Starostlivosť o telo,

Medzizubné kefky: Recenzie 10 najlepších

Medzizubná kefka je jednou z nevyhnutných pomôcok, ktoré sa používajú na udržiavanie hygieny v ťažko dostupných medzizubných priestoroch. Sú to miesta, kam klasická kefka dosiahne len obmedzene. Ak tieto miesta nečistíme, zostávajú tu nečistoty, ktoré môžu byť zárodkom pre vznik zápalu a zubného kazu.

Čistenie medzizubných priestorov je najmä u nás často zabúdané a býva spojené so strachom z krvácania ďasien. To prebehnúť pri prvých čisteniach môže, spravidla to však nie je nič bolestivého a s ďalšími čistením zubov odznie. Balenie medzizubných kefiek často obsahuje niekoľko rôznych veľkostí, ktoré sa používajú podľa toho, aké veľké medzery medzi zubami sú.

Medzizubná kefka možno zohnať v rôznych veľkostiach a podobách, aby ste sa s ním dostali tam, kam potrebujete. Rukoväť môže byť rovná aj zahnutá. Môžete využiť aj ústne sprchy, čo je v podstate taká elektrická medzizubná kefka, aj keď nie v pravom slova zmysle. Obdobnú službu zaistí tiež dentálne nite.

Jadro môže byť buď drôtené, alebo plastové. V prípade drôteného jadra sa možno stretnúť aj so zapuzdrenou úpravou drôtikov a v prípade plastového jadra s pogumovanou úpravou. Drôtená medzizubná kefka je spravidla rovná, zatiaľ čo plastová máva kónické gumové štetiny. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie medzizubné kefky a ich recenzie.

Najlepšie medzizubné kefky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších medzizubných kefiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 medzizubných kefiek

Curaprox CPS 07 Prime

Curaprox CPS 07 Prime recenzie a test

Medzizubná kefka Curaprox CPS 07 Prime je k dostaniu v balení o 12 kusoch. Balenie obsahuje len samotné drôtené jadro osadené štetinkami. Ak teda už máte plastovú rukoväť, nie je nutné ju opakovane kupovať. Napriek tomu je však cena v dôsledku kvality tohto produktu o niečo vyššia.

Aj napriek vyššej cene, než u niektorých konkurenčných výrobkov, si tento produkt mnoho ľudí pochvaľuje. Vďaka tejto medzizubnej kefke vyčistíte menšie i väčšie priestory, pretože sa dostane do medzier od 0,7 po 2,5 mm. V balení nájdete celkom 5 rôznych veľkostí. Prevedenie je kvalitné, ale niektorí užívatelia zmieňujú ťažkosti s křivením a lámavosťou kefiek po opakovanom používaní.

TePe Original

TePe Original recenzie a test

Medzizubnú kefku TePe Original zakúpite v balení, ktoré obsahuje 8 kusov kefiek s kovovým jadrom. Okrem toho tu nájdete plastový kryt, vďaka ktorému môžete mať kefky ľahko po ruke aj na cestách. Výrobca uvádza, že jedna kefka by mala zvládnuť slúžiť približne 14 dní. Niektorí používatelia však v recenziách spomínajú, že po opakovanom používaní sa kefky ľahko ohýbajú a deklarovanú dobu nemusí vydržať.

Tieto kefky sú určené pre medzizubné priestory o veľkosti 0,4 mm. Ak sa potrebujete dostať aj k zadným horšie prístupným medzizubným priestorom, je možné tvar kefky ľahko prispôsobiť, aby dosiahnutie týchto miest bolo jednoduchšie. Podľa popisu výrobca sú kefky tiež vhodné pre čistenie zubných implantátov či rovnátok.

