Auto-moto,

Najlepšie letné pneumatiky 2023: Test, recenzie letných pneu

Letné pneumatiky sú špeciálnou verziou pneumatík určené pre teplé obdobie. Nasadzujú sa na automobil typicky v období jari a na zimné pneumatiky sa prezúvajú v priebehu jesene. Na rozdiel od zimných nie je v zákone zanesená žiadna pevná lehota, počas ktorej by mali byť na aute obuté. Nechá sa však vychádzať práve z termínov použitých zimných, ktoré sú od 1. novembra do 31. marca. V letných mesiacoch je teda vhodné mať obuté letné gumy. Všeobecne je vhodné mať ich obuté vždy, ak sú priemerné denné teploty nad 7 °C, to je teplota, nad ktorou majú letnáky lepšie jazdné vlastnosti ako pneumatiky zimné.

Na trhu je niekoľko desiatok kvalitných a overených výrobcov letných pneumatík a tí majú spravidla vo svojej ponuke ešte niekoľko odlišných typov. Vybrať si teda vhodnú pneumatiku pre vaše vozidlo nemusí byť vzhľadom na veľkú ponuku ľahké. Vždy je potrebné zohľadňovať parametre vašich kolies, respektíve diskov a podľa nich vyberať správnu pneu. Tieto údaje sú vyhľadateľné vo veľkom technickom preukaze a iné pneumatiky s rozmermi, než sú zanesené tu, sa na automobil rozhodne neodporúča nasadzovať.

Po správnom výbere rozmeru pneu, ktorému sa venujeme v nákupnom radcovia, je možné vyberať v pneumatikách podľa typu dezénu. Ten môže byť smerový, symetrický, alebo asymetrický. Letné pneumatiky sa tiež rozdeľujú podľa tried na ekonomické, strednú triedu a vyššiu triedu. Rozdiely sú hlavne v obstarávacích nákladoch, ale aj lepších jazdných, aj bezpečnostných parametroch. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie letné pneumatiky a ich recenzie.

Najlepšie letné pneumatiky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších letných pneumatík z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Barum Brillantis 2Continental PremiumContact 5Dunlop SP Sport BluResponseMichelin Energy Saver+Tomket SportGoodyear EfficientGrip PerformanceMatador MP47 Hectorra 3Barum Bravuris 3 HMDunlop SP QuattroMaxxPirelli Pzero
Model165/70 R14 81T175/65 R14 82T195/65 R15 91H195/65 R15 91H205/55 R16 91V205/55 R16 91V225/45 R17 91Y225/45 R17 91Y235/60 R18 107W255/35 R18 94Y
Hlučnosť70 dB70 dB68 dB70 dB69 dB68 dB71 dB71 dB68 dB73 dB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 letných pneumatík

Barum Brillantis 2

Barum Brillantis 2 recenzie a test

Obľúbené lacné letné pneumatiky Barum Brillantis 2 patrí na trhu medzi najpredávanejší model pneumatík vôbec. Za ich vysokou obľubou stojí nízka obstarávacia cena a dobré jazdné vlastnosti, ktoré sú pre malé vozidlá a nižšiu strednú triedu úplne dostatočné. Nie náhodou sa tento model stal tiež víťazom spotrebiteľského hodnotenia pre rok 2017.

Pneumatika Barum Brillantis 2 je skvele vyvážená, je bezpečná a dosahuje skvelé priľnavosti aj za mokra. Plochý profil distribuuje tlak na vozovku rovnomerne a tým dochádza k menšiemu opotrebeniu, než je zvykom u konkurenčných pneumatík. Asymetrický dezén má robustnú vonkajšie ramená, ktoré zvyšujú tuhosť vonkajšie bočné strany gumy a tým zvyšuje bezpečnosť v kritických situáciách.

Ramenné drážky sú o 10% zmenšenej, čím sa stáva pneumatika menej hlučnú a jazda je tak pohodlnejšie a komfortnejšie. Nami vybraná pneumatika 165/70 R14 je vhodná pre menšie osobné vozidlá, typicky Škoda Fabia, Ford Fiesta a podobné modely. Jej rýchlostný limitácie je 190 km / h a index nosnosti 81, maximálne prípustné zaťaženie na pneu je teda 462 Kg.

