Malé spotrebiče do kuchyne,

Lisy na citrusy: Test a recenzie 10 odšťavovačov

Lis na citrusy je praktické kuchynské náčinie, pomocou ktorého možno ľahko vytlačiť šťavu z citróna, pomaranča, alebo tiež grepu. Odšťavovač na citrusy tak príde vhod pri zdravom stravovanie, kde je kladený dôraz na potrebné vitamíny, ktoré sú získavané práve z citrusových plodov.

Citrusovače možno rozdeliť na manuálne a elektrické lisy na citrusy. Prvý typ je v podstate obyčajný nástavec (tŕň), ktorý príde vhod tak na jeden kus ovocia. Ak ich potrebujete odsťaviť väčšie množstvo, je tu elektrický lis na citrusy, ktorý môže byť v ručné verzii, keď napríklad pomaranč držíte rukou, alebo v pákové verzii pre efektívnejšiu a bezpečnejšiu prácu.

Zohľadniť by ste mali nielen objem nádoby na šťavu, príkon, nastavenie hustoty pomocou filtrov, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má poistku pri zlom zostavení alebo hubicu s uzáverom proti odkvapkávaniu šťavy. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie lisy na citrusy a ich recenzie.

Najlepšie lisy na citrusy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších lisov na citrusy z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA 1033 90000Bosch MCP3500Philips HR2738/00ETA Limono 3037 90000Kenwood JE290Concept CE3520Philips Cucina HR2744/40Steba ZP 1SAGE 800CPTefal Vitapress ZP300138
Nastavenie hustotyNieÁnoNieÁnoÁnoNieNieNieÁnoÁno
Hmotnosť1,7 kg0,9 kg0,5 kg0,8 kg1 kg2,3 kg0,7 kg1,8 kg5,8 kg0,8 kg
PákovýNieNieNieNieNieÁnoNieNieÁnoNie
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 citrusovačov

ETA 1033 90000

ETA 1033 90000 recenzie a test

Elektrický lis na citrusy ETA 1033 90000 zaistí rýchlu a tiež bezproblémovú tvorbu 100% šťavy z akýchkoľvek zvolených citrusových plodov. Zaujme tiež nerezové prevedenie, ktoré je dizajnovo podarené, odolné a kvalitné a ďalej i hygienické. Unikátom je kontaktný systém s automatický vypínam, ktorý použitie ďalej uľahčuje.

K dispozícii je nielen prispôsobiteľné nadstavec, ale aj 2 veľkosti lisovacieho tŕňa, podľa konkrétneho typu citrusu. Rýchlo a naraz je možné pripraviť až 0,3 litrov kvalitnej citrusové šťavy z ľubovoľných plodov. Toľko sa zmestí do zásobníka s uzatvárateľnou výlevkou.

Vďaka možnosti umývanie jednotlivých dielov v umývačke je zaistená ľahká údržba. Kvalitu práce má na svedomí dobrý príkon 100 W. Počas prevádzky je dobré počítať s hlučnosťou 80 dB. Stabilitu okrem konštrukcie podporí aj gumové nožičky. Dĺžka prívodného kábla je 1,15 m.

Automatický systém vypnutia, príkon 100 W
Vyššia hlučnosť

Bosch MCP3500

Bosch MCP3500 recenzie a test

Lis na pomaranče Bosch MCP3500 si samozrejme dokáže bez problémov poradiť aj s radom akýchkoľvek ďalších citrusových plodov, z ktorých je nutné vytlačiť šťavu. A to vďaka univerzálnemu lisovaciemu kuželi, ktorý je na veľké i na malé ovocie. Zaujme hlavne svojimi kompaktnými rozmermi, s ktorými súvisí aj váha len 0,88 kilogramov.

Príkon tohto modelu je 25 W. Lisovaná šťava mieri do odnímateľnej nádoby, ktorá má objem 0,8 litrov. Má tiež stupnicu na odmeranie presného objemu šťavy. Pri použití je možné zvoliť ako ľavý, tak i pravý chod kužeľa. Zopnutie je automatické, po jeho stlačení.

Vďaka 2 sítkům je zabezpečená kvalita šťavy bez semien i bez dužiny. Všetko, okrem motora, je možné štandardne umývať v umývačke. Model disponuje aj vekom proti prahu. Praktické navinutie kábla eliminuje situácie, kedy by mohol prekážať.

