Malé spotrebiče do kuchyne,

Mini rúry na pečenie: Recenzie 8 najlepších

Elektrická mini rúra je riešením pre malé kuchyne, kde nemôže byť využitá klasická elektrická rúra, prípadne sa neoplatí ju zhotovovať z dôvodu občasného a menej náročného pečenia. Keďže sa svojimi vlastnosťami podobá klasickej rúre, je tak vhodnejšie použiť ju ako mikrovlnnú rúru, ktorá ponúka len jednoduché programy.

Stolná rúra má rozmery podobné mikrovlnke, a teda aj menší objem. Výhodou minirúry je skladnosť a mobilita, kedy ju možno prevážať a využiť napríklad na chate. Keď používaná nie je, je možné ju upratať alebo uložiť, aby nezaberala voľný priestor v kuchyni. Mini rúra s platničkami navyše môže vyriešiť problém s nahradením varnej dosky.

Zohľadniť by ste mali nielen objem mini rúry, druh ohrevu (napríklad horúcim vzduchom), typ platničiek (liatinové, sklokeramické), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je s grilom, koľko programov ponúka alebo či disponuje časovačom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie mini rúry a ich recenzie.

Najlepšie elektrické mini rúry – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších mini rúr z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Concept ET-5050Guzzanti GZ 360Ardes 6245Tefal OF444834Rommelsbacher BG 1600Sencor SEO 3610SSGuzzanti GZ 361Steba KB 23 ECO
GrilÁnoNieNieÁnoÁnoÁnoNieÁno
Horúci vzduchNieNieÁnoÁnoNieNieÁnoÁno
PlatničkyNieNieNieNieNieNieNieNie
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 stolných rúr

Concept ET-5050

Concept ET-5050 recenzie a test

Mini rúra Concept ET-5050 zaujme už tým, že sa jedná o osvedčenú českú značku. Ďalej sú jej kladom parametre. Tým hlavným je určite celkový príkon rúry, ktorý činí 1.8 kW. Pomocou mechanického ovládania je možné nastaviť ako program, tak i konkrétne tepotu v širokom rozsahu možností. A to je 70 – 230 ° C.

Tento model nedisponuje horúcim vzduchom a ponúkne výhradne len funkciu grilu a klasického horného a tiež dolného ohrevu. Že to nie je nijako obmedzujúce, to ukazuje počet programov, ktorých je dohromady 6. Zaujme aj objem rúry, ktorý činí 38 litrov.

V súvislosti s konštrukciou rozhodne poteší vnútorný nepriľnavý povrch. Tento model má tiež funkciu zaisťujúci automatické udržiavanie nastavenej teploty. Vo vnútri sa nachádzajú 4 nerezová vykurovacie telesá, ktoré sa starajú práve prípravu samotného jedla.

Vnútorný objem, 6 programov, nepriľnavý povrch
Bez horúceho vzduchu

Guzzanti GZ 360

Guzzanti GZ 360 recenzie a test

Minirúra Guzzanti GZ 360 má bielu farbu a jednoduchšie prevedenie. Nesklame však veľkosťou vnútorného objemu, ktorý robí veľmi dobrých 36 litrov. Ďalej sú súčasťou dve vykurovacie telesá. Jedno hore a druhé dole. Obe majú výkon 650 W každej. Podľa potreby je možné vnútri nastaviť výšku, kde bude umiestnený plech na pečenie.

Rúra nedisponuje ani grilom, ani horúci vzduchom. Vnútorný priestor je smaltovaný. Pomocou knoflíkového ovládanie je možné voliť teplotu, a to v rozmedzí 40° C – 260° C. Praktickým pomocníkom počas prípravy je časovač nastaviteľný až na 90 minút.

Dvierka sú dvojstenná a žiaruvzdorná, vrátane kvalitného madlá. Súčasťou je smaltovaný plech na pečenie a ďalej rošt Cr-Ni. Nechýba istota kvalitného prevedenia, ktorá spĺňa aj všetky EU normy, ktoré sú spojené s celkovou bezpečnosťou.

Žiaruvzdorná dvierka, výkonná vykurovacie telesá, rozsah teplôt
Bez grilu

Ardes 6245

Ardes 6245 recenzie a test

Stolná rúra Ardes 6245 zaujme hlavne svojím objemom, ktorý nie je nijako malý. Robí celých 45 litrov, a tak sa tento mode skvele hodí aj na väčšie množstvo jedla. To môže byť celkom rozmanité, pretože vďaka 6 programom je možné zvoliť presne ten, ktorý bude zodpovedať pripravovanému pokrmu. Jeho chystanie uľahčí aj časový spínač.

