Dielňa,

Miešadla: na maltu, lepidlo ai. | Recenzie, test

Ak ste pred stavbou domu, chaty, garáže, alebo sa chystáte na rekonštrukciu, či malé murárske práce, s najväčšou pravdepodobnosťou budete pripravovať zo sypkých vrecových zmesí stavebný materiál. Práve pri miešaní stavebných zmesí je elektrické miešadlo tým najlepším pomocníkom, ktorého sa vám môže dostať. Stavebné miešadlo je možné použiť na maltu, betón, miešanie farieb, stierok, tmelov alebo omietky a poradí si tiež s chemikáliami.

Ručné miešadlo šetrí hromadu času a vašej energie. Miešadla sa radia do stavebnej a dielenské techniky a sú to pomerne jednoduché zariadenia, nenáročná na obsluhu a s dobre porovnateľnými parametrami. Kompletného poradca nájdete na konci tohto článku, aby ste boli však v obraze aj teraz, tie najdôležitejšie parametre pri výbere sú príkon elektromotora, priemer miešacej metly, počet rýchlostí s reguláciou otáčok a funkcie pomalého rozbehu. Pomalým rozbehom nerozmetáte mimo vedro materiál, ktorý miešate a tým si ušetríte veľa starostí s upratovaním.

Hovoríte si, že si vystačíte s miešacou metlou pripevnenou na vŕtačku? Toto tvrdenie môže byť pravdivé, avšak iba ak miešate maximálne farbu, alebo zmesi podobnej konzistencie. Pri miešaní stavebných zmesí sa vynakladá pomerne veľká sila, na ktorú nie sú vŕtačky stavané. Rapídne tak skracujete svoje vŕtačke životnosť a buď sa vám čoskoro spáli motor, alebo odíde prevodovka.

Miešadlá sú na túto záťaž pripravená, prevodovka je robustnejšia a elektromotor má viac krútiaceho momentu, ktorý je ďaleko dôležitejšie, než rýchlosť otáčok. Dobre zmiešať kamenitou zmes skrátka nie je nič ľahkého, a preto sa oplatí do miešadla zainvestovať – nie je to nijako predražené elektrické náradie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie miešadlá a ich recenzie.

Najlepšie stavebné miešadlá – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších miešadiel z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Güde GRW 1800EXTOL PREMIUM MX 1200 PGüde GRW 1800-2 TwinNarex EGM 10-E3Güde GTW 1400Scheppach PM 1200Stanley FatMax FME190Einhell TC-MX 1100 E Classic
Regulácia otáčok150 - 650 ot./min300 - 650 ot./min150 - 650 ot./min140 - 720 ot./min0 - 760 ot./min0 - 700 ot./min180 - 750 ot./min0 - 550 ot./min
Pomalý rozbehÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť7,5 Kg3,4 Kg8,5 Kg4,3 Kg5 Kg4,8 Kg6,3 Kg3,7 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 ručných miešadiel

Güde GRW 1800

Güde GRW 1800 recenzie a test

Miešadlo Güde GRW 1800 patrí medzi najpredávanejšie nástroje v kategórii, boduje najmä pomerom cena/výkon, lebo výkonovo sa radí medzi profesionálne elektrická miešadla a cena je porovnateľná s ostatnými hobby modelmi. Keď mu píšeme profesionálne použitie, myslíme tým hlavne príkon 1800 W, ktorý má veľkú zásobu krútiaceho momentu až na premiešaní 100 litrov zmesi.

Celkovo sa jedná o vydarený výrobok, ktorý je robustný a je zhotovený z veľmi kvalitných materiálov, ktoré vydržia náročné každodenné zaobchádzanie. Výrobca k tomuto modelu prikladá ešte jedno náhradné miešadlo o rovnakých parametroch. Ich priemer je 140 milimetrov, s ktorým tiež spadajú do kategórie profesionálnych miešadiel.