Výborný pomer cena/výkon, produkt roku 2017
Vyššia valivý odpor trieda E

Continental PremiumContact 5

Continental PremiumContact 5 recenzie a test

Kvalitné letné pneumatiky Continental PremiumContact 5 sú na trhu už niekoľko rokov, sú teda vodiči overené a keďže s stále predávajú, je o ne stále veľký záujem. Pneumatika sa pýši spotrebiteľským ocenením Finalista Produkt roku 2014 a má prijateľnú obstarávaciu cenu a výborné jazdné vlastnosti, ktoré, ako sme už spomenuli, sú rokmi preverené.

Pneumatika získala odporúčanie magazínom AutoBild ako letné pneu s najlepšími brzdnými vlastnosťami na mokru. To potvrdzuje oi. Aj údaj na energetickom štítku, kde sa pýši v kategórii trieda priľnavosti na mokre známkou A. Dobre je na tom aj z pohľadu palivovej účinnosti, tu patrí do triedy C a hlučnosťou sa 70 dB sa radí k nižšiemu priemeru.

Pneumatika má niekoľko technologických vychytávok, spomenieme optimalizované 3D hrany pre dokonalú priľnavosť nielen za sucha, alebo špeciálny vzorka, ktorá odvádza výborne vodu. Letné pneu je k dostaniu v niekoľkých modelových prevedeniach, nami vybraný rozmer 175/65 R14 82T má rýchlostný limit 190 km/h a nosnosť 475 Kg.

Finalista produkt roku 2014, priľnavosť za mokra A
Slabší kilometrový nájazd

Dunlop SP Sport BluResponse

Dunlop SP Sport BluResponse recenzie a test

Kvalitná letná pneumatika Dunlop SP Sport BluResponse sa dostala medzi finalistov pri výbere najlepšej pneumatiky roka a to celkom oprávnene. Za slušnú obstarávaciu cenu ponúka skvelé jazdné vlastnosti a nízku hlučnosť, ktorá má hodnotu len 68 dB. Ako v parametroch, tak v spotrebiteľských hodnoteniach sme nenašli žiadne relevantné negatívum, čo hovorí veľmi kladne v prospech tohto modelu.

Z energetického štítku vyčítame výbornú priľnavosť za mokra A a tiež veľmi nízky valivý odpor, ktorý má vplyv na spotrebu – tu je hodnotenie B. Nami vybraný rozmer zodpovedá použitie pre menšie stredné vozy. Letné pneu 195/65 R15 je určená pre pätnásťpalcové disky kolies, rýchlostný limit H zodpovedá rýchlosti 210 km/h a maximálne prípustné zaťaženie indexu 91 činí 615 kilogramov.

Inovatívne tuhé bloky zvyšujú kontakt s povrchom vozovky a tak skvele priľnú, majú výborné brzdné výsledky a pneumatika je tak vysoko bezpečná. Asymetrický dezén spolu so stredovými drážkami behúňa dobre odvádza vodu, a teda zamedzujú krízovým situáciám, napríklad aquaplaningu.

Výborná priľnavosť na mokre hodnoty A, výborná úspornosť paliva triedy
Nenalezli jsme

Michelin Energy Saver+

Michelin Energy Saver+ recenzie a test

Letná pneumatika Michelin Energy Saver+ patrí medzi veľmi úsporné pneumatiky, spotrebitelia hodnotia kilometrový nájazd veľmi kladne. Podľa slov výrobcu by mala pneu prejsť až o 20% viac kilometrov než konkurenčné modely. Optimalizovaný profil pneumatiky a vrstva z polymérov Inner Layer zlepšujú valivý odpor a tým pádom znižujú spotrebu paliva.

Nami vybraná letná pneumatika 195/65 R15 91H je určená pre menšie stredné vozy, výrobca však tento model ponúka samozrejme aj v ďalších modelových prevedeniach, najmä teda pre bicykle väčšie. Pneumatika má rýchlostný limitáciu 210 km/h (index H) a nosnosť až 615 Kg (index 91).

