Malé spotrebiče do kuchyne,

Mlynčeky na mäso: Test, recenzie elektrických a ručných

Ste milovníci gastronómie a radi si jedlo pripravíte z tých najzákladnejších surovín? Chcete mať istotu, že v mletom mäse máte naozaj to najlepšie mäso? Radi experimentujete a chcete vyskúšať mäsovej zmesi, ktoré inde hotové nezoženiete? Kúpte si mlynček na mäso, kuchynského pomocníka, ktorý v dnešnej dobe dokáže byť značne multifunkčné.

Kuchynský mlynček sa nemusí používať výhradne na mletie mäsa, nájde svoje uplatnenie aj v prípade mletia starého pečiva na strúhanku, pri mletí orechov a ďalších tvrdých surovín, ktoré vás napadnú. Elektrický mlynček na mäso býva tiež často vybavený praktickým príslušenstvom, ktoré najčastejšie obsahuje nadstavec na plnenie klobás, jaterníc a podobne. Veľká časť spotrebičov má tiež vymeniteľný stred, kedy miesto slimáka na mletie vložíte nástavce na strúhanie. Týmto krokom premeníte mäsomlynček na výkonnej strúhadlo, na ktorom môžete pohodlne a efektívne spracovávať napríklad zeleninu.

Ručný alebo elektrický mlynček?

Moderná doba priniesla elektricky poháňané mlynčeky na mäso, o ktorých si mohli naše babičky nechať len zdať. Každá časť spotrebiteľov má však svojho favorita, na ktorého nedá dopustiť. Ručný mlynček na mäso je tradičný kuchynský pomocník, ktorého snáď všetci dôverne poznáme, a niektorí z nás s ním majú spojené zážitky z detstva. Ide naskrz jednoduchú konštrukciu, na ktoré nie je moc vecí, ktoré by sa mohli poničiť – vydrží vám tak roky, až desiatky rokov. Kým typický ručný mlynček na mäso je vyrobený z kusu masívneho kovu, novodobé konštrukcie bývajú aj z pevného plastu. Je len na Vás, čomu dáte prednosť.

Elektrický mlynček na mäso je hit posledných desiatok rokov a treba podotknúť, že oprávnene. Mleté mäso s ním pripravíte zhruba štyrikrát rýchlejšie a to hlavné – bez fyzickej námahy. Pokiaľ nepatríte medzi tých, ktorí vytiahnu mlynček na mäso raz za pol roka, jeho pomoc určite oceníte. Na výber máte z desiatok modelov od rôznych výrobcov, rôzneho prevedenia a širokej výkonnosťou škály.

Ako sa v týchto parametroch zorientovať, aby ste pri nadobudnutí neurobili chybu, je popísané v nákupnom radcovi na konci tohto článku. Okrem poradca sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie ručné a elektrické mlynčeky na mäso. Pri jeho výbere sme zohľadňovali užívateľské recenzie, hodnotenia a parametre, aby boli zastúpené všetky kategórie, aké u mlynčekov na mäso existujú.

Najlepšie mlynčeky na mäso – TOP 9

V tabuľke je výber 9 najlepších mlynčekov na mäso z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTypRýchlosť mletiaPríkon 
Kenwood Pro 2000 MG700 recenzie a testKenwood Pro 2000 MG700Elektrický3000 g / min2000 W
ETA Ambo 3075 90000 recenzie a testETA Ambo 3075 90000Elektrický2200 g / min1200 W
Gorenje MG2000SJE recenzie a testGorenje MG2000SJEElektrický2200 g / min2000 W
Camry CR 4802 recenzie a testCamry CR 4802Elektrický-1500 W
Hyundai MG 730 recenzie a testHyundai MG 730Elektrický1500 g / min1000 W
Kenwood MG510 recenzie a testKenwood MG510Elektrický2000 g / min1600 W
Bosch ProPower MFW68660 recenzie a testBosch ProPower MFW68660Elektrický4300 g / min2200 W
Tescoma HANDY recenzie a testTescoma HANDYRučný--
Banquet Culinaria vel. 5 recenzie a testBanquet Culinaria vel. 5Ručný--

