Domácnosť,

Najlepšie matrace: taštičkové, pružinové ai. | Recenzie, test

Kvalitný matrac je základom zdravého spánku a dobre spať je snáď prianím každého človeka. Matrac môže mať životnosť aj 10, 15 rokov, niekedy aj viac. Vždy záleží, ako často na ňom spíte, prípadne z akých materiálov je vyrobený a aké je konštrukcie.

Na trhu je, bohužiaľ, veľmi veľké množstvo matracov. Výrobcovia sa predháňajú v superlatívoch a z ich uhla pohľadu je práve ten ich vhodný úplne pre všetkých. Realita bohužiaľ nie je tak jednoduchá. Každý človek je stavaný trochu inak, a preto každému bude vyhovovať iný matrac. Základnými vodítkami, podľa ktorých vyberať, je hmotnosť človeka, vek, výška i zdravotný stav.

Od nevhodné matraca môže vznikať veľa zdravotných problémov a ťažkostí. Medzi tie najčastejšie patrí bolesť chrbta a kĺbov, bolesť svalov, chronická únava, nevyspatosť aj keď spíte osem hodín a pocit rozlámaného, rozbolavělého tela. Tieto prejavy si potom nesiete celý deň, týždeň, mesiace, roky. Skôr, než navštívite s týmito ťažkosťami vášho doktora, presvedčte sa, že nemáte na lôžku starý, preležaný matrac s vylézajícími perami.

Súčasná ponuka matracov je veľmi rozmanitá. Zdravotné matrace a ortopedický matrac patrí medzi špeciálne prevedenie práve pre osoby so zdravotnými problémami. Pre bežnú populáciu sa ponúkajú penové matrace, pružinové matrace, sendvičové, alebo latexové.

Táto prevedenie sa od seba ešte vzájomne odlišujú. Penový matrac môže byť vyrobený z pamäťovej peny, lenivej peny, termo peny, vysokoelastickej peny a ďalších druhov, alebo vzájomných kombinácií. Pružinové môžu byť zhotovené buď z bežných pružín, alebo z takzvaných špeciálnych taštičkových pružín.

Ďalšími parametrami je ďalej nosnosť, alebo počet zón. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie matrace a ich recenzie. Aby ste sa vo výbere matracov nestratili, pripravili sme pre vás nákupného radcu, ktorý nájdete pod recenziami.

Najlepšie matrace – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších matracov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelTvrdosťPrevedenieNosnosť 
Dřevočal Lima recenzie a testDřevočal LimaTvrdý matracPenový140 Kg
MPO Memory Comfort 1+1 recenzie a testMPO Memory Comfort 1+1Mäkký matracPenový120 Kg
Panmatraci STANDART recenzie a testPanmatraci STANDARTTvrdšie matracPenový120 Kg
Tropico Romantika recenzie a testTropico RomantikaTvrdý matracPenový150 Kg
Dormeo Fresh Prima recenzie a testDormeo Fresh PrimaTvrdšie matracPenové pružiny140 Kg
Dřevočal Irma recenzie a testDřevočal IrmaMäkký matracPružinový120 Kg
MPO PAOLA recenzie a testMPO PAOLATvrdšie matracPružinový90 Kg
Panmatraci SKOK and GO Exclusive recenzie a testPanmatraci SKOK and GO ExclusiveMäkký, tvrdýPružinový120 Kg
Dřevočal Eva recenzie a testDřevočal EvaTvrdšie matracTaštičkový120 Kg
Dormeo Renew Eucalyptus recenzie a testDormeo Renew Eucalyptus-Penový-

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Dřevočal LimaMPO Memory Comfort 1+1Panmatraci STANDARTTropico RomantikaDormeo Fresh PrimaDřevočal IrmaMPO PAOLAPanmatraci SKOK and GO ExclusiveDřevočal EvaDormeo Renew Eucalyptus
Počet zón7717371977
RozmeryVariabilnéVariabilnéVariabilnéVariabilnéVariabilnéVariabilnéVariabilné200 x 80 cmVariabilnéVariabilné
Výška22 cm20 cm10, 15, 20 cm20 cm18 cm20 cm16 cm25 cm21 cm6 cm
Trieda tvrdosti3, 4233, 52/3232, 42/3-
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 matracov