G.U.M. Soft Picks gum

G.U.M. Soft Picks gum recenzie a test

Medzizubná kefka G.U.M. Soft Picks gum ponúkne veľmi zaujímavú cenu, za ktorú dostanete v balení rovných 40 kusov kefiek kužeľovitého tvaru. Musíte však počítať s tým, že sa jedná o jednorazové kefky. V balení je tiež plastové držadlo, kefky sú s fluoridom a vyrobené z mäkkej gumy. Vlastné jadro je plastové. Výrobca zdôrazňuje tiež masážny efekt, ktorý zlepšuje prekrvenie ďasien.

S ohľadom na prevedenie vlákien si užívateľa pochvaľujú pomerne šetrné čistenie. Na druhú stranu použitý materiál spôsobuje, že nemáte takú kontrolu nad vedením kefky a môže vám uhýbať. Šetrnejšie čistenie bez drôteného jadra je ale určite lepšou voľbou pre tých, ktorí majú zubné implantáty.

Curaprox CPS 011 Prime

Curaprox CPS 011 Prime recenzie a test

Medzizubné kefky Curaprox CPS 011 Prime sú náhradné čistiace jadra, ktorá môžete využiť do profesionálneho hliníkového držiaka Holder Mono UHS. Sú určené pre medzizubné priestory o veľkosti 0,6 mm a cena kefky je o niečo vyššia, v balení nájdete 12 kusov. V užívateľských recenziách sa však dozviete pomerne širokú zhodu nad kvalitou a dlhou životnosťou, takže musíme vyzdvihnúť dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty.

Užívatelia kladne hodnotí jemný drôtik, ktorý je osadený hustými štetinkami. Drôtené prevedenie zaistí dobré vedenie kefky a jemnosť drôtiku v kombinácii s hustejšími štetinkami toľko nedráždi ďasná, ako niektoré iné produkty v tomto prevedení.

TePe Extra Soft

TePe Extra Soft recenzie a test

Medzizubná kefka TePe Extra Soft je dobrou rozumovú voľbou, pretože v tomto prípade získate 8 kusov kefiek za veľmi zaujímavé peniaze. Jedna kefka by vám pritom mala vydržať po dobu dvoch týždňov. Určené sú pre medzizubné priestory, ktoré sú veľké 0,7 mm. Okrem kefky tu nájdete aj plastový kryt.

Tieto kefky sú podľa výrobca určené pre veľmi citlivé ďasná. Môžu to byť tiež prípady po zápaloch ďasien alebo chirurgických zákrokoch. Je tomu tak najmä z toho dôvodu, že drôtené jadro je tu potiahnuté plastovou vrstvou. Kefky využíva veľa užívateľov, ktorí si šetrnosť k ďasnám skutočne chvália. Medzi nevýhody môže patriť horšia dostupnosť k zadným stoličkám.

Spokar Midi

Spokar Midi recenzie a test

Spokar Midi, ako aj iné medzizubné kefky, zvládne spoľahlivo vyčistiť medzizubné priestory a tým pádom eliminovať medzizubný kaz. V balenie tu nájdete 8 kusov kefiek, a to za priaznivú cenu. Sú pre medzizubné priestory veľkosti 0,7 mm. Kefka má špeciálne šikmé postavenie držiaku, čo uľahčí čistenie v zle dostupných miestach okolo stoličiek. Zlepšíte tak prevenciu paradentózy.

Môže potešiť, že sa jedná o český výrobok, vydrž kefky je pritom veľmi dobrá. V užívateľských recenziách nájdete kladne ohodnotenú tuhosť čistiace časti, vďaka ktorej sa kefky tak ľahko nekriví. Jadro je drôtené a okrem recenzované veľkosti je možné zaobstarať samozrejme aj veľkosti iné.

Curaprox CPS 405 Perio plus

Curaprox CPS 405 Perio plus recenzie a test

Medzizubná kefka Curaprox CPS 405 Perio plus je ďalším produktom tejto známej značky, ktorý je veľmi obľúbený. Výrobca patrí k tej kvalitnejšie produkcii a mnoho užívateľov nedá na tieto výrobky dopustiť. Negatívom je o niečo vyššia cena a tento konkrétny model je určený pre medzizubné priestory o veľkosti 1,3 až 5 mm, v balení je teda 5 kusov.