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kenwood Pro 2000 MG700ETA Ambo 3075 90000Gorenje MG2000SJECamry CR 4802Hyundai MG 730Kenwood MG510Bosch ProPower MFW68660Tescoma HANDYBanquet Culinaria vel. 5
Spätný chodÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno--
Počet kotúčov325333411
Strúhacie nástavceNieÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieNie
Hmotnosť výrobku7,3 Kg4,4 Kg4,2 Kg3,8 Kg2,8 Kg5,3 Kg6,4 Kg0,8 Kg1,9 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 9 mlynčekov na mäso

Kenwood Pro 2000 MG700

Kenwood Pro 2000 MG700 recenzie a test

Mlynček na mäso Kenwood Pro 2000 MG700 by sa nechal považovať v našom výbere za víťaza testu. Má desiatky kladných užívateľských recenzií, skvelú rýchlosť mletia – 3000 g za minútu a silný motor s príkonom 2000 W. Celá konštrukcia je navyše vykonaná z vysoko kvalitných kovových materiálov, ktoré mu zaručujú dlhodobú životnosť.

Ikonický dizajn, typický pre značku Kenwood, spolu so šasi vyrobeného z brúseného kovu robí z mlynčeka ozdobu každej kuchynskej linky. Ak máte na linke dostatočný priestor, bude vám model MG700 robiť radosť aj keď práve nebudete mlieť. Kovové prevedenie sa pozitívne prejavuje aj na výbornej stabilite produktu a nízkej hlučnosti. Elektrický mlynček je vybavený praktickým spätným chodom, vďaka ktorému predídete pracnému rozoberanie v prípade zaseknutia surovín vnútri slimáka.

Spotrebič je dodávaný s tromi vymeniteľnými kotúčmi, ktorými môžete regulovať štruktúru mletia. Plniaca tácka umiestnený na vrchole mlynčeka je tiež zhotovený z kvalitnej ocele a prítomný je tiež nadstavec na plnenie párkov a klobás. Kenwood MG700 je zameraný výhradne na mletie a to mu ide dokonale, preto je pochopiteľné, že nie je vybavený vymeniteľnými strúhacími nástavcami.

Pomer cena / výkon, kovová konštrukcia
Nemá nástavce na strúhanie

ETA Ambo 3075 90000

ETA Ambo 3075 90000 recenzie a test

Elektrický mlynček na mäso ETA Ambo 3075 90000 patrí tiež medzi obľúbené produkty s užívateľsky preverenými schopnosťami a na domácu prípravu mletého mäsa a ďalších pochutín sa hodí skvele. Má príkon 1200 W a slušnú rýchlosť mletia, kedy zvládne 2200 g mäsa za jednu minútu. Súčasťou výbavy je aj spätný chod, ktorý doceníte v momente, kedy mlynčeka dôjde dych a upchá sa.

Mlecie komora je vyrobená z kovu a tvrdý nerezový nôž s príslušenstvom zaisťujú dlhú životnosť. Šasi aj plniace tácku sú vyrobené z pevného plastu a pre kvalitné spracovanie hovoria aj kovová prevodové kolesá. Deklarovaná hlučnosť má hodnotu 85 dB a pre bezpečné používanie osadil výrobca ETA model protišmykovými nožičkami. Hmotnosť mlynčeka činí 4,4 kilogramu a vďaka kompaktným rozmerom ho nebude problém umiestniť aj v menších kuchyniach.

Príslušenstvo je celkom bohaté a dominujú mu 4 celonerezová bubienková strúhadlá, ktorá pomôžem pri rýchlom strúhanie a krájanie rôznych surovín, na čele so zeleninou. ETA z tohto dôvodu dodáva dve tlačidielka a ďalej nástavec na výrobu údenín či praktickú násypku. Zariadenie je podľa potreby pustiť v dvoch rýchlostiach – základné a spomalená Slow.