Dřevočal Lima

Dřevočal Lima recenzie a test

Ortopedický matrac Dřevočal Lima patrí medzi najpredávanejšie a najobľúbenejšie matrace na trhu. Jeho špeciálna konštrukcia s tvrdým, polyuretánovým stredom – jadrom, veľmi dobre celú matrac spevní. Z tohto dôvodu je tiež dodávaná v napriamenie stave, nie stočená. Pri prípadnom ďalšom pohybe je na túto vec potrebné myslieť. Zvyšné vrstvy sú už tvorené kvalitnými elastickými penami MediFoam, ktoré majú výborné ortopedické vlastnosti.

Matrac patrí medzi tvrdé, na stupnici tvrdosti má jedna strana úroveň 3 a druhá strana matraca úroveň 4. Je teda len na vás, aká strana bude pre váš spánok pohodlnejšie. Povrch matraca je rozdelený do siedmich zón, čo ocenia všetci, ktorí trpia bolesťami chrbta a hlavy. Jednotlivé zóny sú špeciálne pripravené na konkrétne partie tela.

V niektorých častiach nájdeme masážne nopy, ktoré pomáhajú prekrvenie pokožky a tiež masírujú chrbticu, kĺby a svaly počas spánku. Maximálna nosnosť je výrobcom stanovená až na 140 Kg, ktorá patrí medzi vyššie zaťaženie a výška je rovnako nadpriemerných 22 cm. Matrac je možné zaobstarať vo veľkom množstve rozmerov, poťah je u všetkých snímateľný a prateľný pri 60 stupňoch Celzia, kedy sa bezpečne zničia väčšina mikroorganizmov a plesní. Môžete ju mať tiež ako na látkovú rošte, tak na lamelovom rošte.

Víťaz kategórie produkt roku, dva stupne tvrdosti 3 a 4
Vďaka tvrdému jadru nedá zrolovať do valca

MPO Memory Comfort 1+1

MPO Memory Comfort 1+1 recenzie a test

Matrac MPO Memory Comfort 1 + 1 je jednou z mála, ktoré sú dodávané v párovom balení. Sú pri doručovaní špeciálne zrolované komprimovacím strojom, aby s nimi bola ľahká manipulácia. Po doručení sa nechajú 12 hodín nadobudnúť svoju plnú veľkosť a môžu sa používať.

K dispozícii je veľké množstvo rozmerov, vrátane obľúbených, ako sú matrace 140×200, alebo 90×200. Okrem veľkosti si tiež môžete vybrať poťah, aký vám bude najviac vyhovovať. Spomenieme napríklad poťah Medico, u ktorého je látka prešitá dutým vláknom. Poťah je možné prať na 60 °C, čo je teplota, pri ktorej sa bezpečne zničia zárodky plesní i mikroorganizmov.

Zdravotný matrac má 7 anatomických zón, nosnosť 120 Kg a je v súčte mäkký – jedna strana má triedu tvrdosti 2 a druhá strana má triedu tvrdosti 4 (na škále výrobca 1- 7). Môžete teda spať na tej strane, ktorá vám bude viac vyhovovať. Použitá VISCO pamäťová pena sa prispôsobí skvelo vášmu telu, rozloží tak jeho hmotnosť a zaistí dobrú oporu. Výška matraca je 20 cm, čo patrí k priemeru a položiť ju možno tak na latkový, tak na lamelový rošt.

Dve matrace v sade, široký výber rozmerov
Miestami menej kvalitné šitie poťahu

Panmatraci STANDART

Panmatraci STANDART recenzie a test

Základný penový matrac Panmatraci STANDART boduje jednoznačne svojou nízkou obstarávacou cenou, pri ktorej si však zachováva vysoký štandard, aký je bežný aj u niekoľkonásobne drahších matracov. Je vhodný pre nenáročných spáča, prípadne menej časté použitie pre hostí, alebo na chate.

