Deti,

Monitory dychu: Recenzie 6 najlepších

Monitor dychu na rozdiel od detské pestúnky nedetekuje prebudení či plač. Ako už vyplýva zo samotného názvu, stráži to, či dieťa bez problémov dýcha. Ak detekuje problém (zástavu dychu – spánková apnoe), ihneď sa spúšťa hlasný alarm. Ten nielen varuje rodičov, ale môže zabezpečiť, že sa aj dieťa opäť nadýchne a jeho organizmus začne fungovať tak, ako má. Najčastejšie sa používa prvý rok od narodenia, u predčasne narodených alebo chorých detí, ale aj dojčiat narodených v termíne.

Pri zástave dychu u bábätka hrozí SIDS (syndróm náhleho úmrtia novorodenca), pričom monitor dychu na také nebezpečenstvo upozorní. Rozlišujú sa v podstate dva typy, a to doskový monitor dychu a monitor dychu na plienku. Mierne odlišnými sú potom ešte modely pre dvojčatá alebo kombinované s pestúnkou. Ak máte prístroj z druhej ruky, je vhodné vykonať kalibráciu monitora dychu u výrobcu.

Zohľadniť by ste mali nielen počet podložiek (dosiek) a batérií v balení, hlasitosť alarmu alebo predlžovací kábel a jeho dĺžku, ale aj špecifické vlastnosti a funkcie. Napríklad či má zdravotné certifikáciu, funkciu spätného prehrania alebo indikáciu vybitých batérií. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie monitory dychu a ich recenzie.

Najlepšie monitory dychu – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších monitorov dychov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Jablotron Nanny BM-02Baby Control BC-200Hisense Babysense 1Baby Control Digital BC-210Baby Control Digital BC-220iBabysense 7
Min. odporúčaná váha dieťaťa2 kg2 kg2 kg2 kg2 kg2 kg
Prevádzka bez siete rodičovskej jednotkyNieÁnoNieÁnoÁnoNie
Indikácia vybitých batériíÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 monitorov dychov

Jablotron Nanny BM-02

Jablotron Nanny BM-02 recenzie a test

Monitor dychu Nanny BM-02 má unikát v tom, že je ako jediný na trhu zaradený do kategórie zdravotníckych prístrojov. To len potvrdzuje jeho celkovej kvality. Pracuje na princípe neustáleho snímanie pohybov dieťaťa, vďaka čomu monitoruje jeho dýchanie a môže tak rýchlo zaznamenať SIDS.

Monitoring funguje na dvoch princípoch. Prvá spustí alarm vo chvíli, keď sa dieťa nenadýchne po dobu 20 sekúnd. Ďalej je tu ešte režim druhý. Ten spustí alarm, ak hranice dýchanie klesne pod 8 vdychov za 14 minútu. Okrem hlasného alarmu sa spustí tiež výstražné červení svetlo. Konštrukcia využíva i farebných diód, ktoré upozorňujú, či je zapnutý alebo vypnutý.

Napájanie je riešené pomocou tužkových batérií a zaujme nízkou spotrebou, ktorá je len 0,2 mA. To umožňuje pohodlné dlhodobé použitie. Vyhodnocovacia jednotka je k podložke pripojená káblom s dĺžkou 5 metrov, čo umožní jej umiestnenie aj na vzdialenejšie miesto.

Zdravotnícky prístroj, 2 režimy monitorovania, nízka spotreba
Jedna doštička nepokryje celú postieľku

Baby Control BC-200

Baby Control BC-200 recenzie a test

Monitor dychu Baby Control BC-200 dokáže monitorovať aktivitu dychu a ak zaznamená oneskorenie dlhšie ako 12 sekúnd, spustí sa hlasný alarm, ktorý má dvojitú sirénu. O kvalitný monitoring sa stará snímacia jednotka do postieľky, ktorá má rozmery celých 30 x 50 centimetrov. Okrem iného sa pýši tiež vysokú bočnú citlivosťou. V prípade potreby je možné zapojiť napríklad aj 3 jednotlivé snímacie jednotky.

Okrem aktuálneho monitoringu je možné prehrať aj spätné udalosti, a to v čase až celých 9 minút. Nechýba možnosť nastavenia určitej prahovej detekcie Praktickou funkciou je zobrazenie intenzity dýchacích pohybov, a to v rozmedzí od 0 až do hodnoty 9.