Úsporný elektromotor, nástavce na strúhanie
Len dva výmenné kotúče

Gorenje MG2000SJE

Gorenje MG2000SJE recenzie a test

Tiež Gorenje má svojho zástupcu v segmente mlynčekov na mäso, my sme do recenzie zaradili model MG2000SJE, ktorý skvele zvláda okrem mletie mäsa aj veľa ďalších činností. O dostatočnú silu sa stará silný elektromotor, ktorý má príkon 2000 W. Výrobcom udávaná rýchlosť mletia je dobrých 2200 gramov mäsa za hodinu a rovnako tak ako väčšina vyspelých elektrických mlynčekov na mäso aj tento má funkciu spätného chodu.

Hmotnosť je 4,4 kilogramov a rozmery sú kompaktné, dobre sa zmestí aj do malých kuchýň. Puzdro je vyrobené v kombinácii kovu a plastu, nájdeme na ňom indikáciu prevádzky a tlačidlo zapnutia / vypnutia – ovládanie je veľmi intuitívne a jednoduché. Model má ochranu proti prehriatiu a k vyššej bezpečnosti pomáhajú tiež gumové nožičky.

Ako bolo spomenuté na začiatku popisu, Gorenje zvláda skvele aj ďalšie činnosti – je vybavený lisom na ovocie, takže s ním zvládnete bez problémov odstaviť ako spomínané ovocie, tak i zeleninu. Ďalej je v dodávanom príslušenstvo celkom 5 rozširujúcich nástavcov, s ktorými naplníte klobásy, nastrúhate či nakrájate suroviny, alebo potraviny nameliete nahrubo či najemno.

Výkonný, kovové puzdro, lis na ovocie
Komponenty nemožno umývať v umývačke

Camry CR 4802

Camry CR 4802 recenzie a test

Ak si nie ste istí, že dokážete elektrický mlynček na mäso plne využiť, nechce sa vám za kvalitný značkový mlynček dávať tisíce, je tu alternatíva v podobe malého mlynčeku Camry CR 4802. Jeho spracovanie je samozrejme okrem mlecej časti plastové, hmotnosť teda vďaka tomu môže mať o poznanie menšie ako ďalšie modely a to konkrétne 3,8 Kg.

Výrobok zvláda výborne to hlavné, čo od neho očakávate, a to je samozrejme mletie mäsa, preto sme ho na základe kladných testov zaradili do našej recenzie. Príkon má dobrých 1500 W, čo predpokladá aj slušnú rýchlosť mletia, tu bohužiaľ výrobca nikde neuvádza a tak sa musí spotrebiteľ uspokojiť iba s odhadom na základe príkonu – rýchlosť sa tak môže pohybovať medzi 1500 gramami až 2000 g mäsa za hodinu.

Napriek nízkej cene umožnil výrobcu Camry pri modeli CR 4802 vymeniť mlecieho slimáka za praktické nástavce na strúhanie. K výrobku tak dostanete tri valcová strúhadlá, ktoré majú rôzne profily ostrie. Okrem nich môžete tiež počítať s tromi kotúčmi, ktoré môžu ovplyvniť hrubosť mletia a praktický nadstavec na plnenie údenín.

Nízka cena, nástavce na strúhanie
Výrobca neudáva deklarovanú rýchlosť mletia

Hyundai MG 730

Hyundai MG 730 recenzie a test

Ďalším základným modelom domácich mlynčekov na mäso je Hyundai MG 730 – temne čierny model, ktorý bude robiť parádu aj keď práve nebude v prevádzke. Príkon elektromotora je púhych 1000 W, čo značí menší výkon ale tiež najmä vďaka malému elektromotoru má nízku hmotnosť – len 2,8 kilogramu.

Mlynček na mäso Hyundai zvláda mlieť rýchlosťou 1500 gramov za hodinu a má taktiež funkciu reverse, teda spätný chod pre prípad, že dôjde k upchatiu, alebo zahltenie mlecieho mechanizmu, ktorý je vyrobený u ušľachtilého kovu. Šasi je inak vyrobené z plastu. Mlecie nôž vrátane kotúčov sú vyrobené z tvrdého nerezového kovu a sú prítomné protišmykové nožičky, ktoré pomáhajú bezpečnejšiemu chodu.