Jedným z programov je aj funkcia, kedy je možné využívať horúceho vzduchu. Tiež je samozrejmá funkcia udržiavania nastavenej teploty. Tú možno navoliť pomocou mechanického ovládania v rozsahu až 90° C – 230° C. Rúra sa tiež vďaka vnútornému nepriľnavému povrchu dobre čistí. Súčasťou je aj osvetlenie.

Pre kontrolu prípravy sú pripravené sklenené dvierka, ktoré sú žiaruvzdorná. Zaujme tiež štýlové čierne prevedenie, rovnako ako to, že súčasťou produktu je ako jeden plech na pečenie, tak aj praktický rošt na pečenie.

Horúci vzduch, veľký objem, 6 programov
Absencia grilu

Tefal OF444834

Tefal OF444834 recenzie a test

Elektrická mini rúra Tefal OF444834 má štýlový čierny dizajn, ktorý nie je jej jedinou prednosťou. Prináša tiež možnosť zvoliť si jeden z celkom 6 programov. V rámci voľby zaujme to, že dané riešenie ponúkne ako funkciu grilu, tak i možnosť prípravy s využitím horúceho vzduchu.

Jedná sa o kompaktné prevedenie, čo jasne dokladá vnútorný objem, ktorý činí len 19 litrov. Samozrejmý je integrovaný termostat, ktorý pomôže k nastavenie správnej teploty. Tá môže byť rozsiahla a jej maximálna hodnota je 240 stupňov. Prácu si možno uľahčiť použitý časovača ktorý je možné nastaviť až na dobu 120 minút.

Rúry programy sú prispôsobené konkrétnemu jedlu. V mini rúre s príkonom 1 380 W a s výkonom grilu 740 W je možné pripraviť napríklad mäso, rovnako ako klobásy, ale ďalej nechýba ani režim pre pečivo, či režim takzvané vodného kúpeľa.

Horúci vzduch, programy pre rôzne potraviny
Menšie vnútorný objem

Rommelsbacher BG 1600

Rommelsbacher BG 1600 recenzie a test

Mini rúra Rommelsbacher BG 1600 je veľmi kvalitný model, ktorý cez svoje kompaktné rozmery ponúka veľký vnútorný priestor, do ktorého sa zmestí aj plech na pečenie o klasických rozmeroch. Výrobca uvádza možnosť použitia foriem na pečenie s priemerom až 36 centimetrov.

Rozmery vnútorného priestoru sú 43,5×36,5×25 centimetrov, zatiaľ čo vonkajšie iba 58,5×40,5×31,5 cm. Bez problémov sa tak vojde aj do malých priestorov, kde urobí veľa služby. Má príkon 1600 Wattov a plynule nastaviteľnou teplotu až 250 stupňov Celzia. Je ideálny na prípravu pizze a využiteľný aj ako pec. Vnútorný priestor je navyše po dobu pečenia osvetlený, čo uľahčuje priebežnú kontrolu prípravy pokrmu.

Okrem otočných ovládačov je prítomná tiež svetelná kontrolka, ovládanie je tak veľmi jednoduché a funkčné. Je vybavená tiež grilom a napájací kábel má dobrú dĺžku 1,5 metrov. Hmotnosť činí 13,2 kg a súčasťou mini rúry je tiež oceľový plech so smaltovaným povrchom a praktický rošt. Na bokoch zariadenia sú dve pevná madlá pre ľahké uchopenie pri prenášaní.

Kompaktné rozmery a veľký vnútorný priestor na klasický plech, jednoduché ovládanie, gril
Absencia platničiek

Sencor SEO 3610SS

Sencor SEO 3610SS recenzie a test

Mini rúra na pečenie Sencor SEO 3610SS je vskutku obľúbený produkt, ktorému v zásade nič nechýba a robí presne to, na čo je určený. Aj užívateľské recenzie zmieňujú bezproblémové, rýchle a rovnomerné pečenie, nie je problém v nej pripraviť akejkoľvek jedlo, od pizze, cez kurča, až po bábovku. Iste oceníte pomerne bohaté príslušenstvo, ktoré obsahuje smaltovaný plech na pečenie, rošt, držadlo, ihlu na grilovanie, alebo kameň na pečenie pizzy.

