramov. Jasne tomu zodpovedá aj veľkosť vnútorného objemu, ktorý je 128 litrov.

Zaujme celkovo nízkou spotrebou, ktorá činí 0.309 kWh. Tú potvrdzuje aj zaradením do energetickej triedy s označením A+. Kladom je tiež funkcia spojená s automatickým odmrazovaním, čo uľahčuje starostlivosť a starosť o chladničku. Nechýba mechanický vypínač, alebo aj ľahká regulácia konkrétnej teploty.

Vnútorný priestor možno rozdeliť vďaka 3 policiam, pričom 2 z nich sú jednoducho nastaviteľné. Využiť je možné tiež priestor v samotných dverách, kde sú k dispozícii 3 priehradky. Dvere môžu byť namontované podľa potreby, s otváraním ako na pravej, tak aj na ľavej časti.

Automatické odmrazovanie, dostatok priehradiek

Niektorí používatelia postrádajú nádobku na vajcia

Zanussi ZRA25600WA

Zanussi ZRA25600WA recenzie

Monoklimatická chladnička Zanussi ZRA25600WA je všestranným pomocníkom nielen do domácnosti. Tu zaujme svojou nízkou spotrebou, ktorá je spojená so zaradením do energetickej triedy A+ a tiež s hodnotou spotreby 0.375 kWh. Nesklame ani jej veľkosť, ktoré zodpovedá vnútorný objem o veľkosti 240 litrov.

Pri využití hrá hlavnú úlohu prehľadnosť. Celkom ponúkne 4 sklenené police zaberajúce celú šírku chladničky. K nim sa pridáva tiež 1 šuplík určený na ovocie a zeleninu. Tiež nechýba priehradky vo dverách, alebo o praktický priestor pre umiestnenie hneď 6 vajíčok. Súčasťou konštrukcie je aj vnútorná svetlené pomocou žiarovky.

Počas prevádzky chladničky zaujme hodnota hlučnosti, ktorú je len 38 dB. Rovnako nechýba praktická možnosť montáže dverí s ohľadom na pravej i ľavej otvárania. Samozrejmosťou je aj jednoducho nastaviteľný termostat, ktorý bude teplotu vnútri strážiť po celý čas jej prevádzky.

Praktické rozdelenie, dobrý objem

Bez odmrazovacie funkcie

Gorenje Advanced R 6192 LX

Gorenje Advanced R 6192-LX recenzie

Monoklimatická chladnička Gorenje Advanced R 6192 LX zaujme toho, kto potrebuje pre svoje potraviny naozaj veľký priestor. Disponuje totiž vnútorným objemom o veľkosti 368 litrov. Okrem klasických políc a priehradiek vo dverách ponúkne aj inovatívne zásuvky s označením Fresh Zone, ktoré držia teplotu o hodnote 3 stupne, alebo priehradku Crisp Zone pre ovocie a zeleninu.

Taktiež disponuje niekoľkými senzormi, ktoré strážia používanie chladničky, čomu prispôsobí svoj chladiaci režim. S ním je spojená aj praktická funkcia automatického odmrazovania. Ďalej zaujme aj jej nízka hlučnosť, ktorá robí veľmi prijateľných 38 dB.

Aj napriek svoje vlastnosti nesklame svojou spotrebou. Tá je iba 0.31 kWh, a to znamená energetickú triedu A++. Jednoduché ovládanie len podčiarkuje displej, ktorý zobrazuje aktuálnu hodnotu nastavenia. Ďalej nechýba ani praktické integrované svetlo.

Trieda A++, špeciálne zásuvky

Chýba nofrost systém

Electrolux ERF2504AOW

Electrolux ERF2504AOW recenzie

Chladnička bez mrazničky Electrolux ERF2504AOW má dostatočne veľký vnútorný priestor s objemom 240 litrov. Ten je navyše možné prakticky rozdeliť. Nechýba možnosť využiť celkom 4 police, ktoré dopĺňa 1 spodnej zásuvka na ovocie a zeleninu. Vo dverách, ktoré je možné upraviť na pravej alebo ľavej otváranie, nechýbajú ďalšie 4 praktické poličky.

Chladiaci priestor nesie označenie SpacePlus, čo nahráva jeho maximálnemu využitiu. Pri každodennej prevádzke je nesklame ani spotreba. Tá je 0.13 kWh, a tak je možné zaradiť tento spotrebič do energetickej kategórie A+, čo znamená dobrú úsporu.