Napájací kábel má dĺžku 0,8 metra a deklarovaná hladina akustického hluku činí 85 dB. Vymeniť mlecie kotúče, alebo ďalšie príslušenstvo je intuitívne a veľmi jednoduché. Celkom dostanete 3 mlecie doštičky, tri celo nerezová bubienková strúhadlá, nadstavec na strúhanie, dva kusy pěchovadel a nástavec na výrobu údenín vrátane praktickej násypky.

Priaznivá cena, príslušenstvo
Nízky príkon elektromotora

Kenwood MG510

Kenwood MG510 recenzie a test

Kenwood je známy pre svoje kvalitne spracované a výkonné elektrické mlynčeky na mäso a inak tomu nie je ani v prípade modelu MG510. Príkon činí 1600 W a rýchlosť mletia má hodnotu 2 kilogramy mäsa za hodinu. Prevedenie je robustný a mlynček je zhotovený z brúseného kovu vrátane plniaceho tácke pre ľahké dávkovanie mäsa.

S hmotnosťou 5,3 kilogramov sa Kenwood MG510 radí mierne nad priemer, čo však vôbec nevadí, pretože má aspoň vyššiu stabilitu. Tej pomáhajú samozrejme gumové nožičky. Na tele spotrebiča sa tiež nachádza priestor pre uloženie prívodného kábla a mlecích diskov. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a vystačíte si iba s tlačidlom on / off a polohou pre spätný chod.

Súčasťou sú 3 pretlačovacie kotúče pre rôznu hrubosť namletého mäsa – jemný s otvormi 3 mm, stredné s otvormi 4,5 mm a hrubý s otvormi 8 milimetrov. Príjemný je dodávaný nadstavec na plnenie klobás, zmieriť sa však budete musieť s absenciou nástavcov na strúhanie, to mu však skoro odpustíte, pretože mletie mäsa a iných surovín mu ide naozaj skvele.

Kvalitné spracovanie, slušný výkon
Absencia nástavcov na strúhanie

Bosch ProPower MFW68660

Bosch ProPower MFW68660 recenzie a test

Takmer ako ultimatívny by sa nechal v porovnaní s ostatnými mlynčeky na mäso nazvať model Bosch ProPower MFW68660. Jeho mlecie výkon činí 4300 gramov mäsa za minútu a príkon elektromotora tomu zodpovedá – 2200 W. Pri takto výkonného modelu je spätný chod samozrejmosťou, rovnako tak ako prítomnosť rozširujúceho príslušenstvo.

Bosch má veľmi prepracovaný systém pre uloženie príslušenstva, a že ho má vo výbave naozaj veľa. Však sa sám výrobca v popise zariadení chváli minimálne dvadsiatich funkciami, ktoré masomlínek Bosch dokáže. Podľa potrieb môžete použiť až 4 nástavce na drvenie v závislosti na tom, akú hrubosť potrebujete.

Výpočet ďalšieho príslušenstva je veľmi bohatý a za spomenutie stojí napríklad lis na ovocie, nadstavec na kebbe, nástavec na plnenie klobás a tri strúhadla s rôznymi stupňami hrubosti strúhanie. Niektorí používatelia upozorňujú na časti vyrobené z plastu, avšak tie sa nevyskytujú len pri modeli Bosch, ale takmer naprieč všetkými súčasnými mlynčeky i ďalšími spotrebičmi.

Nekompromisne vysoký výkon
Niektoré časti vyrobené z plastu

Tescoma HANDY

Tescoma HANDY recenzie a test

Jedným zo zástupcov ručných mlynčekov na mäso je Tescoma HANDY – moderne poňatý jednoduchý mlynček, ku ktorého prevádzke nepotrebujete elektrickú zásuvku. Vďaka modernému spracovaniu je mletie s týmto mlynčekom menej náročné ako pri klasických mlynčekov liatinových. Jednoduchšia je tiež údržba a rozoberateľnost.