Rukoväť je dostatočne široká a robustný, ovládanie umiestnené na rukoväti je ergonomické a dobre dosiahnuteľné. Prevodovka ponúka dva rýchlostné stupne, na prvý sa nechajú otáčky regulovať od 150 do 300 ot./min a pri druhom stupni sú otáčky 300 – 650 ot./min. Dostatočné poľa otáčok pre miešanie farieb i betónových zmesí. Prívodný kábel elektrického prúdu je dlhý 1,8 metra – mohol by byť dlhšia. Daňou za profesionálne prevedenie a vysoký výkon je hmotnosť, ktorá dosahuje 7,5 Kg.

Vysoký profesionálny príkon 1800 W, výborný pomer cena/výkon
Vyššia hmotnosť 7,5 Kg

EXTOL PREMIUM MX 1200 P

EXTOL PREMIUM MX 1200 P recenzie a test

Miešadlo EXTOL PREMIUM MX 1200 P je obľúbeným zástupcom elektrických miešadiel určených pre domáce remeselné práce, kde nebude konštantne pod záťažou a nebude miešať veľké objemy zmesí. Výrobok je určený na miešanie malty, omietky, lepidiel, farieb a lakov. Ťažké stavebné zmesi s ním miešajte len v obmedzenom množstve, menšie elektromotor s príkonom 1200 W pre veľké zaťaženie skrátka nie je vhodný.

Priemer miešadla je 120 milimetrov a v balení je dodávané jedno. Má dĺžku 560 milimetrov, čo je dostatočne dlhá dĺžka pre pohodlné používanie. EXTOL PREMIUM MX 1200 P je určené pre zmesi s hmotnosťou 25 – 50 Kg a má samozrejme funkciu pomalého rozbehu, tzv. soft štart.

Závit pre uchytenie metre je M14, možno teda k modelu prikúpiť aj ďalšie miešacej metly a nástavce, ak to budete potrebovať. Ponúka dve rýchlosti prevodovky, pri ktorých dokáže dosiahnuť rýchlosť otáčok 300 – 650 ot./min. Čo je však veľmi príjemné, a pre občasné domáce práce dvojnásobne, je nízka hmotnosť, ktorá dosahuje iba 3,4 kilogramov. Spolu s dostatočne širokým úchopom tak nebude problém ručné miešadlo bezpečne ovládať.

Veľmi nízka hmotnosť 3,4 Kg, soft štart
Menšie príkon 1200 W vhodný pre hobby použitie

Güde GRW 1800-2 Twin

Güde GRW 1800-2 Twin recenzie a test

Ak ste povolaním remeselník, alebo len chcete na svojej práce používať to najvýkonnejšie ručné miešadlo, ktoré je k dostaniu, nemal by vašej pozornosti uniknúť model Güde GRW 1800-2 Twin. Má veľmi silný elektromotor s dostatkom krútiaceho momentu a dve protibežné miešacie metly, ktoré ešte zrýchli proces miešania.

Elektromotor má príkon 1800 W a priemer protibežných metličiek je 140 milimetrov. Dvojstupňová prevodovka dokáže pri prvom stupni vyvinúť rýchlosť 150 – 300 otáčok za minútu a pri druhej rýchlosti 300 – 650 otáčok za minútu. Otáčky sú v oboch rýchlostiach plynulo regulovateľné a to otočným regulátorom so siedmimi polohami. Zmiešavač objem tohto prevedenia je rovných 100 Kg, čo je veľmi dobrá hodnota.

Každodennému a náročnému použitia zodpovedá kvalitné kovové prevedenie a tiež napríklad spínač, ktorý je vybavený aretáciou. Miešač je pri rozbehu elektronicky regulovaný a vďaka tomu je nábeh pozvoľný, čo znamená aj bezpečný a bez rozstriekanej zmesi okolo. Elektrický kábel, ktorým sa miešadlo napája, dosahuje veľmi dobré 3,7 metrov. Jedinou nevýhodou, na ktorú sme narazili je pomerne vysoká hmotnosť 8,5 kilogramu, ktorá však zodpovedá výkonu a kvalitnému spracovaniu.

Dve protibežné miešača pre maximálny výkon a efektivitu, príkon 1800 W
Vyššia hmotnosť 8,5 Kg

Narex EGM 10-E3

Narex EGM 10-E3 recenzie a test

Ak patríte k priaznivcom značky Narex a máte už nejaký prístroj tejto značky, môžete si svoje portfólio dielenské techniky rozšíriť o toto miešadlo Narex EGM 10-E3. Jedná sa prevažne o stroj do domácich podmienok, alebo pre menšie stavby a rekonštrukcie. Hoci zvládne každodenné zapojenia do pracovného procesu, vrátane hrubého zaobchádzania, príkon elektromotora 950 W nie je príliš vhodný pre miešanie veľkého množstva stavebných zmesí.

