Malé spotrebiče do kuchyne,

Najlepšie mikrovlnné rúry – Recenzie, test mikrovlniek 2023

Mikrovlnná rúra v súčasnej kuchyni nemôže chýbať, pričom nahradzuje sporák pre mnoho základných, ale aj pokročilých príprav jedla. Jej výhodou je rýchlosť ohrevu, prijateľné rozmery a u pokročilých modelov rozšírené schopnosti. Multifunkčná mikrovlnka totiž vie jedlo nielen ohriať, ale možno v nej tiež rozmrazovať, variť a využívať ďalšie funkcie ako je gril alebo horúci vzduch.

Modely sa líšia vnútorným objemom, priemerom taniera, mikrovlnným výkonom a príkonom s nadväznosťou na energetickú spotrebu, hlučnosťou alebo vlastnosťami ako je gril a parné varenie. Pre ľahší výber sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností vybrali najlepšie mikrovlnné rúry a pripravili ich recenzie.

Vstavaná mikrovlnná rúra

Vstavaná mikrovlnka je optimálnou voľbou do modernej kuchyne, kedy je zabudovaná do kuchynskej linky, podobne ako vstavaná rúra. Významnú úlohu tu hrajú rozmery pre zabudovanie, pričom nesmiete zabudnúť odvetrávacie priestor, ktorý sa väčšinou nachádza v zadnej časti zostavy. Charakteristická je pre ňu vyššia cena, väčšie množstvo funkcií, s použitím materiálu ako je nerezová oceľ a kombinácia skla s plastom.

Stolná mikrovlnka

Voľne stojaca mikrovlnná rúra sa dá postaviť v podstate kamkoľvek, kde je v kuchyni voľné miesto, a môžete ju používať. Nemusíte kvôli nej plánovať novú kuchyňu, ako v prípade vstavané mikrovlnky, a jej obstarávacia cena je nižšia. Na druhú stranu zaberie viac priestoru a vzhľadom by mala ladiť k štýlu kuchyne. Svojou konštrukciou a rozmermi je podobná malej mini rúre.

Najlepšie mikrovlnky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších mikrovlniek z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Whirlpool MWF 421 SLLG MH6565CPSECG MTM 1771 WESamsung MS23F301TAS/EOETA Klasico 0208PHILCO PMD 205 RGorenje BM235CLIElectrolux LMS4253TMXBosch BFR 634GS1Beko BMGB25333BG
Výkon800 W1000 W700 W800 W700 W800 W800 W900 W900 W900 W
GrilÁnoÁnoNieNieNieNieÁnoÁnoNieÁno
Otváranie dvierokVľavoVľavoVľavoVľavoVľavoVľavoVľavoVľavoVpravoVľavo
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 mikrovlniek

Whirlpool MWF 421 SL

Whirlpool MWF 421 SL recenzie a test

Multifunkčná mikrovlnná rúra Whirlpool MWF 421 SL je moderná mikrovlnka bez otočného taniera, ktorá je navyše vybavená plnohodnotným grilom. Podľa recenzií spotrebiteľov je v dôsledku absencie taniera veľmi tichá a ponúka aj veľký vnútorný priestor, pričom jej udávaný vnútorný objem je 25 litrov.

Jej mikrovlnný výkon činí 800 W a výkon grilu je 1000 W. Vďaka tejto skvelej kombinácii je možné pripraviť aj chrumkavé kura rovnako dobré, ako z klasickej rúry. Zo základných funkcií je možné spomenúť časovač, detskú poistku alebo jednoduché elektronické ovládanie. Výnimočná je však veľkým množstvom ďalších funkcií a technológií.

Funkcia Jet Start ihneď a na 30 sekúnd vyvinie maximálny výkon ohrevu, čo je ideálne napríklad pre ohrievanie polievok. Funkcia Chef Menu a Auto Cook potom pomáhajú s varením veľa jedál, a to iba stlačením jediného tlačidla. Pripravovať môžete takto skutočne veľké množstvo jedál rôznych štýlov. Zaujme tiež funkciou Auto Clean, ktorá pomocou pary behom pár minút krásne vyčistí vnútro mikrovlnky.