Hlučnosť sa nijako nevymyká štandardov a činí 38 dB. Vo vnútornom priestore možno nájsť automaticky spínané LED svetlo, vďaka ktorému je možné nájsť správnu potravinu aj za horších svetelných podmienok. Chladnička má klasickú bielu farbu a nastaviteľné nožičky.

Dobrý objem, priestor SpacePlus

Podľa niektorých ohlasov je viac počuť

Snaige Ice Logic C29SM

Snaige Ice Logic C29SM T10022 recenzie

Chladnička bez mrazničky SNAIGE Ice Logic C29SM je vhodná pre toho, koho zaujíma primárne nízka spotreba. O tej vypovedá energetická kategórie A++, rovnako ako o nej vypovedá aj konkrétne hodnota, ktorá činí len 0.285 kWh.

Zaujme i jej prevedenie, ako je hlavne unikátna antibakteriálna úprava. Nesklame tiež vnútorný objem, ktorého hodnota je 267 litrov. Radí sa teda medzi väčšie modely. Te je možné usporiadať pomocou jednotlivých políc z tvrdeného skla. Ďalej nechýba ani praktická spodnej priehradka na ovocie a zeleninu.

V režime chladenia je treba počítať s hlučnosťou chladničky o hodnote 41 dB. Unikátna je rozsah nastavenia teploty, ktorý môže byť realizovaný od 0 až po celých 10 ° C. Vnútri nechýba LED osvetlenie a v prípade potreby je možné zmeniť otváranie dverí napravo alebo naľavo.

Antibakteriálna úprava, trieda A++, rozsah teplôt

Bez displeja

Candy CFL 050 E

Candy CFL 050-E recenzie

Malá monoklimatická chladnička Candy CFL 050 E patrí medzi najkompaktnejšie modely na trhu. Tomu jasne zodpovedajú aj jej rozmery, ktoré robia 51,5 x 45 x 47. Tie sa podpisujú aj na menšom vnútornom objeme, ktorý je 44 litrov. Aj vďaka tomu sa hojne používa napríklad v hoteloch, a to ako minibar.

Vnútorný priestor je prakticky rozdelený na niekoľko sejacie. Nechýba 1 drôtená polica, ktorá je doplnená 1 zásuvkou na ovocie a zeleninu. V oblasti dverí sú k dispozícii celkom 2 priehradky. Teplota je nastaviteľná veľmi jednoducho, a to pomocou kontrolného panelu s mechanickým ovládaním.

Spotreba za 24 hodín činí iba 0,308 kWh, čím si daný model vyslúžil zaradenie do energetickej triedy A+. Jej hlučnosť počas prevádzky je 41 dB. Má klasickú bielu farbu, praktické integrované madlo na otváranie, a spadá do klimatickej triedy s označením N/ST.

Rozdelenie vnútorného priestoru, kompaktné rozmery

Nižší vnútorný objem

Guzzanti GZ 44

Guzzanti GZ 44 recenzie

Malá monoklimatická chladnička Guzzanti GZ 44 určite zaujme už svojím vzhľadom. To preto, že má veľmi podarené a štýlovú čiernu farbu. Z hľadiska funkcií ju možno označiť za štandard. Nie je to teda chladničky beznámrazová, ani riešenie, ktoré má funkciu automatického odmrazenie.

Zaujme ako svojimi kompaktnými rozmermi, ktoré robia 54,5 x 40,5 x 44,3 cm, tak i nízkou hmotnosťou, ktorá je 12 kilogramov. Hojne je využívaná ako minibar na hoteloch, kde plne dostačuje jej vnútorný objem, ktorý činí 32 litrov. Ďalej nechýba 2 plastové poličky, alebo tiež 1 nastaviteľná priehradka v oblasti dverí.

Kladom je jej celkovo nízka spotreba. Za 24 hodín prevádzky si vezme len 0,17kWh, a tak sa môže chváliť zaradením do energetickej triedy označením A+. Vnútri je praktické LED osvetlenie a ak sa hovorí o jej otváraní, tak nie je problémom možnosť zámeny ich dvierok.

Kompaktné rozmery, malá spotreba, čierny dizajn

Do dverí sa nezmestí fľaša s pivom

Beko TSE1402

Beko TSE1402 recenzie

Poslednou monoklimatickú chladničkou je Beko TSE1402. Pôsobí ako menšie produkt, ale pritom dokáže ponúknuť veľmi zaujímavý vnútorný objem, ktorý robí dobrých 130 litrov. Súčasťou sú tiež 3 sklenené police a ďalej 1 nad šuplík na zeleninu, čo uľahčí rozdelenie jedla.

