Malé spotrebiče do kuchyne,

Mlynčeky na kávu: test, recenzie | Najlepšie elektrické a ručné

Kávomlynček je nevyhnutným pomocníkom predovšetkým u väčšiny pákových kávovarov, ktoré zabudovaným mlynčekom nedisponujú. Okrem toho že uľahčí proces mletia a umožní vám vychutnať si čerstvú aromatickú kávu, ponúkne tiež rad funkcií. Štát sa môže aj dizajnovým doplnkom každej kuchyne, čo dokladá výber nadčasových, ale aj klasických drevených modelov.

Mlynčeky na kávu majú dve hlavné rozdelenie. Zvoliť môžete buď klasický ručný alebo elektrický mlynček na kávu. V krátkosti sa dá povedať, že elektrický kávomlynček využijete pri častejšie príprave väčšieho množstva kávy, zatiaľ čo ručný kávomlynček vyniká nižšou obstarávacou cenou. Väčšiu úlohu zohráva princíp mletia. Tu je na výber mlynček na kávu s mlecími kameňmi a s trieštivým nožmi, pričom u prvého menovaného ide ešte o oceľové a keramické mlecie kamene. Rozdiely sú opäť v cene a kvalite namletia, viac sú popísané v radcovia pod recenziami.

Zohľadniť by ste mali nielen kapacitu zásobníka, typ mlecieho mechanizmu a v prípade mlecích kameňov, či sú ploché alebo kónické, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad nastaviteľnosť hrubosti mletia alebo množstvo kávy. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie mlynčeky na kávu a ich recenzie.

Najlepšie mlynčeky na kávu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších mlynčekov na kávu z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelTyp mlynčekuMlecí mechanizmusObsah zásobníka 
Krups GVX242 recenzie a testKrups GVX242ElektrickýMlecie kamene225 g
Tescoma Handy recenzie a testTescoma HandyRučnýMlecie kamene4 šálky
GRAEF CM702 recenzie a testGRAEF CM702ElektrickýMlecie kamene250 g
Bosch MKM6003 recenzie a testBosch MKM6003ElektrickýTrieštivé nože75 g
DeLonghi KG89 recenzie a testDeLonghi KG89ElektrickýMlecie kamene120 g
Severin KM 3873 recenzie a testSeverin KM 3873ElektrickýMlecie kamene150 g
ETA 0067 90100 recenzie a testETA 0067 90100ElektrickýMlecie kamene100 g
DeLonghi KG521M recenzie a testDeLonghi KG521MElektrickýMlecie kamene350 g
GRAEF CM 800 recenzie a testGRAEF CM 800ElektrickýMlecie kamene350 g
SAGE BCG820 recenzie a testSAGE BCG820ElektrickýMlecie kamene480 g

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Krups GVX242Tescoma HandyGRAEF CM702Bosch MKM6003DeLonghi KG89Severin KM 3873ETA 0067 90100DeLonghi KG521MGRAEF CM 800SAGE BCG820
Príkon110 W-128 W180 W110 W150 W110 W150 W128 W165 W
Nastavenie jemnosti mletiaÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť1,3 kg0,3 kg1,8 kg0,6 kg1,7 kg1,8 kg1,1 kg1 kg2,6 kg2,9 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 kávomlynkov

Krups GVX242

Krups GVX242 recenzie a test

Elektrický mlynček na kávu Krups GVX242 využíva mechanizmu mlecích kameňov, vďaka ktorým je možné nastaviť hrubosť, a teda aj výslednú intenzitu samotnej kávy. K dispozícii je celkom 17 jednotlivých stupňov nastavenia požadovanej jemnosti. Jeho príkon je 110 W a dokáže bez problémov namlieť až 225 gramov kávových zŕn.