Matrac má len jednu zónu, respektíve zdravotné zóny neponúka – to znamená, že je celý rovnako tvrdý. Ak sa zameriame na tvrdosť, potom ide Panmatraci STANDARD zlatou strednou cestou – trieda tvrdosti je 3. Táto stredne tvrdý matrac je vhodná aj na polohovacie rošty, rovnako tak ako na klasické latkové, alebo lamelové rošty.

Jedna z najväčších výhod je jej variabilnosť, v ktorej si ju môžete zaobstarať. Ponúka niekoľko veľkostí, vrátane 180×200, alebo 160×200 a ako jedna z mála ponúka tiež niekoľko výšok – 10 cm, 15 cm a 20 cm. Jadro matraca tvorí PUR pena, ktorá je uložená vo WAVE poťahu, ten je však možné prať iba na 40 ° C, pri ktorých sa nezničí dostatočne všetky nežiaduce zárodky mikroorganizmov a plesní.

Vhodná k polohovacím roštom, priaznivá obstarávacia cena, výška 10, 15, 20 cm
Poťah WAVE prateľný iba na 40 °C

Tropico Romantika

Tropico Romantika recenzie a test

Ortopedický matrac Tropico Romantika je špecifická svojím jadrom, ktoré je tvorené z kokosových vlákien. Tie sú svojimi vlastnosťami vhodná pre tvrdšie matrace. Kokosová výstuha je obalená vrstvou zo špeciálnej Flexifoam peny, ktorá dodáva matracu vysokú elasticitu, vzdušnosť a tiež odolnosť.

Matrac prešla mechanickým testom, pri ktorom bola simuláciou 80 tisíc krát použitá a obstála. Je teda naozaj pevná a vydrží perfektne slúžiť dlhé roky aj pri každodennom zaťažení. Nosnosť má vďaka kokosovej výstuži až 150 kilogramov a je obojstranná. Jedna strana má úroveň tuhosti 3 a druhá 5, jedná sa teda o tvrdú matrac, ktorá je vhodná pre osoby vyhľadávajúcich spanie na tvrdom, alebo pre osoby s väčšou hmotnosťou.

Poťah je tvorený z troch vrstiev a je samozrejme snímateľný a prateľný pri teplote 60 ° C, čo je jednoznačné pozitívum. Tvrdšia strana má anatomickú zónovú profiláciu a mäkšia strana masážne profiláciu. Celkový počet zón je sedem, nemusíte sa teda báť, že by ste sa ráno prebudili rozlámaní a bez energie.

Obojstranný matrac z peny Flexifoam, nosnosť až 150 Kg
Kokosové vlákna majú spočiatku špecifickú arómu – po čase odoznie

Dormeo Fresh Prima

Dormeo Fresh Prima recenzie a test

Dormeo Fresh Prima patrí medzi najlepšie matrace, ktoré je možné v súčasnosti zaobstarať. Jej najväčšou výhodou oproti konkurenčným matracom je systém penových pružín, ktorý posúva pohodlie na novú úroveň. Matrac je nielen veľmi komfortný, ale spĺňa tiež všetky nároky s ohľadom na vaše telo – konštrukcia predchádza bolestiam chrbta, kĺbov a svalov.

Predchádza tiež únave a takzvané celkové bolesti, ktorej hovoríme rozlámané telo. Matrac Dormeo Fresh Prima je vysoká 18 centimetrov a má celkom tri zóny, ktoré vynikajú vynikajúce oporou. Matrac je vďaka chytré konštrukcii skvele priedušný – jedinečný systém odvetrania zaisťuje stále prúdenie vzduchu, vďaka ktorému sa v pene neudržujú toľko baktérie a roztoče.

