Kozmetika,

Najlepšie make-upy 2024: Test, recenzie 10 kvalitných

Pleť často trpia rôznymi viditeľnými nedokonalosťami, ktoré dokáže kvalitný make up zakryť. Okrem toho je schopný zjednotiť farebný tón pleti alebo tiež poskytnúť ochranu pred slnečným žiarením (tie s ochranným faktorom). Ženy ho teda prirodzene využívajú v oblasti tváre a dekoltu.

Make-up je súčasťou denného aj večerného líčenia. Správny výber je tak dôležitý preto, aby pôsobil prirodzeným dojmom, k čomu pomôže okrem iného aj široká ponuka konkrétnych odtieňov. Medzi najobľúbenejšie make-upy patria tie tekuté, ktoré sa ľahko rozotierajú a aplikujú, pričom poskytujú prevažne strednej krytie. Je potrebné brať ohľad nielen na konzistenciu, ale aj typ pleti a jej vek, alebo tiež krycie schopnosti a zloženie make-upu.

Okrem konzistencie sa rozlišujú tiež účinkom. Ide prevažne o štyri skupiny, a to zmatňujúcé, liftingové, hydratačné a rozjasňujúce make-upy. Stretnúť sa môžete aj s označením minerálný alebo vodeodolný make up. Účinky sú navyše často kombinované. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie make upy a ich recenzie.

Najlepšie make up – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších make-upov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelTyp pletiKonzistenciaDruh 
La Roche-Posay Toleriane Teint Fluide recenzie a testLa Roche-Posay Toleriane Teint FluideCitlivá a alergickáTekutý make-upHydratačný, fluidný
Dermacol Cover recenzie a testDermacol CoverPre všetky typyKrémový make-upRozjasňující, zmatňujúci
Vichy Dermablend recenzie a testVichy DermablendPre všetky typyTekutý make-upHydratačný, korekčný
Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place recenzie a testEstée Lauder Double Wear Stay-in-PlacePre všetky typyTekutý make-upDlhotrvajúci
Mary Kay Mineral Powder Foundation recenzie a testMary Kay Mineral Powder FoundationPre všetky typyPúdrový make-upMinerálny, liftingový
Lancôme Teint Miracle recenzie a testLancôme Teint MiracleNormálnaKrémový make-upRozjasňující
Bourjois 123 Perfect recenzie a testBourjois 123 PerfectPre všetky typyTekutý make-upRozjasňující
Max Factor Lasting Performance recenzie a testMax Factor Lasting PerformancePre všetky typyTekutý make-upZjednocujúci, odolný
L’Oréal Paris True Match recenzie a testL’Oréal Paris True MatchPre všetky typyTekutý make-upVyhladzujúci, hydratačný
Vichy Liftactiv Flexiteint recenzie a testVichy Liftactiv FlexiteintPre všetky typyTekutý make-upOmladzujúci, liftingový

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Recenzie 10 make-upov

La Roche Posay Toleriane Teint Fluid

Make up La Roche Posay Toleriane Teint Corrective Fluid má inovatívnú textúru, ktorá je vhodná primárne pre citlivú a tiež intolerantnú pleť. Vďaka svojmu prevedeniu dokáže pleť nielen zjednocovať, ale tiež dokonale kryť nedostatky. Nechýba ochranný faktor, ktorý umožní nosenie aj počas leta. Hodnota SPF je u tohto make-upu 25. Zloženie je unikátny tým, že neobsahuje ani konzervanty, ani prípadnú parefemaci. Ide o variant označenú ako nekomedogénny, čo znamená, že po aplikácii neupcháva póry a kože môže aj naďalej dýchať.