Z energetického štítku zistíme optimálnu hladinu vonkajšej hlučnosti pneumatiky 70 dB, výbornú priľnavosť na mokre triedy A, alebo stále dobrú hodnotu valivého odporu C. Pneumatika Michelin Energy Saver+ sa vďaka vyššiemu nájazde aj napriek počiatočnej vyššie náklady na obstaranie jednoznačne oplatí.

Vysoký kilometrový nájazd, priľnavosť za mokra triedy A
Mierne vyššia nákupná cena

Tomket Sport

Tomket Sport recenzie a test

Lacné letné pneumatiky Tomket Sport sú relatívne novým modelom novovzniknutej značky, aj napriek tomu však dokonale konkurujú zabehnutým výrobcom. Výborný je u nich najmä pomer ceny k výkonu. Tento konkrétny model pneu 205/55 R16 91V má rýchlostný index V (maximálna rýchlosť 240 km/h) a nosnosť indexu 91, teda 615 Kg.

Energetický štítok nám o pneumatike hovorí nasledovné, hlučnosť sa drží na skvelej hodnote 69 dB, priľnavosť na mokrej vozovke zodpovedá triede B a trieda palivovej účinnosti je C, teda tiež ešte stále dobrá. Pneumatika sa pýši unikátnou kompozíciou gumy s pridanou silicami, vďaka čomu má pneu výbornú priľnavosť ako za sucha, tak na vode.

Asymetrický dezén spolu so štyrmi drážkami garantujú najvyššiu bezpečnosť i pri veľmi svižnej jazde a vďaka obsahu zlúčenín carbon black má pneumatika Tomket Šport vysokú odolnosť a elasticitu. Chytro spracovaný dezén okrem spomínaného tiež veľmi dobre odoláva aquaplaningu, ktorý patrí medzi najnebezpečnejšie krízovú situáciu, ktorá môže pri riadení nastať.

Dobrý pomer cena/výkon
Priemerná priľnavosť na mokre

Goodyear EfficientGrip Performance

Goodyear EfficientGrip Performance recenzie a test

Letné gumy na auto Goodyear EfficientGrip Performance sú stelesnením dokonalej pneumatiky pre strednú triedu vozidiel. Nami vybraný rozmer letné pneumatiky 205/55 R16 má triedu palivovej účinnosti B a triedu priľnavosti na mokre A. V oboch prípadoch sa jedná o veľmi slušné hodnotenie.

Hlučnosť modelu EfficientGrip Performance je len 68 dB, s ktorými sa radí medzi najmenej hlučné pneumatiky vôbec. Výrobca na tejto pneumatike použil novú technológiu WearControl, ktorá zaisťuje rovnováhu medzi vysokou priľnavosťou na mokrom povrchu a medzi nízkym valivým odporom.

Nová špeciálna zmes technológie FuelSaving riadi rozptyl energie v rámci celej pneumatiky, čím znižuje celkovú spotrebu vozidla. Ďalšie použitá technológia ActiveBreaking zase skracuje znateľne brzdnú dráhu, na mokre až o 8% a na suchej vozovke o 3%. Funkčnosť týchto technológií dokazujú nezávislé testy autoklubov po celom svete, kde sa Goodyear EfficientGrip Performance umiestňuje na výborných priečkach.

Najvyššie ocenenie priľnavosti na mokrej vozovke A
Mierne vyššia nákupná cena

Matador MP47 Hectorra 3

Matador MP47 Hectorra 3 recenzie a test

Asymetrické letné pneumatiky Matador MP47 Hectorra 3 vynikajú perfektnou ovládateľnosťou tak na suché, tak na mokrej vozovke. Pokročilé symetrické prevedenie dezénu skvele rozdeľuje častiam pneumatiky jednotlivé funkcie a tá potom funguje na jedničku. Výrobca použil najnovšie technológie a najnovšie poznatky.