Mikrovlnná rúra bez otočného taniera, integrovaný gril, prednastavené programy Chef Menu
Nič zásadného

LG MH6565CPS

LG MH6565CPS recenzie a test

Múdra mikrovlnná rúra LG MH6565CPS je moderné a multifunkčné zariadenie, ktoré toho zvládne naozaj veľa. Zásadným prvkom je inteligentná regulácia teploty technológiou Smart Inverter Magnetron, s ktorou môžete pripravovať veci, o ktorých sa vám v spojení s mikrovlnkou ani nesnívalo. Ponúka navyše spojenie ako výkonnej mikrovlnky, tak aj grilu s výkonom 900 W.

K dispozícii sú 4 možnosti nastavenia spôsobu varenia – môže fungovať ako bežná mikrovlnná rúra, ale aj fritéza, jogurtovač alebo ako ohrievač jedla a gril. Ide vôbec o prvú mikrovlnku na svete, v ktorej je možné pripraviť ľahko jogurt. Vďaka presnej regulácii teploty je jednoduché a efektívne aj rozmrazovanie a s patričným príslušenstvom je možné tiež variť v pare.

Jej pravidelnú údržbu uľahčuje vnútorný antibakteriálny povrch EasyClean, ktorý zabraňuje zachytávaniu až 99% baktérií. Má funkcie Zdravé pečenie a Zdravé vyprážanie na prípravu s minimálnym množstvom tuku a kvalitné kremíkové výhrevné teleso. Inovácia prebehla aj pri otočnom tanieri, ktorý má 6 koliesok a nestane sa, že by sa tanier prevrhol. Potešujúce je tiež kvalitné vnútorné LED osvetlenie, ktoré je jasnejšie a úspornejšie ako pri iných modeloch.

Rúra a mikrovlnka v jednom, otočný tanier so šiestimi kolieskami, multifunkčná mikrovlnka
Menej obsiahly návod na použitie

ECG MTM 1771 WE

ECG MTM 1771 WE recenzie a test

Lacná mikrovlnka ECG MTM 1771 WE sa radí medzi najmenšie mikrovlnky na trhu, a to ako svojim vnútorným objemom 17 l, tak hlavne svojou úspornou výškou. Je ideálny do menších bytov, na chatu, študentské internáty a podobne. Ocenia ju hlavne nenároční spotrebitelia, ktorí si kupujú mikrovlnku hlavne pre jej primárny účel a ďalšie funkcie by nevyužívali.

Ovláda sa manuálne iba dvoma otočnými ovládačmi, pričom prvý slúži na nastavenie výkonu a druhým sa ovláda časovač, ktorý slúži tiež na jej zapnutie. Časovač je možné nastaviť až na 30 minút a volič výkonu umožňuje nastaviť aj režim na rozmrazovanie. Napriek nízkemu malému prevedeniu má otočný tanier s priemerom 24,5 cm, ohrev jedla na bežnom tanieri je preto úplne bez problému.

Mikrovlnný výkon má 700 W, poteší menšou hlučnosťou 57 dB a jej celková hmotnosť činí 9,3 kg. Ponúka sa iba v neutrálnej bielej farbe a podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov je kvalitná a oceňujú jednoduché ovládanie. Pripomínajú iba menšie okienko vo dvierkach, ktoré je však svojou veľkosťou adekvátne menšiemu prevedeniu zariadenia.

Malá/mini mikrovlnka, nízka obstarávacia cena, veľmi jednoduché ovládanie
Menšie priehľadové okienko

Samsung MS23F301TAS/EO

Samsung MS23F301TAS/EO recenzie a test

Mikrovlnná rúra Samsung MS23F301TAS/EO je variantom voľne stojaca. Určite nesklame svojím celkovým vnútorným objemom, ktorý činí 23 litrov, čo je v podstate priemer kategórie. Mikrovlnný výkon tohto modelu je 800 W. Samozrejmá je možnosť nastavenia daného výkonu, čo umožní predvoľby, ktoré majú celkom 6 úrovní.

Nechýba niekoľko prednastavených programov, kam sa radí aj funkcia automatického rozmrazovania. Čím tento model nedisponuje, to je gril. Vnútorný priestor je antibakteriálny a k dispozícii je tu otočný tanier o priemere 28,8 centimetrov.