Je vhodný ako pre pevné latkové rošty, tak i pre rošty lamelové. Nebude ju tiež vadiť ani umiestnenie na polohovacím rošte. Úroveň tvrdosti je presne na pomedzí päťstupňovej škály, nie je ani mäkký, ani tvrdý, skrátka tak akurát. Poťah je prateľný a jeho unikátnosť je dva centimetre vysoká pamäťová pena, ktorá vďaka tomu, že je súčasťou poťahu, sa nechá aj vyprať. Dormeo svojmu produktu verí, a preto na matraci dáva predĺženú 15 ročnú záruku.

Oceňovaná technológia penových pružín Octaspring, predĺžená záruka 15 rokov
Dlhšie čakacie doby na dodanie

Dřevočal Irma

Dřevočal Irma recenzie a test

Do porovnaní sa dostal aj tento pružinový matrac Dřevočal Irma, ktorý sa radí medzi najobľúbenejšie matrace s pružinovým jadrom. Jedná sa o poctivú pružinovú matrac, u ktorej sa nemusíte rozhodne báť, že sa do pol roka preleží a na povrch sa dostanú pružiny. Výrobca na jadro poskytuje 2 roky záruku s tým, že maximálne zaťaženie by nemalo presiahnuť 120 kilogramov.

Dřevočal Irma je mäkká matrac, s konkrétnou triedou tvrdosti 2. Ide o zónovou matrac s výborným počtom zón – nájdeme ich na nej rovno sedem. Výška je 22 centimetrov a rozmery sú veľmi variabilné – tie hlavné, ako napríklad 160×200 a 180×200 sú výrobcom obsiahnuté.

Ako bolo povedané, jadro tvorí kvalitné pružiny, na povrchu je však použitá výborná elastická pena MediFoam, ktorá je tvarovaná do masážnych zväzkov. Tie sa starajú o prospešné prekrvenie a uvoľnenie svalstva, čím predchádza bolestiam chrbta a kĺbov. Zaujímavý je tu tiež poťah, ktorý okrem iného obsahuje výťažok z Aloe Vera, je prešitý dutým vláknom a môže sa prať až na 60 stupňov Celzia.

Kvalitný pružinový matrac s masážnymi nopmi z elastickej peny MediFoam
Vhodný predovšetkým len na pevný latkový rošt

MPO PAOLA

MPO PAOLA recenzie a test

Ďalšou alternatívou pre záujemcov o pružinový matrac môže byť MPO PAOLA. Ide o finančne dostupnú matrac, ktorá okrem pružín obsahuje aj vložku z kokosových vlákien a finálny povrch je tvorený penou z polyuretánu.

Matrac sa nechá považovať za tvrdšie – samotná trieda tvrdosti dosahuje hodnotu tri. Môžu za to ako pevné pružiny, tak i časť z kokosových vlákien. Vďaka tomu ale úplne výborne dýcha – výmena vzduchu prebieha na jednotku a tým pádom je hygienická s minimálnym výskytom plesní a mikroorganizmov.

Výška matraca je 16 centimetrov a rozmery ponúka výrobca veľmi variabilné, celkom iste nájdete rozmer aj na váš posteľový rošt. Na tejto matraci nenájdeme tiež viac zón ako jednu a vzhľadom k maximálnemu zaťaženiu len 90 Kg je to aj pochopiteľné. Je teda vhodná pre ľahší jedinca a dobre poslúži ako hlavný matrac, tak aj pre hostí, alebo na chate.

Pružinové jadro so systémom Bonell proti pretlačeniu pružín
Menšie maximálne zaťaženie – iba 90 Kg

Panmatraci SKOK and GO Exclusive

Panmatraci SKOK and GO Exclusive recenzie a test

Ako je už zo samotného názvu zrejmé, Panmatraci SKOK and GO Exclusive je jedným slovom exkluzívny matrac, na ktorý keď raz si ľahnete, už nebudete chcieť spať na iné. Jadro je tvorené taštičkovými pružinkami, ktorých je na meter štvorcový použité 750 ks. Každá pružinka je uložená v netkanej textílii a celkovo ponúka nadpriemerný počet 9 zón.