Samozrejmosťou je voľba množstvo mletie, a to od 2 šálok kávy, až po množstvo, ktoré vystačí na celkom 12 jednotlivých šálok. Mlynček má nádobu s tesniacim viečkom, ktorý eliminuje stratu vône. Má tiež mechanizmus, ktorý eliminuje prepaľovaniu zŕn, a teda stratu kvality kávy.

Zaujme tiež dizajn, ktorý kombinuje nerez s elegantnou čiernou. Obsluha je veľmi jednoduchá. To sa dá povedať aj o čistení, vďaka odnímateľné časti. Súčasťou balenia je aj špeciálny kefka, ktorý práve ľahkú údržbu výrazne podporuje.

Elegantné prevedenie, na 12 šálok, nastavenie jemnosti mletia
Vyššia hlučnosť a čiastočne zbytočne veľké otáčky

Tescoma Handy

Tescoma Handy recenzie a test

Ručný mlynček na kávu Tescoma Handy využíva keramických mlecích kameňov. Vďaka materiálu je zaistené aj to, že si káva ponechá po mletí všetky antioxidanty a ďalšie prospešné látky. Telo mlynčeka je vyrobené z kombinácie kovu a odolného plastu v bielej farbe.

Mechanizmus nevyžaduje nijako výrazné použitie veľkej sily. Vzhľadom ku kapacite odmerky je možné naraz namlieť kávu od 1 až po celkom 4 šálky. Z nádoby ju možno hneď presypať do kávovaru, do šálky, alebo tiež do kanvice.

Samozrejmosťou je možnosť nastavenia jemnosti mletia, podľa potreby a preferencií. Kvalitu potvrdzuje záruka výrobcu v dĺžke 3 roky. Praktické je otočné viečko zásobníka na kávu, vďaka ktorému je zabezpečené jednoduché doplnenie bez rozoberania konštrukcie.

Doplnenie kávy, mletie bez sily, nastavenie hrubosti
Nedostatočne jasné nastavenie hrubosti mletia

GRAEF CM702

GRAEF CM702 recenzie a test

GRAEF CM702 je mlynček na kávu s mlecími kameňmi, ktorý umožní nastaviť jemnosť podľa jeho preferencií. K tomu slúži stupnica s hodnotami 1 až 24. Mletie prebieha úplne bez práce, keďže ide o elektrický model. Má štýlovú čiernu farbu a je vyrobený z kvalitného plastu.

Veľký zásobník na zrná má tesniace viečko, ktoré eliminuje únik vône. Tesní aj zásobník na namletú kávu. Ten má aj praktickú odmerku pre určenie potrebného množstva kávy. Jeho kapacita je 250 gramov kávy, čo zaistí možnosť vytvorenia dostatočných zásob.

Unikátom konštrukcia je možnosť mletie priamo do filtra. Kompatibilné sú tie s priemerom 6 a 7 centimetrov. Nechýba praktická násypka, ktorá pojme až 95 gramov mletej kávy. Celkový príkon tohto mlynčeka je 128 W. Súčasťou balenia je praktický kefka na čistenie.

Možnosť mletia do filtrov, až 24 nastavení hrubosti, tesniace viečka
Nemusel by mať plastovú konštrukciu

Bosch MKM6003

Bosch MKM6003 recenzie a test

Mlynček na kávu s trieštivým nožmi Bosch MKM6003 zaujme už svojimi kompaktnými rozmermi. To podporuje možnosť jeho bezproblémového uloženia kamkoľvek. O mletie zŕn sa stará kvalitný nôž z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele, ktorý ponúkne rýchle mletie a dlhú životnosť.

Kapacita zásobníka plne zodpovedá celkovo kompaktnej veľkosti daného mlynčeka a činí 75 gramov kávových zŕn. Možné je tiež nastavenie hrubosti, od hrubší varianty kávy, až po jemnú. Hrubosť sa nastavuje výhradne dĺžkou samotného mletia.