Počas prevádzky mikrovlnky je potrebné počítať s hlučnosťou, ktorá sa udáva na 40 dB. Je teda tichá v porovnaní s ďalšími modelmi. Otváranie dvierok je klasické. Ovládanie mikrovlnky je vyriešené pomocou klasických tlačidiel, v kombinácii s hlavným otočným gombíkom. Zaujímavým kladom je aj funkcia odstránenia pachu.

Varenie v pare, 3D distribúcia mikrovĺn, veľký otočný tanier
Bez horúceho vzduchu

ETA Klasico 0208

ETA Klasico 0208 recenzie a test

Stolná jednoduchá mikrovlnná rúra ETA klasike 0208 90000 už svojím názvom naznačuje, že ide skôr o model klasický a jednoduchšie. Dokladá to ako jej biela farba, tak jej ovládanie. To je riešené pomocou 2 otočných gombíkov, kde možno navoliť kombináciu programu a tiež kombináciu času.

Výkon tohto modelu je 700 W a je možné ho regulovať v rámci 5 úrovní výkonu. Medzi možnosťami nastavenia nechýba praktická funkcia rozmrazovania. Vnútorný priestor je lakovaný a ponúkne celkový objem o veľkosti 20 litrov. Tu sa tiež nachádza nevyhnutný otočný tanier. Jeho priemer je 25,5 centimetrov. Počas prevádzky je hlučnosť mikrovlnky 59 dB.

Čas prípravy je množné nastaviť až na 35 minút. Pokiaľ ide o kvalitu, treba upozorniť na záruku ktorá činí až 5 rokov. Medzi funkciami nechýba ako možnosť varenia, tak aj takzvaného prihrievanie jedál. V prípade otvorenia dvierok je rúra automaticky vypnutá.

Objem rúry, prednastavené programy, automatické vypnutie
Krátky prívodný kábel

PHILCO PMD 205 R

PHILCO PMD 205 R recenzie a test

Červená mikrovlnka Philco Retro PMD 205 R je voľne stojaca dizajnová mikrovlnná rúra, ktorá urobí parádu v každej kuchyni. Jej červené prevedenie zaujme na prvý pohľad a výnimočnú farbu dopĺňajú aj ďalšie páčivé doplnky. Spomenúť je možné čierne madlo s chrómovými doplnkami alebo celkovo oblý dizajn, ktorý odkazuje na retro prevedenie.

Z pohľadu funkcií a technológií je mikrovlnka samozrejme moderná. Má digitálne ovládanie vrátane prehľadného displeja. Ovládacie prvky sú však tiež vyrobené v štýlovom odkaze, ktorý je celý pekne jednotný.

Systém ohrevu C.R.S. sa stará o efektívne šírenie tepla po celej mikrovlnke, k dispozícii je celkom 5 úrovní výkonu a celkový mikrovlnný výkon má spotrebič 800 W. Veľkosťou 20 l a tanierom s priemerom 25,5 cm sa radí medzi bežne veľké mikrovlnky. Je veľmi úsporná, pretože vo vypnutom stave nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu. Poteší aj funkciou detského zámku, alebo rýchlym rozmrazovaním.

Dizajnová stolná mikrovlnka, systém ohrevu C.R.S., elektronické ovládanie s displejom
Nič zásadného

Gorenje BM235CLI

Gorenje BM235CLI recenzie a test

Vstavaná retro mikrovlnná rúra Gorenje BM235CLI je veľmi štýlová mikrovlnka, ktorá vyzerá ako retro, inak je však veľmi moderná. Mikrovlnná rúra je bez otočného taniera, čo značne zväčšuje vnútorný úžitkový priestor. Ten má objem 23 litrov a využíva 360° StirTechnology, ktorá zaisťuje rovnomerný ohrev po celej ploche rúry.

Napriek tejto pokročilej technológii ohrevu má intuitívne a jednoduché ovládanie, na čo slúžia iba dva otočné ovládače. Prvým sa rúra zapína a slúži zároveň ako minútka, druhým sa nastavuje výkon. Súčasťou jej výbavy je aj gril, ktorý má výkon 1100 W, pričom samotná rúra 800 W.