Unikátom je možnosť prepojenia s jednotkou aj bez kábla, a to prostredníctvom Bluetooth alebo Wireless. Napájanie je riešené pomocou batérie, kedy nechýba indikátor jej nabitie. Ako batérie sa využívajú dve AA.

Bezdrôtové pripojenie, možnosť použitia viacerých podložiek, dvojitý alarm
Bez indikácie straty signálu

Hisense Babysense 1

Hisense Babysense 1 recenzie a test

Doskový monitor dychu Hisense Babysense 1 je poháňaný pomocou štyroch AA, teda tužkových batérií. Tie zvládnu dodávať energiu približne na dobu okolo 6 mesiacov. Počas prevádzky sú pomocou podložky sledované dýchacie aktivity dieťaťa.

Monitorované sú dve situácie. Prvá je oneskorenie v dýchaní, ktorá je stanovená na 20 sekúnd. Druhou situácií je počet dychov za minútu. Hranicou je hodnota 10. Pokiaľ dôjde k inej situácii, spustí sa ako hlasný akustický alarm – o hlasitosti 85 dB, tak i výrazný alarm svetelný. Zaradenie produktu spadá do zdravotnícke pomôcky bezpečnosti LLB.

Senzor má optimálnu veľkosť, a to 270 x 440 mm. Ponúkne aj nízku spotrebu, čo sa podpisuje na výdrži batérií. Prepojenie s jednotkou prebieha bezdrôtovo, počas čoho zároveň nedochádza k tomu, že by boli rušené akékoľvek iné bezdrôtové prístroje v domácnosti.

Bezdrôtové pripojenie, výdrž až 6 mesiacov, 2 druhy monitorovanie
Na 4 batérie

Baby Control Digital BC-210

Baby Control Digital BC-210 recenzie a test

Monitor dychu pre dvojčatá Baby Control Digital BC-210 zaujme tým, že súčasťou balenia sú hneď 2 podložky ktoré dokážu lepšie pokryť celý priestor postieľky. Napájanie je riešené jednoducho, pomocou 2 AA batérií, ktoré by mali byť alkalické. Ku spárovanie s jednotou je možné využiť moderné bezdrôtové technológie, a to buď Bluetooth, alebo Wireless.

Monitor stráži dýchacie pohyby dieťaťa a ak hodnota klesne pod 12 nadýchnutie v rámci 60 sekúnd, ihneď sa spustí hlasný alarm, ktorý informuje rodičov. O presnosť monitoringu sa stará aj vynikajúcu citlivosť aj v bočnom smere, a to aj ak je dieťa na okraji samotné danej podložky.

Rozmer jednej podložky je dobrých 300 x 500 milimetrov. Pripojiť a spárovať ich je možné aj viac, dokonca až 4. Možné je nastaviť prahovú úroveň detekcie podľa želania rodičov. Monitor vie tiež prehrať priebeh dýchania bábätka v posledných 9 minútach.

Dodávaný s 2 podložkami, veľkosť podložky, nastaviteľná úroveň detekcie
Snímanie jenom počtu dýchacích pohybov

Baby Control Digital BC-220i

Baby Control Digital BC-220i recenzie a test

Doskový monitor dychu Baby Control Digital BC-220i má k dispozícii hneď 2 detekčné podložky, čím je možné pokryť aj väčšiu plochu postieľky, alebo riešenie použiť aj pre dvojčatá. Tento model je vyrobený primárne pre monitorovanie dychu dieťaťa do 1 roku veku. Riadiacu jednotku je možní využívať ako samostatne, tak práve v rámci schémy určeného pre dvojčatá.

Nesklame veľkosť jednotlivých podložiek, ktorá činí 300 x 500 milimetrov. Okrem klasickej citlivosti nechýba tiež citlivosť v bočnom smere, ak sa dieťa dostane na kraj tejto podložky. Na riadiacej jednotke je jednoduchý displej, ktorý dokáže zobraziť aj intenzitu dýchacích pohybov.