Letné gumy Matador majú v dôsledku optimalizovaných figúr dezénu a uzavretému vonkajšiemu ramenu plášťa výrazne menšiu hlučnosť, než rad konkurenčných modelov – z energetického štítku vyčítame hodnotu vonkajšej hlučnosti pneumatiky 71 dB. Pneumatika Matador v tomto prevedení je vhodná pre vozidlá väčšie strednej triedy.

Trieda priľnavosti na mokrom povrchu je C a trieda palivovej účinnosti E. Nami vybraný model má rozmery 225/45 R17 91Y, čo znamená, že je pneu určená pre 17 palcové kolesá. Rýchlostný index je do 300 km/h a maximálne možné zaťaženie na bicykel zodpovedá 615 kilogramom.

Výborný pomer cena/výkon
Valivý odpor triedy E

Barum Bravuris 3 HM

Barum Bravuris 3 HM recenzie a test

Letná pneu Barum Bravuris 3 HM je obľúbený model vyššej triedy pneumatík a tento konkrétny model 225/45 R17 je určený pre vozidlá väčšie strednej triedy. Ich rýchlostný index je Y, ktorý má limit do 300 km/h a index nosnosti má číslo 91, ktoré zodpovedá maximálnemu zaťaženiu 615 kilogramov.

Pneumatiky Barum Bravuris 3 HM ponúkajú veľmi pohodlnú a bezpečnú jazdu zároveň. Vyznačujú sa vylepšeným zníženým a rovnomerným opotrebením, ich kilometrový výkon je tak o poznanie lepšie ako u ostatných modelov. Vďaka veľkému počtu lamiel a blokov behúňov skvelé odvádza vody a majú dobrú priľnavosť ako za mokra, tak za sucha.

Drážky na pneumatike sú viacúrovňové, tri úrovne sa starajú o vylepšenie všetkých vlastností vzorky. Zlepší sa tak ovládateľnosť, tak i tuhosť. Z energetického štítku zistíme triedu palivovej účinnosti E, dobrú priľnavosť na mokre triedy C a úroveň vonkajšieho hluku valenia 71 dB.

Pomer cena/výkon, viacúrovňová štruktúra drážok
Valivý odpor kategórie E

Dunlop SP QuattroMaxx

Dunlop SP QuattroMaxx recenzie a test

Prémiové a kvalitné letné pneumatiky Dunlop SP QuattroMaxx ako už sa nechá vyčítať zo samotného pomenovania, sú určené pre vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies, poťažmo pre vozidlá typu SUV. Ich asymetrické prevedenie dezénu má výborné vlastnosti ako na mokre, tak samozrejme na suchu. Niekoľko inovatívnych vylepšenia sa však odráža na vyššej obstarávacej cene.

Pneu je zamerané samozrejme tak na bezpečnosť, tak na maximálny vodičský pôžitok z jazdy. Tomu zodpovedá aj rovnejší profil s väčšou kontaktnou plochou, ktorá poskytuje väčšiu stabilitu. V závislosti od rozmeru sa kontaktná plocha zväčšila o 4 – 8%. Technológia MRT (Multi Radius Technology) zahŕňa desať rôznych polomerov, ktoré majú za cieľ presnejšie vedenie vozidla.

Nami vybraný rozmer pneumatiky Dunlop SP QuattroMaxx je 235/60 R18 107W a hovorí nám nasledujúce. Je určená pre kolesá o veľkosti 18 palcov, rýchlostný limitáciu má pneumatika na 270 km/h a index nosnosti 107 znamená maximálne zaťaženie až 975 Kg. Pneumatika má výbornú priľnavosť za mokra triedy A, dobrú triedu valivého odporu C a príjemne nízku hlučnosť s hladinou 68 dB.

Určené pre autá 4×4 a SUV, skvelá priľnavosť
Vyššia obstarávacia cena

Pirelli Pzero

Pirelli Pzero recenzie a test

Letné gumy na auto Pirelli Pzero sú určené pre výkonné až športové automobily, ich kvalita spracovania je výborná, jazdné vlastnosti jakbysmet a tomu teda zodpovedá aj vyššia nákupná cena. Pneumatiky Pirelli Pzero majú asymetrický vzor dezénu behúňa, ktorý zlepšuje brzdenie, ovládateľnosť a aj presnosť riadenia.

