Malé spotrebiče do kuchyne,

Najlepšie mikrovlnné rúry – Recenzie, test mikrovlniek 2022

Mikrovlnná rúra v súčasnej kuchyni nemôže chýbať, pričom nahradzuje sporák pre mnoho základných, ale aj pokročilých príprav jedla. Jej výhodou je rýchlosť ohrevu, prijateľné rozmery a u pokročilých modelov rozšírené schopnosti. Multifunkčná mikrovlnka totiž vie jedlo nielen ohriať, ale možno v nej tiež rozmrazovať, variť a využívať ďalšie funkcie ako je gril alebo horúci vzduch.

Modely sa líšia vnútorným objemom, priemerom taniera, mikrovlnným výkonom a príkonom s nadväznosťou na energetickú spotrebu, hlučnosťou alebo vlastnosťami ako je gril a parné varenie. Pre ľahší výber sme na základe parametrov, testov a používateľských skúseností vybrali najlepšie mikrovlnné rúry a pripravili ich recenzie.

Vstavaná mikrovlnná rúra

Vstavaná mikrovlnka je optimálnou voľbou do modernej kuchyne, kedy je zabudovaná do kuchynskej linky, podobne ako vstavaná rúra. Významnú úlohu tu hrajú rozmery pre zabudovanie, pričom nesmiete zabudnúť odvetrávacie priestor, ktorý sa väčšinou nachádza v zadnej časti zostavy. Charakteristická je pre ňu vyššia cena, väčšie množstvo funkcií, s použitím materiálu ako je nerezová oceľ a kombinácia skla s plastom.

Stolná mikrovlnka

Voľne stojaca mikrovlnná rúra sa dá postaviť v podstate kamkoľvek, kde je v kuchyni voľné miesto, a môžete ju používať. Nemusíte kvôli nej plánovať novú kuchyňu, ako v prípade vstavané mikrovlnky, a jej obstarávacia cena je nižšia. Na druhú stranu zaberie viac priestoru a vzhľadom by mala ladiť k štýlu kuchyne. Svojou konštrukciou a rozmermi je podobná mini rúre.

Najlepšie mikrovlnné rúry (mikrovlnky) – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších mikrovlnných rúr z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Samsung MS23F301TAS/EOWhirlpool AMW 491 IXElectrolux EMS 21400 SGorenje BM 300 XETA Klasico 0208 90000Electrolux EMT25207OXGallet FMOM 201WMora VMT 561 XBosch HMT 75M451Beko MGB 25333 BG
Výkon800 W750 W800 W800 W700 W900 W800 W1000 W800 W900 W
GrilNieNieÁnoÁnoNieÁnoNieÁnoNieÁno
Hlučnosť40 dBNezistené60 dBNezistené59 dB60 dB60 dB54 dB58 dB45 dB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 mikrovlniek

Samsung MS23F301TAS/EO

Samsung MS23F301TAS/EO recenzie a test

Mikrovlnná rúra Samsung MS23F301TAS/EO je variantom voľne stojaca. Určite nesklame svojím celkovým vnútorným objemom, ktorý činí 23 litrov, čo je v podstate priemer kategórie. Mikrovlnný výkon tohto modelu je 800 W. Samozrejmá je možnosť nastavenia daného výkonu, čo umožní predvoľby, ktoré majú celkom 6 úrovní.

Nechýba niekoľko prednastavených programov, kam sa radí aj funkcia automatického rozmrazovania. Čím tento model nedisponuje, to je gril. Vnútorný priestor je antibakteriálny a k dispozícii je tu otočný tanier o priemere 28,8 centimetrov.

Počas prevádzky mikrovlnky je potrebné počítať s hlučnosťou, ktorá sa udáva na 40 dB. Je teda tichá v porovnaní s ďalšími modelmi. Otváranie dvierok je klasické. Ovládanie mikrovlnky je vyriešené pomocou klasických tlačidiel, v kombinácii s hlavným otočným gombíkom. Zaujímavým kladom je aj funkcia odstránenia pachu.

Varenie v pare, 3D distribúcia mikrovĺn, veľký otočný tanier
Bez horúceho vzduchu

Whirlpool AMW 491 IX

Whirlpool AMW 491 IX recenzie a test

Multifunkčná mikrovlnná rúra Whirlpool Flat AMW 491 IX zajme hlavne tým, čo všetko dokáže. Nesklame ani jej vzhľad. Ten kombinuje čiernu farbu so štýlovým nerezovým horným panelom. Prednosťou je tiež to, že sa jedná o variant vstavanú a skvele sa hodiace do moderných kuchýň.