Je pomerne kompaktných rozmerov a ani jej hmotnosť nie je veľká, činí 7,8 kilogramov a vďaka tomu sa s ňou dobre manipuluje a prenáša. Cez dobré rozmery však ponúka aj veľký vnútorný objem 36 litrov a slušný pečící výkon, vďaka príkonu 1500 W. Teplota je plynule regulovateľná a to v rozmedzí 90 – 230 stupňov Celzia.

Poteší praktické vnútorné osvetlenie, svetelná indikácia prevádzky a časovač s možnosťou nastavenia 60 tich minút, ktorý má funkciu automatického vypnutia a zvukovú signalizáciu. Ovládanie je pomocou otočných ovládačov veľmi jednoduché, má horný aj spodný ohrev + gril a výrobca zmieňuje dobre tepelne odizolované dvierka a madlo. Horná strana mini rúry sa však po čas prevádzky dokáže veľmi rozohriať, a preto nie je vhodná na zastavanie.

Bezproblémový chod, menšie rozmery a veľký vnútorný priestor, pomer cena/výkon
Pomerne horúca horná strana rúry

Guzzanti GZ 361

Guzzanti GZ 361 recenzie a test

Model Guzzanti GZ 361 je mini rúra disponujúci praktickou funkciou cirkulácie horúceho vzduchu, ktorá dokáže pokrmy tiež jednoducho ohriať. Mimo to je k dispozícii aj funkcia rozmrazovania. Rúra disponuje horným a dolným vykurovacím telesom o výkone 650 W. Čo by ste tu hľadali márne je bohužial gril.

Praktický časovač je možné nastaviť až na 90 minút. Nastaviť je možné tiež presnú teplotu prípravy, a to v rozmedzí od 40 po 260 stupňov Celzia. Súčasťou je ako smaltovaný plech, tak i praktický rošt.

Dvierka majú žiaruvzdorné sklo a tiež silicového tesnenie brániace úniku tepla. Vnútorný povrch je smaltovaný a ponúkne istotu dobrého udržiavanie. Celkový výkon rúry činí 1 300 W a na jej vzhľade zaujme kombinácia čiernej a striebornej farby.

Jednoduché ovládanie, horúci vzduch, rozmrazovanie
Mäkký kovový rošt

Steba KB 23 ECO

Steba KB 23 ECO recenzie a test

Mini rúra Steba KB 23 ECO má kvalitné nerezové prevedenie, ktoré sa podpisuje aj na unikátnom dizajne. Ďalej je spojená s technológiou, ktorá využíva špeciálneho ventilátora. Vďaka nemu je možné dosiahnuť nižšiu spotrebu až o 36 percent proti klasickej rúre. Konštrukcia zaujme aj dvierkami, ktoré majú pre lepšiu izoláciu hneď 2 skla.

Vnútorný objem, ktorý táto minirúra má, je celkom 23 litrov. Mimo štandardného pečenie ponúkne aj funkciu horúceho vzduchu a ďalej funkciu grilu. Pomocou ovládania je možné, ako zvoliť konkrétny program, tak rozsah teploty.

Rúra ponúkne celkom 3 úrovne nastavenia samotného roštu. Ďalej tiež vnútorný nepriľnavý povrch pre lepšiu údržbu. Príkon 1 400 W je spojený aj s dobrými výsledkami v rámci prípravy jedla. Dobu prípravy možné upraviť na základe časovača, ktorý je možné nastaviť na 90 minút.

Grilovacia ihla, úsporná prevádzka
Menší vnútorný objem

Ako vybrať stolnú minirúru

Mini rúra je pomocníkom do tých kuchýň, kde nie je rúra klasická a z nejakého dôvodu tu byť ani nemôže. V takom prípade sa ako ideálne riešenie javí stolná rúra. Prvý kritériu výberu je spojené s tým, že by mala byť mobilný. To dnes spĺňa v podstate každý klasický model na trhu. Stačí ju teda postaviť na požadované miesto, zapojiť do zásuvky a začať používať.

Veľkosť

Úlohu pri výbere hrajú dve hodnoty. Prvé sú vonkajšie rozmery, ktoré ukazujú na to, aby sa vám zmestila na miesto, kam ju chcete postaviť. Môže sa jednať o kuchynskú linku, alebo iný priestor v kuchyni. Variant je na trhu viac než dosť, a to od tých skutočne veľkých, až po tie, ktoré možno označiť ako kompaktný.