Podľa slov výrobcu s týmto mlynčekom umeliete hravo takmer všetko – od mäsa na tatársky biftek, cez cesnak, orechy, syry až po strúhanku. Vyššiemu komfortu pomáha extra dlhá rukoväť a nemusíte mať obavy ani o povrch vašej kuchynskej dosky, pretože k jeho fixácii sa nepoužívajú často nestabilné skrutky, ale veľká funkčné prísavka.

Mlynček je vyrobený z plastu, čo na prvý pohľad nebudí v porovnaní s ručnými liatinovými dôveru. Na druhej strane pri jeho vývoji bol testovaný pri náročných podmienkach, obstál a dostal sa do predaja, netreba mať teda prehnaný strach. Vďaka použitiu transparentného plastu za druhú stranu máte prehľad, čo sa vo vnútri slimáka deje a koľko surovín v ňom ešte zostáva – tento benefit vám neponúkne žiadny iný mlynček, nech ručný, alebo elektrický.

Moderný dizajn a spracovanie
Telo vrátane slimáka vyrobené z plastu

Banquet Culinaria vel. 5

Banquet Culinaria vel. 5 recenzie a test

Nemáte dôveru v moderné spracovanie ručného mlynčeka, alebo nechcete byť odkázaní na elektrickú zásuvku? Vďaka výrobcovia Banquet sa môžete vrátiť do starých dobrých časov a zaobstarať si ručný mlynček, ktorý pamätajú ešte vaše babičky. Model Culinaria vel. 5 je skvelým zástupcom týchto takmer nesmrteľných ručných mlynčekov.

Rad gastronomických odborníkov a šéfkuchárov nedajú dopustiť na jeho kvality a tvrdia, že ak má byť tatarák bez chyby, musí byť použité mäso namleté na tomto type ručného mlynčeka. Ak je to pravda necháme na posúdení každého z vás, vďaka výrobcovia Banquet to môžete vyskúšať.

Mlynček je ľahko rozložiteľný a upevnenie prebieha pomocou úchytného skrutky – možno teda pripevniť na kraj kuchynskej dosky alebo akýkoľvek stôl. Je vybavený dreveným madlom a ako už bolo spomenuté, je vyrobený z pevnej liatiny, ktorá zaručuje vysokú pevnosť a trvanlivosť. Priemer mlynčeka je 5,15 centimetrov, výška 23 centimetrov a hmotnosť vďaka použitiu liatiny takmer dva kilogramy. Rovnako je priaznivá cena, vďaka ktorej sa jedná o najlacnejší mlynček z našej recenzie.

Klasický robustný liatinový mlynček
Nie je vhodný do umývačky riadu

Ako vybrať mlynček na mäso

Kuchynský mlynček na mäso môže byť poháňať ľudskou silou, alebo elektrickou energiou. To je teda základné aspekt, ktorý musíte brať pred nákupom na zreteľ. S ručným mlynčekom doslova precítite celú prípravu mletého mäsa na vlastnej koži, respektíve na vlastné svaly. Jedná sa o pomerne namáhavú činnosť v prípade, že meliete viac ako kilogram mäsa.

Ručný mlynček na mäso nie je nijak zvlášť sofistikované zariadenie. Skladá sa z kľučky, ktorú poháňame vnútorného slimáka, a vymeniteľných kotúčov, ktorými ovplyvňujete hrubosť namletej zmesi. Typicky je ručný mlynček vyrobený z masívneho kusu železa, však v dnešnej dobe sa stretnete aj s plastovým prevedením, ktoré je násobne ľahší. Keďže viac aspektov pri ručných mlynčekov nenájdeme, pokračovanie textu sa bude venovať iba mlynčekom elektrickým.

Elektrický mlynček na mäso vás zážitku pomalého mletie “bohužiaľ” zbaví a prinesie vám pohodlie a značnú časovú úsporu. Tiež musíte byť pri výbere elektrického mlynčeka viac obozretní, lebo do jeho výkonu a kvality spracovania zasahuje viac parametrov. Elektrický mlynček je moderné zariadenie, mletia je až štyrikrát rýchlejšia a s vymeniteľnými nástavcami je tiež multifunkčný.