Spolu so skvele spracovaným miešačkou dostanete metlu HS2, ktorá má priemer 120 milimetrov, je vysoká 60 centimetrov a má klasický priemer úchytu M14. Ak by vám jedna miešacia metla nestačila, kedykoľvek môžete dokúpiť ďalšie. Elektrické miešadlo Narex je určené na miešanie všetkého, čo vás v spojení so stavbou napadne – malty, betónu, omietkovín, podlahových zmesí, farieb a podobne.

Prevody sú usadené v prevodovej skrini vyrobené z hliníkovej zliatiny a k dispozícii je len jedna rýchlosť. Tá zvláda otáčky od 250 – 720 ot./min a ich rýchlosť nastavuje tlakom na spínač. Štart miešanie je pozvoľný, takže sa nestane, že by došlo k rozstreknutiu zmesi. Hmotnosť 4,3 Kg patrí k priemerným v tejto kategórii – budete sa vám s týmto modelom pracovať pohodlne.

Vysoká kvalita Narex, plynulý rozbeh
Vyššia obstarávacia cena, príkon len 950 W

Güde GTW 1400

Güde GTW 1400 recenzie a test

Miešadlo Güde GTW 1400 je vhodné pre menej časté miešanie, hodí sa pri menších opravách, stavbách a rekonštrukciách. Ako z názvu vyplíva, stavebné miešadlo má príkon 1400 W, čo je priemerná hodnota s dostatkom krútiaceho momentu pre väčšinu práce okolo vášho domu, alebo záhradky. Zmiešavacie kôš má priemer 140 milimetrov a je dlhý 600 milimetrov, pohodlie vám teda pri práci s týmto strojom chýbať nebude.

Hmotnosť zariadenia je rovných 5 kilogramov a pri práci dosahuje hladiny akustického hluku 100 dB. Prevodovka má iba jednu rýchlosť, otáčky sú však regulovateľné. Pomocou ovládača je možné predvoliť zo 6 prednastavených stupňov a pracovať tak v otáčkach od 0 – 760 ot./min. Upínací závit je štandardný M14, ktorý je kompatibilný s väčšinou príslušenstva, ktoré je možné dokúpiť.

Miešač je praktický a poradí si so stavebnou zmesou, s lepidlami aj s farbou, alebo chemikáliami. Oblúková rukoväť s mäkčenou tlmiacou vložkou je ergonomická a skvele padne do ruky, ovládanie je teda bezpečne aj pohodlné. Samozrejmosťou je funkcia pomalého nábehu, ktorá šetrí motor a zabráni prípadnému rozstreku miešanej zmesi.

Priaznivá obstarávacia cena, príkon 1400 W
Jedno rýchlostná prevodovka

Scheppach PM 1200

Scheppach PM 1200 recenzie a test

Kvalitné miešadlo Scheppach PM 1200 pre menej náročných miešanie skvele pomôže pripraviť akúkoľvek stavebnú zmes, sadru, náterové hmoty, lepidlá a ďalšie v menšom množstve. Príkon elektromotora 1200 W má krútiaceho momentu dostatok, je však vhodný skôr pre domáce použitie ako náročné profesionálne prostredie.

Kvalitný elektromotor poháňa robustný prevodovku, ktorá má len jeden rýchlostný stupeň. Ten dokáže pracovať v otáčkach od 0 do 700 otáčok za minútu. Spolu s miešadlom dostanete tiež dve kvalitné špirálové miešacie metly, ktoré majú priemer zmiešavacieho koša 120 mm a sú dostatočne dlhé – 550 milimetrov. Upínacia matica má štandardný závit M14, na ktorý pasuje väčšina príslušenstvo, ktoré sa s elektrickými miešadlami spája.