Dermacol Cover

Make up Dermacol Cover je unikátny tým, že išlo o jeden z prvých produktov tohto typu v Európe a bol vyvinutý v súvislosti s požiadavkami profesionálnych vizážistov. Jeho unikátom je tiež to, že je vodeodolný, čo násobí možnosti jeho celkového využitia. Dokáže tiež ponúknuť ochranu pred slnkom – škodlivým UV žiarením. Tu zaujme hodnota SPF 30, ktorá ponúkne vysokú ochranu. Okrem tváre je možné jeho využitie aj na ďalšie časti tela, ako je potrebné krk, alebo dekolt. Krémová konzistencia obsahuje 50 percent pigmentov, vďaka ktorým dokáže zakryť akékoľvek farebné nedostatky pleti.


Vichy Dermablend

Make up Vichy Dermablend má unikátnu textúru, ktorá sa dokáže dobre prispôsobiť akejkoľvek pleti. Tej dodá potrebnú žiarivosť a zjednotenie. Navyše bez efektu masky. Praktické je aj dlhé trvanie efektu, a to až 12 hodín. Krycia textúra obsahuje unikátny pigmenty, pomocou ktorých sú kryté kožné nedokonalosti. Kladom je tiež ochranná faktor, alebo fakt, že je tento produkt hypoalergénny. Navyše obsahuje rad unikátnych prospešných látok, ako je 17 minerálov a ďalej ešte 13 stopových prvkov. To výrazne znižuje negatívne prejavy, ako je svrbenie alebo štípanie.


Estée Lauder Double Wear Stay In Place

Make up Estée Lauder Double Wear Stay In Place je vhodný pre každú ženu, ktorá hľadá hlavne dlhú výdrž. Tento totiž zaujme tým, že vydrží približne 15 hodín. Ďalej zaujme aj kvalita spojená s odolnosťou. Problémom nie je použitie vo vlhkom, ale aj v suchom klímy. Ďalej tento typ ponúkne ochranu pred UV žiarením. Tá je len mierna a jej hodnota SPF 10. Zloženie je unikátny tým, že je úplne bez oleja a bez parfumácie, čo eliminuje alergické a iné reakcie. Tiež sa jedná o make-up nekomedogénny, čo znamená, že neupcháva póry. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Aj pomocou dvoch prstov ho možno ľahko rozotrieť do stratena, čím pleť v tvári zjednotí.


Mary Kay Mineral Powder Foundation

Make up Mary Kay Mineral Powder Foundation ponúkne veľké krytie založené na kvalite podkladovej bázy. Jedná sa o unikátny produkt, ktorý získal odporúčanie od AVS-ČR, čo je asociácia vizážistov a stylistov Českej republiky. To len podčiarkuje celkovú kvalitu. Tento púdrový mejkap zaujme aj tým, že vytvára kvalitné a prirodzený matný povrch. Má aj ľahké zloženie, čím sa dokonale hodí na letné obdobie. Jeho unikátom je nielen pomoc pri krytie bežných nedokonalostí. Svojim efektom dokáže aj pomoc eliminovať ako menšie, tak hlbšie vrásky.


Lancome Teint Miracle

Make up Lancome Teint Miracle dokáže využívať prirodzeného hlbšieho jasu pokožky. Vďaka tomu je možné dosiahnuť prirodzeného odtieňa každej pleti. Okrem toho zaujme aj zloženie. To je úplne bez olejov (oil free) a tiež bez parfumácie. Povzbudzujúce je aj dlhodobá výdrž, ktorá je až 18 hodín. Po celú dobu je kožu dodávaná aj potrebná hydratácia. Opomenúť nemožno ani ochranu proti nebezpečnému žiareniu, ktorú zabezpečuje hodnota SPF o veľkosti 15.


Bourjois 123 Perfect

Make up Bourjois 123 Perfect primárne eliminuje kruhy pod očami, povädnutú a šedú pleť, ale aj červené žilky. To všetko má na svedomí kombinácia 3 unikátnych farieb. Tými sú ako špecifické žlté pigmenty, tak aj prejasňujúci fialové pigmenty a ďalej zelenej pigmenty. Zloženie zaujme aj tým, že dokáže ponúknuť kvalitné hydratáciu, a to až na dobu 24 hodín. Praktická je tiež ochrana proti slnečným lúčom, ponúkajúca SPF 10. Opomenúť nemožno až hodvábne jemnú štruktúru, rovnako ako to, že dokáže dobre bojovať proti nepriaznivému lesku pleti vďaka extraktu z bavlny.