Rýchlosť mletia a príkon

Výrobcom deklarovaná rýchlosť mletia sa udáva v gramoch za hodinu a hovorí nám, ako je konkrétny model výkonný, koľko množstvo mäsa zvládne za daný čas spracovať. Do určitej miery ide tento údaj ruka v ruke s veľkosťou príkonu zariadení, kedy logicky silnejšie elektromotory zvládnu viac práce. Mäsomlynček s vyšším príkonom tiež menej zaťažuje motor a preto sa nechá predpokladať, že vydrží dlhšie.

S vyšším príkonom je tiež vyššia spotreba energie, ktorá je však u týchto produktov zanedbateľná, lebo spotrebiče beží spravidla po krátky čas. Základné prevedenie majú parametre okolo 2000 g / min a príkon v priemere 1500 W. Výkonné elektrické mlynčeky na mäso zvládajú až 4300 g / min a príkon môže dosahovať až 2200 W.

Spätný chod

Moderné gastro mlynček na mäso je vybavený ochranným automatickým vypnutím motora v prípade, že by došlo k prehriatiu a následnému zničeniu. Takisto býva prítomná praktická funkcia spätného chodu, ktorá sa hodí v prípade, že sa mlynček upchá a zasekne. Pohodlne tak spätným chodom mlecie šnek uvoľníte, bez toho aby došlo k zlomeniu nožov, a pokračujete v práci. Pokiaľ dôjde k zaseknutiu elektrického mlynčeka bez spätného chodu, nezostáva nič iné, že ho celý rozobrať a zaseknutú časť uvoľniť ručne. Spätný chod však dnes už našťastie patrí medzi základné vybavenie elektrických mlynčekov.

Počet kotúčov, strúhacie nástavce a ďalšie príslušenstvo

Kotúče, inokedy nazývané aj disky, sú vymeniteľné časti prednej strany mlynčeku, ktorými štelujeme hrubosť, alebo jemnosť namletého mäsa. Obvykle sú vo výbave tri, ale stretnúť sa u lepších modeloch môžete aj s väčším počtom. Pre rôzne prípravy mäsa sa hodí iná konzistencia a tú dosiahnete práve touto možnosťou.

Ak je model mlynčeka vybavený strúhacími nástavcami, vyberiete celého slimáka a namiesto neho do tela mlynčeku vložíte valcovitý mlecie nástavec. Ten po zapnutí začne rotovať a vy do rovnakého miesta, kam sa vkladá mäso, môžete vkladať ovocie, zeleninu a čokoľvek, čo potrebujete spracovať. Nástavcov býva dodávané viac s rôznymi strúhacími profilmi, hrubosťou a podobne. Ide jednoznačne o užitočné rozšírenia.

Medzi ďalšie príslušenstvo sa radí predovšetkým plnič črievok, ktorý má kónický tvar a pripravíte s ním domáce klobásy a domáce jaternice prvotriednej kvality. Stretnúť sa možno tiež s lisom na ovocie, ktorý však nebýva tak častým príslušenstvom.

Hmotnosť, hlučnosť, materiály

Kým ručné mlynčeky na mäso sú v podstate bezhlučným nástrojom a jeho váha v prípade kovového prevedení dosahuje maximálne dvoch kilogramov, pri elektrickom prevedení sú parametre o poznanie bohatšie.

Všetko sa odvíja od použitých materiálov, kedy šnek vrátane mlecieho zariadenia by mali byť vyrobené vždy z kovu. Zvyšok v závislosti od modelu je buď z plastov, alebo z kovu. Kovové elektrické mlynčeky sú ťažšie a bývajú menej hlučné, pretože menej rezonujú a masívnejšie spracovanie dokáže hluk lepšie pohltiť. Častejšie je však ako konštrukčný materiál použitý plast a v závislosti najmä na cene a výrobcovia ich viac či menej kvalitné – ak je to možné, vždy volíme overené výrobcu.

4.6/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.