Jej vnútorný objem je 22 litrov, čo je opäť bežný priemer. Súčasťou vnútorného priestoru je tiež otočný tanier, ktorý disponuje priemerom 25 centimetrov. Pokiaľ ide o výkon tohto modelu, tak robí celkom 750 W a je samozrejme možné ho v prípade potreby regulovať. Aj keď nedisponuje funkciou grilu, tak ponúkne veľmi praktickú možnosť, ktorou je varenie v pare.

Unikátom z hľadiska konštrukcie a funkcií je rozhodne 3D distribúcia mikrovĺn. Ďalej nechýba hneď 4 stupne výkonu, ktorými možno nastaviť správny ohrev. Zaujímavé je tiež veľkostné prevedenia, keďže tento zabudovateľný model má hĺbku len 30 cm.

Funkcia odstránenia pachov, antibakteriálne priestor, automatické rozmrazovanie
Na povrchu ostávajú odtlačky

Electrolux EMS 21400 S

Electrolux EMS 21400 S recenzie a test

Mikrovlnka Electrolux EMS 21400 S má štýlové čierno – nerezové prevedenie. Klasický mikrovlnný výkon činí 800 W a ďalej tento model disponuje grilom. Aj u neho zaujme hodnota výkonu, ktorá činí tiež veľmi dobrých 1 000 W.

Samozrejmosťou je možnosť výkon regulovať, a to v rámci 11 jednotlivých úrovní. Samotné nastavenie je zobrazené a prehľadnom displeji. Nechýba prednastavené programy, vrátane možnosti využiť aj automatické rozmrazovanie. Ovládanie je vyriešené štandardne pomocou tlačidiel.

Celkový vnútorný objem tohto modelu je menšia, pretože činí 18,5 litra. Vnútri je k dispozícii otočný tanier, ktorého priemer je 27 centimetrov. Počas prevádzky je nutné počítať s vyššou hlučnosťou, presnejšie 60 dB. Keď sa mikrovlnná rúra nepoužíva, sú na jej displeji zobrazené hodiny.

Vrátane grilu, 11 stupňov výkonu
Vyššia hlučnosť

Gorenje BM 300 X

Gorenje BM 300 X recenzie a test

Vstavaná mikrovlnka Gorenje BM 300 X má veľmi podarené spracovanie, ktoré je v nerezu. Určená je do priestoru, ktorý by mal mať výšku 380 mm a ďalej šírku 568 mm, čo sú klasické rozmery. Pokiaľ ide o základné parametre, tak sa môže pýšiť mikrovlnným výkonom o hodnote 800 W. Ďalej disponuje aj funkciou grilu, s ktorým je spojená hodnota výkonu 1 000 W.

Jej celkový vnútorný objem má hodnotu 20 litrov. Súčasťou je aj samozrejmý otočný tanier s priemerom 24,5 centimetrov. Vnútorný priestor je nerezový a nemá antibakteriálnu úpravu. Dvere sú sklenené a majú klasické otváranie. Ovládanie je riešené pomocou tlačidiel.

Samozrejmá je možnosť nastavenia výkonu, kde je k dispozícii 6 jednotlivých stupňov. Medzi ďalšie funkcie patrí takzvaná Logická voľba, alebo praktické Auto menu. Tu nájdete možnosť využitia automatického rozmrazovania podľa váhy. Nechýba tiež prítomnosť detskej poistky.

Detská poistka, Auto menu, gril
Nemá antibakteriálnu úpravu

ETA Klasico 0208 90000

ETA Klasico 0208 90000 recenzie a test

Stolná mikrovlnná rúra ETA klasike 0208 90000 už svojím názvom naznačuje, že ide skôr o model klasický a jednoduchšie. Dokladá to ako jej biela farba, tak jej ovládanie. To je riešené pomocou 2 otočných gombíkov, kde možno navoliť kombináciu programu a tiež kombináciu času.

Výkon tohto modelu je 700 W a je možné ho regulovať v rámci 5 úrovní výkonu. Medzi možnosťami nastavenia nechýba praktická funkcia rozmrazovania. Vnútorný priestor je lakovaný a ponúkne celkový objem o veľkosti 20 litrov. Tu sa tiež nachádza nevyhnutný otočný tanier. Jeho priemer je 25,5 centimetrov. Počas prevádzky je hlučnosť mikrovlnky 59 dB.

Čas prípravy je množné nastaviť až na 35 minút. Pokiaľ ide o kvalitu, treba upozorniť na záruku ktorá činí až 5 rokov. Medzi funkciami nechýba ako možnosť varenia, tak aj takzvaného prihrievanie jedál. V prípade otvorenia dvierok je rúra automaticky vypnutá.