Veľkosť nádoby, regulovanie dužiny v šťave
Pomalší otáčky (zodpovedá nižšiemu príkonu)

Philips HR2738/00

Philips HR2738/00 recenzie a test

Odšťavovač na citrusy Philips HR2738/00 je jednoduchým pomocníkom pre toho, kto si chce pripraviť zdravú, a hlavne čerstvú šťavu z akéhokoľvek druhu citrusu. Súčasťou konštrukcie je aj džbán s objemom 500 ml, kam šťava mieri. Má aj inovatívny dizajn, vďaka ktorému šťava počas nalievanie neodkvapkáva.

Jednoduchú údržbu zabezpečí fakt, že všetky časti lisu je možné bez problémov umyť v umývačke riadu. Vďaka kompaktným rozmerom ho možno tiež ľahko uložiť. Zaujme tiež protišmykovými nožičkami pre lepšiu stabilitu, alebo praktickým priestorom pre umiestnenie a schovanie kábla. Jeho dĺžka je 1,2 metrov.

Hodnota príkonu daného odšťavovača je 25 W, čo pre bežné domáce použitie plne dostačuje. Má tiež veľmi nízku váhu, čo možno napokon odvodiť už z obrázka a manipulácia je tak veľmi jednoduchá a nenáročná. Tŕň sa po zapnutí točí len jedným smerom.

Kompaktný dizajn, nádoba na šťavu
Nemá obojsmerný chod

ETA Limono 3037 90000

ETA Limono 3037 90000 recenzie a test

Citrusovač ETA Limón 3037 90000 je pomocníkom pre domácu výrobu štiav z citrusov akéhokoľvek druhu. Keďže sa jedná o model elektrický, je zaistená aj jednoduchosť a rýchlosť prípravy. Konkrétne príkon tohto modelu má hodnotu 30 W. Praktická je rozhodne aj nádoba na šťavu ktorá má vďaka svojej veľkosti objem o hodnote celý 1 liter. Nádoba má i veko pre zakrytie a dlhšie uchovanie džúsu.

Vďaka tomu, že má citrusovač hneď 2 tŕne, je možné lisovať potrebné veľké grepy, ale aj malé limetky. Vďaka existencii 2 otvorov je možné tiež voliť konkrétny hustotu vytvorené šťavy. Pre dokonalý výsledok počas lisovania sa stará tiež možnosť zvoliť pravý, rovnako ako aj ľavý chod.

Chod je automatický, ako pri zapnutí, tak i vrátane vypnutia. Vďaka káblu o dĺžke 0,9 metrov nie je problém použitie kdekoľvek na kuchyňu, hoci v porovnaní s ďalšími modelmi patrí k tým kratším. Jednoduchá je aj manipulácia, a to vďaka hmotnosti 0,8 kilogramov.

Voľba hustoty šťavy, 2 tŕne, litrová nádoba
Menšie príkon

Kenwood JE290

Kenwood JE290 recenzie a test

Lis na citrusy Kenwood JE290 má nielen veľmi zaujímavý a štýlový dizajn. Nadchne tiež jednotlivými parametrami, ktoré sú s ním spojené. Je to samotný príkon o hodnote 40 W, ktorý zaistí dobrú prácu pri odšťavenie akéhokoľvek citrusu. Nechýba tiež možnosť pohybu pravú, ako aj vľavo, čo dopomôže lepšiemu výsledku.

Vytlačená šťava samozrejme mieri do nádoby, ktorá má objem celý 1 liter. Má aj praktické ukazovatele, ktoré pomôžu v ľahkom určenia toho, koľko šťavy už bolo vylisované. Nechýba tiež kryt džbánu, vďaka ktorému možno šťavu aj dlhšiu dobu uchovávať v chladničke.

Väčšinu častí je možné umiestniť do umývačky riadu, a tak je ľahko udržiavať. Zaujme plniaci otvor s veľkosťou 85 mm, ktorý si poradí s akýmikoľvek druhmi ovocia. Hmotnosť daného prístroja je približne kilogram, čo zodpovedá jeho robustnejšiu konštrukciu.

Nádoba 1 liter, nerezové sitko, veko
Bez regulácie hustoty

Concept CE3520

Concept CE3520 recenzie a test

Pákový lis na citrusy Concept CE3520 má veľmi moderný vzhľad, ktorý je kombináciou nerezu a tiež zaujímavých čiernych detailov. Unikátom je aj jeho funkčnosť. Pákový mechanizmus sa postará o prenos vyššej sily, a tak aj o dokonalý výsledok. Zároveň zaujme tiež veľmi dobrú hodnotu príkonu, ktorá sa pýši hodnotou 160 W. To všetko dopĺňa možnosť oboch smerného chodu.

Lis tiež zaujme veľkosťou nádoby na šťavu, ktorá má objem pekných 750 mililitrov. Kladom ju unikátny uzáver Anti Grip, ktorý eliminuje akékoľvek nepríjemné odkvapkávanie pri nalievaní. Konštrukcia disponuje 1 univerzálnym kužeľom na všetky druhy citrusov.