Dobrý je aj bezpečnostný systém, ktorý eliminuje možnosť spustenia bez nasadeného veka. Model má veľmi dobrý príkon, a to o hodnote 180 W. Použitý nôž je 2 krídla a vďaka svojmu prevedeniu zaisťuje rovnomernosť mletia. Hmotnosť je minimálna a činí len 0,62 kilogramu.

Kompaktné rozmery, príkon, nízka cena
Neodnímateľný nôž (horšia údržba)

DeLonghi KG89

DeLonghi KG89 recenzie a test

Mlynček na kávu DeLonghi KG89 je unikátny tým, že využíva 1 kameň, ktorý je nepohyblivý a 1 kameň, ktorý sa otáča. Vďaka tomu sú kávové zrná efektívne mletá s využitím stláčanie. To zaistí ako kvalitné, tak i konzistentné mletia. Kamene sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Možné je upraviť potrebnú jemnosť alebo hrubosť mletia, a to podľa konkrétnych potrieb.

Ak je potrebné namlieť väčšie množstvo kávy, nie je to žiadny problém, keďže tento model zvládne zomlieť až 12 šálok na jeden záťah. Určený je až na 120 gramov kávových zŕn. Zaujme tiež svojou bezpečnosťou. Má 2 systémy, kam patrí bezpečnostné poistky, ktoré dokážu mlecie kamene okamžite a rýchlo zastaviť.

Príkon tohto modelu je 110 W a vďaka priehľadným zásobníkom je možné ľahko zletovať, ako je to so stavom zŕn aj množstvom kávy. Zaujme vydarený dizajn, ktorý kombinuje čierny plast spolu so zaujímavo vyzerajúcimi nerezovými prvkami.

Dizajn a cena, nastavenie množstva k zomletia
Z ohlasov vyplíva postupné opotrebenie kameňa a zvýšenie hrubosti mletia

Severin KM 3873

Severin KM 3873 recenzie a test

Kávomlynček Severin KM 3873 zaujme svojimi vlastnosťami i dizajnom. Je určený pre všetkých milovníkov filtrovanej kávy a espressa, ktorú dokáže zomlieť podľa potreby. Má elektronický časovač, ktorý možno nastaviť v rozsahu 1 – 10. Podľa toho možno nastaviť celkovú jemnosť alebo tiež hrubosť samotného mletia a teda aj konkrétny výsledok.

Zŕn pojme do svojho zásobníka ľahko pod priemer porovnávaných modelov, a to celkom 150 gramov. Má samozrejme aj adekvátne veľký zásobník na kávu zomletú. Ten má kapacitu 100 gramov a je pre jednoduchšie použitie pochopiteľne odnímateľný. Následne možno mletú kávu nasypať do kávovaru, hrnčeka či špeciálne kanvice.

Mletie prebieha v kónickom nerezovom mechanizmu, ktorý zaistí okrem iného rýchlu prípravy. Využité je pritom špeciálnych mlecích kameňov. Nesklame ani hodnota príkonu, ktorá má 150 W. Vďaka gumovým nožičkám je tiež pri mletí zaistená potrebná stabilita.

Kvalitné brúsené oceľové kamene, cena/výkon
Snáď len tá plastová konštrukcia

ETA 0067 90100

ETA 0067 90100 recenzie a test

Mlynček na kávu ETA 0067 90100 využíva systému keramických mlecích kameňov. Samozrejmá je tiež možnosť nastaviť si konkrétnu hodnotu intenzity mletia. To možno regulovať v rámci 6 stupňov, a to podľa preferencií každého milovníka kávy.

Príkon tohto modelu je 110 W. Samozrejmosťou je dostatočný objem násypky na jednotlivé zrná, ktorý robí dobrých 100 gramov. Kladom je aj celkovo tichý chod, hlavne v rámci porovnaní s inými modelmi. Nechýba tiež praktická bezpečnostná tepelná poistka.

