Domácnosť,

Najlepšie meteostanice | Recenzie, test meteostaníc 2023

Domáca meteostanica sprostredkováva informácie o aktuálnej vnútornej a vonkajšej teplote, prípadne aj predpoveď počasia na nadchádzajúce hodiny až dni. To sú v podstate základné funkcie, ktoré by ste od digitálne meteostanice očakávali. Podľa prepracovanosti daného modelu môže byť schopná merať barometrický tlak, vlhkosť vzduchu alebo obsahovať hodiny a budík.

Prvotné rozdelenie je podľa typu čidla, ktoré je v menšine prípadov drôtové s pomerne obmedzeným dosahom. Štandardom je dnes bezdrôtová meteostanica vyznačujúci sa presným meraním. S tým sa spája aj externé senzory rozširujúce hodnoty predpovede o zrážky, rýchlosť a smer vetra, UV žiarenie, pocitovú teplotu alebo tiež rosný bod. Veľký rozsah meraných hodnôt majú profesionálne meteostanice, ktoré môžu dáta prenášať cez WiFi.

Zohľadniť by ste mali nielen počet senzorov / čidiel, typ displeja, konektivitu (WiFi, Bluetooth, USB), ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má vstavaný alarm alebo vnútornú pamäť na ukladanie zaznamenávané teploty. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie meteostanice a ich recenzie.

Najlepšie domáce meteostanice – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších domácich meteostaníc z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hyundai WSP 3080 R WINDEMOS E8466Netatmo Urban NWS01-ECHyundai WS 8236Oregon Scientific RM338PWGarni 435Hyundai WS 2244 MGarni 735Oregon Scientific WMR89Sencor SWS 240 OR
Predpoveď počasiaÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Fázy MesiacaNieNieNieÁnoNieNieNieÁnoÁnoNie
História tlakuÁnoNieÁnoNieNieÁnoNieÁnoÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 meteostaníc

Hyundai WSP 3080 R WIND

Hyundai WSP 3080 R WIND recenzie a test

Profesionálna meteostanica WSP 3080 R WIND je skvelou voľbou pre domáce použitie. Jej unikátom je rad doplnkových dát, ktorá dokáže zobraziť. Je to napríklad rosný bod, rovnako ako zrážky, ale aj rýchlosť a smer vetra. Tu je využitá unikátna funkcia s názvom Wind Chill. Dáta nemusí byť zobrazená len na displeji, pretože existuje aj možnosť prepojenia s PC, kde možno dáta tiež vyhodnocovať.

Vie merať vnútornú teplotu, a to v rozmedzí 0 – 50 stupňov Celzia. Meria aj teplotu vonkajšie, a to v rozmedzí od -45 až po +65 stupov. Senzory tiež vyhodnotí a zobrazí vlhkosť vnútri aj vonku, a to v hodnotách od 10 percent, až po 99 percent.

Prehľadný LCD displej s rozmermi 80 x 115 milimetrov pohodlne a prehľadne zobrazí širokú škálu dát. O dokonalú presnosť sa stará príslušenstvo v podobe vetromera, rovnako ako v podobe dešťoměru. Prenos dát je realizovaný bezdrôtovo.

Meracie príslušenstvo, množstvo dát, prenos dát do PC
Nie je možné zobraziť naraz skutočnú i pocitovú teplotu

EMOS E8466

EMOS E8466 recenzie a test

Digitálna meteostanica EMOS E8466 zaujme hlavne svojím prevedením. Na LCD displeji sa nielen zobrazujú dáta súvisiace s počasím, ale ďalej sú pomocou svetla na stenu alebo strop premietané aktuálnej hodiny. Prepojenie s vonkajším čidlom je bezdrôtové a jeho dosah je 30 metrov. Pripojiť je možné až 3 jednotlivé čidlá.

Meteostanica má široký rozsah merania. U vnútornej teploty ponúkne rozmedzí -5 až 50 stupňov Celzia. Naopak aj teploty vonkajšia je to od -20 až po +60. Rozlíšenie teploty je na hodnotu 0,1 stupňa. Okrem aktuálnych dát vypočítava aj trend vývoja teploty.

Praktickosť dopĺňa aj tým, že okrem teplôt zobrazuje aj aktuálny dátum. Ovládanie nie je nijako náročné. Vnútorná stanica je napájaná zo siete a bezdrôtové snímače pomocou 2 batérií s značením AAA. Teplotu je možné zobrazovať v °C alebo °F.

Premietanie času, trend vývoja
Absencia barometra a vlhkomeru

Netatmo Urban NWS01-EC

Netatmo Urban NWS01-EC recenzie a test

Wifi meteostanica Netatmo Urban NWS01-EC zaujme už na prvý pohľad, a to svojím moderným a nadčasovým dizajnom. Špecifikom je, že nemá displej. Radí sa do kategórie Smart, a tak sú dáta prenášané do tabletu alebo mobilu. A to do aplikácie kompatibilné s iOS aj Android. Pripojenie prebehne prostredníctvom Wi-Fi.