Jednoduché čistenie podporí možnosť dať rad častí do umývačky. Kladom je tiež nízka hlučnosť o hodnote prijateľných 68 dB. Váha tohto modelu je 2,3 kilogramov. V kombinácii s protišmykovými nožičkami to len prispieva k stabilite, takže to ako negatívum nehodnotíme.

Tichý chod, silný, nerezové prevedenie
Iba 1 kužeľ, hodil by sa aj klobúčik na väčšie kusy

Philips Cucina HR2744/40

Philips Cucina HR2744/40 recenzie a test

Lis na citrusy Philips Cucina HR2744/40 je ideálnym pomocníkom k získaniu zdravej citrusové šťavy. Má kábel dlhý 1,2 metrov, čo by pre dosah po kuchynskej linke malo stačiť. Kladom je tiež úplne jednoduchá, ale aj účinná konštrukcie. Zaujímavým pozitívom je nastaviteľný oddeľovač dužiny, vďaka čomu možno redukovať výsledné množstvo v danej šťave.

Jednoduchá je aj údržba, keďže celý tento model možno umývať v umývačke. Pri príprave a servírovaní možno oceniť tiež džbán o dobrom objeme 600 mililitrov. Keďže má príkon 25 W, je jasné, že pre bežné domáce použitie bude plne postačovať.

Vďaka svojej malej hmotnosti o hodnote 0,7 kilogramov zaujme aj jednoduchou manipuláciou. Kompaktné rozmery nahrávajú jeho uskladnenie. Súčasťou je tiež veko na nádobu, vďaka čomu je možné šťavu dlhšiu dobu uchovávať v chladničke.

Oddeľovač dužiny, nádoba na šťavu, kryt
Nemá obojsmerný chod

Steba ZP 1

Steba ZP 1 recenzie a test

Citrusovač Steba ZP 1 má vydarený a pritom kompaktný vzhľad, ktorý kombinuje nerezové prevedenie s čiernymi zaujímavými prvkami. O jednoduchosť prípravy sa stará aj úplne automatický systém Start / Stop. Počas práce je zaistený aj celkom tichý chod, čo sa hodí pri rannom odšťavovaní, kedy zvyšok domácnosti ešte spí.

K dispozícii sú 2 druhy kužeľov, a tak nie je problém odsťaviť potrebné veľké grepy, alebo aj malé limetky. Kvalitný nerezový filter zaujme hlavne svojou kvalitou, ale aj svojím účinkom. Nechýba praktický výtok šťavy, ktorý je možné v prípade potreby zablokovať.

Silu potvrdzuje hodnota príkonu, ktorá činí 85 W. Kladom je aj istota bezpracné údržby, pretože jednotlivé diely nie je problém umývať v umývačke riadu. Váha tohto modelu je 1,8 kilogramov, čo má pozitívny vplyv na stabilitu na kuchynskej linke.

Jednoduchá údržba, automatické zapínanie a vypínanie, 2 kužele
Vyššia cena

SAGE 800CP

SAGE 800CP recenzie a test

Odšťavovač na citrusy SAGE 800CP zaujme svojou nerezovou konštrukciou, ktoré podporuje kvalitu aj unikátny dizajn. Ďalej zaujme aj jedinečné sklopné rameno, ktoré využíva patentovaného systému. Prenos sily sa tak podpíše na lepšom výsledku pri odšťavovaní. Keďže sú súčasťou tiež 2 nerezové filtre, je možné ovplyvňovať aj množstvo dužiny v nápoji.

Ovládanie je nielen veľmi jednoduché, ale aj bezpečné. Pokiaľ nie je dobre zostavený, tak nebude fungovať. Nechýba ani praktická hubica s uzáverom, ktorá je určená na vypúšťanie šťavy. Jednoduchú údržbu zabezpečí fakt, že nie je problém lis rozobrať a jednotlivé časti umývať v umývačke.

Hodnota príkonu 110 W pozitívne vlastnosti len potvrdzuje. Vzhľadom na konštrukciu a materiálu je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou, ktorá je 5,8 kilogramov. Rýchlosť samotného otáčania je jedna, napriek tomu zabezpečí možnosť variabilného použitia na rôzne druhy citrusov.