Objem rúry, prednastavené programy, automatické vypnutie
Krátky prívodný kábel

Electrolux EMT25207OX

Electrolux EMT25207OX recenzie a test

Vstavaná mikrovlnná rúra Electrolux EMT25207OX je v nerez prevedení, ktoré je kombinované s čiernym spracovaním sklenených dvierok. Ďalej zaujme aj veľkosť vnútorného objemu tohto modelu, ktorý činí 25 litrov. Vnútri nechýba otočný tanier, ktorého priemer je tiež dostatočne veľký. Robí 31,5 centimetrov a patrí tak k tým väčším zo porovnávaných modelov.

Nesklamú ani parametre súvisiace s ohrevom jedla. Celkový mikrovlnný výkon tohto modelu činí 900 W. Samozrejmá je aj jeho regulácia, ktorá má hneď 8 úrovní. Tú správnu je možné nastaviť vďaka prehľadnému displeji. Ďalej nechýba funkcia grilu, s ktorou je spojený výkon 1 000 W.

Počas prevádzky treba počítať s hlučnosťou o hodnote 60 dB. V rámci nastavení nechýbajú potrebné program pre automatické rozmrazovanie, alebo programy ktoré možno voliť iba podľa váhy jedla. Zaujímavým prvkom je aj dotykové ovládanie pre voľbu výkonu.

Vnútorný objem, veľkosť otočného taniera
Otváranie dvierok vyžaduje silnejšie stlačení

Gallet FMOM 201W

Gallet FMOM 201W recenzie a test

Stolná mikrovlnka Gallet FMOM 201W je v bielom prevedení, ktoré je kombinované s čiernym spracovanie dvierok. Aj napriek jednoduchšie riešenie je spojená s radom programov a funkcií. Zvládne nielen prihrievanie, ale aj klasické varenie, rovnako ako vie ponúknuť aj funkciu rozmrazovania.

Celkový mikrovlnný výkon nie je nijako zlý, pretože jeho hodnota je dnes štandardných 800 W. Ďalej nechýba možnosť regulácie výkonu, a to v rámci hneď 5 jednotlivých úrovní. Medzi praktické funkcie možno zaradiť možnosť automatického rozmrazovania. Gril by ste tu však hľadali márne. Čo samozrejme nechýba, to je časovač nastaviteľný až na 35 minút.

Nijako zlý nie je ani vnútorný objem, ktorý robí trošku nižších 20 litrov. Vnútri je lakovaný priestor, kde sa nachádza otočný tanier, ktorý zaujme tým, že jeho priemer je 25,5 centimetrov. Jednoznačne ide o dobrú mikrovlnku s pomerom cena / výkon, ktorú si môžete zaobstarať, ak potrebujete hlavne základné funkcie.

Cena/výkon, klasické a jednoduché ovládanie
Poklop sa dokupuje

Mora VMT 561 X

Mora VMT 561 X recenzie a test

Zabudovaná mikrovlnka Mora VMT 561 X disponuje grilom, ktorý umožní zaujímavejšie prípravy jedla. Umožňuje takzvaný kombinovaný ohrev jedál 3v1, kedy je k dispozícii klasický ohrev, gril a horúci vzduch. Vo výbave má 10 programov, medzi ktorými je potrebné špeciálne na pizzu, pečené kurča alebo zeleninu.

Veľkým kladom tohto modelu je určite výkon. Ten mikrovlnný prináša hodnotu 1 000 W. Ďalej je zaujímavý aj výkon samotného grilu, ktorý činí 1 100 W. Táto mikrovlnná rúra má však aj funkciu spojenú s využitím horúceho vzduchu. Vďaka tomu nemožno opomenúť ani tento druh výkonu ktorý činí 2 500 W.

Navyše ponúkne aj dostatočne veľký vnútorný priestor. Ten je až 32 litrov. S tým súvisí aj priemer vnútorného otočného taniera, ktorého veľkosť je 31,5 centimetrov. Počas prevádzky poteší prijateľná hlučnosť vystavujúci 54 dB. Ovládanie je navyše dotykové, takže nenaruší plochý dizajn linky.

Horúci vzduch, veľký objem, dobrý výkon
Nemá antibakteriálny vnútorný priestor

Bosch HMT 75M451

Bosch HMT 75M451 recenzie a test

Mikrovlnná rúra Bosch HMT 75M451 môže byť stopercentne zaradená do skupiny menších modelov. To jasne potvrdzuje jej vnútorný objem, ktorý činí iba 17 litrov. Zaujmú však programy. Hlavne funkcia AutoPilot, ktorá je spojená s celkom 4 programy na rozmrazenie, ktoré dopĺňajú ešte 3 určené na varenie.

Vnútri sa samozrejme nachádza sklenený otočný tanier, ktorého priemer je dobrých 24,5 cm. Tento model poteší jednoduchým ovládaním, a tiež veľkým digitálnym ukazovateľom, kde sa zobrazujú hodiny a čas prípravy. Disponuje aj tlačidlom uloženia konkrétneho nastavenia do pamäte.