Presnosť čidiel zaistí detailné hodnoty ako teplôt, tak i tlaku, vlhkosti, rovnako ako nechýba ani čidlá pre kvalitu ovzdušia, a to vrátane koncentrácie CO2. Ďalej je unikátom aj čidlo meracie hluk. Okrem aktuálnych dát sa vytvárajú aj grafy, ktoré prinášajú možnosť využiť 7 dňový predpoveď.

Rozsah merania vnútornej teploty je v dostačujúcim rozmedzí od 0 °C do 50 °C. U vonkajšej teploty je rozsah väčší, v rozmedzí od -40 °C až do – 65 °C. Dáta sa pravidelne ukladajú do cloudu, v intervaloch 5 minút. Napájanie je veľmi jednoduché, a to pomocou 2 kusov AAA batérií.

Meranie čistoty vzduchu, vzdialený prístup, presnosť čidiel
Vyššia cena, môže vadiť absencia displeja

Hyundai WS 8236

Hyundai WS 8236 recenzie a test

Domáca meteostanica Hyundai WS 8236 je vhodným pomocníkom pre toho kto chce poznať nielen aktuálnu teplotu vo vnútri, alebo aj vonku. Ponúkne tiež zobrazenie fáz mesiaca, alebo praktický alarm ktorý vie poslúžiť ako budík. O vonkajšie merania či meranie v iných miestnostiach sa starajú až 3 bezdrôtové senzory, ktoré sa ľahko škárujú. Ich dosah je 30 metrov.

Rozsah merania je v prípade vnútornej teploty v rozmedzí 0 – 50 stupňov, zatiaľ čo u teploty vonkajšej je to od -40 až po hodnotu +70 stupňov Celzia. Zobrazuje tiež presný čas, pretože ten je ria automaticky pomocou signálu DCF 77. Ďalej zobrazuje aj aktuálny dátum, ale aj praktický kalendár.

U budíka potom nechýba tlačidlo Snooze, ktoré ho automaticky posunie o 8 minút. Okrem teploty zobrazí aj aktuálnu vlhkosť. Nechýba ani vypočítaná predpoveď na nasledujúce hodiny. Všetko je prehľadne zobrazené na displeji s modrým podsvietením.

S alarmom, predpoveď na nasledujúce hodiny, vlhkomer
Bez barometra

Oregon Scientific RM338PW

Oregon Scientific RM338PW recenzie a test

Digitálna meteostanica Oregon Scientific RM338PW má štýlový biely dizajn, čo nie je jedinou prednosťou. Poslúži aj na zobrazovanie času, ktorý môže byť premieta na stenu, alebo aj na strop. Disponuje totiž na to určeným projektorom. Vďaka signálu DFC-77 je čas vždy perfektne presný.

Medzi zobrazené údaje patrí nielen informácie o vnútornej teplote. Zobrazuje tiež spomínané hodiny, alebo aj praktickú informáciu o aktuálnom dnu. Čas je možné nastaviť v režime 12 hodín a tiež 24 hodín. Praktická je tiež funkcia budíka, kde nechýba ani jeho odloženie Snooze o 8 minút.

LCD displej je veľmi dobre čitateľný. A to aj vďaka svojmu modrému a praktickému decentnému podsvietenie. Je to dané aj celkom dobrými rozmery, ktoré sú 108 × 77 × 26 mm. Vďaka nim sa zároveň kamkoľvek vojde.

Podsvietený displej, projekcia hodnôt
Veľmi základné merania (pokročilý digitálny budík)

Garni 435

Garni 435 recenzie a test

Bezdrôtová meteostanica Garni 435 má nielen základné displej zobrazujúci dáta v oranžovej farbe. Má tiež projektor, ktorý zobrazuje aktuálny čas a piktogram aktuálneho počasia. Ďalej ponúkne aj funkciu budíka, kedy je možné využiť hneď 2 časy budenia.

Okrem teploty, vnútorné a vonkajšie sa možno dozvedieť ďalšie dáta o počasí. Je to barometrický tlak vrátane jeho histórie, rovnako ako i budúce predpoveď. Dosah bezdrôtových senzorov je veľmi dobrých 50 metrov. LCD displej je nastaviteľný a umožní zvoliť si jednu z 2 úrovní konkrétneho jasu. Čas je riadený pomocou DCF-77 a umožní nastaviť formát 12 alebo 24 hodín.

Hlavná jednotka umožní ako napájanie zo siete, tak aj prevádzku s využitím batérií. Predpoveď počasia je grafická, kedy je podľa zistených dát použitá jedna zo 4 ikon, ktorá symbolizujú slnečno, polojasno, oblačno a dážď.