Keramické dno EasyClean sa veľmi ľahko udržuje, samozrejmosťou je bezpečnostný spínač alebo funkcia rozmrazovania. Užívatelia vo svojich recenziách oceňujú krásny a elegantný dizajn, ktorý je podľa mnohých aj krajší v skutočnosti ako na fotke. Sú spokojní aj s jednoduchým ovládaním aj jednoduchou údržbou.

Retro mikrovlnka, bez otočného taniera, 360° Stir Technológia
Absencia displeja

Electrolux LMS4253TMX

Electrolux LMS4253TMX recenzie a test

Čierna mikrovlnná rúra Electrolux LMS4253TMX je vstavaná mikrovlnka s grilom, ktorá má 8 stupňov výkonu a celkový výkon 900 W. S vnútorným objemom 25 litrov je veľmi priestranná, čo potvrdzuje aj priemer otočného taniera 27 centimetrov. Gril má výkon 1000 W a v spojení s mikrovlnnou rúrou poslúži na grilovanie, varenie, rozmrazovanie aj ohrievanie.

Podľa hmotnosti mrazenej suroviny dokáže automaticky rozmrazovať a podľa hmotnosti je možné využiť aj automatické programy. Po konci nastaveného cyklu poteší prítomnosť zvukového signálu, rovnako tak ako prítomnosť displeja nad dotykovým ovládacím panelom.

Užívatelia zo svojich skúseností oceňujú výbornú kvalitu spracovania a oceňujú aj dobrý pomer cena/výkon. Vstavaný spotrebič je kompatibilný so systémom IKEA METOD, čo je pre niektorých spotrebiteľov dôležité. Vnútorná časť rúry je vyrobená z nerezu, čo je ako estetické, tak funkčné riešenie smerom k údržbe.

Vstavaná mikrovlnka s grilom, veľký vnútorný priestor, automatické programy podľa hmotnosti
Nič zásadného

Bosch BFR 634GS1

Bosch BFR 634GS1 recenzie a test

Vstavaná mikrovlnná rúra s pravým otváraním Bosch BFR 634GS1 je jedna z mála mikrovlnných rúr na trhu s otváraním dvierok doprava. Prevažná väčšina týchto spotrebičov má otváranie naopak, čo môže byť pre umiestnenie napríklad pri stene problém. Riešením môže byť práve táto Bosch mikrovlnka, ktorá je navyše bez otočného taniera.

Recenzie spotrebiteľov sú naskrz pozitívne, oceňujú tichú prevádzku, jednoduchú obsluhu, pekný dizajn a možnosť veľmi jednoduchého čistenia. Niekomu by iba mohlo vadiť prevedenie bez akéhokoľvek madla, pretože rúra sa otvára tlačidlom.

Z pokročilých šikovných funkcií môžeme spomenúť funkciu AutoPilot, cez ktorú si môžete vybrať jeden zo 7 automatických programov. Veľmi praktická je ďalej funkcia využívajúca váhovú automatiku, vďaka ktorej mikrovlnka jedlo zváži a podľa toho sama nastaví optimálny stupeň výkonu. Výkon je možné samozrejme voliť aj manuálne, k dispozícii je 5 úrovní. Z ďalších vecí poteší úsporné LED osvetlenie, dotykový displej alebo nerezový povrch.

Inteligentná mikrovlnná rúra, pravé otváranie, bez otočného taniera a s váhovou automatikou
Absencia madla

Beko BMGB25333BG

Beko BMGB25333BG recenzie a test

Vstavaná mikrovlnka Beko BMGB25333BG má veľmi zaujímavý pomer cena/výkon. V kategórii zabudovaných mikrovlniek sa nachádza v spodnej cenovej kategórii, pričom však ponúka nadpriemerne veľký vnútorný priestor a tiež žiadanú funkciu grilu. Objem mikrovlnnej rúry je 25 litrov a otočný tanier má priemer 31,5 cm, čo je jednoznačne jeden z najväčších priemerov.

Mikrovlnná rúra sa ovláda jednoducho pomocou dotykového panelu, ktorý je doplnený o menší displej. Mikrovlnný ohrev má výkon 900 W a gril 1000 W, čo je pre takto veľký spotrebič adekvátne. Výkon je možné regulovať v piatich úrovniach a variť je možné aj pomocou ôsmich automatických programov.