Kvalitné nerez prevedenie, dva filtre na rôznu konzistenciu, patentovaná páka
Bez obojsmerného chodu

Tefal Vitapress ZP300138

Tefal Vitapress ZP300138 recenzie a test

Ručný lis na citrusy Tefal Vitapress ZP300138 je založený na efektívnom lisovanie šťavy z akýchkoľvek citrusových plodov. Tie sú rúk přimačkávány na tŕň, ktorý sa vďaka elektrickému pohonu otáča. Kladom je možnosť využitia pravej i ľavej rotácie, čo je spojené s dokonalým výsledkom. Ďalej nechýba automatické vypnutie a zapnutie, na základe detekcie tlaku.

Vďaka 2 filtrom je možné jednoducho regulovať množstvo dužiny v šťave. Tá mieri priamo do nádoby, ktorú je integrovaný džbán s objemom 0,6 litrov. Ten má aj veko pre možnosť uchovania v chladničke. Rozoberateľné časti možno ľahko čistiť, a to aj v umývačke riadu.

Hodnota príkonu je pre domáce použitie štandardné a činí 25 W. Zaujme tiež kompaktné prevedenie so zaujímavou ergonomickou rukoväťou. Nízka hmotnosť s hodnotou 0,8 kilogramov je spojená s istotou veľmi ľahké a jednoduché manipulácie.

Veko na zakrytie, obojsmerný chod, nastavenie hustoty
Snáď len to plastové prevedenie

Ako vybrať lis na citrusy

Pri výbere citrusovača možno začať podľa konštrukcie. Na trhu je možné nájsť buď ručný lis na citrusy, ktorý buď nevyužíva elektrickej energie vôbec, alebo ju využíva, ale citrus na tŕni je nutné držať klasicky rukou. Druhou možnosťou je pákový lis na citrusy. Ten je charakteristický elektrickým pohonom a tým, že má unikátnu páku, ktorá zaistí lepší prenos sily, ale aj väčšiu efektivitu i bezpečnosť vymačkávání.

Objem nádoby na šťavu

U väčšiny variantov je vytlačená dužina zvádzaná do nádoby, ktorá je súčasťou konštrukcie. Aj tu je teda vhodné mať na pamäti, že môže daný objem nádoby hrať určitú úlohu. Ak sa pozrieme na tie najmenšie, majú okolo 300 ml, čo je vhodné pre jednotlivcov. Celkom optimálna a bežná hodnota je dnes okolo 600 ml. Nie je však problém nájsť aj také, u ktorých je objem nádoby 1 liter.

S nádobou by mal súvisieť aj fakt, že by mala byť vyberateľná a malo by byť zabezpečené aj ľahké nalievanie. Pokiaľ je súčasťou príslušenstva tiež veko, ktoré umožnia uchovať šťavu dlhšiu dobu, je to len plus.

Príkon

Keď opomenieme jednoduchá ručné prevedenie, a pozrieme sa na to, že citrusovač využíva elektrickú energiu, je potrebné ten pravý vyberať hlavne podľa príkonu. Čím je vyššia tento parameter, tým vyššia je aj následný výkon, a teda efektivita odšťavovania. Jednoduché modely pre bežné domáce použitie majú obvykle hodnotu príkonu okolo 25 W. Nejde o príkon veľký, ale môže postačovať. Kto hľadá niečo lepšie zaručene nájde možnosti presahujúce hodnotu 100 W.

Efektivita vymačkávání šťavy

Aj k tomu je potrebné pri výbere prihliadnuť. Prvá sa týka toho, či je súčasťou konštrukcie len jeden kužeľ, alebo sú k dispozícii 2. Ak sú vymeniteľné, možno odšťavovač na citrusy efektívne využiť na rôzne druhy citrusov. Väčšia na pomaranče a grepy, menšie zase na limetky a citróny.

Efektivita vymačkávání šťavy sa však môže podpisovať aj na chode samotného rotačného kužeľa. Pokiaľ má byť vytlačenie šťavy dôkladné, je ideálne, aby lis na citrusy ponúkol možnosť ako pravého, tak i ľavého chodu, čo má na dôkladné vymačkávání vplyv.

Sitá a filtre

Tá sú dôležité hlavne preto, aby sa do šťavy nedostali rôzna zrniečka z dužiny. Preto každý lis na citrusy určité sito alebo filter samozrejme má. Lepšie a kvalitnejšie citrusovače môžu disponovať hneď dvomi filtrami, alebo rôznymi nastaveniami. Tým je možné regulovať množstvo dužiny v nápoji.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Čo ďalej môže citrusovač ponúknuť? Praktická je možnosť umývania jeho častí v umývačke, čo uľahčuje údržbu. Kladom je aj Anti Drip systém, ktoré eliminuje možné kvapkania pri nalievaní do pohára. Chýbať by nemalo ani automatické vypínanie a zapínanie, na základe tlaku.

4.6/5 - (9 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.