Max Factor Lasting Performance

Make up Max Factor Lasting Performance dokáže veľmi dobre odolávať dotykom, čo sa podpisuje na dlhodobom prirodzenom vzhľade. Vďaka tekutej štruktúre sa ľahko rozotiera a dokonale splynie s pleťou. Po aplikácii zaujmú ďalšie unikátnosti zloženie na dosiahnutie semi-matného efektu. Aplikácia je možná ako pomocou penového aplikátora, tak aj pomocou štetca, alebo jednoducho prstami.


L’Oréal Paris True Match

Make up L’Oréal Paris True Match prináša vylepšenú technológiu, ktorá sa podpisuje na lepšom krytie nedostatkov aj zdokonalenie pleti. Medzi aktívne látky patria nielen vylepšené pigmenty pre žiarivejšiu pleť. Opomenúť nemožno ani kombináciu 4 olejov, ktoré zaistia rovnomernosť pri nanášaní a rovnomerný vzhľad. Samozrejmosťou je tiež ochranný faktor pred UV žiarením. Súčasťou zloženia sú navyše vitamín E a ďalej vitamín B5. Tie dokážu pomôcť k dlhotrvajúcu hydratáciu, ktorá môže byť približne 24 hodín.


Vichy Liftactiv FlexiTeint

Make up Vichy Liftactiv FlexiTeint proti vráskam je skvelou voľbou pre tie ženy, ktoré ich chcú efektívne riešiť. Jedná sa o make-up s liftingovým efektom, ktorý dokáže pleť veľmi dobre vyhladzovať. Jeho kladom je tiež zloženie, kde dominuje takzvaný Collagyl. Ide o účinnú a aktívnu látku, ktorá dokáže bojovať práve proti vráskam. Nechýba ani klasická pozitíva, ako je zjednotenie farebnosti pleti. Vyvinutý bol pre použitie na suché a na prvý pohľad unavenej pleti, vďaka čomu pomôže svojim zložením navodiť mladistvý vzhľad. Ďalej dokáže kožu dodávať aj toľko potrebnú ochranu. Konkrétne proti UVA a tiež UVB žiarenie, čo zaisťuje SPF o hodnote 20. Okrem tváre je možná aplikácia aj do oblasti krku.


Ako vybrať make-up

Vybrať make-up nemusí byť jednoduché, najmä ak nemáte konkrétnu predstavu o tom, čo na trhu existuje za možnosti. Je tiež vhodné pod make up používať podkladovú bázu (primer), ktorá predĺži jeho trvanlivosť.

Konzistencia

Tá môže mať hneď trojicu podôb. Jednou z obľúbených je rozhodne tekutý make up, ktorý je charakteristický tým, že je obsiahnutý vo fľaštičke, najčastejšie s dávkovačom. Vďaka tomu možno dávkovať vždy potrebné množstvo a taktiež ho ľahko aplikovať. Tiež sa veľmi jednoducho rozotiera.

Druhou možnosťou je púdrový, inak tiež kompaktný make-up. Jeho kladom je vyšší stupeň krytia, a teda eliminácia nežiaducich prvkov. Na druhú stranu je potrebné počítať s o niečo zložitejším nanášaním. Treťou možnosťou je penový make-up. Ten je veľmi podobný klasickej tekutej variante. Aj ten je vo fľaštičke s dávkovačom. Má tiež tekutejší, a rozhodne aj veľmi ľahkú konzistenciu.