Tento zónový matrac má vo vrchných vrstvách VISCO pamäťovú penu, ktorá sa tiež radia medzi tie najlepšie materiály, ktoré sa pri výrobe matracov používajú. Studená pena sa presne natvaruje podľa ľudského tela a zafixuje ho – telo má teda optimálnu podporu po celú dobu spánku, či už spíte na chrbte, na bruchu, alebo na boku.

Matrac je vhodné kombinovať s pevným roštom, a to buď doskovým, alebo latkovým. Vzhľadom k pruženia ju nie je vhodné používať na lamelovom rošte. Má nosnosť 120 kilogramov a každá strana matraca má inú tvrdosť – podľa ľubovôle si ju môžete otáčať. Jedna strana má kategórii tvrdosti 2 a druhá 4. Matrac je teda mäkký aj tvrdý, a to všetko vďaka najmodernejším postupom pri výrobe. Poťah je prateľný iba pri teplote 40 ° C a má 3D vetracie lem, vďaka ktorému zostane v suchom a hygienickom prostredí.

Luxusný matrac pre tých najnáročnejších spotrebiteľov, 9 zón, anti alergénne
Poťah prateľný iba pri teplote 40 °C

Dřevočal Eva

Dřevočal Eva recenzie a test

Dřevočal Eva patrí tiež medzi najlepšie matrace, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostať. Jadro je tvorené až jedným tisíckou pružiniek, ktoré sú samostatne balené v púzdrach z netkanej textílie. Týmto pružinkám sa hovorí taštičkové a je to najdrahšie a zároveň najlepšie technológie, ktorá sa k výrobe matracov používa.

Pružinky skvelo odvádza od tela vlhkosť a vďaka tejto konštrukcii sa v matraci nehromadí vo veľkom množstve plesne, baktérie a mikroorganizmy. Dřevočal Eva má výrobcom odporúčanú maximálnu nosnosť 120 kilogramov a je tvrdšia – na škále od jednotky do päťky zaujíma miesto 2/3. Samotná výška matraca je 21 cm a rozmerov, v ktorých ju môžete zaobstarať je veľmi veľa.

Zo skúseností spotrebiteľov tiež častejšie znie pripomienky na vyššiu hmotnosť, ktoré si oproti penovým všimnete napríklad pri přestýlání postele. Výrobca poskytuje na taštičkovú matrac záruku 2 roky. Komfortné spánok zaisťuje sedem zón. V rámci jednotlivých zón sa mení aj tuhosť pružiniek. Poťah sa nechá prať pri teplote 60 stupňov Celzia, a okrem ďalších látok obsahuje aj výťažok z Aloe Vera.

Taštičkové jadro, studená pena, 7 zón a univerzálne použitie
Vyššia hmotnosť pri manipulácii

Dormeo Renew Eucalyptus

Dormeo Renew Eucalyptus recenzie a test

Tento model nie je plnohodnotný matrac, a to je potrebné brať jasne v úvahu, Dormeo Renew Eucalyptus je prístelka. Fakticky sa jedná o nízky matrac, ktorý sa kladie na staré nevyhovujúce matrace, na rozkladacie gauče, alebo v prípade nutnosti na zem, napríklad pre jednodňové prespanie priateľov.

Ako taká má však prístelok výborné hodnotenie od stoviek spotrebiteľov, kvalita Dormeo je teda zaručená aj u tohto produktu. Matrac / prístelka sa vďaka výške len 6 centimetrov výborne skladuje. Jadro tvorí pamäťová pena, ktorá sa rýchlo prispôsobí polohe a tvaru tela a zaistí, že spánok bude pohodlný a komfortný po celú noc až do rána.

Spodná strana prístelky je protišmyková, čo zaisťuje skvelú fixáciu na akomkoľvek povrchu, na ktorý prístelku položíte. Vzhľadom k tomu, že sa nejedná o plnohodnotnú matrac, tak výrobca neuvádza tuhosť, ani nosnosť. Kvalitu dokazuje tiež rozdelenie aj takto kompaktné prístelky do siedmych zón, alebo hypoalergénne poťah, ktorý možno navyše ľahko prať v práčke.