Monitor v prípade potreby dokáže prehrať dýchanie bábätka až 9 minút spätne. Nechýba presná detekcia, ktorá spustí poplach vo chvíli, keď sa dych spomalí o 12 sekúnd od nastavenej úrovne. Napájanie je batériové s využitím 2 AA batérií a zistenie ich úrovne nabitia.

2 podložky, prevedenie pre dvojčatá, spätné prehranie
Vyššia cena

Babysense 7

Babysense 7 recenzie a test

Bezdotykový monitor dychu Babysense 7 zaujme tým, že monitoruje hneď 2 aktivity, ktoré môžu nastať. V prvom rade je to počet vdychov. Ak je ich menej ako 10 za minútu, spustí sa alarm. Ten sa spustí aj v prípade, keď dieťa nedýcha po dobu 20 sekúnd. V oboch prípadoch je na to rodič upozornený, aby mohol v prípade potreby včas a ihneď zakročiť.

Jedná sa o kvalitný model, ktorý disponuje certifikátom CE 93/42/EEC. Podložka nijako neobmedzuje dieťa a ani s ním nie je v priamom kontakte. Zaujme jednoduché ovládanie, a to s využitím iba 1 jediného tlačidla. Poteší celkom atraktívny dizajn.

Tento model je dodávaný s 2 podložkami, ktoré môžu pokryť celú plochu postieľky. Napájanie je riešené jednoducho s využitia alkalických AA batérií 1,5 V. K prevádzke sú potrebné 4 kusy. Vo výbave je aj držiak kontrolnej jednotky pre jej ľahké umiestnenie.

2 podložky v balení, 2 druhy monitoringu, jednoduché ovládanie
Nutnosť 4 AA batérií

Ako vybrať monitor dychu

Monitor dychu je dobrým pomocníkom pre každého rodiča. Štatistiky ukazujú, že riziko zástavy dychu je u detí pomerne veľké. Samotnému syndrómu SIDS (Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa) nezabráni, možno však získať včasné upozornenie. Princíp fungovania je celkom jednoduchý. Dych je monitorovaný a pokiaľ dôjde k problému, spustí sa alarm.

Typ monitora

Doskový monitor dychu

Ide o najpoužívanejší typ, kde senzor detektora je v tvare dosky a umiestňuje sa pod matrac v postieľke. Doska je následne prepojená s vyhodnocovacou jednotkou. Okrem dostatočného pokrytie postieľky je potrebné venovať pozornosť aj výške matraca.

Monitor dychu pre dvojčatá

V podstate ide o doskový monitor, avšak s 2 až 4 doskami, ktoré sú pripojené k vyhodnocovacej jednotke. Pozor však na to, že dvojčatá musia spať oddelene vo svojich postieľkach.

Monitor dychu na plienku

U toho typu sa nevyužíva doska, ale pripája sa na plienku dieťaťa z prednej strany (kvôli dotyku bruška). Je mobilný, bez káblov a je tak ľahko prenositeľný. Dieťaťu však môže prekážať a nie je tak pohodlný ako doskový typ.

Počet podložiek

Prvá vec, na ktorú je vhodné hľadieť, je rozhodne počet podložiek, ktorý doskový monitor dychu ponúkne. Klasikou dnes býva 1, ktorá má zvyčajne rozmery 300 x 500 milimetrov. Na trhu možno nájsť aj taký, ktorý má k dispozícii 2 podložky. Vďaka nim je možné lepšie pokryť celú plochu väčšiu postieľky alebo je používaný ako monitor dychu pre dvojčatá.

Kvalitné a pokročilé modely si poradia aj s tým, že je možné k nim pripojiť aj viacerých monitorov. Napríklad až 4. To sa hodí v situáciách, ako sú napríklad veľké postieľky dvojčiat, ktoré treba mať pod kontrolou. Ďalej je potrebné rozlíšiť aj to, či sa jedná o doskový monitor dychu – umiestňovaný pod matrac, alebo takzvaný monitor dychu na plienku. Ide o variant rozdielnu tým, kam sa daná monitorovací časť umiestňuje.