Kvalitu prevedenie podporuje záruka výrobcu, ktorá na mlynček ponúkne 3 roky, a to v spojení s motorom. Zrná možno uchovávať v násypke bez straty vône, alebo chuť. Vďaka protišmykovým nohám mlynček aj pri práci dokonale stojí na svojom mieste.

Predĺžená záruka na motor, tichý chod
Pri vyberaní namletej kávy sa občas trochu vysype

DeLonghi DEDICA KG521M

DeLonghi KG521M recenzie a test

Mlynček na kávu DeLonghi dediča KG521M využíva k svojej práci veľmi kvalitných oceľových kameňov, ktoré zvyšujú efektivitu a tiež presnosť mletia. To sa podpisuje aj na tom, že počas neho nie je káva nijako výrazne zahrievaná. Zaujme tiež existencia veľkého LCD displeja s modrým podsvietením, pomocou ktorého možno samotný proces mletia jednoducho nastaviť. Príkon je 150 W.

Vďaka kónické konštrukcii je zaistená efektivita mletia. Unikátna je aj veľkosť zásobníka na zrna, ktorý ich pojme až 350 gramov. Nastaviť je možné aj množstvo mletej kávy. Tej môže byť pre 1 šálku, alebo až celkom na 14 šálok.

Nechýba nastavenie hrubosti, ktoré má celkom 18 stupňov, podľa potrieb pripravovaného kávového nápoja. Mletá káva mieri do praktickej transparentné nádoby, ktoré pojme až 170 gramov mletých zŕn. Vďaka odnímateľnej hornej časti je zaistená jednoduchá údržba, ktoré napomáha tiež štetček určený k ľahkému vyčistenie.

Veľké nádoby, možnosť mletie priamo do páky kávovaru, LCD displej
Vyššia obstarávacia cena

GRAEF CM 800

GRAEF CM 800 recenzie a test

Elektrický mlynček na kávu GRAEF CM 800 má podarené nerezové prevedenie so zaujímavými čiernymi prvkami. Vďaka leštenému prevedenie sa bude skvele vynímať v každej kuchyni. Konštrukcia využíva nízkootáčkového motora, ktorý zabezpečí, že mletá káva bude mať ako dokonalú chuť, tak i dokonalé arómu.

Jemnosť mletia je možné nastaviť, a to v širokej škále. Tá sa volí od hodnoty 1 až po úroveň 40. Zásobník na kávu chráni jej arómu a je dostatočne veľký, pretože pojme až 280 gramov kávových zŕn. Rýchloupínanie prebehne pootočením o 90 stupňov.

K dispozícii sú 2 úchyty držiakov filtrov, a to o priemeroch 6 a ďalej 7 centimetrov. Medzi kvalitné vlastnosti parí tiež unikátny antistatický systém. Dostatočný zásobník navyše umožní namlieť si kávu aj do zásoby.

Robustná konštrukcia, nízkootáčkový motor, držiak na filtre
Je potrebné vychytať hrubosť mletia

SAGE BCG820

SAGE BCG820 recenzie a test

Mlynček na kávu SAGE BCG820 síce nie je s keramickými kameňmi, pretože používa nerezové. Je však automatickým mlynčekom, ktorý sa nestratí doma, ani v profesionálnych prevádzkach. Zaujme modro podsvietený LCD displej, vďaka ktorému je možné ľahko nastaviť konkrétny režim. Ten zahŕňa aj možnosť voľby intenzity mletia. Tu je k dispozícii až 60 rôznych variantov.

Nesklame ani príkon, ktorý má vplyv na efektivitu. Tu je jeho hodnota 165 W. Kladom je samozrejme aj veľkosť zásobníka na kávové zrná, ktorý má kapacitu o hodnote 450 gramov. Disponuje aj viečkom, rovnako ako unikátnym systémom jeho otváranie a tiež zatváranie.