Účinky

Okrem konzistencie je potrebné zohľadniť aj to, čo konkrétne má byť make-upom dosiahnuté. Ak sa má jednať hlavne o pomocníka pre zakrytie nedokonalostí a pre dodanie pleti matnejší vzhľad, je správnou voľbou zmatňujúci make up. Ak je naopak cieľom pleť výrazne zosvetliť a takzvane rozjasniť, je ideálnou voľbou rozjasňujúci make-up. Ten obsahuje špeciálne pigmenty, ktoré dokážu veľmi efektívne a stále prirodzene odrážať svetlo.

Ďalším typom je liftingový make up. Ten sa primárne hodí pre tie ženy, ktoré majú problémy s vráskami a chcú ich týmto spôsobom eliminovať, a tak pleť vyhladiť. Posledným typom je hydratačný make up. Ten je už podľa svojho názvu charakteristický tým, že okrem zakrytie nedokonalostí dokáže pleť tiež efektívne a účinne hydratovať.

Odtieň

V prvom rade by mal konkrétne odtieň vychádzať z odtieňa vašej pleti. U svetlej pleti svetlejšie, u tmavé a opálené rozhodne tmavšie. Jedine tak sa dosiahne prirodzeného vzhľadu, rovnako ako zjednotenie s ostatnými časťami tela. Opomenúť nemožno tiež to, kedy je použitý. V lete a počas dňa je lepšie svetlejšie, zatiaľ čo večer a v dobe zimného obdobia môžu byť vhodnejšie odtiene tmavší.

Typ pleti

Univerzálne varianty sú určené pre normálnu pleť, ktorá netrpí nijako výraznými problémami a vyzerá dobre aj bez nalíčenia. Ak je s pleťou určitý problém, je tomu rozhodne treba výber prispôsobiť. A to s ohľadom na to, či je pleť skôr citlivá, mastná, alebo naopak suchá, či sa na nej objavujú rôzne pupienky teda akné.

Ak je pleť citlivá, voľte make up sa šetrným zložením a bez parfumace. U mastnej pleti siahnite po make upu s matujúcim efektom, v prípade suchej vyberajte zvláčňujúci make-up a u problematické hľadajte oil free teda nemastný make-up, ktorá má vysoký stupeň krytia a zmatňujúci spolu s korekčným efektom.

Výber by mal byť spojený aj s vekom a tým, či je určený na pleť mladistvú, alebo na pleť zrelú. U mladšej pleti sa odporúča ľahká konzistencia sa šetrným zložením, aby sa pleť zbytočne nezaťažovala. Pre zrelú pleť je typicky vhodný zjemňujúce a liftingový make-up.

UV ochrana

Je samozrejme, že chodíte von nalíčené, čomu by mala zodpovedať aj ochrana proti slnku, teda konkrétne proti UV žiareniu. Tú dokážu ponúknuť nielen klasické opaľovacie krémy, ale aj make up. Pri výbere sa nezohľadňuje len to, či daná ochrana existuje, ale tiež to, v akej je výške. Teda aká je hodnota SPF. Niektoré môžu mať hodnotu 10, tie sa silnejší ochranou potom okolo 25.

Zloženie

Zabúdať nemožno ani zloženie spojené s tým, aké rôzne druhy a typy vitamínov alebo hydratačných látok make up obsahuje. Čím viac ich je, tým pozitívnejšie môže na koži pôsobiť a tým viac ju pochopiteľne tiež prospieva. Zloženie môže byť spojené s rôznymi druhmi olejov, rovnako ako s konzistenciou, ktorá pôsobí jednotne, ale pritom nedochádza k upchávaniu pórov.

Odolnosť

Len málokedy potrebujete make up na krátku chvíľu. Nie je nič výnimočné, že ho používate celý deň. Sú preto aj možnosti, ktoré dokážu vydržať 24 hodín. Obvyklou dobou je približne 12 hodín. Takéto varianty sú väčšinou vhodné do rôznorodého prostredia, či už je suché, alebo vlhké. Zároveň sú odolné voči akémukoľvek oteru alebo kontaktu. Dokonale drží, vyzerajú stále dobre a nie je nutné nijako meniť zaužívaný denný režim.

4/5 - (53 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.