Kefka dobre poslúži ľuďom, ktorých medzery medzi zubami sú trochu väčšie. Aj napriek drôtené jadro ho výrobca odporúča aj na čistenie ortodontických pomôcok, má totiž husté štetinky. Môžete s ním čistiť aj mostíky, korunky a dobre sa s ním bude pracovať starším používateľom, ktorí majú už o niečo menší zručnosť. Drôtené jadro je silnejší, kefkou tak možno odstrániť aj veľmi tvrdý a odolný povlak.

TePe Angle

TePe Angle recenzie a test

Medzizubná kefka TePe Angle sa pohybuje v priemernej cenovej hladine, pričom v balenie nájdete 6 kusov a čistiť s ním môžete medzizubné priestory o veľkosti 0,4 mm. V balení sú zahnuté držiaky, vďaka ktorým sa dostanete na zle dostupné miesta a oceňujeme tiež predĺženú rukoväť, ktorá je na tento účel veľmi vhodná. Na druhú stranu však dlhšia rukoväť môže zhoršiť úchop a celkovú manipuláciu s kefkou.

Jadro je drôtené, ale je obalené plastom, čo zvyšuje šetrnosť čistenie. Plastový povrch drôteného jadra má tiež vplyv na to, že kefka nemá takú tendenciu sa ohnúť a vďaka tomu môže ponúknuť predsa len o niečo vyššiu životnosť.

SOFTdent

SOFTdent recenzie a test

Medzizubná kefka SOFTdent ponúka vo svojom balenie 6 kusov kvalitných kefiek, ktoré sú unikátne svojím profilom. Vďaka zahnutej rukoväti sa pomerne dobre drží a samotná kefka so štetinami je opäť zahnutá, tentoraz pod uhlom deväťdesiatich stupňov. Práca s kefkou je tak pomerne flexibilná a ľahko sa s ňou dostanete aj na tie najmenej dostupné miesta.

Výrobok je za zaujímavú cenu, avšak niektorí používateľa v recenziách upozorňujú na to, že príliš dlho nevydrží. Záleží však samozrejme na tom, akým spôsobom budete kefku používať. Štetinky sú jemné, takže je možné používať aj na citlivé ďasná. Drôtené jadro je obalené, aby nedochádzalo k poškodeniu ďasien a skloviny.

G.U.M. Soft Picks Advanced

G.U.M. Soft Picks Advanced recenzie a test

Medzizubná kefka G.U.M. Soft Picks Advanced je v celogumovém prevedení, takže je šetrná k ďasnám. Gumové prevedenie na druhú stranu neposkytuje takú istotu vedenie kefky ako drôtené jadro, čo nemusí byť pre všetkých užívateľov pohodlné. Balenie obsahuje 30 kusov kefiek, na ktoré tu nájdete plastové puzdro.

Špeciálny kónický tvar gumového kefky dobre masíruje ďasná, zabezpečuje ich prekrvenie a kefku môžete využiť aj na čistenie zubných implantátov. Kefky obsahujú fluorid, takže ak ho budete používať v priebehu dňa, napríklad v práci po jedle, posilníte s ním aj prevenciu proti zubnému kazu. Určitou nevýhodou môže byť fakt, že gumové prevedení o menšej veľkosti je pomerne mäkké a horšie sa tak zavádza do medzier.

Ako vybrať medzizubnú kefku

Pri výbere medzizubnej kefky je v prvom rade potrebné zohľadniť anatómii vášho chrupu. Dobrá je v tomto ohľade konzultácie so zubárom alebo na dentálnej hygiene. Tu vám sú schopní vďaka svojim skúsenostiam odporučiť prevedenie, ktoré bude vyhovovať presne záludnosti vášho chrupu.

Medzizubnou kefkou sa však nemusíte vždy dostať všade, preto existujú aj dentálne nite alebo ústne sprchy. Medzizubná kefka ale vyhovie drvivej väčšine ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju zubnú hygienu v zle dostupných miestach.