Dobrou vlastnosťou je tiež antibakteriálna ochrana, ktorá nesie označenie AG+. Samozrejmý je tiež kvalitný výkon, ktorý je spojený s jednoduchým nastavením teploty, ktorú táto monoklimatická chladnička bude držať. Na za 24 hodín činí jej spotreba 0,318 kWh, čo je parameter ktorý ju radí do kategórie A+.

Kladom tohto modelu je funkcia automatického odmrazovania, čo uľahčuje jej celkový prevádzku. Opomenúť nemožno ani ešte celkom prijateľnú hlučnosť o hodnote 42 dB. Čo tento model nemá, to je osvetlenie vnútorného priestoru pri jej otvorení.

Antibakteriálna úprava AG+, sklenené police

Bez svetla

Ako vybrať monoklimatickú chladničku

Monoklimatické chladničky sú charakteristické tým, že ide o chladničku bez mrazničky. Celá vnútorná plocha je tak určená výhradne na chladenie.

Vnútorný objem

Ako je u týchto spotrebičov štandardom, vnútorný objem je udávaný v litroch. Monoklimatická chladnička nie je výnimkou. S väčším objemom pochopiteľne rastú aj jej rozmery, hlavne potom do výšky, zatiaľ čo šírka a hĺbka býva u rozmerov pre domácnosť štandardizovaná – do 60 cm.

Pokiaľ ide o tie najmenšie modely na trhu, tak môže mať monoklimatická chladnička objem okolo 30 litrov. Takéto varianty sú často používané ako minibar v hoteloch. Tie určené pre domácnosť už by mali začínať na objeme okolo 150 litrov. Ide samozrejme o jednu z nižších hodnôt, pretože rad najväčších variantov ponúkne objem okolo 300 – 400 l, čím sa hodí predovšetkým do komerčných priestorov.

Vnútorné usporiadanie

Keďže je monoklimatická chladnička variantom bez mrazničky, je potrebné pri výbere prihliadnuť aj k vnútornému usporiadaniu toho, ako a kam je možné potraviny uložiť. V závislosti na veľkosti a vnútorným objemom by malo byť k dispozícii niekoľko políc, ktoré je možné vyjmú alebo umiestniť inam. Ďalej by mali byť samozrejmé tiež priehradky vo dverách chladničky. Moderné varianty majú aj rôzne boxy, kde môžu držať buď konštantnú teplotu do 3 stupňov, alebo je ich klíma prispôsobené pre uchovanie ovocia a zeleniny.

Spotreba chladničky

Všeobecne je udávaná hodnota, ktorá zodpovedá bežnému prevádzky v rámci 24 hodín. Daná hodnota môže stúpať a klesať s ohľadom na veľkosť chladničky i nastavenú teplotu. Pri výbere podľa úspornosti je dobré radšej prihliadnuť k hodnote energetickej triedy. Monoklimatická chladničky je zvyčajne spojená so zaradením do triedy s označením A+. Je však možné nájsť aj modely, u ktorých je zaradenie spojené s kategóriou A++ a patrí do skupiny úspornejších.

Hlučnosť

Keďže býva umiestnená doma v kuchyni, alebo v hotelovej izbe ako minibar, je dobré zohľadniť aj celkovú hlučnosť, akú môže takáto chladničky mať. U monoklimatických chladničiek mnohokrát chýba kompresor, čo je príčinou ich nízkej hlučnosti. Parametre sú naprieč jednotlivými modelmi veľmi podobné. Tie najmenej hlučné disponujú hodnotou okolo 38 dB. Naopak tie najhlučnejšie sú spojené s hodnotou 42 dB. Je teda jasne vidieť, že rozdiely sú naozaj minimálne.

Funkcie a vlastnosti

Medzi jedny z pokročilejších funkcií patrí napríklad variant automatického odmrazovania, ktorá môže výrazne ušetriť čas spojený so starostlivosťou a údržbou. Ďalej je vhodné hľadieť na to, či je vybraný model chladničky nofrost, kde k žiadnej námraze vzhľadom k využitiu technológie ani nedochádza.

Lepšie modely môžu ponúkať aj takzvané antibakteriálne prevedení, s ktorým je spojená vlastnosť toho, že potraviny sú udržané dlhšie čerstvé a je eliminované riziko kontaminácie. Ďalej by nemalo chýbať vnútorné LED svetlo, alebo u lepších modelov displej, pomocou ktorého je možné vidieť aktuálne nastavenie chladničky s ohľadom na teplotu. Rozsah teplôt by mal byť čo najvyššie, ideálne v rozmedzí 0 – 10 stupňov Celzia.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.