Okrem tých dokáže mikrovlnka sama nastaviť čas a výkon, ktorý je potrebný na prípravu vloženého pokrmu. Potešia tiež funkcie rozmrazovania, ktoré je vďaka integrovanej automatike postupné, aby si potraviny zachovávali svoju štruktúru a chuť. Dvierka majú elektronické ovládanie pomocou tlačidla, žiadne madlo tu preto nenájdete.

Digitálna mikrovlnná rúra, nadpriemerne veľký vnútorný priestor, integrovaný gril
Nič zásadného

Najpredávanejšie mikrovlnné rúry

Najpredávanejšie mikrovlnné rúry na trhu sú tie od značiek: Samsung, Silvercrest (Lidl), Sencor, Mora, Beko. Obľúbené a kvalitné mikrovlnky sú aj LG, Whirlpool, Gorenje a Bosch.

Najlacnejšie mikrovlnky

Najlacnejšie mikrovlnky zaobstaráte už od 60 EUR. Ide napríklad o značky Silvercrest, ECG, Mora. Ceny mikrovlniek sa najčastejšie pohybujú pri lacných modeloch do 80 EUR s mnohými modelmi od Sencor, Beko a Gallet.

Ako vybrať mikrovlnnú rúru

Mikrovlnná rúra by mala byť v prvom rade vybraná podľa svojho umiestnenia. Tu existujú dve hlavné možnosti. A to vstavaná mikrovlnná rúra, ktorá je určená pre inštaláciu priamo do korpusu kuchyne, a potom stolová mikrovlnka, ktorú je možné voľne postaviť kamkoľvek.

Rozmery a vnútorný objem

Čím je väčší objem vnútorného priestoru, tým väčšie nádoby a kusy jedla sa do nej prirodzene zmestia. Najmenšie mikrovlnky na trhu majú okolo 14 litrov. Bežným priemerom sú objemy okolo 20 litrov a vyšší. Sú ale aj modely, ktoré už atakujú objem o veľkosti 35 litrov, čo je často spojené s rozširujúcimi funkciami.

Druhým parametrom, ktorý je spojený s veľkosťou mikrovlnnej rúry, je priemer vnútorného otočeného taniera (môže byť aj mikrovlnná rúra bez otočného taniera). Ten ide často ruka v ruke s celkovým objemom. Aj tu platí, že čím je daný tanier väčšie, tým lepšie. U malých rozmerov hovoríme o priemere okolo 24 centimetrov. Aj ten môže vyhovovať bežnému riadu. U väčšieho riadu sa oplatí siahnuť po variantoch s priemerom nad 30 cm.

Mikrovlnný výkon

Výkon, ktorý bude mikrovlnka mať je dôležitý v tom, že ovplyvní rýchlosť prípravy jedla. Čím je výkon vyšší, tým kratší čas môže ohrev jedla trvať. Dnes sa väčšina modelov pohybuje na hodnote mikrovlnného výkonu 800 W. Sú však aj jednoduchšie modely okolo hodnoty 700 W, alebo naopak mikrovlnky vyšší, ktoré majú výkon aj 1 000 W. S hodnotou výkonu je spojené aj to, aký veľký je výkon grilu – pokiaľ ho mikrovlnná rúra má. Ak áno, ide zvyčajne o výkon grilu okolo 1 000 W.

Funkcie

Mikrovlnné rúry označené ako monofunkčné, majú k dispozícii len funkcie ohrevu, rozmrazenie a varenie. Potom existujú varianty bifunkčné, kde je dispozícii ešte gril. Tretím variantom je mikrovlnná rúra multifunkčná. Ide o veľmi prepracované modely, kde nechýba potrebné možnosť využitia horúceho vzduchu alebo varenie v pare.

Ďalšie funkcie súvisí s určitou automatikou. Ide napríklad o základnejšej možnosť automatického rozmrazovania, podľa hmotnosti. Podobne to môže byť aj v prípade varenia, ktoré môže tiež prebiehať úplne automaticky. Medzi konkrétne funkcie patrí Crisps, zaisťujúce chrumkavú kôrku u pokrmov, alebo Auto Reheat, kedy je ohrev nastavený automaticky, podľa druhu konkrétnej potraviny. Môžu to byť aj funkcia Jet Menu pre úpravu vyprážaných jedál, či funkcia označená ako Quick Heat, ktorá je spojená s možnosťou predhriatie.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.