Spôsob napájania

Klasické napájanie zo zásuvky nie je v tomto prípade využívané, a to hlavne z dôvodu bezpečnosti. Preto je využité napájanie pomocou batérií. Napospol sú doporučované alkalické batérie, a to najčastejšie klasické tužkové s označením AA 1,5 V. Monitor dychu, ktorý využíva len jednej podložky si často vystačí s 2 batériami. Tam, kde je pripojených podložiek viac, už treba myslieť na to, že budú potrebné 4 batérie. Väčšina modelov má aj indikátor nabitia a indikátor toho, že energia dochádza.

Spôsob prepojenia

Indikátor dychu sa skladá z podložky do postieľky a jednotky, ktorá sa k nej pripája. Toto prepojenie môže byť realizované hneď dvoma spôsobmi. Ide o klasické prepojenie s využitím kábla. Pri výbere je dobré hľadieť na dĺžku kábla, aby dosiahla až tam, kam potrebujete. Na to výrobcovia zvyčajne myslia, a tak ponúkajú riešenia s káblom s dĺžkou okolo 5 metrov.

Modernejším riešením je variant založená na bezdrôtovom prepojení. Nie je tak potrebné riešiť akékoľvek káble a vďaka dobrému dosahu je možné jednotku umiestniť aj do väčšej vzdialenosti. Moderné varianty sú konštruované tak, aby sami nijako nerušili ostatné bezdrôtové spotrebiče a tie zároveň nerušili monitory dychu. Bežné dnes je aj to, že si možno vyberať z dvoch technológií pripojenia. A to Wireless (WiFi), alebo pomocou známeho Bluetooth.

Akustický a svetelný alarm

Ako bolo spomenuté, tak monitor dychu funguje na jednoduchom princípe. A to tým spôsobom, že monitoruje detský dych. Pokiaľ dôjde k problémom, tak je ihneď spustený alarm. Ten môže byť rôzny a zvyčajne existujú hneď dva typy alarmu.

Ten prvý je klasický akustický. Ak sa potvrdí problémom, spustí sa veľmi hlasný zvuk, ktorý dokáže rodičia informovať práve o tom, že niečo nie je v poriadku. Druhý typ alarmu môže byť spojený so svetelným signálom. Dôjde k tomu, že jednotka začne blikať alebo svietiť. Zvyčajne sa dá na trhu stretnúť s variantmi, kde sú oba typy alarmu kombinované.

Typ monitorovanie

Monitorovaný je primárne dych dieťaťa. K tomu môže dôjsť v dvoch variantoch. Prvý variant je založená na tom, že monitor dychu stráži, či dieťa dýcha, alebo nie. Pokiaľ dôjde pri jeho dýchaní určitej odmlke, je to vyhodnotené ako problém a spúšťa sa alarm. Tento typ monitorovania je zvyčajne spojený s tým, že sa alarm spustí vo chvíli, kedy po dobu 15 – 20 sekúnd nie je detekovaný žiadny nádych a výdych.

Ďalej môžu mať monitory dychu ešte funkciu druhú, pomocou ktorej je monitorované, ako často dieťa dýcha. Rad modelov je spojená s vlastnosťou, v rámci ktorej počíta jednotlivé vdychy a výdychy, ktoré sa uskutoční v priebehu jednej minúty. Ak klesnú intervaly pod určitú hodnotu, tak je spustený alarm. Rad modelov má túto funkciu nastavenú na interval 10 vdychov a výdychov za minútu. Kto bude dopytovať najprepracovanejší varianty na trhu, ten má možnosť zaobstarať riešenie, ktoré obe funkcie monitorovania kombinujú.

Funkcia spätného prehrania

Doskový monitor dychu možno vybrať aj podľa mnohých ďalších funkcií a tiež vlastností. Jednou z tých celkom pokročilých a unikátnych je spätné prehranie. To môže byť u niektorých modelov v dĺžke až niekoľkých minút. Cieľom je zistiť, či bolo s dieťaťom všetko v poriadku.

Typická situácia, kedy sa spätné prehranie hodí, je spojená s tým, kedy sa spustí alarm, ale po přiběhnutí rodiča je s dieťaťom všetko v poriadku. Spätné prehranie umožní zistiť, či došlo len k zlyhaniu prístroja a zlému vyhodnotenie, alebo skutočne došlo k zástave dychu, a tak sa alarm spustil. Následne sa vplyvom akustického signálu dieťa samo v rámci ľaknutie nadýchlo a začalo opäť bez problémov dýchať.

4.2/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.