Pokiaľ ide o výkon, ten činí štandardných 800 W. Spolu s výkonom súvisí možnosť jeho nastavenia, ktoré pomocou 5 výkonnostných stupňov, ktoré začínajú už na 90 W. Zaujme aj praktické otváranie dvierok, ktoré sa otvoria po stlačení konkrétneho tlačidla.

Jednoduché ovládanie, funkcia AutoPilot
Zachytávaniu odtlačkov na povrchu

Beko MGB 25333 BG

Beko MGB 25333 BG recenzie a test

Mikrovlnná rúra Beko MGB 25333 BG je vstavaný spotrebič, ideálne do modernej kuchyne. Tu dokáže zaručene zaujať svojím čiernym dizajnom. Ten je spojený aj s moderným dotykovým ovládaním v pravej časti.

Kladom sú aj celkové výkonnostné parametre. Mikrovlnný výkon s menším rozdielom prevyšuje celý rad konkurentov, pretože jeho hodnota činí veľmi dobrých 900 W. Nesklame ani výkon grilu, ktorým tento model tiež disponuje, a ktorého hodnota je 1 000 W.

Žiadnym problémom nie je ohrev, rozmrazenie, alebo aj varenie väčších porcií jedla. To zaistí predovšetkým dostatočný vnútorný objem o hodnote 25 litrov. Samozrejmá je možnosť nastaviť výkon až v rámci 5 úrovní. Nechýba funkcia automatického varenia, využitie detského zámku, alebo aj praktické otváranie dvierok pomocou dotykového ovládania.

Dizajn, mikrovlnný výkon, automatické varenie
Bez horúceho vzduchu

Ako vybrať mikrovlnnú rúru

Mikrovlnná rúra by mala byť v prvom rade vybraná podľa svojho umiestnenia. Tu existujú dve hlavné možnosti. A to vstavaná mikrovlnná rúra, ktorá je určená pre inštaláciu priamo do korpusu kuchyne, a potom stolová mikrovlnka, ktorú je možné voľne postaviť kamkoľvek.

Rozmery a vnútorný objem

Čím je väčší objem vnútorného priestoru, tým väčšie nádoby a kusy jedla sa do nej prirodzene zmestia. Tie najmenšie možnosti na trhu majú okolo 14 litrov. Bežným priemerom sú objemy okolo 20 litrov a vyšší. Sú ale aj modely, ktoré už atakujú objem o veľkosti 35 litrov, čo je často spojené s rozširujúcimi funkciami.

Druhým parametrom, ktorý je spojený s veľkosťou mikrovlnnej rúry, je priemer vnútorného otočeného taniera. Ten ide často ruka v ruke s celkovým objemom. Aj tu platí, že čím je daný tanier väčšie, tým lepšie. U tých najmenších rozmerov hovoríme o priemere okolo 24 centimetrov. Aj ten môže vyhovovať bežnému riadu. U väčšieho riadu sa oplatí siahnuť po variantoch s priemerom nad 30 cm.

Mikrovlnný výkon

Výkon, ktorý bude mikrovlnka mať je dôležitý v tom, že ovplyvní rýchlosť prípravy jedla. Čím je výkon vyšší, tým kratší čas môže ohrev jedla trvať. Dnes sa väčšina modelov pohybuje na hodnote mikrovlnného výkonu 800 W. Sú však aj jednoduchšie modely okolo hodnoty 700 W, alebo naopak mikrovlnky vyšší, ktoré majú výkon aj 1 000 W. S hodnotou výkonu je spojené aj to, aký veľký je výkon grilu – pokiaľ ho mikrovlnná rúra má. Ak áno, ide zvyčajne o výkon grilu okolo 1 000 W.

Funkcie

Mikrovlnné rúry označené ako monofunkčné, majú k dispozícii len funkcie ohrevu, rozmrazenie a varenie. Potom existujú varianty bifunkčné, kde je dispozícii ešte gril. Tretím variantom je mikrovlnná rúra multifunkčná. Ide o veľmi prepracované modely, kde nechýba potrebné možnosť využitia horúceho vzduchu alebo varenie v pare.

Ďalšie funkcie súvisí s určitou automatikou. Ide napríklad o základnejšej možnosť automatického rozmrazovania, podľa hmotnosti. Podobne to môže byť aj v prípade varenia, ktoré môže tiež prebiehať úplne automaticky. Medzi konkrétne funkcie patrí Crisps, zaisťujúce chrumkavú kôrku u pokrmov, alebo Auto Reheat, kedy je ohrev nastavený automaticky, podľa druhu konkrétnej potraviny. Môžu to byť aj funkcia Jet Menu pre úpravu vyprážaných jedál, či funkcia označená ako Quick Heat, ktorá je spojená s možnosťou predhriatie.

4.4/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.