Grafická predpoveď, premietanie na stenu, 2 časy budenia
Chýba meranie vlhkosti vzduchu

Hyundai WS 2244 M

Hyundai WS 2244 M recenzie a test

Meteostanica Hyundai WS 2244 M má jednoduchý dizajn, ktorý využíva nerezového rámčeku. Okrem nameraných číselných dát na displeji zobrazuje aj ikony, ktoré ukazujú ako na aktuálne počasie, tak jeho budúci vývoj. Hodnoty, ktoré merajú, sú spojené nielen s klasickou teplotou, ale aj s meraním a zobrazením vlhkosti.

Vonkajšia teplota je získaná pomocou snímača, ktoré je bezdrôtové. K jeho napájanie sú využívané 2 batérie s označením AAA. Rovnako je napájaná aj samotná meteostanica, čo zvyšuje mobilitu a možnosť jej umiestnenia kamkoľvek.

Rozsah vnútorných teplôt má dostačujúce hodnotu -10 °C až +50 °C. V prípade teplôt vonkajších je hodnota ešte vyššia, a to od -20 °C až k +50 °C. Rozsah merania vlhkosti začína na 20 a končí na 99 percentami. Zaujme tiež funkcie kalendára, alebo funkcia budíka.

Cena / výkon, prehľadný displej, budík
Nemá podsvietenie displeja

Garni 735

Garni 735 recenzie a test

Profesionálna meteostanica Garni 735 zaujme primárne svojím príslušenstvom. A to v podobe senzorov, ktoré môžu merať presnú silu a smer vetra, rovnako ako množstvo spadnutých zrážok. Ďalej nechýba ani možnosť merania barometrického tlaku, ale aj hodnoty vlhkosti, alebo vonkajšie i vnútorné teploty.

Ďalej nechýba signálom riadené hodné v režime 12 alebo 24, rovnako ako praktický budík. Zobrazované sú ale aj fázy mesiaca, rovnako ako dátum a konkrétny deň. Samozrejmosťou je aj nastavenie teploty v °C, alebo °F.

Zobrazenie počasie prebieha na dostatočne veľkom LCD displeji nielen pomocou číslic, ale aj pomocou praktických ikoniek. Tých je k dispozícii celkom 6. Prepojenie s vonkajším snímačom je bezdrôtové. Nechýba využitie alarmu, ktorý súvisí s nastavením limitných hodnôt ako u teploty, tak u úhrnu zrážok, alebo u rýchlosti vetra.

Senzory zrážok i vetru, dosah senzora
Slabé pozorovacie uhly

Oregon Scientific WMR89

Oregon Scientific WMR89 recenzie a test

Profesionálna meteostanica Oregon Scientific WMR89 je perfektnou voľbou pre toho kto chce poznať nielen presnú teplotu, ale tiež merať tlak, vlhkosť a hlavne množstvo zrážok a smer aj silu vetra, čo zaistí vonku inštalované príslušenstvo. K tomu všetkému je možné získať aj hodnoty takzvaného UV indexu, alebo predpoveď počasia. Dáta sú zároveň ukladané, a to až 7 dní spätne.

Okrem dát o počasí stanice zobrazuje aj pomocou DCF-77 riadený čas v režime 12 alebo 24 hodín. Ďalej disponuje 2 druhy pamäte pre uloženie maximálnej aj minimálnej teploty a vlhkosti. Sila vetra je zobrazená pomocou jednej z celkom 5 ikon. Meranie Wind Chill ponúkne v celku solídny presnosť.

Napájanie je možné riešiť pomocou adaptéra zo siete, alebo s využitý AA batérií. Tu nechýba signalizácia možného vybitia. Batérie pre snímače sú typu AAA. K prenosu dát nie je potrebné káblov, pretože všetko prebieha bezdrôtovo.

Senzory merania, grafické ikony, Wind Chill
Vyššia cena

Sencor SWS 240 OR

Sencor SWS 240 OR recenzie a test

Domáca meteostanica Sencor SWS 240 OR je vhodná najmä pre starších ľudí, alebo pre jedincov so slabším zrakom. Má totiž veľký display, na ktorom sú dôležité hodnoty zobrazené veľkými číslicami. Vo vrchnej časti dominuje presný čas a pod ním sú místěny teploty vnútorné a vonkajšie. Ako praktické hodnotíme riadenie času rádiovým signálom DFC, ktorý zaisťuje 100% presnosť.

Praktická je ďalej funkcia budíka a to s možnosťou opakovaného budenia, display má žltú farbu a má veľkosť 0,9 palca. Prínosná je aj možnosť nastavenia jasu, kedy si vyberiete presne takú intenzitu, ktorá vám vyhovuje. Vnútornú teplotu zobrazuje v rozmedzí 0 – 50°C a vonkajšej v rozsahu -25 do 70°C.