Správna veľkosť

Úplne zásadné je pri výbere zubnej kefky zvoliť správnu veľkosť. Väčšina balenie produktov na trhu obsahuje kefky rôznych veľkostí v určitom rozsahu. Tie je potrebné vyberať podľa toho, aké medzery medzi zubami máte. Väčšina ľudí má medzery skôr menšie, preto im vyhovie tenšie kefky. Napríklad starší ľudia môžu mať však medzery medzi zubami väčšie a tu sa naopak uplatnia väčšie veľkosti.

Existuje 8 veľkostných tried podľa normy ISO. Tie najmenšie priemery sú menšie alebo rovné 0,6 mm, tie najväčšie naopak väčšie alebo rovné 2,6 mm. Píšeme to takto všeobecne, lebo medzi výrobcami nie je úplná zhoda vo značenia veľkostí. U každého výrobca sa tak môžete stretnúť s trochu inou škálou. Informácie ale spravidla nájdete prehľadne na obale výrobku, lebo ako sme spomenuli, je to hlavný parameter. Informácie o veľkosti nemusíte nájsť u kónických zubných kefiek, ktoré by mali byť v tomto ohľade univerzálne.

Materiál a tvar medzizubnej kefky

Veľa dôležitý je tiež materiál, z ktorého sa skladá čistiaca jadro. U drvivej väčšiny výrobkov prevažuje drôtené jadro, ktoré je veľmi dobré vzhľadom na kontrolu vedenia kefky v medzizubných priestoroch. Na druhú stranu hrubšie drôtiky môžu u niektorých ľudí vyvolávať podráždenie ďasien a vhodné nemusí byť tiež s ohľadom na zubnú sklovinu.

Preto sa výrobcovia snažia robiť drôtiky skôr tenšie, čo ale zase zvyšuje ich lámavosť. V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s tým, že výrobca drôtik potiahne plastovou vrstvou. To ho jednak spevní, nemá takú tendenciu k ohybu a lámanie, a zároveň chráni vaše ďasná a sklovinu. Ďalším variantom je pogumované prevedení, kedy je jadro kefky zvyčajne plastové. Gumové štetinky kefky majú tiež masážnu schopnosť a zlepšujú prekrvenie ďasien.

Pokiaľ ide o tvar samotného čistiaceho jadra, tak drôtené kefky sú spravidla valcovité, u gumovej kefky sa často stretávame s kužeľovitým (kónickým) tvarom gumových štetiniek. Kužeľovitý tvar má tú výhodu, že sa ľahko zavádza do úzkych medzier. Dôležitý je aj tvar rukoväte, ktorý je buď rovný, alebo do uhla. Zahnuté rukoväte lepšie dosiahnu do priestoru stoličiek.

Ako používať medzizubnú kefku?

Dôležité je, aby ste pri používaní medzizubnej kefky nevyvíjali nadmernú silu. Vždy použite len jemný tlak, ktorý je dostatočný na zavedenie kefky. Ak sa nedarí medzizubná kefka ľahko zasunúť, je potreba nájsť lepšie uhol. Najprv priložte kefku na okraj medzizubného priestoru a vyskúšajte zasunutie z rôznych uhlov, kým jemne nezajede.

Pre vyčistenie medzizubného priestoru stačí kefka raz zasunúť a zase vysunúť. Určite sa nesnažte priestor nejakým spôsobom agresívne čistiť. V takom prípade by ste si totiž mohli ďasná poškodiť. Pokiaľ máte ďasná citlivé, odporúča sa používať kefky s jemnejšími vláknami štetiniek.

Medzizubnú kefku môžete využiť tiež pre čistenie zubných implantátov. V tom prípade je vhodné používať tiež jemnejšie kefky a kefky, ktoré majú potiahnuté drôtené jadro. Rovnako je možné použiť kefky s gumovými štetinkami.

4.3/5 - (16 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.