Ďalej by mala mini rúra ponúknuť aj dostatočný objem. Teda vnútorný priestor, určený pre prípravu jedla. Do úvahy treba vziať, ako počet stravníkov, tak aj to, čo sa najčastejšie pečie. Je rozdiel medzi plechom s koláčom a dvoma kurčatami. Najmenšia stolná rúra na trhu má vnútorný objem zhruba okolo 20 litrov. Na druhej strane existujú aj varianty naozaj veľké, ktoré môžu mať aj 40 litrov, ale i viac.

Ohrev a programy

Nie je výnimkou, že minirúra disponuje napríklad aj 6 programy a volí sa podľa toho, aké jedlo je pripravované. Tie najmodernejšie vie upiecť mäso, pripraviť klobásy, ale napríklad aj piecť rôzne druhy múčnikov a pečiva. K nastavenie správnych podmienok slúži práve voľba programu.

Od nastavenia programu sa ďalej odvíja aj to, čo všetko bude vnútri rúry prebiehať. Pokiaľ ide o funkcie klasickej a základné, tak je využité horného a spodného výhrevného telesa, ktoré pomôžu dosiahnuť vhodnej teploty. Tá sa dá mnohokrát regulovať v rôznych rozmedziach, a to od 40° C – 270° C v závislosti od typu rúry.

Mini rúra môže ďalej disponovať i ďalšími vlastnosťami, ako je potrebné funkcia grilu, ktorá tiež rozširuje možnosti použitia. Ďalej nemusí chýbať potrebné funkcie horúceho vzduchu, čím sa minirúra už výrazne približuje štandardným kuchynským rúram.

Platničky

Prepracovaná stolná rúra vie aj viac, než je len pečenie a s tým spojené prípravy. Konštrukcia môže ponúknuť aj 2 platničky, ktoré sú umiestnené v hornej časti. Tie sú buď liatinové alebo sklokeramické, u ktorých je potrebné dbať na správne riadu. Mini rúra s platničkami tak dokáže z praktického hľadiska plne nahradiť aj klasické sporáky.

Doplnkové funkcie

Môže ich byť celý rad a medzi jednu z hlavných patrí napríklad funkcia časovača. Ten je možné u rôznych modelov nastaviť na rozličné hodnoty. U niektorých je to hodnota 60 minút, u iných to môže byť dokonca až 120 minút. Veľakrát je žiadaná tiež mini rúra s mikrovlnkou, a to za účelom možnosti ohrevu jedla, alebo možnosti jeho rozmrazenie. Oboje je možné na základe programov na niektorých rúrach navoliť.

Medzi doplnkové funkcie sa radí napríklad aj možnosť udržanie nastavenej teploty, čo je tiež vec, ktorá nemusí byť dostupná pre všetkých. Podobne ako v prípade funkcie grilovania kurčaťa, kedy je súčasťou ako praktická ihla (ražeň), tak i motoriek, ktorým je poháňaná a jedlo sa otáča.

Vnútorná konštrukcia

Najpoužívanejším materiálom je smalt, alebo iné nepriľnavé povrchy. Ich účel je spojený s tým, aby na nich nečistoty výrazne nezachytili a aby bolo možné mini rúru jednoducho udržiavať čistú. Vnútorná konštrukcia by mala byť spojená aj s dobrou izoláciou, a to hlavne pre zamedzenie úniku samotného tepla z vnútorného priestoru.

Vzhľad a vonkajšia časť

Aj podľa dizajnu, teda vzhľadu, sa môže konkrétne stolná rúra vyberať. Keď ide o jednoduchšie a lacnejšie riešenie, tak je najčastejšie spojené s klasickou bielou farbou. Hovoriť sa však dá aj o variantoch modernejších. Zaujať môže nielen zaujímavo vyzerajúci a moderný nerez, ale napríklad aj nadčasová čierna farba, ktorá môže ladiť s radom iných prvkov v kuchyni.

Ďalej by mala konštrukcia pôsobiť kvalitným a stabilným dojmom. Hlavným prvkom je tu rozhodne veko rúry. To môže mať niekoľko vrstiev skla. Sú to 2, ale aj 3. To pomáha hlavne k lepšiu izoláciu, kedy sklo nepáli. Súčasťou by mala byť aj rukoväť, ktorá by mala byť aj pri dlhodobej prevádzke studená. Niektorí výrobcovia prichádzajú s inováciami, ako je napríklad zaujímavá Cool Touch rukoväť.

4.1/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.