Kvalitná prístelka so 7 zónami, hypoalergénne prevedenie
Nejedná sa o plnohodnotnú matrac, výška 6 cm

Najpredávanejšie matrace

Najpredávanejšie matrace na trhu sú tie od značiek: Drevočal, Tropico, Dormeo, MPO, Ecomatrace. Ďalší kvalitný výrobcovia matracov sú proPostele, Benab alebo Materasso, ktoré určite nájdete v odborných testoch matracov.

Ako vybrať matrac

Iste ste už za život spali na desiatkach posteliach s rôznymi matracmi. Na niektorých bol spánok nočnou morou, na iných ste sa aj po krátkom spánku prebrali dokonale oddýchnutí a s dobrou náladou. Každý človek je iný a každý má iné preferencie – preto časť ľudí uprednostňuje matraci mäkkú, ďalšia časť matrac tvrdú.

Keď mu si nie ste úplne istí, ktoré matrace vám skôr bude vyhovovať, zájdite pred jej nákupom na internete do niektorého z kamenných obchodov a vyskúšajte si, aké vám zhruba vyhovujú. Na matrac si vždy ľahnite celkom prirodzene a niekoľko minút zotrvajte, za krátky čas nemáte šancu spoznať, či je pre vás pohodlná, alebo nie.

Tvrdosť matraca

Parameter tvrdosti je úplne zásadná vec, v ktorej sa premietajú ako subjektívne pocity jednotlivcov, tak aj objektívne, ako napríklad hmotnosť. Rôzni výrobcovia používajú rôzne stupnice tvrdosti, preto nie je celkom ľahké sa v nich vyznať. Triedu tuhosti vždy vzťahujte ku stupnici, ktorú výrobca použil. Niektorí majú iba 4 stupne, niektorí až 7 stupňov tvrdosti, ale najčastejšie sa používa stupnica s 5 triedami, ktoré si v krátkosti popíšeme.

Extra mäkký matrac – trieda 1

Tento matrac je veľmi mäkký, hodí sa pre osoby staršieho veku, ktorí majú chronicky boľavé kĺby. Matrac nevyvíja na ležiaceho žiadny tlak a presne sa prispôsobí telu človeka. Pre zdravé jedince sa hodí skôr na príležitostné spanie, na chate, alebo pre hostí. Matrac s tuhosťou 1 sa vyrába v obmedzenej miere a ponúkajú je len niektorí výrobcovia.

Mäkký matrac – trieda 2

Tento typ matracov patrí medzi najpredávanejšie a široko obľúbené. Matrac je stále príjemne mäkký, ale vyvíja už určitý tlak na ležiace telo, čím uchováva chrbticu v rovine. Je vhodná pre zdravé jedince normálnu váhy, ktorí netrpia žiadnymi zdravotnými a ortopedickými problémami.

Tvrdšie matrac – trieda 3

Mierne tvrdší matrac je obľúbený u športovcov a mužov. Spolu s predchádzajúcou kategóriou sa radí k najpredávanejším kategóriám. Má výborné výsledky u osôb trpiacich bolesťami chrbta a kĺbov, na telo vyvíja primeraný tlak a pomáha udržiavať chrbticu v rovine.

Tvrdý matrac – trieda 4

Najtvrdšie typ matraca z bežne dostupných, je vhodný pre ľudí s nadváhou, pretože je veľmi pevný a len tak sa nepreleží. Tieto matrace dosahujú nosnosti až 150 kilogramov a sú vyrobené z hustej peny, alebo pevných pružín.

Extra tvrdý matrac – trieda 5

Ide o špeciálne zdravotné matrace, ktoré vyrába len niekoľko málo výrobcov. Sú špeciálne určené pre osoby s nadváhou až obezitou. Pre osoby s bežnou váhou nie sú príliš vhodné, pretože by sa na ňom mohli cítiť ráno nevyspatí a rozlámaní.