Okrem tepelnej poistky nechýba ani systém eliminujúci spúšťanie na prázdno. Tento model tiež šetrí energiu, keď po 5 minútach nečinnosti sa sám prepne do pohotovostného režimu. Vďaka tlačidlu Shots/Cups možné nastaviť to, koľko kávy má byť zomleté, s ohľadom na počet jednotlivých šálok.

Kapacita, nadstavce na páku kávovaru, 60 nastavenia hrubosti
Vyššia cena

Ako vybrať mlynček na kávu

Kávomlynček sa s ohľadom na svoje prevedenie líši dvoma hlavnými variantmi. Tie sú spojené s tým, akým spôsobom je poháňaný. K tomu môže byť využitá ľudská sila, alebo naopak elektrická energia.

Elektrické mlynčeky na kávu

Tie sú spojené s maximálnym komfortom prípravy. Stačí stlačiť tlačidlo a elektrický mlynček na kávu sa postará o zomletia kávy o potrebné intenzite. Tie najlepšie umožní i presne zvoliť, koľko šálok kávy bude pripravované. Majú však aj negatíva. Lacnejšie modely môžu kávu počas mletia zbytočne výrazne páliť. Všeobecne sú aj drahšie.

Ručné mlynčeky na kávu

Hlavným kladom je možnosť zomlieť si kávu kdekoľvek a kedykoľvek. Použiteľné sú na záhrade, doma i na cestách. Navyše samotné mletie mnohí považujú aj za určitý druh rituálu. Kladom je tiež to, že sa pri ručnom mletí káva nebude páliť. Častá je aj možnosť regulácie hrubosti, ktorú môže ručný mlynček na kávu ponúknuť. Hlavnou nevýhodou je ich menšia kapacita, a tak sú určené len pre pár šálok kávu.

Mlecí mechanizmus

Prvý variantom je mlynček na kávu s trieštivým nožmi. Tu sa využíva nerezových nožov, ktoré jednotlivé zrná doslova sekajú. Kladom je u nich hlavne rýchlosť namletia, ľahká údržba alebo nižšia cena, zatiaľ čo negatívom môže byť riziko zvýšenej teploty počas prípravy a prepálenia kávy. Tiež tu nenastavíte hrubosť mletia a vôbec veľkosť nasekaných zŕn bude pravdepodobne nerovnomerná.

Druhou možnosťou je mlynček na kávu s mlecími kameňmi. Zrnká kávy sú medzi nimi, čím sa postupne melú. Doba prípravy môže byť dlhšia, ale zase je eliminované nadmerné zahrievanie. Daného princípu je využívané u mlynčekov ručných i elektrických. K dispozícii môžu byť kamene ploché alebo kónické, rovnako ako oceľové alebo keramické.

Kapacita mlynčeku

Kávomlynček by mal mať aj dostatočne veľkú nádobu na kávové zrná. Tá je zvyčajne udávaná v gramoch. Menšie pojmú okolo 100 gramov, zatiaľ čo najväčší aj 350 gramov. Ďalej je potrebné prihliadnuť aj ku kapacite nádoby na namletú kávu. Udáva sa hlavne počtom šálok, ktorých môže byť aj 15.

Nastavenie hrubosti mletia

Kvalitný mlynček na kávu by mal ponúknuť možnosť nastavenia. Modernejšie riešenie ponúknu stupnicu, ktorá môže mať rozsah 1 – 40 a tá určuje, nakoľko intenzívne bude káva zomletá. U jednoduchších riešenie je stupeň zomletia redukovaný výhradne časom. Tak, že mlynček melie dlhší, alebo kratší čas. U jemnejšia kávy tak dochádza k vyššiemu zahriatie.

Ďalšie vlastnosti

Kritériom výberu môžu byť aj ďalšie dodatočné vlastnosti mlynčeka. Môže ísť o možnosť jednoduchého čistenia, bezpečnostné poistky, alebo aj o využití miesto klasickej nádoby pákové filtre na kávu, o rôznych priemeroch. Káva tak môže zamieriť priamo do kávovaru.

4.3/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.