Ďalšia časť behúňa sa stará o skvelý odvod vody, aby bolo zaistená bezpečnosť na mokrom povrchu aj vo vyšších rýchlostiach. Stabilite aj priľnavosti pomáha nová nano-kompozitová zmes a špeciálne žliabky v tvare S zaisťujú nižšiu hlučnosť a teda vyšší komfort pre cestujúcich vo vnútri vozidla.

Nami vybraný rozmer pneumatík 255/35 R18 zodpovedá veľkým vozidlám vyššej triedy, podľa výrobcu je možné obutie ako na športové vozy, tak vozidlá SUV. Rýchlostné limitácie je 300 km/h a maximálne prípustné zaťaženie na pneu je 670 kilogramov. Z energetického štítku zistíme hladinu hlučnosti 73 dB, priľnavosť na mokrej vozovke triedy B a triedu palivovej úspornosti E.

Vysoko výkonná pneu pre silné autá
Vyššia obstarávacia cena a vyššia hlučnosť

Ako vybrať letné pneu

Letné pneumatiky sa vyberajú rovnako, ako zimné. Zásadná je poznať rozmer pneumatiky, respektíve veľkosť a šírke diskov, liatych kolies, ktoré vaše auto má. Ako veľkosť kolies, tak aj povolené parametre pneumatiky nájdete jednoducho vo veľkom technickom preukaze. Keď mu poznáte správny rozmer, záleží už len na vašich preferenciách, ktorý model od ktorého výrobcu kúpite.

Iné jazdné vlastnosti majú širšie, respektíve užšie pneumatiky, vlastnosti ovplyvňuje aj prevedenie dezénu a na pneumatiky sa nechá nazerať aj z pohľadu troch základných tried. S nákupom vám môžu pomôcť nezávislé testy ADAC, Autobild, testy autoklubu ČR a veľa ďalších, niektoré údaje sú priamo na energetickom štítku, ktorý musí byť súčasťou každej novej predávanej pneu.

Nezabúdajte, že minimálna hĺbka vzorky je 1,6 milimetrov, potom je potrebné pneumatiky jednoznačne vymeniť. Túto výšku vzorky ľahko spoznáte tiež podľa plôšok, ktoré fungujú ako praktický indikátor.

Širšie alebo užšie pneumatiky?

Širšie pneumatiky majú lepšiu priľnavosť, lepšie prenášajú krútiaci moment a majú vyššiu stabilitu. Tiež môžu mať výrazne lepšie brzdnú dráhu, pretože v kontakte s vozovkou je viac časti pneu. Užšie prevedenia sú v spomínaných parametroch horšia, vynikajú však pri prípadnom akvaplaningu, kedy sa pneumatika dostane mimo kontakt s vozovkou a doslova pláva na vrstve vody. Tým, že sú užšie, vrstvu vody lepšie prerežú, a preto majú v týchto zhoršených podmienkach lepšie vlastnosti.

Dezén

Z hľadiska dezénu, čiže prevedenie vzorky rozlišujeme ako u letných pneumatík, tak u zimných, celkom tri kategórie. Symetrický dezén má vzorku symetrický, a preto možno pneumatiku umiestniť na akékoľvek koleso. Tieto pneumatiky sú spravidla lacnejšie.

Asymetrický dezén má vnútornú stranu vzorky odlišnú od vonkajšieho. Vnútorná dezén je typicky konštruovaný pre lepší odvod vody, zatiaľ čo vonkajšie vzorka zaisťuje stabilitu a držanie smeru.

Poslednou možnosťou sú pneumatiky so smerovým dezénom, ten je často v smere šípky a týmto smerom sa aj na vozidlo umiestňuje. Vyniká skvelými vlastnosťami pre odvod vody, poťažmo snehu a preto sa s ním častejšie stretneme u zimných pneumatík.