Prevedenie a materiál

V súčasnosti najpredávanejšie sú matrace penové. Tie môžu byť vyrobené buď z jedného kusu kvalitnej peny, alebo môžu byť tzv. sendvičové, to znamená, že je matrac zložený z viacerých rôznych vrstiev peny. Niekedy môže byť pena zamenená za kokosové vlákna, alebo iné prírodné materiály, ktoré dávajú matrac špecifickú vlastnosť, napríklad vyššiu tuhosť.

Ak vám penové matrace nevyhovujú, máte možnosť zaobstarať matrac s pružinovým jadrom. Súčasné pružinové matrace dokážu byť rovnako pohodlné ako penové a nepreleží sa, lebo sú vybavené špeciálnymi prvkami. Istým poddruhom sú matrace taštičkové, ktoré sa skladajú až z tisíce malých pružiniek zabalených v textilnom obale. Tieto pružinové matrace majú jasnú výhodu v lepšej ventiláciu, čo sa prejavuje menším počtom baktérií, mikroorganizmov a plesní, ktoré sa v nej drží.

TIP: Ušetrite a postavte si vlastnú posteľ z paliet.

Nosnosť a výška

Nosnosť je veľmi dôležitým parametrom, ktorý je dôležité dodržiavať. Pokiaľ dochádza k dlhodobému preťažovaniu matrace, isto iste sa ju skráti životnosť a preleží sa. Rôzne konštrukcie majú rôzne nosnosti a väčšinou zodpovedá aj mäkšiemu/tvrdšiemu prevedení. Nosnosť je najčastejšie od 100 Kg do 150 kilogramov, špeciálne zdravotné matrace, alebo matrac pre deti, môžu mať nosnosť aj mimo toto rozmedzie. Výška matracov sa priemerne pohybuje okolo 20 centimetrov a odvíja sa od použitých vrstiev peny, alebo iných materiálov.

Zóny a rozmery

Zóny sú špeciálne robené podľa ľudského tela, na niektorých miestach je tak matrace mäkšie, na iných miestach naopak tvrdšie. V súčasne dobe sa najčastejšie používa 7 zón, luxusné matrace môžu mať až zón 9. Naopak lacné matrace zóny nemajú, to znamená, že má jednu tuhosť na celej svojej dĺžke. Pre menšie osoby, alebo pre deti, nemusí byť spanie na zónové matraci vhodné, pretože sa správne nezmestia do zdravotných zón. Rozmerov je celý rad, medzi tie najbežnejšie patrí rozmery matracov 140×200, 90×200, 180×200, alebo 160×200. Väčšina predávaných matracov je v týchto rozmeroch bežne dostupná.

Rošt a poťah

Ak kupujete nový matrac aj nový rošt, poťažmo aj rám postele, ste v značnej výhode, pretože sa nemusíte vôbec obmedzovať kombinácií a zaobstarať to, čo naozaj chcete. Ak rošty máte a kupujete len nový matrac, potom je dobré prihliadať k nasledujúcim pravidlám.

Penový matrac je vhodný pre všetky typy roštov, teda latkový, lamelový, aj na pevnú dosku. Pružinové a taštičkové matrace by sa nemali ukladať na lamelové rošty, pretože samotná konštrukcia matraca pruží. Všeobecne by ste sa mali vyhýbať pevným doskám, ktoré zamedzí akékoľvek ventiláciu. Rošt by mal mať lamely, alebo latky, niekoľko centimetrov od seba a pre spomínanú dobrú ventiláciu.

Poťahov ponúka výrobcovia celú radu, vždy by však mal byť sundávatelný, aby sa nechal jednoducho vyprať a vyčistiť. Prateľný by mal byť na 60 stupňov Celzia. Iba pri tejto teplote sa zničí väčšina choroboplodných zárodkov, ktoré sa v matraci, poťažmo poťahu, prirodzene vyskytujú. Niektoré poťahy môžu byť s výťažkom Aloe Vera, alebo iných prírodných látok. Poťahy sa tiež robia s vlastným penovým polstrovaním, ktoré ešte viac zvyšuje celkový komfort.

4.1/5 - (41 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.