Hmotnosť 4,8 Kg poteší. Práca s prístrojom tak nie je moc namáhavá, problém s ňou nebudú mať ani občasní užívatelia. Rukoväte sú zhotovené v tvare D, sú mäkčené a ergonomické. Aretácia spínača je rukou ľahko dosiahnuteľná a vďaka nej docielite nepretržitého chodu, bez toho aby ste museli tlačiť spínač. Okrem spomínaných vlastností nechýba ani praktický pomalý štart, ktorý je tu okrem iného z hľadiska bezpečnosti.

Dve miešacie metly, ergonomicky umiestnená regulácia otáčok
Jeden prevodový stupeň

Stanley FatMax FME190

Stanley FatMax FME190 recenzie a test

Poloprofesionálne miešadlo Stanley FatMax FME190 skvele poslúži ako stavbárom, tak drobným remeselníkom, živiaci sa ako obkladači, murári a podobne. Elektromotor s príkonom 1600 W má dostatočnú silu aj na zmiešavanie veľkého množstva stavebného, alebo lepiaceho materiálu. S farbou si samozrejme poradí jedna dve.

Kvalitná prevodovka má dva stupne, na ktoré dokáže vyvinúť až 750 otáčok za minútu. Konkrétne hodnoty sú 180 – 460 ot./min pri stupni jedna a 300 – 750 ot./min pri druhom prevodovom stupni. Vibrácie pri práci dosahujú hodnoty 4,24/s2 a akustický hluk 95 dB – teda úplne normálne hodnoty adekvátny tomuto výkonu. Za veľmi dobrý parameter považujeme 4 metre dlhý napájací kábel, ktorý tak prináša veľmi dobrú flexibilitu.

K stavebnému miešadlu je dodávaný jeden zmiešavací kôš s priemerom 140 milimetrov, teda profesionálne výkonná metla. Regulácia otáčok je plynulá a spolu s pomalým spustením tak dosahuje optimálne premiešaného materiálu. Úchop je dostatočne široký a navyše potiahnutý mäkkým materiálom, ktorý tlmí vibrácie a zvyšuje komfort. Hmotnosť 6,3 Kg patrí medzi vyšší, zodpovedá avšak kvalite a vyššiemu výkonu.

Dva prevodové stupne, príkon 1600 W, 4 m dlhý kábel
Vyššia obstarávacia cena

Einhell TC-MX 1100 E Classic

Einhell TC-MX 1100 E Classic recenzie a test

Ručné miešadlo Einhell TC-MX 1100 E Classic je vďaka svojim rozmerov a nízkej hmotnosti 3,7 Kg skvelým pomocníkom na cesty. Obľúbený je tak u drobných remeselníkov, ktorým nezaberie veľa miesta v pracovnom aute. Je určené pre miešanie menšieho množstva stavebných zmesí, prípadne pre miešanie farieb, lepidiel a menej hutných zmesí. Elektromotor s príkonom 1050 W zodpovedá subtilnímu prevedení, rovnako tak len jeden prevodový stupeň, ktorý je umiestnený v robustnom kovovom puzdre.

Tieto rozmery a prevedenie úchytu pomocou skľučovadla robia z miešadla univerzálneho pomocníka – do úchytu sa nechajú usadiť vrtáky a máte počas chvíle plnohodnotnú, veľmi silnú, vŕtačku. Prídavné dve rukoväte však zabezpečujú úplný komfort aj pri miešaní a preto sa netreba obávať menej pohodlné práce na úkor vyššej praktickosti.

Súčasťou balenia je jedna metla s priemerom miešacieho koša 58 milimetrov. Jedná sa v porovnaní o veľmi malú hlavu, ktorá zodpovedá menšiemu výkonu zariadenia. Otáčky sú nastaviteľné od 0 do 550 ot./min, miešadlo takisto zvláda pomalý štart a chod vpravo i vľavo.

Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť a obstarávacia cena, možno použiť ako vŕtačka
Príkon len 1050 W, malý priemer zmiešavača 58 milimetrov

Ako vybrať elektrické miešadlo

Príkon

Príkon je bezpochyby najdôležitejším parametrom, na ktorý sa pri výbere elektrického miešadla zamerať. Príkon motora, poťažmo jeho výkon, je úmerný krútiacemu momentu, ktorého je jednotka schopná dosiahnuť. Čím vyššia je, tým má motor väčšiu silu. U miešadla nás viac zaujíma samotná sila, než maximálna rýchlosť otáčok a preto má pred otáčkami vždy vyššiu prioritu práve príkon. Tie najvýkonnejšie miešadla majú príkon 1800 W, okolo príkonu 1200 W až 1500 W sa pohybujú miešadla univerzálny a čokoľvek pod hranicu príkonu 1200 W považujeme za hobby zariadenia, určená pre menej časté a menej náročné použitie.

Rýchlosti a regulácia otáčok

Najprv je potrebné spomenúť, že rýchlosť otáčok nie je najdôležitejší parameter, hoci by sa tak mohlo zdať. Ich regulácia a počet otáčok je však stále významným parametrom a idú ruka v ruke s prevodovými stupňami. Ten môže byť buď jeden, alebo dva. V prípade jedného sa jedná o univerzálnej rýchlostný stupeň, ktorý je vhodný pre menšie množstvo stavebné zmesi, farby, laky, lepidlá a podobne.

Akonáhle má miešadlo prevodové stupne dva, potom je ten prvý naladený do sily a ten druhý do rýchlosti. Dva rýchlostné stupne majú spravidla výkonné modely, ktoré sú vhodné aj pre profesionálne použitie. Rýchlosti otáčok sa dosť rôzni výrobcu od výrobcu, model od modelu. Ich rozptyl sa však pohybuje od 0 do 750 otáčok za minútu.

Samotná regulácia potom prebieha buď silou stisku množstvu ovládanie – rovnako napríklad ako na vŕtačke, alebo je v dosiahnuteľnej vzdialenosti prsta na madle umiestnený otočný regulátor, ktorý má niekoľko polôh pre zvyšovanie, alebo znižovanie rýchlosti. Takmer všetky moderné miešadla majú tiež pomalý štart, ktorý zvyšuje bezpečnosť prevádzky a obmedzí rozstreku stavebné zmesi, farby či lepidlá po okolí.

Miešacia metla

Miešacia metla je pracovným nástrojom, ktorý je v priamom kontakte so miešaným materiálom. U metly rozlišujeme priemer miešacieho koša a celkovú dĺžku, ktorá hrá úlohu pri pohodlie počas práce – obsluha sa nemusí toľko predkláňať. Metly začínajú na priemere 120 milimetrov, tie sú vhodné na miešanie menej hrubších zmesí, miešanie farieb, alebo lepidiel. Kôš s priemerom 140 milimetrov je považovaný za profesionálny veľkosť a zvládne miešať aj veľké množstvo hrubých zmesí, ako je malta, betón, omietka, tmel a tak ďalej.

Málo sa tiež možno stretnúť s priemerom 160 milimetrov, tým sú však osadené len drahé profesionálne modely, ktorých navyše veľa na trhu nie je. Miešacia metla je spravidla na miešadle jedna, sú však aj modely, ktoré majú miešacie koša dva, rotujúce proti sebe. Tie následne urýchli prácu až o 50% a sú tak vhodné na väčšie stavby a každodenné použitie.

Nezabudnite tiež zapnúť miešadlo až v momente, keď je celý miešacej kôš ponorený v zmesi – odovzdajte tak nepríjemnému rozstreku. Tiež ihneď po skončení miesenia očistite miešacej kôš v čistej vode – postupujte jednoducho tak, že miešadlo uvediete do prevádzky v vedra s čistou vodou.

Držadlo a hmotnosť

Časť, kde nástroj držíte, by mala byť vyrobená z kvalitných mäkčených materiálov, ktoré tlmia vibrácie. Taktiež je lepšie, ak je veniec hrubšie. Čím širšie je zároveň úchop madiel, tým pohodlnejšie sa vám bude miešadlo pri prevádzke držať a tým poťažmo môžete miešať stavebné zmesi dlhšie. O tom, ako dlho vydržíte miešať, rozhoduje aj samotná hmotnosť zariadenia, ktorá sa pohybuje od 3,5 kilogramov, až po cca 9 kilogramov. S hmotnosťou rozhoduje predovšetkým výkon elektromotora (príkon), kvalita použitých materiálov a spracovania.

4.4/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.