Rozdelenie podľa tried

Prvou triedou sú ekonomické pneumatiky, sú určené pre mestskú prevádzku a pre pokojné vodiča, nemajúci žiadne veľké požiadavky na výkon. Stredná trieda je určená pre bežných vodičov, ktorí najazdia tisíce kilometrov ročne, a okrem mesta jazdia vo vyšších rýchlostiach na diaľniciach a podobne. Vrcholom sú pneumatiky vyššej triedy, sem patria tie najlepšie pneumatiky súčasnosti a logicky sú najdrahšie. Dávajú sa spravidla na výkonné vozidlá vyššej triedy, kde sú najvyššie požiadavky na kvalitu a vlastnosti pneumatiky.

Energetický štítok

Energetický štítok je povinnou súčasťou každej novej pneumatiky a môžete podľa neho porovnávať základné vlastnosti konkrétneho modelu. Parametre sú na ňom však iba tri a tie sú ešte zamerané prevažne na energetickú úspornosť, o vlastnostiach samotnej pneumatiky toho teda povie štítok veľmi málo. Dozvieme sa z neho triedu palivovej úspornosti, triedu priľnavosti za mokra a triedu vonkajšieho hluku pri odvaľovaní.

Parametre

Každá pneumatika sa vyberá podľa základných parametrov, ktoré nám hovoria, či je pneu pre vaše vozidlo vhodná, alebo nie. Vo veľkom technickom preukaze sú povolené rozmery pneumatík vypísané a je dobré sa podľa nich riadiť. Parameter môže vyzerať napríklad takto 195/65 R15 91H a hovorí nám nasledujúce.

195/65

Číslo 195 je nominálna šírka pneumatiky v milimetroch a číslo za lomkou, 65, je pomer nominálnej výšky pneu k nominálnej šírke v percentách. Druhý parameter sa tiež často nazýva ako profil pneumatiky, či výška pneumatiky. Čím je profil vyššia, tým lepšie tlmí nerovnosti. Užšie pneumatiky lepšie zvládajú aquaplaning, zatiaľ čo širší majú lepšiu priľnavosť.

R15

Písmeno R nám hovorí, že sa jedná o konštrukciu radiálnu, možno sa aj v menšom počte stretnúť s písmenom D, to sú pneumatiky diagonálne. Číslice za písmenom v tomto prípade 15 udáva nominálna priemer disku vyjadreného v palcoch. Najčastejšie sa u osobných automobilov stretávame s diskami o veľkosti 14 – 18 palcov, luxusné vozidlá môžu mať kolesá, poťažmo pneumatiky, ešte väčší.

91H

Posledná časť parametra nám hovorí, do akého indexu nosnosti a rýchlostného indexu model patrí. 91H konkrétne znamená prípustné zaťaženie na pneu 615 Kg a rýchlostný maximálny limit pneumatiky 210 km/h. Index nosnosti sa značí číslicou najčastejšie od 70 do 119, rýchlostný index sa značí písmenom a to od limitu 90 km/h (index G) až po 300 km/h (index Y).

Prečo sa nevypláca dochádzať zimné pneu v lete

Zimné pneumatiky sa od letných líšia hlavne zmesou, z ktorej sú vyrobené. Letné pneumatiky sú všeobecne tvrdšie ako zimné, majú menej drážok pre odvod vody a vyššie kontaktnú plochu s vozovkou.

Z tohto konštatovania teda vyplíva nasledujúce: letné pneumatiky v lete oproti zimnom majú výrazne lepšiu priľnavosť, lepšiu ovládateľnosť v krízových situáciách, lepšiu priľnavosť na mokre a kratšiu brzdnú dráhu. Tiež sú menej hlučné a menej sa opotrebovávajú.

Pneumatiky sú jedinou časťou, ktorá spája vaše auto s vozovkou a čo iného by malo byť pre vás, vaše pasažierov a ostatných účastníkov cestnej premávky dôležitejšie ako bezpečnosť. Preto odporúčanie znie jasne, zimné pneu nikdy nedojíždějte a vymeňte ich včas za letné.

4.5/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.