Vonkajší senzor je k dispozícii len jeden a má dosah 30 metrov vo voľnom priestore, cez steny signál prirodzene slabne. Jeho konštrukcia umožňuje postavenie buď na stôl, alebo montáž na stenu. Senzor je napájaný dvoma batériami a meteostanice má sieťový adaptér. K dispozícii je tiež základná predpoveď počasia, ktorú však vďaka svojej nespoľahlivosti nemožno brať príliš vážne.

Presné hodiny riadené rádiovým signálom, veľké číslice, presná vonkajšie a vnútorné teplota
Predpoveď počasia nepresná

Najpredávanejšie domáce meteostanice

Najpredávanejšie domáce meteostanice na trhu sú tie od značiek: Auriol (Lidl), Sencor, GoGEN, Seolight, Emos. Ďalší kvalitný výrobcovia meteostaníc sú Netatmo, TFA, alebo Garni ponúkajúci aj meteostanice so 7 a viac čidlami.

Ako vybrať meteostanicu

Meteostanica a jej výber je spojený hlavne s funkciami, ktoré ponúkne. Hlavnú úlohu u nej zohrávajú čidlá, ktoré poskytujú informácie o aktuálnej, ale aj budúce teplote. Tu je možné zvoliť jednu z troch kategórií. Je to meteostanica s meraním barometrického tlaku, ktorá dnes na trhu jasne dominuje. Ďalej je to stanica, ktorá je pripojiteľná k internetu, alebo má systém Meteotime. Posledná dvojica nie sú na trhu príliš bežné.

Zobrazenie dát a displej

Čím viac získaných hodnôt, tým viac zobrazovaných informácií. Od toho by sa mala odvíjať aj veľkosť displeja. U tých najväčších môže mať plochu až 7 palcov. U tých najmenších je to často polovica. Existujú tiež chytré smart meteostanice, ktoré displej nemajú a všetky dáta zobrazujú skrz aplikáciu na telefóne alebo na tablete. Ak displej majú, tak je to väčšinou typ LCD. Objaviť sa však môžu aj TFT, LED alebo V.A.

Merané dáta

Domáca meteostanica v základnom prevedení dokáže merať ako vnútorné aj vonkajšiu teplotu. Ďalej zvyčajne meria hodnotu tlaku (barometer) a tiež vlhkosť vzduchu (vlhkomer). Pokročilejší modely môžu ponúknuť aj ďalšie dáta, ako je rýchlosť a smer vetra, alebo zrážky. Ďalej to môžu byť aj informácie o rosnom bode, informácie o pocitové teplote, alebo dáta o UV žiarenia, či dáta o kvalite ovzdušia.

Funkcie

Z doplnkových dát a funkcií je to často graficky znázornené aktuálne počasie, rovnako ako budúci výhľad. U jednoduchších na pár hodín, u pokročilejších aj na 7 dní. Zároveň môžu vyhodnocovať aj spätná dáta a zobrazovať jednotlivé trendy vývoja. Ďalej môže zobrazovať fázy mesiaca, ale aj aktuálny dátum, alebo tiež čas. Štandardom je riadenie rádiovým signálom DCF-77, čím je zaistená presnosť.

Medzi doplnkové funkcie patrí možnosť ukladania určitých hodnôt, nastavenie alarmov pri dosiahnutí určitého limitu, rovnako ako môže ísť o zobrazovanie nariadeného budíka, ktorý u mnohých modelov disponuje tiež režimom spánok. Doplnkovou vlastností môže byť napríklad projektor, ktorý premieta čas, ale aj ikonu počasia na stenu, alebo na strop.

Prenos dát

Na trhu jasne dominuje bezdrôtová meteostanica, kde dáta z vonkajšieho čidla alebo čidiel sú prenášané bez nutnosti využitia káblov. Ďalej nemožno opomenúť ani na možné prenosy dát u profesionálnych meteostaníc, kedy sú dáta prenášané do telefónov a tabletov. Touto funkciou obvykle disponujú wifi meteostanice, ktoré prenášajú dáta cez domácu sieť.

Napájanie

Samotná digitálna meteostanica je najčastejšie napájaná zo siete, pomocou adaptéra. Okrem toho disponujú niektoré modely možnosťou využiť tužkové, teda AA batérie. To uľahčí mobilitu a zaistí možnosť umiestnenia kamkoľvek. Vonkajšie čidla sú napájané výhradne z batérií. Vzhľadom na ich kompaktné rozmerom sú vo väčšine prípadov používané menšie AAA batérie, ktoré nesú laickej označenie mikrotužkové.

4.6/5 - (7 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.